Главная страница
Навигация по странице:

  • Особливості мікроклімату, повітряного середовища та освітлен­ня приміщень лікувально-профілактичних закладів

  • Показник

  • Палати

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница30 из 59
    1   ...   26   27   28   29   30   31   32   33   ...   59

    Перелік та площі основних приміщень стоматологічної поліклініки
    ід час будівництва або реконструкції приміщень стоматологічної поліклініки слід також враховувати додаткові вимоги. Так, підлога настилається лінолеумом, з’єднан­ня листів якого зварюються, а краї піднімаються на стіни на висоту 5-10 см, плінтуси повинні бути розміщені під настилом, підлога під лінолеумом захищається від про­никнення ртуті спеціальним розчином. Стіни кабінетів повинні бути гладенькими без щілин, всі кутки і місця з’єднання стін, стелі та підлоги - заокруглені, без карнизів, ліплень та інших прикрас. Стіни кабінетів хірургічної стоматології та стерилізаційних обкладаються плиткою на висоту 1,8 м, стіни операційних — на всю висоту. Більшість кабінетів оздоблюються з додаванням 5 % розчину сірки і фарбуються полівінілаце- татними фарбами світлих тонів.

    Незважаючи на велике поширення впродовж останніх років сучасних пломбуваль- них матеріалів, не втрачають свого значення і вимоги щодо приготування, зберігання та використання амальгам, тобто пломбувальних матеріалів, виготовлених з викорис­танням ртуті. Тому в приміщеннях стоматологічної поліклініки має бути розташова­на витяжна шафа з робочим отвором ЗО х 60 см, робочі поверхні якої виготовлені з ртутьнепроникних матеріалів, а також вмонтована раковина з фільтром для ртуті (швидкість руху повітря у шафі повинна складати 0,7 м/с), скринька для зберігання добового запасу амальгами та амальгамозмішувач.

    Підсумовуючи вищевикладене, необхідно відзначити, що незалежно від профілю лікувально-профілактичного закладу в ході його функціонування слід дотримуватися певних вимог з охорони праці, основи якої закладаються ще на стадії проектування і будівництва споруд та знаходять продовження під час їх повсякденної експлуата­ції. До числа останніх слід віднести:

    • здійснення будівництва або реконструкції споруд лікувально-профілактичних закладів лише за попередньо розробленим проектом, що має підлягати екс­пертизі та погодженню із Державним комітетом з нагляду за охороною праці, державною санітарно-епідеміологічною службою, пожежною та екологічною інспекціями, енергопостачальними організаціями тощо;

    • суворий контроль за виконанням будівельних або ремонтних робіт відповідно до проекту;

    • принциповий підхід до прийняття в експлуатацію об’єкту будівництва або ре­конструкції;

    • забезпечення усіх споруд гарячим та холодним водопостачанням, водовідве- денням, опаленням, вентиляцією та пожежною сигналізацією;

    • забезпечення надійного та безпечного електропостачання лікувально-профі­лактичних закладів, яке повинно здійснюватися за умов, що:

    • кабельні лінії електричного струму на території лікарні мають відповідне заглиблення або висоту розташування, місця їх знаходження помічаються спеціальними табличками з написами “Стій, напруга!”, “He залазь - уб’є!”, “Кабель високої напруги!”, “Обережно! Електрична напруга!” тощо;

    • безпосередньо у спорудах всі прокладки електричних мереж знаходяться під штукатуркою (закрита проводка), а розетки мають позначки про силу струму “220 В” або “120 В”;

    • будь-які земляні роботи або ремонт споруд узгоджуються з інженерною службою лікарні;

    • всі електроприлади мають заземлення, яке обладнується відповідно до технічних вимог (забороняється для цього використовувати мережі трубо­проводів, і особливо газопроводів та труб для подачі кисню);

    • операційні, реанімаційні блоки та блоки (палати) інтенсивної терапії ма­ють додаткове (резервне, локальне) енергозабезпечення з використанням акумуляторних батарей або пересувних електростанцій;

    • чітке розмежування транспортних та пішохідних потоків за рахунок встанов­лення турнікетів та шляхових знаків “Пішохідний перехід”, розмежування тран­спортних доріг та пішохідних тротуарів смугами зелених насаджень тощо;

    • забезпечення належного технічного і санітарного стану твердого покриття до­ріг та тротуарів, улаштування штучного освітлення, водовідведень та викорис­тання відповідних заходів при ожеледиці.

    Викладені загальні вимоги щодо проектування та забудови лікувально-профілактич­них закладів знайдуть своє продовження у подальших розділах, в яких будуть висвіт­лені основи безпечної експлуатації лікарняних споруд, забезпечення належних умов перебування хворих та праці медичного персоналу, профілактики негативного впливу несприятливих чинників виробничого середовища на здоров’я медичних працівників.

    Водночас слід зауважити, що з 2001 року набули чинності вітчизняні будівельні норми “Заклади охорони здоров’я” ДБН В.2.2. -10-2001. Вимоги цих норм є обов’яз­ковими для юридичних та фізичних осіб незалежно від їх відомчого підпорядкування та форм власності.

    Отже, багаторічний досвід існування лікарень зумовлює виникнення свідомого розуміння ролі та значення створення належних санітарно-гігієнічних умов для ефек­тивного та адекватного їх функціонування. Дійсно, високий ступінь ефективності лікувального процесу та безпечні умови праці медичного персоналу невід’ємні від суворого дотримання гігієнічних вимог, які є найважливішою складовою раціональ­ної схеми функціонування сучасних лікарень та безпеки і охорони праці медичного персоналу. Створення та суворе дотримання санітарно-гігієнічних умов експлуатації лікувально-профілактичних закладів слід вважати надійною передумовою профілак­тики виробничого травматизму та професійних захворювань.

    1. Особливості мікроклімату, повітряного середовища та освітлен­ня приміщень лікувально-профілактичних закладів

    Серед чинників, що визначають особливості гігієнічного та санітарно-протиепіде­мічного режиму у приміщеннях лікувально-профілактичних закладів, провідне міс­це, безумовно, займають параметри мікроклімату і повітряного середовища. Таке становище, насамперед, зумовлене обмеженням рухової активності хворого та його тривалим перебуванням у приміщеннях із малодинамічними мікрокліматом і пові­тряним середовищем, наявністю у повітрі летких органічних і неорганічних речовин, а також патогенних мікроорганізмів, які створюють специфічний склад повітряного середовища замкнутого лікарняного приміщення, наявними порушеннями терморе­гуляторних та окисно-відновних процесів, досить складними і напруженими, а іноді спотвореними реакціями хворого і медичного працівника у відповідь на зовнішній вплив тощо.

    Тому забезпечення комфортних мікрокліматичних умов перебування в лікуваль­но-профілактичних закладах слід вважати одним із першочергових завдань гігієни та охорони праці медичних працівників.

    Для хворих усіх вікових груп залежно від характеру, форми та стадії захворюван­ня, віку, стану системи терморегуляції, часу доби та пори року, а також деяких інших зовнішніх обставин діапазон коливань оптимальної температури повітря може бути досить великим: від 15 до 27 °С.

    Проте, як правило, за оптимальну температуру повітря в палатах кардіологічних стаціонарів приймають 21-24 °С, в палатах для пульмонологічних центрів - 21-22°С, в палатах опікових відділень - 24-26 °С.

    Нормативні показники мікрокліматичних параметрів та характеристик повітряно­го середовища лікарняних приміщень різного профілю наведені в таблиці 33.

    Необхідно відзначити, що вимоги до параметрів мікроклімату обов’язково повинні ґрунтуватися на підставі урахування особливостей призначення та експлуатаційних особливостей приміщень лікувально-профілактичних закладів і можуть мати істотні відмінності. Так, виходячи з того, що у помірному кліматичному поясі зона теплово­го комфорту перебуває в межах 20-23 °С, рекомендується, щоб перепад температури повітря по вертикалі не перевищував 2-3 °С, по горизонталі - 2 °С, перепад між тем­пературою поверхні внутрішніх стін та середньою температурою повітря становив не більше ніж 5 °С, швидкість руху повітря не перевищувала 0,15 м/с, відносна воло­гість повітря складала 40-60 %.

    Показник

    Нормативні значення

    Палати

    Перев’язу­

    вальні,

    наркозні,

    реаніма­

    ційні

    Операційні

    Апаратні, стериліза­ційні при операцій­них

    загальні

    інтенсив­ної тера­пії, після­операційні

    Температура повітря, °С

    20

    22

    22

    20,5-22,5

    18

    Відносна вологість повітря, %

    50-60

    55-60

    55-60

    55-60

    60-70

    Швидкість руху повітря, м/с

    0,15

    0,15

    0,15

    0,15-0,2

    0,15

    Вміст вуглекислого газу, %

    0,1

    0,1

    0,1

    0,1

    0,1

    Окислюваність повітря (біхроматна) за O2, мг/м3,

    8-10

    10

    15-20

    15-20

    10

    Вміст етилового ефіру, мг/м3

    -

    -

    300

    300

    -

    Вміст фторотану, мг/м3



    -

    50

    50



    Вміст ртуті, мг/м3

    0,01

    0,01

    0,01

    0,01

    0,01

    Кратність обміну повітря

    40 м3 на одне ліжко

    60 м3 на одне ліжко

    Приплив +2, Витяжка -3

    Приплив +6, Витяжка -5

    Приплив +1, Витяжка -3

    1   ...   26   27   28   29   30   31   32   33   ...   59


    написать администратору сайта