Главная страница
Навигация по странице:

  • Література Аналіз

  • Веймер Д., Вайнінг Е.

  • Коваленко А. О.

  • Ребкало В. А., Валевський О. Л., Кальниш Ю. Г.

  • Романов В., Рудік О., Брус Т.

  • Телешун С. О., Баронін А. С.

  • Тертичка В.

  • Політичне прогнозування

  • Прикладна політологія. Бойко О. Д. Прикладна політологія. Бойко О. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 3.21 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    Дата27.12.2017
    Размер3.21 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
    ТипНавчальний посібник
    #13258
    страница34 из 39
    1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39

    Запитання. Завдання

    1. У чому полягають суть і завдання політичного аналізу, чим він відрізняється від теоретичної політології?

    2. Аналіз яких проблем є особливо актуальним для політичних партій напередодні парламентських виборів?

    3. На аналізі яких проблем необхідно, на вашу думку, зосередити­ся уряду перед реформуванням фіскальної політики у державі?

    4. Сформулюйте завдання політичному аналітику щодо таких до­
    сліджень: а) ставлення студентської молоді до ідеї запровадження

    двопалатного парламенту; б) з'ясування рівня довіри до політичної пар-

    Політичне прогнозування 409

    тії і чинників, які його обумовлюють; в) вкажіть причини електоральних симпатій, виявлені до різних партій на парламентських виборах.

    1. Якими факторами обумовлена методологічна різноманітність політичного аналізу? Від чого залежить вибір методів аналізу кон­кретних проблем?

    2. Сформулюйте основні вимоги до документа, створеного за ре­зультатами дослідження конкретної політичної проблеми.

    Література

    Аналіз вигід і витрат: Практ. посіб. / Секретаріат Ради Скарбниці Канади: Пер. з англ. С. Соколик; Наук. ред. О. Кілєвич. — К., 1999.

    Браун М. Посібник з аналізу державної політики. — К., 2000.

    Веймер Д., Вайнінг Е. Аналіз політики: концепції і практика / Пер. з англ. І. Дзюби, А. Олійника; Наук. ред. 0. Кілєвич. — К., 1998.

    Державна політика: аналіз та механізм її впровадження в Украї­ні: Навч. посіб. / За заг. ред. В. Ребкала, В. Тертички. — К., 2000.

    Коваленко А. О. Політичний аналіз і прогнозування. — К., 2002.

    Пал Л., Леслі А. Аналіз державної політики. — К.: 1999.

    Парсонс В. Публічна політика: Вступ до теорії й практики аналізу політики — К., 2006.

    Ребкало В. А., Валевський О. Л., Кальниш Ю. Г. Політична аналі­тика та прогнозування: Навч. посіб. — К., 2002.

    Ребкало В. А., Кальниш Ю. Г. Практикум з політичної аналітики в державному управлінні: Навч.-метод, посіб. — К., 2005.

    Романов В., Рудік О., Брус Т. Вступ до аналізу державної політи­ки. — К., 2001.

    Симонов К. В. Политический анализ: Учеб. пособие. — М., 2002.

    Сурмин Ю. П. Методология анализа ситуаций. — К., 1999.

    Телешун С. О., Баронін А. С. Політична аналітика, прогнозування та політичні консультації. — К., 2001.

    Теорія і практика політичного аналізу: Навч. посіб. / За заг. ред. О. Л. Валевського, В. А. Ребкала. — К., 2003.

    Тертичка В. Державна політика: аналіз та здійснення в Україні. — К., 2002.

    3.3. Політичне прогнозування

    Людство завжди прагне якомога більше дізнатися про своє майбутнє, зацікавленість прогнозами має сильні жит­тєві мотиви. У реалізації цих прагнень воно вдається до прогнозування, від рівня якого залежить ефективність планування й управління. Отже, політичне керівництво повинно застосовувати науково обґрунтовані прогнози як

    лл q Прикладні політичні дослідження

    одну з гарантій передбачуваного розвитку суспільно-полі­тичних подій і явищ.

    Прогнозування виходить із необхідності виявлення за­гальних тенденцій розвитку суспільства. Особливу роль воно відіграє у політиці, яка пронизує усі сфери суспільно­го життя і стосується інтересів мільйонів людей. Надзви­чайно важливим є передбачення майбутніх наслідків полі­тичних рішень. Ефективна політика завжди правильно оцінює сучасність, використовує минулий досвід, врахо­вує складність соціальних, політичних і економічних явищ, що можуть проявитися в майбутньому.

    Сутність, можливості і межі політичного прогнозування

    Ключовим фактором у політичному прогнозуванні є прогноз як універсальний метод і функція будь-якої нау­кової дисципліни.

    Прогноз — науково обгрунтоване судження про можливі стани певних явищ, процесів у майбутньому, альтернативні шляхи і тер­міни їх реалізації.

    Політичний прогноз покликаний розв'язувати пробле­ми політичного і суспільного розвитку, ґрунтується на ана­лізі конкретних ситуацій, а тому його часто формулюють як рекомендацію щодо оптимізації певних аспектів полі­тичного розвитку через побудову моделей майбутнього.

    Прогнози розробляють з метою запобігання небажано­го розвитку подій, розуміння тенденцій майбутнього роз­витку, пристосування до неминучого. Навіть за наявності вихідних даних неможливо зробити прогноз, не розуміючи соціальних і економічних взаємозв'язків усередині проце­су, об'єкта, явища. Прогноз спирається на знання про не­відомі на момент прогнозування властивості об'єктів дій­сності, а також на знання про властивості неіснуючих на момент прогнозування об'єктів.

    Крім смислових, прогноз має і часові виміри, головним із яких є період випередження — проміжок часу від певно­го моменту до майбутнього, на який розробляється прог­ноз. Із ним пов'язаний прогнозний горизонт — макси­мально можливий період випередження.

    Різноманітними питаннями теорії методології і прак­тики розроблення прогнозів займається прогностика

    Політичне прогнозування 411

    міжгалузева дисципліна, що охоплює методологію дослі­дження динаміки і перспектив розвитку процесів і явищ суспільного життя. Метою прогностики є забезпечення процесу прогнозування у певному сегменті суспільного життя. Прогностичні дослідження постійно підвищують обґрунтованість та ефективність прогнозів. Основними ін­струментами, якими оперує прогностика, є ретроспектив­ний аналіз, нелінійні методи опанування майбутнього, стратегія і тактика, моделювання сценарного простору, проектування оптимальних траєкторій, моніторингові зрі­зи громадської думки, визначення недоступних для людського розуміння зон індивідуального і суспільного буття людини.

    Прогнозування у широкому значенні є виробленням імовірного судження про стан явища в майбутньому; у вузькому — спеціальним науковим дослідженням перс­пектив розвитку явища, переважно з кількісними оцін­ками і вказівкою приблизних термінів його зміни. Успішність його залежить від наявності достовірної ін­формації; знання національних та етнічних особливо­стей країни, регіону, що досліджуються; використання знань на основі загальних принципів передбачення; ком­петентності; творчих здібностей, досвіду, здатності зріло оцінювати. Процес прогнозування, як правило, передує розробленню планів, програм, проектів і пов'язаний із баченням наслідків їх реалізації. У прогнозуванні про­цес пізнання розвивається від сутності об'єкта на певний момент до майбутнього її вияву. Основою прогнозування є такі взаємопов'язані джерела інформації про майбут­нє: оцінювання перспектив розвитку майбутнього стану прогнозованого явища на основі існуючого досвіду за до­помогою аналогії з відомими подібними явищами і про­цесами; екстраполяція на майбутнє тенденцій, законо­мірності яких у минулому і на певний час добре відомі; модель передбачуваного стану явища, процесу, побудо­вана відповідно до очікуваних або бажаних змін, харак­тер і перспективи розвитку яких достатньо відомі.

    Здійснюється прогнозування одноразово або безперер­вно. Одноразове прогнозування виправдане за можливості передбачати або контролювати основні чинники, що впли­вають на об'єкт. Безперервне прогнозування застосовують до об'єктів, що постійно оновлюються. Воно є дорожчим за разовий прогноз, однак раціональнішим за серію спеціаль­них одноразових досліджень.

    412 Прикладні політичні дослідження

    Прогнозування повинне здійснюватися на розвинутій науково-теоретичній основі, без чого воно перетвориться на збирання інформації і припущень. У кожній сфері прог­нозування має специфічні особливості. Політологія займа­ється соціальним прогнозуванням, складовою якого є по­літичне прогнозування як один із найважливіших напря­мів випереджального пізнання політичної дійсності з метою запобігання небажаних результатів у країні, світі, а також забезпечення розвитку суспільства у потрібному на­прямі. З огляду на роль, яку відіграє у суспільстві політи­ка, політичне прогнозування вважають самодостатнім на­прямом прогностики.

    Політичне прогнозування здійснення спеціальних наукових досліджень політичних процесів, явищ, подій, внаслідок чого на основі відомих даних про минуле і актуальний стан виробляють уявлення про можливий їх розвиток у майбутньому.

    До проблематики політичного прогнозування нале­жать глобальні питання, що охоплюють великі регіони, людство, та локальні проблеми в різноманітних сферах людської діяльності. Важливими його аспектами є проек­тування у політичній сфері, розроблення політичних сце­наріїв, проектів майбутнього політичного буття. При цьо­му суттєве значення має здатність до політичного передба­чення за допомогою інтуїції, знання, інтелектуального чи соціального проектування на основі сукупного досвіду. Політичному прогнозуванню передує політичний аналіз, який ґрунтується на знаннях про допустимі технології, їх можливості та обмеження.

    У теорії і практиці політичного прогнозування остан­нім часом активно використовують: екотопія (грец. oikos — дім, середовище і topos — місце) — глобальне проектуван­ня майбутнього, спрямоване на виживання людства; технотопія (грец. techne — мистецтво, майстерність і topos — місце) — передбачення майбутнього за допомогою практичного застосування знань, умінь, досвіду; eyncu-хія — розкриття духовного світу особистості за допомогою соціальної терапії; практопія — формування системи со­ціальних реформ, спрямованих на побудову кращого, ніж існуючий, світу; есхатологія (грец. eschatos — останній і logos — учення) — вивчення загроз сучасної цивілізації і можливих шляхів розв'язання наявних технологічних, со­ціально-політичних проблем; альтернативістика (лат. аі-terno — чергую, змінюю) — дослідження різноманітних

    Політичне прогнозування 41З

    напрямів і проблем формування альтернативної цивіліза­ції (пошуки економної енергетики, сталого розвитку, збе­реження довкілля, можливостей всезагального роззброєн­ня, гуманізації освіти і культури, стабілізації сім'ї, підви­щення ефективності охорони здоров'я та ін.).

    Залежно від спрямованості розрізняють такі види прогнозування:

    1) внутріполітичне, яке охоплює взаємовідносини со­
    ціальних верств і груп суспільства, характерними ознака­
    ми яких є прямий чи опосередкований зв'язок з держав­
    ною владою, прагнення до оптимізації управління полі­
    тичними процесами. Воно охоплює весь зміст внутрішньої
    політики, а його суб'єктами є держава і політичні органи.
    Як правило, внутріполітичне прогнозування зосереджу­
    ється на соціальній, ідеологічній, військово-політичній,
    екологічній, державно-правовій, економічній та інших
    сферах суспільного розвитку;

    2) зовнішньополітичне, результатами якого є прогнози
    у сфері міжнародних відносин і зовнішньої політики: оці­
    нювання розвитку і взаємовідносин держав, вивчення за­
    гальних тенденцій світового розвитку. На основі зовніш­
    ньополітичних прогнозів виявляють нові можливі факто­
    ри розвитку світу, регіону, країни. Такі дослідження
    поширені у США (Гудзонівський інститут, Інститут обо­
    ронних досліджень, Інститут майбутнього, Інститут полі­
    тичних досліджень, Інститут стратегічних досліджень
    Гарвардського університету та ін.). На сучасному етапі ме­
    тою зовнішньополітичного прогнозування є передбачення
    особливостей міжнародних відносин у XXI ст. Щодо цього
    триває полеміка між «ідеалістами», які намагаються
    уявити майбутнє суспільство, систему міжнародних відно­
    син крізь призму стратегій розвитку, проектів реформ,
    які б наближали світове співтовариство до образу цивілі­
    зації майбутнього, що несе в собі добробут, гармонію, мир
    і співтворчість на благо всього людства, і «реалістами»,
    які дотримуються силових догм у політиці, сформульова­
    них американським політологом Г. Моргентау в книзі
    «Політика у відносинах між державами» (1948), розвину­
    тих Г. Кісінджером, 3. Бжезинським та ін. Зовнішньопо­
    літичне прогнозування зорієнтоване на розв'язання гло­
    бальних проблем.

    Політичне прогнозування як уявне опанування май­бутнього є багатоступінчастим процесом наукового пошу­ку, який охоплює постановку мети; одержання, оброблен-

    414 Прикладні політичні дослідження

    ня, оцінювання й аналіз інформації; визначення перспек­тив і вірогідності реалізації прогнозу. Воно потребує знач­них фінансових, матеріальних, інтелектуальних та інших ресурсів, без яких неможливо обійтися, оскільки непрог-нозований перебіг політичних, соціальних ситуацій може спричинити суттєві проблеми, подолання яких потребува­тиме ще більших фінансових та інших ресурсів. Ефективне політичне прогнозування можливе лише за по­стійного коригування прогнозів з урахуванням найнові­шої інформації. Прогнозування не може бути безумовною констатацією подій майбутнього з використанням дієслів «буде», «станеться», воно виражає ймовірну умовну його картину за формулою: «може бути», «станеться за певних умов». Такий підхід, відображений у працях В. Базарова-Руднєва, Б. де Жувенеля, Д. Белла, І. Бестужева-Лади та інших учених, викристалізувався у концепцію «техноло­гічного прогнозування» і є альтернативою спрощеним пе­редбаченням, що намагаються дати конкретні відповіді, наприклад, на питання: «Хто переможе на виборах?», «Яким буде курс долара?», «Хто стане президентом?» та ін.

    Навіть якщо наукові прогнози не здійснюються, вони відрізняються від різноманітних наукоподібних передба­чень. Прогнозист у сфері політики є технологом, який по­казує, за яких умов і за допомогою яких засобів можна до­сягнути бажаного майбутнього.

    Для пізнання сутності й ефективного здійснення полі­тичного прогнозування важливо враховувати потенціал різ­них типів прогнозів, виокремлених за такими критеріями:

    а) за метою і завданнями:

    — пошукові прогнози. Суть їх полягає у визначенні мо­
    жливих станів політичних явищ, процесів, подій у майбут­
    ньому на основі наявних тенденцій, абстрагування від рі­
    шень, що можуть змінити ці тенденції. Метою є виявлення
    й уточнення перспективних проблем, які можна розв'яза­
    ти засобами політичного управління, за незмінних со­
    ціально-політичних тенденцій. Завдяки пошуковим прог­
    нозам будують «дерево проблем», що охоплює надзвичай­
    но цінну інформацію для суб'єктів прийняття рішення.
    Пошуковими є, наприклад, періодичні прогнози ООН і
    Міжнародного банку реконструкції і розвитку (МБРР);

    — нормативні прогнози. Вони зорієнтовані на визна­
    чення способів і термінів досягнення бажаного стану об'єк­
    та політичного прогнозування на основі заданих норм, іде­
    алів, стимулів, цілей. Такі прогнози дають змогу уточнити
    «дерево соціальних цілей», виявити резерви управління,

    Політичне прогнозування 415

    успішного вирішення проблем. Із втіленням нормативних прогнозів нерідко пов'язують ефект Едіпа — самоздій-снення або саморуйнування прогнозу діями на його основі;

    б) за проблемно-цільовим критерієм:

    аналітичні прогнози. їх метою є науковий пошук пізнавальної цінності різноманітних методів і засобів дос­лідження майбутнього, допомога розробникам політичних рішень у пошуку оптимальних їх варіантів;

    • прогнози-застереження. їх здійснюють з метою уни­кнення небажаних тенденцій політичного розвитку;

    • прогнози-розвідники. Ними є провокативні концеп­туальні окреслення майбутнього з метою з'ясування по­глядів, позиції щодо сформульованих проблем політичних противників, представників інших цивілізацій. Такими прогнозами можна вважати концепцію «кінця історії» (Ф. Фукуяма), «зіткнення цивілізацій» (С. Хантінгтон), адресовані посттоталітарним країнам для стимулювання у них самопізнання і виявлення установок на майбутнє;

    в) за характером здійснення:

    • прогноз за аналогією. Основою його є застосування до політичних об'єктів попередніх прогнозів. Використо­вуючи їх, першочергову увагу приділяють не вивченню властивих досліджуваному явищу тенденцій, а розгляду подій, що відбувалися за аналогічних обставин;

    • прогноз за теорією вірогідності. Передбачає він виз­начення на альтернативній основі оптимального варіанта розвитку об'єкта прогнозування;

    • прогноз на основі причинних зв'язків. Використову­ють його для прогнозування одиничних явищ, переворо­тів, початку збройного конфлікту, відокремлення терито­рії та ін.;

    • прогноз на основі стійких тенденцій. Його особливі­стю є врахування стабільності політичної ситуації у дослі­джуваному сегменті;

    • прогноз за принципом урахування розвитку подій у певному напрямі. Актуальний цей прогноз за чітко сфор­мованої тенденції погіршення чи поліпшення ситуації. Ви­користовують його у прогнозуванні чисельності населення країни, розвитку виробництва, динаміки світових запасів сировини тощо;

    • прогноз на підставі циклічності. Створюють його на основі припущення, що певне явище тривалий час розви­вається в одному напрямі і ця тенденція збережеться надалі;

    г) за ступенем достовірності:

    — прогноз ефекту від майже прийнятого рішення або
    чинника, вплив якого вже відомий. Точно, наприклад,

    416 Прикладні політичні дослідження

    можна прогнозувати кількість пенсіонерів через 20 років, однак складно передбачити кількість людей, які потребу­ватимуть тоді соціальної допомоги, оскільки це залежить від багатьох непідвладних прогнозуванню чинників;

    • прогноз, у якому майже всі головні детермінанти очевидні. З високою точністю можна спрогнозувати кіль­кість дітей у початкових школах, якщо відомі дані про кількість жінок, здатних їх народжувати. Однак на ці дані може впливати багато чинників (стабільність у суспіль­стві, рівень соціального забезпечення молодих сімей, мо­жливість працевлаштування та ін.);

    • прогнози, в яких слабо контролюється розвиток по­дій або недостатньо кількісних даних. Наприклад, ризико­ваним може бути прогноз кількості неповнолітніх злочин­ців чи наркоманів через 25 років, оскільки очевидна прог­нозована у найближчій перспективі ситуація на великому історичному відрізку може змінитися завдяки змінам у суспільстві;

    ґ) за часовими параметрами:

    • оперативний, тобто поточний, прогноз (до одного мі­сяця). Його використання, як правило, стосується безпе­рервного забезпечення державно-управлінських рішень;

    • короткотерміновий прогноз (до одного року). Об'єк­том його є політична ситуація протягом найближчого часу до моменту прогнозування проміжку часу стосовно кон­кретного соціального утворення (держави, регіону, обла­сті, району, міста). При цьому спираються на реальні об­ставини, а також на діючих політичних суб'єктів, застосо­вуючи процедури екстраполяції, наявного співвідношення сил і стартових умов;

    • середньотерміновий прогноз (до п'яти років). У полі­тичному прогнозуванні він є найточнішим і забезпечує прийняття рішень, спрямованих на необхідну зміну подій;

    • довготерміновий прогноз (до 15—20 років). Завдан­ням його є прогнозування політичної ситуації в історичній динаміці. Довготермінові політичні процеси — більш прогнозовані, ніж короткотермінові: чим триваліший пе­ріод прогнозування, тим відчутніше впливають на нього об'єктивні чинники (закони, цінності, тенденції);

    • віддалений (перспективний) прогноз (до 50 років і більше). Цим зазвичай займається футурологія (лат. f utu-rum — майбутнє і грец. logos — слово, вчення) — науковий напрям, який охоплює міждисциплінарні підходи, спря­мовані на опанування перспектив розвитку людства.

    В одному прогнозі можуть поєднуватися ознаки кіль­кох типів, нерідко вони доповнюють один одного. Такими

    Політичне прогнозування 417

    бувають нормативні прогнози та прогнози-застереження. Наприклад, представники Римського клубу мали на меті деякими своїми прогнозами піддати громадську думку шо­ковій терапії, щоб у наступних нормативних прогнозах було легше нав'язати їй рецепти убезпечення людства від криз і катастроф.

    Отже, перебіг суспільних процесів значною мірою за­лежить від рівня моральної і ціннісної мобілізованості гро­мадян, у т. ч. і від звернення поглядів у власне майбутнє. Якщо суспільство не знає, чого хоче, в якому напрямі і до якої мети йому розвиватися, воно може виявитися нездат­ним подолати одну із найнебезпечніших криз — кризу іден­тичності. Подолання її в сучасних умовах неможливе без активного прагнення населення до постійного діалогу все­редині суспільства, на рівні інших цивілізацій і культур.

    Методи політичного прогнозування і особливості їх застосування

    У сучасних дослідженнях майбутнього застосовують багатоманітний арсенал загальних і спеціальних методик, конкретних методів науково-прогностичних досліджень. Нині налічується до 200 загальних і вузькоорієнтованих методів прогнозування.

    Вирішальну роль у забезпеченні результату політично­го прогнозування відіграє оптимізація добору його мето­дів, оптимальне визначення сфери використання кожного з них залежно від мети і термінів, відведених на розро­блення прогнозів. Найчастіше у політичному прогнозуван­ні застосовують такі методи: колективної генерації ідей, моделювання, метод «Дельфі», побудову сценаріїв, метод гри та ін.
    1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39


    написать администратору сайта