Главная страница
Навигация по странице:

  • Товар

  • Стратегічні та тактичні завдання маркетингу

  • Основні напрямки класифікації М. 1.В залежності від реалізаційної і М-ої д-ті

  • 2. В залежності від сфери М-ої д-ті

  • 5. В залежності від основний об’єктів уваги, цілей і засобів їх досягнення

  • Фактори і показники Марк.макросер

  • шпори маркет. 24. Товарний асортимент. Товарна номенклатура


    Скачать 244.97 Kb.
    Название24. Товарний асортимент. Товарна номенклатура
    Анкоршпори маркет.docx
    Дата18.06.2018
    Размер244.97 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлашпори маркет.docx
    ТипДокументы
    #20455
    страница3 из 7
    1   2   3   4   5   6   7

    Суб’єкти М-гу: 1)Продуцент або обслугов-а організ-ія (компанія або людина, які випуск-ь товари або надають послуги); 2)Оптова торгівля3)Роздрібна торгівля; 4)Спеціалісти та спеціаліз-і М-ві фірми; 5)Вир-чі споживачі (організації, люди, які придбають товари або послуги для викор-ня у своїй діяльності); 6)Кінцеві споживачі

    2.Маркетинг як наука і як практична діяльність оперує низкою понять. Серед них головними є такі.

    Нестаток – відчуття людиною браку чогось; нестаток немає предметної форми. Наприклад, відчуття людиною почуття голоду, спраги, холоду тощо.

    Потреба – це нестаток, який має предметну форму й залежить від культурного рівня людини. У двох різних людей однаковий нестаток може матеріалізуватися в різні потреби. Згідно з ієрархією потреб Маслоу товар може задовольняти різні потреби. Так, для однієї людини автомобіль задовольняє первинну потребу (потребу в безпеці, захищеності), а для іншої людини він задовольняє вторинну потребу (потребу поваги, самореалізації). Завдання ж виробника зрозуміти, яку потребу намагається задовольнити споживач його товаром. Саме тоді можливо буде надати товарові таких рис і властивостей, які спроможні задовольнити певну потребу споживача.

    Попит – це потреба, підтверджена матеріально. І саме споживач, який становить платоспроможний попит, може розглядатися виробником як потенційний покупець. З огляду на те, який стан і рівень попиту існує на певний товар, можна визначити відповідну мету маркетингу та визначити відповідний вид маркетингу.

    Товар – це все, що призначено для задоволення певної потреби споживача й запропоновано на ринку для продажу.

    Обмін – акт отримання будь-чого бажаного за будь-що інше.

    Маркетинговий комплекс — це система інструментів, методів, прийомів, підходів щодо товару, ціни, просування, каналів розподілення, використання яких має на меті формування конкурентних переваг на цільовому сегменті або певному зарубіжному ринку.

    Елементами маркетингового комплексу є:товар, Ціна, просування , канали розподілення.

    Сукупність цих маркетингових елементів та їх адаптація до вимог певного сегмента дістала назву «концепція маркетинг-мікс».

    Залежно від ступеня пристосування міжнародного маркетингового комплексу до особливостей різних зарубіжних ринків (сегментів світового ринку) в маркетинговій практиці виділяються три типи маркетингового комплексу: індивідуалізований (диференційований), стандартизований, комбінований.

    3.

    Для глибшого розуміння сутності маркетингу слід розглянути функції та принципи здійснення маркетингової діяльності, визначити основні стратегічні та тактичні завдання.

    Функції маркетингу:

    -вивчення зовнішнього середовища з метою виявлення попиту на товар;-вивчення споживача як головної дійової особи для виробника;

    -планування маркетингової діяльності;-розробка маркетингової товарної політики;-розробка маркетингової цінової політики;-управління маркетинговою діяльністю.

     Принципи маркетингу:

    -постійний пошук і максимальна повага до споживача, орієнтованість на його потреби й вимоги, що передбачають пропонування ринку не товарів та послуг, а способів розв’язання проблем споживачів;-гнучкість у досягненні поставленої мети шляхом адаптації до вимог ринку з одночасним спрямованим впливом на нього; -комплексний підхід до розробки маркетингових планів, який передбачає використання не окремих маркетингових заходів, а комплексу маркетингу, поєднання окремих елементів якого дозволяє досягти визначеної мети; -спрямованість на довгострокову перспективу розвитку фірми.

     Стратегічні та тактичні завдання маркетингу:

     Основні стратегічні завдання:

    -визначення стратегії поведінки фірми на ринку;-вибір і освоєння цільових ринків;-створення нових товарів, збутових і комунікаційних маркетингових систем.

     Основні тактичні завдання:

    -виявлення існуючих і потенційних бажань споживачів та попиту на товар і на цій основі обґрунтування доцільності їх виробництва;-планування й координація виробничої, збутової й фінансової діяльності ринку з урахуванням умов ринку;-організація та вдосконалення системи й методів збуту продукції;-реалізація маркетингової політики ціноутворення;-здійснення заходів щодо маркетингових комунікацій;-аналіз маркетингової діяльності.

    Основні напрямки класифікації М.

    1.В залежності від реалізаційної і М-ої д-ті:

    -М орієнтований на продукт або послугу;-М орієнт. на споживача;-інтегрований М;

    2. В залежності від сфери М-ої д-ті:

    -М товарів споживчого призначення;-М тов.виробничого призначення;

    3. В залежності від періоду, на який розробляється М-ва політика під-ства:

    -стратегічний М;-оперативний М.

    4. В залежності від видів попиту:

    -конвенційний М ( активізація попиту при негативному значенні останнього);-стимулюючий М (підвищення попиту при його нульовому значенні);-ремаркетинг (запобігання для наділення попиту);-синхромаркетинг;-розвиваючий (перетворення потенціального попиту в активний);-підтримуючий;-демаркетинг (стимулює ажіотажний попит);-тактичний;-протидіючий;

    5. В залежності від основний об’єктів уваги, цілей і засобів їх досягнення:

    -виробничий М;-товарний;-ринковий;-сучасний;-торгівельний;

    8.В залежності від мети М ді-ті:

    -комерційний-некомерційний

    4. Маркетингове середовище підприємства: сутність та його складові.

    Маркетингове середовище підприємства – сукупність факторів, які впливають на процес управління маркетингом підприємства, його маркетинговий розвиток та взаємовідносини із споживачами.

    Основне завдання аналізу маркетингового середовища в тому, щоб взаємоузгодити вплив середовища, потреби цільового ринку, мету та можливості підприємства.

    Н.В. Куденко у своїй праці "Стратегічний маркетинг" розрізняє маркетингове мікросередовище й макросередовище.

    Маркетингове мікросередовище – частина середовища, в якому фірма безпосередньо функціонує в процесі маркетингової діяльності. До складових мікросередовища належать: безпосередньо підприємство, постачальники, маркетингові посередники, споживачі, конкуренти, громадськість.

    Маркетингове макросередовище – це ті фактори, якими фірма не може безпосередньо керувати, але які впливають на її маркетингову діяльність. До маркетингового макросередовища належать: економічне середовище, демографія, політичне середовище, НТП, культура, природне середовище.

    Розрізняють також керовані та некеровані фактори маркетингового середовища.

    Керовані фактори – такі фактори, якими підприємство безпосередньо управляє, тобто формує, змінює, контролює їх. До них належать елементи маркетингового комплексу (товар, ціна, збут, просування) та фактори, пов’язані з процесом управління маркетингом (система управління маркетингом, організаційна структура маркетингу, кадри).

    Некеровані фактори – ті фактори, на які фірма не може безпосередньо впливати. До них належать такі фактори, як економіка, політика, законодавство, демографія, культура, технологія, екологія.

    У літературі також зустрічається трохи відмінна від наведеної класифікація факторів маркетингового середовища. За нею всі фактори маркетингового середовища поділяють на внутрішні та зовнішні.

    До зовнішніх відносяться фактори, що генеруються макрооточенням (політика, економіка, суспільство, екологія, випадок) та безпосереднім оточенням підприємства (конкуренти, постачальники, споживачі, кредитори, ринок робочої сили).

    До внутрішніх відносяться ті фактори, які залежать від підприємства (підприємство, стратегічний потенціал, маркетингова служба).

    5.Марк.макросередовище - це ті фактори,якими п-во не може безпосередньо керувати,але які впливають на його Маркетингову Діяльність.  

    Належать: економічні;демографічні;соц-культурні;політико-правові;природно-географічні;технологічні.

    Фактори і показники Марк.макросер:

    Економічне середовище утворюють ті фактори, які впливають на купівельну спроможність населення, рівень його доходів і витрат.

    До таких факторів належать макроекономічні показники: фаза економічного циклу країни, рівень інфляції, рівень зайнятості населення, обсяг валового національного продукту та його динаміка, рівень купівельної спроможності та доходів населення, рівень цін, наявність та обсяг товарного дефіциту.

    Демографічний фактор передбачає дослідження таких показників, як чисельність населення, географічне розміщення населення, міграція, віковий склад населення, рівень народжуваності та смертності, сімейний стан.

    Політико-законодавчий фактор охоплює: політичну структуру країни, урядову, політичну та законодавчу стабільність, політичну орієнтацію країни, податкову політику уряду, вплив професійних спілок, міжнародну орієнтацію та державне регулювання міжнародних відносин, державне регулювання конкуренції.

    Соціально-культурне середовище включає такі фактори, як соціальні групи, базові цінності, переваги світосприйняття, поведінку, системи поглядів, цінностей, моралі, звичок, мови, стилю життя.

    На відміну від швидких змін у технологічному середовищі зміни в культурному середовищі досить повільні, а деякі цінності залишаються стабільними й незмінними (наприклад, чесність, порядність, відповідальність за своїх дітей, повага до батьків тощо).

    Природне середовище як фактор маркетингового макросередовища останнім часом набуває дедалі більшого значення у зв’язку зі зростанням рівня забруднення навколишнього середовища.

    Екологічні проблеми були головною причиною виникнення концепції соціально-етичного маркетингу. Її суть у тому, що, задовольняючи потреби окремих споживачів, фірми повинні враховувати інтереси суспільства в цілому. Наприклад, у багатьох країнах виникла проблема утилізації металевих баночок з-під напоїв, яка знайшла своє втілення в маркетинговій стратегії щодо упаковування товару.

    Науково-технічний прогрес, технологічні зміни справляють значний вплив на спосіб життя, поведінку, потреби та переваги споживача. Вони впливають на всі елементи маркетингового комплексу, але більш за все проявляється в аспекті інноваційної діяльності.

    Наслідки впливу науково-технічного прогресу на елементи маркетингового комплексу:

    – розроблення нового товару, модифікація товару, пристосування до споживчих потреб, що змінюються;

    – зниження витрат виробництва, можливість зіставлення цін, можливість контролю за цінами;

    – підвищення швидкості збуту, зростання обсягів збуту, оптимізація контролю за збутом;

    – підвищення комунікаційних можливостей, скорочення строків просування, оптимізація планування просування.

    6.Мікросередовище  утворюють сили, які безпосередньо стосуються самого підприємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто постачальники, маркетингові посередники, клієнти, конкуренти та контактні аудиторії.Під повним контролем підприємства перебуває мікросередовище самого підприємства.

    Постачальники — юридичні та фізичні особи, які забезпечують підприємство та його конкурентів матеріальними ресурсами, необхідними для виробництва конкретних товарів.

    Вибираючи постачальників, слід ураховувати якість запропонованого товару, надійність поставок, гарантії, ціни придбання та споживання, умови кредиту тощо.

    Маркетингові посередники — юридичні та фізичні особи, які допомагають компанії просувати, розподіляти та продавати товари на ринку.

    До них належать:

    – торговельні посередники;

    – фірми-спеціалісти з питань організації руху товарів;

    – агентства, які надають маркетингові послуги;

    – кредитно-фінансові установи.

    Підприємству необхідно ретельно вивчати потреби та тісно співпрацювати із своїми клієнтами, адже максимальне задоволення потреб цільової групи споживачів — це кінцева мета підприємства з маркетинговою орієнтацією.

    Конкуренти — невід'ємний елемент системи маркетингу. Конкурентне оточення не можна зводити лише до між фірмової конкуренції. Існує багато інших видів конкуренції:

    Контактні аудиторії — будь-яка група, яка проявляє реальний чи потенційний інтерес до організації або може справити на неї певний вплив.

    Підприємство функціонує на ринку в оточенні контактних аудиторій різних типів, котрі можуть як сприяти, так і перешкоджати діяльності підприємств на ринку.

    Процес аналізу маркетингового середовища передбачає:

    1) огляд основних факторів середовища і з'ясування тих факторів, які впливають на розвиток фірми, визначення напрямів безпосереднього впливу цих факторів;

    1) оцінювання стану середовища та виявлення небажаних факторів, які можуть виникнути;

    1) вивчення специфічних факторів середовища в аспекті кожного маркетингового сектора, в якому діє фірма;

    1) аналіз стратегічних позицій фірми;

    1) аналіз маркетингових можливостей та загроз;

    1) визначення необхідної для фірми стратегічної позиції, рекомендації щодо формування стратегії.

    Аналіз маркетингового середовища здійснюється у такій послідовності:

    1. Виявлення потенційних релевантних змін маркетингового середовища.

    1. Визначення природи напрямів, розміру та важливості змін.

    7.

    Конкурентний аналіз спрямований на визначення можливостей, загроз і відшукування стратегічних невизначеностей, що можуть створюватися конкурентами, що суперничають на певному ринку. Аналіз починається з визначення головних і потенційних конкурентів. Потім переходять до більш глибокого і ретельного вивчення різних аспектів їхньої діяльності: місії, цілей, стратегій, сильних і слабких сторін.

    Стан конкуренції в галузі залежить від п'яти основних конкурентних сил (модель п'яти конкурентних сил, розроблена професором Гарвардської школи бізнесу М. Портером):

    1. Суперництво між продавцями усередині галузі.

    2. Фірми, що пропонують товари-замінники (субститути).

    3. Можливість появи нових конкурентів усередині галузі.

    4. Здатність постачальників сировини, матеріалів і комплектуючих, які використовуються фірмою, диктувати свої умови. і

    5. Здатність споживачів продукції фірми диктувати свої умови.

    Модель п'яти сил конкуренції М. Портера) дозволяє визначити найкращу відповідність між внутрішнім станом організації і дією сил у її зовнішньому оточенні.

    Конкуренція між фірмами, що суперничають і які пропонують однотипні товари і послуги, виникає у зв'язку з тим, що в однієї чи декількох фірм з'являється можливість краще задовольнити потреби споживача або необхідність поліпшити свою діяльність. До основних засобів конкурентної боротьби можна віднести: більш низькі ціни; поліпшені характеристики товару; більш високий рівень обслуговування споживачів; тривалі терміни гарантійного періоду; спеціальні способи просування товару на ринок; випуск нових товарів; використання слабкостей конкурентів.

    Потенційні конкуренти, що приходять з інших галузей, звичайно мають значні ресурси, добре підготовлені виробничі потужності і бажання закріпитися на даному ринку. Проникненню на ринок нових фірм можуть перешкоджати такі чинники:

    1. Економія на масштабах виробництва.

    2. Неможливість доступу до технології і ноу-хау.

    3. Прихильність споживачів до певних марок.

    4. Необхідний розмір капіталовкладень.

    5. Нерівність у витратах, що не залежать від розмірів підприємства.

    6. Доступ до каналів збуту.

    Крім описаних бар'єрів, фірма-новачок повинна враховувати також реакцію компаній, що вже діють на ринку, на прихід нового суперника. А ця реакція може мати широкий спектр, від пасивного до лютого захисту своїх позицій за допомогою зниження цін, збільшення витрат на рекламу, модернізації продукції та інших засобів.

    Застосування для аналізу конкуренції в галузі моделі п'яти конкурентних сил М. Портера дозволяє визначити структуру цих сил, оцінити кожну силу і приступити до формування конкурентної стратегії.


    8.

     Маркетингова інформаційна система– безперервно діюча система, що включає набір процедур і методів для регулярногозбирання, аналізу та інтерпретації інформації з різних джерел і забезпечує інтегрування, підтримку й передачу менеджерам інформації у формі, придатній для прийняття рішень.

    Роль інформаційної системи полягає в наданні доступу до інформації, у своєчасному "продукуванні" інформації й у розподілі інформації з прийнятними витратами.

    МІС складається з:

    1)         система внутрішньої звітності- це інф-ція про стан та події всередині фірми.

    Джерело інф-ції – звітність підприємства.

    2)         система зовнішньої поточної інформації – збирання інф-ції щодо змін на ринку. Джерело інф-ції: ЗМІ, статистичні довідники; відгуки клієнтів, наукові прогнози.

    3)         Система маркетингових досліджень – це комплекс методів та заходів щодо збору інф-ції, яка відповідає меті дослідження.

    4)         Аналітична система маркетингу- це є прогресивні засоби для аналізу даних. Аналітична система склад з: а) статистичний банк – сукупність статистичних методів обробки інформації; б) банк моделей – набір математичних моделей, які допомагають приймати найоптимальніші рішення. в) Дослідження споживачів – визначення їх платоспроможності, моделі поведінки споживачів на ринку; г) дослідження конкурентів; д) дослідження постачальників; е) аналіз стану самого підприємства.

    Кожна модель складається із сукупності взаємозалежних змінних, які відображають певну реальну систему. За останні роки вчені розробили чимало моделей, які допомагають менеджерам із маркетингу прийняти відповідне рішення щодо встановлення меж територій збуту, планів комівояжерської роботи, вибору місця для мережі роздрібної торгівлі, підбору оптимального комплексу засобів реклами, прогнозування збуту нововведень тощо.

    Завданням будь-якої моделі з банку моделей аналітичної системи маркетингу є допомога менеджерові у виборі відповідного рішення у конкретній ситуації та моделювання ймовірних наслідків такого рішення.

    Створивши на підприємстві МІС, належить пам'ятати, що інформація має стосуватися конкретної цільової групи. Величезний обсяг одержуваної інформант спеціалісти іноді просто не в змозі оперативно опрацювати. В таких випадках на допомогу приходить комп'ютерна техніка.
    1   2   3   4   5   6   7


    написать администратору сайта