Главная страница
Навигация по странице:

  • 186. Регламент як вторинне джерело права Європейського Союзу.

  • 187. Директива як джерело права Європейського Союзу.

  • 188. Рішення - джерело права Європейського Союзу

  • 189. Рекомендації та висновки - джерела права Європейського Союзу.

  • 190. Загальні принципи права Європейського Союзу (в контекст: дотримання прав людини).

  • 191. Роль судової практики суду Європейських Співтовариств.

  • 192.Юрисдікція Європейського суду першої інстанції

  • 193. Договір, що укладається співтовариствами з міжнародними організаціями, третіми державами.

  • ШПОРИ. 1. Договір про Європейський Союз (дєс) (Маастрихтський договір


    Скачать 0.98 Mb.
    Название1. Договір про Європейський Союз (дєс) (Маастрихтський договір
    АнкорШПОРИ.doc
    Дата20.01.2018
    Размер0.98 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаШПОРИ.doc
    ТипДокументы
    #14654
    страница17 из 20
    1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20

    185. Спеціальна характеристика вторинних джерел права Європейського Союзу.

    Вторинні джерела права Євросоюзу є похідними від первинних джерел. Вони є сукупністю правових актів, що приймаються органами Євросоюзу в рамках їх повноважень.

    Вторинні джерела :

    Не повинні суперечити установчим договорм

    Основне завдання розвиток права ЕС

    Законодавчі акти органів ЕС

    Приймаються Комісією, Радою, Судом, Рахунковой Палатой.

    Обсяг вто­ринних джерел права Євросоюзу набагато більший у порівнянні з обсягом первинних. Класифікація актів дана в Маастрихтському договорі 1992 р. До вторинних джерел права належать:

    - регламенти;

    - директиви;

    - рішення;

    - рекомендації;

    - висновки.

    Регламент є актом загального характеру. Він є обов'язковим у всіх його складових і підлягає прямому застосуванню у всіх державах-членах. Має найвищу юридичну силу. Регулює питаня митного, торгівельного, конкурентного права, транспортні та с/г відносини.

    Директива обов'язкова для кожної держави-члена, якій адресована, в тому, що стосується очікуваного результату, зберігаючи за національною владою свободу вибору форм і методів його досяг­нення.

    Рішення є обов'язковим у всіх своїх складових частинах для тих, кому воно адресоване, є актом прямої дії.

    Рекомендації та висновки не е обов'язковими, можуть біти враховані державами при вирішенні окремих питань.

    Регламенти, директиви і рішення підписуються Головою Європарламенту і Головою Ради та публікуються в "Офіційному віснику Європейських Співтовариств". Вони набувають чин­ності із вказаної в них дати, а якщо дата відсутня, то на двадцятий день після опублікування.
    186. Регламент як вторинне джерело права Європейського Союзу.

    Регламент є актом загального характеру. Він є обов'язковим у всіх його складових і підлягає прямому застосуванню у всіх державах-членах. Має найвищу юридичну силу.

    Регламент має три основні властивості:

    є нормативно-правовим актом загального характеру

    обов'язковий для всіх суб'єктів права Євросоюзу

    актом прямої дії

    Регламенти не потребують ратифікації державами-членами, включення до національного законодавства і не можуть бути змінені органами держави-члена, во­ни, діючи безпосередньо, забезпечують стабільність правового регулювання в рамках Співтовариств.

    В одному із рішень Суду ЄС (1971 р.) зазначено, що регламенти мають пряму дію і можуть створювати індивідуальні права, які повинні захища­тися національними судами. Таким чином, положення регламентів можугь бути основою захисту прав особи також від актів національного законодавства.

    Регламенти, директиви і рішення підписуються Головою Європарламенту і Головою Ради та публікуються в "Офіційному віснику Європейських Співтовариств". Вони набувають чин­ності із вказаної в них дати, а якщо дата відсутня, то на двадцятий день після опублікування.
    187. Директива як джерело права Європейського Союзу.
    Директива обов'язкова для кожної держави-члена, якій адресована, в тому, що стосується очікуваного результату, зберігаючи за національною владою свободу вибору форм і методів його досяг­нення.

    Особливісь директиви в тому що в них визначаються лише мета і результати, які мають бути досягнуті. При цьому національним орга­нам влади надається право самим визначати ме­ханізми досягнення поставленої мети. Директиви зо­бов'язують державу стосовно досягнення окремих ре­зультатів та визначають строки їх досягнення.

    Директива не повинна містити детальної регла­ментації дій держав-учасниць.

    Згідно з Амстердам­ським договором директиви бувають:

    1) рамкові;

    2} звичайні.

    Рамкові директиви є самостійною групою актів, ієрархічно не підпорядкованих регламенту, а звичайні можуть містити більш детальну регламентацію, особ­ливо якщо приймаються на основі і на виконання регламенту. В даному випадку має місце ієрархічна підпорядкованість директив регламентам.

    Директиви часто використовуються для виз­начення заходів при гармонізації національного права країн-учасниць із правом Євросоюзу.

    Директиви можуть бути адресовані як усім держанам-учасницям Свросоюзу, так і окремим з них. У першому випадку вони підлягають офіційному опуб­лікуванню, у другому випадку - нотифікації (повідом­ленню). Директиви набирають чинності з дати їх офіційного опублікування або нотифікації.

    Деякі держави-члени робили спроби встановити правила, згідно з якими для набуття чинності на їх території регламентами чи директивами необхідне прийняття відповідного акта національного законо­давства. Але Суд ЄС в одному із своїх рішень (1972 р.) зазначив, що всі методи імплементації регламентів суперечать Договору про заснування вропейського Співтовариства.
    188. Рішення - джерело права Європейського Союзу.

    Рішення є обов'язковим у всіх своїх складових частинах для тих, кому воно адресоване, є актом прямої дії.

    Особливість рішень як джерел права Євросоюзу полягає в тому, що це акти індивідуального, а не за­гального характеру. Вони стосуються спеціальних, вузьких, технічних питань і є обов'язковими лише для тих суб'єктів права Євросоюзу, яким адресовані.

    Рішення можуть бути адресовані: державі, певним групам юр.осіб, а також окремим юр. особам.

    За загальним правилом, рішення но­тифікуються (повідомляються) тим суб'єктам права Євросоюзу, яких вони безпосередньо стосуються і які є виконавцями відповідних приписів.

    Норми, що закріплюються в рішеннях, мають конкретний управлінський характер.

    Пряма дія Рішень передбачена ст. 249 Договору про заснування Європейського Співтовариства.

    Рішення є правовими актами індивідуального характеру і можуть адресуватися юридичним та фізичним особам. Права, обов'язки, що випливають з них, є предметом розгляду в суді. Рішення, що адре­совані конкретним державам-членам Євросоюзу, по­роджують обов'язки для державної влади.

    Регламенти, директиви і рішення підписуються Головою Європарламенту і Головою Ради та публікуються в "Офіційному віснику Європейських Співтовариств". Вони набувають чин­ності із вказаної в них дати, а якщо дата відсутня, то на двадцятий день після опублікування.

    189. Рекомендації та висновки - джерела права Європейського Союзу.
    Рекомендації та висновки не е обов'язковими, можуть біти враховані державами при вирішенні окремих питань.

    Однак необхідно зазначити, що нерідко для прийняття нормативно-правового акта вимагається попереднє отримання висновку консультативно-дорадчих органів.

    Наприклад, при прийнятті нормативно-правових актів, що належать до сфери економічного та соціального співробітництва, відпо­відні органи Євросоюзу мають обов'язково одержати висновок Економічного та соціального комітету, а при прийнятті нормативпо-правових актів, що регламен­тують здійснення регіональної політики, необхідно отримати висновок Комітету регіонів.

    Висновки консультативне-дорадчих органів не обов'язкові для органів, що приймають нормативно-правові акти. Однак відсутність запиту на отримання висновку може бути підставою для анулювання відповідного нормативно-правового акта у зв'язку з істотним пороком форми.

    Відмінності між рекомендаціями та висновками в первинних джерелах права Євросоюзу не виз­начаються. Висновок у більшості випадків формулюється як відповідь на задане питан­ня, а рекомендації є засобом забезпечення змін у за­конодавстві, відрізняючись від регламентів тільки відсутністю юридичної сили.

    68. Конвенція про захист прав та свобод людини 1950 року.

    Загальними принципами права Європейських Співтовариств визначаються основні права людини, гарантовані Європейською Конвенцією про захист прав і основних свобод люди­ни 1950 р.

    Основні права:

    - життя;

    - свободу від катувань та іншого негуманного чи принизливого поводження або покарання;

    - свободу від рабства та примусової праці;

    - особисту свободу та недоторканність, справед­ливе і публічне здійснення правосуддя;

    - свободу від зворотного застосування законів;

    - недоторканність приватного життя;

    - свободу думки, совісті та релігії;

    - свободу слова;

    - мирні зібрання і свободу об'єднань;

    - створення сім'ї.

    Перелік названих прав розширено Додатковими Протоколами до названої вище Європейської кон­венції:

    свобода пересування та заборона позбавлення волі за невико­нання договірних зобов'язань

    заборона примусово­го вислання з країни її громадян та колективних вис­лань іноземців.

    скасовання смертної кари.

    іноземцям надається ряд процесуальних гарантій при вирішенні питання щодо вислання їх з країни прожи­вання та право на оскарження судових рішень у кримінальних справах, на отримання компенсації в разі неправомірного здійснення правосуддя, на свобо­ду від повторного засудження за одне й те ж саме правопорушення, гарантується рівність прав та обов'язків подружжя.

    Принципи прав і свобод, викладені в Євро­пейській Конвенції про захист прав і основних свобод людини та Протоколах до неї, отримали розвиток у рішеннях Європейського Суду з прав людини.

    Суд ЄС у своїх рішеннях стосовно різних справ наголошує, що спирається на загальні принципи пра­ва (недискримінації, адекватності та ін.). Суд за будь-яких умов не може нікому відмовити в праві на пра­восуддя.
    190. Загальні принципи права Європейського Союзу (в контекст: дотримання прав людини).

    Відповідно до Договору про Європейський Союз, він заснований на принципах свободи, демо­кратії, поваги прав і основних свобод людини та принципі верховенства права, які є спільними для всіх держав-членів.

    Загальними принципами права Європейських Співтовариств визначаються основні права людини, гарантовані Європейською Конвенцією про захист прав і основних свобод люди­ни 1950 р.

    Основні права: - життя; - свободу від катувань та іншого негуманного чи принизливого поводження або покарання;

    - свободу від рабства та примусової праці;

    - особисту свободу та недоторканність, справед­ливе і публічне здійснення правосуддя;

    - свободу від зворотного застосування законів;

    - недоторканність приватного життя;

    - свободу думки, совісті та релігії;

    - свободу слова;

    - мирні зібрання і свободу об'єднань;

    - створення сім'ї.

    Принципи прав і свобод, викладені в Євро­пейській Конвенції про захист прав і основних свобод людини та Протоколах до неї, отримали розвиток у рішеннях Європейського Суду з прав людини.

    Суд ЄС у своїх рішеннях стосовно різних справ наголошує, що спирається на загальні принципи пра­ва (недискримінації, адекватності та ін.). Суд за будь-яких умов не може нікому відмовити в праві на пра­восуддя.

    Загальні принципи права Євросоюзу зумовлю­ють зміст нормативно-правових актів Європейських Співтовариств. У випадку невідповідності якого-не-будь нормативно-правовогр акта даним принципам права це є підставою для відміни назнаного акта в су­довому порядку. Таким чином, загальні принципи права Євросоюзу можна віднести до його специфічних джерел, які використовуються Судом ЄС.

    У контексті дотримання прав людини як основи загальних принципів права Євросоюзу виступають і такі принципи, як;

    - Audi altream partem, згідно з яким особа має право висловитися для власного захисту від покаран­ня або завдання шкоди її інтересам. Особа також має бута поінформована про почату проти неї справу;

    -Non bis in idem, який розвиває положення Сьомого Протоколу до Європейської Конвенції про захист прав і основних свобод людини й проголошує неможливість подвійного притягнення до відпо­відальності за одну й ту саму провину та неможливість отримання двох покарань за одне правопорушення;

    - принцип надання права на юридичну допомо­гу, який включає й право на професійний адво­катський захист інтересів і законних прав особи за умов необмеженого доступу адвоката до документів справи та конфіденційності спілкування адвоката та клієнта;

    - принцип падання права не свідчити проти се­бе, за яким особа може не давати шкідливих для себе відповідей на запитання, які викривають її проти­правну діяльність. Цей принцип, однак, поширюється лише на усні відповіді й не позбавляє особу від обов'язку надавати необхідні документи та ін­формацію відповідному компетентному органу Євросоюзу.
    191. Роль судової практики суду Європейських Співтовариств.

    Рішення Суду ЄС є одним із важливих джерел права Євросоюзу. Це підтверджується тим, що рішення Суду ЄС мають остаточний характер і обов'язкові для всіх суб'єктів європейського права. Невиконання рішень Суду тягне за собою застосуван­ня санкцій, передбачених установчими договорами.

    Суд ЄС своїми рішеннями захищає дотримання положень установчих договорів, цілей і принципів, на яких базується діяльність Євросоюзу. Суд ЄС відіграє вирішальну роль в уточненні змісту загальних прин­ципів європейського права.

    Суд ЄС має право тлумачити установчі догово­ри, здійснює преюдиціальну юрисдикцію, а також вирішує спори, пов'язані з реалізацією установчих договорів та інших нормативно-правових актів державами-членами та з діяльністю органів Євросоюзу, а також вирішує в межах своєї юрисдикції конкретні спори, що виникають у зв'язку з договірною та поза­договірною відповідальністю.

    За загальним правилом, рішення, що приймаються Судом ЄС, розглядаються як прецедент і є обов'язковими для всіх держав -членів Євросоюзу. Це особливо важливо, коли мова йде про тлумачення Судом ЄС установчих договорів та при винесенні рішень щодо запитів національних судів, що розглядаються на основі преюдиціальної процедури. Практично і всі інші рішення Суду ЄС мають прецедентами харак­тер. Це підтверджується тим, що за аналогічних об­ставин, Суд ЄС виносить схожі рішення. Однак з деяких питань Суд ЄС змінює свою позицію. Такі пе­регляди позицій є нечастими і чітко фіксуються самим Судом ЄС. Таким чином, Суд ЄС наділяє себе правом переглядати створені ним прецеденти.

    Практика формування права Євросоюзу свідчить, що у ряді випадків рішення Суду ЄС стають основою нормативно-правових актів Євросоюзу. Зо­крема, це стосується директив у сфері захисту інте­лектуальної власності тощо.

    Діяльність Суду ЄС сприяє європейській інтеграції. В основі діяльності Суду ЄС лежить зміцнення Євросоюзу, розширення сфери та підви­щення ефективності дії права Євросоюзу, збільшення кола повноважень органів Євросоюзу.

    192.Юрисдікція Європейського суду першої інстанції.

    Суд першої інстанції був утворений у 1989 р. Підпорядковується Суду ЕС .

    Діяльність суду 1 інстанції регулюється ЕС.:Договор про заснування Європейського Спів­товариства, Статут Суду ЄС, Процесуальний регламент Суду ЕС.

    Головним завданням Суду 1 інстанції є розгляд справ,порушених ф.о та ю.о. Компетенції Суду 1 інст. була значно розширена у 1993 р. До сфери дії Суду 1 ін­стан. планується передати всі питання, що належать до компетенції Суду ЄС, за винятком пре­юдиціального провадження.

    Суд першої інстанції не самостійна установа, а лише підрозділ Суду ЄС.

    Суду 1 інстанції розлядає:

    вирішення трудових спорів та спорів щодо перевищення своїх повноважень Радою,

    питань, які належать до сфери приватного підприємництва,

    порушень під час здій­снення діяльності основних інститутів Євросоюзу,

    антидемпінгові питання та порушення пра­вил торгівлі.

    Юрисдикція Суду першої інстанції розповсюд­жується на;

    спори між Співтовариством та його службов­цями

    позови у зв'язку із судовим контролем, подані фізичними або юридичними особами, а не органами Співтовариства чи державами-членами

    позови у зв'язку з позадоговірною відповідальністю, що подаються фізичними або юри­дичними особами (ст. 148 Договору про Європейське співтовариство, ст. 40 Договору про Європейське спів­товариство заснування з вугілля та сталі, ст. 151 Дого­вору про заснування Європейського співтовариства з атомної енергії);

    позови у зв'язку з договорами, що подаються фізичними особами або юридичними особами

    В основному позови проти Європейських Співтовариств, що подаються фізичними або юри­дичними особами, розглядаються в Суді першої ін­станції, всі інші - в Суді ЄС.

    Рішення Суду першої інстанції можуть бути оскаржені в Суді СС протягом 2 місяців з моменту винесення рішення. Рішення можуть оскаржити сто­рони у справі та 3 особи.

    Підстави для оскарження рішення Суду 1 інст. процесуальні порушен­ня, перевищення повноважень, порушення ма­теріального права ЄС, заподіяння шкоди інтересам позивача.

    При оскарженні Суд ЄС може прийняти справу до розгля­ду та винести по ній рішення, повернуги справу на повторний розгляд до Суду першої шстанції, а також відхилити позов.

    У разі, якщо Суд першої шстанції або Суд ЄС вважають себе некомпетентними вирішувати справу, вона автоматично передається до суду, що володіє відповідною компетенцією. Якщо Суд першої інстанції вважає себе некомпетентним у справі, яку йому було передано Судом ЄС, він не мо­же відмовитись від її розгляду.
    193. Договір, що укладається співтовариствами з міжнародними організаціями, третіми державами.

    Міжнародні договори становлять особливу групу джерел європейського права. Угоди, укладені з третіми державами і міжнародними організаціями, виступають як зовнішні джерела, правовий режим яких визначається нормами міжнародного права. На них повністю розповсюджу­ються такі принципи права міжнародних договорів, як обов'язковість дотримання, незмінність в односто­ронньому порядку, верховенство щодо внутрішніх джерел права та ін.

    Особливість міжнародних договорів, що уклада­ються Співтовариствами, полягає в тому, що їх поло­ження не повинні суперечити установчим догово­рам. Попередній контроль здійснюється Судом ЄС за запитом держав-членів та органів Євросоюзу.

    Договори, що укладаються спільно Співто­вариствами або одним із них (частіше всього це ЄС), а також спільно Співтовариствами та державами-членами, є складовою права Євросоюзу.

    Існують деякі різновиди угод, які є близьки­ми за статусом до міжнародних договорів. Це закриті конвенції, що укладаються між державами-членами на розвиток приписів установчих договорів з метою де­талізації співробітництва в окремих галузях (на­пр., Брюссельська Конвенція про розмежування юрисдикції та надання допомоги з цивільних справ). Укладення відповідних конвенцій використовується як основний метод правового регулювання в рамках Маастрихтського та Амстердамського договорів.

    Міжнародні договори впливають на право Євросоюзу та застосовуються Судом ЄС, який визнав їх інтегральною частиною права Співтовариства

    Міжнародні договори, що є частиною права Євросоюзу, можна поділити на 3 групи:

    1. договори між Співтовариством та державою чи державами, що не входять у нього. Такі договори застосовуються, коли предмет договору пов­ністю відповідає компетенції Співтовариства укладати міжнародні договори.

    2. група включає "змішані" договори, тобто договори між, з одного боку, Співтовариством та діючими спільно з цим державами-членами, а з іншого - третіми країнами. Така схема застосовується, коли предмет договору частково належить до компе­тенції Співтовариства, а частково до компетенції дер-жав-членів.

    3. група містить договори між державами-членами (діючими одноособове) та третіми країнами. Суд ЄС визнав зазначену групу договорів складовою права Євросоюзу і встановив їх обов'язковість для Євросоюзу тільки в одному певному аспекті.

    Прямі повноваження по укладенню міжна­родних договорів надаються за Договором про засну­вання Європейського Співтовариства у двох випадках: коли мова йде про торговельні угоди та коли йдеться про угоди про створення асоціацій.
    1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20


    написать администратору сайта