Главная страница
Навигация по странице:

  • Теорія журналістики

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница25 из 27
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27

    Оновлювана генерація Сучасна українська журналістика
    мас медіа функціонує у суспільстві, що переживає

    перехідний період, який мало чим відріз­няється від аналогічних періодів в історії багатьох сучасних кра­їн. Ця ситуація характеризується переходом з однієї політичної системи в іншу, яка передбачає демократичний розвиток, плю­ралізм думок, наявність суспільно-правових засобів масової ін­формації.

    Масові інформаційні процеси тісно пов'язані з контекстом суспільно-політичних ситуацій. Українська журналістика, як і вся країна, проходить три більш чи менш чітко окреслені фази: від­чуження і руйнування цінностей попередніх систем; тривалий і нелегкий пошук політичного і економічного вибору; конструк­тивна еволюція щодо попереднього досвіду.

    Українська держава після проголошення незалежності відчу­ла нагальну потребу у формуванні власного інформаційного про­стору, який до того функціонував відповідно до інформаційної й ідеологічної політики, яка вироблялася в єдиному центрі — в Москві.

    З початком демократизації суспільства, прийняттям законодав­ства про пресу, яке забезпечило широкі права редакціям і жур­налістам, ситуація у сфері преси й книговидання докорінно змі­нилася. Відбулися відчутні структурні й тематичні зміни, ідеоло­гічна переорієнтація періодичних видань. Насамперед, більш ніж удвічі зросла кількість друкованих засобів масової інформації.

    В Україні зареєстровано 5696 періодичних видань, з яких га­зет — 4125, журналів і збірників — 2306. Із них на місцеву сферу розповсюдження припадає 2200 періодичних видань - обласних, міських, міськрайонних, районних і багатотиражних газет, ти­раж яких складає майже дві третини від загального обсягу газет­них тиражів України.

    За даними соціологічних досліджень щодо рейтингу засобів масової інформації, газети посідають друге місце (27,7 відсотка) після телебачення (87,2 відсотка).

    До структури Держтелерадіо України, крім Національної те-лекомпанії України і Національної радіокомпанії України, вхо­дять 25 обласних (регіональних) державних телерадіокомпаній, Київська і Севастопольська регіональні державні телерадіоком-панії та Державна телерадіокомпанія "Крим". У Севастополі пра­цюють ще телерадіокомпанії "Бриз" і "Амідаз".

    Найбільша кількість об'єктів телебачення і радіомовлення розташована у Києві (120), Одеській (76), Донецькій (59) облас-

    283

    Теорія журналістики

    тях, найменша — у Закарпатській (2), Тернопільській (3), Во­линській (7), десять областей мають від 20 до 50 об'єктів телеба­чення і радіомовлення, шість областей — до 10 об'єктів. 83,3 від­сотка об'єктів електронних засобів масової інформації мають гос­прозрахункову форму фінансування і лише 8,1 відсотка - бюд­жетну, 8,1 відсотка — змішану.

    Програми комерційних (недержавних) телерадіокомпаній су­марно за обсягами мовлення у кілька разів перевищують обсяги мовлення державних телебачення і радіо. Так, у Києві з 380 го­дин цілодобового радіомовлення на всіх каналах лише 64 години здійснюється державними мовниками, з 128 годин сумарного телевізійного мовлення столиці - відповідно всього 26 годин. Аналогічна ситуація склалася в багатьох інших регіонах країни.

    Нині понад 70 відсотків недержавних телестудій і майже 90 відсотків недержавних радіостанцій ведуть свої програми ро­сійською мовою.

    Місцева преса, як правило, україномовна, за винятком Кри­му, Донбасу, південних областей.

    Населення обласних центрів, міст і сіл віддає перевагу місце­вим друкованим засобам масової інформації (газети дешевші, вис­вітлюють місцеві події), люди дізнаються про події державної ваги саме з міських, міськрайонних і районних газет. Тому вплив низо­вої преси на формування громадської думки важко переоцінити.

    Майже ЗО періодичних видань виходить в Україні мовами на­ціональних меншин — болгарською, угорською, румунською, грецькою, кримськотатарською, німецькою, сербською, вірменсь­кою, на івриті та ідиш. Ця преса зосереджена в основному в місцях компактного проживання національних меншин.

    Якщо раніше абсолютну більшість становила компартійна преса, то нині картина докорінно змінилася.

    Поряд з абсолютним збільшенням кількості періодичних ви­дань наприкінці 90-х pp. помітно зменшилися тиражі, що пояс­нюється не стільки зниженням читацького інтересу, скільки не­сприятливою економічною ситуацією в державі, зниженням жит­тєвого рівня населення, високими цінами на папір, послуги зв'язку й поліграфії, що обумовлює й зростання цін самих видань. На цьому тлі порівняно високі тиражі — від 200 до 400 тисяч при­мірників — вдається зберігати популярним газетам «Сільські віс­ті», «Голос України», «Урядовий кур'єр», «Киевские ведомости», журналам «Жінка», «Дім, сад, город».

    Співвідношення між державними і недержавними друковани­ми засобами масової інформації свідчить про те, що в Україні

    284

    Система національної преси

    будується демократичне, громадянське суспільство. Серед засновників видань, які розповсюджуються по всій Україні, пер­ше місце посідають комерційні структури, друге — приватні осо­би, третє — наукові та науко во-виробничі установи, четверте і п'яте, відповідно, поділяють органи державного управління та громадські організації. Більшість видань із загальнодержавною та зарубіжними сферами розповсюдження (54%) засновані не­державними структурами.

    Дещо інша картина спостерігається у місцевій пресі. Тут дер­жавні видання становлять 62 відсотки.

    В Україні в установленому законодавством порядку зареєс­тровано 18 інформаційних агентств. З них лише одне державне, всі інші приватні, засновані за участю іноземного капіталу тощо. Насправді ж агентств значно більше. Чимало з них були зареєс­тровані, але з часу прийняття Закону України "Про інформацій­ні агентства" (28 лютого 1995 р.) не перереєструвалися згідно з вимогами законодавства. Серед них, зокрема "Інтерфакс-Украї-на", УНІАН, УНІАР та ін.

    Таким чином, у державі склалася ситуація, коли з боку цен­тральних владних структур, включаючи найвищі, пріоритети на­даються не державним, а інколи навіть не національним інфор­маційним агентствам, а агентствам, заснованим за участю іно­земного капіталу. їм у першочерговому порядку надається опе­ративна інформація, представники цих агентств неодмінно вклю­чаються до складу груп для висвітлення офіційних зарубіжних візитів керівників держави чи візитів високих зарубіжних гостей в Україну, міжнародних подій за участю представників владних структур.

    У системі національних ЗМІ ще не сформувалися повнофун­кціональні автономні українські сегменти міжнародних комп'ютерних мереж, зокрема сегмент глобальної мережі Інтер-нет. Внаслідок цього, з'єднання абонентів, що перебувають на території України, може здійснюватися лише з виходом маршру­ту передачі за межі держави (через Гельсінкі, Лондон, Відень, Москву тощо), що тягне за собою відтік прибутків за ці послуги за кордон.

    Журналістський корпус України вперше за останні десяти­річчя прагне репрезентувати власну журналістику, точніше — власну українську журналістику. Найнагальнішим завданням засобів масової інформації стало формування державного мис­лення як мислення гуманного, демократичного, відповідально­го. Журналісти усвідомлюють, що народу потрібно повернути

    285

    Теорія журналістики

    історичну свідомість, дати, за словами Сковороди, духовний меч як найвищу духовну та естетичну цінність. Тому їх святим обов'язком стало прагнення донести весь зміст української на­ціональної ідеї, всебічно розкрити, що незмінною її складовою є ідея державної незалежності. Іншою складовою української національної ідеї розглядається ідея самодостатньої цінності людської особистості.

    Тому через засоби масової інформації поширюються найрізно­манітніші знання в галузі українознавства — від вивчення україн­ської мови до освоєння і опрацювання складних проблем вітчиз­няної історії, традицій українського народу.

    Ці обставини впливають і на різке збільшення кількості ви­дань духовно-просвітницького, економічного, медичного, релі­гійного характеру. Зросла кількість і якість друкованих засобів масової інформації, які спеціально висвітлюють питання еконо­мічних реформ, сприяють розвитку ринкових відносин, прива­тизації, підприємницької діяльності, порушують питання соці­ального захисту населення.

    Неоднозначні процеси відбуваються у сфері книговидання. Якщо до 1991 р. в Україні книжки випускалися тільки державни­ми та відомчими видавництвами, а їх було не більше трьох десят­ків, то на кінець 90-х pp. функціонувало, за неповними даними, понад 800 видавничих структур різних форм власності. Незважа­ючи на таке бурхливе кількісне зростання видавництв, кількість книг за тиражами зменшилася більш, ніж у чотири рази (у 1996 p., наприклад, було видано по одній книжці на кожного жителя України). У загальному книжковому потоці останніх років пере­важає так звана комерційна, тобто розважальна продукція. Во­дночас фактично припинено видання наукових праць з фунда­ментальних, гуманітарних та природничих наук, передплатних видань, зарубіжної класики українською мовою та української класичної літератури іноземними мовами.

    Усього в 1996 р. було видано в Україні 6074 назви книг і бро­шур загальним тиражем 51 млн 777 тис. примірників. Це менше, ніж у 1995 р., за назвами — на 35 книг і брошур (0,57%) і за тиражами — на 16 млн 379 тис. (24%). Таким чином, як і попе­реджали видавці й аналітики, податковий тиск держави і закон в Росії про підтримку книговидання, який надав пільги власним видавцям, зробили свою справу.

    Зменшення тиражів видань свідчить про те, що в 1996 p., як і в попередні роки, видавці у ринковій стратегії планували свою роботу, виходячи з обережної тиражної політики.

    286

    Система національної преси

    Аналіз даних про роботу видавничої системи країни свідчить про те, що падіння обсягу книговиробництва продовжується. Про глибину спаду свідчить рівень книгозабезпечення населення. У1990 р. в Україні на 100 чоловік припадало 334 примірники книг і брошур; в 1995 р. — 131; в 1996 р. — 99,6 примірника (нижче рівня 1940 p., коли було видано 116 примірника на 100 чоловік). Для порівняння, в Німеччині в 1996 р. на 100 чоловік припадало 1200 примірників книг і брошур; в Росії — 321.

    У довіднику Книжкової палати України «Видавництва, видав­ничі та книгорозповсюджуючі організації» представлено 777 ор­ганізацій, які видають книги, серед них: видавничих організацій — 705; редакцій журналів, що видають книги — 30; редакцій газет, що видають книги — 31; поліграфпідприємств, що вида­ють книги — 11. Із 777 зареєстрованих видавничих структур тіль­ки 453 організації у 1996 р. займалися виданням книг, це 44 дер­жавних і 409 комерційних видавництв і видавничих організацій.

    У 1996 р. частка книг і брошур, надрукованих державними видавництвами і видавничими організаціями в загальному обсязі книжкової продукції складала 59,7% (3627) за кількістю назв і 48% (24926,4) за тиражами, комерційні видавництва надрукува­ли відповідно — 40,3% (2447) і 52% (26850,7). Таким чином, дер­жавний сектор українського книговидання в 1996 р. закріпив свої позиції на книжковому ринку.

    Високі показники щодо обсягу робіт у 1996 р. мали державні видавництва: «Вища школа», «Освіта», «Наукова думка», «Ли-бідь» і комерційні видавництва «Донеччина» й «Фоліо», які ви­дали відповідно 203, 105, 92, 90, 92, 88 назв книг та брошур. Великі тиражі видань мають державні видавництва «Освіта» — 11 млн 376 тис. примірників, «Світ» — 1 млн 60 тис. примірни­ків, «Либідь» — 1 млн 44 тис. примірників та «Наукова думка» — 409 тис. примірників і комерційні видавництва «Генеза» — 1 млн 995,7 тис. примірників та «Фоліо» —1 млн 725 тис. примірників. По 20 книг видали 37 видавництв, серед них 21 комерційне і 16 державних видавництв. А видавництв і видавничих організацій, що видали по одній книзі — 215 (47%).

    Випуск книг і брошур мовами національностей, які прожива­ють в Україні, та мовами народів зарубіжних країн у 1996 р. ха­рактеризується такими даними: 50,8% (у 1995 р. — 47%) назв книг і брошур друкувалося українською мовою, 35% (у 1995р.— 38%) — російською, 1,3% англійською і 0,5% — німецькою. Най­більший тираж видань українською мовою мають видавництва: «Право» Українська правнича фундація (1 млн примірників) —

    287


    Теорія журналістики



    Рис. 1. Динаміка українського книговидання за назвами (кількість назв, друк.)



    Рис. 2. Динаміка українського книговидання за тиражами (тиражі видань, тис. прим.)

    «Конституція України»; «Освіта» (600 тис. примірників) — «Рід­на мова» і «Образотворче мистецтво» підручники для 5-го класу. Аналіз даних, що характеризують випуск книг і брошур за цільовим призначенням, свідчить про те, що в 1996 р. було збіль­шено друкування навчальних (1366 назв, тиражем 23 млн 172 тис.

    288





    Система національної преси


    Рис. 3. Кількість книг і брошур, друк.



    Рис. 4. Тиражі книг і брошур, тис. прим.

    200 примірників) і навчально-методичних видань (559 назв тира­жем 1556,2 тис. примірників). Це складає майже 32% від загаль­ної кількості назв книг і близько 48% від загальної кількості тиражів. У той же час видання художньої літератури зменшилось у порівнянні з 1995 р. за назвами — на 11%, а за тиражами — на 37%. Майже аналогічно зменшилось і видання дитячої літерату-

    289





    Теорія журналістики

    Рис. 5. Кількість книг і брошур, виданих різними мовами, друк.

    ри: українською мовою у 1996 р. було видано 157 назв книг для дітей тиражем 1483,7 примірника; російською — 114 назв тира­жем 1522,1 примірника.

    Розглянемо динаміку книговидання за назвами і тиражами за 1991-1996 pp. в Україні (рис. 1, 2).

    Розглянемо тепер статистичну інформацію (рис. З, 4), що ха­рактеризує видавничу діяльність України за період 1960—1996 pp.

    Кількість і тиражі виданих книг і брошур різними мовами показано нарис. 5, 6.

    Випуск в Україні видань художньої літератури, як уже зазна­чалось, з кожним роком зменшується. У 1996 р. було видрукува­но 912 назв книг, із них: 414 видань російською, 345 — українсь­кою, 21 — польською та 132 — іншими мовами. Загальний тираж видань — 6 млн 604 тис. примірників, що становить близько 13 примірників на 100 чоловік.

    Розглянемо видання в Україні художньої літератури різними мовами (рис. 7, 8).

    Із 912 назв художньої літератури було видано 211 назв книг українських письменників, із них: 179 назв (52 книги російсь­кою мовою) для дорослих і 32 назви (12 книг російською мовою) для дітей. Загальний тираж видань становить 1927,8 примірника для дорослих і 411,2 тис. примірника для дітей.

    Розподіл видань художньої літератури українських письмен­ників за тиражами (рис. 9)

    290





    Система національної преси


    Рис. 6. Тиражі книг і брошур, виданих різними мовами, тис. прим.



    Рис. 7. Кількість книг і брошур, виданих різними мовами, друк.

    Найбільша кількість назв книг художньої літератури українсь­ких письменників (68) видавалася тиражами 1000 примірників, потім до 500 примірників (33), а тиражами 25 і 20 тис. примірни­ків було видано 5 книг. Це такі книги: Моргунов В. Кто закажет реквием (Донецьк, ПКФ «БАО»); Моргунов В. Синдром уста­лости: Повести (Донецьк, ПКФ «БАО»), які мають тиражі по 25

    291


    Теорія журналістики



    Рис. 8. Тиражі книг і брошур, виданих різними мовами, тис. прим.



    Рис. 9. Тиражі книг і брошур, тис. примірників.

    тис. примірників;' Безуглый И. Тайны «Вервольфа»: Докумен­тальная повесть (Хмельницький, «Поділля»); Гладкий В. Меч Вайу: Исторический роман (Донецьк, МП «Отечество»); Глад­кий В. Последняя жертва «Магистра»: Детективные повести (До­нецьк, МП «Отечество») — по 20 тис. примірників.

    292

    Система національної преси

    Найбільші тиражі дитячої літератури мають такі книги: Ва-левский А. Азбука-смешинка: Стихи (Одеса, МП «Два слона») — 100 тис. примірників; Спиваковский В. Если хочешь быть бога­тым и счастливым, не ходи в школу: (К., «Гранд») — 30 тис. примірників; Січовик І. Невдячний кіт: Вірші для дітей дошкіль­ного віку (К., «Спалах») — 27 тис. примірників.

    Письменниками, які є членами Спілки письменників Украї­ни, видано 30 назв книг для дорослих (12 книг письменників українського зарубіжжя) і 2 книги для дітей. їх тиражі складають відповідно — 92,2 тис. і ЗО тис. примірників.

    Проте окремі російськомовні книги художньої літератури ви­давалися і більшими тиражами, наприклад: Сушинский Б. Ры­цари кардинала: Сер.: В 4 т. (Донецьк, AT «Донеччина») — 200 тис. примірників; Ле І. Хмельницкий: Роман: В 2 т. (Донецьк, AT «Донеччина») — 200 тис. примірників; Ну просто анекдот!: Сбор­ник анекдотов и карикатур (К., Роб. газета) — 100 тис. примір­ників; Врублевская В. В тени деревьев, которых нет: (Женщина и гипнотизер) (К., Роб. газета) — 50 тис. примірників.

    Випуск і річні тиражі періодичних видань і видань, що про­довжуються, різними мовами, показано на рис. 10, 11.

    Випуск періодичних видань і видань, що продовжуються, за назвами у порівнянні з 1995 р. збільшився на 113 видань, однак тиражі на 18 відстоків зменшились.

    Видання газет в Україні (кількість газетних видань та їх тира­жі) показано на рис. 12, 13.

    За даними Книжкової палати України, у 1996 р. видавалось 2206 назв газет, з них: 1170 — українською мовою; 884 — ро­сійською мовою; 123 — українською-російською мовами; 6 — українською та іншими мовами; 23 — іншими мовами.

    На діаграмах добре видно, що у 1996 р. видавалося газет україн­ською мовою у 2,3 раза менше, ніж у 1960 р. і у 1,5 раза менше, ніж у 1990 р. Ще більш вражаюча різниця з тиражами газет: так у 1996 р. тиражі україномовних газет у 1,3 раза менші, ніж у 1990 р. і у 3,6 раза менші, ніж у 1990 р.

    Різке зменшення тиражів газет пов'язане з високою собівар­тістю та дорогими послугами на доставку газет, а також із низь­кою купівельною спроможністю основної маси населення Укра­їни. Зменшення видання художньої і особливо дитячої літерату­ри є не що інше, як своєрідне обмеження свободи слова і друку.

    Поліграфічний комплекс України складає 2189 підприємств різних форм власності, з яких 21,1 відсотка є державними. У за­гальнодержавній власності знаходяться 23 поліграфічні підпри-

    293


    Теорія журналістики



    Рис. 10. Кількість періодичних видань і видань, що продовжуються, виданих різними мовами, друк.



    Рис. 11. Річні тиражі періодичних видань і видань, що продовжуються, виданих різними мовами, тис. примірників.

    ємства, у тому числі 5 книжкових фабрик, 4 обласні друкарні, 14 газетно-журнальних видавництв. За наявності значних потуж­ностей для випуску книжкової, газетної, етикетної, бланкової про­дукції, в умовах спаду виробництва використовуються вони лише на 40-50 відсотків.

    У зв'язку з цим підприємства галузі велику кількість устатку­вання змушені ставити на консервацію. Особливо складна ситу­ація з друкарським поліграфічним устаткуванням, 75 відсотків якого відпрацювало по 3—4 експлуатаційних терміни і давно під­лягає заміні.

    Внаслідок поспішних і непродуманих дій щодо комерціаліза-

    294





    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27


    написать администратору сайта