Главная страница
Навигация по странице:

  • Протипожежні інструктажі.

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница57 из 59
    1   ...   51   52   53   54   55   56   57   58   59

    Особливості організації спеціального навчання, інструктажів та перевірки знань з питань пожежної безпеки. Важливе місце у процесі забезпечення проти­пожежної профілактики займають спеціальне навчання, інструктажі та перевірка знань з питань пожежної безпеки.

    Так, працівники під час прийняття на роботу і за місцем праці повинні проходити інструктаж з питань пожежної безпеки відповідно до існуючого порядку.

    Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпе­кою, попередньо, до початку самостійного виконання робіт, повинні пройти спеціаль­не навчання (пожежно-технічний мінімум), а потім постійно, один раз на рік, - пере­

    вірку знань. Особи, які сумішують професії (роботи), навчаються або інструктуються як за основною, так і за суміжною професією (роботою).

    Організація своєчасного і якісного проведення спеціального навчання, інструкта­жів та перевірки знань з питань пожежної безпеки на підприємстві покладається на його керівника, а в структурних підрозділах (цех, дільниця, лабораторія, майстерня тощо) - на керівника відповідного підрозділу. Порядок проходження працівниками спеціального навчання, інструктажів і перевірки знань визначається керівником під­приємства (наказом або відповідним положенням, що розробляється на підприємстві і затверджується керівником).

    Допуск до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання, інструктажів або перевірки знань, суворо забороняється.

    Протипожежні інструктажі. За призначенням та часом проведення протипожеж­ні інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та ці­льовий.

    Вступний протипожежний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які щойно прийняті на роботу (постійну або тимчасову), а також з особами, що прибули на підприємство у відрядження, на виробничу практику (навчання) і мають брати без­посередню участь у виробничому процесі. Такий інструктаж проводиться на підставі діючих на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативних актів з питань по­жежної безпеки у спеціально обладнаному для цього приміщенні фахівцем, на якого наказом по підприємству покладені ці обов’язки, і може поєднуватися із вступним інструктажем з охорони праці.

    Програма для проведення вступного протипожежного інструктажу затверджуєть­ся керівником (заступником, головним інженером) підприємства.

    Первинний протипожежний інструктаж проводиться безпосередньо на робочо­му місці до початку виробничої діяльності працівника.

    Його повинні проходити:

    • усі новоприйняті на постійну або тимчасову роботу;

    • працівники, переведені з інших структурних підрозділів та виробничих діль­ниць підприємства;

    • особи, що прибули на підприємство у відрядження і мають брати безпосеред­ню участь у виробничому процесі;

    • будівельники сторонніх організацій, які виконують на діючому підприємстві будівельно-монтажні, ремонтні та інші види робіт;

    • учні (студенти) під час виробничої практики (навчання), а також перед прове­денням з ними практичних занять в навчальних майстернях, лабораторіях тощо.

    Програма для проведення первинного протипожежного інструктажу затверджується керівником відповідного структурного підрозділу (начальником цеху, відділу тощо), від­повідальним за протипожежний стан, або керівником підприємства (його заступником).

    Програми для проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів погоджуються з начальником об’єктової пожежної охорони або добровільної пожеж­ної дружини (за наявності такого формування).

    Повторний протипожежний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками не менш як один раз на рік за переліком питань, з якими необхідно

    ознайомити працівників під час проведення вступного та первинного протипожеж­них інструктажів.

    Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться з працівниками на ро­бочому місці або в спеціально відведеному для цього приміщенні:

    • у разі введення в дію нових або доопрацьованих нормативних актів з питань пожежної безпеки (норм, правил, інструкцій, положень тощо);

    • у разі зміни технологічного процесу, застосування нового або заміни та мо­дернізації існуючого пожежонебезпечного устаткування;

    • на вимогу державних інспекторів з пожежного нагляду, якщо виявлено неза­довільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому місці, невміння діяти у випадку пожежі та користуватися первинними засобами пожежогасіння.

    Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться індивідуально або з гру­пою працівників споріднених спеціальностей (видів робіт). Обсяг та зміст інструк­тажу визначаються у кожному випадку окремо залежно від причин, що викликали необхідність його проведення.

    Цільовий протипожежний інструктаж проводиться з працівниками перед вико­нанням ними разових (тимчасових) пожежонебезпечних робіт, при ліквідації наслід­ків аварії, стихійного лиха тощо.

    Первинний, повторний, позаплановий та цільовий протипожежні інструктажі проводяться безпосередньо керівниками робіт (начальником виробництва, цеху, дільниці тощо), які пройшли навчання і перевірку знань з питань пожежної безпе­ки. Інструктажі завершуються перевіркою знань. Перевірку здійснює особа, яка про­водила інструктаж.

    Проведення протипожежних інструктажів може здійснюватися разом з відповід­ними інструктажами з охорони праці.

    Про проведення усіх видів протипожежних інструктажів, крім цільового, у спеціа­льних журналах робляться записи (окремо від інструктажів з питань охорони праці) з підписами осіб, з якими проводився інструктаж, і тих, хто його проводив.

    Запис про проведення цільового протипожежного інструктажу робиться в доку­менті, що дозволяє виконання робіт (наряд-допуск, дозвіл).

    Спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) та перевірка знань пра­цівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою. Попереднє спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) проходять особи, яких прийма­ють на роботу з підвищеною пожежною небезпекою, а саме:

    • електрогазозварювальники;

    • особи, що мають брати безпосередню участь у виробничому процесі в при­міщеннях з високою вибухопожежною небезпекою;

    • особи, які мають виконувати роботи на устаткуванні, обладнанні, апаратах, де перебувають в обігу легкозаймисті та горючі рідини, горючі гази, речовини та матері­али, здатні вибухати або горіти в результаті взаємодії з водою, киснем повітря та один з одним;

    • працівники складського господарства, де зберігаються пожежонебезпечні ма­теріали і речовини;

    • електрики, що працюють з електроустановками у вибухонебезпечних та по­жежонебезпечних зонах;

    • інші категорії працівників, діяльність яких потребує більш глибоких знань з питань пожежної безпеки та засвоєння навичок на випадок виникнення пожежі.

    Метою проведення пожежно-технічного мінімуму є підвищення загальних по- жежно-технічних знань працівників, їх навчання правилам пожежної безпеки з ураху­ванням пожежонебезпечних особливостей виробництва, більш глибоке ознайомлення з протипожежними заходами та діями у разі виникнення пожежі, а також напрацюван- ня навичок використання наявних засобів пожежогасіння.

    Порядок, форма та місце проведення пожежно-технічного мінімуму, встановлю­ються наказом керівника підприємства з урахуванням специфіки виробництва, харак­теру та виду робіт, вимог відповідних міжгалузевих і галузевих нормативних актів.

    Спеціальне навчання проводиться за програмами, які розробляються на підпри­ємствах, затверджуються їх керівниками та погоджуються з місцевими органами державного пожежного нагляду. Заняття, як правило, здійснюються по групах, з ура­хуванням фаху працівників. Для їх проведення адміністрація може запрошувати (на договірній основі) фахівців з інших підприємств, організацій, установ, які мають від­повідні знання з питань, що вивчаються.

    Працівники підприємств, на яких відсутня можливість проведення занять з по­жежно-технічного мінімуму, можуть проходити їх на інших споріднених за техноло­гією підприємствах, де є необхідні для цього умови та фахівці.

    Спеціальне навчання з пожежно-технічного мінімуму за відповідними програма­ми може також проводитися у навчальних закладах, які мають необхідну матеріальну базу та фахівців. Після закінчення спеціального навчання за програмою пожежно-тех­нічного мінімуму приймаються заліки. Результати заліків оформляються протоколом.

    Для прийняття заліків наказом керівника підприємства утворюється спеціальна ко­місія, яку очолює заступник керівника (головний інженер). Працівники підприємства, які проходили спеціальне навчання на інших підприємствах (у навчальних закладах), складають заліки за місцем навчання. Особам, які успішно склали заліки, видається посвідчення відповідної форми.

    Звільнення від проходження спеціального навчання з пожежно-технічного міні­муму може надаватися особам, які за попереднім місцем роботи вже проходили його (відповідно до спеціальності або виду роботи, на яку їх приймають) і мають відповід­не посвідчення. При цьому термін останньої перевірки їх знань не повинен переви­щувати один рік.

    Працівники, які проходять попереднє спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) на підприємстві, можуть бути звільнені від вступного та первинного про­типожежних інструктажів. Особи, яких для проходження навчання направляють до інших підприємств або до навчальних закладів, від таких інструктажів не звільняють­ся. Щорічно працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, повинні проходити перевірку знань з питань пожежної безпеки.

    Для проведення перевірки наказом керівника підприємства призначається комісія, яку очолює один з його заступників (головний інженер). На підприємстві, що має са­

    мостійні структурні підрозділи, можуть створюватися декілька комісій, які очолюють заступники керівників відповідних структурних підрозділів.

    Перелік питань для перевірки знань з пожежної безпеки розробляється комісією та затверджується керівником підприємства.

    Результати перевірки оформляються протоколом. У разі незадовільного результа­ту працівники повинні пройти повторне навчання з пожежно-технічного мінімуму із складанням заліків протягом одного місяця.

    Відмітки про перевірку вносяться до посвідчення про проходження спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму.

    Вимоги щодо пожежної безпеки для приміщень різного призначення, які на­лежать до системи освітніх закладів України. Відповідно до Закону України “Про охорону праці” та Закону України “Про пожежну безпеку” Міністерством освіти і на­уки України разом із Міністерством внутрішніх справ України видано наказ №3488/70 від 30.09.1998 року, яким затверджені Правила пожежної безпеки для закладів, уста­нов і організацій системи освіти. Вказані Правила встановлюють загальні вимоги до учасників навчально-виховного процесу щодо пожежної безпеки і є обов’язковими для виконання в закладах, установах та організаціях системи освіти, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості.

    Так, у навчальних та навчально-виробничих приміщеннях (класи, кабінети, лабо­раторії і навчально-виробничі майстерні) слід розташовувати лише потрібні для забез­печення навчального процесу меблі, прилади, моделі, посібники, транспаранти тощо.

    Всі наочні засоби, які розміщуються у навчальних та навчально-виробничих при­міщеннях або в спеціально виділених для цього приміщеннях, мають зберігатися у шафах, на стелажах або стаціонарно встановлених стояках.

    У навчальних та навчально-виробничих приміщеннях зберігаються тільки ті на­очні посібники та навчальне обладнання, проводяться тільки ті дослідження та робо­ти, які передбачені переліками та навчальними програмами.

    Зберігання фільмокопій, діапозитивів, слайдів, магнітних стрічок тощо має здій­снюватися у спеціально відведених для цієї мети приміщеннях. He дозволяється скла­дати обрізки та шматки кіно- і фотоплівки, а також магнітної плівки до загальних ящиків із сміттям, папером та іншими матеріалами. Після закінчення занять усі по­жежо-, вибухонебезпечні речовини та матеріали повинні бути прибрані з класів, кабі­нетів, майстерень у спеціально виділені та обладнані приміщення.

    Кількість парт (столів) у навчальних класах та кабінетах не повинна перевищувати граничну нормативну наповнюваність класних груп, яка встановлюється Міністер­ством освіти і науки та погоджується з Міністерством охорони здоров’я України.

    Усі учасники навчально-виховного процесу (учні, вихованці, студенти та співро­бітники кабінетів, лабораторій і навчально-виробничих майстерень) навчальних за­кладів, де проводяться практичні заняття, зобов’язані знати пожежну небезпеку щодо застосовуваних хімічних реактивів і речовин, засоби їх гасіння та дотримуватися за­ходів безпеки під час роботи з ними. Перед початком проведення лабораторних за­нять з нової теми керівник, який їх проводить, повинен провести протипожежний інструктаж і зафіксувати його в журналі періодичного інструктажу.

    Усі роботи, пов’язані з виділенням токсичних або пожежо- та вибухонебезпечних газів і парів, слід виконувати у витяжних шафах із справною вентиляцією. Приплив­но-витяжна вентиляція у всіх приміщеннях лабораторій повинна вмикатися за ЗО хвилин до початку роботи і вимикатися після закінчення робочого дня. Розміщення фільмоскопів обласних, районних та міжрайонних фільмотек у шкільних будівлях, де перебувають діти, не дозволяється.

    Демонстрування мультимедійних матеріалів, діапозитивів, діафільмів, слайдів і кінофільмів з установленням кінопроектора (діапроектора) пересувного типу безпо­середньо в класах і кабінетах допускається за умови дотримання наступних вимог:

    • установлення мультимедійного проектора, діапроектора або вузькоплівкового кінопроектора з протилежного від виходу з приміщення боку;

    • під час демонстрації діапозитивів, діафільмів, слайдів та кінофільмів допус­тимою є присутність учнів (вихованців) однієї навчальної групи у кількості не більше 50 осіб;

    • допущення до роботи на кіноапаратурі лише осіб, які мають кваліфікаційне посвідчення кіномеханіка або демонстратора вузькоплівкового кіно встановленого зразка та III кваліфікаційну групу з електробезпеки;

    • зберігання кінофільмів, призначених для чергового показу, в щільно закритих коробках або фільмоскопах.

    Після закінчення роботи в кіно- та фотолабораторіях проявлені плівки повинні здаватися до архіву на зберігання. Допускається короткочасне їх розташування на ро­бочому місці в негорючій шафі у кількості не більше 10 кг. Архівосховище слід об­ладнати фільмостатами або шафами, полиці в яких повинні бути металевими.

    Учасники навчально-виховного процесу повинні знати місця розташування засобів пожежогасіння та вміти користуватися ними у разі виникнення пожежі або загоряння.

    У приміщеннях лабораторій та навчально-виробничих майстерень не дозволяється:

    • застосовувати для миття підлоги та обладнання легкозаймисті або горючі ре­човини (бензин, ацетон, гас тощо);

    • користуватися електронагрівачами з відкритою спіраллю:

    • залишати без нагляду робоче місце, запалені пальники та інші нагрівальні

    прилади;

    • сушити предмети, що можуть горіти, на опалювальних приладах;

    • зберігати будь-які речовини, пожежонебезпечні властивості яких не досліджені;

    • тримати легкозаймисті та горючі речовини біля відкритого вогню, нагріваль­них приладів, пальників тощо;

    • виливати відпрацьовані легкозаймисті та горючі рідини в каналізацію.

    Крім того, в навчально-виробничих майстернях не дозволяється застосування від­критого вогню та проведення зварювальних робіт.

    Обтиральний матеріал для робіт у навчально-виробничих майстернях навчальних закладів необхідно зберігати в спеціальних металевих ящиках. Використаний обти­ральний матеріал та стружки слід прибирати після занять наприкінці кожного дня.

    Розглядаючи основні вимоги щодо пожежної безпеки в аудиторіях і адміністра­тивних приміщеннях закладів освіти, необхідно зазначити, що всі двері евакуаційних

    та інших виходів повинні завжди утримуватися у справному стані, та відчинятися у напрямку виходу людей із аудиторії (будівлі).

    He дозволяється влаштовувати перегородки і сховища на сходових маршах і на шляхах евакуації, а також загромаджувати сходові майданчики різними предметами і обладнанням. Користуватися електронагрівачами в аудиторіях і адміністративних приміщеннях також не дозволяється.

    Кошики та ящики для паперу повинні регулярно спорожнятися, а сміття - виноси­тися за межі будівлі у спеціально відведені місця. Після закінчення роботи необхід­но провести обов’язковий огляд усіх приміщень з відключенням електрообладнання, крім апаратів і приладів безперервної дії.

    Конференц-зали, актові зали та інші приміщення для проведення масових заходів повинні мати не менше двох розосереджених евакуаційних виходів, які слід постійно утримувати у справному стані. Відповідальними за забезпечення пожежної безпеки під час проведення культурно-масових заходів (вечорів, спектаклів, концертів, кіно­сеансів, новорічних ялинок тощо) є керівники закладів, установ, організацій.

    Культурно-масові заходи мають проводитися:

    • у будівлях І і II ступеня вогнетривкості - у приміщеннях будь-якого поверху;

    • у будівлях III, IV та V ступеня вогнетривкості - тільки в приміщеннях першо­го поверху, при цьому захисні конструкції всередині приміщень мають бути оштука­турені або оброблені вогнезахисною сумішшю. Проведення культурно-масових захо­дів у підвальних і цокольних приміщеннях не дозволяється.

    Перед початком культурно-масових заходів керівник установи, закладу, організації призначає осіб, відповідальних за пожежну безпеку, які повинні ретельно перевіри­ти всі приміщення, евакуаційні шляхи і виходи на відповідність їх вимогам пожеж­ної безпеки, а також переконатися у наявності та справності засобів пожежогасіння, зв’язку і пожежної автоматики. Усі виявлені недоліки мають бути усунені до початку культурно-масового заходу.

    За 15 днів до святкувань новорічної ялинки керівник закладу, установи, організації повинен повідомити пожежну охорону про дату і місце їх проведення. Без дозволу місцевої пожежної охорони проведення новорічної ялинки не дозволяється.

    На час проведення культурно-масових заходів у навчальних закладах і установах необхідно забезпечити чергування працівників установи або закладу та учнів стар­ших класів.

    Під час проведення культурно-масових заходів з дітьми мають постійно перебува­ти черговий викладач, класні керівники або вихователі. Ці особи повинні бути проін­структовані про заходи пожежної безпеки і порядок евакуації дітей у разі виникнення пожежі та зобов’язані забезпечити дотримання вимог пожежної безпеки в ході про­ведення культурно-масового заходу.

    Черговий персонал перед початком святкувань новорічної ялинки зобов’язаний ретельно оглянути всі приміщення, запасні виходи і особисто впевнитися у їх поже- жобезпечному стані.

    Кількість місць у приміщеннях встановлюється, виходячи із розрахунку 0,75 м2 на одну особу, а при проведенні танців, ігор і подібних їм заходів - виходячи із розрахун­

    ку 1,5 м2 на одну особу (без урахування площі сцени). Заповнення приміщень людьми понад установлені норми не допускається.

    К
    Кількість безперервно встановлених місць в ряду у місцях проведення масових заходів
    ількість безперервно встановлених місць у ряду визначають відповідно до даних, наведених у таблиці 62, а нормативи відстані між рядами - за даними, представлени­ми у таблиці 63.

    Ступінь вогнетривкості будівлі

    Кількість місць при односторонній евакуації

    Кількість місць при двосторонній евакуації

    Будівлі I, II і III ступеня

    30

    60

    Будівлі IV і V ступеня

    15

    зо


    1   ...   51   52   53   54   55   56   57   58   59


    написать администратору сайта