Главная страница
Навигация по странице:

  • Національна телекомпанія України

  • Теорія журналістики

  • Тематична спрямованість теле- і радіопрограм обласних і регіо­ нальних телерадіокомпаній

  • Державне інформаційне агентство України

  • Інформаційний підхід у журналістиці 41

  • Нормативна база діяльності преси 81

  • Результативність журналістської діяльності 169

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница27 из 27
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27
    тематичної спря­мованості друкованих ЗМІ. Насамперед загальнополітичні видан­ня, які традиційно посідали першість серед зареєстрованих на загальнодержавну та зарубіжну сферу розповсюдження, посту­пились місцем інформаційно-рекламним, виробничо-практичним, науковим виданням. Зросла кількість періодики для організації дозвілля, все більше реєструється видань з питань ведення до-

    317

    Теорія журналістики

    машнього господарства, городництва, садівництва, а також для жінок. Збільшується кількість видань довідкового характеру.

    На тлі позитивних тенденцій простежується відсутність або невелика кількість видань з питань мистецтва, історичної тема­тики, літературно-художніх, медичних, дитячих, екологічних. Так, за 1997 р. зареєстровано 2 видання історичної тематики, 4 — мо­лодіжних, 17 — для дітей, по 5 — медичних та з питань права; 7 — економічних. Ці факти дають підстави для більш диференці­йованого підходу до питань підтримки вітчизняних друкованих ЗМІ. Саме ці видання для дітей і молоді, медичні, екологічні, економічні, мистецькі, літературно-художні потребують більшо­го піклування з боку держави.

    Стосовно мовної ситуації у друкованих засобах масової ін­формації після здобуття Україною незалежності простежується тенденція до збільшення кількості газет і журналів, зареєстрова­них українською мовою. Так, якщо в 1996 р. було зареєстровано друкованих періодичних видань українською мовою 20 відсот­ків, українською і російською — 38, російською — 12, то в 1997 р. - відповідно: 40, 46,6 і 12,7 (зменшився відсоток видань іншими мовами). Такій тенденції сприяли відповідні рішення, прийняті виконавчою і законодавчою владою на підтримку державної мови, роз'яснювальна робота патріотичних сил, зокрема "Просвіти".

    Міністерством інформації здійснені основні напрацювання до плану організаційного, інформаційного та видавничо-поліграфіч­ного забезпечення комплексних заходів щодо всебічного розвит­ку і функціонування української мови.

    Актуальною залишається проблема вдосконалення механіз­мів координації інформаційної діяльності. Існуючі відносини між державою і пресою вимагають дальших пошуків зв'язку між ними. Нагальним є розроблення системи дій щодо інформаційної під­тримки пріоритетних соціально-економічних проектів, здійснення державної політики в сфері інформації та формування інформа­ційної інфраструктури, проведення загальнодержавних інформа­ційних кампаній, впровадження в практику ЗМІ сучасних ін­формаційних технологій, підвищення інтелектуального рівня ін­формаційної продукції.

    В інформаційному просторі держави електронні засоби масо­вої інформації все більше посідають домінуючу позицію, хоча за кількістю об'єктів телебачення і радіо становлять усього 10 від­сотків від загальної кількості об'єктів поширення інформації. В Україні діє більше тисячі теле- і радіоорганізацій різних форм власності і різних масштабів сфери дії - від загальнонаціональ-

    318

    Висновки

    них до сільських чи мікрорайонних. Із них лише 28 — державні; Національні теле- і радіомовні компанії та 25 обласних і регіо­нальних. За винятком державних, майже 500 теле- і радіооргані-зацій — поза правовим полем, оскільки Національна рада з пи­тань телебачення і радіомовлення не завершила процес ліцензу­вання телерадіоорганізацій, а деякі з них, зокрема кабельні ме­режі, фактично працюють в умовах напівпідпілля. Це створює широкі можливості для політичних спекуляцій, особливо у перед­виборній агітації.

    Відбулися серйозні зміни у телерадіоінформаційному про­сторі держави. По-перше, структуризувалися загальнонаціональні канали. Якщо раніше домінувало державне телебачення, то те­пер загальнонаціональний український телеефір ділять три неза­лежні одна від одної структури: перший канал - УТ-1, другий -"Студія 1+1", третій - "Інтер". По-друге, суттєво змінилися ефірні пропорції мовлення. Державні телерадіостанції за обсягами мов­лення значно поступаються комерційним. Так, у Києві на 1 го­дину програм державного телебачення понад 7 годин - інших станцій, у радіомовленні ці пропорції становлять 1:6. Аналогічна ситуація в багатьох регіонах України.

    Такі кардинальні зміни в обсягах телерадіомовлення створили цілком нову палітру в тематичному спрямуванні телерадіопро-грам. Незважаючи на зовнішнє їх розмаїття, все помітнішим стає і тематичний, і жанровий стереотипи. На телебаченні це, насам­перед, показ зарубіжних серіалів, розважальних програм, на ра­діо - передачі типу "Вгадай пісню", "Назви мелодію". Частина недержавних телерадіоорганізацій не має чіткої визначеності у висвітленні проблем політичного життя, у першу чергу через від­сутність серйозної, вдумливої роботи з авторами, низький рівень професійної підготовки творчих колективів. Уся стратегія мов­лення підпорядкована швидкому заробленню грошей, переваж­но на рекламі. Нові можливості для цього — передвиборні бю­джети партій.

    Аналіз тематичної спрямованості теле- та радіопрограм, їх рейтинг серед населення засвідчують: електронні засоби масової інформації набули певного досвіду роботи, мають здобутки, але в перспективі їм належить зробити набагато більше.

    Національна телекомпанія України згідно з планом має у се­редньому на тиждень 252 години мовлення на УТ-1 та 104 годи­ни на УТ-2. За жанровою палітрою та тематичним спрямуван­ням канал УТ-1 можна сьогодні ідентифікувати як синтетичний, з домінантою інформаційних програм, кінопоказу, правових,

    319

    Теорія журналістики

    спортивних, молодіжних передач для родинного перегляду. Ка­нал УТ-2 можна характеризувати як культурологічно-просвітниць­кий. На першому загальнонаціональному каналі введена нова мережа мовлення, це сприяло підвищенню рейтингу телеканалу, який опускався до критичної межі. Оновлена мережа мовлення дозволяє запобігти перенасиченню ефіру одноманітними пере­дачами, сприяє їх кращому сприйняттю глядацькою аудиторією.

    Серед розмаїття тематичних напрямів державного мовлення визначились основні, до яких належать: показ ринкових пере­творень, впровадження демократичних засад у громадсько-полі­тичному житті України, державотворчих процесів, вирішення соціально-економічних проблем; законотворча діяльність; пра­вове виховання населення; підтримка національної культури, народних звичаїв, свят, обрядів; боротьба з корупцією та органі­зованою злочинністю; трансляція найважливіших спортивних подій світового та європейського рівня.

    Спостерігається певна система, періодичність у підготовці програм діяльності агропромислового комплексу, приватизації, захисту національного товаровиробника, розбудови Збройних сил України, релігійної тематики.

    Проте докорінне оновлення телевізійного мовлення на пер­шому загальнонаціональному каналі, формування нової сталої мережі відбуваються повільно. Національній телекомпанії Ук­раїни не вдалося забезпечити підготовку необхідної, з точки зору програмування, кількості власних політологічних, розважальних передач, їх високорейтингового рівня. Обмеженість національ­ного теле- та кіноринку призвела до того, що державний телека­нал заповнюється зарубіжною відеопродукцією. В ній переважа­ють детективи, бойовики, пригодницькі стрічки. Враження втрати національного підґрунтя посилюється ще й тим, що в ефірі пос­тійно транслюються програми про життя в інших країнах, де­монструється багато зарубіжних відеокліпів, мультфільмів.

    За умовами ліцензії Національна телекомпанія має транслю­вати в ефір 81 відсоток власного телевізійного продукту, фактич­но ж з 25,3 години добового обсягу мовлення лише 6,3 години, тобто 24,9 відсотка, становлять передачі, підготовлені творчо-виробничими об'єднаннями компанії. Намагаючись наповнити ефір цікавими програмами, керівництво Національної телеком­панії розміщує на УТ-1 окремі передачі недержавних телеоргані-зацій, та підхід цей не завжди себе виправдовує. Водночас пос­лаблена увага до доробку обласних державних телерадіокомпа-ній, більшість з яких виявляє готовність до тісної співпраці зара-

    320

    Висновки

    ди повнішого представлення життя областей на загальнонаціо­нальному телевізійному каналі.

    Залишаються гострими проблеми наповнення першого загаль­нонаціонального каналу високорейтинговими музичними та роз­важальними програмами національного виробництва, інформа­ційного насичення випусків "УТН", особливо в неділю, коли відсутні помітні загальнодержавного значення громадсько-полі­тичні акції. Програма "7 днів" становища не врятувала, оскільки виявилася надто однобоко-пропрезидентською.

    Не знайшов гідного власного творчого "обличчя" другий за­гальнонаціональний телеканал, який формувався за залишковим принципом. Ефірний час в основному заповнюється передачами попередніх років виробництва, які не завжди вписуються у су­часну телевізійну стилістику. Набуття ним статусу культуроло­гічно-освітнього каналу, як того вимагає ліцензія Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, відкладається на не-визначений час.

    Національна радіокомпанія України транслює три диференці­йовані за формою і змістом програми внутрішнього мовлення, а також передачі всесвітньої служби УР загальним обсягом 94,5 години на добу. Перша програма радіокомпанії - інформа­ційно-публіцистична, у якій, окрім громадсько-політичних, еко­номічних, художніх та спортивних програм, значний відсоток мовлення відводиться для дітей та юнацтва. Тематична спрямо­ваність цієї програми випливає з її головного завдання: опера­тивно інформувати слухачів про діяльність виконавчої і законо­давчої влади, про події в нашій країні та за кордоном, активно сприяти реалізації державної політики в усіх сферах соціально-економічного, культурного та міжнародного життя, формування у радіослухачів почуття національної свідомості і державницької психології. За оперативністю та обсягами повідомлень, як за­свідчує аналіз, передачам програми не могла скласти конкурен­цію жодна із радіостанцій, що діють у радіопросторі України. Найвищий рейтинг серед населення має інформаційно-аналітична програма "Тиждень", яка формується на принципах плюралізму у відтворенні дійсності, орієнтує слухачів у складних процесах суспільно-політичного життя держави.

    Відзначаються актуальністю передачі соціально-економічної та громадсько-політичної тематики, які глибоко і всебічно роз'яс­нюють причинно-наслідковий характер економічної кризи в Україні, сприяють виробленню у слухачів самостійних суджень про необхідність радикального реформування економіки на ос-

    321

    Теорія журналістики

    нові ринкових відносин і збереження соціально-політичної ста­більності в суспільстві. Серед передач такого спрямування — "Політична студія", "Фактор часу". Значний резонанс здобули художньо-публіцистичні програми "Пошуки майбутнього", "Ук­раїнська культура. Сьогодні і завжди". Обсяг мовлення першої програми 19,4 години на добу.

    Друга програма Національної радіокомпанії — молодіжна, ін­формаційно-музична та художньо-пізнавальна ("Промінь"), ос­новною метою якої є реалізація політики держави, спрямованої на формування у молоді високих культурних і естетичних сма­ків, державницької психології, українського патріотизму. Твор­чий колектив журналістів прагне створити цій програмі імідж сучасного молодіжного радіо. Обсяг мовлення другої програми -24 години на добу.

    Третя програма - художня ("Радіо Муз"), у якій в широкому обсязі представлена художня література і публіцистика, сучасна естрадна і класична музика. Своє основне покликання журналіс­ти цієї програми вбачають в активній пропаганді української куль­тури, протистоянні експансії чужомовної естради, що значно посилилася в радіоінформаційному просторі України з появою безлічі незалежних радіостанцій. Обсяг мовлення третьої про­грами — 19,3 години на добу.

    Всесвітня служба радіо України - державний радіоканал для інформування світової громадськості про внутрішню та зовніш­ню політику України, задоволення державних потреб українців, які проживають за рубежем. Передачі ведуться українською, англійською, німецькою та румунською мовами і становлять 31,8 години на добу. Всесвітня служба працює на коротких і середніх хвилях, покриваючи практично всі континенти.

    Тематична спрямованість теле- і радіопрограм обласних і регіо­нальних телерадіокомпаній грунтується на основних завданнях, визначених ст. 12 Закону України "Про телебачення і радіомов­лення". Значна частина ефірного часу відводиться для опера­тивного інформування телеглядачів і радіослухачів про суспіль­но-політичні події, реформування суспільства і економіки, вис­вітлення діяльності місцевих органів державної виконавчої вла­ди щодо впровадження у життя положень Конституції, утілення законів країни, реалізації урядових постанов щодо боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Місцеві електронні засоби масової інформації готують аналітично-публіцистичні цикли програм на злободенні теми із життя того чи іншого регі­ону. У прямому ефірі систематично виступають керівники об-

    322

    Висновки

    ластей, окремих підрозділів місцевої влади з відповідями на звер­нення, запити і пропозиції трудящих, улаштовуються "круглі сто­ли", "гарячі лінії". Програмні служби Держтелерадіо узагальню­ють досвід кращих творчих колективів і орієнтують на таку ефек­тивну практичну роботу усі підрозділи телерадіомовлення.

    Практика показує, що більшість державних телерадіооргані-зацій при підготовці програм застосовує переважно державну мову. Приміром, усі програми Національної радіокомпанії ведуться українською мовою. Дещо гірша ситуація із впровадженням дер­жавної мови на каналах Національної телекомпанії - співвідно­шення української і російської мов можна вивести, як 75 до 25 відсотків, або 3:1.

    Немає особливих проблем із застосуванням державної мови на місцевому телебаченні і радіо у західних та центральних об­ластях України. Проте у східних та південних регіонах процес українізації телеефіру пов'язаний з чималими труднощами не тільки суб'єктивного, а й об'єктивного характеру. Це стосуєть­ся, зокрема Донецької, Луганської, Одеської, Дніпропетровсь­кої та Харківської телерадіокомпаній. Дуже складно вести цю роботу в Криму. Тут українські програми у загальному обсязі державного телевізійного мовлення становлять тільки 0,5 від­сотка, на радіо таких передач - 12 відсотків. Для порівняння: мовами національних меншин в автономії звучить значно біль­ше програм — на телебаченні вони складають 17,5 відсотка, на радіо — 36 відсотків.

    Згідно з проектом Концепції розвитку національного телеба­чення і радіомовлення, система телерадіомовлення України по­винна забезпечувати для її жителів щонайменше по шість загаль­нонаціональних теле- і радіопрограм наземної та супутникової форм поширення, до десяти регіональних програм телерадіомов­лення, від чотирьох до шести програм місцевого рівня — облас­них, міських, районних, міськрайонних, локальних тощо, тран­сляцію телепрограм у містах підвищеної забудови через багато­канальні кабельні та ефірно-кабельні мережі. Окрім цього, має розпочатися трансляція телепрограм з України у світовий про­стір через національний супутник зв'язку.

    На початок XXI ст. кількість телерадіокомпаній національної власності в Україні, за прогнозами, досягне 400-450. При цьому державні телерадіокомпанії мають трансформуватися у суспільні (громадсько-правові) з переходом від бюджетного фінансування до абонентської плати або цільового податку за користування телеві­зорами і радіоприймачами. Концептуальна програма передбачає

    323

    Теорія журналістики

    здійснення технічної політики в галузі національного телебачен­ня і радіомовлення у конкретних напрямах.

    Державне інформаційне агентство України має у своєму розпо­рядженні сучасні мережі та технології поширення інформації, постійних вітчизняних та зарубіжних споживачів інформаційної продукції. Передплатниками ДІНАУ є майже 300 місцевих пері­одичних видань — міських, районних і міськрайонних газет. За­галом одержувачами 17 інформаційних стрічок і вісників агент­ства є понад 900 вітчизняних абонентів, серед яких, окрім міс­цевих видань, всеукраїнські та регіональні газети, теле- і радіо­компанії, посольства, державні підприємства, владні та комер­ційні структури. На підставі угод про співробітництво ДІНАУ поширює інформацію за кордон через власну мережу, а також через провідні зарубіжні агентства, передає повідомлення про найважливіші події в Україні, реформування політичної та еко­номічної систем до газет української діаспори в Канаді, США, Австралії, Словаччині, Румунії, Польщі, Молдові, Казахстані, Греції.

    У контексті інформаційного забезпечення внутрішньої та зов­нішньої політики країни агентство зосереджує увагу на пропа­ганді, роз'ясненні та інформаційному забезпеченні курсу Укра­їнської держави, реформуванні економіки, наданні їй соціальної спрямованості. Висвітлюються заходи виконавчої влади щодо реалізації положень Конституції України, роздержавлення та приватизації, розвитку агропромислового комплексу, проведен­ня активної промислової політики, захисту вітчизняного вироб­ника, створення правової, демократичної держави, забезпечення сприятливих зовнішніх умов для здійснення внутрішньої політики.

    Вітчизняним і зарубіжним засобам масової інформації, поряд з щоденною загальнополітичною стрічкою, пропонуються стріч­ки та вісники: "Законодавство: документи, коментарі, консуль­тації", "Новини ділового світу", "Планета" з серіями "Закордон: новини, події, факти" та "Україна і світ", "Новини України" (російською та англійською мовами), "Кримінальна хроніка", "Україна: хроніка подій минулого тижня". Це дає змогу всебіч-ніше і предметніше інформувати громадськість України та зару­біжжя про події в суспільно-політичному, економічному, духов­ному житті країни, хід політичної та економічної реформ, діяль­ність усіх гілок влади, виконавчих структур на місцях.

    В агентстві впроваджено систему програмування та плануван­ня інформаційної діяльності, творчого пошуку. Розроблені й ре­алізуються, зокрема тематичні плани щодо: виконання програми

    324

    Висновки

    приватизації; реалізації заходів щодо забезпечення конституцій­них прав громадян на звернення; висвітлення питань, пов'яза­них з концепцією національної безпеки України; інформаційно­го забезпечення процесу реформування агропромислового ком­плексу України; показу роботи Координаційного комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю та виконан­ня комплексної цільової програми боротьби зі злочинністю; вис­вітлення рішень Координаційного комітету з боротьби з коруп­цією й організованою злочинністю; показу негативних наслідків діяльності деструктивних культів; висвітлення діяльності Націо­нального комітету боротьби із захворюванням на СНІД; висвіт­лення політики з питань охорони довкілля та екологічної безпе­ки; підготовки матеріалів відповідно до комплексних заходів щодо всебічного розвитку і функціонування української мови; висвіт­лення питань реалізації невідкладних заходів щодо прискорення реформ і виведення економіки України з кризи; підготовки ма­теріалів про особливе партнерство України і НАТО.

    Пріоритетний напрям інформаційної діяльності визначила тема утвердження незалежної України у світовому співтоваристві, ак­тивізації її зовнішньої політики, розширення участі у міжнарод­ному співробітництві.

    Агентство прагне впливати на інформаційне забезпечення і роз'яснення стратегії й тактики відносин України з Російською Федерацією та іншими країнами СНД.

    Перспективи подальшого розвитку Центрального державного інформаційного агентства України з метою посилення його внеску у розбудову вітчизняного інформаційного простору мають кон­кретні обриси: передбачається налагодження обміну інформацією на паритетних засадах на підставі угод із провідними зарубіжни­ми агентствами, спеціалізованої підготовки репортерів, заснування спеціалізованого банку даних в "Інтернеті", відкриття при агент­стві Національного прес-клубу.

    Програма-максимум ДІНАУ передбачає забезпечення його супутниковим зв'язком, модернізацією технології збирання ін­формації кореспондентською мережею за рахунок упровадження сучасного обладнання, використання новітніх комунікаційних та комп'ютерних мереж, налагодження кольорового фотовиробниц-тва, оперативної служби новин, поетапне створення представ­ництв Державного інформаційного агентства за кордоном.

    Теоретичне осмислення процесів, що відбуваються на ринку мас медіа, - головна мета нормативного курсу "Теорія журналіс­тики."

    325

    Теорія журналістики

    Наведемо кілька рекомендаційних висновків, якими можуть послугуватися не тільки майбутні журналісти, а й ті, хто вже пра­цює у засобах масової інформації:

    1. Журналістика зможе розкрити свій творчий потенціал лише
    тоді, коли стоятиме на національних засадах. Ми вже щонай­
    менше втретє у XX ст. проголошуємо незалежність. Для того,
    аби втримати державність цього разу, слід ще добре потрудити­
    ся. Досвід безперспективної СНД, складні стосунки із Росією
    засвідчують: Україні ще треба пройти неабиякі випробування,
    аби утвердити свою державність і стати могутньою європейсь­
    кою державою.

    У цьому історичному контексті журналісти повинні робити свою справу під єдиним кутом зору — національного інтересу України. Нині не час бавитися у нескінчений демократизм, вправ-лятися в абстрактному західному лібералізмі чи скочуватися до інформативного космополітизму, не кажучи вже про те, що не треба опускатися до банального націоналізму, як це робить мос­ковська преса, а особливо московська телевізія, не залишатися об'єктивістськими статистами в умовах шаленої психологічної війни проти України.

    2. Інформаційний голод — не менша небезпека для молодої
    держави, ніж голод фізичний. Росія із своїм блокуванням папе­
    ром намагалася, особливо у критичні періоди, знищити укра­
    їнську національну пресу. Що робити із Чорноморським фло­
    том — про це українські громадяни довідувалися із шовіністич­
    них «Известий» та «Правды».

    Навіть в умовах розвинутої демократичної держави, не кажу­чи вже про країну, яка тільки будується, преса відіграє винятко­во важливу роль в управлінні суспільством. Виведення з ладу цього управлінського елементу призводить до інформаційного вакууму, а це — перша стадія суспільного хаосу. Крім того, ваку­ум — винятково сприятливе середовище для психологічних ди­версій тощо.

    Отже, преса, поліграфічна індустрія мають стати одним із прі­оритетів уряду. Нелегко і прибалтам, і білорусам, і казахам, але вони не допустили припинення виходу загальнонаціональних видань. Коли завмирає влада четверта, то вже недалеко до заги­белі влади і першої, і другої.

    3. На весь зріст постає проблема економіки ЗМІ, у розв'язан­
    ні якої українські журналісти — піонери, неофіти. Як вижити в
    умовах ринкової економіки — це залежить від комерційної здат­
    ності кожного редактора, кожного колективу.

    326

    Висновки

    Світова практика свідчить: видавничо-інформаційна справа — один із найвигідніших видів бізнесу, який забезпечує надприбут­ки і високу концентрацію капіталу.

    Ринок, конкуренція, газетний бізнес — не така вже й недо­ступна річ, як це може здатися. Та ж газета «За вільну Україну», яку переслідували, намагалися знищити, видала найбільшу кіль­кість номерів у 1991р. серед усіх масових загальноукраїнських газет. Для півмільйонного тиражу колектив дістав необхідні три тисячі тонн паперу, не маючи ні грама цього паперу, гарантова­ного державою.

    Живучість — це результат роботи комерційних відділів редак­цій, уміння жити в умовах ринку і без будь-якого мецената з першого дня існування.

    Тепер усі ми стоїмо на порозі приватизації. Як розв'язувати проблему власності? Адже поширену формулу «засновник — жур­налістський колектив» не можна вважати економічно та юри­дично грамотною. Очевидно, українській журналістиці доведеться йти шляхом спроб і помилок. Подекуди на базі редакцій створи­ли акціонерно-видавничі товариства. Власниками газет стали самі журналісти із конкретною часткою редакційного майна і відпо­відною ставкою акцій у статутному фонді приватного підприєм­ства. Розвиваються й інші форми власності у сфері журналістсь­кої діяльності.

    4. Усі засоби масової інформації недавно працювали у лабетах
    єдиної комуністичної пресової монополії. Комуністична партія —
    ось хто був Шпрингером чи Максвеллом. У ході національної
    демократичної революції почали з'являтися газети Рад, які на
    сьогодні утворили нову монополію.

    Чи нормально це? Коли орган влади видає свою газету — це нонсенс. Такого нема ніде у світі. Це суперечить нормам демок­ратичного устрою. Це більшовицький анахронізм.

    Враховуючи це, деякі ради демонструють свій демократизм, знімаючи з себе повноваження засновника газет і надаючи їм статус незалежних. І цю демонополізацію треба провести в мас­штабах усієї держави в рамках загальнонаціонального структуру-вання суспільства. Коли ми називаємо себе демократами, то по­винні відокремити четверту владу від усіх інших видів влади. Га­зети Рад, ще раз підкреслимо, — нонсенс.

    5. Серед складних і невідкладних проблем, з якими зустрілась
    суверенна Україна через об'єктивні і суб'єктивні причини, стала
    інформаційна незахищеність молодої держави. ЗМІ, які зробили
    так багато для утвердження самостійності, потрапили у стан гли-

    327

    Теорія журналістики

    бокої кризи. У зв'язку з різким зростанням цін на папір збільши­лись і поштові витрати, катастрофічно падають тиражі, а багато видань перебувають на межі закриття. Відсутність технічних мож­ливостей і недостатня концентрація інтелектуального потенціа­лу не сприяють створенню чесного і правдивого образу України на світовій арені.

    1. Незважаючи на величезну роль засобів масової інформації у сучасному суспільстві, їм не приділяється належна увага як з боку влади, так і з боку громадськості, науки. Нездоланий до кінця більшовицький погляд на пресу лише як на коліщатко і гвинтик загальнодержавного механізму, а на журналістів — як на підручних. Не можуть не тривожити факти переслідувань, неза­конних звільнень працівників ЗМІ, а також погромницькі дії представників крайніх екстремістських сил проти прогресивних журналістів.

    2. Із проголошенням самостійності України, національним відродженням перед засобами масової інформації постало прин­ципово нове завдання — бути «четвертою владою» незалежної демократичної держави, виконувати доступними їй засобами державотворчі функції. При їх реалізації, тобто у процесі утвер­дження державності України виникає спокуса бачити у засобах масової інформації апологета владних структур, рупора законо­давчої та виконавчої влади, зобов'язати беззаперечно виконува­ти їх волю. Це може призвести до того ж тоталітаризму, нехай іншої форми, іншої модифікації. Зрозуміло, різні владні, як і партійні, структури будуть прагнути мати, і сьогодні реально мають, свої видання, власну пресу, інформаційну службу, прово­дячи через них свої ідеї, нав'язуючи свою волю. Але справжнє демократичне суспільство мусить мати незалежні ЗМІ, тобто те, що умовно прийнято називати «четвертою владою».

    3. Найчільнішим завданням ЗМІ стало формування держав­ного мислення як мислення гуманного, демократичного, відпо­відального. Народу треба повернути історичну свідомість як най­вищу духовну та етичну цінність. Зважаючи на інформаційну блокаду, засилля масової, нерідко низькопробної преси, підступну діяльність антинаціональних чинників з метою поставити під сумнів державність України, деморалізувати людей, назріло як першочергове завдання — формування якісної преси. У цей пе­рехідний період їй треба надати всебічну матеріальну підтримку, насамперед на Сході й Півдні України. Поставивши на перше місце духовне оновлення, журналісти Української держави на основі національної культури зобов'язані піднести аналітичний,

    328

    Висновки

    гносеологічний, естетичний і прагматичний рівні ЗМІ до сучас­них світових стандартів, ошляхетнити українське суспільство ін­телігентним способом співрозмови.

    9. Перебуваючи у потенційній конструктивній опозиції до
    влади, преса повинна бути дзеркалом, яке відображає реальну
    картину життя, виражаючи і формуючи громадську думку. Але
    це не означає, що незалежні ЗМІ повинні концентрувати свою
    увагу лише на негативному, нагнітаючи підозрілість і невпевне­
    ність, вдаючись до необгрунтованої критики, грубої полеміки.
    Українській журналістиці в нових умовах повинна бути властива
    конструктивна творча позиція. А тому вимагають закріплення в
    інформаційному законодавстві гарантії свободи засобів масової
    інформації. Як і в усіх демократичних країнах, при формуванні
    законодавчих актів у сфері ЗМІ слід дотримуватись принципу
    «більше свободи — більше відповідальності».

    10. Вихід засобів масової інформації із важкої економічної
    кризи можливий за умов нормального функціонування ринко­
    вих відносин. З метою створення необхідних умов для випуску
    газет і журналів у період переходу до ринку владні структури
    мають звільнити від податків на додаткову вартість і доходи ре­
    дакції газет і журналів (крім комерційних), а також доходи під­
    приємств поліграфії і зв'язку, одержувані від виготовлення і роз­
    повсюдження цих видань.

    Таким чином, на шляху до ринкових відносин кожен крок нашого суспільства видається важким і болісним і для засобів масової інформації.

    Один із шляхів виходу з кризового становища редакційних, журналістських колективів, як показує практика, — розвиток принципів самоокупності і самофінансування. Сьогодні творчість без надійної економічної бази обійтись не зможе. Комерція і твор­чість стають взаємопов'язаними. Особливо, коли питання вирі­шується так: вижити чи ні. Отже, у центрі уваги мають бути ефек­тивна підприємливість і бізнес.

    Додатковий шанс для виживання — організація та участь у роботі малих підприємств. І тут є чимало прикладів, коли подіб­ні підприємства існують навіть при редакціях багатотиражних газет. Реальна віддача від них очевидна. Як очевидно й те, що цій формі видавничо-господарської діяльності слід приділити максимум уваги.

    Тим паче, що держава надає редакціям певні пільги, звільнив­ши їх як творчі організації від сплати внесків до спеціальних фондів.

    329

    Теорія журналістики

    Що ж стосується внесків на соціальне страхування та до Дер­жавного фонду сприяння зайнятості населення, то такі відраху­вання проводяться редакціями на загальних підставах.

    Принципова проблема — справедливий розподіл майна ви­давництв між редакціями і друкарнями. Діючи на основі підза-конного акту, видавництва, по суті, ошукують редакції, перетво­рюючи їх на жебраків, котрі повністю залежать від монополіста, що ними завжди були і воліють залишитися видавництва.

    Ще раз наголосимо: в умовах ринку видавничо-комерційна діяльність журналістських організацій — основа їх економіки.

    У здійсненні організаційно-творчих заходів не варто бути «чис­тими» журналістами, зупинятись тільки на жанровій палітрі. Кожен редакційний колектив має виробити творчо-економічну політику.

    11. Комплекс винятково важливих міжнародних проблем укра­
    їнської національної журналістики:

    Q психологічний аспект (українській журналістиці належить рішуче позбутись комплексу провінціалізму і меншовартості. Пси­хологічна настанова, що тільки московські газети можуть мати власкорів за кордоном — чисто імперський синдром);

    □ політичний аспект (Україна стане державою лише тоді, коли вона буде включена у світову комунікативну систему, коли в між­народних інформаційних потоках матиме свій голос. Інформаційна ізоляція нашої держави прямо б'є по національному престижу).

    Західний журналізм майже нічого спільного з нашим не має. Це зовсім інше трактування професії, способу творчого самови­раження і виробничої організації, це зовсім інша технологічна комп'ютерна основа.

    В умовах дорожнечі на сировину і допотопної поліграфії тре­ба рішуче йти на створення міжнародних видавничих корпора­цій і не боятися ввезення до нас іноземного капіталу.

    12. Важливим компонентом стратегії і тактики журналістської
    творчості є всебічна розробка основних засад економічної і со­
    ціальної політики. Публікації періодичних видань і телематеріа-
    ли електронних ЗМІ у цьому сенсі мають бути позначені жанро­
    вим розмаїттям і широким тематичним діапазоном.

    У цій проблематиці вирізняється кілька акцентів.

    Перший акцент: Справа не в курсі. Курс, який схвалено Вер­ховною Радою, правильний, справа в його виконанні, в органі­зації роботи.

    Другий акцент: Балансування між минулим і майбутнім зне­кровлює молоду державу, розриває суспільну свідомість, послаб-

    330

    Висновки

    лює владу, яка й без того важко спинається на ноги, постійно каталізує загрозу стабільності й громадянського миру.

    Третій акцент: Ніде правди діти — підстав для невдоволення людей багато. Суспільство перевантежене суперечностями. Про­те не мітингами, "весняними" чи "осінніми" наступами і похо­дами вони розв'язуються.

    Четвертий акцент: Цивілізована опозиція — це нормально і необхідно. Але далі не може тривати становище, коли одні від­повідають за все, інші — ні за що. Більше того - постійно розхи­тують суспільство, перманентно закликають до протистояння владі, до антиконституційних дій і демонструють це.

    13. У висвітленні проблем державності засоби масової інфор­
    мації мають визначити магістральні напрями своєї діяльності:

    перший — всебічна підтримка державницьких сил;

    другий — консолідація здорових сил суспільства на конститу­ційних засадах навколо побудови нової держави, зміцнення гро­мадянського миру і злагоди;

    третій — вдумлива й аргументована пропаганда положень Ос­новного Закону, а також найважливіших "ринкових" законів;

    четвертий — сприяння зміцненню взаємодії усіх гілок влади, прискорення судово-правової реформи;

    п'ятий — рішуче відстоювання демократичних завоювань, права на гласність, плюралізм, свободу совісті і слова.

    14. Україна кровно зацікавлена в поширенні якомога повні­
    шої інформації про її інтелектуальний, економічний, ресурсний
    потенціал, про її миролюбні прагнення, про різні сфери її куль­
    турного життя безпосередньо з України, а не через не завжди
    об'єктивні засоби масової інформації її сусідів. Така інформація
    сприяла б міжнародному іміджу України, була б вкрай корисною
    для ділових кіл, спрямуванню інвестицій, встановленню і роз­
    витку міжнародних зв'язків у сфері бізнесу, науки і культури.

    Входженню України в міжнародний інформаційний простір сприятимуть:

    • приведення чинного законодавства у відповідність до між­народних норм;

    • розширення участі України в міжнародному співробітницт­ві у сфері засобів масової інформації і видавничій справі, роботі міжнародних інформаційних інституцій, здійснення рівноправ­ного, паритетного інформаційного обміну;

    • розвиток і вдосконалення систем зв'язку і телекомунікацій з метою створення належних умов для поширення і розвитку комп'ютерних мереж;

    331

    Теорія журналістики

    • створення умов, за яких якомога повніша об'єктивна ін­
    формація про політичне, культурне, економічне життя нашого
    суспільства виходила.б саме з України і набула справді широко­
    го міжнародного поширення.

    Зазначених цілей необхідно досягти шляхом:

    » укладення багатосторонніх і двосторонніх міждержавних угод і договорів у сфері інформації і телекомунікацій, книговидання, книгорозповсюдження і поліграфії;

    • створення умов для інформаційної присутності України в міжнародних комп'ютерних мережах;

    • розвиток партнерства між Україною і зарубіжними країна­ми в галузі інформації, професійної підготовки та стажування журналістів, видавничої справи, обміну інформаційними програ­мами;

    • використання можливостей міжнародної організації "Цен­тральноєвропейська ініціатива" та Міжнародної федерації жур­налістів для входження в Європейський інформаційний простір;

    • інформаційне забезпечення потреб іноземних громадян ук­раїнського походження в інформації про Україну;

    • здійснення спільних проектів у галузі інформації з міжна­родними організаціями, зокрема Радою Європи, Організацією Об'єднаних Націй.

    ЗМІСТ

    Від автора З

    Вступ 5

    Предмет і завдання курсу 7

    Поняття «журналістика» 7

    Університетська підготовка журналістів 11

    Нова журналістська формація 20

    Журналістика як мистецтво і як наука ЗО

    Інформаційний підхід у журналістиці 41

    Суспільство і соціальна інформація 41

    Відкритість інформаційного простору 47

    Основні принципи інформаційних відносин 53

    Доступ до інформації 59

    Види інформації 66

    Правила передачі інформації 69

    Нормативна база діяльності преси 81

    Свобода преси 81

    Правові основи функціонування ЗМЇ 93

    Законодавче забезпечення захисту інформаційного

    простору 140

    Норми професійної етики журналіста 145

    Результативність журналістської діяльності 169

    Функції як результат поєднання мети та засобів її
    досягнення 169

    Принципи журналістики як основа ефективного

    функціонування ЗМІ 179

    Ефективність і дієвість як різні типи

    результативності 189

    333

    Теорія журналістики

    Якісні методи у вивченні аудиторії ЗМІ 197

    Проблема використання текстових факторів 204

    Стратегія і тактика журналістської творчості 210

    Журналістика як галузь творчої діяльності 210

    Суспільство як духовне явище і журналістика 213

    Людина і журналістика 222

    Національне відродження і преса 227

    Засоби масової інформації й утвердження

    державності 241

    Соціальна практика і журналістська творчість 245

    Система національної преси 262

    Журналістика в системі соціальних інститутів 262

    Масова комунікація 266

    Нові електронні засоби 270

    Структурні проблеми ЗМІ 280

    Оновлювана генерація мас медіа 283

    Взаємодія соціальних факторів і преси 301

    Висновки 315

    Підручник

    МОСКАЛЕНКО Анатолій

    Теорія журналістики

    Редактор — Ганна Дзюбенко Обкладинка — Ганна Набока Технічний редактор — Майя Притикіна Коректор — Тетяна Дрожак Набір - Володимир Дорощук Верстка - Віталій Димарчук

    Підп. до друку 15.05.98. Формат 60х84/І6. Гарн. Тайме. Папір офс. № 1. Офс. друк. Ум.-друк. арк. 19,53. Ум. фарбо-відб. 19,85. Обл.-вид. арк. 21,02. Тираж 1 000 прим. Зам.

    АТЗТ "Експрес-об'ява", 252054, Київ-54, вул. Гоголівська, 22/24
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27


    написать администратору сайта