Главная страница
Навигация по странице:

  • Література Блэк С.

  • Мейтленд Я.

  • Полторак В.

  • 1999

  • Соціальна

  • Прикладна політологія. Бойко О. Д. Прикладна політологія. Бойко О. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 3.21 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    Дата27.12.2017
    Размер3.21 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    ТипНавчальний посібник
    #13258
    страница19 из 39
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   39

    Запитання. Завдання

    1. У чому полягає взаємодія паблік рілейшнз із іншими практич­но-політичними напрямами?

    2. Розкрийте роль ПР у формуванні іміджу політичного лідера, по­літичної партії, політичних інститутів.

    Паблік рілейшнз (ПР) у політичній сфері 229

    1. Розкрийте основні причини виникнення і окресліть перспекти­ви подальшого розвитку ПР у політичній сфері.

    2. У чому полягає взаємозв'язок суб'єктів і об'єктів ПР і на чому грунтується їхня взаємодія?

    3. Визначте канали передавання інформації та їх роль у системі зв'язків із громадськістю.

    4. Окресліть перспективи взаємодії державних, громадських та ринкових структур в Україні.

    5. У чому полягає роль нових інформаційних технологій у системі зв'язків із громадськістю?

    6. Яку роль відіграють ПР в управлінні громадською думкою?

    7. Визначте основні напрями діяльності спеціалістів служб зв'яз­ків із громадськістю.

    10. Чим обумовлена необхідність планування зв'язків із гро­
    мадськістю? Назвіть і охарактеризуйте основні види планів зв'язків і-
    з громадськістю.

    Література

    Блэк С. Паблик рилейшнз. Что это такое? — М., 1990.

    Королько В. Основи паблік рілейшнз. — К., 1997.

    Лебедева Т. Искусство обольщения. Паблик рилейшнз по-фран­цузски. — М., 1996.

    Мейтленд Я. Рабочая книга PR-менеджера: Пер. с англ. — СПб., 2007.

    Моисеев В. А. Паблік рілейшнз: Навч. посіб. — К.: Академвидав, 2007.

    ПлассерФ., Плассер Г. Мировая практика проведения политических кампаний: анализ деятельности профессионалов и их опыта. — М., 2005.

    Політичний маркетинг та електоральні технології. — К. — Запо­ріжжя, 2002.

    Полторак В. Политический маркетинг и организация избира­тельных кампаний // Социология: теория, методы, маркетинг. — 2002. — № 1.

    Почепцов Г. Г. Паблік рілейшнз. — 2-ге вид., випр. і доп. — К., 2003.

    Рубель К. В. Система зв'язків з громадськістю провідних країн світу. — К., 1997.

    Сакада М. О. Діяльність штабів кандидатів у виборчій кампанії 1999 року// Політичний маркетинг та електоральні технології. — К. — Запоріжжя, 2002.

    Связь с общественностью — «паблик рилейшнз» — государствен­ной власти и управления. — 2-е изд. — Алматы, 1997.

    Соціальна реклама в Україні: Сучасний стан та перспективи ро­звитку: Матеріали конференції. — К., 2004.

    230 Прикладні політичні технології

    2.3. Виборчі технології

    Вибори здавна були складовою соціального життя люд­ства. Завжди, навіть під час виборів вождів племен, потріб­ні були ефективні засоби впливу на людей. З розвитком ци­вілізації ускладнювалися й урізноманітнювалися виборчі технології, що ґрунтуються на таких чинниках впливу на людину, як примус, маніпуляція, співробітництво. У тота­літарних, авторитарних суспільствах виборчі технології максимально експлуатують можливості примусу, маніпу­ляції, у демократичних — потенціал співробітництва.

    Виборчі технології

    як засіб регулювання електоральної поведінки

    Головне завдання виборчих технологій полягає у ціле­спрямованому впливі на електоральну поведінку мас, різно­манітних соціальних груп, що залежить від багатьох чинни­ків. Дослідити проблему електоральної поведінки — озна­чає з'ясувати, під впливом яких чинників і як саме люди приймають рішення про участь у виборах, а також чому вони, належачи до різних соціальних, демографічних та ін­ших груп, маючи різні інтереси та ціннісні орієнтації, нада­ють перевагу одному кандидатові чи одній партії.

    Проблема електоральної поведінки є комплексною, міждисциплінарною, її аналізом займаються передусім по­літологія, соціологія та психологія. Кожна з них аналізує цю проблему відповідно до своїх пізнавальних інтересів, послуговуючись специфічним інструментарієм пізнання, понятійним апаратом. Політологія називає електоратом виборців, які голосують за певну політичну партію на пар­ламентських, муніципальних виборах чи за певного канди­дата на президентських виборах, а соціологія не тільки лю­дей, які беруть участь у голосуванні, а й усіх громадян, які мають право голосу і реалізують чи не реалізують його у спеціально створених для цього умовах. Тому соціологіч­ний підхід до вивчення та організації виборів є нерідко ефективнішим, ніж політологічний. Адже аналіз електо­ральної поведінки виборців, які не визначилися до момен­ту виборів чи відмовляються брати в них участь (але мо­жуть бути стимульованими до неї), часто може вирішально впливати на результати виборів. Знаючи це, американські політичні консультанти нерідко під час виборчої кампанії обмежуються роботою з тими, хто ще не визначився, вва-

    диборчі технології 231

    яеаючи, що поведінку постійних прихильників конкретних партій, кандидатів неможливо змінити. Очевидно, така ло­гіка міркувань може бути виправданою у США, де здавна функціонує двопартійна система. Однак у більшості країн спеціалісти з організації виборчих кампаній орієнтуються на значно ширший арсенал виборчих технологій.

    Виборчі технології сукупність логічно взаємопов'язаних мето-' дів і конкретних способів підготовки, організації і проведення ви­борчих кампаній, спрямованих на досягнення успішного результа -ту на виборах.

    Відповідно до методів виборчої боротьби, ресурсів, що використовують в її процесі, виокремлюють ринкову, ад­міністративно-командну, організаційно-партійну, неструк-туровану та комплексну виборчі моделі (табл.2.1).

    Таблиця 2.1 Основні виборчі моделі

    Модель

    Ринкова

    Адміністра-

    Організа -

    Неструк-

    Комплексна







    тивно-командна

    ційно-партійна

    турована







    Голов-

    Гроші

    Реальна

    Партійні

    Кандидат

    Компетентні




    ний




    влада

    активісти




    технологи

    я о,

    g

    ресурс
















    Час

    Офіційна

    Офіційна

    Постійна

    Переваж-

    Задовго

    IS о,

    вико-

    виборча

    виборча

    присут-

    но напри-

    до офіційної

    К

    рис­тання

    кампанія

    кампанія

    ність

    кінці кампанії

    виборчої кампанії та після неї

    За ринкової виборчої моделі кандидата вважають това­ром, який консультанти і організатори кампаній повинні продати покупцям-виборцям, використовуючи для цього різноманітні методи реклами та пропаганди. Така модель Може існувати тільки в демократичному суспільстві, в якому забезпечено вільний доступ до ЗМІ для всіх, хто платить гроші.

    Адміністративно-командна виборча модель передба­чає ефективне використання владних ресурсів у певних Регіонах, що може забезпечити виграш усієї кампанії. Проте з демократизацією суспільства сфера використання ОДміністративно-командних методів поступово звужуєть-Ся- Як свідчить політична практика, їх абсолютизація **°Же мати особливо негативні наслідки. Причиною цього е загальне ослаблення могутності виконавчої влади, зде-

    232 Прикладні політичні технології

    більшого невисокий її авторитет серед виборців. За такої моделі намагання підтримати на виборах конкретного кан­дидата чи політичну партію часто спонукає виборців голо­сувати проти них. Крім того, щоб регіональна, місцева ви­конавчі влади ефективно почали працювати на кандидата, необхідно мотивувати чиновницьку ієрархію. Однак, на­віть будучи достатньо мотивованими, місцеві керівники слабо володіють впливовими прийомами агітації і пропа­ганди, рідко виявляють належну творчу ініціативу. Нерід­ко у найвідповідальніший момент багато хто починає прац­ювати на іншого кандидата, чиї шанси бути обраним вони вважають вищими або хто пообіцяв їм більшу винагороду.

    За організаційно-партійної моделі агітаційна діяль­ність ґрунтується на роботі партійних активістів. «Кампа­нії виграються не грошима, а організаціями», — наголо­шують американські консультанти. Проте кампанії цього типу доступні лише великим партіям і блокам, які мають достатньо сил і коштів, щоб підтримувати в активному ста­ні необхідну для країни кількість регіональних структур. За такої моделі стратегія і тактика виборчої кампанії роз­робляються в центральних партійних органах і доводяться окремими фрагментами до регіональних структур для ви­конання. Місцеві організації при цьому мають ширше по­ле для творчості, виявлення ініціативи. Здатність місце­вих осередків враховувати під час агітації та пропаганди менталітет жителів, виявляти їх нагальні потреби забезпе­чує успіх.

    Основним ресурсом неструктурованої виборчої моделі є сам кандидат на виборах, який особисто планує і здій­снює всі агітаційні акції. Зазвичай такі кандидати переко­нані, що ніхто краще від них не впорається з цим завдан­ням, і тільки вони або їх ідеї здатні схвилювати маси і за­безпечити перемогу. Неструктуровані кампанії, як правило, не витримують конкуренції із ґрунтовно підгото­вленими виборчими заходами.

    У сучасній політичній практиці рідко трапляються ви­борчі кампанії, що використовують лише одну із виборчих моделей. Елементи різних моделей можна простежити під час будь-яких виборів, але цілком використати їх переваги вдається не завжди. Головною передумовою застосування комплексної виборчої моделі є використання ресурсів усіх напрямів виборчої діяльності (фінансових, адміністратив­них, людських).

    Однак якою б привабливою не була та чи інша виборча модель або їх комплекс, на виборах перемагає не модель, а

    Виборчі технології 233

    люди, здатні продукувати й ефективно пропагувати ва­жливі для виборців ідеї, чітко формулювати цілі й дома­гатися їх здійснення, мобілізуючи для цього необхідні ресурси.

    Класифікація виборчих технологій

    ;.■ У політичній науці і практиці не існує загальновизна­них критеріїв класифікації виборчих технологій та загаль­ноприйнятої їх типології. Однак необхідність у них над­звичайно актуальна, оскільки у процесі організації вибор­чої кампанії важливо знати, які технології і на якому етапі доцільно використовувати.

    , Згідно із запропонованою українським соціологом О. Петровим класифікацією виборчі технології поділяють на дослідницькі (спрямовані на вивчення інформації, яка дає змогу спланувати, організувати і спрогнозувати пере­біг і результати виборчої кампанії) і регулювальні (забезпе­чують вплив на кінцеві результати виборів). Дослідницькі виборчі технології здійснюють за такими основними на­прямами:

    • з'ясування передвиборної соціально-політичної си­туації в країні та виборчому окрузі;

    • дослідження ставлення електорату до соціальних ін­ститутів суспільства, політичних партій і політичних діячів;

    • вивчення іміджу кандидатів та їх суперників;

    • аналіз цільових груп виборців;

    • типологізація електорату, електоральної поведінки;

    • з'ясування ефективності певних технологій в проце­сі виборчої кампанії;

    • відстеження перебігу виборчої кампанії, збір інфор­мації для прогнозування результатів виборів;

    — соціологічні дослідження післявиборної ситуації.
    Без таких досліджень практично неможливо успішно

    провести виборчу кампанію. Дослідницькі технології є ос­новою створення і використання виборчих регулювальних технологій, безпосередньо пов'язаних із практичною орга­нізацією виборчих кампаній, передусім із цілеспрямованим та організованим впливом на громадську думку виборців.

    Залежно від цілей та етапів використання регулюваль­них виборчих технологій виокремлюють кілька їх типів:

    Організаційно-політичні виборчі технології. Ними по-^Уговуються у процесі формування команди кандидата, Розроблення стратегічного плану виборчої кампанії, органі-

    234 Прикладні політичні технології

    зації збору коштів на неї, висунення кандидата, формулю­вання основного гасла виборчої кампанії; налагодження ро­боти партії і місцевих партійних організацій щодо підтри­мання свого кандидата; організації телефонних кампаній, реалізації кампаній «від дверей до дверей», здійсненні спе-цзаходів (презентацій, «круглих столів», прийомів та ін.).

    Інформаційно-комунікативні виборчі технології. Вони охоплюють методики щодо оптимізації впливу на виборців через ЗМІ та у процесі публічних виступів; збір аналітич­ної інформації під час виборчої кампанії; організації ефек­тивного прес-посередництва, роботи прес-секретарів у пе­ріод виборів; соціологічних і психологічних досліджень з метою їх використання в ЗМІ.

    Психолого-іміджмейкерські виборчі технології. Зав­дяки цим технологіям впливають на свідомість та підсві­домість виборців, використовуючи різноманітні символи і соціальні стереотипи під час формування і модифікації іміджів кандидатів, партій, їх програм.

    Соціологічні виборчі технології. Виникнення такої сфери політичної діяльності як організація виборчих кам­паній пов'язане з появою і використанням у політиці соціо­логічних досліджень, опитувань. На думку французьких філософів П. Бурдьє і П. Шампаня, поширення практики проведення опитувань громадської думки призвело до змін у політичній грі: політики нині змушені зважати на нову інстанцію, яка знаходиться під контролем політологів; вона краще, ніж представники народу, передає його думки та сподівання. З огляду на функціональні особливості роз­різняють базові, прогнозні, пропагандистські, поствиборчі соціологічні виборчі технології.

    1. Базові соціологічні виборчі технології. їх мета поля­гає у зборі різноманітної інформації, необхідної для стра­тегічного планування виборчої кампанії й уточнення так­тики її організації. Вони мають проводитися перед по­чатком виборчої кампанії або на початку, оскільки на їх основі планують всі подальші кроки виборчого штабу.

    Основними завданнями базового соціологічного опиту­вання є:

    а) визначення шансів кандидата (партії) на перемогу та
    співвідносних шансів основних суперників;

    б) з'ясування основних соціально-економічних і полі­
    тичних проблем, що стоятимуть у центрі виборчої кампанії;

    в) з'ясування «моделі бажаного кандидата» або ідеаль­
    ного іміджу партії;

    Виборчі технології 235

    г) визначення потенційно «свого» електорату, на який переважно буде спрямований вплив під час виборчої кам­панії;

    г) вивчення «перехрещуваності» електорату головних
    суперників на спільному електоральному полі;

    д) вивчення можливих реакцій електорату на програм­
    ні засади партії чи кандидата;

    є) визначення найвпливовіших засобів масової інфор­мації та їхньої аудиторії для розробки плану агітаційної кампанії.

    Базові виборчі технології поділяють на технології, спрямовані на вироблення стратегії виборчої кампанії (ви­користання цільових груп виборців; конструювання імі­джу кандидата партії та ін.) і технології уточнення такти­ки виборчої кампанії (вибір ключових проблем виборчої кампанії; вибір основних гасел та ін.).

    1. Прогнозні соціологічні виборчі технології. Вони грунтуються на статистичному методі, тобто на основі ін­формації про результати попередніх виборчих кампаній, тенденцій передвиборної ситуації в межах кампанії, сто­совно якої здійснюється прогноз, а також соціологічних досліджень, опитувань громадської думки.

    2. Пропагандистські соціологічні виборчі технології. За цих технологій основний пропагандистський вплив на електорат безпосередньо перед виборами здійснюється зде­більшого завдяки маніпулюванню свідомістю виборців з боку кандидатів шляхом поширення або «проштовхуван­ня» певних ідей. Підвалинами цих технологій вважають такі постулати: а) впливати потрібно не на розум, а на емо­ції; б) психологічний тиск необхідно здійснювати постій­но; в) результат буде вищим, якщо здійснювати вплив на підсвідомість людини; г) кампанія повинна бути зорієнто­вана на чітко визначену цільову аудиторію.

    Під час проведення пропагандистських кампаній до­тримуються таких правил:

    1. спрощення. Пропагандистські технології зорієнто­вані на найнедосвідченішого представника аудиторії. Для створення образів (іміджів) важливо домогтися асоціації об'єкта створення іміджу з однією якістю. Прикладом Може бути висловлення Р. Рейгана стосовно СРСР, який він назвав «імперією зла»;

    2. перебільшення та перекручування. Для створення позитивного (негативного) іміджу вдаються до перебіль­шення певних якостей, акцентування на деяких подіях, а За недостатності матеріалу — і до його перекручування;

    236 Прикладні політичні технології

    3) замовчування. Щодо цього побутує твердження, яким послуговувався ще Геббельс: «Важливо не те, про що пишуть у газетах, важливо те, про що в них не пишуть».

    На думку італійського соціолога Вільфредо Парето (1848—1923), існує чотири типи деривацій (лат. derivatio, від derivo — відводжу, утворюю) (псевдодоказів), які вико­ристовують для обґрунтування певних тез у пропаганді: 1) використання незаперечних істин (наприклад, до пев­ного часу вважалося, що Сонце обертається навколо Землі, всі інші версії заперечувалися); 2) посилання на авторитет;

    1. звернення до загальновживаного («більшість так ду­має»), наприклад, ідеї про суверенність, волю народу;

    2. використання гри слів. Деривації ґрунтуються на осо­бливостях розумового процесу в людини і сприймаються нею як логічні докази, хоча за суттю не є такими.

    4. Поствиборчі соціологічні виборчі технології. Вони мають велике значення при аналізі ситуації після виборів, а також у підготовці до наступних виборчих кампаній. Пі­сля завершення виборів їх учасники, як правило, розсуд­ливо та неупереджено відповідають на питання соціологів, завдяки чому вдається з'ясувати багато складних питань щодо організації виборчих кампаній.

    Отже, вдале застосування виборчих технологій залежить від вивчення мотивацій індивідів, взаємозв'язку між со­ціально-політичними показниками та електоральною пове­дінкою виборців, між усталеною їх орієнтацією та реально зробленим вибором. Це сприяє посиленню впливу техноло­гій, спроможних забезпечити потрібний результат.

    З огляду на відповідність чинному законодавству і сус­пільній моралі розрізняють «білі», «сірі» та «чорні» ви­борчі технології.

    «Білими» є внесені до офіційного реєстру технології, які не суперечать чинному законодавству. Більшість із них проста: розклеювання інформаційних листівок, зу­стрічі з виборцями, реклама тощо.

    До «сірих» зараховують технології, які не передбача­ють безпосереднього порушення закону, але суперечать нормам суспільної моралі та цивілізованим засобам веден­ня політичної (виборчої) кампанії. Наприклад, присут­ність на мітингу політика, групи його супротивників із транспарантами, листівками, іншими матеріалами опози­ційного змісту. Така діяльність не є порушенням закону (якщо матеріали не містять наклепів на адресу політика, а його опоненти не порушують громадського порядку), од­нак, послуговуючись моральними критеріями, громадсь-

    Вйборчі технології 237

    кість зазвичай засуджує ці дії, вважаючи їх порушенням написаних правил публічних відносин політиків.

    «Чорними» вважають політичні технології, засто­сування яких передбачає безпосереднє порушення чинного законодавства. Ними можуть бути як відверто криміналь­ні (замах на суперників, підкуп членів виборчих комісій
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   39


    написать администратору сайта