Главная страница
Навигация по странице:

  • ІДІОПАТИЧНА ТРОМБОЦИТОПЕНІЧНА ПУРПУРА, ТРОМБОЦИТОПАТІЇ” Задача №8

  • Анемії у дітей Задача 1


    Скачать 356 Kb.
    НазваниеАнемії у дітей Задача 1
    Анкорzadachi.doc
    Дата17.01.2018
    Размер356 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаzadachi.doc
    ТипЗадача
    #14369
    страница4 из 7
    1   2   3   4   5   6   7

    Задача №2

    Хлопчик 5 років поступив в клініку з приводу болю в животі. Тиждень тому назад почалася ангіна (лікувався антибіотиками, жарознижуючими препаратами, 2-разово мама давала ацетилсаліцилову кислоту, т.я. температура не знижувалася). Оглянутий хірургом для виключення гострої хірургічної патології. Об’єктивно: має місце набряк та помірний біль обох колінних суглобів, на шкірі в ділянці гомілок виявлена невелика кількість геморагічного мілкопапульозного висипу. Гемограма: пенічні стани відсутні. УЗД ОЧП: внутрішні органи не збільшені, невелика кількість рідини в черевній порожнині.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз.

    2. Які додаткові методи дослідження необхідно провести для уточнення діагнозу?

    3. Які ускладнення можуть бути у даного пацієнта з боку ШКТ?

    4. Які патогенетичні принципи лікування геморагічного васкуліту?

    Відповідь:

    1)Геморагічний васкуліт, вісцеральна форма, шкірно-суглобово-абдомінальний синдром, важкий, активна фаза, гострий перебіг.

    2)Визначення вторинного гемостазу (час згортання крові), ретракція кров’яного згустку, коагулограма, ревмопроби, загальний аналіз сечі, реакція Грегерсена.

    3)Ускладнення абдомінального синдрому – інвагінація, перфорація, перитоніт, кишкова непрохідність.

    4)Дезагреганти, фібринолітики.
    Задача №3

    У дівчинки 13 років, яка близько тижня назад перенесла ринофаринготрахеобронхіт, з’явився різкий біль в животі, однократне блювання. Лікувалася амбулаторно як гострий розлад травлення. Наступного дня приєднався артрит гомілково-ступневих суглобів та симетричний висип геморагічного характеру навколо суглобів, підвищилась температура до 38-39°С. В загальному аналізі сечі має місце гематурія.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз.

    2. Які обстеження необхідно провести в даному випадку?

    3. Назвати обов’язкові елементи висипу васкулітно-пурпурного типу кровоточивості.

    4. Дати характеристику шкірного синдрому при геморагічному васкуліті.

    Відповідь:

    1)Геморагічний васкуліт, вісцеральна форма, змішаний (шкірно-суглобово-абдомінально-нирковий синдром), важкий, активна фаза, гострий перебіг.

    2)ЗАК, ЗАС, визначення первинного та вторинного гемостазу, коагулограма, ретракція кров’яного згустку, ревмопроби, УЗД ОЧП, бак.посів калу, копрограма, реакція Грегерсена.

    3)Для васкулітно-пурпурного типу кровоточивості характерні петехії та папули.

    4)Характеристика висипу при ГВ: висип мономорфний, монохромний, симетричний, має улюблену локалізацію, знизу доверху, виступає над поверхнею шкіри, не зникає при натисканні, може некротизуватись в центрі і тому в деяких випадках залишає після зникнення рубці в місці висипу, має хвилеподібний характер підсипання.
    Задача №4

    Хлопчик 7 років, поступив в гематологічне відділення з приводу висипу на розгинальних поверхнях рук, ніг та ділянках сідниць. Два тижні тому назад перехворів ангіною. З анамнезу відомо, що часто хворіє запаленням верхніх дихальних шляхів, має харчову та медикаментозну алергію. При огляді: загальний стан середнього ступеня важкості, самопочуття порушене мало, на розгинальних поверхнях рук, ніг та на сідницях симетричний геморагічно-папульозний висип, мономорфний, монохромний, виступає над поверхнею шкіри, не зникає при натискуванні; печінка, селезінка, лімфатичні вузли не збільшені.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз.

    2. Які обстеження необхідно провести для підтвердження діагнозу?

    3. Які принципи патогенетичного лікування необхідно застосувати в даному випадку?

    4. Які відмінності висипу при геморагічному васкуліті від менінгококцемії?

    Відповідь:

    1)Геморагічний васкуліт, невісцеральний, проста (шкірна) форма, середньоважкий, активна фаза, гострий перебіг.

    2)ЗАК, ЗАС, визначення первинного та вторинного гемостазу, коагулограма, ретракція кров’яного згустку, ревмопроби, УЗД ОЧП, бак.посів калу, копрограма, реакція Грегерсена.

    3)Призначення дезагрегантів та фібринолітиків.

    4)При менінгококцемії – висип несиметричний, зіркоподібний, без ексудативного компоненту, має гострий початок, різку інтоксикацію.
    Задача №5

    Дівчинка 5 років, поступила в клініку зі скаргами на біль в правому колінному суглобі, наявності висипу на шкірі. Захворювання розпочалось на фоні повного здоров’я. Об’єктивно: стан дитини середнього ступеня важкості, на шкірі розгинальних поверхонь рук, ніг та сідницях симетрично розташований геморагічно-мілкопапульозний висип. Внутрішні органи без патологічних змін. Гемограма: Нв 116г/л, Ер. 4,2Т/л, лейкоцити – 14Г/л, ШОЕ 9мм/год. Лейкоформула: с 3%, п 42%, е 10%, л 45%. Загальний аналіз сечі без особливостей. Аналіз калу на я/гельмінтів – велика кількість яєць аскарид.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз.

    2. Дати характеристику шкірного синдрому при геморагічному васкуліті.

    3. Який стан у дитини міг спровокувати початок геморагічного васкуліту у пацієнтки?

    4. Які існують типи кровоточивості?

    Відповідь:

    1)Геморагічний васкуліт, невісцеральна форма, шкірно-суглобовий синдром, середньоважкий, активна фаза, гострий перебіг.

    2)Характеристика висипу при ГВ: висип мономорфний, монохромний, симетричний, має улюблену локалізацію, знизу доверху, виступає над поверхнею шкіри, не зникає при натисканні, може некротизуватись в центрі і тому в деяких випадках залишає після свого зникнення рубці в місці висипу, має хвилеподібний характер підсипання.

    3)Аскаридоз.

    4)Мікроциркуляторний (петехіально-плямистий), гематомний, мікроциркуляторно-гематомний, васкулітно-пурпурний, мікроангіоматозний.
    Задача №6

    Хлопчик 9 років поступив в хірургічне відділення з приводу підозри на гострий апендицит. Наростали як клініка болю в животі так і зміни в загальному аналізі крові (лейкоцитоз). На операційному столі діагноз апендициту був виключений, при цьому хірурги відмітили наявність геморагічного висипу на очеревині. На наступний день у пацієнта з’явився петехіально-мілкопапульозний висип на розгинальних поверхнях рук та ніг.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз в даному випадку.

    2. З якими захворюваннями проводиться диференційна діагностика абдомінального синдрому при геморагічному васкуліті?

    3. Які обстеження необхідно провести для підтвердження діагнозу?

    4. Який тип кровоточивості характерний для геморагічного васкуліту?

    Відповідь:

    1)Геморагічний васкуліт, вісцеральний, шкірно-абдомінальний синдром, важкий, активна фаза, гострий перебіг.

    2)Інвагінація кишківника, муковісцидоз з панкреатичною недостатністю, дивертикул Меккеля, гострий апендицит, гнійний перитоніт, гострий панкреатит, патологія яєчників, патологія жовчного міхура, мезентеріальний лімфаденіт, глистяна інвазія, виразкова хвороба шлунку і 12-палої кишки.

    3)ЗАК, ЗАС, визначення первинного та вторинного гемостазу, коагулограма, ретракція кров’яного згустку, ревмопроби, УЗД ОЧП, бак.посів калу, копрограма, реакція Грегерсена.

    4)Васкулітно-пурпурний.
    Задача №7

    Дівчинка 11 років, поступила у клініку з приводу болю в колінних суглобах (більше справа). З анамнезу відомо, що близько тижня тому назад у дитини з’явився симетричний висип в ділянці гомілок (лікар зробив заключення про алергічний дерматит – призначив лікування), стан не покращувався; далі приєднався висип на сідницях та в ділянці променево-зап’ясткових суглобів, що і стало причиною звернення у лікарню. При обстеженні – ознаки гіперкоагуляції.

    Завдання:

          1. Який діагноз можна запідозрити в даному випадку?

          2. Дати характеристику шкірного синдрому при геморагічному васкуліті.

          3. Які обстеження необхідно провести для підтвердження діагнозу?

          4. Які існують типи кровоточивості?

    Відповідь:

    1)Геморагічний васкуліт.

    2)Характеристика висипу при ГВ: висип мономорфний, монохромний, симетричний, має улюблену локалізацію, знизу доверху, виступає над поверхнею шкіри, не зникає при натисканні, може некротизуватись в центрі і тому в деяких випадках залишає після зникнення рубці в місці висипу, має хвилеподібний характер підсипання.

    3) ЗАК, ЗАС, визначення первинного та вторинного гемостазу, коагулограма, ретракція кров’яного згустку, ревмопроби, УЗД ОЧП, бак.посів калу, копрограма, реакція Грегерсена.

    4)Мікроциркуляторний (петехіально-плямистий), гематомний, мікроциркуляторно-гематомний, васкулітно-пурпурний, мікроангіоматозний.

    ІДІОПАТИЧНА ТРОМБОЦИТОПЕНІЧНА ПУРПУРА, ТРОМБОЦИТОПАТІЇ”

    Задача №8

    Мама дівчинки 8 років, звернулась до лікаря зі скаргами на наявність синців та тілі дівчинки, часті носові кровотечі, які виникають спонтанно. Об’єктивно: шкіра та слизові бліді; на тулубі, руках, ногах асиметричний геморагічний висип різного кольору, від петехій до екхімозів 3-5см в діаметрі. Печінка, селезінка, лімфатичні вузли не збільшені. Гемограма: Нв 82г/л, Ер. 3,1 Т/л, ШОЕ 6мм/год, лейкоцити – 10Г/л, тромбоцити – одиничні в полі зору.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз.

    2. Які обстеження необхідно провести для підтвердження діагнозу?

    3. Дати характеристику шкірного синдрому при ідіопатичній тромбоцитопенічній пурпурі.

    4. Який тип кровоточивості характерний для ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури?

    Відповідь:

    1)Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура, гострий період, волога форма.

    2)Адгезія-агрегація тромбоцитів, час кровотечі за Дюке, час згортання крові за Бюркером та Лі-Уайтом, ретракція кров’яного згустку, мієлограма, рівень антитромбоцитарних антитіл.

    3)Характеристика висипу при ІТП: висип поліморфний, поліхромний, асиметричний, не має улюбленої локалізації, не виступає над поверхнею шкіри, не зникає при натисканні, не має залишкових змін.

    4)Мікроциркуляторний (петехіально-плямистий).
    Задача №9

    Хлопчику 10 років, поступив в клініку з приводу кровотечі з ясен, яка виникла при мінімальній травмі і продовжується без зупинки протягом доби. З анамнезу відомо, що декілька місяців впродовж у пацієнта виникали синці без видимої причини. Об’єктивно: стан важкий, синці на тілі різного розміру та різного кольору, асиметричні, не виступають над поверхнею шкіри, не зникають при натискуванні, залишкових явищ попередніх синців немає. Проліферативний синдром відсутній. Гемограма: Нв 64г/л, Ер. 2,8 Т/л, ШОЕ 6мм/год, лейкоцити – 10Г/л, тромбоцити – 1Г/л, ретикулоцити 11‰. Час кровотечі за Дюке – 12 хвилин. Час згортання крові за Бюркером: початок 3’00”, кінець 4’30”.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз.

    2. Охарактеризувати гемограму.

    3. Дати характеристику кістковомозкового пунктату при ІТП.

    4. Принципи лікування ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури.

    Відповідь:

    1)Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура, гострий період, волога форма.

    2)Анемія ІІІ ступеня, гіпохромна (КП 0,7), регенераторна.

    3)Мієлограма при ІТП: подразнення мегакаріоцитарного ростка.

    4)Фонова дієта, кортикостероїди, в/в введення імуноглобулінів, в/м введення інтерферонів, плазмаферез, спленектомія, цитостатики (при відсутності ефекту від спленектомії)
    Задача №10

    Дівчинка 15 років, поступила в гематологічне відділення з приводу маточної кровотечі. Хвора страждає хронічною формою тромбоцитопенічної пурпури. Кожен раз менструації супроводжуються значними кровотечами. Гемограма: Нв 58г/л, Ер. 2,9 Т/л, ШОЕ 4мм/год, лейкоцити – 8Г/л, тромбоцити – 21‰, ретикулоцити 11‰. Час кровотечі за Дюке – 12 хвилин. Час згортання крові за Бюркером: початок 3’00”, кінець 4’30”.

    Завдання:

    1. Поставити діагноз.

    2. Перерахувати препарати для лікування ІТП в даному випадку.

    3. Дати характеристику гемограми та тестів гемостазу.

    4. Дати характеристику шкірного синдрому при ідіопатичній тромбоцитопенічній пурпурі.

    Відповідь:

    1)Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура, хронічний перебіг, рецидив, волога форма, гострий період.

    2)Адроксон, діцинон, преднізолон, переливання відмитих еритроцитів.

    3)Гіпохромна (КП = 0,6) анемія ІІІ ступеня, регенераторна. Тромбоцитопенія (21‰ = 61 х 109). Порушений первинний гемостаз. Нормальний вторинний гемостаз.

    4)Характеристика висипу при ІТП: висип поліморфний, поліхромний, асиметричний, не має улюбленої локалізації, не виступає над поверхнею шкіри, не зникає при натисканні, не має залишкових змін.
    Задача №11

    На дільницю виписана дитина 6 років, яка лікувалася в клініці з приводу „сухої форми„ ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури. Гемограма: Нв 112г/л, Ер. 3,5 Т/л, ШОЕ 4мм/год, лейкоцити – 8Г/л, тромбоцити – 65‰, ретикулоцити 11‰. Час кровотечі за Дюке – 4 хвилини. Час згортання крові за Бюркером: початок 3’00”, кінець 4’30”.

    Завдання:

    1. Поставити діагноз.

    2. Які препарати протипоказані дітям в періоді ремісії при виникненні інтеркурентних захворювань, які перенесли ІТП?

    3. Вказати частоту проведення загального аналізу крові хворим, які перенесли ІПТ та виписані на дільницю.

    4. Вказати особливості проведення щеплень дітям, які перенесли ІТП.

    Відповідь:

    1)Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура, хронічний перебіг, клініко-гематологічна ремісія.

    2)НПЗП, карбеніцилін, пеніцилін, нітрофурани, антиагреганти, судинорозширюючі препарати, УВЧ, УФО, в дієті – обмеження алергізуючих продуктів.

    3)ЗАК в перші 3 місяці проводяться кожні 2 тижні. Далі, протягом 9 місяців – щомісячно. Далі, 1 раз на 2-3 місяці і після перенесеної інфекції.

    4)Можливі щеплення можна проводити на фоні десенсибілізуючої терапії, лише через 1 рік після гострого періоду захворювання. Щеплення живими вакцинами небезпечні (БЦЖ, корева), т.я. викликають рецидив хвороби.
    Задача №12

    Хлопчик 7 років. Скарги на висип на шкірі, слизових оболонках та носову кровотечу. Об'єктивно: загальний стан дитини важкий. Шкіра та слизові бліді, висип у вигляді екхімозів та петехій на шкірі тулуба, верхніх та нижніх кінцівок (висипка несиметрична, різного кольору – на різних стадіях зворотного розвитку, не виступає над рівнем шкіри). Множинні крововиливи на слизовій ротової порожнини. Живіт при пальпації м'який, не болючий. Печінка, селезінка не пальпуються. Стул щоденно, без патологічних домішок, сеча світла. Гемограма: нормохромна анемія І ступеня, ретикулоцити – 8‰, тромбоцити – одиничні в полі зору, лейкоцити – 8Г/л, ШОЕ – 10мм/год. Час кровотечі за Дюке – 20хв. Час згортання крові по Бюркеру: початок 3’30”, кінець 4’00”. Позитивні проби на резистентність капілярної стінки. Коагулограма в межах норми.

    Завдання:

    1. Поставити попередній діагноз.

    2. Який тип кровоточивості характерний для ІТП?

    3. Вказати тести гемостазу, які порушуються при ІТП.

    4. З якими захворюваннями найчастіше проводять диференційну діагностику ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури?

    Відповідь:

    1)Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура, гострий перебіг, волога форма, важка?

    2)Мікроциркуляторний (петехіально-плямистий).

    3)Первинний гемостаз: кількість тромбоцитів, час кровотечі за Дюке, проби на резистентність капілярної стінки. Рефракція кров’яного згустку.

    4)Геморагічний васкуліт, тромбоцитопатії, апластичні анемії, лейкемія.
    Задача №13

    Дівчинка 3,5 роки захворіла гострою тромбоцитопенічною пурпурою після перенесеної вірусної інфекції через 2 тижні. Поступила в стаціонар з проявами геморагічного синдрому петехіально-плямистого типу, носової кровотечі. При обстежені отримано наступні зміни: тромбоцитопенія, подовжена тривалість кровотечі за Дюке, зниження ретракції кров’яного згустку. Мієлограма: подразнення мегакаріоцитарного ростка кровотворення.

    Завдання:

    1. Що лежить в основі патогенезу ІТП?

    2. Дати характеристику шкірного синдрому при ідіопатичній тромбоцитопенічній пурпурі.

    3. Принципи лікування ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури.

    4. Яка ланка гемостазу порушується при ІТП?

    Відповідь:

    1)Загибель тромбоцитів під дією антитромбоцитарних антитіл.

    2)Характеристика висипу при ІТП: висип поліморфний, поліхромний, асиметричний, не має улюбленої локалізації, не виступає над поверхнею шкіри, не зникає при натисканні, не має залишкових змін.

    3)Фонова дієта, кортикостероїди, в/в введення імуноглобулінів, в/м введення інтерферонів, плазмаферез, спленектомія, цитостатики (при відсутності ефекту від спленектомії)

    4)Первинна, ретракція кров’яного згустку.
    Задача №14

    Мама дівчинки 6 років, скаржиться на наявність синців та тілі дівчинки, часті носові кровотечі, які виникають спонтанно, напередодні мало місце блювання по типу „кавової гущі” та мелена, що і стало причиною термінового звернення в клініку. Об’єктивно: шкіра та слизові бліді; на тулубі, руках, ногах асиметричний геморагічний висип різного кольору, від петехій до екхімозів 3-5см в діаметрі. Печінка, селезінка, лімфатичні вузли не збільшені. Гемограма: Нв 54г/л, Ер. 2,0 Т/л, ШОЕ 6мм/год, лейкоцити – 5Г/л, тромбоцити – одиничні в полі зору.

    Завдання:

                1. Поставити попередній діагноз.

                2. З якими захворюваннями найчастіше проводять диференційну діагностику ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури?

                3. Перерахувати препарати для лікування ІТП в даному випадку.

                4. Коли, в залежності від доби, переважно з’являється висип при ІТП і чому?

    Відповідь:

    1)Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура, гострий період, волога форма.

    2)Геморагічний васкуліт, тромбоцитопатії, апластичні анемії, лейкемія.

    3)Адроксон, діцинон, преднізолон, переливання відмитих еритроцитів, реr os амінокапронову кислоту.

    4)Вночі, т.я. в патогенезі ІТП лежить формування антитромбоцитарних антитіл, активація імунної системи відбувається з 9год вечора до 12-1години ночі. Діти лягають спати без синяків, а просипаються зі спонтанно виниклими синяками.
    ГЕМОФІЛІЯ”
    1   2   3   4   5   6   7


    написать администратору сайта