Главная страница
Навигация по странице:

  • Телеконференції (телемости, телепереклички тощо).

  • Електронна пошта.

  • Банки політичних даних.

  • Система національної преси

  • Працівники власне ЗМІ.

  • Спеціалісти в галузі телекомунікацій, відеотексів, відео, об­ числювальної техніки тощо.

  • Теорія журналістики

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница24 из 27
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27

    Кабельне телебачення. Хоча воно використовується в ос­новному для передачі розважальних програм, однак має суспіль­но-політичний характер.

  • Відеомагнітофони. Різке зростання продажу відеомагні-тофонів почалося у 1983 р. Останнім часом цей різновид відеотех-ніки все більше використовується для різноманітної реклами.

  • Телеконференції (телемости, телепереклички тощо). Зобра­ження й звук використовуються для того, щоб встановити зв'язок між двома точками на Землі.

  • Електронна пошта. Мова йде про послання, що передають­ся завдяки електроніці та ЕОМ, які зберігають її доти, доки їх адресати не ознайомляться з ними.

  • Електронні банки даних. У них зберігаються короткі анотації, статути, судові справи, термінові послання, офіційні та інші відо­мості, доступні абонентам за допомогою електронних засобів. Ці банки фігурують на ринку вже давно у галузі юридичних і техніч­них даних, але їх все частіше використовують у політичних цілях.

  • Банки політичних даних. На місцях, скажімо, списки вибор­ців все частіше оновлюються за допомогою ЕОМ. Виходячи з цього, кандидати можуть створювати власні картотеки даних про виборців.

    270

    Система національної преси

    1. Лазерна преса. Вона має дуже високу швидкість роботи і за допомогою її можна друкувати індивідуальні звернення із швид­кістю фотокопіювального пристрою.

    2. Персональні комп'ютери. Персональні комп'ютери та їх про­грамне забезпечення були у центрі багатьох дискусій про вико­ристання нових технологій у політичних кампаніях.

    3. Відеогазети. Мініатюризація відеотехніки і створення пор­тативних передавачів дають можливість випускати щоденні «те­легазети».

    Які ж характерні зрушення у всій системі ЗМІ відбулись остан­нім часом у світовому контексті?

    Насамперед, подальший розвиток на Заході одержав процес монополізації і концентрації преси. Одночасно ще більше зросла роль реклами як джерела доходів. Так звана «незалежна преса», що не контролюється видавничими корпораціями, продовжує скорочуватися.

    Що стосується радіомовлення, то спочатку у Західній Європі, а потім і у нас почало активно розвиватися приватне радіомов­лення, а разом з ним зростає вплив комерційних інтересів на програмну політику радіостанцій.

    У зв'язку з цим в Україні виникла необхідність підготовки фахівців нового профілю, здатних організувати регіональне мов­лення в УКХ- та FM-діапазонах, які через нестачу кваліфікова­них кадрів освоюються з численними порушеннями Закону Ук­раїни "Про телебачення і радіомовлення". Багато станцій, що виникли в останні роки, ігнорують вітчизняну музичну культуру, ведучі спілкуються із слухачами переважно російською мовою або мовним суржиком на зразок говірки Вєрки Сердючки. Чи­мало з них не виявляють любові до України (іноді навіть лояль­ності), поваги до українського народу, не несуть відповідальності за свої антиукраїнські та антидержавні вислови і висловлювання. Усі комерційні радіостанції зловживають рекламою, підкреслено обходять тему відповідальності за долю незалежної держави, ні прямо, ні скісно не виказують готовність служити її інтересам.

    У телевізійному мовленні спостерігається така тенденція, як поширення мікрохвильового телебачення, розрахованого на ро­боту в умовах приміських зон.

    У життя людства, випередивши за темпами свого розвитку не тільки радіо, але й телебачення, стрімголов увірвалося відео. За прогнозами, до кінця століття у високорозвинених країнах прак­тично кожна сім'я матиме власну відеосистему.

    Характерною прикметою процесу інформації є поява найрізно-

    271

    Теорія журналістики

    манітніших інформаційно-комунікаційних служб. Одна з них — відеотеко (інколи термін «відеотеко» (videotex) замінюють термі­ном «відеотекст» (videotext). Відеотеко почався як експериментальна служба, яка давала можливість своїм клієнтам уступати, у'взає­мозв'язок з базами даних за допомогою спеціальних терміналів.

    Звернімо увагу на одну важливу тенденцію системи сучасних ЗМІ: «вибух комунікації» немов поділив її кадровий потенціал принаймні на дві групи:

    1. Працівники власне ЗМІ. За своїм способом мислення, ха­рактером роботи вони більш близькі до художників та інших твор­чих працівників. Людському фактору надається велике значен­ня. Техніка має для них лише статус знаряддя. Вони віддані гума­ністичній традиції. Ідеалом для себе вони вважають діяльність, повністю вільну від політичної влади, а основним покликанням — не формувати свідомість, а говорити правду.

    2. Спеціалісти в галузі телекомунікацій, відеотексів, відео, об­числювальної техніки тощо. Інформація, повідомлення сприйма­ються ними з наукової точки зору у таких символах, як термін, сигнал, шуми. Культура обчислювальників основана на традиці­ях, що йдуть від Декарта і Лейбніца до Вітгенштейна і Тьюрінга, вона позначена пошуками раціональної істини, логічного доказу і дедукції, а також універсальної мови. У цьому смислі інформа­тика уважно вивчає процеси інтелектуальної творчості, тяжіє до створення штучного розуму.; Рівень соціальної залученості обчислювальників значно нижчий, ніж рівень їх колег із ЗМІ і телекомунікацій, вони більше схильні до політичного нейтраліз­му ji Це не заважає, однак, інформації посідати певне місце у со­ціальному просторі і навіть, як інколи стверджують, бути рушієм істинної «революції» або центром нової «технічної культури».

    1 Отже, засоби масової інформації організаційно відособлені, але в той же час зв'язані між собою специфічним чином. Цей органіч­ний взаємозв'язок обумовлений двояко: по-перше, їх єдиними суспільними функціями, а, по-друге - спільністю об'єкта-аудито-рії, на яку спрямований їх вплив. Саме ці характеристики необ­хідні для визнання преси, радіо і телебачення цілісною системою. ■ Іншими її важливими ознаками є інтегральні властивості і дина­мічний характер взаємовідносин між складовими частинами.

    Потік соціальної інформації, що передається різними канала­ми ЗМІ, необхідно розглядати як цілісне утворення. Кожну кон­кретну газету, програму радіо і телебачення слід розглядати у взаємозв'язку синхронного впливу на аудиторію, оскільки вони є елементами цієї системи.

    272

    Система національної преси

    Функціональна спільність, зв'язки з аудиторією, щодо якої засоби масової інформації в міру їх консолідації все більше вис­тупають як одне ціле, приводять до формування системних, інтегральних якостей.

    Система в цілому характеризується такими властивостями, як тематична універсальність, актуальність, оперативність, аналі-тичність, емоційність, безперервність, наступність і система­тичність при передачі соціальної інформації. Причому кожна з цих інтегральних властивостей відрізняється від властивостей преси, радіомовлення і телебачення, взятих окремо, і тим більше від їх властивостей у різні періоди їх розвитку (наприклад, преси XIX ст., радіо 20-х pp., телебачення 50-х pp.).

    Виникнення радіомовлення і документального кіно, власне кажучи, і сповістило про зародження самої системи засобів ма­сової інформації.

    Що стосується кінодокументалістики, то вона стала невід'єм­ною частиною аудіовізуальних засобів масової інформації і роз­вивалась разом з ними. І хроніка, і документальне, і науково-популярне кіно вдосконалюють форми свого співробітництва з телебаченням, поступово стираючи, так би мовити, відомчі бар'єри.

    Екскурс в історію кінематографа переконує, що з перших днів свого народження він, насамперед, ставав засобом масової інфор­мації, своєрідним історіографічним джерелом, бо відображав життя таким, яким воно насправді було, тобто протокольно і докумен­тально точним. Про це переконливо свідчать перші фільми бра­тів Люм'єр («Вихід робітників з фабрики», «Прибуття поїзда»), видові серії, зняті в Росії французькою фірмою «Пате» («Рибалка в Астрахані», «Повінь у Москві 1908 року», «Донські козаки»), роботи кінохронікерів того часу.

    У житті суспільства документальному кіно з самого початку його виникнення відводилась та ж роль, що й пресі.

    Д. Вертов, тонко розуміючи специфіку кіножурналістики, роз­глядав її діяльність не ізольовано від преси й радіо. Він хоч і не писав у своїх працях про взаємодію з ними, але всі його теоре­тичні висновки про природу кіно, його величезні виражальні можливості завжди базувалися на глибокому розумінні необхід­ності єдності і взаємозв'язку між кіно, пресою і радіо, розподілу обов'язків між ними. У 1923 р. Д. Вертов, заглядаючи далеко вперед, ставив питання про перетворення періодичного екран­ного тижневика у кіногазету, яка, за його задумом, мала стати «оглядом світу через кожні кілька годин часу» (Вертов Д. Статьи.

    273

    Теорія журналістики

    Дневники. Замыслы. — М.3 1966. — С. 68). Тобто мова йшла про створення щоденного кіновипуску, подібного до інформаційних добірок у газеті, телевізійних програм «Вісті» і «Новини».

    Справді, радіо потрібен був певний час, щоб воно перетвори­лося з технічного пристрою для передачі звукових сигналів на далекі відстані в могутній засіб впливу на мільйони людей, набу­ло своїх системних властивостей і функцій.

    Спочатку радіо тільки озвучувало матеріали преси, потім від­крило свої власні виражальні особливості і жанри.

    Аналогічний шлях у своєму розвитку пройшло і телебачення, але воно спиралось вже на досвід не тільки преси і кіно, але й радіо. А з появою нових технічних засобів, таких як кабельне телебачення і супутниковий зв'язок, із стихійним виникненням приватних телестанцій почали говорити про «телебачення без кордонів» і навіть про «телешовінізм».

    І знову новими гранями обернувся процес взаємопроникнен­ня, скажімо, того ж телебачення і кіно, щоправда, вже на значно вищому рівні. Так, останнім часом, особливо в Америці і Японії, бурхливо почало розвиватися телебачення високого вирішення (ТВВ) — нової технології, яка дозволяє на екранах телевізорів у кожній сім'ї забезпечити таке ж чітке зображення, як і на кіно­екранах. Одна з привабливих сторін ТВВ полягає у тому, що якість його зображення настільки висока, що кінематографічна промисловість може зацікавитися можливістю його використан­ня при зйомках фільмів. Це буде означати, що програми як для кінематографа, так і для телебачення можна буде знімати одним і тим же обладнанням, відпаде необхідність займатися справою, що забирає багато часу — перетворенням програм, які були при­значені для іншого засобу масової інформації.

    До речі, розвиток аудіовізуальних комунікацій, в тому числі й в Україні, дуже гостро поставив проблему телерадіоосвіти. Вирішення питань телерадіоосвіти може бути продуктивним лише у зв'язку з оцінкою сучасного стану і прогнозуванням майбутнього телебачення і радіомовлення в Україні. Сьогодні підготовка кад­рів для телерадіомовлення розпорошена по різних навчальних закладах, і ні кількісно, ні якісно не забезпечує вкрай зрослих на сучасному етапі кадрових потреб не лише новостворених комер­ційних, але й державних структур, що породжує нездорову кон­куренцію між ними і спонукає їх самотужки вирішувати цю проб­лему, часто «кустарними», дилетантськими методами, а також відсутній єдиний інформаційно-координуючий центр, який би визначав номенклатуру спеціальностей, потребу в них, програм-

    274

    Система національної преси

    ний рівень підготовки. Внаслідок цього досі повністю відсутня фахова підготовка спеціалістів з багатьох вкрай необхідних для розвитку сучасного телебачення і радіомовлення професій, на­приклад відеомонтажерів, фахівців з електронних ефектів та комп'ютерної графіки, телерепортерів-журналістів, операторів та режисерів в одній особі та багатьох інших. Навіть телевізійна журналістика сприймається як монопрофесія, а це ж складний конгломерат різноманітних спеціальностей та спеціалізацій: ре­дактори, сценаристи, репортери, коментатори, ведучі, інтерв'ю­ери, — кожна з яких потребує спеціальної фахової підготовки. Ніхто не готує і фахівців середньої ланки — монтажерів, адмініс­траторів, асистентів звукорежисерів та ін. Існує ще багато інших невирішених, але принципових питань щодо телерадіоосвіти, від якої врешті залежить сучасне і майбутнє аудіовізуальних комуні­кацій в Україні.

    Назріла необхідність, наприклад, організації на факультетах і в інститутах журналістики навчальних радіостанцій, де кожен студент зможе освоїти організацію та специфіку регіонального мовлення, опанувати обов'язки творчих працівників на різних редакційних посадах, здобути навички управління творчо-вироб­ничим колективом. Після чотирьох років навчання на такій станції випускник має одержати сертифікат з правом відкриття власної радіостанції. Навчальна радіостанція допоможе напов­нити український ефір в УКХ- і FM-діапазонах журналістами кваліфікованими й відповідальними, вихованими в дусі патріо­тизму.

    Інститут журналістики Київського університету вже має пев­ний досвід підготовки передач, наприклад для молоді, зокрема в радіопрограмі "Студентська хвиля", яку готують студенти Інсти­туту і яка щонеділі передається по київській трансляційній мере­жі. Ця програма висвітлює студентське життя, віддзеркалює ву­зівські настрої, відповідально, зацікавлено і кваліфіковано роз­повідає про перебудову і проблеми вищої школи.

    У місті, де кожен третій вчиться і де немає жодної студентсь­кої газети, нова радіопрограма стала виразною барвою в палітрі столичних радіопередач.

    Створення навчальної радіостанції дозволить істотно скоро­тити термін професійного становлення студентів, зробити ви­робничу практику не сезонно, а цілорічно, поєднати навчання студентів з роботою в редакції.

    Враховуючи, що вирішальною ознакою сучасної комунікатив­ної ситуації в Україні є те, що єдиний багатокомпонентний аудіо-

    275

    Теорія журналістики

    візуальний інформаційний простір твориться не лише держав­ними, а й багатьма комерційними телерадіомовними організаці­ями, нагальною потребою часу є розроблення єдиної національ­ної політики в галузі телебачення і радіомовлення. Невід'ємною складовою частиною цієї політики є створення скоординованої системи фахової освіти, здатної забезпечити відповідний кількіс­ний та сучасний якісний рівень підготовки телерадіофахівців для будь-яких організацій, незалежно від їх відомчого підпорядку­вання. Проблема підготовки кадрів для телебачення і радіомов­лення за своєю гостротою така ж важлива, як технічне оснащен­ня студій телебачення і радіомовлення. І розв'язання цих про­блем має йти паралельно і одночасно.

    У зв'язку з цим зауважимо, що одним з факторів нормального функціонування всієї системи ЗМІ є характер освіти і рівень куль­тури, яких, однак, недостатньо для того, щоб гарантувати пере­дачу цього надто крихкого завоювання від одного покоління журналістів до іншого.

    Що ж стосується існування єдиної системи ЗМІ, то незапереч­но, що жоден із засобів масової інформації, які виникали в про­цесі розвитку всієї системи, не витіснив, не замінив вже наявні, а доповнив їх, став своєрідним прискорювачем дальшого їх удос­коналення. У результаті загальний потенціал системи, що безпе­рервно формується, набагато збільшився.

    Завдяки здатності телебачення відображувати дійсність за до­помогою звуко-зорової мови все інтенсивніше виявляється інтегральна якість системи — емоційність. Тепер уже не тільки газета, але і радіо змушені шукати власні можливості для поси­лення емоційності виступів.

    Помітно відчувається і вплив преси на радіо і телебачення, наслідком якого є проникнення аналітичного, дослідницького начала в радіо- і телепередачі. Це і бесіда «за круглим столом» оглядачів, і публіцистичне осмислення складних життєвих про­блем за участю телеглядачів, і документальні фільми дослідниць­кого характеру.

    Протягом кількох століть суспільство задовольнялось, по суті, єдиним засобом масової інформації — пресою. Прискорення сус­пільного життя зумовило виникнення й інших засобів.

    Отже, потреба спілкування людей у ході спільної діяльності була джерелом і головною рушійною силою появи і розвитку масової інформації.

    Преса — найстаріший вид журналістики, її родоначальниця. Розширення і диференціація аудиторії преси, нові соціальні за-

    276

    Система національної преси

    вдання, науково-технічна революція породжують необхідність виникнення нових видів і типів періодичних видань, включаючи програми і канали електронної преси. Цей процес продовжуєть­ся і в наш час, система преси знаходиться в постійному русі, розвитку.

    Щоправда, системі ЗМІ України доводиться наздоганяти сві­тову масову комунікацію, засвоювати її досвід. Адже до здобуття незалежності у нас, як і в республіках колишнього СРСР, перева­жала тоталітарна журналістика, що складалася поступово, почи­наючи з 1917 р. і проіснувала до кінця 80-х pp. XX ст. Ряд учених уважає, що юридично-правовими межами її в часі є 1917 р. («Дек­рет про пресу») та 1990 р. (Закон про пресу) (див., наприклад, Потятиник Б. В. Тоталітарна журналістика. — Львів, 1992).

    Нинішня система ЗМІ в Україні прагне розвиватися за об'єктивними законами, використовуючи світовий досвід. Так, скажімо, тип і періодичність кожного нового видання, що з'яв­ляється в Україні після проголошення її незалежності і прийнят­тя відповідних законів про пресу, визначаються наявністю вже функціонуючої системи. І нове видання чи програма беруть на себе відповідні обов'язки її складової частини, підвищуючи силу і ефективність самої системи.

    Газета, журнал мають на озброєнні друковане слово, графічні елементи (знімки, малюнки, креслення і т. п.), різні форми роз­міщення матеріалів на газетній сторінці. Із цих компонентів го­ловним є друковане слово.

    Учені-психологи довели, що інформаційні можливості кож­ної з чотирьох знакових систем — словесної, кінетичної, музич­ної і графічної (зображальної) — неоднакові. Найбільшою інформаційною насиченістю володіють словесні знаки, які пов­ніше передають значення і менше, ніж інші знаки, залежать від індивідуальних та інших особливостей і умов сприйняття.

    Ця обставина, а також те, що друкована публіцистика харак­теризується переважно логіко-поняттєвим способом висвітлення фактів, подій, явищ і процесів життя, створює сприятливі мож­ливості читачеві для орієнтування, правильного уявлення про світ, в якому він живе.

    Ставлення до преси визначається фізичними і побутовими умовами сприйняття її матеріалів: газету, наприклад, ми читаємо в зручний для нас час, швидко переглядаємо чи вивчаємо, чита­ємо увесь матеріал або вибірково. При цьому маємо можливість зупинитись, осмислити прочитане або пізніше знову повернути­ся до нього.

    277

    Теорія журналістики

    Психофізіологічні і фізичні умови сприйняття матеріалів га- ' зети визначають її найбільш сильний бік — аналітичність. Зви­чайно, газеті притаманні й інші властивості (оперативність, емо­ційність і т. ін.), але в умовах діяльності системи засобів масової інформації вони видозмінюються, набувають особливий «газет­ний» відтінок. Виступи преси, таким чином, «уречевлені», закар­бовані на папері. Про цю властивість влучно сказав К. Паус-товський, підкресливши, що у журналістів професія — «ловить жизнь, закреплять каждый ее день на свинцовых колонках набо­ра (тоді ще не було електронної преси, лазерних принтерів і ска­нерів. — А. Москаленко), бросать ее в массы, в города, на глухие станции, в села, на заводы» (цит. за: Шкловский В. Счастье от­крывать мир // Известия. — 1965. — 15 февр.).

    Звук і зображення, що передаються по радіо і телебаченню, — миттєві, одержана, але не втримана в пам'яті інформація «стира­ється». Друковане слово залишається жити, будучи документом сьогоденності, його «знімком». Саме це і є одним із вагомих фак­торів, що визначають ефективність, дієвість виступів преси.

    Крім аналітичності, преса розвиває властиві їй в більшій мірі, ніж радіо і телебаченню, такі специфічні якості, як послідовність і систематичність. Скажімо, повністю проблему можна розкрити у серії публікацій. Газета прагне не тільки дослідити, висунути в центр громадської уваги ту або іншу проблему, але і всебічно, крок за кроком розглянути найбільш ефективні засоби її вирішення.

    Специфічні властивості і характерні комунікативні форми ра­діомовлення випливають з його технічної природи. Властивість синхронного і безмежного поширення інформації, а також відтво­рення живої мови і акустичних картин дійсності визначають ос­новні риси радіомовлення: високий ступінь оперативності, виник­нення у слухачів ефекту співучасті, присутності на місці події і більша в порівнянні з газетою сила емоційного впливу на людину; всюдисущість (можливість прийому передач за будь-яких умов). Радіожурналістика наших днів широко використовує приро­дні виражальні можливості ефіру: багатство живої мови, діало­гічність (не тільки повідомлення, але і спілкування), встанов­лення контактів із слухачами, удосконалення засобів передачі звукових образів події, які документально підтверджують ситуа­цію, відображують атмосферу дії і впливають на емоційну сферу свідомості.

    Усі ці властивості радіомовлення, а також висока оператив­ність передач обумовлюють інший бік його комунікативної при­роди — специфіку сприйняття: виникнення у слухача ілюзії участі,

    278

    Система національної преси

    асоціацій, уявних образів сприяє підвищенню емоційності при­йому інформації, ідентифікації.

    Адресат ототожнює себе з репортером, оповідачем або вислов­люваними ними ідеями (ідентифікація ідей).

    Високими темпами розвивається, як уже зазначалося, телеба­чення. Його специфічні можливості можна визначити так:

    • аудіовізуальний ряд, який являє собою синтез трьох знако­вих систем: усної мови, зображення і музики;

    • оперативність, яка властива не тільки його прямим переда­чам, а й характеризує стиль передач в запису і фільми;

    • стиль спілкування, продиктований умовами і характером сприйняття телебачення вдома;

    О лаконізм, контурність зображувального рішення, продикто­вані малим розміром екрана;

    □ його програмність, яка виявляється в тому, що телебачен­
    ня — це сукупність передач і кожна з них сприймається в кон­
    тексті інших, що надає їй додаткового значення.

    Слід також відзначити високий ступінь персоніфікації кон­тактів з глядачами.

    Названі вище особливості телебачення і, зокрема, те, що всі компоненти телебачення — звук, зображення, аудіовізуальні об­рази — сприймаються одночасно органами почуття (зором і слу­хом), безпосередньо пов'язаними з емоційною сферою свідомос­ті, є вирішальними, коли ми говоримо про вплив на соціальну психологію людини, про виховання соціальних почуттів, настро­їв, звичок, спонук і т. ін. Х^ Як бачимо, кожна складова частина засобів масової інформа­ції має свої специфічні, найбільш ефективні способи впливу на людину.

    Забезпечити безперервний потік соціальної інформації може тільки система ЗМІ, внутрішня структура якої являє собою специ­фічний спосіб взаємозв'язку, взаємодії її компонентів.

    Структурі будь-якої системи, що стала цілісно визначеною, властиві, як найбільш характерні, відносини кооперації і коор­динації.

    У якій мірі ефективність функціонування журналістики зале­жить від удосконалення координації між її складовими частинами?

    Подивимося, наскільки розвинутий принцип специфічності в діяльності преси, радіо і телебачення у сфері передачі ними новин.

    Радіо за своєю природою покликане бути первинним джере­лом суспільно значущої інформації; воно привертає увагу до тих або інших фактів, сприяє формуванню громадської думки.

    279

    Теорія журналістики

    Телебачення прагне до прискорення передачі новин, підви­щення ролі зорового ряду на екрані, а також до подачі аудиторії першої оцінки актуальних подій. Нині глядачі дізнаються про важливі події одночасно, а в ряді випусків і раніше, ніж почули про них по радіо або прочитали в газеті.

    У зв'язку з цим переосмислюється і трансформується подача новин на сторінках друкованих органів. Оперативність газети полягає в прискоренні аналізу, осмисленні та узагальненні того, що відбувається.

    Подані у специфічній радійній або телевізійній формі новини стимулюють інтерес читачів до газетної новини. У них зростає бажання одержати узагальнену, масштабну оцінку подій і явищ соціальної дійсності.

    Основні ознаки газетних новин:

    □ системність у подачі інформації, більш ґрунтовна розпо­
    відь про події;

    Q обгрунтування актуальної інформації специфічними шляха­ми, публікація додаткових повідомлень, фотографій, ілюстрацій;

    • тенденція до узагальнення, масштабності в подачі інфор­мації через відповідний добір фактів, їх організацію за допомо­гою добірок, рубрик, сторінок, а також за допомогою матеріалів оглядового характеру;

    • посилення аналізу, глибоке проникнення в сутність голов­них подій дня, здатність дати їм оцінку, виявити внутрішній ме­ханізм у максимально стислі строки;

    G публікація випереджувальної інформації (про перспекти­ви, майбутнє).

    Єдиний предмет відображення — сучасність у її розвитку — не дозволяє вести мову про спеціалізацію преси, радіомовлення і те­лебачення за змістом: не існує таких фактів, подій, явищ, проце­сів, про які той або інший засіб інформації не міг би розповісти.

    Слід наголосити, що від того, як практично використовується принцип взаємодії (кооперації) компонентів системи ЗМІ, зале­жить стан, тональність всього журналістського «оркестру».

    Структурні Які ж сучасні структурні проблеми сис-

    проблеми ЗМІ теми засобів масової інформації?

    їх кілька:

    1. Зростаючий розрив між невеликою кількістю журналістів агентств і загальною чисельністю журналістів

    Цей розрив існував завжди, але сьогодні він набуває небез­печних розмірів, що пов'язано з надто швидкими темпами зрос-

    280

    Система національної преси

    тання кількості журналістів і викликано збільшенням кількості носіїв писемної, аудіовізуальної і телематичної інформації. Справа в тому, що велика частина інформації, яка поширюється ЗМІ, має у своїй основі майже як ексклюзивні джерела, повідомлення чотирьох світових телеграфних агентств (АП, ЮШ, Рейтер, Франс-Пресс), нашого Укрінформу та кількох державних і при­ватних агентств ближнього закордоння, на яких і грунтується у підсумку «виробництво» інформації.

    А більша частина засобів масової інформації і журналістів лише повторюють, доповнюють і нюансують цю інформацію, яка бук­вально є інфраструктурою їх власного виробництва* Виходить так, що переважна більшість журналістів опиняється у станови­щі коментаторів цієї інформації.

    Сьогодні піраміда інформації виявляється перевернутою. Та­кого роду диспропорція може мати з часом негативні наслідки, оскільки коментар і досьє подій не можуть служити противагою силі і правдивості раніше виробленої інформації.

    2. Модель журналіста друкованої преси і домінанта аудіо­
    візуальних засобів

    Престиж друкованої преси пов'язаний, зокрема, з тим, що журналісти дещо більш незалежні, завдяки численним політич­ним баталіям, які дозволили їм поступово закріпити свій автори­тет і свою законність.

    Звичайно, аудіовізуальна преса має немалий престиж, а її «зір­ки» більш відомі, ніж основна частина журналістів друкованої преси, проте незастаріла інформація, що справляє великий вплив, у більшості випадків походить з писемних джерел. І у нас сьогод­ні найсерйозніші політичні кризи, викликані втручанням ЗМІ, пов'язані переважно з діями друкованої преси.

    3. Рекламний репортаж і похідні від нього форми журналістики
    Уся система ЗМІ зіткнулася з новою проблемою, яку можна

    визначити як все більш сильне змішування реклами та інформа­ції. Наданий момент це явище зачіпає переважно друковану пресу, але можна не сумніватися, що воно пошириться на телематику і аудіовізуальну сферу.

    Різниця між двома такими видами матеріалів зрозуміла кож­ному, однак при читанні численних текстів бачимо, як непоміт­но зникають ці межі, і в результаті реклама поглинає власне пре­су, підриває її престиж.

    4. Спротив центрам економічної влади

    Якщо журналісти вміють або вчаться вести діалог з політич-

    281

    Теорія журналістики

    ною владою, то вони у той же час майже обеззброєні у порівнян­ні з економічними структурами.

    5. Ідеологія комунікації

    Сьогодні проблема не в інформації, а в комунікації. Небезпе­ка пов'язана з тим, що сучасна техніка надає інформації безмеж­ні можливості розвитку, аж до того, що ця інформація поступово ризикує втратити свою самобутність, знаходячись у середині роз­галуженого комунікаційного комплексу.

    Проблема в тому, як уникнути того, щоб журналісти не стали «суперкомунікаторами» і не втратили в цій трансформації те, що сьогодні складає суть їх професії і в результаті забезпечує всю її принадність.

    6. Політична влада і журналістика

    Ця проблема пов'язана із зміною статусу комунікацій у нашо­му суспільстві. Ще вчора політична влада була якщо не оточена повною секретністю, то в усякому разі замкнутою на самій собі і майже не «відкривалась».

    Нині становище докорінно змінилося, і тепер самі політичні влади постійно пояснюють свої дії, виступають «комунікатора-ми», ризикуючи тим самим перетворити журналістів на підруч­них в новій іпостасі, а саме — «інформаційних підручних».

    Сьогодні політичні діячі і журналісти утворюють головну ді­йову пару в широкому комунікативному просторі, причому в та­кій мірі, що вже важко зрозуміти, хто ж тут кого підтримує.

    7. Конкуренція у межах системи ЗМІ

    Конкуренція між засобами масової інформації завжди існува­ла, але вона набуває сьогодні особливого характеру в зв'язку з невідповідністю, яка існувала між постійним розширенням кому­нікативного простору і тим фактом, що більша частина інформа­ції надходила від одних і тих же телеграфних агентств дальнього і близького закордоння. Тому журналісти опинилися в умовах нерівності, що змушує їх докладати ще більших зусиль для того, щоб хоч якось відрізнятися одне від одного.

    Самі ж журналісти, причому більше, ніж будь-коли, присвя­чують чимало часу прискіпливому вивченню творчості своїх ко­лег, прагнучи зрозуміти, як ті чи інші з них при більш-менш однаковому стартовому матеріалі примудряються виділитися своєю кінцевою продукцією.

    Усе це зовсім не відповідає законам будь-якої раціональної логіки і найчастіше нічого спільного не має із завданням інфор­мування, що стоїть перед всією системою журналістики.

    282 .

    Система національної преси
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27


  • написать администратору сайта