Главная страница
Навигация по странице:

  • Таблиця 37

  • Назва приміщення

  • штучного освіт­лення

  • Нормативні значення штучного освітлення приміщень лікувально-профілактичних закладів

  • Таблиця 38

  • черговим нічним освітленням.

  • Санітарно-гігієнічний та протиепідемічний режим лікарні

  • Рис. 24. Основні шляхи передані внутрішньолікарняних інфекцій

  • Таблиця 39

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница32 из 59
    1   ...   28   29   30   31   32   33   34   35   ...   59

    Значення коефіцієнта природної освітленості при боковому освітленні лікарняних приміщень, %
    радиційно під час розміщення та планування лікарняних будівель велика увага приділяється забезпеченню доступу сонячних променів у палати. Тому важливою гігієнічною вимогою у ході проектування і будівництва лікувально-поліклінічних закладів є дотримання рекомендованої орієнтації вікон приміщень відносно сторін світу (табл. 37). У разі потреби необхідно передбачити захист приміщень від пере­гріву сонячними променями з використанням жалюзі або інших пристосувань.


    Таблиця 37

    Рекомендована орієнтація вікон приміщень лікувально-профілактичних закладів відносно сторін світу

    Назва приміщення

    Географічна широта

    південніше за 45° північної широти

    в межах 45-55° північної широти

    північніше за 55° північної широти

    Операційні, реанімаційні, секційні пологові зали

    Пн, ПнС, ПнЗ

    Пн, ПнС, ПнЗ

    Пн, ПнС, C

    Палати для туберкульозних та інфекційних хворих

    Пд, ПдС, С, Пн*, ПнС*, ПнЗ*

    Пд, ПдС, С, ПнС*, ПнЗ*

    Пд, ПдС, ПдЗ, ПнС*, ПнЗ*

    Палати інтенсивної терапії, дитячих відділень для дітей до 3 років, кімнати для ігор у дитячих відділеннях

    He допускається орієнтація - 3, для палат інтенсивної терапії - 3 та ПдЗ

    Лабораторії для проведення бактеріологічних досліджень, приймання інфекційного матеріалу та його аналізу, прозекторські

    Пн, ПнС, ПнЗ, ПдС, C

    Пн, ПнС, ПнЗ, ПдС, C

    Пн, ПнС, ПнЗ, ПдС, C

    Примітка:

    Пн - північна, Пд - південна, 3 - західна, C - східна, ПнС - північно-східна, ПнЗ - північно-західна, ПдС - пів­денно-східна, ПдЗ - південно-західна.

    * Допускається орієнтація вікон палат, загальна кількість ліжок в яких складає не більше ніж 10 % від загаль­ної кількості ліжок у відділенні.




    Різноманітні функціонально-технологічні вимоги ставляться і до штучного освіт­лення лікарняних приміщень, для чого використовують як лампи розжарювання, так і люмінесцентні лампи. За допомогою останніх, як правило, здійснюється загальне освітлення, проте останнім часом вони знайшли широке визнання і для організації локального освітлення.

    Н
    Нормативні значення штучного освітлення приміщень лікувально-профілактичних закладів
    ормативні значення показників щодо мінімального освітлення робочих повер­хонь у разі використання загального штучного освітлення приміщень лікувально- профілактичних закладів наведені в таблиці 38.

    Назва приміщення*

    Рівень освітлення ро­бочих приміщень, лк

    Операційна (0,8 м)

    400

    Пологовий та реанімаційний зали, наркозна, перев’язувальна (0,8 м)

    500

    Передопераційна, приміщення для спостереження за операціями (0,8 м)

    300

    Кабінети лікарів (оглядові) (0,8 м) **

    500

    Кабінети лікарів (ординаторські) (0,8 м) **

    300

    Кабінети функціональної діагностики (0,8 м) **

    150

    Фізіотерапевтичні кабінети (0,8 м) **

    150

    Кабінети для лікування сном (0,8 м) **

    50

    Кабінети психіатричних відділень (0,8 м) **

    100

    Палати післяопераційні, інтенсивної терапії, для новонароджених, для хворих на глаукому, ізолятор (0,8 м) **

    150

    Інші палати (0,8 м) **

    100

    Кімнати для клініко-лабораторних досліджень (0,8 м)

    300

    Секційна (0,8 м)

    400

    Кімнати денного перебування (0,8 м)

    200

    Приміщення для миття і стерилізації суден, санітарні кімнати, клізмова (підлога)

    75

    Коридори в операційному блоці (підлога)

    150

    Коридори в палатних відділеннях (підлога) **

    150


    Таблиця 38


    Примітка:

    * В дужках - висота над рівнем горизонтальної площини підлоги, для якої нормується рівень освітлення.

    ** Мають бути передбачені штепсельні розетки для місцевого штучного освітлення.




    Крім загального освітлення, потрібно передбачити розміщення настінних світильни­ків біля кожного ліжка на висоті 1,7 м від підлоги. Саме на такій висоті мають бути роз­ташовані настінні світильники і в кабінетах лікарів та біля кушеток для огляду хворих.

    Усі палати повинні бути оснащені черговим нічним освітленням. Для цього сві­тильники встановлюються у спеціальних нішах біля кожних дверей на висоті 0,3 м

    від підлоги (в дитячих і психіатричних відділеннях - над прорізом дверей на висоті не менше ніж 2,3 м).

    Вимикачі загального та чергового нічного освітлення мають установлюватися за межами палати, в коридорах біля входу в палату або централізовано біля поста медич­ної сестри. В психіатричних відділеннях усі вимикачі загального і нічного чергового освітлення розміщуються таким чином, щоб забезпечити доступ до них лише обслу­говуючого персоналу. Подібні вимоги ставляться і до установлення інших елементів (штепсельні розетки для пересувної апаратури тощо) електрообладнання. Налаго­джуючи локальне освітлення в палатах, слід створити необхідну безпеку для хворих шляхом улаштування світлозахисної арматури світильників, а також передбачати таке їх розміщення, яке дозволяє легко вмикати і вимикати приліжкові світильники, не по­рушуючи комфортності зорового сприймання хворих ввечері та їх сну вночі.

    Необхідно передбачити і улаштування аварійного освітлення для цілої низки при­міщень, до числа яких, передусім, належать операційні, пологові зали, перев’язуваль­ні, маніпуляційні, реанімаційні палати та палати інтенсивної терапії.

    1. Санітарно-гігієнічний та протиепідемічний режим лікарні

    Багаторічний міжнародний та вітчизняний досвід експлуатації лікувально-профі­лактичних закладів дозволяє усвідомити та визначити незаперечну необхідність орга­нізації відповідного санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму як обов’яз­кової і надзвичайно важливої умови щодо нормального та ефективного їх існування.

    На всіх етапах зародження та наступного розвитку клінічної медицини, починаючи від Гіппократа і до наших днів, її видатні представники неодноразово підкреслювали, що адекватне лікування хворого можливе лише за умов суворого дотримання певних гігієнічних рекомендацій, котрі мають бути органічною частиною схем лікування, які використовуються.

    Однак організація санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму в лікуваль- но-профілактичних закладах залежить не тільки від їх відповідності основним архі­тектурно-планувальним, технологічним і гігієнічним вимогам. Достатньо важливе, а іноді й вирішальне значення має дотримання вимог, які охоплюють різнобічне коло питань і передбачають забезпечення оптимального санітарного стану приміщень, об­ладнання та інвентарю, систему проведення дезінфекційних заходів, охорони та гігі­єни праіу медичного персоналу, особисту гігієну хворих тощо.

    Відповідно до нормативних документів, серед загальних вимог щодо забезпечення адекватного санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму сучасних стаціона­рів, у першу чергу, слід відзначити той факт, що всі приміщення, обладнання, медичний та інший інвентар лікувально-профілактичних закладів потрібно тримати в чистоті.

    Вологе прибирання приміщень (миття підлоги, протирання меблів, обладнання, під­віконня, дверей тощо) здійснюється з використанням мийних і дезінфекційних засобів не рідше двох разів на добу, а у разі необхідності - частіше. Протирання віконного скла зсередини має проводитися один раз на місяць. Увесь інвентар для прибирання (відра, миски тощо) повинен мати чітке маркірування з назвою приміщень і видів робіт, що виконуються, використовуватися суворо за призначенням та зберігатися окремо.

    Генеральне прибирання палат та інших функціональних приміщень і кабінетів, що передбачає ретельне миття стін, підлоги, всього обладнання, а також протирання меблів, світильників та захисних жалюзі, має проводитися згідно із затвердженим графіком не рідше одного разу на місяць. Водночас генеральне прибирання (миття і дезінфекція) операційного блоку і перев’язочних повинно проводитися один раз на тиждень із обов’язковим звільненням приміщень від обладнання, меблів та іншого інвентарю. У стаціонарі постійно має зберігатися 2-3-місячний запас мийних і дезін­фекційних засобів.

    Для збирання сміття, а також інших відходів у коридорах, туалетах та інших допо­міжних приміщеннях розташовують урни, в процедурних та інших аналогічних при­міщеннях, пов’язаних із медико-технологічним процесом - педальні відра.

    Приміщення, що потребують особливого режиму стерильності, асептики та анти­септики (операційні, перев’язочні, пологові зали, палати реанімації та інтенсивної терапії, палати для новонароджених та недоношених дітей, а також для дітей віком до 1 року, процедурні, інфекційні бокси, бокси бактеріологічних і вірусологічних лабо­раторій, молочні кімнати), після прибирання, а також у процесі поточної експлуатації необхідно періодично опромінювати стаціонарними або пересувними ультрафіоле­товими бактерицидними лампами, виходячи із розрахунку I Вт на 1 м3 приміщення.

    Палати та інші приміщення, що потребують доступу свіжого повітря, провітрю­ють не менше чотирьох разів на добу з використанням кватирок, фрамуг або стулок.

    Один раз на рік, а у разі необхідності і частіше, потрібно проводити поточний ремонт приміщень, причому усунення дефектів (ліквідація затікань на стелі і стінах, слідів сирості, цвілі, ремонт тріщин, щілин, вибоїн), що мають місце, необхідно про­водити негайно.

    Капітальний ремонт приміщень і споруд із заміною застарілого інженерного об­ладнання, систем опалення, вентиляції, каналізаційно-водопровідних мереж та са­нітарно-технічного обладнання має проводитися залежно від їх реального стану та може бути поєднаний з реконструкцією стаціонару.

    Під час проведення поточного або капітального ремонту функціонування примі­щень повинно бути припинено. Документація (наприклад, кошторис) на проведення капітального ремонту, поєднаного з реконструкцією, обов’язково узгоджується із дер­жавною санітарно-епідеміологічною службою та закладами Державного комітету з нагляду за охороною праці.

    Відремонтовані споруди та приміщення після виконання всіх робіт, передбачених кошторисом на ремонт або реконструкцію, обстежує приймальна комісія за обов’яз­кової участі представників регіональної санітарно-епідеміологічної станції, яка за підсумками обстеження оформлює відповідний акт.

    Щороку, але не пізніше ніж за 2 тижні до початку опалювального сезону, прово­дять підготовку всіх приміщень до зими (профілактична перевірка і ремонт систем опалення, вентиляції і кондиціювання повітря, засклення і утеплення вікон, утеплен­ня дверей, тамбурів тощо).

    Адміністрація лікарні за договорами із дезінфекційною службою організовує по­стійну профілактичну дезобробку приміщень спрямовану на боротьбу з комахами і гризунами.

    Заміна білизни для хворих має проводитися не рідше одного разу на 7 днів. За­бруднену білизну замінюють терміново. Заміну постільної білизни породіллям слід проводити один раз на 3 дні, натільної білизни і рушників - щодня, підкладних сер­веток- у разі необхідності. Заміна білизни хворим після операції має проводитися систематично до припинення виділень із ран.

    Забруднену білизну збирають у спеціальну тару (поліетиленові мішки, спеціально обладнані білизняні візки тощо), яка є пристосованою для цього. Тимчасове зберіган­ня забрудненої білизни (не більше ніж 12 годин) у відділеннях потрібно проводити в санітарних кімнатах або в інших спеціально відведених для цього приміщеннях у закритій тарі (металеві діжки, щільні ящики та інші ємності, які легко підлягають де­зінфекції). Для роботи із забрудненою білизною персонал забезпечують санітарним одягом (халат, косинка, рукавички, маска).

    Чиста білизна зберігається в спеціально відведених приміщеннях (білизняні). Без­посередньо у відділеннях зберігається лише добовий запас чистої білизни, які розмі­щують у відповідних приміщеннях, забезпечених полицями з гігієнічним покриттям, що легко підлягають вологому прибиранню і дезінфекції, або на робочих місцях (на постах медичних сестер та в інших приміщеннях із чистим режимом) за наявності спеціально виділених для цього звичайних (краще вбудованих) шаф. В акушерських стаціонарах (пологових будинках), приміщеннях з асептичним режимом та у відділен­нях для новонароджених дітей повинна використовуватися лише стерильна білизна.

    Допускається перебування хворих у стаціонарах у домашньому одязі. У відділенні хворому видають індивідуальний рушник та індивідуальні предмети догляду: склян­ка, якщо потрібно - напувальник та підкладне судно. Можна мати свої зубну щітку, пасту, мило, бритву, чашку, ложку тощо. Білизна і тара мають бути промаркіровані для кожного відділення. Зберігати у відділеннях немаркіровану білизну не дозволяється.

    Прання лікарняної білизни здійснюють централізовано у спеціальних пральнях, розміщених при лікарнях. Лише в окремих випадках допускається прання лікарня­ної білизни у міських комунальних пральнях за умов виділення в них спеціальних технологічних ліній, що виключають можливість контакту лікарняної білизни з нелі- карняною. Білизну інфекційних, обсерваційних і гнійно-хірургічних відділень перед пранням піддають дезінфекції у спеціальних приміщеннях шляхом обробки дезін­фекційними розчинами в пральних машинах.

    Доставка забрудненої білизни в пральню та забирання чистої має здійснюватися в упакованому вигляді: в закритій тарі зі щільної тканини, спеціально закритих кон­тейнерах на колесах, які мають маркіровку з позначками “чиста” або “брудна” (білиз­на) та засвідчують її належність певному закладу. Тара не повинна мати яких-небудь дефектів, щоб уникнути забрудненню білизни під час транспортування. Перевезен­ня брудної і чистої білизни в одній тарі не допускається. Прасування тканинної тари (мішків) має здійснюватися одночасно з білизною.

    Після виписування кожного хворого або забирання померлого матраци, подушки, та покривала замінюють і у разі необхідності піддають дезінфекційній обробці.

    Під час надходження до стаціонару хворі (за винятком тих, що мають медичні протипоказання) у разі необхідності і залежно від результатів огляду мають пройти

    спеціальну санітарну обробку в приймальному відділенні (прийняти душ, ванну, зрі­зати нігті тощо). Для цього кожному хворому видають мило та мочалку для індиві­дуального користування. Після санітарної обробки кожний хворий отримує комплект чистої натільної білизни, піжаму, а також тапочки.

    Гігієнічне миття хворих, за відсутності медичних протипоказань, має здійснюва­тися не рідше одного разу на 7 днів, що обов’язково відмічають в історії хвороби. Гігі­єнічний догляд за важкохворими (умивання, протирання шкіри, обличчя та інших ді­лянок тіла, полоскання ротової порожнини тощо) проводиться після приймання їжі і, у разі забруднення, тіла. Якщо необхідно, організовують гоління та стрижку хворих.

    Медичний персонал лікарень, пологових будинків та інших лікувально-профілак- тичних закладів має бути забезпечений комплектами робочого (санітарного) одягу: халати, косинки та змінне взуття (тапочки) у кількості, яка забезпечує його заміну від­повідно до вимог режиму для стаціонару конкретного профілю. Зберігають робочий одяг та взуття в індивідуальних шафах. Крім того, у відділенні постійно має знахо­дитися повний комплект санітарного одягу для термінової його заміни у разі забруд­нення. Зберігається одяг для персоналу централізовано і окремо від білизни хворих. І нарешті, слід відзначити, що медичний персонал стаціонару має бути охайним і аку­ратним. Робочий (санітарний) одяг має повністю закривати домашній одяг і волосся.

    Взуття персоналу операційних, пологових блоків, реанімаційних палат, перев’я­зувальних та маніпуляційних, відділень для новонароджених має бути виготовлене з нетканого матеріалу, доступного для дезінфекції. Медичний персонал інших підроз­ділів, що здійснює консультативну допомогу, а також технічний та адміністративно- господарський персонал, який виконує тимчасову роботу в підрозділах стаціонарів, повинні мати перемінний одяг і взуття. Студенти, що навчаються у відділеннях та операційних блоках, також мають бути забезпечені змінним спеціальним одягом ліку­вального закладу. Перебувати в робочих халатах і взутті за межами лікувально-про- філактичного закладу суворо забороняється.

    Лікарі, медичні сестри та акушерки перед оглядом кожного хворого (породіллі), виконанням процедур, а також після виконання таких видів діяльності, як прибирання приміщень, заміна білизни хворим та відвідування туалету, повинні обов’язково мити руки, двічі намиливши їх милом.

    Під суворим контролем має перебувати режим роботи медичного персоналу в асеп­тичних відділеннях (хірургічний стаціонар і реанімаційні палати, палати, що обслу­говують хворих з імунодефіцитними станами тощо), в яких щодня обов’язково слід проводити санітарний огляд працівників перед початком роботи (термометрія, огляд зіва та шкіри). Особи із запальними або гнійними процесами, гарячкою, із симптома­ми грипу або гострих респіраторних захворювань до роботи в асептичному відділенні не допускаються.

    Усі працівники асептичних відділень перед початком роботи проходять через са­нітарний пропускник, роздягаються, замінюють вуличне взуття на кімнатне, миють і обробляють руки шкірним антисептиком та одержують комплект стерильного одягу (халат, бахіли, штани, сорочку, маску, косинку та шапочку). Медичний персонал по­винен працювати в чотиришарових марлевих пов’язках, які мають щільно затуляти

    демічними умовами перебування у ньому. В минулі роки переважним об’єктом поши­рення внутрішньолікарняних інфекцій були акушерські та хірургічні стаціонари. Хо­ча із зрозумілих причин вони і сьогодні продовжують привертати особливу увагу, не­заперечно, можна з повним правом стверджувати, що сьогодні внутрішньолікарняні інфекції достатньо маніфестно проявляють себе у стаціонарах будь-якого профілю. В хірургічних та урологічних стаціонарах найбільшу складність являє собою поєднан­ня стафілококової та грамнегативної мікрофлори. В гінекологічній практиці вельми небезпечною є ще й анаеробна мікрофлора.

    Останніми роками підвищену зацікавленість викликає проблема профілактики внутрішньолікарняних інфекцій у відділеннях та палатах для хворих з імунодефіцит- ними станами (гемобластози, СНІД тощо). Продовжують зберігати велике епідемічне значення і бути надзвичайно небезпечними, передусім в пологових будинках та дитя­чих відділеннях, діарейні інфекції (сальмонельози, ешерихіози тощо).

    Загалом перелік збудників внутрішньолікарняних інфекцій залишається досить широким, нараховуючи декілька десятків представників. До їх числа необхідно відне­сти аеробні грампозитивні бактерії (золотистий та епідермальний стафілокок, пнев­мококи, стрептококи та ін.), аеробні грамнегативні бактерії (ешерихії, клебсієла, си- ньогнійна паличка, протей та ін.), анаеробні дріжджеподібні гриби, віруси тощо.

    Основними шляхами передачі внутрішньолікарняних інфекцій є природний та ар- тифіціальний або штучний шляхи (рис. 24).




    Рис. 24. Основні шляхи передані внутрішньолікарняних інфекцій



    рот і ніс. Для масок, що використані, виділяють каструлю, відро або бачок з криш­кою, знезаражують їх методом кип’ятіння або замочують в одному із дезінфекційних розчинів з наступними пранням та стерилізацією. Чисті маски зберігають у закритих стерилізаційних коробках. Маски міняють через кожні 4 години.

    У разі виходу персоналу з асептичного відділення (блоку) і повторного входу до нього вся процедура вказаної вище обробки повторюється, включаючи зміну комп­лекту одягу на стерильний.

    Медичний персонал блоку палат асептичного відділення та палат, які обслугову­ють хворих з імунодефіцитними станами, проводить оброблення рук, яке поділяється на гігієнічне та хірургічне.

    Для гігієнічної обробки рук застосовують 80 % етиловий спирт, 0,5 % розчин хлор- гексидину біглюконату в 70 % етиловому спирті, а також 0,5 % або 0,125 % (за актив­ним хлором) розчин хлораміну. Ємності з розчинами встановлюють перед входом у кожну палату та процедурну. Обробку рук проводять шляхом їх протирання стериль­ним ватним тампоном, змоченим одним із вищевказаних антисептиків.

    Хірургічну обробку рук персоналу і шкірних покривів хворих проводять у разі про­ведення трансплантації кісткового мозку, а також перед маніпуляціями, пов’язани­ми з порушенням цілості шкірних покривів: внутрішньосудинні вливання, внутріш- ньом’язові ін’єкції тощо. Основні етапи хірургічної обробки рук медичного персона­лу такі: миють руки проточною водою з милом протягом 1 хвилини, споліскують (для змивання мила), насухо витирають стерильною марлевою серветкою, обробляють одним із наступних препаратів: 0,5 % спиртовим розчином хлоргексидину біглюко­нату (протягом 2-3 хвилин руки протирають ватним тампоном) або 2,4 % розчином рецептури “С-4”, 2 % розчином (за вільним йодом) йоддицерину (протягом 4 хвилин) та витирають стерильною марлевою серветкою. Закінчивши виконання професійних обов’язків, рекомендують змастити руки пом’якшувальними засобами, наприклад су­мішшю гліцерину - 50 мл, дистильованої води - 40 мл та нашатирного або етилового спирту - 5 мл.

    Санітарна обробка асептичного відділення (блоку) передбачає проведення поточ­ного прибирання палат та допоміжних приміщень відділення, що здійснюється що­дня, а також генеральне прибирання.

    Поточне прибирання асептичних палат проводять двічі на день — після ранково­го туалету хворого із застосуванням мийно-дезінфекційних розчинів та заміною на­тільної і постільної білизни, а також після вечірнього туалету. Генеральне прибирання палат асептичного відділення проводять 1 раз на 2 тижні, а також після виписування або смерті хворого, поточного ремонту відділень з використанням дезінфекційних засобів, камерного знезараження м’якого інвентарю та знезараження повітря. Як де­зінфекційні розчини під час проведення генерального прибирання використовують ті з них, що мають спороцидну активність, наприклад 6 % розчин перекису водню з 0,5 % розчином мийного засобу. Розчини готують безпосередньо перед використан­ням. Норма витрати дезінфекційного розчину становить 150-200 мл/м2.

    Під час організації харчування хворих, і передусім у ході приготування страв, необ­хідно суворо дотримуватися поточності виробничого процесу. В першу чергу, не мож­на допускати появи зустрічних потоків готової продукції та сировини. Продукти,

    що надійшли на харчоблок, мають відповідати вимогам чинної нормативно-техніч­ної документації і супроводжуватися документами, які підтверджують їх якість. He допускаються до приймання харчові продукти без супроводжувальних документів, з простроченим терміном зберігання та ознаками псування.

    У супроводжувальній документації про якість продуктів, особливо тих, які швидко псуються, обов’язково повинні бути вказані дата і час вироблення продукту, а також дата і час його кінцевого терміну реалізації. На продовольчих базах, які постачають продукти лікувально-профілактичним закладам, м’ясо до приймання допускається тільки за наявності на ньому відповідного штампу. Забороняється приймати сирі яйця гусей і качок, а також курячі яйця з інкубатора, крупи та борошно, що пошкоджені амбарними шкідниками.

    He допускається зберігання сирих продуктів та напівфабрикатів разом із готовими виробами, зберігання зіпсованих та підозрілих щодо якості продуктів разом із добро­якісними, а також зберігання у приміщеннях разом із продуктами тари, господарчих матеріалів та нехарчових товарів. Продукти з гострим запахом (оселедці, спеції тощо) мають зберігатися окремо від інших продуктів. Холодильні камери для зберігання продуктів, які швидко псуються, повинні мати спеціальне маркування відповідно до основних видів продуктів.

    Під час складання меню-розкладки обов’язково мають бути враховані норми хар­чування, а також основні принципи складання меню та дієт. До початку видачі їжі у відділення якість готових страв контролюється кухарем, який готує страву, а також бракеражною комісією, що здійснює відповідний запис у бракеражному журналі. До складу бракеражної комісії входять лікар-дієтолог (дієтсестра), завідувач виробни­цтва (шеф-кухар) та черговий лікар. Періодично повинен проводити бракераж готової їжі головний лікар лікувально-профілактичного закладу.

    Якість готової їжі перевіряють таким чином: ополоником із котла для перших страв та ложкою з котла для других страв беруть готову їжу. Безпосередньо знімають пробу окремою ложкою із ополоника або із тарілки других страв. Ложка, що її вико­ристовують для взяття їжі, після кожної страви миється гарячою водою. Після зняття проби у бракеражному журналі здійснюється запис про якість приготованої страви, вказується час проведення бракеражу і надається дозвіл на вживання страв.

    Щодня на харчоблоці має залишатися добова проба приготовлених страв, яка може стати необхідною у разі виникнення харчових отруєнь і використовуватися для по­дальшого лабораторного аналізу з метою визначення недоброякісних продуктів або страв. Протягом дня для добової проби відбирають страви, що зазначені в меню- розкладці, у чисто вимиті стерильні скляні банки. Після 24 годин зберігання добова проба викидається у харчові відходи. Кришки і банки перед відбором добової проби підлягають кип’ятінню протягом не менше ніж 5 хвилин. Для добової проби беруть півпорції перших страв, порційні другі страви (котлети, битки, сирники тощо) відби­рають цілими у кількості не менше ніж 100 г.

    Під час роздачі їжі температура перших страв і гарячих напоїв не повинна бути нижчою за 75 °С, температура других страв - нижчою за 65 °С, температура холод­них страв і напоїв - має коливатися у межах від 7 до 14 °С. Від часу приготування до моменту роздачі перші і другі страви можуть стояти на гарячій плиті до 2 годин. Ka-

    тегорично забороняється змішувати їжу з її залишками від попереднього дня та їжею, виготовленою раніше.

    В буфетних стаціонарних відділень має бути передбачено 2 окремих приміщення: роздаточна (площею не менше ніж 9 м2) і мийна для посуду (площею не менше ніж 6 м2) з п’ятигніздовою ванною.

    Роздають їжу хворим буфетниці і чергові медичні сестри відділень у халатах із маркіруванням “Для роздачі їжі”. Контроль за роздачею їжі, відповідно до призначе­них дієт, здійснює старша медична сестра. Молодший медичний персонал до роздачі їжі не допускається.

    В місцях приймання передач для хворих у відділеннях мають бути вивішені списки дозволених (із зазначенням їх максимальної кількості) і заборонених продуктів. Продук­ти для хворих передаються в целофанових пакетах із зазначенням прізвища, імені та по батькові хворого і вказанням дати передачі. Виявлені в холодильниках харчові продукти з простроченим терміном зберігання, без целофанових пакетів, без зазначення прізвища хворого, а також з ознаками псування відправляються у харчові відходи. Про правила зберігання передач хворий має бути поінформований зразу після приймання на лікування на відділення. Щодня чергова медична сестра відділення перевіряє дотримання правил і термінів зберігання продуктів у холодильниках відділень та приліжкових тумбочках.

    Під час миття посуду слід дотримуватися спеціальних правил, а саме:

    • механічне звільнення посуду від залишків їжі здійснюється щіткою або де­рев’яною лопаткою;

    • миття посуду щіткою в першому гнізді ванни проводиться за температури води 50 °С з додаванням 1 % розчину тринатрію фосфату, кальцинованої соди або інших мийних засобів;

    • знезараження посуду здійснюється шляхом кип’ятіння протягом 15 хвилин або в результаті опускання в друге гніздо ванни на 30 хвилин у 0,5 % розчин хлорамі­ну або 0,1 % розчин сульфохлорметину;

    • полоскання посуду в третьому гнізді ванни проводиться проточною водою за температури не нижче 65 °С;

    • просушування посуду здійснюється на спеціальних полицях.

    Ганчірки для миття посуду та витирання столів після закінчення прибирання кип’ятять протягом 15 хвилин або замочують у 0,5 % освітленому розчині хлорного вапна або 1 % розчині хлораміну на 60 хвилин, після цього висушують та зберігають у спеціально відведеному місці.

    Матеріал для прибирання після миття підлоги заливають 0,5 % освітленим роз­чином хлорного вапна або 1 % розчином хлораміну на 60 хвилин в тому ж відрі, що використовували для прибирання, потім прополіскують 7 воді та сушать.

    На харчоблоці не дозволяється мити посуд і столові прибори з відділень. Для миття і зберігання кухонного посуду з відділень (термоси, каструлі, відра тощо) на харчоблоці має бути виділене окреме приміщення. Посуд для інфекційних відділень зберігати там забороняється.

    За відсутності умов для миття і зберігання кухонного посуду з відділень на хар­чоблоці він обробляється та зберігається у буфетних, де розташовують спеціальну ванну і виділяють місце для розміщення кухонного посуду.

    Для транспортування продуктів із баз, які забезпечують лікувально-профілак­тичні заклади, а також для перевезення готових страв у відділення використовується спеціальний автотранспорт, який має дозвіл (санітарний паспорт) державної санітар­но-епідеміологічної служби для перевезення продуктів.

    Автотранспорт для перевезення готової їжі та продуктів повинен бути чистим. Що­дня, і в разі забруднення транспорту та після кожного перевезення продуктів і готової їжі, його миють на майданчику для миття транспортних засобів зі стоком води в ка­налізаційну мережу.

    Для транспортування готової їжі в буфетні відділення лікарні використовують термоси, мармітні візки або посуд, які щільно закриваються кришками. Забороняєть­ся для цього застосовувати відра і каструлі. Щодня, а в разі забруднення і після кож­ного перевезення готової їжі, візки ретельно миють.

    Транспортування хлібобулочних виробів здійснюється в поліетиленових мішках, зберігати хліб в яких не дозволяється. Періодично мішки миють водою і просушу­ють. Дозволяється перевозити хлібобулочні вироби у закритих ємностях (відрах, ка­струлях) з кришкою, і, навпаки, не дозволяється використовувати для цього тканини і мішки. Транспорт, який застосовується для перевезення продуктів і готової їжі, за­бороняється використовувати для яких-небудь інших цілей.

    На харчоблоці виділяються приміщення для зберігання мийних і дезінфекційних засобів. Інвентар для прибирання обов’язково маркірують та зберігають у маркірова­них ємностях. Спецодяг працівників харчоблоку і буфетних відділень має пратися у пральнях. Забороняється прати одяг удома і в приміщеннях харчоблоку.

    Після кожної роздачі їжі ретельно прибирають буфетну та їдальню з використан­ням дезінфекційних засобів. Залишки їжі знезаражують методом кип’ятіння протягом 15 хвилин від моменту закипання або засипають сухим хлорним вапном.

    Щотижня з використанням дезінфекційних та мийних засобів миють стіни, освіт­лювальну арматуру, очищують скло від пилу та кіптяви. Матеріал для прибирання маркірують. Ганчірки, мийні та дезінфекційні засоби мають зберігатися в маркірова­них ємностях у спеціально відведених місцях.

    Для дезінфекції приміщень (підлога, стіни, двері тощо) використовують 1 % освіт­лений розчин хлорного вапна або 0,5 % розчин хлораміну.

    Обов’язковою складовою багатогранного комплексу заходів щодо забезпечення ефективного санітарно-гігієнічного і протиепідемічного режиму лікувально-профі­лактичних закладів є проведення інструментально-лабораторних досліджень, зо­крема, визначення фізичних, хімічних та мікробіологічних показників стану навко­лишнього і внутрішньолікарняного середовища.

    На відміну від більшості інших об’єктів поточного санітарного нагляду, за якими інструментально-лабораторний контроль проводиться силами санітарно-епідеміо- логічної служби, в лікарнях необхідно поєднувати такий контроль з контролем, що здійснюється безпосередньо працівниками лікувально-профілактичного закладу. По­треба в цьому зумовлена тим, що гігієнічний і протиепідемічний режим лікарні є ор­ганічною складовою частиною внутрішньолікарняного режиму та заходів щодо про­філактики внутрішньолікарняних інфекцій і тому має бути об’єктом щоденної уваги медичного персоналу.

    Як компонент поточного санітарного нагляду, що здійснюється силами санітарно- епідеміологічної служби, об’єктивний контроль проводиться в рамках планових і по­запланових обстежень за окремими показниками. Причому його періодичність чітко коригується з урахуванням конкретної санітарно-епідемічної ситуації в населеному пункті, лікувально-профілактичному закладі тощо.

    Внутрішньолікарняний контроль має проводитися систематично (за деякими показ­никами - щодня). Тому за згодою з місцевою санітарно-епідеміологічною станцією уточ­нюються об’єкти такого контролю, перелік показників та періодичність обстежень.

    Загальне керівництво системою внутрішньолікарняного контролю за дотриман­ням санітарно-гігієнічного і протиепідемічного режиму забезпечує головний лікар або його заступник з лікувальної роботи.

    Якщо в лікарні є штатний лікар-гігієніст (епідеміолог), на нього покладають­ся оперативне керівництво і координація всієї роботи із забезпечення об’єктивного контролю за внутрішньолікарняним режимом, В інших випадках наказом по лікарні призначається лікар, який є відповідальним за цю роботу, має оперативний зв’язок із відділеннями і службами лікарні, а також із санітарно-епідеміологічною службою. Цей працівник складає, а головний лікар затверджує спеціальний план робіт щодо забезпечення санітарно-гігієнічного і протиепідемічного режиму лікарні. План має включати перелік оперативних і перспективних загальних та, у разі необхідності, ди­ференційованих за профілем відділень, заходів щодо забезпечення режиму із зазна­ченням відповідальних осіб і термінів виконання.

    За відсутності в лікарні спеціального структурного підрозділу (лікаря) з гігієни та епідеміології лабораторні дослідження мають виконувати працівники бактеріоло­гічної та біохімічної лабораторій лікарні. Організаційно-штатні проблеми, пов’язані із залученням у сферу діяльності таких лабораторій, має вирішувати її керівництво, виходячи з конкретних умов і можливостей.

    В кожному лікувально-профілактичному закладі в обов’язковому порядку реко­мендують проводити визначення температури, вологості та швидкості руху повітря, рівня освітленості та шуму, вмісту вуглекислого газу, показників хімічного та бакте­ріального забруднення повітря.

    Об’єктами дослідження під час проведення санітарно-бактеріологічного конт­ролю є повітряне середовище, поверхні різноманітних предметів і обладнання, медич­ний інструментарій, перев’язувальний і шовний матеріал, руки медичного персоналу, шкіра операційного поля тощо.

    Лабораторії санітарно-епідеміологічної служби проводять такий контроль не рід­ше ніж двічі на рік, бактеріологічні лабораторії лікувального закладу контролюють ступінь обсіменіння повітря та різноманітних об’єктів один раз на місяць, а стериль­ність інструментарію, перев’язувального матеріалу, операційної білизни, рук хірургів та шкіри операційного поля (вибірково) визначається один раз на тиждень.

    Під час мікробіологічних досліджень щодо ступеня обсіменінні об’єктів навко­лишнього середовища (поверхонь) визначають наявність патогенних стафілококів, синьогнійної палички, бактерій кишкової групи та ентеровірусів.

    Крім рук медичного персоналу, бактеріологічному контролю підлягають: у нар­козній - інтубаційні трубки, маски наркозних апаратів, трійник наркозного апарата,

    гофрована трубка, ларингоскоп, роторозширювач та дихальний мішок; у передопера­ційній - тази для миття рук хірургів, чисті щітки для миття рук та фартухи (клейончас­ті або поліетиленові); в операційній - операційний стіл, робочий стіл анестезіологів, шланг вакуум-відсмоктувача, шланг кисневої підводки та шкіра операційного поля; у післяопераційних палатах, перев’язувальних, відділеннях реанімації та інтенсивної те­рапії - ліжка, запасна апаратура для наркозу, шланг вакуум-відсмоктувача, шланг кис­невої подушки, щітка на раковині, рушники для персоналу, термометри, внутрішня по­верхня холодильника для зберігання медикаментів та перев’язувальний стіл (крісло).

    Контролю на стерильність підлягають перев’язувальний (марлеві серветки, ват­ні кульки, тампони тощо) і шовний (перевіряють кожну партію шовного матеріалу) матеріал, а також хірургічний інструментарій (безпосередньо після стерилізації), що підготовлений до використання.

    Шовний матеріал відбирають із банок по 1-2 мотки з кожної банки, перев’язуваль­ний матеріал - із біксів. Кожну пробу вміщують у полум’ї пальника в суху стерильну колбу або пробірку. Хірургічний інструментарій, ножиці, голки з біксів після стери­лізації переносять, дотримуючись стерильності, в колби або пробірки з живильним середовищем і прополіскують.

    Проводячи санітарно-мікробіологічне дослідження повітря приміщень лікарні, слід пам’ятати, що бактерії, віруси, рикетсії та інші види мікроорганізмів у ньому можуть бути в різноманітних станах: краплинному, краплинно-ядерному та пилоподібному.

    Таблиця 39
    1   ...   28   29   30   31   32   33   34   35   ...   59


    написать администратору сайта