Главная страница
Навигация по странице:

  • Синергетичний підхід у політичному аналізі.

  • Історичний підхід у політичному аналізі.

  • Статистичний підхід у політичному аналізі.

  • Теорія раціонального вибору у політичному аналізі.

  • Дискурсний підхід у політичному аналізі.

  • Позиційний підхід у політичному аналізі.

  • Діяльнісний підхід у політичному аналізі.

  • Прикладна політологія. Бойко О. Д. Прикладна політологія. Бойко О. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 3.21 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    Дата27.12.2017
    Размер3.21 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    ТипНавчальний посібник
    #13258
    страница33 из 39
    1   ...   29   30   31   32   33   34   35   36   ...   39

    Системний підхід у політичному аналізі. Будь-яке по­літичне явище є системою, тобто сукупністю взаємопов'я­заних елементів, що функціонують як цілісність. Елемен­ти кожної системи перебувають в особливих зв'язках, а сама вона має різноманітні зв'язки з іншими системами (середовищем). Тому однією з найважливіших процедур за системного підходу є ідентифікація та опис структурних елементів політичного феномену як системи (учасників політичного процесу, їхніх цілей, можливостей, співвідно­шення сил тощо) і їх зв'язків, чинників, які забезпечують стійкість чи дестабілізують її (руйнують зв'язки).

    Кожна система є частиною (підсистемою) іншої систе­ми, а її компоненти теж становлять системи. Властивості будь-якої з них не є сумою властивостей їх елементів. Це оз­начає, що політична система суспільства особливо складна система з великою кількістю різноманітних підсистем.

    Синергетичний підхід у політичному аналізі. Будь-яке політичне явище як система долає у своєму зародженні й становленні певний шлях, тобто самоорганізовується, має особливі джерела розвитку, є відкритим для зовнішніх впливів. Розвиток політичного явища як системи може від­буватися за багатьма варіантами, особливо якщо воно пере­буває у точці біфуркації (лат. bifurcus — роздвоєння) — роз­галуження, напрям якого може змінитися під впливом флуктуації (лат. fluctuatio — коливання) — незначних від­хилень величини від середнього значення.

    Проблематичність цього підходу пов'язана з поглядом на системи і процеси в політиці як на залежні від випадко-

    398 Прикладні політичні дослідження

    вих чинників феномени, що здебільшого не підтверджу­ється політичною практикою, яка загалом підпорядкову­ється певним закономірностям, причинно-наслідковим зв'язкам.

    Історичний підхід у політичному аналізі. Кожне полі­тичне явище, крім його актуальних на певний час особли­востей, пов'язане з минулим, елементи якого наявні в ньо­му; в його структурі зріють і зародки майбутнього політич­ного явища. Цим обумовлений аналіз особливостей політичного явища у взаємозв'язках його минулого, суча­сного і майбутнього, що спонукає до використання при цьому і потенціалу політичного прогнозування.

    Статистичний підхід у політичному аналізі. Будь-яке політичне явище можна побачити у статистичному вимірі, тобто з використанням кількісних даних. Такий аналіз різноманітних проявів цього явища дає змогу побачити до­сить чітку його картину. При цьому аналітика мало ціка­вить якісна інформація, оскільки він послуговується пере­важно математичними засобами.

    Найвикористовуванішими методами за статистичного підходу є кореляційний аналіз (вимірювання й аналіз зв'язків між двома змінними: як впливають зміни значень однієї змінної на зміни значень іншої; ця залежність ха­рактерна для всіх змінних чи лише для їх певної кілько­сті), множинний аналіз (регресійна модель: дві або більше незалежних змінних сукупно впливають на залежну; бага-тофакторний аналіз: виявлення прихованих факторів, здатних впливати на змінні; аналіз часових рядів: вимірю­вання змінних через певні інтервали часу).

    Теорія раціонального вибору у політичному аналізі. Методологічна криза, що спіткала у 60—70-ті роки XX ст. біхевіоризм і структурно-функціональний підхід, спону­кала до пошуку нової методологічної основи пізнання по­літичних процесів, результатом чого було оновлення кла­сичних методологічних підходів, створення системи тео­рій «середнього рівня», а також технократичних теорій і використання їх як методологічної основи в політичному аналізі.

    Політичний аналіз запозичив теорію раціонального вибору в економіці, де вчені аналізували економічну пове­дінку людини, беручи за основу індивідуальний характер її установок і цінностей. Методологічними засадами теорії ра­ціонального вибору є індивідуалізм (політика і суспільство, соціальні і політичні структури вторинні стосовно індиві­дів, які своєю діяльністю створюють політичні інститути і

    Прикладний політичний аналіз 399

    політичні відносини); егоїзм індивіда (індивід завжди праг­нутиме максимізувати свою вигоду, а якщо він буде демон­струвати альтруїстичну поведінку, це свідчитиме, що вона для нього вигідна); раціональність індивіда (індивід визна­чає свою діяльність, орієнтуючись на максимальну вигоду, співвідносячи витрати й очікувані результати: максималі-зуючи результати і мінімізуючи витрати). Однак вибір у по­літиці не завжди відповідає критеріям раціональності.

    Дискурсний підхід у політичному аналізі. Його заснов­никами вважають російських формалістів, розквіт діяль­ності яких припадає на 20-ті роки XX ст. Дискурс (лат. dis-cursus — мовлення, міркування) — фрагмент дійсності, тип комунікативної діяльності, інтерактивне явище, мо­вленнєвий потік, що має різні форми вияву (усну, писем­ну, паралінгвальну, тобто невербальну), відбувається у ме­жах конкретного каналу спілкування, регулюється стра­тегіями і тактиками учасників. У політичному аналізі фігурують поняття:

    а) дискурс-рамка — загальний дискурс, своєрідна по-
    роджувальна система в межах певної ідеології;

    б) конкретний дискурс — наділений певним сюжетом
    дискурс-твір, наприклад дискурс президентських вибо­
    рів, дискурс щодо масового обговорення проекту консти­
    туції тощо.

    Стосовно політичного дискурсу використовують семіо­тичний аналіз (вивчення дискурсу-рамки), знання ритори­ки і літературознавства (аналіз конкретного дискурсу-тво-ру). Одним із найрозвиненіших напрямів є контекстний аналіз політичного дискурсу.

    Із дискурсним пов'язаний постмодерністський підхід у політичному аналізі, прихильники якого заперечують мо­жливість існування єдиного для всіх учасників політичного процесу образу реальності, вважаючи навколишній світ про­дуктом індивідуальних уявлень і вірувань людей. Тому зміст шукають у мовленні (тексті), яке є механізмом створення і транслювання індивідуальних уявлень, у т. ч. й політичних.

    Позиційний підхід у політичному аналізі. Сповідуючи цей підхід, аналітик зосереджується на пізнанні реальних можливостей (ресурсів) впливу учасників політичного процесу на його зміст і перебіг, ухвалення і реалізацію по­літичних рішень, розв'язання конкретних проблем. Дже­релом інформації при цьому є правові акти, програмні до­кументи партій, біографії політичних лідерів та ін.

    Діяльнісний підхід у політичному аналізі. Основна увага аналітика за такого підходу спрямовується на вив-

    400 Прикладні політичні дослідження

    чення результатів, ефективності діяльності політичних гравців, особливостей їх взаємодій у конкретних політич­них ситуаціях. Пізнавальним матеріалом при цьому є до­кументи, статистичні звіти, які стосуються діяльності об'єкта аналізу, безпосередні спостереження аналітиків.

    Міждисциплінарний підхід у політичному аналізі. Як правило, політичні процеси, явища акумулюють у собі еко­номічні, соціальні, психологічні, духовні, культурні, демо­графічні, географічні, екологічні, історичні та інші чинни­ки, дослідження яких потребує використовуваного відповід­ними науками спеціального пізнавального інструментарію і логіки його використання. Це дає змогу побачити їх у різних вимірах і виробити адекватні засоби впливу на них.

    Немало цінної інформації аналітик почерпне, викори­стовуючи нормативний підхід (аналіз політичних явищ крізь призму правових, моральних, етичних норм), емпі­ричний (вироблення міркувань на основі широкої емпірич­ної інформації) та ін.

    У межах певних методологічних підходів застосовують конкретні методи політичного аналізу — інструменти, засо­би оброблення актуальної політичної інформації. Вибір їх залежить від характеру політичної події, процесу, явища, цілей і завдань аналітика, ресурсів, якими він володіє (час, фінанси, інформація), особливостей аналітичного продукту, на який розраховує замовник. При цьому головним є не ме­тод, а результат (продукт) політичного аналізу. Часто аналі­тики використовують інструменти і методи суміжних дис­циплін: аналіз здобутків і витрат, витрат і ефективності — запозичено з економіки; експертні методи (синектика, ме­тод «Дельфі» та ін.) — із психології; інтерв'ю, контент-ана-ліз, анкетне опитування — із соціології; івент-аналіз (англ. event — подія) — з політології. Сукупність методів політич­ного аналізу поділяють на загальні і часткові, хоч ця клас­ифікація не цілком відображає їх багатоманітність.

    Загальні методи політичного аналізу зумовлюють його спрямованість, ракурс і методологічне забезпечення. До них відносять івент-аналіз і ситуаційний аналіз.

    Івент-аналіз як метод політичного аналізу. При ви­користанні його політичний процес уявляють як послідов­ність певних подій, якими можуть бути виступи політич­них лідерів, масові акції, прийняття політичних актів, які впливають на зміст і розвиток політичної ситуації і відоб­ражають інтереси певних політичних сил. Це дає змогу відстежити, оцінити в потоці політичних подій певні об'єктивні тенденції, закономірності, побачити перспек­тиви їх розвитку. Все це, як правило, передбачає:

    Прикладний політичний аналіз 401

    • виявлення учасників конкретного політичного про­цесу і неполітичних суб'єктів, які впливають на нього;

    • оцінювання рівня політичного впливу та інших ре­сурсів учасників подій і сил, які їх підтримують;

    • встановлення стратегічних цілей і тактичних зав­дань учасників політичного процесу;

    • з'ясування ймовірних стратегічних союзів і тактич­них коаліцій;

    • формулювання альтернативних дій та оцінювання ймовірності їх успіху;

    • формування стратегії на основі оптимальних варіан­тів дій з урахуванням прогнозу розвитку ситуації, а також необхідних для їх реалізації засобів і ресурсів.

    Загалом івент-аналіз передбачає опис політичної ситуа­ції в такій послідовності: політична ситуація — події — се­редовище — учасники (ресурси, інтереси, зв'язки) — обме­ження в діяльності — цілі і завдання (критерії успіху, не­вдачі) — альтернативні рішення — сценарії і прогнози — стратегія діяльності.

    Ситуаційний політичний аналіз. Суть його полягає в постійному моніторингу політичної ситуації, динаміці ос­новних її параметрів, прогнозуванні перспектив їх розвит­ку і чинників, які його обумовлюють, виробленні стратегій впливу на неї наявних і прогнозованих умов.

    Часткові методи політичного аналізу взяті зі статисти­ки, соціології, економіки та інших дисциплін. їх викори­стовують у різних комбінаціях на певних етапах аналітич­ної роботи, що залежить від характеру проблеми, ресурсів дослідника, термінів виконання замовлення тощо. До часткових методів зараховують метод експертної оцінки, порівняльного аналізу, контент-аналіз, методи аналізу іє­рархій, наукового моделювання, аналізу вигід і витрат у політичному аналізі, фактор-аналіз, ігрові методи, альтер­нативні, групові експертні оцінки.

    Метод порівняльного аналізу. Особливості його поля­гають у з'ясуванні закономірностей, притаманних різним політичним ситуаціям і типам політичної поведінки за різ­них політичних і соціальних умов. Етапами його є вия­влення у них однакових і відмінних ознак, взаємозв'язків між ними; формулювання гіпотез щодо їх розвитку. У та­кий спосіб порівнюють різні політичні системи, інститути, типи політичної поведінки, політичних лідерів, електо­ральні групи та ін.

    Контент-аналіз. Як кількісний метод аналізу він сформувався у 20-ті роки XX ст. в лоні соціології і психоло­гії, в Україні його почали використовувати в 60-ті роки

    402 Прикладні політичні дослідження

    XX ст. Полягає він у цілеспрямованому вивченні з викори­станням комп'ютерних технологій носіїв інформації (книг, кінофільмів, гасел, виступів у ЗМІ) щодо наявності (повто­рюваності) у них певних мотивів, настанов, аргументацій, на підставі чого роблять висновки про актуальність, мас­штаби певного політичного явища, ставлення до нього ін­дивідів, спільнот тощо. Кількісний аспект контент-аналізу полягає у підрахунку частоти вживання певних слів. Од­нак не всі документи піддаються йому. Іноді неможливо за­дати чіткі правила для фіксування певних елементів змі­сту, надати їм статистичної значущості, формалізованості.

    Метод аналізу ієрархій. Використання його дає змо­гу, декомпонувавши проблему, побачити її складові авто­номно і в різноманітних зв'язках (ієрархії). Досить ефек­тивним він є під час політичних переговорів, оскільки дає змогу учасникам побачити проблему та її складові, позиції сторін, оцінити пропоновані стратегії крізь призму різно­манітних інтересів, виробити взаємоприйнятне рішення.

    Методи наукового моделювання. Взявши їх за осно­ву, аналітик імітує структуру, процес функціонування і розвитку політичної системи (створює її модель), що дає йому змогу побачити всю сукупність її елементів і зв'яз­ків, спрогнозувати їх параметри за різних умов, а нерідко і поекспериментувати з нею. Моделювання може бути здійснене й у формі гри.

    Аналіз вигід і витрат у політичному аналізі. До цьо­го методу вдаються, маючи на меті досягти найвищої ефек­тивності від участі у політичному процесі. Часто критерій ефективності виражається у грошовій формі, а перевага надається альтернативі, яка обіцяє найвищий результат за найнижчих витрат.

    Фактор-аналіз. Основою його є використання когні-тивних карт-матриць, у яких фіксують типові реакції по­літичних лідерів на кризові ситуації, їх дії у стабільних умовах, біографічні дані та іншу інформацію, яка є осно­вою прогнозування майбутньої їх поведінки.

    Ігрові методи. У політичному аналізі передбачають конструювання ситуації, імітацію певного варіанту роз­витку процесу, конфлікту. Це дає змогу виробити різні мо­делі дій управлінських структур, політичних сил, розподі­лити ролі учасників подій, уточнити особливості їхньої по­ведінки та взаємовідносин між ними.

    Метод альтернатив у політичному аналізі. За необ­хідності обирати рішення на основі кількох альтернатив­них критеріїв аналітик може скористатися методом задо­вільних альтернатив (якщо жодна альтернатива не відпо-

    Прикладний політичний аналіз 403

    відає оптимальним очікуванням, перевагу надають тій, яка найбільше може задовольнити потребу), методом домі­нантних альтернатив (пріоритетною вважається альтерна­тива, яка переважає хоча б одну з конкурентних і не посту­пається всім іншим), методом еквівалентних альтернатив (альтернатива, яка найбільше відповідає усім критеріям, вважається оптимальною).

    Групові експертні оцінки. їх цінність полягає у мо­жливості синхронного використання під час аналітичних процедур кількох експертів, що за належної організації роботи значно підвищує якість аналізу ситуацій, ефектив­ність прогнозів. Групові експертні оцінки поділяють на очні (наради, семінари, «мозковий штурм», дискусії з ви­користанням психологічних методик, простий обмін дум­ками) і заочні (метод «Дельфі» та ін.).

    Головними вимогами до методів політичного аналізу є їх оперативність і своєчасність, аргументованість, адапто­ваність до конкретної політичної ситуації, придатність до вироблення доступних для реалізації рішень. Функціо­нальні особливості певних груп методів аналізу політич­них проблем можна відстежити, аналізуючи табл. З.1.

    Таблиця 3.1

    Ефективність використання методів аналізу конкретних політичних проблем



    404 Прикладні політичні дослідження

    Закінчення таблиці 3.1



    Результати політичного аналізу втілюються у політич­ному консультуванні, налагодженні та здійсненні полі­тичної практики.

    Особливості здійснення прикладного політичного аналізу

    З огляду на визначальну роль у прикладному політично­му аналізі потреб замовника деякі дослідники не вважають його точною наукою, оскільки, на їх погляд, замість пошуку істини, аналітик займається підготовкою, обгрунтуванням, забезпеченням кон'юнктурного політичного рішення. А за­пропоновані ним моделі іноді дають ефективні результати навіть за відсутності їх наукового обгрунтування.

    Процес прикладного політичного аналізу охоплює такі етапи:

    1) концептуалізація проблеми (розгляд конкретної си­туації, її впливу на суспільство, соціальні спільноти, інте­реси політичних гравців; збір, опис інформації; формулю­вання проблеми);

    Прикладний політичний аналіз 405

    2) моделювання, структурування проблеми (вироблен­
    ня на основі дослідницької гіпотези цілісного уявлення
    про проблему та її складові; перехід від якісних до кількіс­
    них параметрів ситуації, внаслідок чого проблема постає
    як вимірюване явище);

    1. складання програми дослідження (формулювання мети, вибір методів збору інформації та основних її показ­ників). Залежно від мети дослідження може бути прогно­стичним — спрямованим на пізнання гіпотетичної ситуа­ції; актуальним — зосередженим на аналізі поточної си­туації; ретроспективним — зорієнтованим на пошук нових підходів у пізнанні минулих подій;

    2. вибір методів аналізу політичної проблеми і розв'я­зання конкретного політичного завдання (уточнення пра­вил, процедур, дослідницьких операцій, техніки і методи­ки пізнання політичної дійсності);

    3. пояснення причин, ідентифікація й оцінювання її симптомів, характеристика важливості; визначення її суті (з'ясування розбіжностей між очікуваннями, інтересами клієнта і можливостями щодо їх задоволення); моделю­вання (опис поведінки учасників політичного процесу за­лежно від впливу конкретних політичних чинників);

    6) аналіз альтернативи політики. Фахово відповідаль­
    ний політичний аналітик, з'ясувавши проблему, перед
    якою опинився клієнт, обов'язково займеться пошуком
    адекватних відповідей на неї, тобто з'ясуванням альтерна­
    тиви політики. На думку Д.-Л. Веймера, Е.-Р. Вайнінга,
    етапами цієї роботи є визначення, моделювання, форму­
    лювання цілей діяльності, на підставі яких відбувається
    вибір альтернатив політики. При цьому аналітику і його
    клієнту варто дотримуватися таких правил:

    • альтернативи мають створювати реальні варіанти вибору політики;

    • чіткість, зрозумілість альтернатив, що є передумо­вою свідомого вибору клієнтом кращої з них;

    • неможливість на практиці ідеальної (домінантної) альтернативи, бо жодна альтернатива не може бути ідеаль­ною, а навіть найкраща політика — домінантною;

    • недоцільність вибору альтернативи без оцінювання її в контексті цілей політики і наявних ресурсів. Для забез­печення умов раціонального вибору цілі політики мають бути сформульовані якомога абстрактніше, а варіанти (альтернативи) політики — якомога точніше;

    — недопустимість протиставлення обраної клієнтом
    альтернативи політики штучним, вигаданим;

    — уникнення нездійсненних альтернатив;

    406 Прикладні політичні дослідження

    7) вироблення рекомендацій щодо прийняття політич­ного рішення (вибору альтернатив політики). У процесі прийняття ефективного рішення (вибору конкретної аль­тернативи політики) можуть бути використані такі підходи:

    • когнітивний підхід, який ґрунтується, за аналогією до людського мислення, на розкладанні процесу на послі­довні етапи: розпізнавання (хто і коли виявив проблему), формулювання (як можна виокремити проблему чи об'єд­нати її з іншими проблемами), вироблення альтернатив­них варіантів (джерело і зміст альтернатив), пошук інфор­мації (яку і яким способом зібрано інформацію), суджен­ня, тобто вибір (автор судження, суб'єкт вибору, інформаційна їх основа), дії (як виконувалися рішення), зворотний зв'язок (інформація про результати, що надій­шла до суб'єктів рішення);

    • раціональний підхід, заснований на переконанні, що рішення є результатом логічних кроків: формулюван­ня (виявлення проблеми, визначення цілей), пошук (виз­начення, розроблення, дослідження альтернатив), прогно­зування (передбачення політичного середовища у перспек­тиві), моделювання (побудова і використання моделей для з'ясування впливів), оцінювання (порівняння і ранжуван-ня альтернатив);

    • ціннісний підхід (модель Вінера), за яким джерелом політичних рішень є цінності, норми, стандарти, а на їх вироблення і прийняття впливають ментальний (ідеальні норми політики), інституційний (можливості та обмежен­ня інституцій), ситуаційний (поєднання ідей і подій), еко­логічний (значення для громадян і суспільства) контексти.

    Вибір конкретного підходу залежить від сфери його за­стосування (простору політики) та багатьох інших зовнішніх і внутрішніх чинників. Головне при цьому — зробити кра­щий вибір «маніпулювання реальним світом» (Е. Квейд).

    Результатом реалізації аналітичної роботи є нове знан­ня, подане у формі аналітичних довідок, оцінок, прогно­зів, рекомендацій, порад, настанов, планів, програм, сце­наріїв, діяльності тощо.

    Конкретним продуктом прикладного політичного ана­лізу можуть бути:

    а) довідка — документ, в якому стисло викладено суть
    або певні параметри проблеми;

    б) аналітична записка — документ, який містить все­
    бічний аналіз причин, суть проблеми, а також пропозиції
    щодо її подолання. Масштабне бачення проблеми поєдну­
    ється в ньому з детальним аналізом основних її аспектів,

    Прикладний політичний аналіз 407

    ілюстрування міркувань, висновків конкретними факта­ми, статистичними даними;

    в) оглядова записка — документ, в якому положення широко ілюструються фактами політичного життя (цита­тами документів, публікацій, виступів, описом особливо­стей політичної ситуації, поведінки в ній конкретних полі­тичних акторів, статистичними даними).

    Матеріал аналітичних документів повинен бути викла­дений чітко, лаконічно, з точним використанням терміно­логії. Обов'язкові їх атрибути: об'єктивна оцінка ситуації; конкретні, зрозумілі замовнику висновки (узагальнення), прагматичні рекомендації щодо подальшої діяльності (ба­жано кілька варіантів із відповідними їх прогнозними оцінками. Особливо важливо, щоб документ акцентував увагу на корінних проблемах, розкривав їх причини, зна­чущість і шляхи їх подолання. Аналітичний документ може супроводжуватися додатками (таблицями, цитата­ми, проектами рішень, планів дій тощо).

    Для полегшення сприйняття клієнтом аналітичного до­кумента доцільно супроводжувати його виконавчим резю­ме (стислим викладом найважливіших аспектів аналізу, положень, висновків), переліком розділів, використовува­ти заголовки і підзаголовки, які передають зміст фрагмен­ту тексту, а також діаграми, таблиці, графіки тощо.

    Прикладні політико-аналітичні розробки мають бути адекватними політичній ситуації, коректними, обґрунто­ваними, зосередженими на пізнанні і практичному вирі­шенні проблеми, своєчасними, містити оцінки, пропозиції та рекомендації, зорієнтовані на використання оптималь­ної кількості інформаційних, управлінських, фінансових, людських та інших ресурсів.

    Науково, фахово коректний політико-аналітичний продукт необхідно відрізняти від різноманітних його імі­тацій, якими намагаються відгородити громадську думку від об'єктивного бачення і розуміння проблем, спотворити її, інспірувати вигідні для деяких політичних гравців сте­реотипи сприйняття політичних реалій і відповідну полі­тичну поведінку.

    Інформаційне забезпечення прикладного політичного аналізу

    Інформація є одним із найважливіших ресурсів полі­тичної діяльності, як і діяльності політичного аналітика. Тому будь-який суб'єкт політики повинен налагодити по-

    408 Прикладні політичні дослідження

    стійне інформування суспільства про свої програми, плани і результати їх реалізації, аналізувати інформацію про плани і діяльність своїх опонентів. Відсутність такої ін­формації або несвоєчасне використання її може суттєвео погіршити його політичні позиції.

    Ефективний політичний аналіз неможливий без ком­плексної інформації про клієнта і середовище його діяль­ності, яку, як правило, нагромаджують у спеціальних ба­зах даних. У ній зберігається об'єктивна (статистичні дані, результати спеціальних досліджень) і суб'єктивна (статті, виступи, окремі висловлювання, що стосуються клієнта і його діяльності) інформація. Політичним аналітиком вона може бути використана як довідкова (різноманітні статич­ні, інформативні відомості), рекомендована (результати політичних досліджень, прогнози, оцінки тощо), норма­тивна (програми, проекти), регулятивна (закони, підза-конні акти), сигнальна (відомості про несподівані зміни в політичному середовища). їм потрібна як внутрішня (стосу­ється різноманітних аспектів діяльності клієнта), так і зовнішня (про стан політичного ринку й основних його гравців) інформація. За формою вираження вона буває кількісною (статистичні, аналітичні дані) і якісною (су­дження, оцінки).

    Цей інформаційний комплекс є базовим джерелом для суджень, висновків, рекомендацій аналітика, який у своїй мислительній діяльності виявляє зв'язки, закономірності, суперечності між даними. Завдяки таким інтелектуаль­ним процедурам політичного аналітика у його клієнта формується відносно об'єктивне розуміння, наприклад, закономірностей, тенденцій електоральної поведінки лю­дей у певний час і в конкретних регіонах, залежності її від ситуації, старань політичних сил і команд, які на них працюють.
    1   ...   29   30   31   32   33   34   35   36   ...   39


    написать администратору сайта