Главная страница
Навигация по странице:

  • § 2. Теорія буржуазного суспільства і класової боротьби

  • ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАПРЯМ У СОЦІОЛОГІЇ XIX — ПОЧАТКУ XX СТ.

  • Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 2.01 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорZakharchenko_Pogorily_Istoriya_sotsiologiyi.doc
    Дата23.05.2018
    Размер2.01 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаZakharchenko_Pogorily_Istoriya_sotsiologiyi.doc
    ТипНавчальний посібник
    #19549
    страница21 из 31
    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   ...   31

    § І. Загальні теоретичні принципи

    Майже півтора сторіччя не вщухають суперечки навко­ло теоретичної спадщини К. Маркса і Ф. Енгельса. Марк­сизм, на відміну від гегельянства, позитивізму чи функці­оналізму, виступає не лише як напрям теоретичної думки, а й як впливова течія думки суспільно-політичної, що тісно пов'язана з масовими соціальними рухами минулого і нашо­го сторіч (насамперед із соціалістичним робітничим рухом). Ще за життя засновників марксизму їх суспільно-політич­ні погляди знайшли втілення у програмних документах ні­мецької соціал-демократії і'набули значного поширення у західноєвропейських країнах, а пізніше — у Росії та краї­нах Сходу, де з приходом до влади комуністичних режимів відповідним чином модифікований марксизм став офіцій­ною державною ідеологією. Остання обставина практично виключила можливість аналізу наукової спадщини Маркса і Евдельса в історичному контексті.

    У нашій країні марксизм-ленінізм тривалий час висту­пав у ролі квазірелігійної системи, догматами якої освя­чувалася тоталітарна політика. Водночас там, де марксизм виник і формувався, ставлення до нього було більш критич­ним, а тому так званий «західний марксизм» більш відкри­тий до діалогу й інтеграції з іншими напрямами суспільно-

    214

    політичної думки. Багато сучасних західних соціологів, кри­тично сприймаючи зміст цієї концепції, не заперечують вод­ночас історичних заслуг К. Маркса у формуванні та розвит­ку соціологічної думки. Його ім'я називають поряд з іме­нами Конта, Дюркгейма, Вебера та інших класиків цієї науки, хоча, як зазначає Є. Шацький, віднести Маркса до соціологів у строгому значенні цього слова все ж досить важко, і не тільки тому, що він не вживав слова «соціоло­гія» та був якнайгіршої думки про Конта. І причиною цьо­го є те, що засновники марксизму вважали своїм життєвим покликанням не чисту науку як таку, а прагнули тісніше пов'язати наукову роботу з політичною діяльністю в рядах соціалістичного робітничого руху. К. Маркс не приховує відвертої тенденційності своїх економічних праць як та­ких, що спрямовані проти панування буржуазії, на захист інтересів робітничого класу. Він вважає, що саме в його науковій творчості ці інтереси знаходять адекватну теоре­тичну форму. Така позиція типова для лідера-харизмати-ка, який з самого початку переконаний у власній правоті, а не для вченого-фахівця, котрий прагне до діалогу з коле­гами з метою пошуку істини. З цією обставиною пов'язані підкреслена категоричність наукових висновків засновників марксизму і профетичний тон деяких їх праць, який різко контрастує з академічним характером праць більшості су­часних їм соціологів.

    'Як і інші визначні соціальні мислителі минулого сторіч­чя, Маркс прагне по-новому осмислити майже всі сучасні йому соціальні науки — насамперед економічні, історичні, правові, політичні та ін. Однак на відміну від більшості фундаторів «буржуазної соціології» він ніде не ставить пи­тання про створення нової окремої науки про суспільство, методи якої не були б ідентичними методам політичної еко­номії, правознавства, історії і т. ін. Тому прагнення всіх засновників соціології до легітимації предмета і методів цієї нової наукової дисципліни не знаходить у працях Марк­са ніякого відгуку (і це при тому, що своєю науковою мі­сією він вважає здійснення перевороту у поглядах на сус­пільство) .

    /

    ^К. Маркс, як відомо, поставився до контівської класифі­кації наук і його «проекту» соціології різко негативно. Кон­та засновник марксизму вважав лише спеціалістом у галу­зі математики і фізики, котрий у порівнянні з Гегелем яв­ляє собою щось жалюгідне. Заперечуючи саму можливість існування у позитивізмі якогось раціонального зерна, К. Маркс протиставляв йому гегелівський діалектичний ме­тод, котрий, на його думку, слід лише «матеріалістично»

    215

    переосмислити й поставити з голови на ноги. Таким чином, засновники марксизму вважають головною проблемою не розмежування між філософією і «позитивним», спеціаль­но-науковим знанням, а заміну «неправильних» філософсь­ких засад правильними, науковими. Переворот у поглядах на суспільство, про який К- Маркс і Ф. Енгельс ведуть мо­ву починаючи з середини 40-х років минулого сторіччя, тіс­но пов'язаний саме з оцією Марксовою травестією, пере­лицюванням гегелівської діалектики, зокрема його концеп­ції історичного процесу. Згідно з Гегелем, всесвітня історія являє собою процес, у ході якого абсолютний дух відчужу­ється, а потім, подолавши відчуження, знову приходить до ідентичності з самим собою. Тому навіть далекі зовні від духовного смислу події і явища в дійсності виявляються1 такими, що причетні до цього смислу. У Маркса ж катего­рія абсолютного духу поступається місцем поняттю «людсь­кої предметної діяльності», а останнє поступово ідентифі­кується з поняттям «матеріального виробництва». Таким чином, місце діалектики абсолютного духу тут займає ді­алектика матеріального виробництва, а суто філософська проблематика відходить на другий план перед проблемати­кою економічною, котра, щоправда, осмислюється Марксом досить нетрадиційно.

    Призначаючи у зрілий період творчості напрям своїх до­сліджень як «критику політичної економії», засновник марк­сизму ніколи не вважав за потрібне проводити скільки-не­будь чітке розмежування між «позитивним», емпірично об­грунтованим дослідженням і суто філософськими пробле­мами. Так, наприклад, для Маркса принципово важливим є питання про те, матеріалістичні чи ідеалістичні світогляд­ні принципи дослідника, який працює у галузі економічної науки. Відповідаючи на критичний закид щодо правомір­ності застосування до вивчення механізмів капіталістично­го товарного виробництва «тріадичної» діалектики Гегеля, він твердить, що це цілком допустимо, оскільки «матеріа­лістичне» застосування надає методові принципово нового змісту. Як і Гегель, Маркс надає виключно великої ваги питанню про «порядок категорій» науки, залишаючи поза розглядом проблему надійності її емпіричної бази і зв'яз­ку між емпіричним і теоретичним рівнем дослідження. Це викликало в подальшому різку критичну реакцію з боку деяких соціологів, котрі, як, наприклад, М. Кареєв вва­жали марксистську соціальну філософію поступкою спе­кулятивним поглядам і кроком не вперед, а назад від Кон-та. Для такого висновку є певні підстави, проте все ж вва­жати Маркса мислителем «доконтівської» доби було б

    216

    неправильним. Маркс, якщо говорити мовою сучасної логі­ки науки, творив своєрідні «когнітивно-метафоричні моде­лі», в межах яких науковий дискурс поєднаний з метафо­рою, значення якої чітко не фіксоване. Такий метод дає змогу створювати певні «портрети суспільства», де одні його риси свідомо підкреслені, виділені, а інші ледь окреслені, розми/гі. Пізніше М. Вебер назве такий метод методом «іде­альної типізації».

    Сучасний дослідник Л. Веквонт вважає, що результати теоретичних розв'язок К- Маркса у соціологічній галузі можна звести до трьох когнітивно-метафоричних моделей — «базису-надбудови», «органічної цілісності суспільства» та «діалектичного розвитку» його. 'ТГерезорот у поглядах на суспільство К. Маркс пов'язує насамперед не з появою соціології, а з принципово новим, як він вважає, розумінням субстанції, першооснови суспі­льного життя. Ті функції, які згідно з Контом і його послі­довниками мала виконувати соціологія, фактично вже вико­нує, як переконаний Маркс, політична економія — наука про економічну структуру суспільства. Аналіз ранніх праць К. Маркса («Економічно-філософські рукописи 1844 року» або написані разом з Ф. Енгельсом «Святе сімейство» чи «Німецька ідеологія») дає змогу простежити, як поступово зростає його переконаність у тому, що категорії економіч­ної науки виступають чимось на зразок універсального клю­ча практично до всіх філософських, політичних та культуро­логічних проблем. Так, торкаючись фундаментальної проб­леми філософської антропології — проблеми смислу люд­ського існування («сутності людини»), Маркс пробує прямо й безпосередньо поз'язати її з дією механізмів поділу сус­пільної праці і функціонування інститутів приватної влас­ності та грошей. Підкреслюючи виключно негативні наслід­ки поділу суспільної праці (відчуження результатів праці від виробника), він не лише залишає поза увагою його по­зитивне значення для прогресу цивілізації, а й приходить до висновку про виключно негативну роль основних еко­номічних і правових інститутів як знарядь «відчуження люд­ської сутності».

    Антропологічні ідеї ранніх праць Маркса мають певне гуманістичне забарвлення (протест проти соціально несп­раведливого устрою, за якого людина праці опиняється у нелюдських умовах), однак цей гуманізм відзначається де­якою тенденційністю—автор переконаний, що перебудова економіки на комуністичних засадах, ліквідація приватної власності та тотальне усуспільнення усього дають ключ до вирішення «останніх питань» людського буття.

    217

    Нігілістична тенденція, пов'язана з запереченням зна­чення правових, етичних, релігійних цінностей як чогось вторинного у порівнянні з матеріальними інтересами, зна­ходить свій вияв і у концепції «матеріалістичного розумін­ня історії». Поняття «способу виробництва матеріальних благ», яке до того вживалось переважно в історії господар­ства, К- Маркс і Ф. Енгельс застосовують у загальнасоціо-логічному контексті, намагаючись пояснити за його допо­могою усю багатоманітність форм соціального життя. Згідно з матеріалістичним або, точніше, економічним розумін­ням історії, система матеріально-виробничих відносин скла­дає першооснову, «базис», на якому грунтуються всі інші відносини людей—правові, політичні, ідеологічні. Еконо­мічна сфера у такому випадку набуває значення певної суб­станції, або «незалежної змінної» щодо інших соціальних явищ і процесів. Хоча прихильники марксизму формально не заперечували і так званого «зворотного впливу» надбу­дови на базис, детальної розробки теорія взаємовпливу еко­номічних і правових, політичних і культурних інститутів у межах марксизму не набула. Тому, як стверджує ряд авто­рів, марксистське матеріалістичне розуміння історії грун­тується на засадах економічного редукціонізму.

    ^Однак слід мати на увазі, що обмежувати зміст соціаль­ної теорії Маркса лише моделлю «базис-вадбудова» було б неправильно. Засновник марксизму неодноразово вживає стосовно суспільства такі вирази, як «соціальний організм», «органічна цілісність», «тотальність» тощо. «Теперішнє сус­пільство,— пише він,— не твердий кристал, а організм, який здатний до перетворень і перебуває у постійному процесі перетворень». Маркс надавав винятково великої ваги проб­лемі функціональної інтеграції сучасного йому суспільст­ва, де всі елементи, як він вважав, підпорядковані одній меті. Таким чином, можна зробити висновок про певні ти­пологічні паралелі між марксизмом і ідеями соціологічного органіцизму. Не менш важливу роль у Марксовому розу­мінні суспільства відіграє принцип діалектичного розвитку, йдеться насамперед про відношення єдності і взаємозапе-речення між різними структурними рівнями й елементами суспільства, а також між різними фазами процесу його роз­витку. Діалектичний принцип орієнтує на вивчення проце­сів суспільної динаміки як певних фаз, де гармонійні зв'яз­ки порушуються дисонансами і конфліктами, розв'язання яких дає підставу до відновлення гармонії на якісно іншо­му рівні. Особливо плідною у науковому відношенні вияви­лась ідея діалектичного поєднання об'єктивних і суб'єктив­них факторів суспільного розвитку. Не вживаючи ще термін

    218

    «соціальна дія», К. Маркс надавав водночас винятково ве­ликої ваги «діяльному факторові». Історія, пише він,— це не що інше, як діяльність людини, що досягає своїх цілей. Процеси соціальних змін, за Марксом, здійснюються не са­мі по собі, а лише внаслідок людської діяльності і шляхом цієї діяльності. Проте слід постійно враховувати, що соці­альна діяльність людей розгортається в певних «матеріаль­них умовах», обмежена певними інституційними рамками і залежить також від рівня суспільної свідомості. Особливо­го значення засновники марксизму надавали раціональній критиці «фетишистських» уявлень у сучасній їм суспільній свідомості. Зокрема, К- Маркс гостро критикував буржуаз­них економістів за їх «товарний фетишизм» — нерозуміння того, що вартісні відносини є прихованою формою певних відносин між людьми.

    § 2. Теорія буржуазного суспільства і класової боротьби

    Формування марксизму здійснювалося в умовах рево­люційного піднесення, що охопило західноєвропейські краї­ни у 40-і роки минулого сторіччя. К- Маркс і Ф. Енгельс оцінювали події 1848—1849 рр. крізь призму ідеології со­ціалістичного руху, називаючи свої погляди на відміну від поглядів інших представників цього напряму «науковим со­ціалізмом». Однією з головних засад наукового соціалізму виступає теорія класової боротьби між буржуазією і проле­таріатом як рушійної сили суспільного розвитку (слід заз­начити, що тезу про класову боротьбу як зміст новітньої європейської історії вперше сформулював Ф. Гізо).

    На відміну від А. Сен-Сімона і О. Конта, котрі теж звер­талися до питання про соціальні наслідки промислового перевороту у західних країнах, фундатори марксизму дово­дять, що суспільний лад, який формується на «індустрі­альних» економічних підвалинах, є ладом, далеким від іде­алів прогресу, нестабільним і внутрішньо суперечливим. Вони визнають, що сучасне їм західне суспільство — це сус­пільство з небувало високим рівнем розвитку продуктив­них сил. Однак ті виробничі відносини, що складають ос­нову усіх інститутів цього суспільства, вже не відповідають рівневі розвитку продуктивних сил. Ця невідповідність ви­являє себе, зокрема, в суперечності між суспільним харак­тером індустріального виробництва і приватним характером присвоєння матеріальних благ, що дає змогу власникам

    219

    засобів виробництва (буржуазії) експлуатувати виробників (пролетаріат).

    К- Маркс назвав капітал, найману працю і земельну власність основними елементами внутрішньої структури буржуазного суспільства, яким відповідають три великі сус­пільні класи — буржуазія, пролетаріат і селянство. Слід, проте, мати на увазі, що марксистська концепція соціальної структури пов'язана насамперед із аналізом антагоніс­тичних відносин між буржуазією і пролетаріатом як голов­ними класами, тобто грунтується на уявленні про двополюс­ний, бінарний характер структури буржуазного суспільства (інші елементи соціальної структури, як вважали заснов­ники марксизму, мають схильність тяжіти до того чи іншого з двох полюсів, і їх соціальні функції можна вважати дру­горядними). Головною структуротворчою ознакою класу у Марксовому розумінні виступає право володіння засобами виробництва або відсутність такого права (володіння лише власною робочою силою). На відміну від Токвіля Маркс вважає, що в буржуазному суспільстві має місце постійна асиміляція проміжних елементів соціальної структури (се­лянства., дрібної буржуазії, інтелігенції), внаслідок чого конвергенція між антагоністичними класами і формування «середнього класу» тут практично неможливі. Тому загост­рення соціальних конфліктів і доведення їх до соціально­го вибуху — пролетарської революції — це, на думку за­сновників марксизму, об'єктивна тенденція соціального розвитку, протидія якій безглузда, тоді як стимулюван­ня та прискорення, навпаки, цілком доцільні й виправ­дані.

    Висновки К- Маркса і Ф. Енгельса стосовно специфіки класової структури буржуазного суспільства грунтувались і на їх особистих спостереженнях за умовами праці та по­буту фабричних робітників Великобританії. Результати цих спостережень покладені, зокрема, в основу праці Ф. Енгель­са «Становище робітничого класу в Англії», де широко використані статистичні документи (дані переписів і статис­тичних щорічників) та матеріали періодичної преси. Автор 'ставить за мету дослідити ті зміни в характері праці та спо­собі життя англійських ремісників, які принесла промисло­ва революція. Праця Енгельса містить короткий опис нової економічної інфраструктури Англії, в ній також аналізу­ються житлові умови населення пролетарських районів ве­ликих індустріальних міст, конкуренція між місцевим на­селенням та ірландськими імігрантами тощо. Значну увагу приділено тут фактам моральної статистики, які свідчать про ріст злочинності та загальний занепад моралі серед тру-

    220

    дового населення, а також аналізові становища окремих соціально-професійних груп — фабричних робітників лег­кої промисловості, кустарів, робітників гірничодобувної промисловості та найманих сільськогосподарських робітни­ків. Фактичні дані, як переконаний Енгельс, свідчать про невпинне погіршення матеріальних умов життя пролетарі­ату, його стрімку пауперизацію і як наслідок різку поляри­зацію суспільства на два протилежні класи. Тут, пише він, маючи на увазі сучасні йому великі індустріальні міста, «існує лише клас багатих і клас бідних, бо дрібна буржуа­зія з кожним днем все більше щезає».

    У даному випадку йдеться про характерне для поглядів засновників марксизму двополюсне уявлення про соціаль­ну структуру, у якій немає місця для інтегралістських тен­денцій і їх носія — середнього класу. В цілому дослідження Енгельса пройняте сильним політичним пафосом — ідеєю антибуржуазності, боротьби за комуністичний ідеал сус­пільного устрою. Він гостро критикує соціальну політику британського уряду і прогнозує близький початок відкри­тої, безпосередньої війни бідних проти багатих. Таким чи­ном, емпіричні висновки соціографії сусідять у цій пр'аці з ідеологічними тезами про наступну пролетарську револю­цію, яка ліквідує приватну власність на засоби виробницт­ва. Таким чином, марксистська концепція класів і класової боротьби має чітко визначену політичну спрямованість, ви­ступаючи теоретичним знаряддям у боротьбі за повалення існуючого суспільного ладу і встановлення справедливого «безкласового» устрою.

    К. Маркс і Ф. Енгельс неодноразово підкреслювали, що предмет їх теоретичного інтересу не суспільство взагалі, а певні історичні типи суспільства — «економічні суспільні формації». Наскрізними для всієї історії суспільного роз­витку, як вони вважають, є лише закономірності функціо­нування матеріальної основи суспільного життя, зміни спо­собів виробництва. Ці зміни, як писав К- Маркс, можна вивчати «з природничо-науковою точністю», оскільки вони являють собою певний «природно-історичний процес».'Спо­соби виробництва від первісного натурального господарст­ва до капіталістичної товарної економіки утворюють непе­рервну лінію прогресу. Ручний млин, писав Маркс, дає нам суспільство з сюзереном на чолі, а паровий — суспільство на чолі з промисловим капіталістом. Водночас соціальна тео­рія марксизму практично надає дуже малої ваги значенню таких факторів, як прогрес правових інститутів, забезпе­чення прав і свобод особистості, рівень моральності, освіти тощо. Адже згідно з теорією базису і надбудови ці інститу-

    221

    ти та цінності не мають власної історії і не є такими ж рів­ноцінними чинниками прогресу, як продуктивні сили.

    Раціональне зерно марксистського «історичного мате­ріалізму» полягає насамперед у вивченні впливу системи матеріально-виробничих відносин та інтересів на функціо­нування інших соціальних субсистем — насамперед право­вої і політичної. Багато нового зробив Маркс і для розу­міння впливу матеріальних інтересів класів і груп на їх мен­талітет, психологію, а також для пояснення конкретних особливостей класових конфліктів, свідком яких він був. Намальована Марксом похмура картина буржуазної ци­вілізації як світу, де все людське підпорядковується логіці функціонування капіталу і людські стосунки набирають форми «відносин між речами», справила великий вплив не лише на європейську соціальну думку, а й на масову свідо­мість. Гостра' критика марксистами сучасного їм соціаль­ного устрою як несправедливого, антигуманного певною мі­рою сприяла реформуванню ранньокапіталістичної еконо­мічної системи і формуванню соціально орієнтованої дер­жавної політики. Водночас критики марксизму звернули увагу на певні однобічності як марксистської економічної моделі капіталізму, так і його радикально-революційної соціальної філософії, що орієнтована передусім на насиль­ницькі методи зміни суспільного ладу.

    Як відомо, в Росії та деяких країнах Сходу у першій по­ловині XX ст. набула поширення саме пройнята духом на-сильництва і зневаги до громадянських прав і свобод «фун-даменталістська» версія марксизму, в межах якої соціоло­гічні погляди Маркса були значною мірою деформовані і перетворені на різновид нової міфології, яка вчила про «диктатуру пролетаріату» як обов'язкову умову переходу людства до майбутнього райського життя. Такого роду при­мітивні схеми стали ефективним засобом маскування зло­чинної практики тоталітарних режимів. Тому реконструк­цією автентичного змісту соціального вчення Маркса і звіль­нення його від фальшивих ідеологічних нашарувань має важливе значення для подолання наслідків тоталітаризму і побудови демократичного суспільства.

    Запитання для самоконтролю

    1. У чому полягає специфіка соціального вчення марксизму з соці­ологічної точки зору?

    2. Дайте оцінку марксистської концепції матеріально-виробничих відносин як основи суспільного життя.

    3. Назвіть основні ознаки «буржуазного суспільства» у Марксово-му розумінні. Яка емпірична база марксистської концепції буржуазно­го суспільства і класової боротьби?

    4- Як визначаються К. Марксом механізми соціальної еволюції? У чому спільність між марксизмом і еволюціонізмом і в чому відмін­ність між ними?

    5. Який вплив мала Марксова концепція суспільного розвитку на соціологію як науку? Як поєднується соціологічний зміст марксизму з його ідеологічним і політичним впливом?

    ГЛАВА 8

    ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАПРЯМ У СОЦІОЛОГІЇ XIX — ПОЧАТКУ XX СТ.

    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   ...   31


    написать администратору сайта