Главная страница
Навигация по странице:

  • Вітамін Хімічна будова Якісна реакція Механізм реакції

  • **Завдання для індивідуальної самостійної роботи

  • Завдання 1.

  • Принцип.

  • Оформлення роботи: заповнити таблицю.

  • Завдання 2

  • Завдання 3.

  • методичка. Розділ 1. Методичні вказівки для підготовки до практичних занять. Методичні вказівки для підготовки до практичних занять


    Скачать 0.7 Mb.
    НазваниеМетодичні вказівки для підготовки до практичних занять
    Анкорметодичка
    Дата21.10.2022
    Размер0.7 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаРозділ 1. Методичні вказівки для підготовки до практичних занять.doc
    ТипМетодичні вказівки
    #745722
    страница8 из 11
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

    22. Відомо, що введення в організм людини лікарського препарату дикумаролу викликає різке зниження в крові вмісту протромбіну та ряду інших білкових факторів згортання крові. Антивітаміном якого вітаміну є дикумарол? A. Вітаміну Н B. Вітаміну С C. Вітаміну Е

    D. Вітаміну Р E. Вітаміну К

    23. Окуліст виявив у хворого збільшення часу адаптації ока до темряви. Недостатність якого вітаміну може бути причиною даного симптому?

    A. D B. Е C. С D. К E. A

    24. Лікування дитини, хворої на рахіт, за допомогою вітаміну D3 не дало позитивного результату. Яка найбільш ймовірна причина неефективності лікування?

    A. Недостатність ліпідів в їжі

    B. Порушення гідроксилування вітаміну D3

    C. Порушення включення вітаміну D3 у фермент

    D. Підвищене використання вітаміну D3 мікрофлорою кишечника

    E. Порушення транспорту вітаміну D3 білками крові

    25. У хворого спостерігається порушення сутінкового зору, сухість кон'юнктиви і рогівки. Такі зміни можуть бути наслідком дефіциту:

    A. Вітаміну А B. Вітаміну В1 C. Вітаміну С

    D. Вітаміну D E. Вітаміну В12

    26. Недостатність вітаміну D у дітей викликає порушення кальцієво-фосфорного обміну, остеомаляцію і розвиток рахіту. Кальцитріол регулює всмоктування іонів Са2+ в кишечнику через індукцію синтезу:

    A. Все перераховане

    B. Са2+-залежної АТФази в міоцитах

    C. Na/K-АТФази в ентероцитах

    D. Са2+-зв'язуючого білка в ентероцитах

    E. Са2+-кальмодуліну в ентероцитах

    27. При якому гіповітамінозі спостерігається одночасне порушення репродуктивної функції та дистрофія скелетних м'язів?

    A. Е B. А C. К D. D E. В1

    28. У дитини спостерігається кишковий дисбактеріоз, на тлі якого розвинувся геморагічний синдром. Що є найбільш ймовірною причиною геморагій у цієї дитини?

    А. Дефіцит вітаміну К B. Активація тромбопластину тканини

    С. Гіповітаміноз РР D. Дефіцит фібриногену E. Гіпокальціємія

    29. Одним з механізмів дії вітаміну К є його участь в ферментній системі гамма-карбоксилування білкових факторів коагуляції крові, мінералізації кістки і зуба завдяки підвищенню спорідненості їх молекул з іонами кальцію. Яка амінокислота карбоксилується в білках?

    A. Серин B. Фенілаланін C. Валін D. Глутамінова E. Аргінін

    30. Вітамін А в комплексі зі специфічними циторецепторами проникає через ядерні мембрани, індукує процеси транскрипції, що стимулює ріст і диференціювання клітин. Ця біологічна функція реалізується наступною формою вітаміну А:

    A. Каротин B. Транс-ретиноєва кислота C. Транс-ретиналь

    D. Ретинол E. Цис-ретиналь
    ПРАКТИЧНА РОБОТА

    Якісні реакції на жиророзчинні вітаміни

    Завдання 1. Провести реакцію на ретинол з концентрованою сульфатною кислотою.

    Принцип: Концентрована сульфатна кислота віднімає воду від ретинолу з утворенням забарвлених продуктів.

    Хід роботи: У суху пробірку вносять 2 краплі 0,05% масляного розчину ретинолу у хлороформі (1:5) та додають 1 краплю концентрованої сульфатної кислоти. З’являється червоно-фіолетове забарвлення, яке поступово переходить у червоно-буре.

    Завдання 2.Провести реакцію на ретинол з феруму (III) сульфатом.

    Хід роботи. До 2 крапель 0,05% масляного розчину ретинолу у хлороформі (1:5) прилити 10 крапель льодяної оцтової кислоти, насиченої феруму (III) сульфатом, і 2 краплі концентрованої сульфатної кислоти. З’являється блакитне забарвлення, яке поступово переходить у рожево-червоне. Каротини дають в цій реакції зеленувате забарвлення.

    Завдання 3. Провести реакцію на кальциферол.

    Принцип: Вітамін D при взаємодії з аніліновим реактивом за умов нагрівання забарвлюється у червоний колір.

    Хід роботи: У суху пробірку вносять 2 краплі риб’ячого жиру та 10 крапель хлороформу, а потім додають при безперервному помішуванні 2 краплі анілінового реактиву (аніліновий реактив – 15 частин аніліну і 1 частина концентрованої сульфатної кислоти). Обережно нагрівають при безперервному помішуванні та кип’ятять 30 секунд. При наявності вітаміну D жовта емульсія набуває зеленого, а потім червоного кольору.

    Завдання 4. Провести реакцію на нафтохінон (вітамін К1).

    Принцип: Вікасол у присутності цистеїну в лужному середовищі забарвлюється у лимонно-жовтий колір.

    Хід роботи: На сухе скло наносять 5 крапель 0,05% розчину вікасолу, додають 5 крапель 0,025% розчину цистеїну та 1 краплю 10% розчину натрію гідроксиду. З’являється лимонно-жовте забарвлення.

    Оформлення роботи: заповнити таблицю.

    Вітамін

    Хімічна будова

    Якісна реакція

    Механізм реакції

    Спостереження

    Ретинол













    Кальциферол













    Нафтохінон













    Практичне значення роботи. Якісні реакції на вітаміни базують-ся на кольорових реакціях, характерних для тієї чи іншої хімічної групи, що входить до їх структури. Проведення таких реакцій дозволяє виявити вітаміни в лікарських препаратах, харчових продуктах, лікарських рослинах. Принципи, які покладено в основу якісних реакцій на вітаміни, використовуються і при розробці методів їх кількісного визначення.

    **Завдання для індивідуальної самостійної роботи:

    1. Підготувати реферативне повідомлення на тему: «Токсичні ефекти вітамінів А і D при гіпервітамінозі».

    2. Підготувати презентацію на тему: «Всмоктування жиророзчинних вітамінів у шлунково-кишковому тракті».

    ЗАНЯТТЯ 4 (4 години)

    ТЕМА 6 (2 години): Водорозчинні вітаміни. Якісні реакції на водорозчинні вітаміни. Кількісне визначення вмісту вітаміну С у сечі та екстракті шипшини.

    АКТУАЛЬНІСТЬ. Знання ролі вітамінів в обміні речовин є необхідним для пояснення виникнення специфічного симптомокомплексу, характерного для розвитку того чи іншого гіпо- або авітамінозу, розуміння можливостей та шляхів їх запобігання і лікування. На основі якісних проб та кількісного визначення вітамінів і деяких констант біологічних рідин, що залежать від них, можна судити про вітамінну забезпеченість організму.

    МЕТА. Вивчити та вміти охарактеризувати водорозчинні вітаміни за наступним планом: 1) назва (хімічна, біологічна), 2) хімічна структура та її можливі перетворення; 3) біологічна роль; 4) специфічний симптомо-комплекс гіпо- і авітамінозу; 5) джерела та профілактична доза. Ознайомитися з якісними реакціями на водорозчинні вітаміни та методом кількісного визначення вмісту вітаміну С.

    ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ

    1.

    Вітамін В1 (тіамін): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недостатності. Структура ТДФ, ТТФ.

    2.

    Вітамін В2 (рибофлавін): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недо-статності. Структура ФАД, ФМН.

    3.

    Вітамін В3 (пантотенова кислота): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недостатності. Охарактеризувати структуру HS-KoA.

    4.

    Вітамін В5 (нікотинова кислота, нікотинамід, ніацин): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недостатності. Структура НАД та НАДФ.

    5.

    Вітамін В6 (піридоксин): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недостатності. Структура ПАЛФ.

    6.

    Вітамін В7 (біотин): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недостатності.

    7.

    Вітамін В9 (фолієва кислота): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недостатності.

    8.

    Вітамін В12 (кобаламін): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, добова потреба, симптоми недостатності.

    9.

    Вітамін С (аскорбінова кислота): будова, біологічні властивості, механізм дії, роль в обміні речовин, джерела, симптоми недостатності. Профілактична, захисна та лікувальна дози.


    10.

    Вітамін Р (флавоноїди): будова, біологічні властивості, механізм дії, прояви недостатності, джерела, добова потреба.

    ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

    1. При катаральній ангіні хворому призначили препарат з групи сульфа-ніламідів. Визначте механізм антибактеріальної дії сульфаніламідів.

    А. Порушення синтезу білків клітинної стінки

    B. Зниження проникності мембран

    C. Пригнічення сульфгідрильних груп тіолових ферментів

    D. Конкурентний антагонізм з пара-амінобензойною кислотою

    E. Коагуляція білка

    2. Відомо, що частина діоксиду вуглецю використовується в організмі у біосинтезі ефірних кислот, сечовини, глюконеогенезі тощо. Який вітамін утворює СО2-транспортуючу форму для цих реакцій?

    A. Тимін B. Рибофлавін C. Біотин D. Нікотинамід E. Ретинол

    3. У немовля спостерігалися судоми, які проходили після введення вітаміну В6. Цей ефект найбільш ймовірно викликаний тим, що вітамін В6 входить до складу ферменту:

    A. Піруватдегідрогенази B. Глутаматдекарбоксилази

    C. Глікогенсинтази D. Амінолевулінатсинтази

    E. Глікогенфосфорилази

    4. У хворого порушений еритропоез. Назвіть вітамін, нестача якого може спостерігатися у даному випадку.

    А. Фолієва кислотаB. Пантотенова кислота

    С. Аскорбінова кислотаD. Нікотинова кислота

    E. Арахідонова кислота

    5. Дитині з лікувальною метою призначений кофермент, який входить до складу ферментів підкласу «дегідрогенази». Які з перерахованих вітамінів можуть брати участь в його утворенні?

    A. Р і В1 B. В2і В6C. В1і В2D. В1і В5E. РРі В2

    6. Який вітамін входить до складу декарбоксилази глутамінової кислоти і бере участь в утворенні ГАМК, а його недостатність проявляється судомами? A. Кобаламін B. Токоферол C. Фолієва кислота

    D. Аскорбінова кислота E. Піридоксин

    7. Дитина перебуває на лікуванні в гематологічному відділенні, діагноз - хвороба Аддісона-Бірмера. Який препарат є основним для лікування даного захворювання?

    A. Фолієва кислота B. Вітамін В12 C. Нікотинамід

    D. Рутин E. Заліза лактат

    8. Гідроксипролін – важлива амінокислота, що входить до складу колагену. За участі якого вітаміну відбувається утворення цієї амінокислоти шляхом гідроксилування проліну? A. С B. D C. В1 D.В2 E.В6

    9. Який вітамін є складовою частиною коферменту А?

    А. Параамінобензойна кислота В. Піридоксин

    С. Карнітин D. Оротова кислота Е. Пантотенова кислота

    10. Який вітамін оказує вплив на проникність капілярів?

    А. НікотинамідВ. Рибофлавін С. Піридоксин

    D. Рутин Е. Пангамова кислота

    11. Відсутність якого вітаміну викликає хворобу, яка супроводжується підвищеною проникністю та хрупкістю кровоносних судин?

    А. Вітаміну В1 В. Вітаміну РР С. Вітаміну В6

    D. Вітаміну С Е. Вітаміну Е

    12. При ентеробіозі призначають акрихін - структурний аналог вітаміну В2. Порушення синтезу яких ферментів у мікроорганізмів викликає цей препарат? A. ФАД-залежних дегідрогеназ В. Цитохромоксидаз

    C. Пептидаз D. НАД-залежних дегідрогеназ E. Амінотрансфераз

    13. Дівчина часто хворіє на гострі респіраторні інфекції, після яких спостерігаються множинні точкові крововиливи у місцях тертя одягу. Який гіповітаміноз у дівчини? A. СB. В6C. B1D.АE. В2

    14. У сечі хворого рівень піровиноградної кислоти в декілька разів перевищує норму. Йому призначено парентеральне введення кокарбоксилази. Який з перерахованих коферментів призначений?

    A. ФАД B. НАД C. ТДФ D. ТГФК E. НАДФ

    15. У немовля спостерігаються епілептіформні судоми, зумовлені дефіцитом вітаміну В6. Це викликано зменшенням вмісту у нервовій тканині гальмівного медіатора – γ-аміномасляної кислоти. Активність якого ферменту знижена?

    A. ГлутаматдекарбоксилазиB. Аланінамінотрансферази

    C. ГлутаматдегідрогеназиD. Піридоксалькінази

    E. Глутаматсинтетази

    16. Бактерицидна дія сульфаніламідних препаратів ґрунтується на конкурентних відносинах з параамінобензойною кислотою. Синтез якого з перерахованих вітамінів порушується у бактерій?

    А. Кобаламіну B. Піридоксину С. Фолієвої кислоти

    D. Нікотинаміду Е. Біотину

    17. У хворого - дерматит, діарея, деменція. Відсутність якого вітаміну є причиною даного стану?

    A. Аскорбінової кислотиB. НікотинамідуC. Фолієвої кислоти

    D. БіотинуE. Рутину

    18. У хворого діагностовано себорейний дерматит, пов'язаний з дефіцитом вітаміну Н. Порушення активності якого з перелічених ферментів спостерігається у хворого?

    А. Карбамоїлфосфатсінтетази В. Амінотрансферази

    С. Піруватдекарбоксилази D. Ацетил-КоА-карбоксилази

    Е. Алкогольдегідрогенази

    19. Реакції міжмолекулярного транспорту одновуглецевих радикалів є необхідними для синтезу білків і нуклеїнових кислот. З якого вітаміну утворюється кофермент, необхідний для зазначених вище реакцій?

    A. Фолієвої кислотиB. ТіамінуC. Пантотенової кислоти

    D. РибофлавінуE. Аскорбінової кислоти

    20. У хворого з атрофічним гастритом виявлена злоякісна анемія. Порушення всмоктування якого вітаміну спостерігається при цьому?

    А. Тіаміну В. Ніацину С. Кобаламіну D. Біотину Е. Ретинолу

    21. У хворого, який харчувався виключно полірованим рисом, недостатність тіаміну стала причиною поліневриту. Екскреція якої речовини з сечею може бути індикатором цього авітамінозу?

    А. Метил-малонової кислоти В. Піровиноградної кислоти

    С. Фенілпірувату D.Малату Е. Сечової кислоти

    22. Чоловікові, хворому на туберкульоз легень, призначений ізоніазид. Недостатність якого вітаміну може розвинутися внаслідок тривалого вживання даного препарату?

    А. Біотину В. Тіаміну С. Кобаламіну

    D. Фолієвої кислоти Е. Піридоксину

    23. У хворого діагностовано мегалобластичну анемію. Назвіть сполуку, недостатня кількість якої в організмі може призвести до розвитку цієї хвороби?

    А. Ціанокобаламін В. Гліцин С. Мідь D. Холекальциферол Е. Магній

    24. Чоловік захворів на пелагру. При опитуванні стало відомо, що протягом тривалого часу він харчувався переважно кукурудзою, мало вживав м'яса. Дефіцит якої речовини в кукурудзі зумовив розвиток захворювання?

    А. Тирозину В. Триптофану С. Гістидину D. Аланіну Е. Проліну

    25. За клінічними показниками хворому призначений піридоксальфосфат. Для корекції яких процесів необхідний цей препарат?

    А. Окисного декарбоксилування кетокислот

    В. Дезамінування амінокислот

    С. Трансамінуванняі декарбоксилування амінокислот

    D. Синтезу пуринових і піримідинових основ

    Е. Синтезу білка

    26. Недостатність вітаміну В6 може потенціювати недостатність вітаміну РР, оскільки коферментна форма вітаміну В6 втягується в синтез НАД з триптофану. Вкажіть цю коферментну форму.

    А. Кальцитріол В. Тіаміндифосфат С. Піридоксальфосфат

    D. Метилкобаламін Е. Карбоксибіотин

    27. У пацієнта після вживання сирих яєць з’явився дерматит. Який розвився авітаміноз? А. Фолієвої кислоти В. Пантотенової кислоти

    С. Параамінобензойної кислоти D. Інозиту Е. Біотину

    28. Гіповітаміноз С призводить до зменшення утворення органічного матриксу, порушення синтезу колагену, так як цей вітамін бере участь у процесах: А. Гідроксилування проліну В. Карбоксилування лізину

    С. Гідроксилування аргініну D. Карбоксилування проліну

    Е. Гідроксилування триптофану

    29. Механізм дії поширеного протипухлинного препарату метотрексату заснований на тому, що він є структурним аналогом:

    А. Нікотинової кислоти В. Пара-амінобензойної кислоти

    С. Ціанокобаламіну D. Фолієвої кислоти Е. Ретиноєвої кислоти

    30. У жінки має місце гіповітаміноз В2. Причиною виникнення специфічних симптомів (ураження епітелію, слизових оболонок, шкіри, рогівки ока), ймовірно, є дефіцит:

    А. Цитохрому а1В.Флавінових коферментівС. Цитохромуb

    D. Цитохромоксидази Е. Цитохрому c

    31. Часто як протипухлинні препарати використовуються антивітаміни фолієвої кислоти. Який з нижче перерахованих відноситься до них?

    А. Авідін В. Сульфаніламіди С. Аміноптерин

    D. Ізоніазид Е. Дикумарин

    32. До лікарні звернувся чоловік з розладами пам'яті, больовими відчуттями по ходу нервових стовбурів, зниженням інтелектуальних функцій, порушеннями з боку серцево-судинної системи та явищами диспепсії. В анамнезі хронічний алкоголізм. Дефіцит якого вітаміну може викликати ці симптоми?

    А. Тіаміну В. Рибофлавіну С. Ретинолу D. Ніацину Е. Кальциферолу

    33. Фолієва кислота виконує кофакторну функцію в реакціях:

    А. Фосфорилування В. Переносу одновуглецевих груп

    С. ДезамінуванняD. Трансамінування Е. Гідролізу

    34. У хворого в крові збільшена концентрація пірувату. Значна його кількість екскретується із сечею. Який авітаміноз у хворого?

    А. Авітаміноз В6 В. Авітаміноз Е С. Авітаміноз В3

    D. Авітаміноз В1 Е. Авітаміноз В2

    35. Під час патронажу лікар виявив у дитини симетричну шорсткість шкіри щік, пронос, порушення нepвової діяльності. Дефіцит яких харчових факторів є причиною такого стану?

    А. Лізину, аскорбінової кислоти В. Tреоніну, пантотенової кислоти

    С. Метіоніну, ліпоєвої кислоти D. Фенілаланіну, пангамової кислоти

    Е. Нікотинової кислоти, триптофану

    36. Після курсу терапії хворому з виразкою дванадцятипалої кишки лікар пропонує вживати соки з капусти та картоплі. Вміст яких речовин у цих овочах сприяє профілактиці та загоєнню виразок?

    А. ВітамінуС В. Пантотенової кислоти С. Вітаміну U

    D. Вітаміну В1 Е. Вітаміну К

    37. Дитина 9-ти місяців харчується виключно сумішами, що не збалансовані за вмістом вітаміну В6. У дитини спостерігається пелагроподібний дерматит, судоми, анемія. Розвиток судом може бути пов'язаний з порушенням утворення:

    А. Серотоніну В. ДОФА С. Дофаміну D. ГАМК Е. Гістаміну

    38. Після тривалого використання ізоніазиду лікар зазначив у пацієнта явища поліневриту, парестезії, розлади пам'яті, судоми. З яким механізмом можуть бути пов'язані побічні ефекти препарату?

    А. Антагонізм з ПАБК

    В. Пригнічення синтезу РНК

    С. Пригнічення утворення піридоксальфосфату

    D. Порушення синтезу клітинної стінки

    Е. Пригнічення синтезу білка

    39. Після лікування хворого антибіотиками внаслідок пригнічення мікрофлори кишечника можливий гіповітаміноз:

    А. B12 В. С С. АD.Р Е. D

    40. При дефіциті вітаміну В1 порушується окисне декарбоксилування пірувату. Синтез якого з наведених коферментів порушується при цьому?

    А. Нікотинамідаденіндинуклеотиду В. Тіамінпірофосфату

    С. Коензиму А D. Флавінаденіндинуклеотиду Е. Ліпоєвої кислоти

    41. Після видалення 2/3 шлунка в крові зменшилася кількість еритроцитів, збільшився їх об’єм, знизився рівень гемоглобіну. Дефіцит якого вітаміну призводить до таких змін картини крові?

    А. В6 В. С С. Р D. В12 Е. РР

    42. Симптоми пелагри особливо різко виражені у хворих з недостатнім білковим харчуванням, так як попередником нікотинаміду в організмі людини є одна з незамінних амінокислот, а саме:

    А. Треонін В. Аргінін С. Гістидин D. Триптофан Е. Лізин

    43. Який з вітамінів у поєднанні з вітаміном С підсилює терапевтичний ефект лікування цинги? А. К В. D С. Е D. А Е. Р

    44. При лікуванні багатьох захворювань використовується фармацевтичний препарат кокарбоксилаза для забезпечення клітин енергією. Який метаболічний процес при цьому активується?

    А. Дезамінування глутамату

    В. Декарбоксилування амінокислот

    С. Декарбоксилування біогенних амінів

    D. Окисне декарбоксилування пірувату

    Е. Детоксикація шкідливих речовин в печінці

    45. Юнак звернувся до лікаря зі скаргами на загальну слабкість, швидку стомлюваність, дратівливість, зниження працездатності, кровоточивість ясен, петехії на шкірі. Недостатність якого вітаміну може мати місце у даному випадку?

    А. Аскорбінової кислоти В. Рибофлавіну С. Тіаміну

    D. Ретинолу Е. Фолієвої кислоти

    46. Лікар-дієтолог рекомендує хворому під час лікування перніціозної анемії вживати в раціоні харчування напівсиру печінку. Наявність якого вітаміну в цьому продукті стимулює процес кровотворення?

    А. Вітаміну В1 В. Вітаміну Н С. Вітаміну В12

    D. Вітаміну В2 Е. Вітаміну С

    47. Хворі на алкоголізм отримують основну масу калорій зі спиртними напоями. У них може виникнути характерна недостатність тіаміну (синдром Верніке-Корсакова), при якій спостерігаються порушення функцій нервової системи, психози, втрата пам'яті. Зі зниженням активності якого ферменту це пов'язано?

    А. Алкогольдегідрогенази В. Піруватдегідрогенази С. Трансамінази

    D. Альдолази Е. Гексокінази

    48. При обстеженні хворого виявлено збільшення кількості пірувату в крові та зниження транскетолазної активності еритроцитів. Про недостатність якого вітаміну свідчать дані біохімічні показники?

    A. Тіаміну B. Біотину C. Токоферолу

    D. Ретинолу E.Фолієвої кислоти

    49. Вплив гіповітамінозу С на структуру колагенових волокон зумовлений зниженням активності ферменту:

    А. Проколагенпептидази В. Колагенази С. Глікозилтрансферази

    D. Лізингідроксилази Е. Лізиноксидази

    50. Як переконатися у забезпеченні організму вітаміном В1?

    А. Визначити вміст пірувату в сечі В. Провести пробу Ратнера

    С. Зробити пробу Роберта-Стольнікова

    D. Визначити вміст кетонових тіл у сечі Е. Визначити рН крові

    51. Через рік після субтотальної резекції шлунка з приводу виразки малої кривизни виявлено зміни в аналізі крові: анемія, лейко- і тромбоцитопенія, кольоровий показник - 1,3; наявність мегалобластів і мегалоцитів. Дефіцит якого фактора обумовив розвиток цієї анемії?

    А. Гастрину В. Фактора Касла С. Муцину

    D. Пепсину Е. Хлористоводневої кислоти

    52. У пацієнта, що звернувся до стоматолога, був виявлений малиновий «лакований» язик. У крові: знижена кількість еритроцитів і концентрація гемоглобіну, кольоровий показник крові 1,3, присутні ознаки мегалоблас-тичного типу кровотворення, дегенеративні зміни у білій крові. Яке захворювання крові у хворого?

    А. Гемолітична анемія В. Мієлоїдний лейкозС. Залізодефіцитна анемія

    D. Апластичнаанемія Е. В12-фолієводефіцитна анемія

    53. Пацієнту призначено високобілкове харчування. Потреба в якому вітаміні збільшиться? А. В1 В. В12С. В6 D. В2Е. В9

    54. Хворий скаржиться на пінисті проноси. В анамнезі хвороби макроци-тарна анемія. Недостатність якого вітаміну спостерігається у хворого?

    А. Пантотенової кислоти В. Нікотинової кислоти

    С. Фолієвої кислоти D. Пангамової кислоти Е. Аскорбінової кислоти

    55. Тріщини в куточках рота, що довго не заживають, дерматит носогубної складки - клінічні прояви недостатності вітаміну:

    А. В6 В. В1С. В2 D. В5Е.С

    56. Дитина з симптомами стоматиту, гінгівіту, дерматиту відкритих ділянок шкіри була госпіталізована. При обстеженні встановлено спадкове порушення транспорту нейтральних амінокислот у кишечнику. Недостатність якого вітаміну зумовила дані симптоми?

    А. Кобаламіну В. Вітаміну А С.Біотину

    D. Ніацину Е. Пантотенової кислоти

    57. Препарати групи вітаміну В2 призначають при захворюваннях шкіри. Завдяки наявності якої структури в його складі визначається здатність до окислення-відновлення?

    А. Залишок фосфатної кислоти В. Рибозофосфат С. Аденін

    D. Ізоалоксазин Е. Ретинол

    ПРАКТИЧНА РОБОТА

    Якісні реакції на водорозчинні вітаміни. Кількісне визначення вмісту вітаміну С у сечі та екстракті шипшини.

    Завдання 1. Провести якісні реакції на водорозчинні вітаміни.

    А) Діазореакція на тіамін.

    Принцип. У лужному середовищі тіамін з діазореактивом утворює складний комплекс оранжевого кольору.

    Хід роботи. До діазореактиву, що складається з 5 крапель 1% розчину сульфанілової кислоти і 5 крапель 5% розчину натрію нітрату, додають 1-2 краплі 5% розчину тіаміну і потім по стінці, нахиливши пробірку, обережно додають 5-7 крапель 10% розчину натрію карбонату. На межі двох рідин утворюється кільце оранжевого кольору.

    Б) Реакція окиснення тіаміну в тіохром.

    Принцип. У лужному середовищі тіамін окиснюється в тіохром калію гексаціанофератом (III). Тіохром дає синю флуоресценцію при ультрафіолетовому опроміненні розчину на флуороскопі.

    Хід роботи. До 1 краплі 5% розчину тіаміну додають 5-10 крапель 10% розчину натрію гідроксиду, 1-2 краплі 5% розчину калію гексаціаноферату (III) і збовтують. Попередньо прогрівають флуороскоп протягом 10 хвилин та спостерігають синю флуоресценцію при опроміненні розчину ультрафіолетовими променями.

    В) Ферріхлоридна проба на піридоксин.

    Принцип. При додаванні до розчину піридоксину феруму (III) хлориду рідина забарвлюється у червоний колір (утворення комплексної сполуки феруму феноляту).

    Хід роботи. До 5 крапель 1% розчину піридоксину додають рівну кількість 1% розчину феруму (III) хлориду і перемішують. Розвивається червоне забарвлення.

    Г) Відновлення аскорбіновою кислотою калію гексаціаноферату (III).

    Принцип. Аскорбінова кислота відновлює K3[Fe(CN)6] у K4Fe(CN)6], який з феруму (III) хлоридом утворює синє забарвлення або осад - берлинську лазурь.

    Хід роботи. У пробірку наливають 1 краплю 5% розчину калію гексаціаноферату (III), 1 краплю 1% розчину феруму (III) хлориду і додають 5 крапель 1% розчину аскорбінової кислоти. Рідина у пробирці набуває зеленувато-синього кольору, на дні пробірки - синій осад берлинської лазурі.

    Оформлення роботи: заповнити таблицю.

    Вітамін

    Хімічна будова

    Якісна реакція

    Механізм реакції

    Спостереження

    Тіамін













    Піридоксин













    Вітамін С













    Завдання 2. Визначити вміст аскорбінової кислоти у сечі.

    Принцип.Аскорбінова кислота в кислому середовищі відновлює молекулярний йод, при цьому вона з відновленої форми переходить в окиснену. Поява синього кольору свідчить про те, що вся аскорбінова кислота з відновленої форми перейшла в окиснену і перша надлишкова крапля розчину йоду в присутності крохмалю дає синє забарвлення.

    Хід роботи. У колбу відмірюють 5 мл сечі та 5 мл 1 н НСl, додають 5 крапель розчину крохмалю. Титрують 0,001 н розчином йоду до появи синього забарвлення, що не зникає протягом 30 секунд.

    Розрахунок. За результатом титрування розраховують добове виді-лення аскорбінової кислоти, враховуючи, що 1 мл 0,001 н розчину йоду відповідає 0,5 мкмолям аскорбінової кислоти. Розрахунок проводять за формулою:

    а  0,5  1500

    Кількість аскорбінової = ----------------------- = а 150, де

    кислоти в мкмоль/добу 5

    а - кількість мілілітрів 0,001 н розчину йоду; 0,5 мкмоль аскорбінової кислоти, що відповідає 1 мл 0,001н J2; 1500 - добовий діурез, мл; 5 - об’єм сечі в пробі, мл. У нормі за добу із сечею виділяється 284-568 мкмоль аскорбінової кислоти.

    Завдання 3. Визначити вміст аскорбінової кислоти в екстракті шипшини.

    Принцип. Визначення засновано на окисно-відновлювальній реакції між аскорбіновою кислотою та 2,6-дихлорфеноліндофенолом, який при відновленні переходить в лейкоформу. Для визначення аскорбінової кислоти з досліджуваного продукту готують підкислений водний екстракт, яким титрують 2,6-дихлорфеноліндофенол. Підкислення вітамінного водного екстракту підвищує специфічність методу.

    Хід роботи. 150 г шипшини заливають 5000 мл води та залишають на кілька годин. Потім фільтрують через марлю і одержаним екстрактом заповнюють мікробюретку. У центрифужну пробірку відмірюють мікропипеткою 0,05 мл 2,6-дихлорфеноліндофенолу і титрують з бюретки по краплям екстрактом шипшини, весь час струшують пробірки. Від першої краплі вміст пробірки червоніє (це пов’язано з індикаторними властивостями 2,6-дихлорфеноліндофенолу), титрування продовжують до повного знебарвлення розчину.

    Розрахунок.Вміст вітаміну С розраховують за формулою:
    0,88  0,05  Б  100

    Вміст аскорбінової кислоти = ---------------------------- = мг%, де

    А · В

    0,88 - титр 2,6-дихлорфеноліндофенолу за аскорбіновою кислотою, мг; 0,05 – об’єм 2,6-дихлорфеноліндофенолу, мл (в досліді); А - об’єм екстракту, який пішов на титрування; Б - загальний об’єм екстракту (5000 мл); В - наважка шипшини (150 г).

    Практичне значення роботи. Якісні реакції на вітаміни базують-ся на кольорових реакціях, характерних для тієї чи іншої хімічної групи, що входить до їх структури. Проведення таких реакцій дозволяє виявити вітаміни в лікарських препаратах, харчових продуктах, лікарських рослинах. Принципи, які покладено в основу якісних реакцій на вітаміни, використовуються і при розробці методів їх кількісного визначення.

    **Завдання для індивідуальної самостійної роботи:

    1. Підготувати презентацію на тему: «Вітамін В12 – історія відкриття, участь в обміні речовин, порушення всмоктування та утворення коферментних форм».

    2. Провести огляд наукової літератури за темою: «Роль аскорбінової кислоти в метаболізмі речовин сполучної тканини».

    3. Підготувати реферативне повідомлення на тему «Біофлавоноїди (вітамін Р) – рослинні антиоксиданти».

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта