Главная страница
Навигация по странице:

  • 2. МОРАЛЬНИЙ КОДЕКС

  • Нормативна база діяльності преси

  • БУТИ ВІДПОВІДАЛЬНИМИ

  • 3. ЕТИЧНІ ПРИНЦИПИ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница16 из 27
    1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   ...   27

    1. КОДЕКС ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ УКРАЇНСЬКОГО ЖУРНАЛІСТА

    Свобода слова в діяльності засобів масової інформації є од­ним із найважливіших інститутів демократії. Керуючись Все­світньою Хартією свободи преси ООН, Декларацією прав люди­ни, Конституцією та чинним законодавством України, Кодекс професійної етики українського журналіста визначає основні морально-етичні орієнтири, яких він має дотримуватися при ви­конанні своїх професійних обов'язків з тим, щоб його діяльність всіляко сприяла якнайкращому і найефективнішому виявленню власних творчих можливостей в ім'я утвердження добра і спра­ведливості.

    1. Головний обов'язок журналіста — сприяти забезпеченню права громадян на одержання оперативної інформації. Це зо­бов'язує його у своїй діяльності завжди бути об'єктивним, ко­ректним, відповідальним за свою справу. Журналіст поширює і коментує лише ту інформацію, у правдивості якої переконаний. Він уникає неповноти або неточностей чи викривлень інформа­ції, яка могла б завдати моральної шкоди честі та гідності люди­ни. Неприпустимі з його боку недостовірні повідомлення.

    2. При виконанні професійних обов'язків журналіст не може вдаватися до протизаконних, некоректних способів одержання інформації, використовувати своє службове становище в особис­тих цілях. Як тяжкий злочин сприймаються факти одержання ним за будь-яких обставин платні (хабара) за поширення брех­ливої або утаювання достовірної інформації. Журналіст поважає осіб, які надають йому інформацію, не розголошує її джерел, за винятком судової вимоги.

    3. Журналіст має право відмовитися від виконання завдання редакції по підготовці та публікації власної інформації, якщо її зміст після редакційної правки зазнав істотних змін, що супере­чить його переконанням або пов'язані з порушенням норм про­фесійної етики. В усіх інших випадках, коли журналіст опри­люднює неправдиву інформацію, у якій перекручено факти або ж зведено наклеп чи завдано моральної образи людині, він зо­бов'язаний у тому ж самому засобі масової інформації визнати свою провину шляхом вибачення і виправлення помилок.

    4. Журналіст повинен уникати у своїх публікаціях образ з при­воду національних, расових, етичних та релігійних поглядів і почуттів людей, протидіяти екстремізму та обмеженню грома-

    160

    Нормативна база діяльності преси

    дянських прав за будь-якими ознаками. Він утримується від на­тяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хво­роб людини, зобов'язаний уникати вживання образливих висло­вів, які можуть завдати їй моральної чи фізичної шкоди.

    1. Журналіст у своїх повідомленнях не втручається у судові справи, поки ведеться слідство, уникає характеристик людей, за­підозрених у злочині, але вина яких не встановлена вироком суду, що набрав законної сили. Не виключається його право на жур­налістське розслідування, пов'язане з тими або іншими подіями і фактами, що мають громадське звучання і покликані захищати інтереси суспільства та особи.

    2. Журналіст дорожить власним авторитетом та репутацією, несе не лише юридичну, а й моральну відповідальність перед суспільством за правильність повідомлень і справедливість суд­жень, поширених за власним підписом, за псевдонімом чи ано­німно, але з його відома та згоди.

    3. Журналіст у своїй професійній поведінці не має права ста­вити особисті інтереси понад усе. Замовчування чи публікація ним інформації шляхом одержання незаконних винагород або подання її як такої, що містить наклеп, упередженість, дифама­цію, необгрунтовані звинувачення — неприпустимі. Привласнення чужих думок і творів, матеріалів частково чи повністю (плагіат) суперечить професійній етиці журналіста, є підставою для осуду його з боку колег і оцінюється ними як ганебний вчинок.

    4. Журналіст у практичній діяльності не піддається тискові владних структур, особливо в тих випадках, коли йому нав'язу­ють чужу чи хибну думку, орієнтують на фальсифікацію фактів. Він вважає непристойним використовувати свою репутацію і служ­бове становище для поширення матеріалів з метою наживи, кар'єри та догодження певним силам чи особам або з комерцій­ною метою.

    5. Журналіст поважає і відстоює професійні права колег, до­тримується норм і правил поведінки у редакційному колективі. Він є скромним, наполегливим і працелюбним на шляху до твор­чого визнання. Його моральний обов'язок — допомога у фахово­му становленні молодих журналістів.

    10. Порушення журналістами положень цього Кодексу підда­
    ються громадському осудові, розглядаються на зборах редакцій­
    них колективів, у первинних організаціях Спілки журналістів та
    радами професійної етики.

    161

    Теорія журналістики

    2. МОРАЛЬНИЙ КОДЕКС

    (Ухвалено Товариством професійних журналістів США

    21 вересня 1996 р.)

    Преамбула

    Члени Товариства професійних журналістів вважають, що гро­мадська просвіта є запорукою справедливості і підвалиною де­мократії. Обов'язком журналіста є сприяння досягненню цієї мети через пошук істини та чесне й усебічне висвітлення подій і про­блем. Сумлінні журналісти усіх засобів масової інформації і на­прямків журналістської діяльності прагнуть сумлінно й щиро служити громадськості. Професійна чесність є наріжним каме­нем довіри до журналіста.

    Члени Товариства поділяють відданість етичним принципам і ухвалюють цей кодекс, щоб проголосити принципи й стандарти діяльності Товариства.

    ДОШУКУВАТИСЯ ПРАВДИ Й ПОВІДОМЛЯТИ ПРО НЕЇ

    Журналісти мають бути чесними, справедливими й мужніми у збиранні, поданні і тлумаченні інформації.

    Журналісти повинні:

    Перевіряти точність інформації, отриманої з будь-яких дже­рел, і піклуватися про уникнення ненавмисних помилок. Зумис­не викривлення фактів є неприпустимим.

    Невтомно розшукувати об'єкти повідомлень, аби дати їм мож­ливість відповісти на твердження про їхню ганебну поведінку.

    За можливості визначати джерела інформації. Громадськість має право на якомога повнішу інформацію про надійність джерел.

    Перш ніж обіцяти анонімність, завжди з'ясовувати мотиви джерел інформації. Чітко визначати умови, що супроводжують таку обіцянку, яка дається в обмін на інформацію. Виконувати обіцяне.

    Впевнюватися, що заголовки, короткі рекламні ролики, а та­кож рекламні матеріали, фотографії, відео-, аудіо-, графічні ма­теріали, короткі радіовиступи і цитати не спотворюють дійснос­ті. Вони не повинні надмірно спрощувати або висвітлювати події поза контекстом.

    162

    Нормативна база діяльності преси

    Ніколи не спотворювати зміст фото- чи відеоновин. Завжди припустимим є збільшення зображення з метою досягнення його чіткості, супроводжувати фотомонтажі й фотоілюстрації підпи­сами.

    Уникати відтворення чи інсценування подій, якщо це може ввести в оману. Якщо відтворення необхідне для подання мате­ріалу, зазначити це.

    Уникати таємних або інших прихованих засобів збирання ін­формації, окрім тих випадків, коли традиційні відкриті засоби не принесуть інформації, вкрай необхідної для громадськості. Засто­сування таких методів має пояснюватися як частина матеріалу.

    Ніколи не займатися плагіатом.

    Не боятися розповідати про різноманітність та важливість люд­ського досвіду, навіть якщо це не користується популярністю.

    Бути свідомими своїх власних культурних цінностей і уника­ти нав'язування цих цінностей іншим.

    Уникати слідування стереотипам щодо раси, статі, віку, релі­гії, етнічної приналежності, географії, сексуальної орієнтації, фізичних вад, зовнішнього вигляду або соціального статусу.

    Сприяти вільному обмінові думками, навіть якщо вважаєш ці думки огидними.

    Давати висловитися тим, хто не має такої можливості; офі­ційні та неофіційні джерела інформації можуть бути однаково надійними.

    Розрізняти заступництво і повідомлення новин. Аналітичні матеріали та коментарі мають супроводжуватися підписами і не перекручувати фактів чи ситуацій.

    Відокремлювати новини від реклами, остерігатися матеріалів, де ця межа не є достатньо чіткою.

    Усвідомлювати як особливий обов'язок забезпечення того, щоб питання громадського життя розглядалися відкрито, а урядові документи були доступними для перевірки.

    ДО МІНІМУМУ ЗВОДИТИ ШКОДУ

    Моральні журналісти ставляться до осіб, які є джерелом ін­формації, об'єктів журналістських досліджень та колег, як до людей, які заслуговують на повагу.

    Журналісти повинні:

    Виявляти співчуття до тих, на кого виклад новин може спра­вити негативний вплив. Бути особливо делікатним, маючи спра-

    163

    Теорія журналістики

    ву з дітьми, недосвідченими джерелами інформації або об'єкта­ми повідомлень.

    Виявляти делікатність, домагаючись чи використовуючи ін­терв'ю або фотографії тих, хто зазнав трагедії або кого спіткало торе.

    Усвідомлювати, що збір і повідомлення інформації можуть заподіяти шкоду або створити незручності. Пошуки інформації не є виправданням зухвальства.

    Усвідомлювати, що приватні особи мають більше право кон­тролювати інформацію, що їх стосується, ніж державні посадові особи та інші, хто прагне влади, впливу або уваги. Лише найна-гальніша громадська потреба може бути достатньою підставою для втручання у будь-чиє особисте життя.

    Виявляти смак. Уникати потурання інтересові до сенсацій. Виявляти обережність, встановлюючи особу неповнолітніх підозрюваних або жертв злочинів на статевому грунті.

    Виявляти розважливість, називаючи імена осіб, підозрюваних у скоєнні злочину, до висунення офіційного звинувачення.

    Урівноважувати право підозрюваного у скоєнні злочину на справедливий судовий розгляд з правом громадськості на поін­формованість.

    ДІЯТИ НЕЗАЛЕЖНО

    Журналісти мають бути вільними від зобов'язань перед будь-чиїм інтересом, крім права громадськості знати.

    Журналісти повинні:

    Уникати конфліктів інтересів, реальних або усвідомлюваних.

    Не брати участі в об'єднаннях та діяльності, що можуть пос­тавити під загрозу репутацію чесного журналіста або зашкодити довірі до нього.

    Відмовлятися від подарунків, послуг, винагород, безплатних подорожей та особливого до себе ставлення, уникати додаткової роботи, участі у політичному житті, публічних посад, а також праці в організаціях громади, якщо це ставить під загрозу репу­тацію чесного журналіста.

    Не приховувати конфлікти, яких не можна уникнути.

    Виявляти пильність і мужність, домагаючись підзвітності мож­
    новладців. ,

    Відмовляти в особливому ставленні рекламодавцям та осо­бам, контакти з якими можуть становити особливий інтерес і протистояти їхньому тискові стосовно висвітлення новин.

    ч

    164

    Нормативна база діяльності преси

    Виявляти обережність щодо осіб, які пропонують інформацію в обмін на послуги чи гроші; уникати торгу за новини.

    БУТИ ВІДПОВІДАЛЬНИМИ

    Журналісти підзвітні перед своїми читачами, слухачами, гля­дачами і один перед одним.

    Журналісти повинні:

    Давати пояснення до висвітлюваних новин і заохочувати гро­мадськість до діалогу щодо поведінки журналістів.

    Заохочувати громадськість до відкритого висловлення скарг на адресу засобів масової інформації.

    Визнавати помилки і негайно їх виправляти.

    Викривати неетичні дії журналістів та засобів масової інфор­мації.

    Дотримуватися тих високих стандартів, яких вимагаєш від ін­ших.

    3. ЕТИЧНІ ПРИНЦИПИ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

    (Із книги: Bagerstam Erik. Pressivaba demokraatikus uhiskonnas. — Eesti Ajakirjanike Ziit.)

    Пропонуй коректні новини.

    Роль засобів масової інформації у суспільстві і довір'я до них народу передбачають коректне і всебічне висвітлення новин. Треба критично ставитись до джерел новин. Прискіпливо перевіряй факти і цифри навіть у тому випадку, якщо вони були опубліко­вані раніше. Читач і слухач має чітко відрізняти факт від комен-таря. Надай йому таку можливість.

    Текст має відповідати рекламному плакату, заголовку і всту­пові.

    Не уникай дискусій.

    Некоректне повідомлення має бути виправлене. Той, хто ба­жає оскаржити будь-яке повідомлення, має одержати таку мож­ливість. Виправлення і заперечення належить публікувати ма­сам — масивно оперативно, причому так, щоб вони постали пе­ред очами тих, хто прочитав попередні повідомлення. Коментар редакції не завжди має бути присутнім.

    165

    Теорія журналістики

    Без зволікань публікуй осуд своїй газеті (журналу), що винес­ла Комісія з журналістської етики. Поважай особу.

    Не порушуй недоторканість (святість) приватного життя пуб­лікацією чи оприлюдненням компрометуючих повідомлень, якщо проголошення не продиктовано інтересами суспільства. Прискіп­ливо зваж усі докази щодо того, чи є потреба повідомляти про родинні конфлікти і про конфлікти, пов'язані з проблемами опі­кування, адже у цій сфері громадськість може завдати шкоди учасникам конфлікту.

    Будь гранично делікатним, повідомляючи про самогубство чи про спробу самогубства, не забуваючи про почуття рідних і про недоторканість приватного життя.

    З граничною обережністю поводься з публікацією повідом­лень про жертви злочинних вчинків. Не забувай про їх важ­кий стан.

    Не підписуй на рекламному плакаті, у заголовку тощо поход­ження, расову приналежність, національність чи стать «героїв» своїх повідомлень, якщо це малосуттєво чи має зневажливий від­тінок. Дотримуйся цього ж принципу щодо посад, політичних переконань і віросповідань.

    Обережно поводься з ілюстраціями.

    Будь вірним викладеним вище принципам і при доборі ілюс­тративного матеріалу. Уникай ілюстрацій, що можуть завдати шкоди.

    Не перекручуй зміст фотографії за допомогою матеріалу чи некоректного шаржу. Фальшиву світлину не видавай за справжню.

    Вислухай й іншу сторону.

    Прагни дати людям, яких принижували, можливість одразу відповісти на критику. З особливою обережністю спрямовуй за­пити трибунам (трибуну правосуддя, трибуну споживача, трибу­ну виробника), адвокатському зібранню й іншим громадським інстанціям.

    Не публікуй повідомлення про злочини, не переконавшись у правильності викладених у ньому фактів. Не публікуй і не пере­давай повідомлень про осіб, які згадувались у зв'язку із скоєни­ми злочинами.

    Не поспішай з висновками, не винось обвинувальний ви­рок, доки його не винесуть судові чи владні органи. Оприлюд­ни позиції обох сторін. Розповівши про судову справу, повідом і вирок.

    166

    Нормативна база діяльності преси

    Не згадуй імен всує.

    Всебічно зваж, чи не зашкодить людині згадування його іме­ні. Випусти ім'я, якщо його оприлюднення не вимагають інтере­си громадськості. Це стосується й осіб, котрі підозрюються у зло­чинах, а також засуджених.

    Відмовившись від повідомлення імені людини, не публікуй її фотографії і не повідомляй громадськість про місце її роботи, вік, національність, стать й інших ознаках, по яких її можна піз­нати.

    Без особливої потреби не повідомляй про попередню суди­мість конкретної людини за кримінальний злочин.

    Уважно перевір дані про осіб, які розшукуються поліцією у зв'язку з проведенням службового розслідування.

    Пам'ятай, що вся відповідальність за оприлюднення імені і фотоілюстрацій покладається на того, хто публікує матеріали.

    Резюме

    Таким чином, свободу журналістської діяльності ми розгляда­ємо у загальному контексті особистих і соціальних свобод; по­няття «свобода преси» — «четверта влада» є відображенням специ­фічного становища журналістики у суспільстві.

    Юридичний аспект свободи журналістики — це законодавст­во про журналістику як юридична фіксація рамок соціально-твор­чої свободи.

    ЛІТЕРАТУРА

    Авраамов Д. С. Профессиональная этика журналиста. — М., 1991.

    Багерстам Эрик. Свобода прессы в демократическом обществе. — Тарту, 1992.

    Власенко А. Г. Средства массовой коммуникации в современном мире. - М., 1990.

    Декларація про державний суверенітет України. — К., 1990.

    Давидович В. Е. Грани свободы. — Л., 1990.

    Держава і преса. — Суми, 1997.

    Журналистика западноевропейских стран. — Л., 1990.

    Журналистика и право. — М., 1997.

    Журналистика развивающихся стран. — М., 1986.

    Закон України «Про інформацію». — К., 1992.

    167

    Теорія журналістики

    Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні». - К., 1992.

    Закон України «Про телебачення і радіомовлення». — К., 1993. Заключительный акт Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе. Хельсинки. 30 июля — 1 августа 1975 г. — М., 1987.

    За новое политическое мышление в международных отношениях. — М.,1987.

    Законодавча влада і преса. — К., 1997. Зарубежная печать. — М., 1986. Ефір і закон. — К., 1996.

    Іванов В. Ф. Законодавство і журналістика. Становлення правової бази в Україні та світовий досвід. - К., 1997.

    Іванов В. Ф. Законодавче забезпечення механізму доступу до інфор­мації. - К., 1997.

    Итоговый документ Венской встречи представителей государств — участников Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе. — М.,1989.

    Копшенко О. Л. Влада інформації. — Л., 1990. Москаленко А. 3. Свобода печати: взгляд изнутри // Радуга. — 1988. - № 8-10.

    Москаленко А. 3. Вільна преса в демократичній державі. — К., 1995. Ноговицын К. А. Ступени свободы. — Л., 1990. Потятиник Б., Лозинський М. Патогенний текст. — Л., 1996. Права человека: Основные международные документы. — М., 1989. Резонанс. — Суми, 1997.

    Свобода слова в Україні: стан, проблеми, перспективи. — К., 1997. Соловьев О. М. и др. Демократия и социальная ответственность. — Владивосток, 1989.

    Україна: інформація і свобода слова. — К., 1997.

    Чертков В. Л. Авторское право в периодической печати. — М., 1989.

    Чичановский А. А. В тенетах свободы. — М., 1995.

    Питання для обговорення

    1. Як пов'язане розуміння «свободи» з обраною соціальною позицією?

    2. Як і чому залежить можливість подолання обмежень свобо­ди слова від журналіста, економічної системи, державних орга­нів та різних матеріально-економічних факторів?

    3. Які документи, законодавчі акти регламентують правову основу діяльності журналіста?

    4. Як організована робота З МІ як юридичної особи?

    РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ ЖУРНАЛІСТСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
    1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   ...   27


    написать администратору сайта