Главная страница
Навигация по странице:

  • 3.1. Развитие на пазар на труда с възможности за социално включване и насърчаване на заетостта, като право и възможност за всички

  • 3.2. Справяне с проблемите в образованието

  • 3.4. Осигуряване на равен достъп до висококачествени здравни услуги и подобряване на предоставянето на тези услуги и формите за осигуряването им

  • 3.5. Достъп до социална защита

  • 3.6. Подобряване предоставянето на социални услуги и осигуряване на равен достъп до висококачествени услуги за всички и конкретно – за хора с увреждания и хората с ментални увреждания.

  • указ. Съвместен меморандум по социално включване република българия


    Скачать 1.27 Mb.
    НазваниеСъвместен меморандум по социално включване република българия
    Дата22.02.2023
    Размер1.27 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаdocl_7517_879969487.doc
    ТипДокументы
    #950761
    страница3 из 12
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

    3. КЛЮЧОВИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА


    Въз основа на анализа, изложен в раздели 1 и 2, можем да заключим, че Република България е изправена пред следните особено значими предизвикателства по отношение на бедността и социалната изолация:
    3.1. Развитие на пазар на труда с възможности за социално включване и насърчаване на заетостта, като право и възможност за всички

    Безработицата и високото ниво на неактивност са едни от основните причини за бедност и социална изолация. Поради това насърчаването на достъпа до заетост е ключов начин за преодоляване на бедността и социалната изолация. Въпреки намаляването на безработицата в България, предизвикателството е да се преодолее ограниченото търсене на труд, което надхвърля предлагането на работната сила. Независимо от ръста на заетостта през последните няколко години, потенциалът на частния сектор за нарастващо разкриване на нови работни места не е напълно използван. Секторът на селското стопанство е в процес на преструктуриране и производителността на труда се повишава. Политиката по заетостта претърпя развитие и качествено подобрение, що се отнася до планиране, финансиране, мониторинг и т. н., но трябва да се предприемат допълнителни мерки за осигуряване на координацията между социалната и данъчната политика и политиката по заетостта, за да се предложат достатъчно стимули за търсене, приемане и задържане на работа. Политиката трябва да върне хората, които получават социални помощи, обратно на работа, както и да доведе до разкриване на повече и по-добри работни места. В това отношение са необходими повече действия за намаляване на неформалната заетост. Необходимо е специално внимание за подобряване на обхвата и качеството на различните съществуващи възможности за обучение. Особено важно е да се повишават равнищата на участие в “учене през целия живот”.
    Насочването на мерките, реализирани в рамките на политиката по заетостта, трябва да продължи да се подобрява, така че най-неравнопоставените групи да бъдат подпомагани в най-голяма степен по отделните мерки и програми. Това следва да става в два основни аспекта – подобряване на възможностите за квалификация и преход към устойчива интеграция на първичния пазар на труда.
    3.2. Справяне с проблемите в образованието

    Наред с безработицата и високото ниво на неактивност, ниското равнище на образование е един от основните фактори, определящи бедността и социалната изолация. С оглед на това, основен политически подход за превенция на бедността и социалната изолация остава увеличаването на инвестициите в образованието. Специални усилия трябва да бъдат положени към риска от поляризация на образователната система, както и към развитие и разширяване на възможностите за учене през целия живот. Друго основно предизвикателство е обвързването на изискванията на пазара на труда с обучението на квалифицираните специалисти, които получават общообразователна подготовка и степен на професионална квалификация в съответствие със Закона за професионалното образование и обучение. Тъй като всяко лице, което отпада от образователния процес преди да придобие подходяща квалификация, намалява шансовете си за намиране на работа, намаляването (предпазване на младежите от отпадане от училище и връщането им в образователната система) на равнището на отпадане от средните училища остава една от основните цели в борбата срещу социалната изолация. Необходимо е да се отдели специално внимание на мерките за повишаване посещаемостта на предучилищните заведения от децата, принадлежащи към групите в най-неравностойно положение. Друг проблем, който следва да бъде преодолян е увеличаване посещаемостта на масови училища от деца с физически увреждания.
    По отношение на равния достъп за всички до масовото училищно образование, следва да бъдат предприети по-нататъшни мерки за стимулиране и развиване на образователните възможности за групите в неравнопоставено положение.
    Наред с всичко казано дотук, през последните години възникна несъответствие в използването на Интернет в България и държавите-членки на ЕС, поради което България следва да направи повече, за да стимулира прогресивното въвеждане и използване на информационни и комуникационни технологии.
    3.3. Жилища

    Осигуряването на достъпни жилища за по-голямата част от уязвимите групи все още е значително предизвикателство. Необходимо е да се гарантира облекчен достъп до жилища за домакинствата с ниски доходи чрез увеличаване на броя на жилищните сгради, изградени с нестопанска цел, както и чрез създаване на нова система за субсидиране и на специализирана система за жилищно спестяване и жилищно кредитиране. Проблемът за бездомничеството не се разглежда като ключово предизвикателство, но от анализа става ясно, че част от населението е принудена да живее при лоши жилищни условия. Целта е да се подобри качеството на жилищата, да се осигури подходящо жилищно настаняване и инфраструктура за други уязвими групи, като роми и хора с увреждания, както и да се осъществяват мерки в посока интеграция на ромските селища и да се разработят подходящи социални услуги в помощ на лицата, застрашени да останат без жилище (настаняване в неотложни случаи).
    3.4. Осигуряване на равен достъп до висококачествени здравни услуги и подобряване на предоставянето на тези услуги и формите за осигуряването им

    За осигуряване на качествени здравни грижи е необходимо:

    • да се осигури, в съответствие с европейските стандарти, равен достъп на българските граждани при ползване на здравни услуги;

    • да се поддържат непрекъснатост и стабилност на взаимовръзките в здравнозащитната тетрада: промоция, профилактика, лечение, рехабилитация;

    • да се създадат необходимата за нормално функциониране на здравеопазването икономическа среда и механизми за рационално управление на финансовите, материалните и човешките ресурси в здравните заведения, вкл. в заведенията за психично здраве, в съответствие със стратегическата формула разход/полза;

    • да се разработят и въведат в действие правила за добра медицинска практика, в съответствие с изискванията на медицинската наука и Европейската харта за правата на пациентите;

    • да се разработи и въведе система за контрол на входа и изхода на здравните заведения, отчитаща ефикасността на използването на ресурсите и качествените резултати от здравните дейности.


    3.5. Достъп до социална защита

    Въпреки съществуващата система на гарантиран минимален доход, данните показват, че все още има значителен проблем. Като се има предвид високия риск от бедност при безработните лица, става ясно, че не са необходими само активни мерки на пазара на труда, но също така и превантивни действия за предотвратяване на бедността сред безработните.

    По отношение на бедността сред децата - наскоро въведените мерки за повишаване размера на социалната помощ за самотните родители подобриха ситуацията. Въпреки това, са необходими допълнителни усилия за подобряване положението на децата в риск. Що се касае до положението на възрастните жени, се очаква чрез скоро въведените мерки да се подобри ситуацията на тяхната група.
    3.6. Подобряване предоставянето на социални услуги и осигуряване на равен достъп до висококачествени услуги за всички и конкретно – за хора с увреждания и хората с ментални увреждания.

    Независимо от постигнатия напредък по отношение на предоставянето на социални услуги, остава предизвикателство подобряването на качеството на предоставянето им и облекчаването на обществения достъп до тях. Наскоро измененото социално законодателство е солидна основа за справяне с предизвикателството за осъществяване на прехода от институционални грижи към услуги, позволяващи на ползвателите да останат в своите общности и семейната си среда, както и за възприемане на подход, ориентиран към клиента, при предоставянето на услуги, създаване на нови алтернативни социални услуги, разработване на социални услуги за най-бедната част от населението, като и услуги, насочени към хората, застрашени от социална изолация. С оглед на това, за да се гарантира качественото предоставяне на социални услуги, от важно значение е да се разработи интегрирана национална мрежа от различни типове социални услуги.
    Следва да се обърне специално внимание на хората с ментални увреждания и социалното им включване. Необходимо е да се предприемат допълнителни мерки за подобряване условията на живот в специализираните институции за хора с ментални увреждания и акцентиране върху прехода от грижи в институции към предоставяне на услуги в общността.
    Необходимо е да се оптимизира координацията между системата за социално подпомагане и системата за активни програми на пазара на труда, здравни услуги и учене през целия живот, което ще доведе до намаляване на броя на пасивните потребители на социални услуги и ще създаде възможност за пренасочване на ресурсите към хората, които имат най-голяма нужда от тях.
    3.7. Подпомагане осигуряването на достъп до транспортни услуги за всички

    Подобряването на транспортната инфраструктура е едно от основните предизвикателства във връзка с усилията за осигуряване на достъп до транспортни услуги за всички, като необходима предпоставка за успешна борба със социалната изолация. Развитието на междуселищния обществен транспорт за отдалечените селища ще доведе до подобряване на достъпа на хората, живеещи в тези селища до стоки и услуги. Улесняването на достъпа на деца, живеещи в селски райони, до образователни институции чрез преодоляване на съществуващите транспортни бариери в различни региони на страната е едно от предизвикателствата в тази сфера.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


    написать администратору сайта