Главная страница
Навигация по странице:

  • Підприємець має право

  • Субєкт підприємницької діяльності зобовязаний

  • Основні завдання юридичних

  • Права юридичних осіб

  • Принципи та види госпрозрахункових відносин у ветеринарній медицині

  • ОВД-учебник. Розділ Ветеринарний облік, звітність та діловодство 230


    Скачать 4.11 Mb.
    НазваниеРозділ Ветеринарний облік, звітність та діловодство 230
    АнкорОВД-учебник.doc
    Дата16.02.2017
    Размер4.11 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаОВД-учебник.doc
    ТипДокументы
    #2750
    КатегорияБиология. Ветеринария. Сельское хозяйство
    страница13 из 43
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   43

    89

    Для провадження підприємницької діяльності з ветеринарної прак­тики громадянин-підприємець повинен мати ветеринарну освіту, а юри­дична особа в своєму складі - не менше одного фахівця ветеринарної медицини.

    Суб'єкт підприємницької діяльності повинен мати матеріально-технічну базу, а саме: лікарню ветеринарної медицини, амбулаторію, клініку, пункт швидкої допомоги ветеринарної медицини (робоче місце) з висновками протипожежного, санітарного, ветеринарного державних органів району (міста) про відповідність вказаних об'єктів чинним норма­тивним вимогам.

    Суб'єкти здійснюють за рахунок власних коштів природоохоронні заходи з метою зменшення викликаного підприємницькою діяльністю негативного впливу на довкілля.

    Підприємець має право самостійно вибирати спосіб організації установ ветмедицини, призначених для здійснення ветпрактики (лікар­ня, амбулаторія, клініка, пункт швидкої допомоги ветмедицини тощо) та забезпечення їх фахівцями ветмедицини, отримувати в державних ор­ганах ветмедицини інформацію про епізоотичний стан у галузі тварин­ництва, брати участь у нарадах, семінарах фахівців ветмедицини, оска­ржувати в судовому порядку рішення про відмову видачі ліцензії чи дуб­лікату, про зупинення дії та анулювання ліцензії.

    Суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані:

    • дотримуватись вимог Закону України "Про ветеринарну медици­
      ну", рішень місцевої державної влади з питань ветмедицини, інструкцій,
      настанов, розпоряджень та наказів головних державних інспекторів вет­
      медицини;

    • провадити передбачену ліцензією роботи, інформувати державні
      установи ветмедицини про виникнення або про підозру виникнення за­
      хворювань тварин;

    • здійснювати облік захворюваності та загибелі тварин, профілак­
      тичних та інших ветеринарних заходів, а також подавати ветеринарну
      звітність за формами, в порядку і строки, затверджені Державним комі­
      тетом статистики України;

    • підвищувати свій професійний рівень на курсах фахівців
      ветеринарної медицини.

    Відповідно до ст. 12 розділу четвертого "Компетенція органів дер­жавної ветмедицини" Закону України "Про ветеринарну медицину" для проведення лабораторно-клінічних (вірусологічних, бактеріологічних, хіміко-токсикологічних, патологоанатомічних, гістологічних, паразитоло-гічних, радіобіологічних та інших) досліджень з метою діагностики хво-

    роб тварин суб'єкт підприємницької діяльності за власним вибором укладає угоду з однією з державних лабораторій ветмедицини (район­ною, міською, обласною, міжобласною, зональною, центральною).

    До протиепізоотичних заходів можна вдаватися за рахунок відпові­дних бюджетних асигнувань за погодженням з головним держінспекто-ром ветмедицини району (міста) відповідно до рішення Державної над­звичайної протиепізоотичної комісії.

    Ліцензійною палатою України та Держдепартаментом вєтмедицини Мінагрополітики України затверджена Інструкція про умови і правила провадження підприємницької діяльності (ліцензійні умови) з виготов­лення ветеринарних медикаментів і препаратів та контроль за їх дотри­манням за № 13/3 від 1 лютого 1999 року.

    Суб'єкти підприємництва здійснюють свою діяльність з виготовлен­ня лише тих ветеринарних медикаментів і препаратів, які внесені до Державного реєстру засобів захисту тварин.

    Для провадження підприємницької діяльності з виготовлення вете­ринарних медикаментів і препаратів громадянин-підприємець повинен мати вищу освіту з ветмедицини, а юридична особа - мати в своєму складі принаймні одного лікаря ветмедицини.

    Суб'єкт підприємницької діяльності повинен мати виробниче під­приємство з позитивними висновками про його протипожежний, санітар­ний та ветеринарний стан, наданими відповідними державними органа­ми району (міста), а також Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів і кормових добавок про відповідність виробничого підприємства вимогам чинних нормативних документів що­до виготовлення ветеринарних медикаментів і препаратів та забезпе­чення технологічного контролю їх якості.

    На кожен ветеринарний медикамент і препарат, який виготовляти­меться, потрібно мати настанови для споживачів з їх застосування, за­тверджені в установленому порядку. Природоохоронні заходи такі ж, як і для ветеринарної практики.

    Підприємець має право:

    • самостійно вибирати для власного виробництва ветеринарні ме­
      дикаменти і препарати, внесені до Державного реєстру засобів захисту
      тварин;

    • купувати компоненти і субстанції, потрібні для виробництва вет-
      препаратів і медикаментів;

    • отримувати в державних органах ветмедицини інформацію про
      потребу в тих чи інших лікарських засобів у ветмедицині;


    90

    91

    - оскаржувати в судовому порядку рішення про відмову видачі лі­
    цензії чи дубліката, переоформлення, зупинення та анулювання ліцензії.

    Суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний:

    • забезпечувати виробництво якісних ветеринарних медикаментів
      і препаратів згідно з діючими технічними умовами, дотримуватись ре­
      жимів їх зберігання, транспортування та реалізації;

    • підвищувати свій професійний рівень на курсах фахівців ветме-
      дицини. Обидві інструкції розроблені відповідно до законів України "Про
      підприємництво", "Про ветеринарну медицину", постанов Кабінету Мініс­
      трів України "Про порядок ліцензування підприємницької діяльності" від
      З липня 1998 року № 1020, "Рішення Державного департаменту ветери­
      нарної медицини" від 17 листопада 1997 року, "Про затвердження По­
      ложення про Державний науково-дослідний контрольний інститут вет-
      препаратів і кормових добавок" та положення про "Національний центр
      штамів мікроорганізмів" від 7 травня 1998 року № 637, про затвердження
      "Положення про Державну фармакологічну комісію ветеринарної меди­
      цини" від 7 травня 1998 року № 645. Контроль за дотриманням суб'єкта­
      ми підприємництва ліцензійних умов з ветеринарної практики та з пи­
      тань виготовлення ветмедикаментів і препаратів здійснюють Ліцензійна
      палата, Державний департамент ветмедицини, головні держветінспек-
      тори, їх заступники або спеціалісти державних установ ветмедицини за
      письмовим доручення голови Державного департаменту ветмедицини.

    Перевірки суб'єктів підприємницької діяльності на предмет дотри­мання ними умов і правил провадження зазначених видів підприємниць­кої діяльності здійснюються не частіше одного разу на рік. Крім того, можна також провадити непланові перевірки, пов'язані зі скаргами гро­мадян або із зверненням чи поданням інших державних контрольних органів.

    Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про розміри та по­рядок нарахування плати за видачу та переоформлення ліцензій на провадження певних видів підприємницької діяльності" від 4 січня 1999 року № 6 розмір плати за видачу та переоформлення ліцензії на виготовлення ветеринарних медикаментів і препаратів та на ветеринар­ну практику становить з юридичних осіб 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а з громадян-підприємців - два неоподатковуваних мінімуми доходів.

    3.3. Організаційно-економічні основи малих та середніх підприємств у сфері зооветсервісу

    Закон України "Про ветеринарну медицину" визначає особливості приватизації закладів державної ветеринарної медицини. Установи державної ветеринарної медицини (лікарні, дільниці, пункти, аптеки, ла­бораторії, за винятком Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів і кормових добавок, Центральної, зональних, міжобласних, республіканської Автономної Республіки Крим, біологічних фабрик, обласних державних лабораторій ветеринарної ме­дицини, державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на ринках) можуть приватизуватися в порядку, визначеному чинним зако­нодавством. При цьому приватизовані об'єкти не можуть бути перепро-фільовані протягом десяти років.

    Найкраще процес приватизації провадиться у системі корпорації "Укрветзоопромпостач". Нині практично всі обласні та республіканське Автономної Республіки Крим державні підприємства "Ветзоопромпос-тач" з підпорядкованими їм районними, міськими аптеками ветеринарної медицини та спеціалізованими магазинами перетворені у акціонерні то­вариства.

    Спеціалісти ветеринарної медицини за власним вибором на одному із сільськогосподарських підприємств у зоні обслуговування мають пра­во на приватизацію майна на умовах, передбачених для членів трудово­го колективу підприємства, що приватизується.

    Метою створення малих ветеринарних підприємств різних форм власності, що займаються виробництвом засобів ветеринарного призна­чення з обмеженою кількістю працівників, є ліквідація дефіциту засобів ветеринарного призначення, прискорення впровадження науково-техніч­них досягнень у галузі ветеринарної медицини, задоволення потреб у ветеринарних послугах, ефективне використання місцевих трудових та сировинних ресурсів і відходів виробництва, розширення видів та під­вищення якості платних ветеринарних послуг. Засновниками малих ве­теринарних підприємств можуть бути державні установи ветеринарної медицини, сільські та промислові підприємства, підприємці в галузі ве­теринарної медицини.

    Малі ветеринарні підприємства можуть створюватися на базі:

    • власності громадян: індивідуальні та сімейні;

    • колективної власності: колективне підприємство, ветеринарний
      колектив, підприємство сільськогосподарського кооперативу, акціонерне


    92

    93

    товариство, ветеринарне товариство, підприємство громадської органі­зації;

    - державної власності: державне, комунальне, орендне, спільне товариство.

    Ветеринарний кооператив - особлива форма організації ветерина­рного бізнесу, що ґрунтується на добровільному об'єднанні спеціалістів ветеринарної медицини для спільної ветеринарної діяльності. В ньому матеріальна винагорода кожного спеціаліста залежить від результатів роботи всього колективу. Для створення ветеринарного кооперативу потрібно мати ліцензію на ветеринарну діяльність, дозвіл санітарно-епідеміологічного нагляду і державну реєстрацію в органах виконавчої влади. Для цього визначений відповідно до Постанови Кабінету Мініст­рів від 15 серпня 1992 року № 478 перелік заходів ветеринарної меди­цини з профілактики і ліквідації хвороб тварин, лікування хворих тварин, лабораторних досліджень, ветсанекспертизи, які здійснюються за раху­нок власників тварин і продукції за плату, по тарифах.

    Лікар ветеринарної медицини може створювати приватну установу ветеринарної медицини з власним найменуванням і вказівкою організа­ційно-правової форми та прізвища власника її майна. Приватне ветери­нарне підприємництво створюється на базі власності лікаря ветеринар­ної медицини, майно якого формується шляхом придбання клініки вете­ринарної медицини, інструментів, устаткування, медикаментів тощо, за рахунок особистих прибутків чи інших узаконених джерел.

    Для організації приватної клініки ветеринарної медицини необхідно мати ліцензію Державної служби ветеринарної медицини, дозвіл саніта­рно-епідеміологічного нагляду, державну реєстрацію в органах юстиції чи адміністрації району, документ про ветеринарну освіту та сплатити відповідне держмито.

    Юридичними особами ветеринарної медицини є державні підпри­ємства та установи ветеринарної медицини (обласні підприємства, ра­йоні та міські підприємства (лікарні); обласні, районі, міські лабораторії ветмедицини; аптеки), а також ветеринарні товариства, спілки, коопера­тиви тощо.

    Юридичні особи в своїй діяльності керуються Конституцією, зако­нами України, цими правилами і в межах наданих повноважень забезпе­чують виконання Законів України "Про ветеринарну медицину", "Про підприємництво", розпоряджень і наказів Головного державного інспек­тора ветеринарної медицини і відповідних інспекторів області, району, міста.

    Приватне підприємництво здійснюється на підставі власності або оренди юридичною особою державних підприємств і установ ветерина­рної медицини, майно якої формується шляхом придбання обладнання інструментів, медикаментів тощо за рахунок власних коштів або інших законних джерел.

    Обслуговування тварин різних форм власності здійснюється, як правило, згідно з договорами, які укладаються між юридичною особою і власником.

    Основні завдання юридичних осіб:

    • профілактика, діагностика, лікування заразних і незаразних хво­
      роб тварин;

    • захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей;

    • впровадження в практику досягнень ветеринарної науки та
      передового практичного досвіду;

    • забезпечення ветеринарно-санітарного благополуччя тваринни­
      цтва в зоні обслуговування;

    - охорона навколишнього середовища від забруднення.
    Обов'язки юридичних осіб:

    • постійно вивчати епізоотичний і ветеринарно-санітарний стан в
      зоні обслуговування;

    • організовувати і здійснювати виконання ветеринарних заходів
      щодо профілактики, діагностики, лікування заразних і незаразних хвороб
      тварин;

    • надавати пропозиції до планів протиепізоотичних, лікувально-
      профілактичних і ветеринарно-санітарних заходів;

    • здійснювати карантинні заходи;

    • виконувати заходи щодо охорони зони обслуговування від зано­
      су збудників особливо небезпечних хвороб;

    • контролювати виробництво доброякісних продуктів і сировини
      тваринного походження;

    • аналізувати причини захворюваності незаразними хворобами, за­
      гибелі тварин, розробляти заходи щодо їх профілактики;

    • проводити роботу щодо охорони праці та соціального захисту
      працівників трудового колективу;

    • здійснювати кожні 5 років позадипломне навчання працівників;

    • при виконанні своїх обов'язків взаємодіяти з місцевими органами
      самоврядування.

    Права юридичних осіб:

    - проводити передбачені відповідними інструкціями заходи щодо
    запобігання, поширення та ліквідації заразних хвороб;


    94

    95

    • давати обов'язкові для виконання власниками тварин розпоря­
      дження щодо виконання ветеринарно-санітарних заходів;

    • проводити ветеринарно-санітарну експертизу продуктів забою
      тварин, користування і для маркування в разі надання цих повноважень
      державним інспектором ветеринарної медицини району (міста);

    • забороняти споживання продуктів, а також переробку сировини,
      що не відповідають вимогам;

    • здійснювати контроль за виконанням карантинних заходів влас­
      никами тварин;

    • безперешкодно перевіряти санітарний стан тваринницьких гос­
      подарств, заготівельних організацій, підприємств по переробці тварин­
      ницької продукції і давати пропозиції щодо усунення виявлених пору­
      шень;

    • робити патолого-анатомічний розтин трупів тварин і складати
      відповідні документи;

    • звільняти від роботи хворих тварин і рекомендувати умови їх
      годівлі та утримання;

    • давати пропозиції щодо заготівлі, транспортування та реалізації
      продуктів і сировини тваринного походження;

    • при виявлені порушень ветеринарних вимог власниками тварин і
      переробними підприємствами складати акти та подавати їх державному
      інспектору ветеринарної медицини району (міста);

    • видавати довідки та ветсвідоцтва в разі надання таких повнова­
      жень державним інспектором ветмедицини;

    • мати круглу печатку та кутовий штамп.

    Ветеринарні роботи і послуги власникам тварин надаються за плату згідно з тарифами, які затверджуються державним інспектором ветме­дицини області.

    Заходи щодо запобігання і ліквідації інфекційних захворювань тва­рин, лабораторно-діагностичні та радіологічні дослідження харчових продуктів і сировини тваринного і рослинного походження, дослідження на трихінельоз, інші ветеринарно-санітарні та протиепізоотичні заходи (за переліком, що затверджує Кабінет Міністрів України), а також невід­кладна лікувальна допомога у випадках загрози життю тварин здійсню­ється за рахунок відповідних бюджетних коштів і відрахувань від страхо­вих платежів.

    Відповідальність юридичних осіб. За порушення вимог законодав­чих актів з питань ветеринарної медицини та підприємницької діяльнос­ті, вказівок державних інспекторів та цих правил юридичні особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

    96

    3.4. Організація госпрозрахункових відносин у ветеринарних установах

    Принципи та види госпрозрахункових відносин у ветеринарній медицині

    Госпрозрахунок - економічний метод господарювання заснований на використанні закону вартості, співвідношення видатків і доходів і до­сягнення високих кінцевих результатів.

    Госпрозрахункова діяльність ветеринарних закладів організується за такими основними принципами: самостійність, самоокупність, само­фінансування, відповідальність і матеріальна зацікавленість.

    Самостійність передбачає вільний вибір предмету діяльності, само­стійне вирішення всіх господарсько-фінансових питань і управління. Госпрозрахункові ветеринарні установи керуються законами України і документами, які регламентують ветеринарну діяльність.

    Установи самостійно визначають структуру управління, визначають штати, вибирають або призначають керівника, визначають його повно­важення. Робота організується у відповідності із статутом або положен­ням про відкриття даного закладу.

    Самоокупність передбачає, як мінімум, просте відтворення з прибу­тком в розмірі 5-10%.

    Самофінансування передбачає вирішення всіх виробничо-фінан­сових проблем за рахунок власних коштів.

    Госпрозрахункові підприємства несуть повну майнову відповідаль­ність в випадках несвоєчасного проведення ветеринарних робіт.

    Матеріальна зацікавленість працівників в кінцевому результаті пра­ці обумовлена залежністю їхньої зарплати від розміру прибутку.

    В системі госпрозрахунку розрізняють загальногосподарський, вну­трішньогосподарський, повний, неповний і комерційний.

    Загальногосподарський госпрозрахунок використовується при пе­реводі на умови госпрозрахунку ветеринарної служби сільського району або міста, коли на базі вже існуючих державних ветеринарних закладів і виробничих ветеринарних служб господарств створюється єдине вете­ринарне об'єднання з правами юридичної особи.

    Внутрішньогосподарський передбачає госпрозрахункові взаємовід­носини окремих підрозділів (ветеринарних лікарень, дільниць, лабора­торій ветсанекспертизи, тощо) в межах єдиного об'єднання.

    Повний госпрозрахунок - коли в своїй виробничій діяльності підпри­ємство використовує тільки госпрозрахункові (зароблені) кошти. До та­ких підприємств можна віднести виробничі ветеринарні лабораторії, які виготовляють лікувальні препарати.
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   43


    написать администратору сайта