Главная страница
Навигация по странице:

  • Визначення випадку захворювання на COVID-19

  • Клінічні особливості COVID-19 у новонароджених дітей

  • Обов’язкові критерії якості при наданні медичної допомоги при COVID-19 в амбулаторних умовах.

  • Коронавірусна інфекція (COVID-19) 62 Інфекційні захворювання у дітей в амбулаторній практиці лікаря КІР

  • МСД МАЄ ДЕСЯТИРIЧЧЯ ДОСВIДУ ДОПОМОГИ В ЗАХИСТІ МАЛЮКІВ ВІД КПК

  • Тому, коли настає час вакцинуватися, це час для М-М-РВАКСПРО

  • Особливості застосування

  • Інфекційні захворювання у дітей в амбулаторній практиці лікаря. Інфекційні захворювання у дітей в амбулаторній практиці лікаря


    Скачать 6.04 Mb.
    НазваниеІнфекційні захворювання у дітей в амбулаторній практиці лікаря
    Дата23.01.2023
    Размер6.04 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаІнфекційні захворювання у дітей в амбулаторній практиці лікаря.pdf
    ТипДокументы
    #900345
    страница10 из 31
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   31
    2019) – інфекцій- не захворювання, що викликається коронавірусом SARS-CoV-2 і характе- ризується множинним ураженням внутрішніх органів (легені, серце, суди- ни, нирки та інші).
    Етіологія. Збудником інфекції є вірус SARS-CoV-2, що належить до роду бетакоронавірусів, підродини Orthocoronavirinae, родини одноланцюгових
    РНК-вірусів – Coronaviridae. Вірус включає чотири структурні білки: чисельні шипи (S), оболонка (E), мембрана (M) та нуклеокапсид (N). З них N утримує вірусну РНК в той час, як S, E та M формують вірусну оболонку. Крім надання відповідної шипуватої форми (звідси і назва родини), завдяки S-білкам вірус має значну афінність з рецепторами до ангіотензин перетворюючого ферменту 2 (ACE2), через який проникає в клітини організму.
    У зовнішньому середовищі коронавіруси гинуть при температурі +33 °C за 16 годин, при +56 °C – за 10 хвилин. В повітрі вірус може зберігати свою життєздатність впродовж 3 годин. На паперових поверхнях він виживає від
    1 до 3 діб, на пластику – декілька діб. УФ-опромінення знищує вірус за 2–15 хвилин.
    Епідеміологія. Джерелом інфекції при COVID-19 є хвора людина. Вірус потрапляє у навколишнє середовище у складі аерозольних крапель під час розмови, кашлю, чхання.
    Основним механізмами передачі інфекції є крапельний та контактний механізми. При крапельному шляху передачі, люди інфікуються при тісному контакті з хворою людиною, яка виділяє інфікований аерозоль у складі секретів з дихальних шляхів. Краплі зазвичай не поширюються більше, ніж на 2 м, та не затримуються у повітрі за умови достатньої вентиляції. На сьогодні немає достовірних даних щодо повітряного механізму передачі вірусу (як, наприклад, для кору – з подоланням значної відстані з токами повітря). Інфікування може також відбутися у випадку, коли людина торкається руками забруднених вірусом поверхонь, з наступним торканням очей, носа або рота. Не виключається також фекально-оральний механізм передачі вірусу.
    Передача SARS-CoV-2 через плаценту від матері до дитини та через грудне молоко на сьогодні не встановлена.
    Клініка. Інкубаційний період коливається від 1 до 14 днів, в середньому
    5–7 днів.
    Основними симптомами захворювання є: підвищення температури тіла, кашель, чхання, гіперемія ротогорла, закладеність носа, підвищена втом- люваність, біль у м’язах. У частини дітей можливі діарея, блювота, висипан- ня на шкірі, втрата смаку та нюху. В тяжких випадках фіксуються ознаки дихальної недостатності (тахіпное, зниження сатурації кисню в крові).
    Можливо декілька клінічних варіантів перебігу COVID-19: безсимптомний, легкий, середньотяжкий, тяжкий та критичний.
    Безсимптомна форма. Діти з позитивним результатом лабораторного дослідження на РНК SARS-CoV-2 і з відсутністю клінічних симптомів захво- рювання та змін на рентгенограмі.
    Легка форма. Діти з симптомами інтоксикації (лихоманка, слабкість, міал- гія) та ураження верхніх дихальних шляхів (кашель, біль в горлі, нежить, чхання).
    Середньотяжка форма. Діти з лихоманкою, кашлем (переважно сухим, непродуктивним), пневмонією. Немає явних ознак дихальної недостатності
    (задишка) та гіпоксемії (сатурація кисню 93%-97%). На рентгенограмі (РГ) або комп’ютерній томографії (ТГ) органів грудної клітки виявляються
    Зареєстровано МОЗ

    59
    Коронавірусна інфекція (COVID-19)
    незначні зміни в легенях. У деяких дітей може бути діарея, біль у животі, нудота, блювота.
    Тяжка форма. Діти з симптомами гострої респіраторної інфекції на почат- ку (лихоманка, кашель), можлива діарея. Захворювання прогресує впро- довж тижня, з’являються ознаки дихальної недостатності (задишка з цен- тральним ціанозом), SpO2 ≤ 92%. Ознаки пневмонії на РГ та КТ.
    Критична форма. Діти з швидким прогресуванням захворювання та розвитком гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС) або тяжкої дихальної недостатності. Також можуть спостерігатися шок, енцефалопатія, ураження міокарду або серцева недостаність, гіперкоагуляція, гостра нир- кова недостатність або поліорганна недостатність.
    Визначення випадку захворювання на COVID-19
    Підозрілий випадок – пацієнт з гострим респіраторним захворюванням
    (раптовий початок, лихоманка та, хоча б один з наступних симптомів: кашель або утруднене дихання), та який за 14 днів до появи симптомів від- повідає принаймні одному з наступних епідеміологічних критеріїв: мав контакт з підтвердженим або ймовірним випадком COVID-19; відвідував або проживав у країні/регіоні із місцевою передачею вірусу в громаді відповід- но до ситуаційних звітів ВООЗ або пацієнт з тяжким гострим респіраторним захворюванням (температура тіла вище 38ºС та хоча б один з наступних симптомів: кашель або утруднене дихання), а також необхідність госпіталі- зації та відсутність інших причин, які повністю пояснюють клінічну картину.
    Ймовірний випадок – підозрілий випадок, для якого лабораторне дослід- ження на SARS-CoV-2 не може бути однозначно трактовано.
    Підтверджений випадок – особа з лабораторно підтвердженим захворю- ванням COVID-19 незалежно від клінічних ознак та симптомів.
    Епідеміологічно пов’язаний випадок – підозрілий випадок захворювання на COVID-19, за якого не проведено адекватного лабораторного обстежен- ня, але який мав контакт з іншим лабораторно підтвердженим випадком
    COVID-19 за 14 днів до появи симптомів.
    Клінічні особливості COVID-19 у новонароджених дітей
    Клінічні прояви інфекції COVID19 у новонароджених дітей неспецифічні, особливо у недоношених дітей. Відмічається лабільність температури тіла; респіраторні симптоми можуть включати тахіпное, стогнуще дихання, роз- дування крил носа, посилена робота дихальних м’язів, апное, кашель та тахікардія. Інколи відмічається мляве смоктання, в’ялість, зригування, діа- рея, вздуття живота.
    Діагностика
    Проводиться за допомогою ПЛР тестування. Один позитивний тест підтверджується другим тестом ПЛР, який визначає інший ген SARS-CoV-2.
    Один негативний тест на виявлення SARS-CoV-2 (особливо, якщо це зразок з верхніх дихальних шляхів) або позитивний результат дослідження щодо виявлення іншого респіраторного збудника не виключає зараження COVID-19. Якщо існує обґрунтована підозра на інфікування
    COVID-19, слід перевірити інший зразок за допомогою первинного та вторинного ПЛР-аналізів.
    Обов’язкові критерії якості при наданні медичної допомоги при
    COVID-19 в амбулаторних умовах. (Стандарти медичної допомоги
    «коронавірусна хвороба (COVID‑19), Наказ МОЗ України від 28.03.2020 № 722)
    1. Заборонено надавати медичну допомогу та проводити догляд в амбу- латорно-поліклінічних умовах пацієнтам, які знаходяться в групі ризику щодо розвитку ускладнень:
    ІНФОРМАЦІЙНИЙ МОБІЛЬНИЙ
    ДОДАТОК ДЛЯ ЛІКАРІВ користуйтеся безкоштовно доступ до уніфікованих клінічних протоколів
    МОЗ України доступ до клінічних
    європротоколів на засадах доказової медицини завантажуйте протоколи в 1 клік
    FREE
    10:52
    Доступно в
    Доступно в

    60
    Інфекційні захворювання у дітей в амбулаторній практиці лікаря
    61
    • Довгострокові захворювання органів дихання, включаючи:
    a) хронічні захворювання легень;
    b) муковісцидоз зі значними респіраторним дефіцитом;
    c) інтерстиціальні хвороби легень у дітей;
    d) астма тяжкого ступеню;
    e) нейрогенні респіраторні ускладнення.
    • Імуноскомпроментовані стани (захворювання або лікування):
    a) лікування злоякісного новоутворення;
    b) *первинний імунодефіцит;
    c) **прийом імуносупресивних препаратів, включаючи тривалий (>28 днів поспіль) щоденний прийом стероїдів;
    d) ***пацієнти після трансплантації (органів або стовбурових клітин);
    e) аспленія (функціональна або хірургічна, включає серпоподібні клітинні захворювання).
    • Гемодинамічно значущі вади та / або вади серця за ціанотичним типом
    • Діти першого року життя.
    * Первинний імунодефіцит, комбінований імунодефіцит, лімфопенія CD4
    (кількість CD4<200 x106 / л) в контексті будь-якого іншого імунодефіциту, включає ВІЛ. Будь-який первинний імунодефіцит (потребує лікування про- філактичними антибіотиками або імуноглобуліном) та прийом імунодепре- сивних препаратів
    **До імуносупресивних препаратів належать: азатіоприн, лефлуномід, метотрексат, мікофенолат (мікофенолат мофетил або мікофенолова кис- ло-та), циклоспорин, циклофосфамід, такролімус, сиролімус. Вони НЕ вклю- ча-ють гідроксихлорохін або сульфасалазин окремо або в комбінації.
    Біологічні моноколональні препарати включають: ритуксимаб протягом останніх 12 місяців; інгібітори фактору некрозу пухлин (етанерцепт, адалі- мумаб, інфліксимаб, голімумаб, цертолізумаб та біоподібні варіанти всіх перерахованих); тоцилізумаб; абатацепт; белімумаб; анакінра; сейкінумаб;
    іксекізумаб; устекінумаб; сарилумумаб; канакінумаб. Невеликі молекули включають інгібітори JAK (інгібітори кінази януса), барацитиніб , тофаци- тиніб тощо.
    *** Для пацієнтів після трансплантації часом менше, ніж 1 рік після пересадки; які досі приймають препарати, що пригнічують імунітет; які знаходяться на замісній терапії імуноглобуліном; мають тяжкі захворювання легень; мають реакцію «трансплантат проти господаря»;
    2. Дітям з симптомами, що характеризують середньо-тяжкий і тяжкий перебіг:
    – задишка;
    – утруднене дихання;
    – збільшення частоти дихальних рухів більше фізіологічної норми;
    – кровохаркання;
    – шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювота, діарея);
    – зміни психічного стану (сплутаність свідомості, загальмованість).
    Рішення стосовно медичної допомоги в амбулаторних умовах приймає лікар з надання первинної медичної допомоги після клінічної оцінки стану пацієнта та оцінки безпеки домашнього середовища пацієнта шляхом про- ведення опитування.
    Якщо пацієнт звернувся до надавача первинної медичної допомоги засо- бами дистанційного зв’язку: лікар з надання первинної медичної допомоги проводить оцінку стану пацієнта відповідно до класифікації за ступенем тяжкості перебігу захворювання; якщо пацієнт має легкі симптоми перебігу захворювання, лікар надає рекомендації щодо самоізоляції, лікування у разі погіршення стану; якщо у пацієнта важкий перебіг захворювання – лікар з надання первинної медичної допомоги надає рекомендацію до виклику екстреної медичної допомоги за номером 103.
    На амбулаторне лікування переводять пацієнтів в стані реконвалесценції, які не потребують цілодобового нагляду.
    Пацієнти та спільно проживаючі з ними особи мають бути поінформовані щодо:
    – необхідності дотримання особистої гігієни;
    – основних заходів з профілактики інфікування;
    – безпечних підходів до проведення догляду;
    – обмежень побутових контактів.
    Медичні працівники, які надають медичну допомогу за місцем проживан- ня/перебування, і члени домогосподарств мають використовувати засоби
    індивідуального захисту (ЗІЗ).
    При появі симптомів у контактної особи медичні працівники з’ясовують стан та приймають рішення щодо потреби госпіталізації чи надання медич- ної допомоги в амбулаторно-поліклінічних умовах. В разі прийняття рішен- ня про необхідність госпіталізації здійснюють комплекс заходів, спрямова- них на обмеження подальшого поширення хвороби.
    Госпіталізація за клінічними критеріями показана хворим з підозрою/
    підтвердженим COVID-19 при:
    – стані середньої тяжкості і тяжкому – ознаки пневмонії та/або дихальної недо- статності (збільшення частоти дихальних рухів вище фізіологічної норми, крово- харкання, показник SpO2 при вимірюванні пульсоксиметром ≤ 93%) при наяв- ності рентгенологічно підтвердженої пневмонії;
    – наявність клініко-інструментальних даних гострого респіраторного дис- трес-синдрому (ГРДС);
    – наявність клініко-лабораторних даних сепсису та/або септичного шоку (син- дрому системної запальної відповіді);
    – наявність клініко-лабораторних даних органної/системної недостатності окрім дихальної;
    – пацієнти незалежно від тяжкості стану, які відносяться до групи ризику розвитку ускладнень; пацієнти незалежно від тяжкості стану, в яких відзначаєть- ся підвищення температури вище 38 °C, що погано піддається корекції (тимчасо- ве, не більше, ніж на 1–1,5 години, зниження на тлі прийому жарознижуючих препаратів з наступним її підвищенням).
    За неможливості самоізоляції, за епідеміологічними критеріями показана
    ізоляція у визначений рішенням місцевими органами влади окремий заклад з одномісним розміщенням (наприклад, готелі, гуртожитки).
    Госпіталізація за епідеміологічними критеріями в заклади охорони здо- ров’я, що надають цілодобову стаціонарну медичну допомогу, не рекомен- дована.
    Лікування
    В амбулаторних умовах лікування COVID-19 у дітей здійснюється за загальними принципами лікування захворювань дихальних шляхів: достатня гідратація, за необхідності жарознижуючі та аналгетичні препарати, за необхідності жарознижуючі та аналгетичні препарати, при болях в горлі місцеві проти запальні та анестетики.
    Коронавірусна інфекція (COVID-19)

    62
    Інфекційні захворювання у дітей в амбулаторній практиці лікаря
    КІР
    За визначенням експертів ВООЗ, випадком кору має вважатися будь-яке захворювання, що супроводжується температурою, макуло-папульозним виси- пом, а також кашлем, ринітом чи кон’юнктивітом. Англійська назва хвороби measles походить від латинського слова misellus, яке означає «нещасний».
    Збудником кору є вірус, що містить РНК. Він належить до сімейства
    Paramixoviridae, роду Morbillivirus. Вірус кору має розміри 120–250 нм. Він не стійкий у зовнішньому середовищі, чутливий до ультрафіолетового опромінен- ня, сонячного світла, висихання. Поза організмом людини вірус гине протягом
    30 хвилин, тому заключна дезінфекція при кору не потрібна.
    Вірус кору викликає в організмі хворого специфічну імуносупресію, яка з’яв- ляється ще до висипу і триває протягом декількох тижнів після одужання. Ця властивість вірусу зумовлює високу частоту вторинних бактеріальних усклад- нень при кору.
    Джерелом інфекції при кору є тільки хвора людина, яка стає заразною в останні 24–48 годин інкубаційного періоду. Вона виділяє вірус протягом всього катарального періоду і ще 5 днів після появи висипань. Найзаразнішим хворий на кір є в катаральному періоді.
    Механізм передачі інфекції – повітряно-краплинний. Вірус у великій кількості попадає в навколишнє середовище у вигляді повітряно-крапельних аерозолів під час розмови, кашлю, чхання хворого. Дрібні краплини слини, що містять вірус, з потоками повітря можуть переноситися на значні відстані: з кімнати до коридору, з коридору в сусідні приміщення і навіть з одного поверху на інший.
    Через предмети побуту, продукти харчування і третіх осіб вірус кору не пере- дається.
    Природна сприйнятливість до кору вважається загальною. Індекс контагіоз- ності становить 95–98% (з кожних 100 неімунізованих людей, які були в контакті з хворим на кір, можуть захворіти 95–98). За словами відомого українського епі- деміолога академіка Л. В. Громашевського (1958): «Уникнути кору вдається лише тим особам, які протягом свого життя поставлені поза умов зустрічі з джерелом
    інфекції».
    Сприйнятливість до кору не залежить від віку людини. Єдиною захищеною від кору віковою групою є діти перших 3 місяців життя, які народилися від матерів, які мають протикіровий імунітет. Після 3 місяців життя напруженість вродженого
    імунітету знижується і до 6–9 місяців діти стають сприйнятливими до кору. Однак, якщо мати дитини не має імунітету проти кору, то дитина сприйнятлива до захворювання з перших днів життя.
    Клініка. Інкубаційний період при кору триває 9–17 днів. У осіб, які отримали
    імуноглобулін чи інші компоненти крові, він може продовжуватись до 21 дня. За ним слідує катаральний період. Його першими симптомами є сухий нав’язливий кашель, закладеність носа з незначними слизовими виділеннями, підвищення температури тіла до 38–39 °C. На 2–3 день катарального періоду кашель поси- люється, з’являється гіперемія кон’юнктиви, склерит, світлобоязкість. Слизові оболонки порожнини рота та м’якого піднебіння стають яскраво-червоними, набряклими, розпушеними. На м’якому піднебінні з’являється енантема, на сли- зових оболонках патогномонічними для кору є плями Бельського-Філатова –
    Коплика. Їх найчастіше знаходять на слизових оболонках щік в області малих корінних зубів, але вони можуть бути й на слизових оболонках губ, кон’юнктиви, статевих органах. У цей же період може з’явитися сіруватий наліт на слизових оболонках ясен, рідкі випорожнення.
    Через 4–5 днів на тлі посилення симптомів інтоксикації, посилення катару сли- зових оболонок, підвищення температури тіла до 38,5–40 °C з’являється дрібно –
    і середньоплямистий висип на обличчі. На другий день висип опускається на тулуб, його елементи стають великими за розміром, з’являються папули. При
    В ТОЙ ЧАС,
    КОЛИ ВОНИ
    ДОСЛІДЖУЮТЬ
    СВІТ,
    МИ
    ЗАХИЩАЄМО
    ЇХ ВІД
    КПК
    МСД МАЄ ДЕСЯТИРIЧЧЯ ДОСВIДУ
    ДОПОМОГИ В ЗАХИСТІ МАЛЮКІВ
    ВІД КПК
    Ближче до свого першого дня народження діти починають активно вивчати світ та оточуючих людей. Водночас малюки втрачають материнські захисні антитіла.
    Вакцина для профілактики КПК від MСД вже 40 років допомагає захищати малюків від кору, паротиту та краснухи.
    Тому, коли настає час вакцинуватися,
    це час для М-М-РВАКСПРО®*.
    М-М-РВАКСПРО
    ®
    Вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи жива.
    Показання: М-М-РВАКСПРО® показана для одночасної вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи осіб віком від 12 місяців . При особливих обставинах вакцину можна вводити немовлятам віком від 9 місяців.
    Протипоказання: наявність в анамнезі гіперчутливості до будь-якої складової вакцини; вагітність; будь-яка хвороба з лихоманкою >38,5°C; діти з активною формою туберкульозу, що не отримують лікування; поточна імуносупресивна терапія; важка форма гуморального або клітинного (спадкові або набуті) імунодефіциту; дискразія крові, лейкемія, лімфома будь-якого типу або інші злоякісні новоутворення, які впливають на гематопоетичну та лімфатичну системи.
    Особливості застосування: у випадку анафілактичної реакції, що зустрічається рідко, після введення вакцини потрібно забезпечити медичне спостереження та відповідне лікування. НЕ ВВОДИТИ ВНУТРІШНЬОСУДИННО.
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   31


    написать администратору сайта