Главная страница
Навигация по странице:

  • Література Гуслякова Л. Г., Холостова Е. И.

  • Закон

  • Медведева

  • Словарь-справочник

  • Социальная

  • Соціальна

  • Справочное

  • Тетерский С. В.

  • Вступ до социальної роботи Мигович Семигіна. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 2.65 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
    Дата26.12.2017
    Размер2.65 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
    ТипНавчальний посібник
    #13047
    страница13 из 25
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   25

    Запитання. Завдання

    1. Охарактеризуйте фахові вимоги до соціального працівника.

    2. Які етапи набуття професійної майстерності, як правило, долає соціальний працівник?

    3. У чому полягає особливість професійного виховання майбутніх соціальних працівників?

    4. Складіть портрет ідеального соціального працівника.

    5. Які особистісні риси необхідні соціальним працівникам?

    6. Обґрунтуйте критерії професійної придатності спеціаліста з со­ціальної роботи.

    7. Як взаємодіють якості та функції соціального працівника?

    Теми рефератів

    1. Фахові якості соціальних працівників.

    2. Духовно-моральні якості соціальних працівників.

    3. Особистість соціального працівника.

    4. Професійне виховання соціального працівника.

    Література

    Гуслякова Л. Г., Холостова Е. И. Основы теории социальной ра­боты. — М.: Институт социальной работы, 1997.

    140

    Соціальна робота як прикладна діяльність


    Закон України «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю» від 21.06.2001 р.

    Лукашевич М. П., Мигович 1.1. Теорія і методи соціальної роботи. — К.: МАУП, 2002.

    Медведева Г. П. Этика социальной работы: Учеб. пособие. — М.: ВЛАДОС, 1999.

    Нойфельд И. Методы социальной работы // Теория и практика социальной работы: отечественный и зарубежный опыт. — М. — Тула, 1993.

    Практична соціальна робота / За ред. П. Картер, Т. Джеффса, М. К. Сміта: Пер. з англ. — К. — Амстердам: Асоціація психіатрів Укра­їни, 1996.

    Словарь-справочник по социальной работе / Под ред. Е. И. Хо-лостовой. — М.: Юристъ, 2000.

    Словник-довідник для соціальних працівників і соціальних педа­гогів / За заг. ред. А. Й. Папської, І. М. Пінчук, С В. Толстоухової. — К.: УДЦССМ, 2000.

    Социальная работа с пожилыми: настольная книга специалиста. — М.: Ин-т социальной работы, 1995.

    Социальная работа: Пособие для студентов вузов / Под ред. В. И. Курбатова. — Ростов-на-Дону: Феникс, 1999.

    Соціальна робота в Україні: Навч. посібник / За ред. І. Д. Звєрє-вої, Г. М. Лактіонової. — К.: Науковий світ, 2003.

    Соціальна робота: В 3-х ч. — Ч. 1. Основи соціальної робота / За ред. Т. Семигіної, І. Григи. — К.: Києво-Могилянська академія, 2004.

    Соціальна робота: В 3-х ч. — Ч. 2. Теорії та методи соціальної ро­бота / За ред. Т. Семигіної, І. Григи. — К.: Києво-Могилянська акаде­мія, 2004.

    Соціальна робота: Короткий енциклопедичний словник. — К.: УДЦССМ, 2002.

    Соціальна робота: Хрестоматія. — К.: УДЦССМ, 2001.

    Соціальні служби — родині: Розвиток нових підходів в Україні / За ред. І. М. Григи, Т. В. Семигіної. — К., 2002.

    Справочное пособие по социальной работе / Под ред. А. М. Па­нова, Е. И. Холостовой. — М.: Юристъ, 1997.

    Теория социальной работы: Учебник / Под ред. Е. И. Холостовой. — М.: Юристъ, 1998.

    Тетерский С. В. Введение в социальную работу: Учеб. пособие. — М.: Академический проспект, 2000.

    Тюптя Л. Т., Іванова І. Б. Соціальна робота (теорія і практика): Навч. посібник. — К.: Ун-т «Україна», 2004.

    Шмелева И. Б. Профессионализм личности социального работ­ника — показатель его деятельности работы // Российский журнал социальной работы. — 1998. — № 1.

    4.

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    4.1. Клієнти в соціальній роботі

    Кожна особа має потенціал для того, щоб зробити власний внесок у розвиток суспільства, має право жити в суспільстві, яке дає змогу всім громадянам всебічно розвиватися і реалізовувати себе. Тому в сучасній соці­альній роботі ставлення до клієнтів спирається на за­гальні фахові уявлення про активні суб'єкт-суб'єктні відносини в процесі надання соціальної допомоги, що унеможливлює перетворення клієнта на «об'єкт», тобто на пасивного отримувача послуг, на своєрідне проти­ставлення фахівців і клієнтів. Важливим є й запобіган­ня виникненню в отримувачів допомоги залежності від соціального працівника чи соціальної служби, повага права клієнта на самовизначення, прагнення впрова­джувати такі послуги, програми і моделі практики, які сприяли б отриманню доступу до суспільних ресурсів найбільш відстороненим від них членам соціуму.

    Дотримуючись певної системи цінностей, соціальна робота часто займає активну позицію у визначенні по­треб клієнтів і виступає на захист змін у соціальних службах чи соціальній політиці, покликаних сприяти більш ефективному реагуванню на потреби соціально вразливих груп суспільства, захист їх прав.



    142
    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Особливості статусу клієнта соціальної роботи

    Метою, призначенням і основою соціальної роботи є допомога людям, які опинилися у непростих життєвих ситуаціях, пробудження у них життєвих сил, включен­ня їх, наскільки можливо, у контекст життєдіяльності сім'ї, соціальної спільноти, суспільства. їх суть полягає не лише у забезпеченні людини благами, а й у допомозі в тому, щоб людина сама могла здобувати необхідні бла­га, використовувати їх. Не технології, форми і методи є найважливішими у соціальній роботі, а людина, на за­безпеченні благ якої сконцентровані її ресурси і зусилля фахівців. Осіб, задля добробуту яких функціонує соці­альна політика держави, працюють відповідні служби, фахівці та волонтери, у різних країнах називають клі­єнтами, бенефіціарами, споживачами, пацієнтами, підопічними, користувачами, учасниками програми то­що. Така термінологічна багатоманітність пов'язана зі специфікою відносин у соціальній роботі.

    У медицині особу, якій надають допомогу, назива­ють «пацієнтом», в юриспруденції — «потерпілим», «позивачем». Ці терміни описують лише один, пасив­ний бік позиції особи, яка потребує професійного спри­яння. Проте соціальна робота ґрунтується на ідеї, що особа, котрій надають допомогу, володіє особистісною суб'єктністю, а тому, залежно від інтелектуальних, фі­зичних, психічних і моральних ресурсів, вона має брати участь у розв'язанні своїх проблем, взаємодіяти із соці­альним працівником. У зв'язку з цим утвердилася дум­ка, що осіб, яким надають допомогу соціальні працівни­ки, найкраще називати клієнтами.

    Клієнт соціальної роботи індивід, група людей, сім'я, громада, які не можуть самостійно подолати свої проблеми, вийти з життє­вої кризи, функціонувати самостійно і тому потребують допомоги фахових соціальних працівників, є адресатами соціальної роботи. На різних етапах розвитку соціальної роботи це по­няття виражало дещо різний зміст. Найчіткіше еволю­ція його простежується в теорії і практиці соціальної роботи в США. На початку XX ст. клієнтами американ­ських соціальних працівників були переважно емігран­ти, котрим важко давалися адаптація до нового соціо-культурного оточення, інтеграція в нову суспільну сис­тему. У 30-ті роки, з настанням великої економічної депресії, основною соціальною проблемою була бід-

    Клієнти в соціальній роботі

    143

    ність, а клієнтами соціальних служб — малозабезпечені люди, які опинилися за межею бідності. Ключове зав­дання соціальної роботи з ними полягало в наданні ма­теріальної та моральної підтримки. Після Другої світо­вої війни американські соціальні служби зосередилися на роботі з представниками середнього класу, особисті проблеми яких були пов'язані насамперед із стосунка­ми у сім'ях і відносинами у мікросередовищах. Відтоді провідне завдання соціальних працівників полягає у спільному з клієнтом пошуку засобів зміни сценарію життя сім'ї і найближчого оточення. У 60-ті роки розпо­чався поступовий розвиток групових форм роботи, а та­кож спрямованої на структурні зміни роботи у громаді. Через два десятиліття клієнтом соціальної роботи поча­ли вважати будь-якого суб'єкта, який має проблеми, а завданням соціальних працівників — сприяння нор­мальному його функціонуванню в суспільстві.

    В Україні клієнтами чи потенційними клієнтами со­ціальної роботи найчастіше вважають представників вразливих (пригнічених) верств, груп населення («груп ризику»), тобто індивідів, групи, що зазнають чи мають ризик зазнати негативних впливів соціальних, еконо­мічних, екологічних чинників або захворіти.

    У кожному суспільстві до категорії вразливих мо­жуть бути віднесені різні групи громадян. Особи, з яки­ми мають справу соціальні працівники, різні за віком (від немовлят до похилого віку), належать до різних рас, релігій, етнічних, соціоекономічних груп. Клієнта­ми чи потенційними клієнтами соціальної роботи у за­хідних країнах є:

    • бездомні люди;

    • родини, в яких існують проблеми дитячої зане­дбаності, сексуальних, фізичних зловживань щодо ди­тини або одного з партнерів;

    • подружні пари, що мають серйозні подружні кон­флікти;

    • родини, в яких дитина виховується лише одним з батьків або в яких проявляються насильство з боку батьків чи делінквентна поведінка, труднощі у навчан­ні дитини;

    • особи, які живуть з ВІЛ/СНІД, та їхні родини;

    • осіб, які мають низькі доходи через безробіття, відсутність годувальника, фізичні обмеження, недос­татність навичок тощо;

    144

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    145


    • особи, які перебувають в ув'язнені чи колишні ув'язнені, життя яких поруйноване покаранням за по­рушення закону;

    • незаміжні вагітні дівчата-підлітки або такі, що вже виховують дитину;

    • гомосексуалісти, лесбіянки, які мають особисті або сімейні проблеми;

    • особи, які мають соматичні (тілесні), психічні захворювання або інвалідність; термінально (безнадій­но) хворі;

    • залежні від алкоголю, наркотиків особи та їхні родини;

    • мігранти і меншини, що мають недостатні ресур­си, можливості, жертви расизму, сексизму (статевої дискримінації) або інших форм дискримінації;

    • особи із затримками розвитку (інваліди розвитку) та їхні родини;




    • особи похилого віку, які не можуть адекватно функціонувати;

    • мігранти і біженці, яким не вистачає необхідних для життя ресурсів;

    • діти, які залишилися без піклування батьків або які зазнають насилля;

    • діти, які мають проблеми у навчанні, та їхні родини;

    • особи, які перебувають у стресовому стані, спри­чиненому травматичними подіями (смерть близької лю­дини, природні або техногенні катастрофи, вихід на пенсію тощо), а також діти, які покинули родину.

    Для роботи з ними, як правило, діють спеціалізовані соціальні служби, спрямовані на розв'язання проблем таких категорій клієнтів: діти і сім'ї; особи похилого ві­ку; хворі люди; люди з функціональними обмеження­ми; особи, залежні від психоактивних речовин; особи, які живуть з ВІЛ/СНІДом; іммігранти.

    В Україні не всі перелічені вище групи є потенцій­ними клієнтами соціальної роботи. Попри те, Закон України «Про соціальні послуги» гласить, що соціаль­на допомога має надаватися людям, котрі потрапили у складні життєві обставини. Це означає, що кожна лю­дина може стати клієнтом соціальних служб, якщо потрапляє в ситуацію чи обставини, які об'єктивно не­можливо подолати власними силами (інвалідність, част­кова втрата рухової активності у зв'язку із старістю або станом здоров'я, самотність, сирітство, безпритуль­ність, відсутність житла або роботи, насильство, зне-

    важливе ставлення і негативні стосунки в сім'ї, мало-забезпеченість, психологічний чи психічний розлад, стихійне лихо, катастрофа тощо). За таких ситуацій вимоги до людей перевищують їхній звичний адаптив­ний потенціал, криють у собі або виклик, або загрозу життєдіяльності людини, а інколи спричинюють не­поправні втрати. Кожна з них обмежує активність ін­дивіда, породжує потреби додаткових моральних і ма­теріальних ресурсів.

    Подолання складних життєвих обставин (ситуацій) потребує мобілізації й оптимального використання осо-бистісних ресурсів клієнта і ресурсів середовища. Цей процес охоплює такі стадії:

    1. Запобіжна стадія. Діяльність на цьому етапі допо­магає людині підготуватися до подолання труднощів (наприклад, сприяння в іншій інтерпретації ситуації).

    2. Безпосереднє подолання проблеми. Суть його по­лягає в докладанні зусиль для розв'язання конкретних проблем.

    3. Відновлювальна стадія. На цій стадії людина має справу із наслідками критичної події, тому необхідно обмежити обсяги втрат, швидше повернутися до нор­мального стану.

    Стан клієнта не може бути весь час однаковим, а ди­намічно змінюється. Соціальний працівник має прагну­ти розвивати самостійність своїх клієнтів, які у стосун­ках з ним почуватимуться не залежними, а партнерами. Важливо мати на увазі, що за певних обставин клієнтом може стати кожен, а процес «перетворення на клієнта» починається з перших хвилин взаємодії людини із соці­альним працівником, усного чи письмового укладення угоди (контракту) про співпрацю.

    Чимало людей, які мають соматичні, психічні за­хворювання, інвалідність, а також людей похилого ві­ку, осіб, які вживають наркотики, можуть бути клієн­тами соціальних служб тривалий період, іноді впро­довж усього життя, інші — короткий проміжок часу. Деякі люди, які свого часу були клієнтами, здобувши відповідну освіту, можуть стати соціальними працівни­ками. Таких випадків у соціальній роботі є немало, а тому професіонали підтримують прагнення колишніх клієнтів допомагати людям зі схожими проблемами, ос­кільки вони у своїй професійній діяльності можуть спи­ратися на власний досвід подолання проблем.

    146

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі 147


    Неприпустими фаховими помилками є протиставлен­ня клієнтів соціальним працівникам, адже це може спро­вокувати недовіру, психологічне протистояння, стати не­подоланним бар'єром у їх взаємодії. Навпаки, соціальні працівники мають брати на себе відповідальність за своїх клієнтів, шукати фахово і морально вмотивованих форм і методів подолання їх проблем, зважаючи на наслідки прийнятих рішень і вжитих заходів. Як правило, вони орієнтуються не стільки на ідеологічні доктрини, полі­тичну волю, популярні теоретичні схеми, як на клієнта, особливості його буття, потреби і прагнення.

    Безперечно, у сучасній соціальній роботі стосунки між клієнтом і соціальним працівником повинні мати партнерський характер, що означає поціновування внеску обох сторін. Така позиція зобов'язує соціального працівника ставитися з повагою до досвіду, думок і рі­шень клієнта.

    Орієнтація на потреби і ресурси клієнтів

    Соціальна робота покликана забезпечити відповід­ність потреб людини і ресурсів соціальних систем, по­ліпшити взаємодію людини з її фізичним і соціальним оточенням.

    Потреба — необхідність у чомусь для підтримки життєдіяльності організму людини, соціальної групи, суспільства; внутрішня спону­ка активності; стан організму, особи, соціальної групи, суспільс­тва, що виражає залежність від об'єктивного змісту умов їхнього існування і розвитку.

    Поняття «потреби» охоплює своїм змістом індивіду­альний і загальносоціальний рівні. З погляду індивіда воно позначає необхідні умови життя певного якісного рівня, заданого не тільки фізіологічними потребами, а й уявленнями про якість життя. На загальносоціальному рівні потреби розглядають як суспільні відносини щодо можливостей споживання матеріальних, духовних благ і послуг. Ці відносини розширюють або звужують, а та­кож трансформують можливості особи стосовно задово­лення своїх потреб.

    Потреби людини є результатом взаємодії об'єктив­ного і суб'єктивного. Формуючись під об'єктивним впливом навколишнього середовища, вони відобража­ються у свідомості, набуваючи суб'єктивної форми сво­го існування. Усвідомлені потреби спонукають до діяль-

    ності, генерують соціальну активність населення. Для реалізації потреб необхідні не лише мотиви, а й умови, які залежать від рівня розвитку цивілізації, характеру суспільних відносин на певний історичний момент. Ці відносини визначають особливості життя як великих сукупностей людей, так і громад, спільнот індивідів. Вони охоплюють політичну, економічну, правову, ду­ховну, професійну та інші сфери. Пов'язані вони з фор­мами і способами соціальної діяльності людей, спіль­нот, їх соціальними потребами та інтересами, надаючи широкі можливості для їх задоволення або, навпаки, обмежуючи, звужуючи їх. Відсутність можливості реа­лізувати свої потреби на індивідуальному рівні усклад­нює соціалізацію людини, деформує її особистість і поведінку, вселяє їй почуття меншовартості, безвідпові­дальності, агресії, злочинності. На загальносоціально­му рівні це породжує різні соціальні проблеми (бідність, безробіття, злочинність, міграції тощо).

    Суперечності між потребами, які змінюються у про­цесі життєдіяльності особи, і реальними можливостя­ми їх задоволення є не лише рушійною силою людської активності або причиною індивідуальних проблем, а й підґрунтям, на якому проростають соціальні проблеми, основою соціальної нестабільності. Це особливо відчут­но у суспільствах перехідного типу, в яких зазнають трансформації політичні, економічні, соціальні систе­ми, що, як правило, знижує на певний час життєвий рі­вень багатьох людей, породжує почуття соціальної не­стабільності, страх перед майбутнім, особливо у літніх людей. У цей період зазнають суттєвих змін критерії оцінювання благополуччя суспільства, людини, що теж здебільшого провокує дискомфортні емоції. Суттє­во змінюються структура і пріоритетність потреб осо­бистості.

    Традиційно потреби індивідів поділяють на вітальні (необхідні для фізичного відтворення життя), соціальні (потреби в спілкуванні, соціальній оцінці), духовні (потреби в смислі життя, ідеалах, цінностях). За інши­ми критеріями виокремлюють матеріальні і духовні, ін­дивідуальні і групові, раціональні і нераціональні, по­точні й очікувані, традиційні і нові, постійні і тимчасо­ві, елементарні і складні потреби.

    У соціальній роботі активно використовується об­ґрунтована американським психологом Абрахамом Маслоу (1908—1970) ієрархічна теорія потреб людини

    148



    150

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    151


    відно до етапу розвитку особистості, групи, громади, сус­пільства. Це свідчить, що ієрархія потреб є динамічною у часі, тобто актуалізація чи деактуалізація певних потреб максимально орієнтовані на ситуаційні умови життєді­яльності індивіда, рівень соціально-економічного, духов­ного розвитку суспільства та інші чинники.

    Відмінності між людьми (за статтю, віком, станом здоров'я, фізичними даними, природною обдарованістю й успадкованими здібностями, місцем проживання, сі­мейним і матеріальним становищем, рівнем освіти, сту­пенем соціалізації тощо) зумовлюють різні можливості у задоволенні потреб. Наприклад, людям похилого віку властиві специфічні потреби, які залежать не тільки від неминучих для них фізіологічних і соціальних змін, а й від матеріального і сімейного стану. Такими є потреби в зайнятості і дозвіллі, якості харчування, житла, спіл­кування, у знаннях і творчості тощо. Тобто це не лише потреби у самозбереженні, а й у самоствердженні, пова­зі з боку людей, з якими вони взаємодіють, у самовира­женні.

    Особливу групу клієнтів утворюють діти, яким влас­тива підвищена потреба в допомозі через слабкість, неса­мостійність і залежність від дорослих. Особливі потреби в допомозі з боку сторонніх мають і люди, які потерпа­ють від природних, соціальних і техногенних катастроф. Спеціальної допомоги потребують особи, фізичні, пси­хічні, інтелектуальні можливості яких утруднюють їх­ню нормальну життєдіяльність.

    Отже, оцінювання становища клієнта слід здійсню­вати з урахуванням різних його особистісних потреб — від фізіологічних до потреб у самоактуалізації.

    Напрями реалізації соціальної політики держави, функції соціальної роботи і потреби людини є взаємо­пов'язаними і перебувають у певних співвідношеннях. Йдеться про те, що соціальні програми часто спирають­ся на ідею вітальних потреб, тобто потреб, задоволення яких необхідне для фізичного відтворення життя. Про­те надання певних видів соціальних послуг, грошової і матеріальної допомоги регулюється відповідними нор­мативно-правовими актами. При визначенні категорій осіб, які мають право за законом розраховувати на отри­мання матеріальної або будь-якої іншої допомоги та під­тримки, використовується принцип пріоритетності, то­му пересічна людина оцінює соціальну роботу і соціаль­ну політику через задоволення своїх потреб.

    Для соціальних працівників важливим є пошук ре­сурсів, які сприяють поліпшенню соціального функціо­нування клієнта.

    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   25


    написать администратору сайта