Главная страница
Навигация по странице:

  • Проліками

  • Після цієї фази лікарські речовини практично повністю втрачають свою біологічну активність Результатом.

  • Причиною цього явища є звязування ЛЗ з білками, фосфоліпідами та нуклеопротеїнами клітин

  • Дуже важливо для застосування ліків на практиці знати співвідношення

  • 1частина. 1. Визначення фармакології як науки, її основна мета і завдання


    Скачать 3.5 Mb.
    Название1. Визначення фармакології як науки, її основна мета і завдання
    Дата19.08.2022
    Размер3.5 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1частина.docx
    ТипЗакон
    #648816
    страница7 из 22
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   22

    15. Метаболізм лікарських речовин в організмі.


    Метаболізм(біотрансофрмація)ЛР— це сукупність процесів та змін лікарської речовини в організмі в наслідок її біотрансофрмації, і як правило ці зміни сприяють інактивації,зменшенню токсичності та виведенню з організму лікарської речовини

    Біотрансофрмація.- відбувається здебільшого в печінці, також в нирках,стінці кишечника,легенях,серці,мозку та ін.органах.

    Внаслідок біотрансформації речовина речони інактивуються і виводяться з організму.
    Деякі ЛП стають активними лише після їх метаболізму і наизваються Проліками, прикладом пролікарського засобу є Каптоприл і Еналоприл і так далі
    Один лікарський засіб може зазнавити різних перетворень

    1)На першому етапі,внаслідок низки ферментативних процесів препарат,що потрапив в організм перетворюється на гідрофільні сполуки за рахунок процесів окиснення, відновлення та гідролізу.
    +Окиснення відбувається за допомогою кисню,або мікросомальної ферментної системи.
    -Окисненню піддаються: кодеїн, фенацетин,аміназин,гістамін.
    +Відновлення відбувається під впливом систем нітро- та азидоредуктаз.
    -Відновленню піддаються: левоміцетин,нітразепам.
    -Складні ефіри(атропін,ацетилсаліциловакислота

    +Реакції гідролізу вібуваються у тканинах та плазмі за рахунок немікросомального
    окиснення.
    -Гідролізу піддаються: етери(атропін,ацетилсаліцилова к-та),
    аміди(новокаїнамід), та цей процей проходить за участі
    естераз,амілаз,фосфатаз та ін. гідролітичних ферментів.

    2)На другому етапі відбувається кон’югація — приєднання до лікарської речовини хімічних угрупувань та ендогенних сполук.

    На цьому етапі відбувається:

    Метилування(гістамін,катехоламіни),ацетилування(сульфаніламіди), та взаємодія з глюкороновою кислотою(морфін),сульфатами(левоміцетин),глутатіоном(парацетамол).

    Після цієї фази лікарські речовини практично повністю втрачають свою біологічну активність

    Результатом. Метаболізму є утворення полярних,водорозчинних сполук,що мають здатність легко виділятися з організму.

    У деяких випадках продукти 1-го етапу мають набагато більшу токсичність, ніж вихідна сполука - це називається “летальний синтез”( з етилового спирту утворюється токсичний оцтовий альдегід, з метилового спирту – формальдегід і мурашина кислота).

    Лікарські засоби можуть минати перший етап і відразу вступати в реакції конюгації

    На метаболізм можуть впливати лікарські засоби яку можуть індукувати мікросомальні ферменти(фенобарбітал), Інгібування мікросомальних ферментів спостерігається при застосуванні циметидину, хлорамфеніколу, кетоконазолу, іміпраміну, морфіну. Внаслідок чого лікарські засоби прийняті разом з цими препаратами можуть мати меншу фармакологічну дію або проявляти токсичний ефект.

    16. Депонування лікарських речовин в організмі.


    При розподілі в організмі деякі лікарські засоби можуть частково затримуватися та накопичуватися в різних тканинах. Причиною цього явища є зв'язування ЛЗ з білками, фосфоліпідами та нуклеопротеїнами клітин.

     Концентрація речовини в місці її депонування (в депо) може бути досить високою.

    З депо речовина поступово вивільняється, потрапляючи в кров, з якою далі розподіляється по іншим органам і тканинам, в тому числі, досягаючи місця своєї дії.

    Депонування може призвести до подовження (пролонгації) дії препарату або виникнення ефекту після дії.

    Місце депонування залежить від структури сполуки. Так, нейтральні молекули депонуються в ліпідах, катіони – головним чином в рибонуклеїнових кислотах та глікопротеїнах, аніони – в альбуміні.

    В жирових клітинах накопичуються високоліпофільні сполуки (наприклад, тіобарбітурати). РНК мають спорідненість з органічними основами. Тому, похідні акридину, що мають основні центри, накопичуються в РНК

    Здатність зв'язувати ліки характерна для цілого ряду білків ( альбумін). Він зв'язує сульфамідні препарати, анальгетики піразолонового ряду. Дуже важливо для застосування ліків на практиці знати співвідношення, в якому різні ліки здатні зв'язуватися з альбуміном.

    Наприклад, одночасне застосування антикоагулянта феніліну та ацетилсаліцилової кислоти є досить небезпечним, тому що остання витискає фенілін з альбумінового депо. При цьому концентрація феніліна в плазмі збільшується, що може викликати кровотечу.
    Лікарські засоби можуть накопичуватись у сполучній тканині (безногексоній) у кістковій (тетрациклін) Місце накопичення і переважний вплив на даний орган не завжди співпадають. Так, аміназин переважно накопичується в легеняї, а діє головим чином на ЦНС, де його вміст значно менший. Серцеві глікозиди накопичуються в надниркових залозах, а основий ефект їх полягає у стимуляції міокарда

    З іншого боку, вибірковий розподіл деяких препаратів у певних тканинах з наступним їх накопиченням може спричинити токсичні ефекти. Зокрема, надходження фуросеміду, етакринової кислоти в ендолімфу внутрішнього вуха сприяє розвитку ототоксичності, цефалоридин в епітелії ниркових канальців– нефротоксичність.Тетрациклін порушення формування кістокової тканини в дітей
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   22


    написать администратору сайта