Главная страница
Навигация по странице:

  • Організація життєдіяльності дітей даної вікової групи

  • Орієнтовний розпорядок дня на процеси життєдіяльності дітей

  • Вдома Прогулянка з батькамиСпокійні ігри, гігієнічні процедуриУкладання, колискова мами, нічний сонВдома (в суботу, неділю)

  • «ВИХОВУЄМО ЗДОРОВУ ДИТИНУ»

  • Навчально-виховні завдання

  • Зміст педагогічної роботи

  • Вправи на кочення, кидання, ловіння.

  • Вправи на повзання, лазіння.

  • Вправи для рук і плечового пояса.

  • Вправи для ніг та на коригування плоскостопості.

  • Вправи для тулуба та на коригування постави.

  • Програма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР. Програма розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років Київ 2013 Рецензенти


    Скачать 1.34 Mb.
    НазваниеПрограма розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років Київ 2013 Рецензенти
    АнкорПрограма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР.doc
    Дата26.04.2017
    Размер1.34 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрограма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР.doc
    ТипПрограма
    #5806
    страница11 из 25
    1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   25

    МОЛОДША ГРУПА (3-РІЧНІ ДІТИ)

    Особливості організації виховання і навчання 3-річних дітей
    Період пристосування малюка до нових умов життя, нового режиму, відмінних від тих, що були в сім'ї, досить складний. Незвичні умови призводять до напруженості, іноді до стресу, що загострює й без того хворобливий стан малюка. У зв'язку з цим особливого значення набуває створення відповідних психолого-педагогічних умов адаптації дитини.

    Деякий час можна дозволити комусь із бать­ків бути в групі разом з дитиною. Справитися з напруженням, складними переживаннями, дитині допоможуть улюблені речі, іграшки, при­несені з дому. Вихователь має виявляти постійну турботу про кожну дитину, тоді вона почуватиме себе захищеною, спокійною.

    На початкуперебування малят у дитячому садку вихователь має надавати кожному з них різноманітну всебічну допомогу. Це, з одного боку, пов’язане з труднощами під час одягання й роздягання які може зазнавати дитина (наприклад внаслідок недосконалої дрібної моторики), а з іншого - допомога вихователя набуває характеру спільної з дитиною справи, і в такій ситуації побутові практичні дії стають не тільки важливими, а й цікавими, вона привчається сама успішно їх виконувати. Водночас спільні дії й спілкування дитини з вихователем під час різних режимних побутових моментів є важливим корекційним засобом психічного розвитку дитини.

    Необхідною умовою доброго самопочуття і розвитку маленької дитини в дитячому садку є довіра і приязність до вихователя. Дитині із затримкою психічного розвитку особливо потрібна материнська підтримка і турбота, тому вихователь про­тягом дня має виявляти до кожної дитини своє добре ставлення: приголубити, назвати ласкавим іменем, погла­дити, допомогти.

    Поступово треба спонукати малюка до певної самостійності. Намагання дитини самостійно виконати ту чи іншу дію — взутись, одягнутись, їсти, розпочати гру, розглядати картинки, покласти речі та іграшки на місце, допомогти іншій дитині тощо — вихователь має помітити, позитивно оцінити, незалежно від того, який буде результат. Ініціативні дії вихованця, навіть якщо вони закінчуються невдачами, є свідченням активності. Дитина, яка відчуває певну свободу, швидше стає самостійною. Численні заборони, негативні оцінки, примушування для дітей із затримкою психічного розвитку психологічно недоцільні. Досягнення дитини важливо порівнювати не з іншими дітьми, а з її власними досягненнями на попередньому рівні розвитку (- раніше не вмів, а тепер вже навчився), і не з результатами інших (Петрик вміє, а ти — ні).

    Організація життєдіяльності дітей даної вікової групи

    Забезпечити оптимальне узгодження індивідуальних, підгрупових, колективних форм роботи. Якщо певна гра чи заняття спочатку проводились з групою дітей, повторно їх слід провести з кожною дитиною індивідуально; якщо ж певні предметні дії чи вид діяльності дитина під керівництвом педагога вчилась виконувати індивідуально, то згодом їх треба включити у групові заняття.

    Передбачати раціональне чергування різних видів діяльності (ігрової,

    розумової, рухової, трудової, побутової), враховувати їхнє домінуюче навантаження на дитину (психічне, фізичне, емоційне), забезпечувати фізичний і психологічний комфорт кожному дошкільнику.

    Сприяти розумінню дітьми значення для організму сну, прогулянки, прийому їжі, гімнастики та ін. Знайомити дітей з їхнім ігровим майданчиком, груповим приміщенням, іграшками, посібниками, з можливістю вільного користування ними за власним бажанням.

    Здійснювати поділ дітей на підгрупи (з другою підгрупою працюють: практичний психолог, логопед, музичний керівник, інструктор з фізкультури, помічник вихователя). Тривалість індивідуальних занять - 5-10 хв., групових – 15-20 хв. (5-6 занять на тиждень).

    Активно включати елементи пізнавальної діяльності до інших форм роботи з дітьми в повсякденні (ігри, самостійна діяльність, індивідуальна робота, спостереження, праця).

    Заняття з дітьми цього віку потрібно проводити у формі гри чи застосування різних видів продуктивної діяльності, в яких малюк здатен до самовираження і самореалізації (малювання, ліплення, конструювання), а також мовленнєвій, руховій, музичній діяльності, характерною ознакою якої є відповідні прак­тичні дії самої дитини.

    Заняття з розвитку мовлення, ознайомлення з пред­метами побуту, іграшками та способами їх використання можна проводити індивідуально і з невеликими групками протягом дня; заняття з усією групою краще проводити зранку — до прогулянки або під час прогулянки.

    Поширювати практику різновікового спілкування. Оскільки одновікова група є сьогодні основною організаційною одиницею дошкільного навчального закладу, важливо, щоб вона функціонувала як відкрита система, тобто щоб діти мали можливість більше часу проводити в різновікових підгрупах. Малят необхідно вчити встановлювати позитивні стосунки з старшими дітьми, проявляти інтерес до їх дій, емоційну готовність до спілкування, адекватно реагувати на поведінку старших, керуючись морально-етичними нормами, наслідувати їх позитивні вчинки.
    Орієнтовний розпорядок дня на процеси життєдіяльності дітей


    Вдома

    Підйом, ранковий туалет
    У дитячому садку

    Ранкова зустріч дітей, ігри, індивідуальне спілкування, гімнастика
    Сніданок
    Ігри, самостійна діяльність за вибором дітей, підготовка до занять, заняття колектив­ні та індивідуальні
    Підготовка до прогулянки, прогулянка, індивідуальні заняття, самостійна діяльність за вибором дітей, повернення з прогулянки
    Підготовка до обіду, обід
    Підготовка до сну, сон
    Поступовий підйом, оздоровчі процедури
    Полуденок. Ігри, самостійна діяльність, індивідуальні (спільні) заняття
    Підготовка до прогулянки, прогулянка, повернення з прогулянки
    Вечеря
    Ігри, самостійна діяльність за вибором дітей, бесіди вихователя з батьками, повер­нення дітей додому
    Вдома

    Прогулянка з батьками

    Спокійні ігри, гігієнічні процедури
    Укладання, колискова мами, нічний сон
    Вдома (в суботу, неділю)

    Підйом, ранковий туалет, гімнастика разом з батьками
    Ігри, підготовка до сніданку
    Сніданок
    Ігри, читання дітям, малювання
    Підготовка до прогулянки, прогулянка, повернення з прогулянки
    Ігри, підготовка до обіду, обід
    Підготовка до сну, сон
    Підйом, оздоровчі процедури
    Полуденок
    Ігри, самостійні заняття
    Підготовка до прогулянки, прогулянка, повернення з прогулянки
    Вечеря
    Спокійні ігри з рідними, слу­хання казки, перегляд дитя­чої телепередачі, гігієнічні про­цедури
    Укладання, колискова мами, нічний сон


    6.30-7.30

    7.30-8.30

    8.30-9.00
    9.00-10.00

    10.00-12.00


    12.00-13.00
    13.00-15.00
    15.00-15.30
    15.30-16.30

    16.30-18.00

    18.00-18.45
    18.45-19.00


    19.00-20.00
    20.00-20.30
    20.30-6.30 (7.30)

    8.00-8.30
    8.30-9.00
    9.00-9.30
    9.00-10.00
    10.30-12.30

    12.30-13.00
    13.00-15.00
    15.00-15.30
    15.30-16.00
    16.00-17.00
    17.00-19.00

    19.00-19.30
    19.30-20.30

    20.30-8.00 (8.30)



    Вихователі можуть вносити зміни щодо розподілу часу з урахуванням пори року та індивідуальних особливостей вихованців. Однак необхідно дотримуватися годин, відведених на сон, прийом їжі, прогулянки, оскільки в їх основу покладено фізіологічні та вікові особливості малят і порушення їх може негативно позначитись на здоров’ї дитини.

    «ВИХОВУЄМО ЗДОРОВУ ДИТИНУ»
    У трирічному віці деякі діти із затримкою психічного розвитку відстають за антропометричними показниками від своїх однолітків із нормативним розвитком через вроджені соматичні вади, часті респіраторні захворювання, алергії.

    Для дітей цього віку характерним є оволодівання новими навичками самостійного виконання дій у сфері побуту та особистої гігієни, але більшість дітей із ЗПР виконують ці дії лише за допомогою дорослого, що зумовлене нездатністю знайти потрібний набір рухів, відставанням (в порівнянні з нормою) становлення довільних рухових функцій.

    Для дошкільнят цього віку доступним є самостійне ходіння по сходинках, змінюючи ноги (з опорою), присідання та вставання, стояння на одній нозі. Для деяких дітей із ЗПР вищезазначені дії складні для виконання, оскільки при ходьбі відмічається недостатня чіткість рухів, труднощі при виконанні цілеспрямованих рухів. Через порушення координації рухів, деяким дітям складно встояти на одній нозі.

    Діти у даний віковий період оволодівають основними рухами, одним із яких є біг, біг у різних напрямках. У деяких дітей із ЗПР можуть спостерігатися труднощі при виконанні таких дій через серцево-судинні захворювання, загальне соматичне ослаблення організму; у більшості дітей є довідка про спецгрупу, тому треба враховувати особливості кожного при організації навантаження, без орієнтування на нормативи. Бігати в різних напрямках більшість дітей не може, оскільки дії виконують як дзеркальне відображення, і продовжують бігати один за одним.

    Діти з нормативним розвитком цього віку оволодівають основними навичками підстрибування, перестрибування, діями з різноманітними предметами, такими як м’яч, торбинка, лазіння та ін. У деяких дітей із ЗПР спостерігаються труднощі при самостійному виконанні подібних рухів, їм необхідна допомога, страховка зі сторони дорослого, оскільки координаційний апарат у них значно гірше розвинутий, часто наявна плоскостопість, що також негативно впливає на координацію рухів.

    Характерним для дітей на третьому році життя щодо розвитку дрібної моторики є вміння розстібувати ґудзики, розв’язувати шнурки, правильно тримати олівець, повторювати за зразком вертикальні та круглі лінії, копіювати коло; хватати предмети у русі, розривати папір, нанизувати на шнур великі намистинки.

    Більшість дітей із ЗПР починають виконувати ці дії лише у п’ятирічному віці, через погано розвинений хватальний рефлекс, рухи пальців рук досить повільні, несміливі, неточні. Для них доступним є складання мозаїки, пірамідок, фігурок з паличок та картинок з трьох частин.
    Навчально-виховні завдання:

    - зміцнювати здоров'я дітей;

    - створювати умови в групі для ефективної профілактики простудних і інфекційних захворювань;

    - формувати та розвивати довільні рухові та статичні функції;

    - розвивати різні види основних рухів та систематично працювати над якістю їх виконання;

    - вчити дітей виконувати рухи і дії по наслідуванню діям дорослого;

    - вчити дітей виконувати дії за зразком і мовною інструкцією;

    - розвивати координацію, рівновагу, включаючи до занять корегуючі вправи;

    - розвивати маніпулятивну діяльність кисті рук і розвивати в пальцях рук кінестетичні відчуття.

    У віці 3-х років в середньому за рік маса тіла зростає на 2 кг, зріст збільшується на 7-8 см. До трьох років маса тіла дітей досягає 14,8-15,0 кг, зріст 95,0-96,0 см, окружність грудної клітки 52,0 см, але у деяких дітей із ЗПР ці показники можуть бути значно меншими, що зумовлено вродженими соматичними вадами, частими респіраторними захворюваннями, алергіями.

    Навчати новим навичкам: самостійно вмиватися, мити руки, їсти самостійно та акуратно, тримаючи ложку чи вилку в правій руці, добре пережовувати їжу, наливати в чашку воду (неакуратно), користуватися серветкою, ви­ходити з-за столу тільки поївши, тихо підсувати стілець, дя­кувати.

    Зміст педагогічної роботи

    Оздоровчо-загартовувальні процедури. Створювати дітям умови, що відповідають гігієнічним вимогам. Проводити комплекс загартовувальних заходів з використанням повітря, сонця, води. У групових приміщеннях систематичним провітрюванням підтримувати температуру повітря +21—22°С. Дбати, щоб одяг дітей при нормальній температурі становив два шари, включаючи білизну.

    Денний сон проводити в умовах доступу свіжого повітря. Температура повітря в спальній кімнаті під час сну має бути в межах +18°С + 20°С. Під час одягання після денного і нічного сну діти приймають повітряні ванни.

    Прогулянку в зимовий період проводити при температурі повітря —10—12°С за умови, що одяг дітей відповідає погоді. Забезпечувати щоденне перебування дітей на повітрі взимку до 4 год; влітку все життя дітей організовувати на повітрі.

    Загартовування сонцем здійснювати під час ранкової прогулянки в процесі різноманітної діяльності дітей. Поступово збільшувати перебування їх під прямим сонячним промінням від 4—5 до 20 хв. протягом дня.

    Для дітей із ЗПР вводяться деякі обмеження щодо загартування. Рекомендується лише ходіння босоніж у цьому віці.

    Дітей можна купати в басейні чи відкритих водоймах у безвітряну погоду при температурі повітря +25°С і води, не нижчій за +23°С. Тривалість купання збільшувати від 3 до 6—8хв. У холодний період року загартовування водою прово-диться після денного сну, у літній період — після ранкової прогулянки, перед обідом. Усі загальні водні процедури проводити не раніш як через 30-40 хв. після приймання їжі. Під час загартовування здійснювати диференційований підхід до дітей, враховуючи стан здоров'я і характер звикання до впливу води.

    Вправи з ходьби. Розвивати вміння ходити «зграйкою» за вихователем у заданому напрямі, по колу, міняючи напрям, обходячи предмети (кубики, м'ячі); парами по колу, взявшись за руки; приставними кроками вперед, у сторони, самостійно присідати та вставати, нахилятися та піднімати предмети з підлоги, стояти на одній нозі без підтримки; підніматися, спускатися по сходинках, змінюючи ноги (з опорою). Переходити від ходьби до бігу, від бігу до ходьби.

    Вправи з бігу. Розвивати вміння бігати за вихователем, тікати від нього, бігати в різних напрямах, не натикаючись одне на одного. Доганяти предмети, що котяться, пробігати між двома лініями, не наступаючи на них (відстань між лініями 25-30 см). Бігати в середньому темпі 15-20 с, у повільному темпі — до 40-50 с.

    Вправи із стрибків. Розвивати вміння підстрибувати на місці на обох ногах, пересуватись уперед і намагаючись доторкнутися до розміщеного трохи вище (10 см) від піднятих угору рук дитини предмета. Перестрибувати через покладену на підлогу мотузку, через дві паралельні лінії (відстань між ними 15—20 см).

    Вправи на кочення, кидання, ловіння. Розвивати вміння збирати предмети (м'ячі, кульки), переносити і класти їх у певне місце (кошик, ящик). Котити м'яч однією та обома руками вихователеві, один одному, пересуваючись за предметом, що котиться. Кидати м'яч уперед обома руками знизу, від грудей. Кидати м'яч обома руками вихователеві, намагатися ловити м'яч, кинутий вихователем. Перекидати м'яч через мотузок, натягнутий на рівні грудей дитини. Кидати предмети (м'ячі, торбинки з піском масою 100 г, шишки тощо) в горизонтальну ціль (кошик, ящик) правою та лівою руками з відстані, кидати предмети правою та лівою руками на дальність; кидати маленькі м'ячі у вертикальну ціль (щит) з відстані.

    Вправи на повзання, лазіння. Розвивати вміння перелазити через колоду, що лежить на землі, пролізати в обруч довільним способом. Ла­зити по похилій драбині, гімнастичній стінці вгору та опускатись униз зручним для дитини способом.

    Вправи з рівноваги. Розвивати вміння ходити по прямій доріжці (ширина 20 см, довжина 3-4 м), звивистій доріжці, ребристій дошці, дошці (ширина 25 см), піднятій одним кінцем від підлоги на висо­ту 15-20 см. Переступати через пере­шкоди (кубики, м'ячі), шнур або палицю, покладену на ви­соті 10-15 см, з обруча в обруч. Підніматися на куб (висота 25 см), лаву, постояти на них, тримаючи руки в сторони, зійти. Підніматися на носки і знову опускатися на всю ступ­ню. Повільно кружляти на місці.

    Вправи для рук і плечового пояса. Розвивати вміння піднімати руки вперед, угору, в сторони; згинати і розгинати руки перед грудьми й розводити їх у сторони; відводити руки назад за спину, плескати в долоні перед собою. Розмахувати руками вперед — назад (з положення руки вниз), униз — угору (з положення руки в сторони), виконувати махи руками над головою і перед собою.

    Вправи для ніг та на коригування плоскостопості. Розвивати вміння ходити на місці. Робити кроки вперед, у сторони, назад. Згинати і розгинати одну ногу в коліні, стоячи на другій. Присідати, тримаючись руками за опору. Підніматися на носки, виставляти ногу вперед на п'ятку; ворушити пальцями ніг.

    Ходити по палиці правим і лівим боком (30-40с.), присідати, стоячи на палиці (6-12 разів). Стоячи на палиці, зігнути стопи, обхопити ними палицю, розгинаючи їх, опустити її ( 12-16 разів).

    Вправи для тулуба та на коригування постави. Розвивати вміння виконувати повороти тулуба вправо — вліво, виконуючи мах руками (вперед, у сторони), передавати предмет тому, хто стоїть, сидить поруч. Нахиляти тулуб уперед, у сторони. Сидячи на підлозі, згинати і розгинати ноги. Лежачи на спині, піднімати і опускати ноги; рухати одночасно руками і ногами. Стоячи на колінах, сідати на п'ятки і підніматися. Лежачи на животі, піднімати ноги і руки; перевертатися з боку на бік. Лежачи на грудях, руки за голову. Потягнутись уперед, якомога сильніше, ногами потягнутись назад, не відривати їх від підлоги. Тримати 8-12 с. Повторити 6-12 разів. Те саме, лежачи на спині.

    Дихальні вправи. Розвивати вміння виконувати дихальні вправи. Лежачи на спині, руки вниз. Рухи вперед – вдихнути, руки вниз – видихнути. «Як випускає повітря кулька?» Глибоко вдихнути та, виконуючи видих, вимовити: «Ш-ш-ш-ш!». «Погрійся» Стоячи прямо, ноги нарізно, руки в сторони. Швидко схрещувати руки перед грудьми, плескати долонями по плечах, промовляючи: «У-х-х!». «Млин» Стоячи прямо, ноги нарізно, руки вгору в сторони. Кругові рухи прямими руками, схрещуючи їх перед собою та промовляючи: «Ж-ж-ж-ж». «Жаба стрибає» Стоячи, ноги разом, руки на пояс. Зробивши вдих, виконати стрибок уперед і, роблячи видих, промовляти «К-в-а-а!».
    1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   25


    написать администратору сайта