Главная страница
Навигация по странице:

  • Порушення професійної етики

  • 4. Порушення професійної честі журналіста

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница15 из 27
    1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   ...   27

    компрометація;

    остракізм (таврування);

    брехня;

    хабарництво.

    Якщо розглядати розвиток української журналістики у світо­вому контексті з точки зору свободи преси як однієї з основних цінностей демократії, то впадає в око схожість процесів в Укра­їні, та в державах Центральної і Східної Європи.

    По-перше, держави Центральної і Східної Європи шукають шляхи для створення стабільного демократичного суспільства, а також ринково-економічних і державно-правових стосунків. Від­повідно трансформаційний процес є надто комплексним і має чимало протиріч.

    Численні проблеми, що виникають на цьому шляху і мають схожий характер, як, наприклад, розпад колишньої економічної системи, загострення соціальних протиріч, зниження рівня жит­тя значної частини населення, невизначеність духовних орієнти­рів і недостатній розвиток демократичних інститутів. Однак кожна із посттоталітарних країн має характерні особливості. В одних загострились етнічні конфлікти, привнесені ззовні, на тлі яких помітні спроби щодо активізації мафіозних кланів і відновлення комуністичних стосунків.

    Україні притаманний пошук шляхів вирішення конфліктів між гілками влади.

    Це, безперечно, позначається і на функціонуванні преси.

    По-друге, існують численні й різноманітні спроби політичної еліти встановити контроль над ЗМІ. А це загальмовує ведення плюралістичної і відкритої дискусії.

    По-третє, лише за умови, коли ЗМІ самі сміливо, активно і насамперед високоякісно доведуть, що вони є непідкупним ка­талізатором, преса може стати надійним інструментом демокра­тичних перетворень.

    Для повного здійснення проголошеної свободи преси одним із важливих чинників є професійна етика журналіста. Тут треба вести мову про цілий кодекс професійної етики журналіста, що

    151

    Теорія журналістики

    визначає основні моральні орієнтири, якими має керуватись жур­наліст для того, щоб його діяльність сприяла одержанню людьми об'єктивної інформації, яка не суперечить не тільки Законам «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про інформацію», а й основним законодавчим актам і правовим нор­мам незалежної України.

    Давно назріло питання, яке можна сформулювати так: діяль­ність преси, її стосунки з громадянами й організаціями мають регулюватися і Законом про пресу, і нормами професійної ети­ки. Преса не може існувати в умовах — сьогодні за гласність, а завтра проти гласності. І преса має нести відповідальність за вис­тупи. Потрібна міцна юридична і моральна основа. Якщо бути чесними, то у нас ще немає справжньої демократії, ми тільки починаємо її будувати. У верхніх ешелонах влади багато хто й досі не розуміє, що закони і для них писані, а внизу вважають: демократія — значить, все дозволено. А свободи без відповідаль­ності не існує і не може бути.

    У Фінляндії, наприклад, згідно із законом про свободу преси вже двадцять років діє рада з питань масової інформації, створе­на разом спілками журналістів і видавців. її головне завдання — стежити за додержанням працівниками преси норм професійної етики. Вона розглядає зміст спірних публікацій, методи, які жур­налісти використовують для того, щоб одержати інформацію, а також випадки, коли спостерігаються спроби заважати доступу представників преси до інформації. Рада може вдатися до розслі­дування як на чиюсь скаргу, так і з власної ініціативи. Якщо рада приймає рішення на користь скаржника, тобто визнає дії друко­ваного органу неправильними, газета зобов'язана повністю опуб­лікувати текст такого рішення. Прерогативи ради на цьому за­кінчуються. Якщо скаржника не задовольняє така форма мораль­ної компенсації, він має право звернутися до суду. Щороку рада розглядає близько 200 скарг і приблизно по 50(!) з них виносить представникам органів масової інформації обвинувальні вердикти. Виділимо основні принципи і норми професійної етики журна­ліста, що випливають із законів, законодавчих актів і правових норм незалежної України, а також прийнятих Спілкою журна­лістів України, з урахуванням міжнародного досвіду, документів про професійну діяльність працівників ЗМІ.

    1. Соціальна відповідальність журналіста

    Журналіст несе відповідальність перед громадянами, а також перед суспільством у цілому в особі його конституційних інсти-

    152

    Нормативна база діяльності преси

    тутів за зміст своїх матеріалів, які пропонуються ним для обна­родування, за правдиве і своєчасне інформування громадськості про факти, явища і події, що мають суспільне значення. Забезпе­чення права громадян на інформацію — найголовніший обов'язок журналіста.

    Неприпустимо використовувати засоби масової інформації для розголошення відомостей, які становлять державну чи іншу та­ємницю, що охороняється законом, закликів до насильницького повалення чи зміни конституційного ладу чи територіальної ці­лісності Української держави, пропаганди війни, насильства та жорстокості, расової, національної, релігійної винятковості чи нетерпимості, поширення порнографії, а також з метою здій­снення інших кримінальних вчинків.

    Забороняється використовувати засоби масової інформації для втручання в особисте життя громадян, посягання на їх честь і гідність, якщо це невиправдано з точки зору інтересів громадсь­кості.

    Якщо вказівки засновника видання чи керівництва редакції суперечать вимогам етики і моралі, особистим переконанням, то журналіст може відмовитись від їх виконання.

    2. Правдивість і об'єктивність

    Журналіст зобов'язаний правдиво й об'єктивно відображати дійсність шляхом точної і вичерпної інформації з тим, щоб гро­мадськість могла на основі повідомлення одержати чітке уявлен­ня про соціальні процеси, їх походження, суть і значення.

    При доборі фактів, їх викладі та оцінках, опрацюванні і по­ширенні інформації журналіст повинен виходити з інтересів сус­пільства, сприяти тому, щоб засоби масової інформації об'єк­тивно відображали плюралізм думок і поглядів, забезпечували гарантоване право людини на свободу слова і переконання, не допускали приховування суспільно значущої інформації, пере­кручування фактів та їх корисливої інтерпретації.

    У матеріалах, де йдеться про права та обов'язки журналістів, підкреслено, що вони повинні «подавати для публікації об'єк­тивну і достовірну інформацію».

    3. Сумлінність і чесність

    Сумлінність журналіста передбачає скрупульозну перевірку фак­тів, точне відтворення даних, узятих із документальних та інших джерел і призначених для публікації, унеможливлює підтасування фактів, бездоказовість суджень, домисел і фабрикацію матеріалів.

    153

    Теорія журналістики

    У разі помилки журналіст зобов'язаний негайно вжити заходів для виправлення її наслідків шляхом публікації спростування, виба­чення і відшкодування моральних збитків потерпілому.

    Сама професія забороняє журналістові користуватися її пере­вагами в особистих інтересах та в інтересах своїх знайомих. Ви­користання друкованого та ефірного слова для переслідування окремих осіб, зведення особистих рахунків, задоволення групо­вих і авторських амбіцій неприпустиме. Журналіст зобов'язаний зберігати в таємниці джерела довіреної інформації, поважати права на інтелектуальну власність і авторські права інших осіб, не до­пускати заавторства і плагіату.

    Журналіст повинен поважати честь і гідність людей, які є об'єк­тами його професійної уваги, бути тактовним у спілкуванні з ними. Він зобов'язаний уникати втручання в особисте життя і може розголошувати подібні дані у виняткових випадках, коли це необхідно для захисту суспільства, прав і законних інтересів громадян, а також за згодою громадянина. Журналіст не пови­нен поширювати неперевірені дані і чутки, а також допускати висловлювання, які можуть підірвати репутацію людини або заплямувати її.

    4. Вірність загальнолюдським цінностям

    Визнаючи пріоритет загальнолюдських цінностей перед всіма іншими, журналіст виступає за гуманізм, мир, демократію, соці­альний прогрес, права людини. Він займає непримиренну пози­цію щодо будь-яких форм виправдання агресії, гонки озброєнь, інших форм насильства, зневаги і дискримінації, тоталітаризму і тиранії. Журналіст спрямовує свою діяльність на відстоювання життєвих інтересів Української держави, її народу, ліквідацію не­безпечних соціальних конфліктів, на охорону природи і пам'яток історії та культури тощо.

    Журналіст з повагою ставиться до особливостей, цінностей і гідності кожної національної культури, кожної людини. Своєю діяльністю він допомагає усувати непорозуміння і настороже­ність у стосунках між народами, сприяє вихованню культури міжнаціональних відносин, пробуджує у своїх читачів, глядачів, слухачів розуміння потреб інших народів, повагу прав і гідності всіх націй і всіх людей, незалежно від статі, раси, мови, націо­нальності, релігійних та ідейних переконань. Він сприяє ство­ренню клімату довіри в міжнародних відносинах, роззброєнню і національному розвитку, відстоює право на свободу слова.

    Обов'язок журналіста — сприяти гласності і демократизації у

    154

    Нормативна база діяльності преси

    сфері засобів масової інформації, рішуче виступати проти спроб здійснювати цензуру. Він має підносити роль української націо­нальної преси у світовій цивілізації, добиватися того, щоб Укра­їна мала своє представництво у світовій комунікативній системі, утверджувала в міжнародних інформаційних потоках власний неповторний голос.

    5. Професійна солідарність

    Журналіст піклується про престиж професії, поважає честь і гідність колег, не допускає дій, які завдавали б шкоди авторитету журналістики, бореться проти диктату преси інших країн, її втру­чання у справи суверенної України, підтримує рівноправні кон­такти з усіма творчими організаціями Української держави, від­стоює ідеї дружби, злагоди, зміцнює журналістське братерство, співдружність творчих сил, бере участь у міжнародних органі­заціях журналістів. Професійна солідарність не може бути вип­равданням посягань на правду і справедливість.

    Журналіст підтримує демократичну, прогресивну журналісти­ку, бореться проти шкідливого провінціалізму, меншовартості і національної обмеженості, підтримує дружні контакти з укра­їнською діаспорою, еміграційною пресою. У творчому змаганні журналіст не дозволяє собі зловживати довір'ям своїх колег, за­важати їм виконувати професійні обов'язки. Він сприяє колегам у розвитку їх творчих здібностей, підвищенні знань і майстер­ності, приходить на допомогу колегам, які потрапили в біду.

    Порушення професійної етики — це порушення принципів сво­боди преси. У законах, законодавчих актах і правових нормах передбачена відповідальність за порушення свободи діяльності З МІ. Спробуємо узагальнити найбільш характерні випадки.

    1. Вчинки, що обмежують права громадян на отримання інфор­мації:

    • якщо журналіст незалежно від мети, яку він переслідував, обнародує неточну, неправильну інформацію, зокрема, внаслі­док зневажливого ставлення до ретельної її перевірки;

    • якщо журналіст, який одержав суспільно значущу інфор­мацію спеціально для публікації, з корисливих чи інших причин приховує або замовчує її;

    • якщо журналіст тим чи іншим чином фальсифікує інформа­цію, спотворює зміст документального чи іншого джерела, до­пускає правку змісту цитованого документа;

    • якщо журналіст свідомо бере участь в організації навмисно­го замовчування суспільно значущої події, явища чи факту;

    155

    Теорія журналістики

    • якщо журналіст під виглядом достовірної поширює інфор­
    мацію, яка грунтується на непідтверджених повідомленнях, чут­
    ках, домислах, припущеннях, а також одержану із невідомого
    джерела.

    2. Вчинки, що обмежують права громадян на свободу висловлен­ня думок:

    • якщо журналіст із егоїстичних, групових чи інших мірку­
    вань протидіє веденню дискусії або обнародуванню суджень, з
    якими він незгоден, порушуючи таким чином принцип плюра­
    лізму думок;

    • якщо журналіст протидіє обнародуванню критичних або пол­емічних виступів з приводу надрукованого раніше матеріалу;

    • якщо журналіст без достатньої підстави відмовляє в публі­кації спростування чи відповіді;

    • якщо журналіст розголошує у засобах масової інформації відомості, надані йому з умовою збереження їх в таємниці;

    • якщо журналіст уводить громадськість в оману шляхом фік­тивних листів читачів, глядачів чи слухачів або видає власний матеріал за точку зору і результат творчості іншої реальної особи (заавторство);

    • якщо журналіст усупереч проханню автора матеріалу чи лю­дини, у якої брав інтерв'ю, не узгоджує з нею підготовлений до публікації остаточний текст,#або ж допускає у тексті суттєві змі­ни без згоди і публікує його.

    3. Вчинки проти честі і гідності особи:

    • якщо журналіст обнародує відомості, які хоча і відповідають дійсності, але завдають шкоди честі і гідності особи;

    • якщо журналіст чинить дію, що містить у собі ознаки брех­ні та образи;

    • якщо журналіст, прагнучи дискредитувати певну особу, ро­бить надбанням гласності її фізичні і психологічні вади, а також висміює її прізвище, ім'я, по батькові та інші особисті дані;

    • якщо журналіст подає у невигідному світлі відомості про громадянина чи категорію громадян у зв'язку з їх статтю, віком, расою чи національністю, мовою, професією, місцем проживан­ня, ставленням до релігії, що можуть бути образливими;

    • якщо журналіст до набуття чинності судового рішення у сво­єму матеріалі наголошує на вині підсудного або іншим чином порушує презумпцію невинуватості і незалежності суддів;

    • якщо журналіст розголошує дані попереднього слідства без письмового дозволу прокурора, слідчого або особи, яка прово-

    156

    ; Нормативна база діяльності преси

    дить дізнання; обнародує інформацію, яка може вказати на осо­бу неповнолітнього правопорушника без його згоди і згоди його законного представника;

    • якщо журналіст відмовляє особі, про яку засіб масової інфор­
    мації повідомляв раніше як про порушника норм права чи мора­
    лі, в обнародуванні остаточних рішень відповідних органів щодо
    її реабілітації.

    4. Порушення професійної честі журналіста:

    • якщо журналіст використовує свій професійний статус для одержання якихось переваг для себе, своїх рідних і близьких від третіх осіб чи організацій;

    • якщо журналіст з корисливих чи інших особистих мірку­вань перешкоджає чи відмовляється від публікації певного мате­ріалу чи його окремих частин, або ж публікує його, або ж схиляє своїх колег до його обнародування;

    • якщо журналіст одержує від зацікавленої особи чи органі-

    зації певні подарунки, переваги чи пільги, які можуть вплинути на його незалежність під час виконання професійного обов'язку;

    якщо журналіст для одержання інформації вдається до брехні, шантажу чи інших способів, які суперечать нормам моралі і права;

    • якщо журналіст у тій чи іншій формі розголошує інформа­цію, яка не підлягає поширенню, всупереч домовленості з осо­бою, яка довірила її;

    • якщо журналіст у тій чи іншій формі розголошує відомості про особу, яка передала інформацію за умови збереження її дже­рела, за винятком випадків, коли законом спеціально обумовле­на обов'язковість розкриття такого джерела;

    • якщо журналіст у тій чи іншій формі розкриває псевдонім, який належить іншій особі, без її згоди, за винятком випадків, коли псевдонім був публічно розкритий раніше;

    • якщо журналіст порушує авторське право, допускає плагіат, використовуючи чужий твір, представляє його повністю або час­тково як свій, не вказуючи його справжнього автора і джерела

    . запозичення;

    • якщо журналіст, не попереджаючи про це відповідну редак­
    цію, передає один і той же матеріал у дві чи більше редакцій або

    пропонує для обнародування вже опублікований матеріал, за винятком випадків, коли цього вимагають обставини;

    • якщо журналіст використовує свій професійний статус для збирання інформації на користь сторонньої особи чи організації, що не є засобом масової інформації.

    157

    Теорія журналістики

    5. Порушення службової етики:

    • якщо журналіст, використовуючи своє посадове становище в редакції, перекручує шляхом редагування зміст матеріалу, підго­товленого його колегою і без згоди останнього обнародує у тако­му вигляді;

    • якщо журналіст, використовуючи своє посадове становище в редакції, нав'язує колегам шляхом довільної правки їх матеріа­лів свої особисті смаки і суб'єктивні оцінки, перешкоджаючи розвитку їх творчих здібностей;

    • якщо журналіст із кар'єристських, корисливих та інших мо­тивів представляє свого колегу в непривабливому світлі в очах інших журналістів чи громадської думки;




    • якщо журналіст із свого помилкового, невірного розумін­ня творчого суперництва чи інших мотивів свідомо утруднює колезі виконання професійних обов'язків, а також публікацію його творів;

    • якщо журналіст порушує норми творчого спілкування між колегами, дезорієнтує їх про події і факти, зневажливо ставить­ся до їх творчості, вдається до образ та інших непристойних випадів;

    • якщо журналіст, використовуючи своє посадове становище в редакції, стає на перешкоді діяльності журналістської організа­ції або обмежує її самостійність.

    Зауважимо, що журналіст несе відповідальність не тільки пе­ред законом, а й перед своєю, сказати б, журналістською гіль­дією. До членів Спілки журналістів України, які допустили по­рушення принципів і норм професійної етики, можуть бути вжиті різні заходи адміністративного впливу аж до виключення із Спілки. Може бути також прийняте рішення про публікацію у періодич­ній пресі повідомлення про провину журналіста і вжиті до нього заходи впливу. Заходи впливу по службовій лінії вживаються незалежо від заходів правової та іншої відповідальності.

    Свобода преси — це захист і охорона журналіста при вико­нанні службових обов'язків, що й записано в ст. 43 Закону про ЗМІ: «Професійний журналіст редакції при виконанні служ­бових обов'язків перебуває під її правовим і соціальним захис­том. Честь, гідність, недоторканість журналіста охороняються законом».

    Але в журналістів, як і раніше, стріляють. Журналістика зали­шається однією з найнебезпечніших професій і насамперед там, де йдуть воєнні дії, де не дотримуються свободи слова, порушу­ються права людини.

    158

    Нормативна база діяльності преси

    Справа дійшла навіть до того, що Міжнародна федерація жур­налістів створила робочу групу, яка підготувала і випустила кни­гу з оригінальною назвою: «Обережно: журналісти за роботою. Керівництво з безпеки».

    Міжнародна федерація журналістів — це велика організація по захисту свободи преси. Видана нею книга — це дохідливі, прості поради ветеранів журналістики, котрим довелось працю­вати в екстремальних умовах, навіть під вогнем.

    Наведемо хоча б деякі з них.

    Жоден журналістський матеріал не вартий вашого життя. Будь­те обережні, намагаючись показати конфлікт з обох сторін.

    Постарайтесь не пристати на ту чи іншу сторону конфлікту: ви професійний спостерігач, а не учасник подій.

    Не робіть записів привселюдно. Ніколи не користуйтесь мік­рофоном чи записною книжкою без згоди співрозмовника. Три­майте деталі в голові.

    Пам'ятайте, що безвідповідальний вчинок чи неперевірений матеріал може не лише стати джерелом небезпеки для вас, але й неприємностями для ваших колег.

    Залиште вдома всі документи і газетні вирізки, які можуть бути розцінені як критика політики, релігії та інших сфер життя регіону чи району, де ви маєте знаходитись.

    Якщо вас змушують показати матеріал, постарайтесь одержа­ти письмову вимогу.

    Одним словом, не буває абсолютно схожих обставин, і вміння щоразу знаходити вірний вихід із кожного становища — талант індивідуальний.

    Зауважимо, що свобода слова — серце Всезагальної деклара­ції прав людини, прийнятої і проголошеної Генеральною Асам­блеєю ООН 10 грудня 1948 р. Журналісти, де б вони не працюва­ли, знаходяться під захистом Декларації, у якій викладені їх пра­ва. У ст. 19 читаємо: «Кожний має право на свободу думок і висловлювань; це право включає свободу висловлювати свою думку без тиску і страху, одержувати і передавати інформацію і ідеї у засобах масової інформації, незалежно від кордонів».

    Свобода преси — це шлях до побудови демократичного суспіль­ства, гармонійного розвитку особи.

    IX з'їзд СЖУ 17 квітня 1997 р. затвердив Кодекс професійної етики українського журналіста, який подано повністю.

    Одночасно подамо й інші документи, пов'язані безпосередньо з нормами професійної етики журналіста.

    159

    Теорія журналістики
    1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   ...   27


    написать администратору сайта