Главная страница
Навигация по странице:

  • Запитання. Завдання

  • Література Ахременко А. С.

  • Бестужев-Лада Й. В.

  • Бестужев-Лада И. В.

  • Гогвуд Б., Ган Л.

  • Горбатенко В. П., Бутовська І. О.

  • Коваленко А. О.

  • Краснов Б. Й.

  • Стратегії

  • Політичне консультування

  • Прикладна політологія. Бойко О. Д. Прикладна політологія. Бойко О. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 3.21 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    Дата27.12.2017
    Размер3.21 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    ТипНавчальний посібник
    #13258
    страница36 из 39
    1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39

    б)

    Отже, без теоретичної основи прогнозування перетво­рюється на спекуляції і політичне маніпулювання. Нова якість українського суспільства вимагає відповідного кри­тично-конструктивного аналізу досягнень і прорахунків науки і практики, створення досконалого теоретико-мето-дологічного інструментарію, однією з основних складових якого має бути політичне прогнозування.

    Запитання. Завдання

    1. Які фактори зумовлюють на сучасному етапі розвитку суспільства роль прогнозування в управлінні соціально-політичними процесами?

    2. Порівняйте суспільно-політичні перспективи західного і неза-хідного шляхів світового суспільно-політичного розвитку.

    3. Сформулюйте перспективи передбачуваного розвитку України до 2010 р.

    4. Беручи за основу діяльність найпопулярніших українських полі­тичних лідерів, обґрунтуйте перемогу одного з них на майбутніх прези­дентських виборах.

    5. Проаналізуйте подібні і відмінні особливості здійснення корот­котермінового і стратегічного прогнозувань.

    6. Застосувавши метод побудови сценаріїв, спробуйте розро­бити кілька альтернативних варіантів розвитку політичних подій в Україні.

    7. Обгрунтуйте і доведіть на конкретних прикладах роль політич­ного аналізу у процесі підготовки і здійснення прогнозування.

    438 Прикладні політичні дослідження

    Література

    Ахременко А. С. Политический анализ и прогнозирование: Учеб. пособие. — М., 2006.

    Баронін А. С. Аналіз і прогноз у політиці та бізнесі: Курс лекцій. — К., 2005.

    Бестужев-Лада Й. В. Альтернативная цивилизация. — М., 1998.

    Бестужев-Лада Й. В. Методика долгосрочного упреждающего анализа данных в технологическом прогнозировании // Социологи­ческие исследования. — 2000. — № 1.

    Бестужев-Лада И. В. Поисковое социальное прогнозирование: перспективные проблемы общества. Опыт систематизации. — М., 1984.

    Ващенко К. О. Політичний аналіз і прогнозу сучасній Україні. — К., 2008.

    Гогвуд Б., Ган Л. Аналіз політики для реального світу: Пер. з англ. — К., 2004.

    Горбатенко В. П. Політичне прогнозування: Теорія, методологія, практика. — К., 2006.

    Горбатенко В. П., Бутовська І. О. Політичне прогнозування: Навч. посіб. — К., 2005.

    Гражданинов Е. Д. Экстраполяционная прогнозтика: Классифика­ционное и математическое моделирование в исторических и прогноз-тических исследованиях. — Новосибирск., 1988.

    Коваленко А. О. Політичний аналіз і прогнозування. — К., 2002.

    Краснов Б. Й. Анализ политической ситуации. Метод сценариев // Социально-политический журнал. — 1997. — № 5.

    Краснов Б. Й. Политическое прогнозирование // Социально-по­литический журнал. — 1994. — № 11—12.

    Матвієнко В. Я. Прогнозтика. — К., 2000.

    Панарин А. С. Глобальное политическое прогнозирование: Учеб­ник для студентов вузов. — М., 2000.

    Стратегії розвитку України: теорія і практика / За ред. О. Власю-ка. — К., 2002.

    Теорія і практика політичного аналізу: Навч. посіб. / За заг. ред. О. Валевського, В. Ребкала. — К., 2003.

    3.4. Політичне консультування

    Виникнення політичного консультування як особливого практично-політичного напряму пов'язане з ускладнен­ням політичного життя, виникненням специфічних про­блем, розв'язання яких потребує спеціальних знань і нави­чок. Поглиблення конкуренції в політичній сфері зумо­вило необхідність залучення як консультантів фахівців з

    Політичне консультування 439

    різних галузей знань — юристів, психологів, політологів, соціологів, журналістів та ін. На сьогодні діє багато фірм, які професійно займаються політичним консультуванням діяльності політичних партій, формуванням іміджу полі­тиків та політичних організацій, розробленням методів бо­ротьби з політичними консультантами, підготовкою про­грамних та інформаційних документів. Вдосконалення технологій і процедур політичного консультування посту­пово вивільняє сферу політичного консультування від апа­ратної залежності й відкриває перспективи для незалеж­ного генерування ідей у сфері практичного забезпечення політики.

    Зміст і функції політичного консультування

    Політичне консультування є різновидом діяльності фа­хівців, які володіють глибокими практично зорієнтовани­ми знаннями у сфері політики, вмінням вибудовувати ці­лісну картину політичного життя, керуючись не вимогами певної ідеології, а методологією пізнання соціально-полі­тичних інститутів, процесів, явищ, працювати з політично значущою інформацією; адекватно забезпечувати імідж колективного та індивідуального суб'єктів політики, ней­тралізувати приховані задуми політичних конкурентів.

    Політичне консультування процес надання спеціалістом (гру­пою спеціалістів) професійної допомоги суб'єктові політики в його практичній діяльності.

    Діяльність політичних консультантів передбачає виро­блення у суб'єктів політики навичок самостійного, творчо­го мислення, що є важливою передумовою їх ефективної участі в політичній конкуренції, прийняття вивірених управлінських рішень, вирішення тактичних, стратегіч­них політичних завдань. Політика як особливо конкурент­на сфера, в якій давно вже не залишилося місця аматор­ству, спричинилася до виокремлення спеціального фахо­вого сегмента, представники якого зробили сприяння боротьбі за владу, використання владних повноважень і ресурсів своєю постійною справою. Політичні консультан­ти з метою надання ефективної консультативно-техноло­гічної допомоги своїм клієнтам (політикам, партіям, бло­кам) виробили спеціалізовані способи ведення виборчих кампаній, психологічної роботи з індивідуальними канди­датами (іміджмейкінг, політична реклама, зв'язки з гро-

    440 Прикладні політичні дослідження

    мадськістю). Надання консультацій, які спираються на політичну аналітику, відкриває для осіб, які цим займа­ються, змогу особисто впливати на державну політику, ло-біювати інтереси окремих політичних, фінансових, еконо­мічних груп, осіб.

    Політичним консультантом, як правило, є компетент­на й авторитетна особа, яка репрезентує інформаційний продукт політичного аналізу замовникові або вказаному ним адресатові. Ним може бути не тільки професійний політолог, а й історик, філософ, соціолог, психолог, юрист, журналіст, економіст залежно від того, на який сегмент суспільного життя спрямовані його зусилля. Шлях до цієї професії відкритий для кожного, хто має до­статній рівень знань у певній соціально-гуманітарній сфері.

    Професії політичного консультанта надають значної уваги у США, де цілеспрямовано готують відповідних фа­хівців в університетах. Представники Американської асо­ціації політичних консультантів вважають себе набагато більшими професіоналами в політиці, ніж кандидати в конгрес або партійні діячі. Своє завдання вони вбачають в тому, щоб управляти стратегією, давати поради політично­го та управлінського характеру.

    Поява професійних посередників між претендентами на владу, можновладцями і народом певною мірою моде­лює відносини на ринку, де продаються і купуються това­ри. Це породжує і негативні тенденції, що деформують сутність демократії. У розвинутих демократичних країнах ці тенденції унеможливлюють відповідні законодавчі, процедурні та інші механізми, яких поки що не вдалося створити на пострадянському просторі. Це є однією із при­чин негативного ставлення до політичних консультантів і політтехнологів, звинувачення їх в ініціюванні викори­стання брудних політичних технологій, приписування їм відповідальності за «дефекти демократії».

    Політичний консультант повинен добре знати не лише політичний сегмент, на який він працює, а й специфіку функціонування зсієї політичної системи, складником якої він є. Особливо це стосується структури і механізмів влади, оскільки для застосовування експертних знань, вибору і ви­користання відповідних політичних технологій необхідно знати, як побудований владний простір, у який прагне по­трапити індивідуальний чи колективний клієнт. Ігноруван­ня середовища, в якому відбувається реальна демократична дія, неприпустиме, є фаховим дилетантством, що породжує

    Політичне консультування 441

    псевдознання. Щодо цього російський політтехнолог Л. По­ляков зазначає: «Незнання — могутній стимул до пізнання, тоді як псевдознання — це спосіб закріплення панування групи, яка видає "псевдо" за оригінал».

    З огляду на завдання, які доводиться розв'язувати у сфері політичного консультування, його фахівці повинні виявляти високу комунікабельність і здатність однаково ефективно працювати з представниками владних струк­тур, політиками, у будь-якому соціальному середовищі; вміти оцінювати потреби, запити виборців і народу зага­лом; налаштовувати до себе співбесідників, дохідливо і чітко доносити до них потрібну інформацію; мати здат­ність до логічного мислення й аналітичної діяльності; бути готовними і схильними працювати в команді з людьми різ­них професій, поглядів, темпераментів; прагнути до по­стійного оновлення знань, умінь, навичок.

    їм потрібні широка ерудиція, яка дає змогу працювати з будь-якими науковими матеріалами, уміння адаптовува-ти їх до особливостей політики, оскільки праця політично­го консультанта містить у собі теоретико-світоглядний компонент і водночас елементи здорового прагматизму, спрямованості на конкретний результат. Фаховий полі­тичний консультант, як правило, має цілісне розуміння соціально-політичної структури суспільства, політичної ситуації, перспектив їхнього розвитку.

    Політичний консультант співпрацює у процесі здій­снення своїх завдань з експертами у сфері політики; спіч-райтерами — фахівцями з переведення ідеологічно «пра­вильного» тексту в живу мову, яка б відповідала цілісному образу політика; з політтехнологами, завдання яких поля­гає у забезпеченні максимально ефективного «просуван­ня» кандидата на політичному ринку; прес-секретарями й особами, відповідальними за підготовку і здійснення захо­дів щодо зв'язків із громадськістю; з політичними спікера­ми (авторитетними в політиці особами, які доводять інфор­маційний продукт до споживача); політичними оглядача­ми (особами, які через ЗМІ репрезентують інформаційний продукт широкому колу споживачів).

    Основними споживачами продукту, який виробляють політичні консультанти, є політична і ділова еліти, які у ставленні до соціальних знань послуговуються інструмен­тально-прагматичними критеріями, надають їм товарного статусу. Такими є знання, які забезпечують реалізацію по­літичних цілей. Відсутність консультативного супрово­дження політичних проектів нерідко обходиться суб'єк-

    442 Прикладні політичні дослідження

    там політики поразками, провалами, втратами політич­них шансів і перспектив.

    Політичний консультант, аналізуючи розстановку сил у суспільстві, проектуючи діяльність на перспективу, по­винен оперувати лише об'єктивною інформацією, бути завжди готовим взяти відповідальність за реалізацію полі­тичного проекту, шлях свого підопічного у політиці.

    Функції політичного консультанта полягають у підго­товці варіантів вирішення актуальних проблем, прогнозу­ванні можливих результатів від їх реалізації; сприянні правильному спрямуванні відповідних зусиль; аналізі процесу реалізації рішень, внесенні необхідних пропози­цій щодо їх коригування (широке їх розуміння). У вузько­му розумінні функціями політичного консультанта є при­вернення уваги громадськості до важливих суспільно-по­літичних проблем; розкриття сутності складних питань; унеможливлення приходу недостойних осіб до влади, здій­снення шкідливих для суспільства і його спільнот справ; оприлюднення правди, яку приховує система; допомога кандидату, партії реалізувати обраний і проголошений по­літичний курс; перевірка, уточнення фактів; переконання громадськості в необхідності раціонального вибору.

    Процеси політичного консультування значною мірою залежать від типу політичного режиму в країні. Ця залеж­ність виявляється в кількості задіяних в аналізі суб'єктів, мірі відпрацювання і особливостях прийняття рішень і ре­комендацій, в наближеності аналітичних, консультатив­них структур до замовників інформації. Чим демократич-ніший режим, тим більше суб'єктів задіяно в процесах по­літичного аналізу і політичного консультування. З посиленням авторитарних, тоталітарних тенденцій кіль­кість суб'єктів, що залучаються до політичного консульту­вання, зменшується.

    Політичні конкуренти оперують не лише відкритою, а й конфіденційною інформацією, використовуючи різнома­нітні можливості для її отримання, розкриття чужих пла­нів, гри на випередження, спрямування противника на хибний шлях. При цьому не можна забувати про великі можливості сучасної техніки. Підтвердженням цього є значна кількість опублікованих матеріалів прослухову-вання розмов політиків і бізнесменів.

    Технологія діяльності, яка ґрунтується на використан­ні якісної, стійкої репутації, в сучасних умовах є одним із найважливіших елементів політичних комунікацій, що актуалізує потребу в отриманні кваліфікованих політич-

    Політичне консультування 443

    них консультацій. Попри те, на сучасному політичному ринку фігурують і консалтингові фірми, які нерідко ство­рюють ефемерний політичний імідж, якцй, проіснувавши певний час, губиться в інформаційному просторі. Тому по­літичний консультант, який дбає про свій авторитет на полі­тичному ринку, повинен не лише дбати про те, щоб «прода­ти» свій «товар» (кандидата, партію), а й сформувати стій­кий «попит» на основі політичної довіри до нього. Це зобов'язує його ретельно аналізувати ситуацію, процеси на політичному ринку, політичну кон'юнктуру, співвідноси­ти свої ідеї, рекомендації з позицією свого клієнта, особли­востями розвитку політичної ситуації, потребами та інте­ресами суспільства, спільнот та індивідів.

    Особливості взаємодії політичних консультантів і суб'єктів політичної діяльності

    Політичні консультанти у своїй професійній діяльності тісно взаємодіють із суб'єктами політичної діяльності на різних рівнях — від глави держави до партійних активі­стів, кандидатів на виборах у місцеві органи влади. Замов­никами продуктів діяльності політичних консультантів зазвичай бувають одноосібні і групові, державні і недер­жавні, постійні і тимчасові, загальнодержавні і регіональ­ні, загальнополітичні і галузеві суб'єкти політики, тобто особи або групи людей, які беруть активну участь у полі­тичному житті суспільства, ставлять політичні цілі, бо­рються за їх досягнення.

    У процесі взаємодії політичного консультанта і суб'єк­та практично-політичної діяльності важливим є досягнен­ня взаєморозуміння між ними. Політичний консультант завжди мусить рахуватися з особистісними якостями суб'єкта політики, серед яких немало людей з авторитар­ними нахилами, нетерпимих до критики на свою адресу, підозріливих, хворобливо амбіційних та ін. З метою вста­новлення конструктивних відносин з клієнтами, ще до по­чатку співпраці з ними, політичні консультанти повинні дбати про прозорість завдання, яке їм необхідно буде розв'язувати; чітке визначення обов'язків і відповідально­сті сторін; дотримання загальноприйнятих моральних за­сад й етичних вимог до своєї діяльності. При цьому йому необхідно чітко й неоднозначно зафіксувати свою позицію: він є нейтральним комунікатором, чи цілковито перебуває на боці того, кому консультативне посередництво повинно

    444 Прикладні політичні дослідження

    принести політичну перемогу. Перша позиція означає ди-станціювання, відстороненість консультанта від політики, сприйняття її очима стороннього спостерігача; друга пе­редбачає, що політичний консультант може працювати з політиком, партією тільки за умови, що він є не просто професіоналом, а політичним союзником, членом коман­ди, поділяє принципи і цілі політики, якій покликаний служити чи сприяти. За такого підходу консультант і полі­тик у процесі роботи нерідко утворюють команду, в якій відносини «замовник — виконавець» поступово трансфор­муються у відносини співробітництва, взаємного консуль­тування і навчання.

    Проміжною є партнерська позиція політичного кон­сультанта, який тривалий час зацікавлено співпрацює з політиком чи політичною силою, не виявляючи при цьому політичної заангажованості.

    Професіоналізм політичного консультанта полягає не в пошуку необхідної інформації, а в її аналізі і відповідному спрямуванні діяльності суб'єкта політики. Вимогливий до себе фахівець завжди максимально критично ставитиметь­ся до власних теоретичних конструкцій, ранжуватиме їх за ступенем вірогідності, об'єктивно інформуватиме клієн­та, розкриваючи переваги і слабкі сторони кожної з них.

    Поширені в політичній сфері консалтингові фірми, які в короткі терміни розв'язують завдання створення іміджу, забезпечення електоральної привабливості, перемоги на виборах чи іншого політичного успіху свого підопічного. У цьому розумінні політичне консультування є лише допо­могою фахівців (політичних консультантів) за відповідну винагороду, а не порадою політикам-практикам.

    За характером здійснення політичне консультування класифікують на такі два види:

    1. Внутрішнє політичне консультування — надання до­помоги політику-практику співробітниками його апарату (помічниками, радниками, консультантами), а також спе­ціально створеними для цього структурами (прес-служби, ПР-служби). За такого підходу консультанти включені в структуру, якою керує політик-практик, їх функції в ос­новному визначаються посадовими інструкціями. При цьому вони можуть надавати і неформальну допомогу.

    Загалом посадовими інструкціями передбачається, що помічник опікується розглядом підготовлених документів щодо їх відповідності формальним вимогам і раніше прий­нятим рішенням, організацією допрацювання проектів рі­шень, за необхідності — додаткової їх експертизи, інформує

    Політичне консультування 445

    про результати, здійснює контроль за виконанням рішень та ін.; радник — консультуванням політика з окремих пи­тань (економіка, фінанси), виробленням пропозицій щодо вирішення стратегічних питань; спеціальні служби — кон­сультуванням політика щодо організації політичних кам­паній, формуванням його іміджу; оцінюванням політичної ситуації, тактики політичних опонентів тощо.

    2. Зовнішнє політичне консультування — надання по­слуг незалежними консультантами, агенціями, спеціалізо­ваними консалтинговими фірмами. Здійснюється воно на основі договору з незалежними консультантами, консал­тинговими фірмами, в якому здійснюється перелік консуль­таційних послуг та умови їх оплати. До послуг зовнішніх консультантів політики-практики вдаються, переконав­шись у недостатній компетенції своїх політиків і радників, а також за необхідності оперативного прийняття важливих рішень (наприклад, рішення про участь у виборах).

    Довіра політика до внутрішніх консультантів завжди вища, однак штатні помічники і радники, які залежать від нього, іноді можуть діяти на догоду, радити лише те, що подобається політику, однак суттєво знижує ефективність внутрішнього консультування. Подібно можуть діяти і зовнішні консультанти, хоч їх самостійність створює кра­щі умови для об'єктивного консультування.

    Основні напрями політичного консультування

    Політичне консультування в сучасному світі розви­вається за багатьма напрямами. їх логіка перебуває в тіс­ному взаємозв'язку з існуючою в тій чи іншій країні полі­тичною практикою.
    1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39


    написать администратору сайта