Главная страница
Навигация по странице:

  • Якість життя

  • Соціальне виключення

  • Дискримінація

  • Принцип активізації (імпаурменту, наснаження)

  • Вступ до социальної роботи Мигович Семигіна. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 2.65 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
    Дата26.12.2017
    Размер2.65 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
    ТипНавчальний посібник
    #13047
    страница14 из 25
    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   25
    Ресурси джерело й арсенал засобів і можливостей, якими за необхідності можна послуговуватися при виконанні певного зав­дання, удосконалення дій.

    Порушення життєдіяльності різних груп населення мобілізує їх внутрішні ресурси на стабілізацію ситуації та задоволення актуальних потреб. Намагання реалізу­вати потреби передбачає відповідні соціальні дії. Якщо дії індивіда (сім'ї, групи, громади) для задоволення іс­нуючих потреб з певних причин неможливі або мало­ефективні, потрібне залучення зовнішніх ресурсів.

    Концепція мобілізації ресурсів, яка використовуєть­ся в теорії та практиці соціальної роботи, передбачає певні дії, спрямовані на максимальне задоволення пот­реб клієнта на основі невикористаних внутрішніх ре­сурсів (фізичних і психічних), а також на пошук і залу­чення зовнішніх ресурсів суспільства і оточення.

    На сучасному етапі соціальна робота з внутрішніми ресурсами (інтелект, освіта, професія, цілеспрямова­ність, воля, мотивація та ін.) вимагає такої побудови стосунків із клієнтами, щоб вони могли повірити у влас­ні сили, усвідомити власну компетенцію і здібності, навчитися самоконтролю і позитивної самооцінки, ово­лодіти навичками управління собою і своїми соціальни­ми ролями.

    Зовнішні ресурси у соціальній роботі поділяють на офіційні (формальні) і неофіційні (неформальні), реаль­но існуючі і потенційні, матеріальні, соціальні і куль­турно-духовні. До зовнішніх ресурсів належить уся соціальна інфраструктура — сукупність органів, со­ціальних служб і різних закладів, їх матеріальної та нормативно-правової бази, які забезпечують задоволен­ня потреб громадян і захист їхніх соціальних прав.

    Соціальна робота може бути пов'язана також з від­сутністю, нестачею, недоступністю, дорожнечею необ­хідних для її клієнтів ресурсів. Нерідко доступні для клієнтів ресурси можуть бути неусвідомленими, неко­ординованими ними або пов'язаними із зловживаннями та безгосподарністю чи прихованими від них.

    При визначенні плану догляду за конкретною люди­ною вирішальним є оцінювання її потреб та ресурсів для їх задоволення (табл. 4.1). Звичайно, різні групи клієн-

    152 Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    153


    Таблиця 4.1 Потреби людини й ресурси для їх задоволення

    Потреби

    Тип ресурсів

    Позитивне самосприйняття:

    — ідентичність;

    — самоповага;

    — впевненість у собі

    Виховання і навчання. Значущі інші (батьки, рідні, вчителі, однолітки) надають позитивний зворотний зв'язок, демонструють прив'язаність, прийняття, любов

    Емоційні:

    — почуття потрібності ін­
    шим і того, що їх цінують;

    — дружба;

    — відчуття належності

    Батьки, подружжя, друзі, брати, сестри, референтна група, соціальна мережа

    Самореалізація:

    — освіта;

    — відпочинок;

    — досягнення;

    естетичне задоволення;

    — релігія

    Освітні, культурні, релігійні та інші соціальні інститути, а також служби зайнятості

    Фізичні потреби:

    — їжа, одяг, житло;

    — охорона здоров'я;

    — безпека;

    — захист

    Економічні, правові інститути, заклади охорони здоров'я, офіційні заклади соціального обслуговування, правозахисні органи, установи, що надають допомогу при катастрофах

    тів мають різні потреби, які передбачають специфічні ресурси. Наприклад, у соціальних службах Великобри­танії розроблено спеціальні бланки, на яких перелічено понад 80 видів потреб і проблем. Оцінювання потреб, які відчуває клієнт і спостерігає фахівець, стає основою плану догляду. Моніторинг надання послуг і контроль за їх якістю теж ґрунтуються на визначенні ступеня за­безпечення потреб користувача.

    Не завжди проблеми клієнта зумовлені зовнішніми чинниками, у багатьох із них нерідко простежується особистісна дисфункція, яка перешкоджає викорис­танню наявних ресурсів. Як правило, людям, які ма­ють проблеми щодо налагодження міжособистісних стосунків, важче дається задоволення потреб у дружбі й любові. Тому соціальним працівникам доводиться до­помагати їм розвивати навички міжособистісної кому­нікації.

    Фахівцям часто доводиться мати справу не з потре­бою конкретного клієнта, а з потребами значної кіль-

    кості людей і з оцінкою тих ресурсів, які можна виділи­ти на їх задоволення.

    Відповідно до таксономії (ієрархічної класифікації) виокремлюють такі групи потреб:

    1. Нормативна потреба — потреба, визначена на ос­нові суджень професіоналів, котрі вираховують і вста­новлюють певні норми, стандарти, рівні. Прикладом визначення такої потреби є встановлення прожиткового мінімуму або кількості клієнтів, яких має обслуговува­ти один соціальний працівник. До цієї групи потреб на­лежать і визначені в законі нормативи, зокрема ті, що закріплюють право на отримання соціальних послуг певною категорією клієнтів — безробітних, самотніх людей похилого віку, ветеранів війни і праці тощо. При цьому потребами людей з функціональними обмежен­нями здебільшого вважають фізіологічні потреби і пот­реби в безпеці, переважно в лікуванні, пенсійному забезпеченні, залишаючи поза увагою їхні потреби у взаєминах, повазі та самореалізації, які можна за­довольнити за допомогою освіти, зайнятості, створення умов для незалежного існування.

    2. Потреба, що відчувається, — потреба, яка безпосе­редньо визнається людьми; визначається переважно за допомогою соціологічних опитувань. Прикладом мо­жуть бути нагальні, незадоволені потреби родин, в яких виховуються діти з розумовою відсталістю, в психоло­гічному та юридичному консультуванні; соціальному супроводі родин, які виховують інваліда, — у набутті дитиною навичок самообслуговування, фізичній реабі­літації, професійній освіті та ін. Поширеною практи­кою для виявлення того, як люди сприймають свої пот­реби, є вивчення суспільної думки. Проте слід зважено обирати осіб для опитування. Адже існує суттєва від­мінність між тим, як сприймають свої потреби люди по­хилого віку та інші особи (люди молодшого віку схиль­ні визначати потреби престарілих у більш спрощений і менш прагматичний спосіб).

    3. Висловлена (виражена, відображена) потреба —
    потреба, яку можна визначити з огляду на кількість лю­
    дей, для яких вона актуальна; визначають її методом
    статистичного обліку. Наприклад, скільки людей заре­
    єстровано в службі зайнятості як безробітні; скільки ін­
    валідів перебуває в черзі на отримання пільгового авто­
    мобіля або протезо-ортопедичних виробів; скільки лю­
    дей, які живуть з ВІЛ/СНІД і перебувають на обліку в



    154
    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    СНІД-центрах, потребують антиретровірусної терапії (лікування, що гальмує розвиток інфекції) тощо.

    4. Відносна (порівняльна) потреба — потреба, яку визначають на основі порівняння потреб тих людей, для кого вона неактуальна. При цьому зважають на геогра­фічні, демографічні, соціальні та інші відмінності груп людей. Так, жінка в період вагітності та післяполого­вий період має потребу в соціальному захисті, тоді як у чоловіків такої потреби не існує. Інший приклад: потре­би людей похилого віку у гірських карпатських селах в більшості випадків відрізняються від потреб мешканців обласного центру такого ж віку.

    Цю таксономію використовують для обґрунтованого визначення груп потенційних клієнтів, моніторингу со­ціальних проблем і потреб. Крім з'ясування проблем і потреб у соціальних послугах, необхідне також вироб­лення критеріїв, за якими визначають належність до певної групи клієнтів. На основі досліджених соціаль­них проблем і потреб має розвиватися система надання послуг, а за необхідності — навіть створюватися нові агенції. У зв'язку з цим інколи доводиться вносити від­повідні зміни у законодавство, яке визначає функції та повноваження соціальних працівників, регулює їх ді­яльність з різними групами клієнтів. Незалежно від обставин вона повинна сприяти поліпшенню якості життя клієнтів соціальної роботи.

    Якість життя комплексна інтегральна характеристика станови­ща людини в різних соціальних системах і структурах, яка відобра­жає ступінь її соціальної свободи, можливості всебічного розвит­ку, реалізації здібностей і життєвих планів; сукупність і якість ма­теріальних, соціальних, культурних і духовних цінностей, якими послуговується людина, задовольняючи свої потреби і реалізову­ючи інтереси.

    Поліпшення соціального функціонування особис­тості, яке є метою соціальної роботи, передбачає орієн­тацію на базові її потреби. Задоволення цих потреб все­ляє людині відчуття себе повноправним і активним чле­ном суспільства, задоволення якістю свого життя.

    Соціальне виключення і дискримінація клієнтів

    У процесі розвитку суспільства виникає багато проб­лем, які мають загальносоціальний, груповий характер і пов'язані із соціальною безпекою. їх розв'язання сприяє оптимальному функціонуванню, відтворенню і розвит-

    Клієнти в соціальній роботі 155

    ку соціальної системи. Одним із напрямів цієї роботи є задоволення потреб особистості, захист її інтересів, про­філактика, подолання деструктивних явищ тощо.

    Нерідко клієнти соціальної роботи в силу різних обс­тавин виявляються нездатними задовольняти свої потре­би, внаслідок чого опиняються відмежованими від активної участі в житті суспільства, громади, виштовх­нутими на периферію суспільного життя. До мінімуму зводяться їхні соціальні зв'язки, унеможливлюється під­тримання ними поширеного в суспільстві способу життя. Усе це свідчить про соціальне виключення особистості.

    Соціальне виключення — реальне або уявне, цілковите або част­кове відсторонення індивіда, групи від суспільного життя, унемож-ливлення доступу до суспільних благ.

    Цей деструктивний процес простежується на індиві­дуальному і структурному рівнях. Його вимірами є низькі доходи, слабка здатність відновлювати фізичні, душевні сили, правова незахищеність, моральне не­прийняття певної категорії осіб. Виникає це явище внаслідок тривалого безробіття, бідності, дискриміна­ції, зростання депривації, поганого стану здоров'я, низької освіти, кримінального оточення тощо.

    Соціальна робота не може обійти своєю увагою цю проблему, а останнім часом все більшого поширення на­буває думка, згідно з якою одним із основних її призна­чень є допомога, підтримка осіб, груп у подоланні соці­ального виключення. Серйозну увагу цьому почали приділяти на державному рівні. Наприклад, у Велико­британії створено спеціальний урядовий підрозділ соці­ального виключення. Об'єктами його уваги є індивіди, які потерпають від взаємопов'язаних проблем (безробіт­тя, несформовані навички, низькі доходи, неякісне житло, злочинне оточення, погане здоров'я, розпад сім'ї). За таких умов індивіди, групи опиняються у ста­ні багатовимірної депривації (відсутності або недостат­ності життєво необхідних ресурсів).

    Виключення індивіда, групи може стосуватися:

    • економічної сфери. Його чинниками можуть бути бідність, яку переживають індивіди чи групи, тривале безробіття, обмежений доступ до можливостей кредиту­вання, сучасних технологій;

    • життєвого простору. Виключення може бути нас­лідком проблематичного сусідства, яке загрожує безпе­ці індивідів чи груп, високого рівня кримінальності,

    156

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    157


    бідності місцевого оточення, роз'єднаності громади, географічної ізоляції чи віддаленості району, відсутнос­ті або обмеженості доступу до послуг, у т. ч. транспорт­них, освітніх;

    • життєвої мобільності. Спричинюється воно від­сутністю транспортних засобів, доріг, наслідком чого є обмеження доступу до соціальних мереж, зручностей, товарів і послуг;

    • політичного життя. Йдеться про відсутність мож­ливості впливати на прийняття політичних рішень через позбавлення громадянських прав, низьку участь у гру­пах та організаціях, відмову від громадянських прав та свобод, неможливість брати участь у здійсненні влади;

    • можливості приймати рішення. У цьому разі вик­лючення пов'язане з безправністю людини, безсилістю та обмеженим вибором можливостей;




    • особистісних можливостей. Передумовами вик­лючення можуть бути етнічна, культурна, релігійна, класова належність, життєві навички, стать (гендер), сексуальність, стан здоров'я;

    • соціальних мереж. Факторами виключення, як правило, є розпад (порушення) формальних чи нефор­мальних мереж, самотність, ізоляція, відсутність ін­формації, соціальний стан;

    • соціального буття. Виключення може бути спри­чинене поширенням злочинності, зміною сімейного ста­ну, низьким рівнем освіти, нерівністю, обмеженістю со­ціальних прав, доступу до медичних послуг та соціаль­ного захисту.

    Наприклад, така група клієнтів, як психічно хворі, потерпає від соціального виключення в усіх сферах, ос­кільки проблеми психічного здоров'я утруднюють дос­туп до соціальних служб і соціальних мереж, наслідком чого часто буває соціальна ізоляція. Люди з психічними розладами мають значно менше можливостей для близь­ких, довірливих стосунків, у них висока вірогідність са­мотнього життя. Порівняно невисокою є їхня зайнятість, що відповідно позначається і на доходах. А, як свідчать дослідження, прояви соціального виключення (обмеже­ний доступ до товарів щоденного користування, неповна участь у громадській активності, різних видах відпочин­ку, проживання в неналежних умовах, обмежені можли­вості контактування у культурно-мистецькій сфері) по­глиблюють проблеми психічного здоров'я.

    Як елемент постіндустріальної парадигми розвитку цивілізації, концепція соціального виключення є одні-

    єю з найактуальніших у сучасній соціальній роботі. Во­на зумовлює формування нового етапу розвитку соці­альних послуг, центром яких повинна стати людина, її матеріальне, психічне, фізичне, моральне, духовне бла­гополуччя. Відповідно до цієї концепції осіб, яким на­дають соціальні послуги, вважають не пацієнтами чи клієнтами соціальної роботи, а повноправними членами суспільства. Тому зміст роботи з ними визначають не професійні стандарти, консенсус команди фахівців, а конкретні потреби людини, проблеми її самовизначен­ня, становлення її як соціально активної, економічно незалежної особистості.

    Соціальні працівники покликані зважати на існу­вання в суспільстві різних груп, що мають неоднаковий рівень доступу до суспільних ресурсів, а тому є соціаль­но виключеними. Наприклад, працюючи з біженцями, вони мають дбати про подолання їх соціального виклю­чення, сприяти соціальному включенню. У цій справі довели свою ефективність такі форми і методи роботи:

    • психологічна підтримка для корекції досвіду, що травмує;

    • мотивація і розвиток можливостей і навичок са­модопомоги клієнтів;




    • допомога у вивченні мови країни проживання, здобутті ними професійної освіти;

    • налагодження стосунків з оточенням, сприяння самовизначенню в ньому;

    • започаткування (участь у створенні) відповідних структур (організацій) для роботи з біженцями та їхні­ми сім'ями;

    • активізація груп підтримки в громаді (допомога в їх створенні) і роз'яснювальна робота, спрямована на подолання ворожості до представників цієї групи.

    Бути клієнтами соціальної роботи — ще не привілей. Рідко кому вдається позбутися в такому становищі почут­тя залежності, безпорадності, приниженості, провини, злості, образи, розгубленості, навіть почуття своєї нікчем­ності. Часто вони зазнають дискримінації, проявами якої можуть бути навішування тавра, прізвиська, неприємні характеристики проблеми або моделей поведінки.

    Дискримінація (лат. discriminatioрозрізнення) упереджене, негативне ставлення до людини, навмисне обмеження або по­збавлення її прав на основі расової або національної належності, політичних або релігійних переконань, статі тощо.

    Таке ставлення ґрунтується на стереотипах — від­носно стійких уявленнях про соціальне явище, соціаль-



    158
    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    ний статус або об'єкт (конкретного індивіда, групу). Як правило, ці уявлення є спотвореними, спираються на поверхові або гіпертрофовано узагальнені характерис­тики окремих індивідів, груп. Наприклад, ейджизм (англ. age — вік) — дискримінація за віком. її можуть зазнавати люди похилого віку, а також діти, почуваючи себе безправними у світі дорослих, маючи обмежені можливості висловлювати та відстоювати свою думку. Це підтверджують дані опитування дітей 9—17 років, проведеного в Україні центром «Соціальний моніто­ринг» за сприяння ЮНІСЕФ, яке засвідчило, що лише один відсоток дітей соціально незахищених категорій вважає, що права дітей в Україні не порушують.

    Якщо людина належить до національної меншини або є темношкірою, то інколи вона стикається з проява­ми расизму — дискримінації за етнічною ознакою. У школах дітей можуть дражнити; роботодавці іноді не­охоче прийматимуть таких людей на роботу, представ­ники правоохоронних органів демонструватимуть до них більш упереджене й прискіпливе ставлення.

    Стереотипи й упереджене ставлення проявляються і в мові. Однією з мовних проблем є використання особо­вих займенників (наприклад, у висловлюваннях про со­ціальних працівників, у фаховій літературі переважає займенник «він», хоча більшість працівників соціальної сфери становлять жінки). Однак проблеми використан­ня мови значно глибші й делікатніші. На більшості під­приємств чоловіки обіймають керівні посади, жінки пе­реважають серед практичних працівників, що можна розглядати як прояв сексизму — дискримінацію за ста­тевою ознакою.

    Дискримінація зумовлює нерівність влади, неодна­ковий доступ до суспільних ресурсів і послуг тощо, тоб­то її наслідком є соціальне виключення. Вона може бу­ти пов'язана і з особистісною ідентифікацією (чоловік чи жінка, молода чи літня людина, гетеросексуал чи гей, наявність чи відсутність функціональних обме­жень, належність до титульної нації чи національної меншини тощо).

    Наслідком упередженого ставлення до певних груп клієнтів може бути створення специфічних закладів (се­паратних, тобто відокремлених, поселень, установ зак­ритого типу), переважання інституційних форм утри­мання і виховання дітей-сиріт над сімейними. Фахівцям соціальних служб доводиться постійно мати на увазі іс-


    159

    Клієнти в соціальній роботі

    нування різних форм дискримінації щодо клієнтів і до­лати їх у співпраці з індивідами, групами, громадами.

    Клієнти соціальної роботи інколи є об'єктами стиг­матизації (грец. stigma — тавро, пляма) — дискредита­ції через приписування соціально негативних рис, при­низливих характеристик, які спричинюють негативні переживання. Тому одна із базових установок у соціаль­ній роботі полягає у зорієнтованості на зняття стигми (тавра), недопущення суспільного відторгнення клієн­тів (розумово відсталих, осіб із функціональними обме­женнями, людей, які живуть з ВІЛ, та ін.) як «дефект­них» або «меншовартісних». Ставлення до таких людей має ґрунтуватися на визнанні їх особистостями, прий­нятті такими, якими вони є, на повазі до їхньої честі та гідності. Адже, як стверджує британський фахівець Шуламіт Рамон, основна проблема полягає не в обмежен­ні можливостей людини чи групи людей, пов'язаному з порушенням певних функцій організму, а в ставленні суспільства до інвалідів та інвалідності. У сучасному сві­ті набувають поширення принципи «нормалізації» або «соціальної вапоризації» (підвищення цінності, значу­щості), які ґрунтуються на переконанні, що перебування в закритих установах небажане для людей із будь-яки­ми патологіями. Тому «майже всі особи, навіть зі стій­кими вадами, можуть і повинні мати нормальне і повно­цінне життя у спільноті, отримувати необхідну їм для цього індивідуальну підтримку».

    Отже, соціальні працівники спрямовують свої зусил­ля на те, щоб не допустити соціального виключення і дис­кримінації клієнтів, зменшити вплив цих негативних явищ на становище та сприйняття соціально вразливих груп, всіляко сприяють їх інтеграції у суспільство.

    Явища набутої безпорадності і госпіталізму

    Соціальна робота є діяльністю на користь клієнтів, а не замість них. Вона спрямована на заохочення їх у мі­ру можливостей брати участь у розв'язанні власних проблем, взаємодіяти із соціальними працівниками, бу­ти не пасивними реципієнтами допомоги, а активними агентами трансформації власних життєвих обставин. Адже у людей, які відчувають себе безпорадними, на­віть і в стосунках із соціальними працівниками, інши­ми фахівцями формується так звана «набута безпорад-

    160

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    161


    ність» — упевненість у тому, що жодна діяльність не матиме корисних результатів, позитивного впливу на їхнє життя. Така позиція погіршує здатність людини засвоювати корисні моделі поведінки, знижує соціаль­ну мотивацію, а то й зумовлює цілковите позбавлення її. Внаслідок цього людина стає надмірно стурбованою, пригніченою, втрачає здатність долати труднощі, опа­новувати нові для неї соціальні ролі.

    Уникнути цього можна завдяки створенню для лю­дей ситуацій, у яких вони почувають себе здатними контролювати події, досягати конкретних успішних ре­зультатів.

    Тривала залежність людини від соціальних служб не­рідко породжує явище госпіталізму.

    Госпіталізм явище, що виникає після тривалого перебування особи у специфічних умовах (лікарня, інтернатний заклад), проявами якого є дезадаптація, погіршення контактів з оточен­ням, втрата трудових навичок, тенденція до хроніфікації захворю­вань.

    Він властивий і клієнтам соціальної роботи в Україні. Це засвідчили дослідження особливостей формування особистості вихованця інтернатного закладу, проведені у 2001 р. Державним інститутом проблем сім'ї та молоді на замовлення Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). З'ясувало­ся, що деструктивно впливають на юну особистість такі чинники інтернатного життя:

    • емоційні (психотравмуючі): відсутність спілку­вання з біологічною матір'ю, деформація родинних зв'язків, дефіцит любові, ласки, уваги, замкнуте коло спілкування, режим, ворожість соціуму (бездушне став­лення персоналу, жорстокість однолітків), несформова-не «Я», підвищене почуття тривожності, закомплексо­ваність, недиференційоване ставлення до дітей з боку вихователів, відсутність свободи вибору;

    • соціальні: деформований соціальний особистий досвід, соціальна незахищеність після виходу із закла­дів опіки, відсутність матеріальної і моральної підтрим­ки, надмірна опіка з боку вихователів, відсутність соці­альних навичок, а також навичок подолання власних проблем у взаємодії з офіційними структурами, неспро­можність протидіяти негативному сторонньому впливо­ві, проблеми спадковості у зв'язку з наркоманією, алко­голізмом, психічними захворюваннями батьків, що впливає на стан здоров'я;

    — економічно-територіальні: економічна деприва-ція (відсутність необхідних фінансових можливостей, досвіду розпоряджатися грошима, власної кімнати, місця, де можна було б усамітнитися, постійне перебу­вання у вузькому комунікаційному просторі, відсут­ність власних речей, окрім одягу і предметів особистої гігієни).

    Негативну дію цих чинників на психоемоційний роз­виток, становлення особистості в інтернатному закладі посилюють збіднене навколишнє середовище, таврування з боку соціуму (приписування таких характеристик, як «нещасні», «голодні», «скривджені», «злодії», «неповно­цінні», «майбутні злочинці» та «майбутні повії»). Усе це породжує залежність молодої людини від інтернатного закладу, споживацькі очікування від системи опіки, зазд­рощі, ворожість до дітей, які виховуються у сім'ях; підви­щену чутливість до несхвальних висловлювань на свою адресу; відсутність образу єдиної матері, ідеалізацію бать­ків; низьку здатність розуміти чиїсь почуття і співчувати; недостатню інформованість щодо своїх прав; невміння са­мостійно приймати рішення; труднощі у налагодженні контактів з незнайомими людьми, у виборі професії, ство­ренні сім'ї та вихованні власних дітей.

    У середині XX ст. інституціональна система догляду за різними групами клієнтів, зокрема дітьми, у розви­нутих країнах зазнала суттєвих змін, що було спричи­нено неефективним використанням коштів у великих інституціях; невисокою ефективністю послуг (нівелю­вання індивідуальних потреб, орієнтація на середньо-статистичного клієнта); зловживаннями стосовно дітей з боку персоналу дитячих будинків; усвідомленням не­гативного впливу інституційного догляду (завдяки впливу ЗМІ на громадську думку). Тенденція деінститу-ціалізації ґрунтується на розумінні того, що люди не по­требують постійного догляду в стаціонарному закладі, вони можуть отримати його у відповідних службах гро­мад, за місцем проживання (в сім'ї). Загальноприйнятою в соціальній роботі є точка зору, за якою стаціонарні (інс-титуційні) форми соціальної роботи не є оптимальними для клієнтів. Вона виправдовує себе навіть стосовно роз­винутих країн Західної Європи та Америки, де умови перебування у стаціонарних (резидентних) службах максимально наближені до домашніх, а персонал є доб­ре фахово підготовленим. Тому у західній системі пік-

    6 5-229

    162

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    163


    лування за дітьми-сиротами переважає тимчасовий дог­ляд в нерідних сім'ях, усиновлення тощо, що сприяє уникненню набутої безпорадності, госпіталізму. Схожі тенденції спостерігаються й у соціальній роботі з інши­ми групами клієнтів.

    Права клієнтів і принцип активізації

    Соціальна робота ґрунтується на визнанні того, що клієнти мають право на отримання якісних соціальних послуг у необхідному обсязі.

    Загальноцивілізаціинии досвід охорони прав клієн­тів ґрунтується на їх залученні до процесу соціальної роботи. Він передбачає: захист інформації про клієнта; можливість ефективного оскарження клієнтом дій соці­альних працівників та інших співробітників; доступ до інформації, якою володіють соціальні працівники та ін­ші фахівці.

    Загальна практика спрямована на допомогу індиві­дам, групам, громадам стати включеними, тобто інтег­рованими в суспільство. Вона зосереджена насамперед на дотичних до запобігання соціальному виключенню правах. Йдеться про доступ до інститутів громадянсько­го суспільства, базового рівня освіти, охорони здоров'я і матеріального добробуту. З огляду на це особу, яка звер­тається до соціальної агенції, необхідно розглядати не як вразливого індивіда, який має певні потреби, а як громадянина, котрому потрібно надати допомогу в реа­лізації його прав як члена суспільства, окреслених кон­ституціями держав та міжнародними нормативно-пра­вовими документами.

    Права клієнтів, як правило, обумовлюють обов'язки фахівців соціальних служб і держави. Попри інтегрова­ність цих прав у загальноцивілізаціинии контекст, їх формулювання у кожній країні має свої особливості. Наприклад, Закон України «Про соціальні послуги» (2003 р.) передбачає такі права і обов'язки клієнтів со­ціальних служб:

    • поважливе і гуманне ставлення з боку суб'єктів, які надають соціальні послуги;

    • вибір установи і закладу, а також форми соціаль­ного обслуговування;

    — забезпечення інформацією про свої права,
    обов'язки та умови надання соціальних послуг;

    ■— згоду на соціальні послуги та відмову від них;


    • конфіденційність особистісної інформації про клі­єнта, якою володіє суб'єкт, що надає соціальні послуги;

    • захист своїх прав і законних інтересів, у т. ч. в су­довому порядку.

    Відповідно до загальноцивілізаційних і національ­них норм конкретні інституції можуть мати адаптовані до умов своєї діяльності переліки норм. Наприклад, один із українських центрів соціальних служб для мо­лоді гарантує забезпечення таких прав своїх клієнтів:

    • право на інформацію (клієнти мають знати про можливості отримання, рівень надання соціальної до­помоги на території району);

    • доступність послуг (обслуговування має бути дос­тупним без обмежень за статтю, віросповіданням, сі­мейним становищем, місцем проживання);

    • вибір змісту і форм соціальної допомоги;

    • повага до власної гідності (клієнти мають відчува­ти повагу, уважне ставлення до себе);

    • право на таємницю (соціальні працівники не ма­ють права поширювати про своїх клієнтів конфіденцій­ної інформації);

    • право на комфорт, затишок (можливість наодинці спілкуватися із соціальним працівником, відчувати себе комфортно у соціальній службі, вільно висловлювати свої думки, в т. ч. про якість соціальної допомоги).

    Сучасна соціальна робота пройнята ідеєю розподілу влади з клієнтом, розширення його можливостей, пов­новажень тощо. Ця ідея відповідає стрижневим ціннос­тям соціальної роботи — повазі до клієнта, участі (за­лученні) його у прийнятті рішень стосовно власного та суспільного життя, у питаннях самовизначення. Роз­ширення можливостей клієнта означає і підвищення його відповідальності, послаблення його залежності. На цих ідеях ґрунтується принцип імпаурменту.

    Принцип активізації (імпаурменту, наснаження) підвищення впевненості, самооцінки, компетентності клієнтів з метою активі­зації їх участі у розв'язанні своїх проблем в існуючих соціальних службах; об'єднання зусиль для створення служб, необхідних для поліпшення їх соціального самопочуття.

    Цей принцип утвердився в зарубіжних країнах нап­рикінці 80-х років XX ст. унаслідок аналізу суперечнос­тей між залежністю і незалежністю, автономією і захис­том людини, правами громадян і владою уряду. Тоді було сформульовано тезу, згідно з якою призначення со-

    164

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    165


    ціальної роботи полягає в допомозі людям допомогати собі. Для обґрунтування її було використано етичні, по­літичні та психологічні аргументи. Етичні міркування необхідності застосування активізації у роботі з клієн­том соціальних служб спираються на закорінену в хрис­тиянське вчення віру в непересічну цінність кожної людини. Демократичні переконання стали основою по­літичного обґрунтування того, що влада повинна бути поділена між громадянами. Психологічне обґрунтуван­ня виходило з того, що люди швидше, охочіше зміню­ються, діють чи дотримуються певного плану, якщо і від них залежить прийняття рішення. Ці міркування окреслюють важливий для соціальної роботи принцип мотивації — активізації внутрішніх спонукальних сил з метою поліпшення соціального становища індивіда, під­вищення його впевненості в собі, власній здатності подо­лати проблеми свого буття. Значущість використання цього принципу полягає в тому, що соціальні послуги до­сягають успіху за умови, що клієнт зацікавлений у них, бере активну усвідомлену участь у користуванні ними. Оптимальні послуги і найдосвідченіші консультанти не будуть ефективними, якщо їх користувачі не матимуть зацікавлення, не віритимуть у них, адже саме користува­чі є найкращими експертами послуг. З огляду на це со­ціальні служби активно залучають своїх клієнтів до обго­ворення значущості для них конкретних послуг, обгово­рення планів на майбутнє, коригування їх.

    Активізація є важливою для пригнічених у сус­пільстві груп. За певних обставин ними можуть бути жінки, представники національних меншин, люди по­хилого віку та ін. Як свідчить досвід, групи самодопо­моги, що складаються з представників вразливих кате­горій населення або їхніх родичів, надзвичайно точно бачать проблему, зацікавлено й ефективно працюють над її розв'язанням. Загалом практика імпаурменту найпоширеніша в роботі з групами, використовують її на індивідуальному (суб'єктному), колективному (ство­рення спілок), структурному та інституційному (втру­чання в політику) рівнях.

    Принцип активізації пов'язаний з особливою відпо­відальністю соціальних працівників, які у стосунках із клієнтами повинні дбати, щоб використання належної їм з огляду на формальний статус влади не пригнічува­ло інших, а також дотримуватися в роботі таких прин­ципів:


    1. недопустимість використання негативних «ярли­ків» стосовно клієнтів соціальної роботи, визнання то­го, що всі люди володіють певними навичками, вміння­ми, інтелектом і здібностями;

    2. кожна людина має право бути почутою, контро­лювати своє життя, самостійно обирати форму втручан­ня в нього;

    3. організація соціальної роботи на основі всебічного врахування проблем клієнтів, які ніколи не будуть зро­зумілими, якщо розглядати їх тільки як результат осо­бистої неповноцінності; необхідно зважати на такі яви­ща, як пригноблення, соціальна політика, довкілля та економіка, які часто відіграють у житті користувачів соціальних послуг визначальну роль;

    4. організація реальної практики з урахуванням то­го, що люди, які діють разом, стають сильнішими, а лю­ди, які не мають влади, можуть здобути її, працюючи у групах;

    5. практикуй те, що проповідуєш; уся робота має бу­ти спрямована проти гноблення за ознаками раси, статі, віку, сексуальної орієнтації, класу, інвалідності або будь-якої іншої форми соціальної диференціації, на яких історично вибудовувалися фальшиві уявлення про переваги і неповноцінності.

    Реальне залучення клієнтів до процесу соціальних послуг передбачає їх цілковиту поінформованість на всіх етапах соціальної роботи, обговорення та участь у прийнятті рішень, що стосуються безпосереднього соці­ального обслуговування, діяльності соціальної служби загалом, а також право оскаржувати прийняте рішен­ня. Як свідчить досвід, продуктивною є участь клієнтів у таких видах діяльності соціальних служб, як кон­троль витрат і бюджету, добір персоналу, професійна підготовка, встановлення стандартів надання послуг, гарантування якості, інспекція надання послуг, кон­троль та оцінювання результатів діяльності служби, ви­роблення схем індивідуальної підтримки тощо.

    Однією з передумов підвищення рівня життя клієн­тів соціальних служб є їхній особистісний розвиток. Йдеться про розвиток самосвідомості (образу себе і став­лення до себе), спонукальної, емоційної сфер, інтелек­ту, соціально-психологічної готовності до повноцінного життя. Зважаючи на вербальну і невербальну поведінку клієнтів соціальних служб, виокремлюють такі їх пси­хологічні типи:

    166

    Відносини між клієнтами і соціальними працівниками

    Клієнти в соціальній роботі

    167


    1. преопераціональний тип (клієнти не здатні до са­мостійної життєдіяльності);

    2. конкретно-операціональний тип (клієнти загалом діють нормально, але не надто прискіпливо розміркову­ють або аналізують те, що роблять);

    3) самокерований (операціональний) тип (клієнти
    успішно обмірковують свої думки і форми поведінки);

    4) діалектичний тип (клієнти демонструють зрілість
    розвитку, прагнуть рівноправно взаємодіяти, співпра­
    цювати із соціальними працівниками).

    У реальному житті, як правило, спостерігається поєд­нання різних рівнів розвитку. Наприклад, клієнти, які видаються недостатньо освіченими, можуть раптом від­крити у собі і реалізувати нові можливості завдяки розу­мінню соціальними працівниками специфіки їхньої культури. Тому не варто піддаватися першим вражен­ням, стереотипним оцінкам, упередженості, маючи вод­ночас на увазі, що належність до певного психологічного типу обумовлює характер особистих змін, способи і фор­ми розподілу влади, активізації клієнта. Одним із прик­ладів використання принципу активізації можна вважа­ти тренінги для безробітних жінок з техніки пошуку ро­боти, покликані посилювати їхню впевненість у власних силах, здібностях, формувати позитивне ставлення до се­бе і своєї ситуації, набуття компетентності щодо подолан­ня проблем, нового досвіду, знань і вмінь, які сприяють посиленню контролю над обставинами свого життя. Для реалізації цього принципу жінок залучають до активної участі впродовж усього заняття, обговорюють можливі шляхи розв'язання проблеми; надають можливість вибо­ру; використовують інтерактивні методи навчання і ро­боту в групі; інформують про загальну ситуацію на ринку праці; проводять семінари (обмін думками, досвідом), використовують зворотний зв'язок між керівником семі­нару та його учасниками.

    Однією з передумов використання принципу активі­зації має бути намагання керівника, який, безперечно, має більше влади, наголошувати не на своїх владних пе­ревагах, а на значущості, особистісних перевагах й ре­сурсах тих, хто є пригніченим.

    Загалом соціальна робота повинна спиратися на ан-тидискримінаційну практику — комплекс настанов і реальних заходів для подолання порушень прав клієн­тів соціальної роботи за класовими, національними, ре­лігійними, статевими, віковими та іншими ознаками. Соціальні працівники мають рішуче протидіяти при-

    гнобленню не тільки у поведінці, стосунках окремих людей чи груп, а й у діяльності установ, різноманітних структур і в суспільній свідомості. Практичне викорис­тання принципу непригнічення означає, що основою достойної практики соціальної роботи має стати активі­зація (імпаурмент).

    Отже, сучасна соціальна робота дотримується прин­ципу клієнтоцентризму, який передбачає визнання прі­оритету прав клієнта та його активну роль у процесі до­помоги, орієнтує соціальних працівників на створення сприятливих умов для соціального самопочуття клієнта і розвитку його особистості.
    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   25


    написать администратору сайта