Главная страница
Навигация по странице:

  • Результативність журналістської діяльності

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница19 из 27
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   27
    Принцип 8

    Розуміючи, що різні ЗМІ працюють в різних умовах, і ці умо­ви не є стабільними, владні структури мають обережно посила­тися на правила, про які йдеться у принципі 7, і мають визнати, що всі, хто працює у сфері журналістики, має право виробити свої особисті стандарти поведінки — наприклад, у формі кодек­сів поведінки, де буде визначено, яким чином права і свободи журналістів узгоджуються з іншими правами, свободами та інте­ресами, з якими може виникнути конфлікт, а також обов'язки журналістів.

    Ми розглянули основоположні принципи преси, акцентуючи увагу, головним чином, на правдивості та об'єктивності, що най­більш актуальні у часи «смути» і переоцінки цінностей. Вони конкретизуються у більш окремих принципах, які визначають різні сторони їхньої діяльності. Дотримання принципів — важ­ливий критерій напряму, характеру, рівня будь-якого видання. Основоположні принципи преси мають всеохоплюючий харак­тер і тісно пов'язані з такими поняттями, як демократизм, гума­нізм, плюралізм, загальнолюдські цінності.

    Ефективність і Розглянемо, насамперед, поняття резуль-,

    дієвість як різні типи тативності (ефективності і дієвості) жур-
    результативності налістської діяльності у концептуальній

    площині. Ці терміни так чи інакше похо­дять від латинського слова effectus (підсумковість дії, її результа­тивність), що означає наявність функціонального зв'язку. Слов­ники стверджують, що будь-яка діяльність, яка розгортається в рамках даного процесу, повинна привести до певного результа­ту. Наука і практика оперують різноманітними поняттями, що увібрали в себе смислові значення цих слів, але всі вони характе­ризують форми діяльності стосовно їх завершення.

    У масово-інформаційній діяльності поняття результативності використовується принаймні у трьох значеннях:

    1. як спосіб дохідливості (якщо інформація доходить до тих, кому вона адресована, значить і діяльність щодо інформуван­ня — ефективна і дієва);

    2. як показник ступеня досягнення заздалегідь поставленої мети;

    3. як засіб впливу.

    Поняття результативності преси стосується певного впливу

    189

    Теорія журналістики

    цілеспрямованої діяльності. Воно свідчить про реальний резуль­тат впливу преси на людину і суспільство.

    Для уточнення понять «дієвість» і «ефективність» зробимо невеличкий екскурс в історію.

    Термін «дієвість» почав використовуватися в журналістиці значно раніше, ніж термін «ефективність». Працівники газет і журналів зверталися до нього вже в 30-ті pp. «Як показує прак­тика, — читаємо, зокрема, в одному з номерів журналу «Большевистская печать» за 1933 p., — під боротьбою за діє­вість скрізь розуміють лише боротьбу навколо матеріалів вик­ривального плану» (Большевистская печать. — 1933. — №3. — С 22). Це був початок тієї кривавої дієвості, що розквітла у наступні роки. До терміна «ефективність» підвищився інтерес у середині 70-х pp. Так, як же розуміти «дієвість» і «ефектив­ність»?

    Наведемо такий історичний факт. Корчування лісів в Месо­потамії, Греції, Малій Азії було спочатку дійовим засобом збіль­шення орних земель. Однак у результаті поля, позбавлені лісо-захисту, засохли, зачахли, покрились ярами і припинили своє існування як рілля.

    Тут, як бачимо, початок і кінцевий результат певної діяльнос­ті за своїм змістом не збігаються, вони неоднозначні. Ця обста­вина, безперечно, має враховуватись у нашому розумінні дієвос­ті та ефективності.

    Під дієвістю преси слід мати на увазі оперативну, безпосеред­ню реакцію соціальних інститутів і посадових осіб на її виступи. Ефективність преси — поняття більш широке та ємке. Воно вклю­чає результати впливу преси на людину і суспільство, результа­ти, які можна виміряти на рівні свідомості і практики, а також оцінити з точки зору суспільного процесу.

    Таким чином, рівень ефективності засобів масової інформації та її конкретний вияв зумовлені, по-перше, характером завдань, мети, ідей, їх реальністю; по-друге, науковістю процесу поши­рення загальнолюдських цінностей; по-третє, ступенем прийняття або неприйняття, глибокого засвоєння людьми (аудиторією) тих же цінностей, втілення їх у практику, соціальну реальність. Ос­таннє і є результатом впливу, який виступає в формі духовних і практичних ефектів.

    Практика переконує, що ефективність впливу преси, радіо і телебачення залежить від багатьох обставин: змісту, мети, яка поставлена; підготовленості кадрів, вибору засобів, форм і мето­дів впливу; особливостей аудиторії і рівня, на якому здійснюєть-

    190

    Результативність журналістської діяльності

    ся масово-інформаційна діяльність; впливу зовнішніх умов, се­редовища як на ЗМІ, так і на аудиторію.

    При визначенні поняття дієвості ми обов'язково матимемо справу з такими взаємодіючими компонентами, як наирям-кад-ри-засоби-форми-методи; аудиторія-регіон-середовище. Покаже­мо це на такій схемі:



    Наприклад, позитивні якості засобів, форм і метбдів роботи визначаються, в першу чергу, їх здатністю забезпечити диферен­ційованість і систематичність, планомірність і послідовність, гнуч­кість і глибину впливу на дану аудиторію за даних обставин.

    Ефективність засобів масової інформації відзначається винят­ковою багатогранністю. Вона лежить у площині «метод-резуль­тат». Конкретних проблем у цій сфері буде стільки, скільки невідпо­відностей між поставленою метою і кінцевим результатом.

    Вихідною точкою аналізу ефективності є з'ясування мети впли­ву. Звідси бере свій початок проблема дієвості (позначимо її як ПД). Проблема — різниця між поставленою метою (М) і резуль­татом (Р):

    ПД = М - Р

    Вирішити цю проблему — значить привести у відповідність друге з першим. Отже, якщо М = Р, то зникає проблема, і тоді Д=М = Р.

    Мета — це серцевина діяльності засобів масової інформації, вона в кожній конкретній ситуації визначає зміст, вибір засобів, форм і методів впливу на свідомість і поведінку людей. Мета —

    191

    Теорія журналістики

    це майбутній бажаний рівень свідомості і вчинків мас, соціаль­них груп, колективів, окремих осіб. Цілеспрямована діяльність засобів масової інформації передбачає врахування об'єктивно іс­нуючих можливостей. Мета ефективна тільки в тому випадку, якщо вона максимально відповідає потребам і можливостям сус­пільного розвитку (наприклад, ми говорили про спільність цілей на даному етапі розвитку нашого суспільства: самодостатня цін­ність особистості, національна ідея, ідея державності).

    Ефективність діяльності ЗМІ завжди оцінюється з урахуван­ням поставленої мети. Ефективність є власне мірою, ступенем досягнення мети.

    Терміни «ефект» і «ефективність» пов'язані між собою, але вони не збігаються.

    Ефект — це результат будь-якої діяльності засобів масової ін­формації, процесу споживання інформації населенням.

    Ефективність — не просто будь-який результат, а лише той, що збігається з наміром джерела інформації, і свідчить про до­сягнення цілей, які ставилися перед інформацією в процесі її створення і поширення. Отже, ефект — більш широке поняття, ніж ефективність.

    Серед ефектів ми знаходимо і ті, що підтверджують більш чи менш високу (чи відповідно низьку) ефективність інформації ЗМІ, і ті, що свідчать про повну неефективність цієї інформації, і ті, що збігаються з результатами, протилежними намірам джерела інформації (негативний, нефункціональний ефект), і ті, що є, так би мовити, нейтральними відносно ефективності, не мають відношення до неї.

    Усі цілі можна поділити на стратегічні (перспективні) і так­тичні (поточні, ситуаційні, разові, вузькоспеціалізовані). Такий поділ умовний, бо на практиці, переплітаючись між собою в ре­альних обставинах, вони виступають як єдине, нерозривне ціле.

    Перспективні цілі мають загальний характер і органічно вип­ливають із стратегічних завдань. Вони змінюються з переходом до нового стратегічного етапу і ніколи не можуть бути реалізова­ні відразу.

    Тактичні (поточні, практичні, окремі) цілі — це елементи за­гальної або стратегічної цілі. При оцінці ефективності слід вра­ховувати і ті, й інші. Окремі цілі виступають, як правило, у виг­ляді практичних завдань.

    Загальні, стратегічні цілі диференціюються не тільки в часі, але і в просторі. У першому випадку в рамках загальних цілей виділяються окремі цілі. У другому випадку кожна загальна ціль

    192

    Результативність журналістської діяльності

    розпадається на ряд інших, які у своїй сукупності і становлять головну, загальну ціль. Ефективність роботи ЗМІ є співвідно­шення досягнутого у здійсненні цілей з відповідною цільовою установкою. Міра ефективності — це ступінь наближення до вихідної цілі.

    Категорія ефективності в широкому розумінні цього слова передбачає досягнення найвищих результатів при найменших затратах праці і часу. Проте ці поняття не можна переносити із галузі економіки на творчий процес, масово-інформаційну ді­яльність.

    Слід пам'ятати, що гармонійне виховання людей здійснюєть­ся під упливом багатьох факторів, а не тільки функціонування засобів масової інформації. Визначити їх заслуги, так би мовити, в «чистому вигляді» дуже важко. їм доводиться нерідко долати серйозні перешкоди, нейтралізувати вплив негативних факторів, зазнавати великих витрат і не завжди мати помітні здобутки.

    У всебічному вихованні людей, їх політичної культури розра­ховувати на легкі успіхи не доводиться. Тут потрібний тривалий час, треба виявляти найбільшу наполегливість і систематичність. Без цих якостей писати і приступати до ефективної роботи не можна.

    Явища морального і психологічного характеру не піддаються формальному вираженню у кількісних вимірниках. Друковане чи мовлене слово ефективне тоді, коли воно вносить істотні зміни в свідомість і вчинки людей.

    Уніфікованість ЗМІ дозволяє прогнозувати їх результати. Про­цес ефективності стає більш керованим.

    Щоб друковане чи мовлене слово було більш ефективним, треба всебічно знати аудиторію. Велика аудиторія диференцію­ється на багато напрямів.

    Зрозуміло, у масовому зверненні до всього суспільства (респуб­ліканські газети, журнали, радіо і телебачення) не можна враху­вати всі можливі відмінності аудиторії. Головне для великої ауди­торії — це її регіональний, національний і віковий склад.

    Звідси проблема планомірності, послідовності, цілеспрямо­ваності, чітко систематизованого впливу. Мова йде про те, щоб у відповідності до запитів, нахилів різних соціальних груп насе­лення і соціальних типів людей обгрунтувати найбільш раціо­нальні методи і форми роботи преси, радіо і телебачення.

    Зростаючий потік інформації вимагає не тільки правильного поєднання різних каналів, але і врахування можливого обсягу інформації для різних категорій читачів, глядачів і слухачів. .

    193

    Теорія журналістики

    Відомий педагог К. Д. Ушинський говорив: «Вихователь пови­нен прагнути узнати людину, якою вона є в дійсності, зі всіма її слабкостями, і у всій її величі, зі всіма її буденними, дрібними потребами і зі всіма її великими духовними вимогами. Вихователь повинен знати людину в сім'ї, в суспільстві, серед народу, серед людства і наодинці зі своєю совістю» (Зібр. творів. — Т. 8. — С. 35). Диференційованість засобів масової інформації — необ­хідна умова їх ефективності.

    Які ж критерії ефективності діяльності засобів масової інфор­мації?

    Відображаючи результати діяльності, вони визначаються ба­гатьма аспектами якісних і кількісних означень. Ефективність — поняття ємке, багатогранне, комплексне. Про ефективність ді­яльності засобів масової інформації правомірно судити з сукуп­ності ЇЇ виявів.

    Абсолютизування техніко-економічних показників при оцін­ці ефективності виховного впливу ЗМІ неодмінно призводить до недооцінки психологічних результатів, значення яких відіграє винятково важливу роль у визначенні життєвої позиції людини.

    Результати діяльності засобів масової інформації виявляються в двох параметрах, а саме — у свідомості і поведінці як великих соціальних груп, так і окремих людей. Відповідно до цього право­мірно говорити про два рівня, дві форми ефективності — духовну і практичну, а, отже, про дві групи її критеріїв і показників.

    Зрозуміло, духовну і практичну, сказати б, поведінську, фор­ми ефективності можна розділяти тільки умовно. У дійсності вони взаємопроникають, доповнюють і обумовлюють одна одну.

    Отже, за основу систематизації критеріїв ефективності право­мірно взяти найважливіші властивості свідомості і поведінки як великих соціальних груп, так і особистості з точки зору знань, пізнавальної активності, почуттів, світогляду (переконань), тру­дової і громадсько-політичної діяльності, моральності. Критерії повинні всебічно характеризувати свідомість і вчинки людей. Про ефективність діяльності засобів масової інформації і, значить, про її критерії і показники правомірно говорити тільки з позицій змін у способі думок і почуттів людей, характері їх практичної діяльності. Кожному критерію властива індивідуальна визначе­ність. Не знаючи меж критерію ефективності ЗМІ, не можна су­дити про її сутність. Поняття межі включає всебічну характерис­тику: просторову, часову, кількісну та якісну, що дозволяє виді­лити загальні і специфічні критерії, а також розкрити структуру кожного з них зокрема.

    194

    Результативність журналістської діяльності

    Загальні критерії ефективності виражають переважно сукупні результати діяльності преси, телебачення і радіо за порівняно тривалий проміжок часу.

    Специфічні критерії свідчать про окремі досягнення разових заходів. Неоднакові, наприклад, критерії ефективності пропаганди світоглядних і технічних знань.

    Окремий ефект — це лише фрагмент загального впливу ЗМІ.

    Слід також мати на увазі, що одна справа, коли з'ясовується ефективність на рівні всього суспільства, інша — коли вона оці­нюється на рівні особистості (читача, слухача, глядача).

    У першому випадку уваги заслуговують насамперед такі яви­ща, як громадська думка, суспільний настрій.

    У другому — поряд з оцінкою соціальної активності людини важливо встановити, як преса впливає на формування її мораль­них якостей.

    У залежності від того, якою мірою проявляється вплив засобів масової інформації на ту або іншу настанову людини (пізнаваль­ну, політичну, морально-етичну і т. д.), можна говорити і про рівень їх ефективності в плані, що розглядається.

    Провідним критерієм духовної сфери ефективності ЗМІ є пе­реконання. Переконання — органічна єдність результатів раціонального пізнання об'єктивної дійсності та емоційно-оцін­ного ставлення до неї.

    На основі наукового світогляду, виробленої переконаності складається той моральний ідеал, той образ, згідно з яким осо­бистість вивіряє свою думку і характер поведінки. Ідеал, концен­труючи в собі все краще, що є в дійсності, передбачає майбутнє і ніби випереджає життя, відображає тенденції його розвитку.

    З'ясування морального ідеалу людини — необхідна передумо­ва об'єктивної оцінки ефективності.

    Щодо всього суспільства чи окремого колективу ефективність виявляється в інтелектуально-психологічних явищах, що визна­чають спрямованість суспільної свідомості.

    Найважливіші показники цього критерію ефективності — стан громадської думки, суспільний і особистий настрій, суспільні емоції.

    Практичні критерії ефективності — це зворотний бік духовної форми ефективності. Дієвість впливу саме і досягає своєї найви­щої точки, коли моральні норми, прогресивні ідеї, стаючи гли­бокими переконаннями, знаходять свій вияв у конкретній ситу­ації в формі дій, вчинків. Про людину судять не по її словах, а по її ділах.

    195

    Теорія журналістики

    Духовний і практичний ефекти завжди знаходяться в єдності, являють собою єдине ціле.

    У рамках практичної форми ефективності впливу ЗМІ її кри­теріями є: на рівні особистості — трудова і громадсько-політична активність, моральність поведінки в побуті, в сфері спілкування; на рівні окремого колективу чи суспільства в цілому — суспіль­но-політична і трудова активність людей.

    Критерій «трудова активність», як і всі інші критерії ефектив­ності, виражається сукупністю показників. їх характер завжди виз­начається змістом безпосередньої практичної діяльності людей.

    У кожному конкретному випадку набір показників ефектив­ності в рамках критерію, що розглядається, значний.

    Моральність поведінки — це критерій, який характеризує відповідність вчинків людей принципам прийнятій у суспільстві моралі, їх повсякденну поведінку в різних сферах суспільного і особистого життя.

    Джузеппе Гарібальді зазначав: «Цінність зерна визначається його врожайністю, цінність людини — тією користю, яку вона приносить своєму ближньому. Народитись, жити, їсти, пити і, нарешті, померти може і комаха... Людина живе життям, корис­ним для мас, справжнім духовним життям» (Золотые россыпи. — Одесса, 1960. - С. 9).

    Завдання ЗМІ полягає, зокрема, в тому, щоб, спираючись на особисті інтереси людей, піднімати їх на рівень суспільних інте­ресів.

    Категорія соціальної активності являє собою таке поняття, яке охоплює всі якості свідомості і поведінки людей. Вона виявля­ється не тільки в тому, що робить або зробила людина на ко­ристь суспільства, айв тому, як вона готується до того, щоб принести найбільшу користь.

    Соціальна діяльність людей виявляється у різних сферах жит­тя суспільства: матеріально-виробничій, політичній, духовній, сімейно-побутовій. У кожній з них людина виступає в неоднако­вих ролях. Різний також ступінь суспільно корисної спрямова­ності та інтенсивності її діяльності.

    При оцінці ефективності з позицій критерію соціальної актив­ності слід мати на увазі не тільки те, що людина реально дає суспільству в даний час, але і як це співвідноситься з тим, що вона може практично дати. Мова йде про ставлення людей до покладених на них обов'язків, про їх соціальну відповідальність. При розмові про критерії ефективності засобів масової інфор­мації виникає питання: «А як їх застосовувати на практиці?»

    196

    Результативність журналістської діяльності

    Така проблема поки ще важко вирішується. Найчастіше пере­важає чисто кількісний підхід — ефективність оцінюють як суму часом різнопланових характеристик. Кількісні показники ефективності зачіпають переважно зовнішній бік діяльності за­собів масової інформації.

    Якісні методи у При оцінці ефективності діяльності ЗМІ

    вивченні аудиторії ЗМІ необхідно враховувати її кількісні та якісні

    сторони. На їх єдності будуються методи визначення дієвості. Найбільш поширені з них: спостереження і опитування, аналіз результатів практичної діяльності людей у галузі матеріального виробництва, громадського і духовного життя.

    Шляхом опитування можна з'ясувати багато питань, які ха­рактеризують різні аспекти діяльності преси, радіо і телебачен­ня, ступінь їх впливу на аудиторію.

    Вада анкетування та інтерв'ювання в тому, що часто фіксу­ється суб'єктивна думка, яка залежить від психічного стану на момент опитування. Результати таких опитувань, як правило, виражаються кількісними даними.

    Сьогодні найбільш слабкою ланкою в дослідженні ефектив­ності діяльності ЗМІ є нерозробленість методології, методики і техніки її виміру, аналізу і класифікації.

    Для визначення ролі засобів масової інформації як об'єкта ціннісного відношення проводяться соціологічні дослідження, які ставлять собі за мету:

    1. З'ясувати масштаби і характерні особливості читацької ауди­торії.

    2. З'ясувати мотиви, з яких читач (передплатник) віддає пере­вагу тій або іншій газеті.

    3. Розкрити градацію гостроти інтересу читачів до різних роз­ділів тематичного діапазону газети.

    4. Уточнити залежність інтересів читачів від їх соціально-де­мографічних характеристик.

    5. Одержати дані про шляхи формування авторитету ЗМІ та результативність їх виступів.

    Як правило, опитується 33% дорослого населення даної місце­вості з дотриманням пропорцій представництва груп, що відрізня­ються за статтю, віком, освітою, соціальними ознаками та інши­ми характеристиками.

    Виводиться середній індекс (число відповідей, поділене на кіль­кість опитаних).

    Так чи інакше, скажімо, кожне періодичне видання закріп-

    197

    Теорія журналістики

    лює за собою певну аудиторію читачів, масштаби і характерні особливості якої визначаються багатьма обставинами і фактора­ми. Найвпливовіші з них — вік читача, його освіта, професія, громадська робота, місце проживання. З іншого боку, велике, якщо не вирішальне, значення має характер газети, рівень її про­фесійного, літературного і поліграфічного виконання.

    Але який механізм взаємовпливу цих і багатьох інших причин і факторів? Адже в результаті такої взаємодії формується вибір­кове ставлення читача до газети. У чому таємниця його прихиль­ності? Це найскладніше питання в проблемі «читач-газета».

    У пошуках відповіді на нього ми можемо зробити певний крок уперед, якщо будемо розглядати газету як об'єкт ціннісного став­лення.

    Не можна вбачати в читачеві якийсь пасивний об'єкт, який піддається масованому впливу преси. Перед величезними мас­штабами і, на перший погляд, невідсічністю її методів, індивіду­альна свідомість читача зберігає високу стійкість у своїй якісній визначеності. Більше того, преса взагалі не може ігнорувати дум­ки, смаки, запити, оцінки читача.

    Значна частина читачів судить про газету по її дієвості. Чим частіше людина переконується, що виступ у пресі приносить реальний результат, що критика газети допомогла усунути недо­лік, тим вище авторитет друкованого органу, його ціннісне зна­чення для читачів.

    Взагалі, дійова, перетворююча сила друкованого слова ні у кого не викликає сумніву. Але багато читачів не визнають за ним абсолютного характеру, і така оцінка більш правильна — вона відповідає дійсному стану речей. Адже не може редакція, пуб­лікуючи різні за рівнем підготовки, за фактичним змістом, за спрямованістю матеріали, гарантувати кожного разу їх неодмін­ну результативність на сто відсотків.

    Але результативність преси знаходить свій вияв не тільки у сфері негативних явищ і фактів. Газета допомагає читачеві у його виробничих, громадських і особистих справах. У залежності від ступеня цієї «участі» формується і ставлення читача до газети. Його оцінна позиція щодо друкованого органу в даному випадку буде одним із аспектів ціннісних суджень.

    У чому може виявитися «позитивна» допомога газети? Під впливом переконуючого, стимулюючого, імперативного начала друкованого слова читач роздумує, оцінює свої дії, звіряє свої плани і вчинки, орієнтується в подіях, вибираючи свою, опти­мальну лінію поведінки. При цьому слід мати на увазі, що преса

    198

    Результативність журналістської діяльності

    тут не єдиний визначальний фактор. Але її роль, участь у цих процесах — безсумнівні.

    Газета допомагає: прийняти правильне рішення; зробити важ­ливий крок в особистому житті; переконати кого-небудь у своїй правоті; визнати свою помилку; подолати сумнів, змінити свої погляди.

    Тобто авторитет газети як виразника і повноважного пред­ставника громадської думки, її переконлива могутність виявля­ються на боці того, чия поведінка, позиція, судження й оцінки більше відповідають суспільним інтересам, нормам і принципам моралі, загальнолюдським цінностям, об'єктивній логіці життя.

    У становленні оптимальної програми поведінки особи значне місце посідають такі інтелектуально-психологічні процеси, як подолання сумнівів, непорозумінь, так звана переоцінка ціннос­тей, «розставання з ілюзіями», зміна точки зору, що особливо відчувається у наш час побудови демократичного суспільства, духовного та національного відродження.

    Роль газети як «посередника» в подоланні сумнівів, як факто­ра, який впливає на погляди та оцінки людей, — безперечна.

    Ставлення читача до газети виявляється і в формі визначень, які формулюються питанням: «Чим для вас є газета?»:

    • джерелом повсякденної інформації;

    • джерелом розширення світогляду;

    • помічником у роботі і навчанні;

    • порадником у громадських справах;

    • засобом залучення до громадської думки;

    • засобом залучення до політичного життя.

    Облік подібних визначень необхідний тому, що вони мають, власне, характер оцінок.

    І тут ми знову переконуємось, що ставлення читача до газети формується, передусім, у сфері пізнавальних інтересів. Газета роз­глядається як засіб розширення загального світогляду людини. Справді, адже освіта не закінчується отриманням диплома або атестата зрілості. Усе життя людина постійно поповнює свої знан­ня, щоб бути на висоті вимог, що ставить життя. І виявляється, що одним із найбільш доступних джерел є газета. Вона дозволяє читачеві без спеціальних знань поступово набути достатню кіль­кість повідомлень для вільного орієнтування в питаннях, хоча і далеких від його професії або спеціальності, але таких, що явля­ють для нього інтерес в даний час.

    Наприклад, робітник-металіст, систематично стежачи за виступами преси з питань сільського господарства, мистецтва,

    199

    Теорія журналістики

    моралі, може з часом стати досить інформованим у даних галузях знань, щоб самостійно оцінювати факти, самому робити пра­вильні висновки, мати власну думку.

    Зрозуміло, потреба в газеті як джерелі знань неоднакова у різ­них людей.

    Існує широкий і складний світ читацьких інтересів, суджень, які утворюють систему ціннісних орієнтацій щодо преси.

    Вивчення проблеми сприйняття — завдання багатьох комплек­сних досліджень. Цей багатоплановий експеримент вимагає ува­ги з боку соціологів, психологів, лінгвістів, педагогів, філософів тощо.

    В основу нашого аналізу сприйняття повідомлень преси, ра­діо, телебачення покладено відомий психологічний фактор, який полягає у тому, що людина реагує так чи інакше на зовнішній вплив лише в тому випадку, якщо цей вплив активізує певну потребу, яка в свою чергу викликає стан напруження, що веде до діяльності, спрямованої на задоволення цієї потреби.

    Причому подібний вплив справляють не тільки обмежені пот­реби — в основі всякого наміру лежить потреба, яка веде до ви­никнення напруження. Зрозуміти поведінку поза потребою не­можливо: кожна конкретна дія людини зумовлена конкретною потребою. При поясненні поведінки людини необхідно виходи­ти не з її мислення, а з її потреб.

    Включення в комунікативне поле, проте, не означає ще пов­ного та адекватного сприйняття повідомлення, що передається.

    Справа в тому, що існують бар'єри, які, на наш погляд, мають властивість спрямовувати сприйняття й обумовлювати реакції індивіда на сприйняття.

    У процесі сприйняття інформації, що передається через засо­би масового впливу, за допомогою конкретного змісту повідом­лення в читачеві, слухачеві, глядачеві активізується певна наста­нова, на основі якої і під прямим впливом бар'єра виникає пев­ний психологічний стан.

    Психологи вже довели, що представники різних типів вищої нервової діяльності мають різну силу чутливості, сприйняття, тобто індивідуальні можливості людей по-різному виявляються при сприйнятті.

    Дослідники в галузі масової комунікації виявили велику кіль­кість факторів, які впливають на сприйняття, а, отже, на результа­тивність ЗМІ. До їх числа належить, зокрема, явище селективнос­ті, яке багато в чому пояснює той факт, що індивід сприймає пові­домлення не прямо, не в тій кількості, не в тому вигляді, в якому

    200

    Результативність журналістської діяльності

    воно було передане комунікатором, а він сам визначає обсяг і вид повідомлень — деякі з них вибирає, інші залишає поза увагою. Яке саме повідомлення він вибирає, багато в чому залежить від самого реципієнта, його індивідуальних особливостей.

    Проте тут важливо не вдаватись до крайнощів. Все, що скла­дає наше «Я», без сумніву, впливає на сприйняття інформації і на поведінку індивіда. Це дає підставу деяким авторам абсолю­тизувати роль індивідуальних особливостей при сприйнятті.

    У зв'язку з цим дуже гостро постає питання про соціальну відповідальність преси, радіо і телебачення (ми вже розглядали у попередніх розділах теорію «соціальної відповідальності преси») в справі формування нової людини, про створення таких форм повідомлень, які передаються по каналах масової комунікації і які, враховуючи поріг сприйняття, допомагали б соціалізації лю­дини, засвоєнню нею позитивних норм і цінностей.

    Отже, сприйняття повідомлень масової комунікації індивідом пов'язане з дією бар'єрів — системою факторів, які мають власти­вість спрямовувати це сприйняття в той чи інший бік, обумов­лювати реакції індивіда на сприйняте повідомлення. Тому бар'єр, який є елементом структури комунікативного поля, слід розумі­ти як фактор, включений у функціональну структуру дії.

    Тиранія, авторитаризм, зокрема, в його найсуворішому виг­ляді тоталітаризмі, починається тоді, коли пригноблюється людсь­ка думка, коли обмежується право людини вільно висловлюва­тися, без страху перед репресіями чи іншими формами відкрито­го та закритого терору. Ці форми обмежування, звичайно, зво­дяться насамперед до намагань встановити контроль над органа­ми мас медіа або з боку керівної еліти, або з боку політичних сил, які намагаються силовими методами перебрати владу. Де­мократія — це певною мірою система взаємного «стримування та балансування» сил не лише між формальними гілками влади, але й також між всіма неформальними політичними силами в сус­пільстві. Це, зокрема, стосується країни, в якій відсутня система диференціювання та чіткого визначення повноважень трьох гі­лок влади, чим характерні країни, що скинули з себе репресивні кайдани тоталітаризму та стали на шлях становлення відкритого, громадянського, демократичного суспільства.

    Преса в таких умовах, зокрема, відіграє ключову роль. Вона має перетворитися з інструмента масової мобілізації суспільних верств на неформальний чинник громадського контролю, який здійснюється вільно та незалежно, без втручання будь-якої полі­тичної сили чи урядової установи. Якраз така важлива функція

    201

    Теорія журналістики

    мається на увазі, коли говориться про пресу як про «четверту владу».

    У кожній демократії закладений певний елемент підозри до влади, до її концентрації, що може довести до її узурпації, до її зловживання. Тому демократія вимагає якомога більше механіз­мів взаємного «стримування та балансу» як по горизонталі, так і по вертикалі. Між трьома урядовими гілками влади ці механізми повинні бути чітко визначені конституційним порядком, або в найгіршому випадку — існуючим законодавством, чим норму­ються формальні відносини між гілками влади та формальний, юридичний розподіл їхніх повноважень. Преса як та «четверта влада» і як той чинник громадського контролю, в якому, мабуть, найсильніше відчувається це властиве демократії недовір'я до влади, не входить у ці формальні параметри. Вона їх не може вирішувати, хоча може певним чином впливати на сам законо­давчий процес, в якому відбувається природне, навіть здорове змагання між трьома державними гілками влади за певні полі­тичні пріоритети. Небезпека полягає в тому, що преса, з одного боку, може стати об'єктом законодавчого обмеження певної сфери громадянських прав, а з другого - бути використана в політич­них силових іграх, в яких одна політична сила буде намагатися зміцнити свої позиції, підготувавши для себе відповідний рівень «громадської підтримки», для чого буде потрібна преса. Коли співвідношення між трьома державними гілками влади, незва­жаючи на конституційні параметри, завжди буде розвиватися від­повідно до динаміки політичної кон'юнктури, але за якимись прийнятними «правилами гри», преса ніколи не мусить визнава­ти ці правила. Вона діє сама по собі, відповідно керуючись, між іншим, одним загальним критерієм: там, де влада, там існує мож­ливість для її зловживання. Ясна річ, це не єдина і, можливо, далеко не найважливіша роль преси. Однак, коли йдеться про ставлення преси, «четвертої влади», до трьох державних гілок влади, природна роль преси повинна бути така: відповідально, професійно, але все ж таки з підозрою, яка граничить з циніз­мом, ставитись до представників владних структур.

    Це, очевидно, не означає, що журналісти повинні обов'язко­во вбачати в кожній урядовій ініціативі якісь прикриті мотивації чи якусь особисту вигоду для одного чи більше урядових чинов­ників. Власне, в тому і полягає відповідальна професійність жур­наліста, тобто його спроможність, насамперед, об'єктивно пере­давати всі факти, але завжди залишати відкритою можливість, що за всім викладеним на поверхні може щось приховуватися.

    202

    Результативність журналістської діяльності

    Професійність журналіста полягає в тому, щоб зрозуміти, від­чути, де знаходиться та тонка моральна межа, через яку він не повинен переступати.

    На першій сторінці «Нью-Йорк Тайме» стоїть своєрідне гас­ло: «Всі новини, які слід друкувати». Можна перефразувати його таким чином: «Ми будемо друкувати все, що вам, посполитим громадянам, потрібно знати».

    Безумовно, громадяни демократичних країн мають право до­ступу до інформації, без якої вони не зможуть зробити поінфор­мований вибір, без чого демократія неможлива. Для цього вони можуть опиратися в основному на засоби масової інформації. Тому те, що органи мас медіа вирішують висвітлювати, опри­люднювати, може стати потужною політичною зброєю, яку змо­жуть використати певні політичні сили в країні.

    З одного боку, преса знаходиться в позиції, здавалося б, аж занадто міцній, бо сама може вирішувати, що потрібно громадя­нинові знати, а що не потрібно. З іншого боку, оскільки вона стоїть поза всякою фактичною владою, вона лишається безза­хисною перед намаганнями уряду з нею розправитися судовими чи навіть іншими методами.

    Проте слід відмежувати серйозну журналістику, яка вимагає дуже копіткої, високопрофесійної роботи, від тієї, що називають «жовтою журналістикою», тобто від публікації в газетах чи часо­писах брудних наклепів чи пасквілів на ту чи іншу особу. Для цього не потрібно навіть бути професіональним журналістом, хоча якщо такі статті пишуться на замовлення, то замовник, звичай­но, шукатиме журналіста із «серйозною» репутацією, щоб його ім'ям можна було підмурувати наклепницьку брехню.

    Якщо відсутня певна юридична культура, якщо в суспільстві не існує певних юридичних норм, певних цінностей, то, з одно­го боку, бракуватиме необхідного правового контексту, де преса могла б виконувати свою регулюючу роль, а з другого — державні керівники та урядові чиновники набиратимуться більшої зухва­лості займатися «брудним ділом». Без сильної, незалежної і ре­зультативної преси демократія не зможе розвинутися. Вона за­вжди буде під загрозою.

    Результативність — це суспільний обов'язок преси перед сус­пільством, перед народом.

    Система підвищення результативності, а отже, відповідаль­ності засобів масової інформації перед суспільством обгрунтова­на експертами Європейського центру журналістики.

    Ця система включає використання будь-якого засобу неуря-

    203

    Теорія журналістики

    дового впливу на ЗМІ з метою підвищення відповідальності пре­си перед суспільством.

    Існує чимало інструментів такого впливу, включаючи акції окремих осіб і груп, регулярні зібрання, видання документів й інформаційних матеріалів, розробку специфічного підходу до окремої проблеми чи розробку довготривалого впливу на функ­ціонування преси.

    Посилення результативності (дієвості, ефективності) ЗМІ йде у багатьох напрямах:

    • підвищення рівня критики і контролю в ЗМІ;

    • налагодження моніторингу матеріалів преси;

    • забезпечення більш широкого доступу громадськості до ЗМІ;

    • залучення «амбудсменів» (громадських представників) до гро­мадської роботи;

    • здійснення спеціальних проектів за «контролем якості» опуб­лікованих матеріалів;

    • створення «асоціації споживачів преси» тощо.

    У Законі України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» важливими є поло­ження щодо реагування органів державної влади та місцевого самоврядування на критичні і проблемні виступи засобів масової інформації. Згідно з цим влада має вживати відповідні заходи, притягувати до відповідальності винних осіб та інформувати про це громадськість. А спростування матеріалів і фактів, які не під­твердились, оскарження їх через суд, судовий розгляд відповід­них справ має здійснюватися згідно з чинним законодавством.

    Проблема На окрему увагу заслуговує така пробле-

    використання ма, як роль тексту в підвищенні ефектив-

    текстових факторів ності ЗМІ. Проблема раціонального ви­користання власне текстових факторів все ще залишається надто гострою. Мова йде про цілу систему вира­жальних засобів журналістики, які необхідні і достатні для того, щоб досягти постійної і сталої ефективності масово-інформацій­ного впливу.

    Відомо, що журналіст висловлюється насамперед тоді, коли йому є що сказати, коли він озброєний життєвим досвідом, коли він може проникнути в гущу життя та аналізувати його.

    Тут слід, насамперед, пам'ятати про нерозривність думки і слова. Адже .слово,,мова — це безпосередня думка, а відривати думку від слова не можна. Журналіст — це той, хто знає, що сказати, і вміє зробити це професійно.

    204

    Результативність журналістської діяльності

    Еізноманітність жанрів відповідає різноманітності багатства лексики, різноманітнош стилістичних ресурсів. Книжна, розмов­на, поетична лексика представлена в газетних матеріалах і в оз­вученій передачі. І все ж невідповідність між змістом і формою інколи ще відчувається. Рівень сприйняття інформації у людей значно зріс, а рівень подачі інформації інколи зростає повільні­ше. І тому людина відкладає газету або виключає радіо чи телеві­зор, коли читає чи чує набір стандартних фраз.

    Увага до стандартів на радіо і телебаченні — це основна умова для більш ефективного сприйняття тексту. Якщо виступає хай і заслужена людина, яка проте не володіє мовою, ефект буде ін­ший.

    У газеті орфоепія не має ніякого значення. Тут за стандарт­ністю слів втрачається думка. Тут треба відходити від стандарту.

    Для шифровки і дешифровки повідомлень використовуються різноманітні «коди», тобто принципи впорядкування інформа­ції, своєрідні «мови» в широкому значенні слова. При підготовці повідомлень комунікатор використовує більший чи менший на­бір різноманітних кодів, які допомагають йому донести свої мо­тиви до реципієнта (або відкрити їх) — тут і адекватні лексичні засоби, й емоційні можливості, і психологічні прийоми, і будь-які інші засоби впливу на свідомість. Реципієнт, в свою чергу, використовує коди, що є в його розпорядженні, і, при тому чи іншому ступені збігання кодів, відповідно більш чи менш прони­кає у задум комунікатора. Якщо цей акт суміщення (повного чи часткового) відбувся, то є всі умови для того, щоб комунікація здійснилась. Можна сказати, що процес спілкування між кому-нікатором і реципієнтом ефективніший тоді, коли найбільше збігаються їх коди. Причому ці коди різні в усних і писемних виступах. •

    Проаналізуємо тексти республіканських, обласних чи місце­вих газет. Рівень їх мовного оформлення з точки зору досягнен­ня ефективності, безперечно, зростає. Але не так швидко, як хотілося б. Вади ще є, їх чимало. І що характерно — вони майже однакові для всіх. Не маємо можливості їх всі перерахувати. Але на деякі з них хотілося б звернути увагу. Не будемо наводити приклади, коли плутають слова. Прикро, коли журналісти про­сто не знають їх змісту, значення. Замість «вилощений франт» пишуть, наприклад, «вихолощений франт»... Цей і подібні при­клади належать до казусів.

    Слід сказати про інше. Насамперед про те, що треба економ­ніше, ефективніше використовувати слова.

    205

    Теорія журналістики

    Термінологія зараз вживається широко й уміло. Вдало це ро­биться в передачах радіо і телебачення, де слово прив'язується до об'єкта, про який іде мова.

    Але оновлення лексичного фонду — це не тільки впровад­ження нової термінології, це намагання висловитись нестан­дартно.

    Так, інколи вважають, що коли хочеш гарно говорити укра­їнською мовою, то треба вживати слова «позаяк» чи «відтак». Є чимало українських синонімів. Використання ж великої кількос­ті слів, до речі, неправильно вживаних, не свідчить про грамот­ність.

    Газета «Літературна Україна»: тут пошук слова інколи перехо­дить рамки доцільного. Наприклад, з'являється слово «оціноч­ний цех» або такі фрази: «то був останній вереск моди»; «та й побрав її з усіма недівочими балансами». Пошук ефективного слова — то добре, але слово повинно мати конкретне значення.

    Часто зустрічаються, наприклад, фрази: «в умовах виробни­чих об'єднань», «створюються сприятливі умови» тощо. Треба звертатись до значення фрази, до смислового звучання слів. «Зус­тріч з покликанням» — «Зустріч з другом». Не можна об'єднува­ти їх. Читаємо в одній з газет: «Прийшла сюди на підприємство, щоб зустрітись з покликанням». Не можна вводити в текст висо­кі слова, якщо йдеться про буденні речі.

    Або ось у радіопередачі «Доброго вам здоров'я» виступає вче­ний, який популяризував гарбуз. Він говорить так: «Тыква долж­на занять большое место в нашем питании, она занимает сейчас достаточное место; достаточно исследований в области тыквы». Треба вдумуватись в зміст кожного сполучення слів.

    Чи може бути «не мирна охорона здоров'я»? Навіщо ж писа­ти: «Йдеться про мирну охорону здоров'я». Слово «мирна» тут, безперечно, зайве.

    Зрештою, кожне слово повинно правильно вживатись у контексті.

    Текстовий фактор ефективності журналістського впливу до­сягається й тоді, коли аргументація підпорядкована задуму. Ту ж приказку треба уміло використовувати, вона має бути вдало вмон­тована в текст. До речі, приказки в сучасній публіцистиці вжива­ються недостатньо. Метафора в публіцистиці повинна бути ви­разна і переконлива, щоб людина образно уявляла собі той факт, про який повідомляється. А буває, на жаль, і так, що метафора відвертає увагу читача.

    «Треба перо тримати на пульсі...». Може слід було б «пульс» вживати не так часто, а тим більше — перо на пульсі...

    206

    Результативність журналістської діяльності

    Штамп і кліше — це необхідні засоби для газети. Вона не може обходитись без них. Але такі, скажімо, кліше, як «досягти консенсусу», «розвивати плюралізм» тощо — усе це надумані оз­наки газетного матеріалу. Біда в тому, коли стаття перенасичена такими кліше і штампами. Тут треба хоч одну блискучу думку, і вона освітить всю будову нарису чи статті.

    Треба завжди дбати про те, щоб був свіжий погляд на речі, нестандартні виражальні засоби, і тоді все буде по-іншому, а ма­теріал почне грати свіжими барвами.

    Буває так, коли два-три кліше зливаються в одне, і тоді втра­чається сама думка. Наприклад, таке кліше: «Гостинно розчини­ти двері», але в газеті написано так: «Здравниці широко розчи­нили свої корпуси». Можна розчинити двері, а не корпуси.

    В Укртелерадіокомпанії є список слів, які не треба вживати. Це, наприклад, «біле вугілля», «біле (чорне, зелене, м'яке, живе, навіть срібне) золото». Але, як не прикро, вони продовжують вживатися. З'явились навіть «живе срібло», тобто риба; «водне дзеркало», «майстри молочної справи». Особливо часто вжива­ється слово «географія». «За останні роки зросла географія рей­сів». Географія не зростає. Прикладів безліч. Можна навести їх дуже багато.

    Але висновок такий: треба уважно стежити за тим, що ми пишемо. Сам журналіст собі вищий суддя до того, як матеріал надрукований. Коли ж матеріал уже надрукований, тоді у ролі судді виступає читач. Суддя уважний і вимогливий. Тому до того, як матеріал надрукований, автор зобов'язаний дуже уважно про­читати його, не як автор, а як читач. Тобто бути до себе ще вимогливішим.

    Таким чином, спробуємо ще раз сформулювати визначення «критерію ефективності ЗМІ». Таким критерієм, очевидно, вис­тупає єдність двох властивостей предмета масового інформацій­ного впливу — свідомості людей. По-перше, це властивість сві­домості виявляти результати впливу, тобто ознаки існування са­мого ступеня реалізації поставлених цілей. По-друге, властивість, здатність трансформованої свідомості виступати мірилом роботи ЗМІ. А тому під критерієм ефективності ЗМІ слід розуміти, ви­ходячи з визначення, єдність двох показників: присутність ви­ховного ефекту (тобто змін у свідомості і поведінці реципієнта, що відповідає цілям впливу) і величина відношення цього ефек­ту до цілі впливу. Саме існування цього відношення виражає зміст поняття «критерій-ознака», змістом же поняття «критерій-мірило» є кількісне співвідношення «ефект-ціль».

    207

    Теорія журналістики

    Стосовно до сфери «знання» критерій ефективності ЗМІ у загальному вигляді виступає як показник величини відносин:

    Фактичні зміни у знаннях (ефект)

    Плановане збільшення (зміна) знань (ціль)

    Іншими словами, за наявності ефекту, що відповідає цілям діяльності ЗМІ, аналіз критеріїв ефективності ЗМІ перетворю­ється на аналіз показника цієї ефективності.

    У цілому в поняття «результативність» (ефективність і дієвість журналістської діяльності) слід вкладати те значення, яке воно має в інших науках, тобто більш точно оцінювати корисність, доцільність, своєчасність, завершеність й інші характеристики комунікативного процесу.

    Резюме

    Отже, функції і принципи є основою діяльності ЗМІ, підви­щення їх результативності, високопрофесійного вирішення жур­налістами поставлених перед ними цілей і завдань.

    У поняття результативність (ефективність, дієвість) ми вкла­даємо розуміння оцінного судження про характер ЗМІ, виконан­ня ними своїх функцій і здійснення гуманістичних принципів.

    Під дієвістю преси слід розуміти оперативну, безпосередню реакцію соціальних інститутів і посадових осіб на її виступи; у поняття ефективність слід вкладати весь результат впливу преси на людину і суспільство, результат, який можна вимірювати на рівні свідомості і практики й оцінити з точки зору суспільного процесу.

    ЛІТЕРАТУРА

    Батут А. Й., Бровченко Т. О., Борисюк І. В., Олійник Г. П. Націо­нальна виразність звукового мовлення засобів масової інформації. — К., 1994.

    Богомолова Н. Н. Социальная психология печати, радио, телевиде­ния. - М., 1991.

    Воспитательные функции средств масовой информации. — М., 1990.

    Горшков М. К. Общественное мнение. — М., 1988.

    Журналистика и социология. — СПб; Новгород, 1996.

    Іванов В. Ф. Теоретико-методологічні основи вивчення змісту масо­вої комунікації. — К., 1996.

    208

    Результативність журналістської діяльності

    Лубкевич І. Соціологія і журналістика. — Львів, 1997.

    Пономарів О. Д. Стилістика сучасної української мови. — К., 1993.

    Пресса и общественное мнение. — М., 1987.

    Проблемы эффективности журналистики. — М., 1990.

    Прохоров Е. П. Проблемы эффективности журналистской деятель­ности. - М, 1987.

    Работа с письмами в редакции. — М., 1991.

    Региональная печать в годы перестройки: организационные факто­ры эффективности. — М., 1991.

    Реснянская Л. Л. Перспективные направления повышения эффек­тивности СМИ // Вестн. Моск. ун-та. Сер. 10. Журналистика. — 1987. — №5.

    Роль мас медіа у плюралістичному суспільстві. — К., 1996.

    Свитин Л. Г. Как повысить эффективность журналистской работы? — М., 1987.

    Семенько А. А. В поисках гуманистического пути. — Воронеж, 1991.

    Эффективность печати. — Л., 1985.

    Эффективность журналистской строки. — К., 1987.

    Українська журналістика. — К., 1996.

    Шаповал Ю. Г. Личностные методы повышения эффективности средств массовой информации. — К., 1989.

    Питання для обговорення

    1. Як розподіляються функції журналістики за результатами впливу на людину?

    2. Які групи принципів актуалізуються на сучасному етапі ді­яльності ЗМІ?

    3. У чому відмінність дієвості й ефективності як типів резуль­тативності преси?

    4. Які існують форми і методи діяльності редакційних колек­тивів щодо підвищення дієвості своїх публікацій?

    СТРАТЕГІЯ І ТАКТИКА ЖУРНАЛІСТСЬКОЇ ТВОРЧОСТІ
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   27


    написать администратору сайта