Главная страница
Навигация по странице:

  • IV. З точки зору ефектів, які досягаються в результаті впливуна аудиторію засобів масової інформації, функції преси зводятьсядо того, щоб

  • Принципи

  • Теорія журналістики

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница18 из 27
    1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   27

    /7. Соціально-психологічний план.

    Функції поділяються на три групи.

    1. Посилення впливу моральних цінностей на поведінку і ді­
    яльність людей, посилення інтеграції суспільно-політичних інте­
    ресів з особистими, підвищення значення моральних і культур­
    них цінностей та етичних норм, посилення у свідомості людей
    настанов щодо оточуючої дійсності.

    Люди відчувають задоволення від сприйняття інформації, яка підтверджує їх цінності, і переживають напруження, коли сприй­мають відомості, що суперечать їх цінностям, інтересам, споді­ванням, думкам.

    1. Малих змін — прагнення поділяти нову думку або точку зору.

    2. Конверсії — свідомого відхилення від групових норм, кар­динальних змін ціннісної орієнтації.

    Психологічна природа функції малих змін і функції конверсії близька, різний тільки ступінь інтенсивності виявів факторів, які сприяють здійсненню цих функцій.

    Для здійснення конверсії необхідне ослаблення впливу гру­пових цінностей до мінімуму і досягнення гласності в конфлікт­них ситуаціях. Слід зазначити, що один із психологічних ефек­тів, який досягається за допомогою засобів масової інформації, — це емоціоналізація аудиторії, вона сприяє конверсії.

    Будучи справедливим за умов стабільного суспільства, загаль­не співвідношення функцій посилення, малих змін і конверсії,

    178

    Результативність журналістської діяльності

    за провідної ролі функції посилення, серйозно змінюється в неста­більному суспільстві. Соціально-психологічна функція посилен­ня впливу раніше створеної ціннісної орієнтації відходить на другий план.

    III.У світлі функціональної теорії загальні функції засобів ма­
    сової інформації розглядаються з точки зору збіжності и незбіж­
    ності очікуваних цілей і одержання результатів. Ці функціональні
    ефекти визначаються як відкриті функції, а непередбачені як
    приховані.


    IV. З точки зору ефектів, які досягаються в результаті впливу
    на аудиторію засобів масової інформації, функції преси зводяться
    до того, щоб:


    а) дати читачеві задоволення від інформації, яка необхідна
    йому при вирішенні різноманітних життєвих, соціальних і побу­
    тових проблем — утилітарний ефект;

    б) дати задоволення від інформації, яка прямо або опосеред­
    ковано підтримує цінності певної соціальної групи читачів —
    престижний ефект;

    в) дати задоволення від інформації, яка підтримує думку чи­
    тача щодо певного суперечливого питання — ефект посилення
    позиції;

    г) задовольнити пізнавальні інтереси читачів — гносеологіч­
    ний ефект;

    д) дати задоволення від емоціональної розрядки — емоційний
    ефект.

    Загальна функціональна ефективність засобів масової інфор­мації залежить від того, наскільки задовольняються інтереси ауди­торії шляхом реалізації названих ефектів.

    Принципи В умовах нинішньої буремної демокра-

    журналістики тизації і політизації суспільства, коли полі-

    як основа ефективного тичний плюралізм став реальністю, тради-функціонування ЗМІ ційні принципи преси, природно, осмис­люються по-новому. Цілком очевидно, що їх старе, догматичне тлумачення стало історією тоталітарної жур­налістики.

    Але сьогодні висловлюється й таке судження: повна відмова від принципів преси, як часом роблять ультрарадикали, була б свідченням наукового нігілізму та й просто безкультур'я.

    Справа в тому, що й при новій владі з'явилося немало людей при посадах, які переконані, що головне призначення преси в тому, щоб впливати на свідомість і настрій мас у бажаному для

    179

    Теорія журналістики

    владних структур напрямі. Пресу знову тлумачать як вулицю з однобічним рухом, по якій пропускаються потрібні повідомлен­ня, вказівки, лозунги від керівників до керованих. Знову повто­рюються догми марксистсько-ленінської теорії, щоправда, під но­вим соусом, про те, що трудящі самостійно, без допомоги партій та їх програм (як, наприклад, було заявлено на науково-прак­тичній конференції УРП на початку 1993 p., присвяченій про­блемам ЗМІ) не в змозі виробити наукове, теоретично вірне ро­зуміння шляхів розвитку суспільства.

    Як же слід розуміти основоположні принципи преси із сьогод­нішньої точки зору?

    Питання про принципи, керівні підвалини діяльності журна­лістики завжди були одними з найважливіших у науці про жур­налістику і в журналістській практиці. Значення теоретичної ро­боти у цій сфері для практики журналістики важливе тому, що журналіст, оволодівши системою принципів теоретично і прак­тично, зможе у своїй творчій діяльності свідомо, цілеспрямова­но, всебічно, глибоко, а, отже, ефективно вирішувати проблеми, що виникають.

    Що ж таке «принцип» як поняття?

    Принцип — це основа, початок, керівна ідея, правило.

    Насамперед, розглянемо співвідношення термінів «закон», «закономірність», «принцип».

    На відміну від законів принципи мають нормативний, дирек­тивний характер, хоча теж є відображенням об'єктивних проце­сів.

    Закони існують об'єктивно, незалежно вщ людей; принципи фор­муються, встановлюються людьми на основі осмислення законів.

    Філософські принципи являють собою визначальні вимоги, що використовуються для організації науково обгрунтованої дії в інтересах суспільства. Принципи сприяють оптимальності в діях людей, служать регулятором їх поведінки.

    З точки зору філософії і політології принципи — це відобра­ження у свідомості людей суспільних явищ, історичних проце­сів. Можна сказати, що принципи створило життя.

    Специфіка принципів полягає у відображенні існуючих і відносно постійних у часі групових чи корпоративних інтересів (раніше існував термін «класовість», ми ще зупинимося на цій проблемі). Цим вони відрізняються від норм.

    Принципи мають характер вимог, нормують вибір рішень у суспільстві, виходячи із загальнолюдських інтересів, відобража­ють найістотніші й відносно постійні за часом інтереси.

    180

    Результативність журналістської діяльності

    Принцип — це те, що завжди, за всіх умов, без будь-якого винятку властиве певному явищу, в даному випадку — журна­лістиці.

    Увесь комплекс властивих пресі якостей, рис, напрямів, об'єдна­них спільністю методів і мети, становить зміст її принципів.

    Систему принципів сучасної журналістики можна зобразити з допомогою такої схеми:



    Усі принципи преси так чи інакше тісно пов'язані з нормами службової чи професійної етики журналіста (про це детально йшлося у попередньому розділі).

    Ще раз підкреслимо, що шляхи до здійснення принципів су­часної журналістики слід шукати принаймні у трьох площинах: правдивість та добросовісність; аналітичне та суб'єктивне трак­тування дійсності; професійна мораль.

    Добре й погане, нове й старе, досягнення та вади можуть спів­існувати у творі журналіста відповідно до їх співвідношення у реальному житті. Будь-яка інша пропорція, тобто сутність жур­налістської роботи, не досягатиме поставленої мети, не вплива­тиме активно на суспільний поступ. Саме тому природне співіс­нування позитивного та негативного у фактах і явищах тісно пов'язане насамперед з поняттями правдивості та об'єктивності соціальної інформації, без яких жодна публікація не досягає пос­тавленої мети.

    Зупинимося на цьому детальніше. Правдивість інформації —

    181

    Теорія журналістики

    це не значить, що преса, радіо чи телебачення повідомляють повністю достовірні факти, вони мусять ще й висвітлювати по­дії, явища дійсності з певної позиції. Без цього не можна обійти­ся, якими б об'єктивними ми не намагалися бути. Журналіст так чи інакше має свої думки, захоплення, інтереси тощо. І тому мимоволі подає фактичний матеріал так, начебто пропускає його через себе. Це може виражатися у відповідному коментарі або навіть у кількох словах, які дають певну оцінку. Можна також висловити своє ставлення до того чи іншого факту інтонацією голосу, якщо йдеться про радіо чи телебачення, або відповідним одягом, як це було з чорним вбранням дикторів московського телебачення під час серпневих подій 1991р.

    Отже, можемо зробити перший висновок: звичайно, одним із основоположних елементів журналістської етики повинна бути правдивість у відображенні подій і поданні інформації, фактів тощо. Натомість, на відміну від сучасних апологетів нової «неза­лежної» вітчизняної журналістики та відомих тверджень про не­залежність журналіста, мусимо погодитися з пріснопам'ятною тезою незабутнього Ілліча з його епохальної праці «Партійна організація та партійна література» про те, що абсолютно прав­дивих чи незалежних журналістів, письменників і т. п. немає й бути не може.

    Чому ми прагнемо бачити поняття «достовірність», «точність» та «правдивість» соціальної інформації в їх органічній єдності? (Йдеться, насамперед, про достовірність та об'єктивність саме соціальної інформації, пов'язаної із самою суттю журналістської творчості).

    Журналістський твір, який розглядає окреме явище без до­статньо описаних координат, не досягає своєї мети, і не повніс­тю правдивий. Більше того, така стаття чи нарис можуть мати риси політичної короткозорості, вносити плутанину, формувати викривлену позицію, оскільки не дають уявлення про ціле, про тенденцію, напрямок розвитку процесів та явищ у суспільстві. У будь-якому об'єкті соціальної інформації потрібно шукати соці­альну природу явища, тобто називати речі своїми іменами.

    Яким же чином досягається така творча позиція? Нехай це звучить дещо патетично, але за перо слід братися лише чистими руками і з відкритим серцем. Внутрішнє єство журналіста, або, інакше кажучи, внутрішній світ відбивається в його слові. Якщо людина підла чи підступна, якщо її моральні принципи різко розходяться з десятьма біблійними заповідями («не убий», «не вкради», «возлюби ближнього свого» і т. д.), то вона здатна на

    182

    Результативність журналістської діяльності

    будь-яку деформацію, радикальну заангажованість у найгіршому розумінні цього поняття при відтворенні соціальної інформації.

    Характерною рисою правдивої соціальної інформації є тлума­чення позиції, яка виникає у автора внаслідок розкриття, класи­фікації та аналізу фактів. Ця позиція починається з мотивації, яку обирає журналіст, відшукуючи істину, а також при її публіч­ному висвітленні.

    Узгодження фактів з об'єктивною логікою — єдиний шлях до відносної об'єктивності у пошуку істини.

    До поняття правдивості соціальної інформації слід додати ще три важливі елементи:

    □ проникнення в будь-який матеріал до найменших подро­
    биць;

    Q достовірність та обгрунтована оцінка журналістом об'єкта зображення — ситуації чи особи;

    □ точність у відображенні будь-якого факту, написанні чи ви-
    мовленні імені, дати, цифри.

    Тепер кілька слів про класовий характер правдивості соціаль­ної інформації. Хоч і модно тепер говорити про безкласовість суспільства, безкласовим воно від того не стане. Можливо, по­няття «класовий» слід замінити словами «груповий», «корпора­тивний» тощо. Відповідно і в пошуку, доборі та інтерпретації фактів у журналіста так чи інакше виявляється класовий підхід. Щоб там не говорили сьогоднішні розумники, але газета чи те­леканал, який фінансується, скажімо так, багатими людьми, від­повідно й пильнує їхні інтереси. Отже, цілком природним є вис­новок: в оцінці фактів та явищ завжди виступають цілі та інтере­си, а також принципи, ідеї, постулати певного класу чи певного прошарку суспільства. Це може бути депутатський корпус, бан­ківські кола, міська адміністрація, кооператив по закупівлі сільсь­когосподарської продукції тощо.

    Постійно виникає потреба оцінювати характер інформацій­них процесів та їх вплив на суспільну свідомість. Не секрет, що від рівня розвитку та вдосконалення пропаганди значною мірою залежить активна позиція тих чи інших споживачів інформації, безпосередня реалізація соціальної активності особи в громадсь­кому житті. Відомо також, що інформаційні структури посідають одне з важливих місць поряд з іншими інституціями та організа­ціями в налагодженні нормального функціонування суспільства. Наукова проблема соціальної інформації в пресі, на радіо і теле­баченні нині розглядається суто в контексті теорії журналістики, і, практично, є «білою плямою» в філософській, психологічній та

    183

    Теорія журналістики

    політичній літературі. Все ще у зародковому стані процес пошу­ку форм і засобів підвищення ефективності інформаційних про­цесів в сфері журналістики. І особливо в Україні.

    Важливо підкреслити, що якість соціальної інформації в пре­сі, на радіо і телебаченні виявляється, насамперед, у об'єктив­ності, науковості, у повному розкритті характерів, суттєвих рис, у показі основних процесів, тенденцій, явищ. Тільки за таких умов можна оцінити й інші її важливі риси: суспільне значення, наявність справжніх духовних цінностей, зображувальні засоби (стиль, мова, жанрова довершеність, мотиви цілеспрямованої дії тощо). Лише коли усі вказані елементи виступатимуть в органіч­ній єдності, можна говорити про результативність соціальної ін­формації.

    Якщо, приміром, окреслюємо межі негативного явища, то дуже важливо бачити причини, які його породжують. Але трапляється й так, що зібрані факти з позитивним зарядом добираються без урахування наукової методології, тоді ефективність виступу жур­наліста дорівнює нулю. До такого типу неточної інформації, в якій не може бути мови про принцип правдивості, належать пуб­лікації, де використовуються розрахунки господарських резуль­татів у процентах. Згадаймо, як не так давно рясніли в газетах, звучали по радіо і на телебаченні переможні реляції з колгосп­них ланів та заводських цехів.

    Звичайно, завжди потрібна повна і правдива інформація. Це — основа методології дослідження і мотивації творчості. Соціальна інформація може бути правдивою лише тоді, коли вона є пов­ною і в цьому розумінні — точною. Чи мають журналісти грома­дянську мужність визнати, що продукуються нерідко статті, де є невірні факти, висловлюються думки, які не відповідають часу, реальному розвитку суспільства?

    У більшості випадків неточності подібного типу йдуть від не­повного дослідження фактів чи явищ, від збігу деяких ознак чи елементів явища. Так само як не можна уявити куб у двох вимі­рах, так і суспільний факт не може бути представлений у одно­мірному або двомірному визначенні. Від журналіста чекають не тільки істини, а й повного відображення дійсності — це основ­ний предмет нашого дослідження, нашої творчості.

    Точність завжди повинна бути тісно пов'язана з мотивами журналіста, з його гіпотезами і добросовісністю. Справжня публі­цистика не допускає навмисного викривлення фактів та явищ. Без цього найважливішого етичного принципу порушуються ос­нови взаємин автор — творець — аудиторія, перестає функціо-

    184

    Результативність журналістської діяльності

    нувати або деформується дія всіх інших факторів. Звичайно, й у недобросовісних журналістів часто-густо знаходимо гострий об­разний стиль, логічну конструкцію публікації, оперативність ін­формації, але в такому випадку виступ у пресі веде до дезорієн­тації, обману, має місце відсутність елементарної порядності.

    Поняття професійної моральності — це особлива сукупність спеціальних норм моралі, а також додаткові норми, правила і принципи поведінки, прийняті в тому чи іншому колективі пра­цівників.

    Полеміка, яка час від часу виникає в наукових колах, незва­жаючи на різні позиції сторін, призводить до думки, що мораль­ні норми, правила та принципи конче необхідні у будь-якій про­фесії, а надто у сфері творчій, де вони відіграють свою суспільну роль. З повним правом цей висновок можна віднести до журна­лістики. Відомо, що вплив будь-якої публікації, її соціальний ефект залежать значною мірою від особи автора, його престижу й авторитету.

    Чому ми завжди шанували й шануємо наших кращих публіцис­тів, таких як Михайло Драгоманов, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Павлик, Симон Петлюра. Тому що творець завжди сприймається як цілісний образ в усьому його культурному, по­літичному та моральному виявленні, у єдності справи і слова.

    Недаремно свого часу сказав поет:

    "Поэтом можешь ты не быть, но гражданином — быть обя­зан!"

    З повним правом можемо твердити, що у цих рядках вислов­лено стислу формулу журналістської етики. Суть цього поняття виходить далеко за межі професійних обов'язків, добросовіснос­ті, точності, правдивості, об'єктивності та відповідальності.

    Професор Ясен Засурський (Москва), зокрема, надає велико­го значення проблемі журналістської етики як важливому фак­тору ефективності публіцистики. Проблеми етики, як підкрес­лює він, є надзвичайно важливими з професійної точки зору, особливо у справі навчання журналістів, виховання в них духу справжньої моральності, авторитету професії, а з авторитетом журналістики пов'язана й дієвість преси.

    Поняття справжньої журналістської етики є багатогранним. У різних авторів знаходимо різні тлумачення журналістської ети­ки, до якої входять:

    Q правдивість,

    □ переконаність і принциповість,

    Q організованість і дисципліна,

    185

    Теорія журналістики

    □ швидка орієнтація в конкретно-історичній обстановці,

    Q правильна оцінка ситуації.

    Моральна відповідальність журналіста виявляється у виборі теми, а також у моральній мотивації його твору та виборі того чи іншого засобу відображення.

    Звичайно, коли йдеться про моральне обличчя творця, його -моральну відповідальність, слід мати на увазі й те, що деякі з аспектів необхідні для будь-якої людини. Але існують такі вимо­ги, які притаманні чи, скоріше, обов'язкові для журналістів. Ок­реслюючи параметри журналістської етики, можемо визначити деякі характерні особливості, без яких унеможливлюється ство­рення публіцистичного явища, що має суспільне значення та базується на таких визначальних принципах:

    1. Етика як система моральних і творчих принципів автора.

    2. Етичні норми і принципи, обов'язкові при створенні будь-якої конкретної публікації, усіх персонажів та дійових осіб. У межах одного конкретного емпіричного дослідження всі персо­нажі (нарису, репортажу, статті, фейлетону) мають виступати як одна соціометрична група, а їх взаємини мусять фіксуватися за законами загальнолюдських принципів моральності.

    3. Журналістська етика не може ігнорувати творчого середо­вища, що виступає під поняттям «колегіальності». Йдеться про те, що треба враховувати думку колективу, де планується вихід публікації.

    Головне, про що слід пам'ятати завжди — це усвідомлення ети­ки як знаряддя захисту істини, відстоювання своїх принципів.

    Сумлінність — одна з найсуттєвіших норм журналістської ети­ки. І це не лише особиста справа журналіста, але й суспільна вимога. Ніхто не може протидіяти нормам моралі, оскільки сво­їми несумлінними діями така людина підриває довіру до журна­лістики взагалі. Журналіст має одну величезну перевагу і водно­час відповідальний обов'язок — він мусить діяти сумлінно, в рам­ках закону зібрати якомога більше фактів та документів, які не­заперечно доводитимуть його правоту і точність, тобто базувати­муться на принципах правдивості й об'єктивності.

    Кожен має право висловлювати свою думку, але ніхто не має права дезінформувати суспільство. Навмисне викривлення фак­тів, інсинуації та підтасовки дуже близько межують з криміна­лом, особливо, якщо мають суспільний резонанс.

    У 1994 р. представники країн — членів Ради Європи, зібрав­шись у Празі на Європейську конференцію, присвячену політиці у галузі мас медіа, проголосили такі принципи:

    186

    Результативність журналістської діяльності

    Принцип 1

    Існування та розвиток справжньої демократії неможливі без існування та зміцнення вільної, незалежної, плюралістичної та відповідальної журналістики. Ця роль вимагає від журналістики діяти таким чином:

    • інформувати про діяльність громадських владних структур, а також приватного сектору, надаючи таким чином можливість людям формувати власну думку;

    • дозволяти як окремим людям, так і групам людей вислов­лювати свої думки з тим, щоб про ці думки знали громадські та приватні владні структури та суспільство в цілому;

    • постійно і критично аналізувати діяльність різних владних структур.

    Принцип 2

    Журналістика спирається у своїй діяльності в різних електрон­них та друкованих засобах інформації на фундаментальне право на свободу слова, гарантоване ст. 10 Європейської конвенції про права людини.

    Принцип З

    Для того, щоб журналістика реально сприяла демократично­му розвитку суспільства, їй необхідно мати:

    • необмежені можливості для оволодіння професією журна­ліста;

    • повну незалежність редакцій від політичної влади і тиску з боку груп, що мають особисті інтереси, або з боку громадських органів;

    • доступ до отримання чесної та неупередженої інформації від громадських владних структур для забезпечення відкритої ін­формаційної політики;

    • захист права журналістів на утаємничення джерела інфор­мації.

    Принцип 4

    Маючи на увазі фундаментальну роль журналістської свободи слова у суспільстві справжньої демократії, будь-яке втручання у журналістику з боку громадських владних структур повинно:

    • бути необхідним у демократичному суспільстві та відповіда­ти його суттєвим соціальним потребам;

    • бути затверджене законом і мати ясне та чітке формулю­вання;

    • мати вузьку інтерпретацію (тлумачення);

    • бути пропорційним до тієї мети, яка ставиться.

    187

    Теорія журналістики

    Принцип 5

    Перевага (підтримка) з боку владних структур, і відповідно тих, хто зайнятий у сфері журналістики, має бути надана:

    • високоякісним системам професійної підготовки журна­лістів;

    • діалогу між журналістами, редакторами, видавцями, влас­никами електронних і друкованих засобів інформації та владни­ми структурами, що відповідають за політику ЗМІ на урядовому чи міжурядовому рівнях;

    • створенню таких умов, які б захищали журналістів (вітчиз­няних та зарубіжних) в екстремальних ситуаціях при виконанні небезпечних завдань, використовуючи для цього такий спосіб, як двосторонні та багатосторонні угоди;

    • прозорості щодо діяльності:

    • структурі власності різних підприємств у галузі ЗМІ;

    • відносинам із третіми сторонами, що мають вплив на неза­лежність редакцій ЗМІ.

    Принцип 6

    Фундаментальна функція журналістики у демократичній кра­їні передбачає, що всі, хто займається журналістикою, здійсню­ють це відповідально і дотримуються етичних норм, а головне не втрачають своєї незалежності та критичності. Журналістика має служити свободі слова, що включає право одержувати та переда­вати інформацію, поважаючи при цьому інші фундаментальні права, свободи, інтереси, що їх захищає Європейська конвенція про права людини.

    Принцип 7

    Практика журналістики у демократичному суспільстві виро­била цілу низку норм, які ввійшли до багатьох професійних ко­дексів поведінки. Це такі «неписані закони», як:

    • повага до права громадськості бути точно інформованою про факти та події;

    • збір інформації чесними (законними) методами;

    • чесність в інформуванні, коментуванні, критиці, утримання від невиправданого втручання у приватне життя, наклепів (ди­фамації), необгрунтованих звинувачень;

    • виправлення будь-якої друкованої або переданої в ефірі ін­формації, що виявилася неточною (помилковою);

    • збереження професійної таємниці відносно джерела інфор­мації;

    • утримання від пропаганди насильства, ненависті, нетерпи­мості на расовій, статевій, сексуальній, мовній, релігійній, полі-

    188

    Результативність журналістської діяльності

    тичній або іншій основі, що мають національне, регіональне або соціальне походження.

    1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   27


    написать администратору сайта