Главная страница
Навигация по странице:

  • Теорія журналістики

  • Система національної преси

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница26 из 27
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27
    Система національної преси


    Рис. 12. Кількість газетних видань, виданих різними мовами, друк. од.



    Рис. 13. Річні тиражі газет, виданих різними мовами, тис. примірників.

    ції і приватизації підприємств торгівлі практично зруйновано налагоджену мережу книгорозповсюдження в Україні.

    Таким чином, книговидавнича справа перебуває у кризовому стані, що впливає на інформаційне, освітнє, наукове, культурне забезпечення громадян України.

    Державної допомоги книговидання потребує тоді, коли дер­жавна мова обмежена рамками країни. Аналіз податкової полі­тики показує, що в багатьох країнах світу для видавничих органі­зацій і видавництв не існує особливих податків чи знижок із за­гальних податків. Однак податок на додану вартість значно ни-

    295

    Теорія журналістики

    жчий за податки на інші товари, а в таких країнах, як Австралія, Бразилія, Уганда, Ліхтенштейн, Швейцарія, Нова Зеландія, Нор­вегія, Південна Корея, Сінгапур, Велика Британія, Ірландія і Росія (з 1 січня 1996 р.) податок на додану вартість взагалі відсутній.

    Відсутність законів про державну підтримку книговидання і книгорозповсюдження призведе до того, що навіть така незнач­на видавнича діяльність українських видавців буде здійснюва­тись поза межами України.

    Телерадіомовлення — невід'ємна частина системи ЗМІ Укра­їни. У ст. 12 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» визначено, що: «Основу національного телебачення і радіомов­лення України складають державні телерадіоорганізації, які ут­римуються на кошти державного бюджету і забезпечують телера-діотрансляцію на всю територію чи відповідний регіон України і на зарубіжну територію».

    На початку 1995 р. вийшов Указ Президента України «Про вдосконалення системи управління державними телебаченням і радіомовленням України». Згідно з ним утворено Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держтелерадіо України). Відповідно до прийнятого Верховною Радою України Закону «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» Держтелерадіо визнано «уповно­важеним органом управління державним телебаченням і радіо­мовленням України, що забезпечує реалізацію інформаційної політики держави, визначену Верховною Радою України, Пре­зидентом України та контрольовану Національною радою з пи­тань телебачення і радіомовлення».

    На виконання Указу Президента на базі ліквідованої Держав­ної телерадіомовної компанії, її підприємств та організацій утво­рено:

    Q Національну телекомпанію України; Q Національну радіокомпанію України; Q Державну телерадіокомпанію «Крим»; а Київську та Севастопольську державні регіональні телера-діокомпанії;

    □ 25 обласних державних телерадіооб'єднань. Характерними рисами перебудови державного національного телебачення стали:

    • розбудова інформаційного мовлення;

    • поворот компанії до розширення художнього мовлення шля­хом збільшення обсягів і якості кінопоказу, а також розважаль­них передач і спортивних трансляцій;

    296

    Система національної преси

    • суттєвим підвищенням вимог до якості власної екранної про­дукції, яка виробляється творчо-виробничими об'єднаннями ком­панії;

    • широкомасштабним курсом на співпрацю Національної те-лекомпанії з недержавними телекомпаніями. Нині договори про спільну підготовку і вихід в ефір по УТ-1 і УТ-2 передач (філь­мів) укладені більше, ніж із сорока недержавними ТРК. Це сприяє розвитку національного телевиробництва, що є основою розбу­дови телерадіоінформаційного простору України. Кращі переда­чі недержавних телекомпаній одержали загальнонаціональний ефір. Створюється реальний ринок телепрограм, розвиваються засади здорової конкуренції між виробниками екранної продукції за місце у національному ефірі. Для Національної телекомпанії така співпраця диктується також економічною доцільністю, бо за умов серйозного бюджетного недофінансування вона дає можли­вість реально сприяти формуванню програм обох каналів.

    Українське сучасне радіо — це три програми мовлення на всі регіони нашої держави загальним обсягом понад 63 години на добу і Всесвітня служба Українського радіо, яка працює майже 32 години на добу українською, англійською, німецькою і ру­мунською мовами і розрахована на українську діаспору Північ­ної і Південної Америки, Європи і Австралії, на всіх іноземних слухачів, які цікавляться соціально-економічним і культурним життям нашої молодої держави. Слухацька пошта свідчить про те, що «Радіо-Україна» слухають в Росії, Білорусі, Молдові та інших країнах СНД. Згідно з соціологічними дослідженнями, письмових і телефонних звернень до Національної радіокомпа­нії можна стверджувати, що популярність Українського радіо останнім часом постійно зростає.

    В умовах, коли £азети і журнали практично стали недоступ­ними для більшості населення країни, державні радіо і телеба­чення є чи не єдиним надійним, об'єктивним та оперативним джерелом інформації.

    Радіо та телебачення задовольняють і духовні потреби людей, компенсуючи, зокрема, втрачені можливості відвідувати кіно, театри, концерти, регулярно читати художньо-літературні видання.

    Значної популярності набули і програми більшості обласних телерадіооб'єднань (у першу чергу — Львівського, Дніпропет­ровського та ін.). У багатьох із них з'явилися окремі місцеві ка­нали мовлення. На жаль, це, як правило, малопотужні канали, які не охоплюють зоною прийому кожну область.

    297

    Теорія журналістики

    Серйозне занепокоєння широких кіл громадськості викликає нинішній стан програмного наповнення сотень недержавних те-лерадіомовних каналів. Мається на увазі художня та технічна якість відеопродукції, а також порушення законодавчих норм співвід­ношення у загальному обсязі мовлення вітчизняної та зарубіжної продукції, порушення вимог Законів України «Про мови...», «Про авторські та суміжні права».

    Функціонування сучасної української журналістики слід роз­глядати також з точки зору загальноприйнятих у цивілізовано­му світі правил свободи слова як організуючої категорії демок­ратичного суспільства, визначальною частиною його буття і со­вісті.

    Український варіант цього положення був направлений Ко­місією Верховної Ради України законодавчого забезпечення сво­боди слова і засобів масової інформації до парламентських слу­хань 10 квітня 1997 р.

    В українському суспільстві, окрім матеріальної скрути, чима­ло інших перешкод свободи слова, в тому числі і явище політич­ної цензури.

    До такого висновку, зокрема, дійшли учасники «круглого сто­лу» — семінару «Перешкоди свободі слова в Україні та шляхи їх подолання», проведеного 6 грудня 1996 р. в Києві інститутом трансформації суспільства.

    Журналіст Володимир Скачко, який у свій час потерпав за інакомислення, заявив у ході дискусії: «Я працював колись у київській обласній газеті. І навіть за того, минулого режиму цен­зурування міг друкувати таке, на що сьогодні й замірятись не можна».

    Затим же В. Скачком (Український медіа-клуб. - 1997. -№ 2), боротьба за перерозподіл інформаційного простору і контроль за ним набула таких химерних форм і ведеться такими безприн­ципними методами, що на багатьох ЗМІ треба вивішувати таб­лички: "Обережно! Засіб масової дезінформації". І головним чи­ном тому, що почалася безпрецедентна війна компроматів з ви­користанням будь-яких засобів. За спостереженням журналіста, став помітний і новий нюанс, дуже небезпечний для журналіс­тів, які працюють у недержавних ЗМІ: влада відверто почала по­єднувати викиди компромату зі своїх надр з таким високим тис­ком на судові органи, що не дає можливості спростувати наведе­ні факти.

    Виходить, підсумовує В. Скачко, "державний" журналіст за­вжди захищений судом, коли проти нього є позов за образу честі

    298

    Система національної преси

    і гідності. Те саме стосується і політика з "партії влади". А от "недержавний" журналіст чи політик-опозиціонер розраховува­ти на захист суду, чи хоча б на справедливе судове розслідування не може.

    У тижневику «Підтекст» (1996. — № 5) Орест Гомонюк дохо­дить висновку: «Ситуація в інформаційному просторі поляризу­валась, з одного боку, жорстка цензура з елементами адміністра­тивно-фінансового придушення, з іншого — нестримне бажання подати скандал, назвати все своїми іменами. В результаті — сво­єрідний ефект від «одночасного прийняття снотворного і про­носного».

    Головний редактор цього тижневика Лариса Войтенко з яв­ним сарказмом пише: «Про свободу слова (вважай — преси) і говорити не пристойно. Так вже її, любу (пресу тобто), «звільни­ли», що хоч міняй професію. Можна все! Брехати, підтасовувати, замовчувати, пересмикувати, видавати чорне за біле... Коротше, на тобі «умовну одиницю» і ні в чому собі не відмовляй». Таке-от інспірування і така містифікація.

    За повідомленнями преси, на Херсонщині спалюють книжко­ві видання минулих років, у тому числі літературні твори, що набули світової слави і значення, а Самбірський Кіт М. І., голова міської держадміністрації на Львівщині, може заборонити розпов­сюдження в місті через «Торгпресу» невигідних газет: так він учи­нив з одним із номерів «Програми ТБ плюс...».

    Голова Київської спілки журналістів України Ігор Заседа на з'їзді творчої організації, характеризуючи нинішню ситуацію, в усіх випадках змушений був використовувати давню грецьку мі­фологію.

    Забезпечити стабільність та незалежність преси в Україні сьогодні, на його думку, — це все одно, що зуміти пройти між Сциллою і Харибдою. А свобода слова і преси нагадує йому чи­мось пера ікарових крил. Очевидно, чим вище підійметься преса до сонця влади, тим скоріше випадуть пера з крил від таяння воску, якими вони зліплені.

    Ведучий колишніх «Вікон» в одній з програм з екрана телеві­зора говорить про цензуру на телебаченні, яка влаштовується під виглядом потреб організаційно-творчого процесу та з технічних умов випуску телепрограм.

    Народний депутат України Олександра Кужель у Комісії зако­нодавчого забезпечення свободи слова та засобів масової інфор­мації з парламентської трибуни навела факти такого цензуруван­ня, очевидцем яких вона була і які позначилися на ній особисто.

    299

    Теорія журналістики

    Народний депутат України Олександр Бобриньов, правий він чи неправий, мав право застерегти державне керівництво Украї­ни та її провідні політичні сили від помилкових, на його погляд, дій і дати бачення обстановки навколо Севастополя, яке випли­ває з першоджерел, з думки його виборців і є, за твердженням депутата, більш точним, ніж офіційне. Однак, заявив він у Вер­ховній Раді України, жоден із загальнодержавних засобів масової інформації не дав йому можливості заявити свою точку зору.

    Ще однією спробою тиску на українську пресу, актом проти її незалежності, проти «об'єктивної інформації про процеси, які відбуваються в країні» назвали в своїй заяві 12 київських газет і журналів нововведення Національної телекомпанії України — підвищення тарифів на публікацію програм і передачу права на їх поширення газеті «Шулявка».

    Різко висловився в журналі «Віче» (1996. — № 11) письмен­ник Володимир Дрозд. Він вважає, що державою запроваджено такі умови, коли письменницька праця стає наче й недоцільною, непотрібною, є лише «самодіяльним заняттям у вільний від ос­новної роботи час», «справою честі, доблесті й геройства» завдя­ки надії, що «колись комусь наші книжки будуть потрібні».

    «...Рідна незалежна держава, — наголошує відомий прозаїк, — визискує письменника з такою неусвідомленою ненавистю, що й зла мачуха в казках на таке нездатна... Я п'ять років мав справу з новітнім українським чиновником і знаю, що кажу».

    Як зауважили учасники парламентських читань, ледве пролу­нає більш або менш гостра критика на адресу вищих посадових осіб держави, що не сприяє їх іміджу та інтересам, це саме і оголошується замахом на національну безпеку, антидержавними та антиукраїнськими виступами.

    Ще не дуже дивуєшся, коли далекий від інформаційної сфери «районний городничий» з Миколаївщини розпинає групу вете­ранів війни за винесену на сторінки районної газети критику соціальної політики Президента України, заявляє, що на май­бутнє таких публікацій не допустить.

    Набагато гірше і страшніше, коли компетентний працівник недавнього ще Мінпресінформу України подає офіційну довідку щодо становища періодичної преси в Криму і абсолютно побіж­но згадує справді непринадні, недостойні для громадян України виступи, а зате весь праведний гнів, весь набір звинувачень в антидержавності спрямовує проти публікацій з критичною оцін­кою дій Президента, Уряду України, інших державних органів, наполягання на перегляді їх та змінах на краще.

    300

    Система національної преси

    Отже, на запитання: в яких умовах функціонує сучасна україн­ська журналістика? — можна відповісти однозначно: обставини "громадського буття тиснуть на засоби масової інформації із не­бувалою силою. Суспільство вкрай напружене, розхитане, люди знервовані і часом готові на все. Життя народу не тільки не пол­егшується, але все більше ускладнюється. Злидні стали нормою існування більшості людей. Зросла організована злочинність, аморальність укорінюється все глибше. І все це, на тлі тотально­го розвалу економічних зв'язків, повної дестабілізації народного гослодарства, виявів вандалізму, ослаблення, а то й паралічу ви­конавчої влади, коли закони штампуються, а ніхто їх не виконує.

    Взаємодія соціальних Дуже влучно про стан сучасної українсь-
    факторів і преси кої преси написала в день 50-річчя Ін-

    ституту журналістики у газеті «Слово-зброя» вихованка Інституту, головний редактор газети «День» Лариса Івшина: «Спочатку здавалося, що проблема в цензурі, згодом виявилося, що в свободі».

    «Архітектори перебудови», як їх охрестили у всьому світі, розпочинаючи її при загальному схваленні, закликали спершу устряти в бій, а там видно буде. Однак передбачливості їм за­бракло.

    Найбільшим, і чи не єдиним, надбанням так званої перебудо­ви, і це загальновизнано, стала політика демократизації і глас­ності. І журналістів-професіоналів вона торкнулася найбільше, можливо, не менше політиків. Адже стихія публіциста — політи­ка. Недостатня політична культура народу (а звідки їй було взя­тися за умов сталінщини і брежнєвщини?),.неврахування відмін­ності, аж до протилежності економічних політичних інтересів тих чи інших груп населення призвели до того, що такі величезні цінності, як гласність і демократія були взяті на озброєння не лише прогресивними силами, а й деструктивними. Тими, хто дбає насамперед про свої власні, егоїстичні або групові, корпо­ративні інтереси, усе настійливіше випробує проголошену дер­жавну суверенність України на стискання та на розрив.

    Як заявив І Всеукраїнський з'їзд редакторів газет і журналів (листопад, 1993 p., Київ), економічна та соціально-політична бездіяльність урядових структур призвела Україну до драматич­ної ситуації: безгосподарність, корупція, зростання злочинності підривають надію людей у саму можливість демократичних ре­форм, побудови справедливої правової держави. Все це негатив­но позначається на розвої української культури, духовності на-

    301

    Теорія журналістики

    роду. Поглиблюється, набуває катастрофічних масштабів криза української періодики, книгодрукування, інших засобів масової комунікації. Видання ледь зводять кінці з кінцями, різко впали тиражі газет і журналів. Щодо преси з боку державних органів здійснюється грабіжницька політика.

    Як ніколи гостро постало питання про розбудову власної па­перової промисловості, модернізацію поліграфії, демонополіза­цію розповсюдження преси в країні. Проте на державному рівні ці питання не вирішуються, ніхто практично не несе відпові­дальності за злиденну долю преси.

    З'їзд також окреслив нагальні проблеми розвитку сучасних ЗМІ, їх прагнення ефективно діяти на ниві розбудови Укра­їнської держави. Це насамперед такі напрями: зміцнення мате­ріально-технічної бази редакцій, вирішення професійних та со­ціальних проблем працівників засобів масової інформації; ство­рення української паперової промисловості; демонополізація поширення періодики в країні; підготовка і перепідготовка кад­рів журналістів.

    Ось у таких умовах журналістам доводиться працювати у пе­рехідний період. Якою нині є позиція журналістів, їх роль у цій економічній та громадсько-політичній ситуації?

    Насамперед, журналістика зуміла відійти від тієї загально­прийнятої лінії, яка була властива нашій пресі в минулому. Ма­ється на увазі тодішнє хорове, в унісон, схвалення «мудрої полі­тики», «оспівування грандіозних досягнень». Журналісти почали все впевненіше і сміливіше скидати із себе чари і шори «мудрого керівництва», подавати голос на захист скривджених і приниже­них, вторгатися у свинцеву непроникність святая-святих — та­ємницю командно-адміністративної системи, почали являти власному народові і всьому світу криваво-трагічні і кричущо-га­небні сторінки нашої недавньої історії.

    Хоч це, відверто кажучи, далеко не завжди було легко. А точ­ніше, майже завжди викликало явний чи прихований спротив відомих і цілком певних партократичних сил. І даремно було б думати, що це стосувалося лише апаратних «верхів» або влуч­них, ладних розвалити все і вся радикалів (як часто уявляють собі і пишуть деякі друковані органи), але й певної частини на­селення.

    Боронь Боже, ми далекі від того, щоб закликати, приміром, до приглушення критики, замовчування недоліків, а тим більше злочинів — колишніх чи сьогоднішніх. Йдеться про те, що у своїй масово-інформаційній діяльності, а журналістика саме та-

    302

    Система національної преси

    кою і є, ЗМІ з усіх сил повинні намагатися бути об'єктивними, чесними і розважливими, завжди націленими на добро та інте­рес народу, захист його історичних надбань, мови і культури. А значить — конструктивними. Тому що до цього часу, щиро ка­жучи, заклики журналістів до конструктивного підходу асоцію­валися, ато й поєднувалися,„здебільшого, з вимогою приглуши­ти критику.

    Як, до речі, і набридлі, гостротенденційні звинувачення в злов­мисній сенсаційності, пошуку якихось-то «смажених фактів». Але ж, даруйте, навіть у найтяжчі сталінські і брежнєвські часи газе­ти вважали за досягнення «поставити фітіль». І часом це їм уда­валося. Сама природа преси, яка в Україні зараз виявляється виразніше, ніж будь-коли, має однією з своїх ознак потяг до но­вини, позитивної чи негативної, прагнення обнародувати її яко­мога оперативніше.

    Інша річ, як це робиться, з якою метою. Така постановка пи­тання закономірна в умовах реальної багатопартійності, заанга-жованості того чи іншого засобу масової інформації та й самого журналіста. Тому що кожен розуміє, як би не робив вигляд, на­чебто вільний у своїй творчості, все ж таки він належить до тих чи інших суспільних сил і відбиває їх інтереси, точку зору на оточуюче життя, на певні факти і події громадського буття. Хоч скільки разів не повторювали б ми відому тепер усім формулу: «преса й інші засоби масової інформації вільні», записану у від­повідних документах.

    Насамперед зупинимося на проблемі — часом надто гострій і болючій, що особливо хвилює чи має хвилювати кожного журна­ліста. Маємо на увазі взаємини працівників і засновника чи ви­давця того чи іншого органу масової інформації. Ця проблема, підкреслимо, постійно була в полі зору журналістського корпусу України. Адже журналіст певного видання, радіо або телебачен­ня був разом із цим засобом інформації наглухо вмонтований в командно-адміністративну систему, відіграючи в ній точно від­ведену йому роль. Так вчила марксистсько-ленінська теорія пре­си, так вимагала практика тоталітарного режиму. І водночас по­чуваючися безправними, приниженими, і до трагічного малоза­безпеченими найнеобхіднішим для праці і життя, журналісти багато разів порушували це питання публічно — у пресі і на різ­них багатолюдних і локальних зібраннях та засіданнях. Зрозумі­ло, до певного часу це стосувалося здебільшого взаємин коміте­тів КПРС різного рангу та їх друкованих органів, оскільки преса, в переважній більшості, належала саме цим комітетам.

    303

    Теорія журналістики

    Розмова йшла пряма і часом дуже гостра. Адже журналістські колективи наполягали і наполягають нині, в нових умовах, на паритеті у взаєминах із засновником. У ЗМІ, наприклад, прямо говорилося, що із тих 75 мільйонів, які потрапляли до партійної каси, мало б значно більше виділятися на зміцнення матеріаль­но-технічної бази, розвиток преси. Тому що переважна більшість редакцій, особливо місцевих видань, животіла у неприпустимо тяжких умовах. Вже не кажучи про технічну озброєність, а точні­ше беззбройність журналістської праці. Про це і згадувати нічо­го. Тут — суцільна дикість і запустіння, коли порівняти із зви­чайною виробничою практикою не тільки у розвинутих західних країнах, але й у багатьох тих, що розвиваються.

    У перехідний період журналісти так широко свій біль, свої потреби досі не являли громадськості, так жорстко проблеми не ставили. І в цьому, до речі, віддзеркалилося переомислення ЗМІ в житті суспільства.

    Спілка журналістів України неодноразово заявляла і заявляє: вона буде повсякчас зміцнювати контакти з колегами по перу за межами України, на договірній основі, на засадах рівноправності будуватиме свої відносини з журналістськими організаціями да­лекого і близького зарубіжжя.

    Практичним результатом здійснення нового курсу міжнарод­ної діяльності СЖУ є підписання договорів про співробітництво між Спілкою журналістів України та спілками журналістів Ро­сійської Федерації, Азербайджану, Молдови, Литви та іншими журналістськими організаціями.

    Спілкою засновано інформаційно-рекламне міжнародне агент­ство «Київ-ІРМА-Прес». Новостворена організація збирає і пере­дає каналами зв'язку інформацію для вітчизняних і зарубіжних видань, готує бюлетені, вісники з питань економіки, політики, дипломатії, займається рекламою, випускає друковану продукцію.

    До структури агентства входить також журнал «Журналіст України», тижнева газета. Налагодились ділові зв'язки «Київ-ІРМА-Прес» із зарубіжними партнерами, зокрема періодичними виданнями США, Німеччини, Франції, Чехії, Словаччини, Поль­щі. В Америці працює спеціальний кореспондент агентства, від­крилися представництва «Київ-ІРМА-Прес» у ряді країн.

    Виходячи із Братиславської декларації про «Право на кому­нікацію після холодної війни», Спілка журналістів України на­прикінці 1993 р. проголосила Хартію свободи слова в Україні, в якій гарантується усім громадянам, політичним і громадським об'єднанням, засобам масової інформації України свобода слова.

    304

    Система національної преси

    Ці гарантії включають:

    • заохочення вільного руху інформації у національному і між­народному плані;

    • сприяння поширенню інформації без цензурних чи яки­хось інших перешкод;

    • надання права (можливості) кожному громадянинові, націо­нально-етнічному чи суспільному рухові, що діє у рамках Консти­туції України, мати власні засоби масової інформації, а також доступ до державних засобів масової інформації для оприлюд­нення своєї точки зору;

    • надання всім друкованим і електронним засобам масової інформації, незалежно від їх належності, рівних прав, рівних можливостей для придбання паперу, друкування і розповсюд­ження, а також оплати ефірного часу;

    • законотворчу, економічну, фінансову підтримку у демоно­полізації виробництва паперу, друкування та розповсюдження преси; державний контроль за прибутками монополістів у цих галузях;

    Q забезпечення права доступу до інформації і захист (право захисту) джерел інформації;

    □ сприяння контактам, співробітництву журналістів України
    та інших держав, обміну інформацією.

    Міжнародні контакти в значній мірі визначили пріоритети творчих пошуків української журналістики.

    На межі 90-х pp. пресі багато треба було починати заново. З одного боку, у застійний період вимагалося, щоб вона мобілі­зувала до наслідування позитивних прикладів, щоб, мовляв, ство­рювати атмосферу соціального оптимізму, обминаючи так звані дрібні помилки зростання. З іншого боку, в умовах демократиза­ції і політизації суспільства, коли КПРС спочатку відмовилась від монополії на істину і владу, а потім і зовсім припинила свою діяльність, і коли політичний плюралізм став реальністю, стало цілком очевидно, що старе, догматичне тлумачення так званих ленінських принципів не мало перспектив.

    За цих же умов преса, по-перше, прагнула осмислити ці прин­ципи; по-друге, журналістські колективи у ході підготовки зако­нів про З МІ виступили за скасування цензури не як процесу, а як тоталітарного інституту придушення свободи слова.

    Все виразніше на рубежі 90-х pp. і в офіційній, і в так званій неформальній пресі, яка після прийняття нормативних докумен­тів про пресу, здобуває правові норми свого функціонування, все більше виявляються такі тенденції, як повага до різних світо-

    305

    Теорія журналістики

    глядних позицій, гарантія свободи совісті, пріоритет загально­людських цінностей, всебічне сприяння відродженню українсь­кої та інших культур народів, які проживають на території рес­публіки. При цьому журналістам належало, досліджуючи місце преси у новій політичній структурі суспільства, нести свої здіб­ності і кваліфікацію, свій інтелект на ринок ідей і робочої сили у нових економічних умовах, коли Спілка журналістів України, як це було проголошено її Статутом ще на VII (Установчому) з'їзді, є вільною, незалежною, добровільною організацією творчих пра­цівників газет, журналів, видавництв, інформаційних агентств, телебачення, радіомовлення, інших засобів масової інформації, що діє на засадах повного самоврядування, самофінансування і самоокупності. На цьому ж з'їзді було проголошено, що право на керівництво діяльністю Спілки журналістів України визнача­ється тільки за виборчими органами, які обираються демокра­тичним шляхом. Будь-які форми нагляду і контролю щодо Спіл­ки з боку вищестоящих органів, окрім покликаних стежити за дотриманням конституційної законності, рішуче викидатимуться. Кроком уперед на шляху до самостійності було створення Всеукраїнської ради редакторів засобів масової інформації (лис­топад 1993 p.), яка є громадською координаційною інституцією, що діє на професійних засадах. Рада репрезентує і захищає профе­сійні інтереси всіх редакторів незалежно від політичних та ідео­логічних орієнтацій, юридичного статусу ЗМІ, від тематичного спрямування, регіону розповсюдження, тиражності та періодич­ності видань.

    Рішення Ради є рекомендаційними щодо редакторів і редак­цій. Виконання рішень забезпечується їх моральним і про­фесійним авторитетом, що підтримується, зокрема, своєчасніс­тю, корисністю, ефективністю відповідних акцій. Свої заяви, звер­нення, рішення та рекомендації Рада усіма наявними засобами доводить до відома редакцій та організацій Спілки журналістів. Перед пресою гостро постали питання консолідації усіх прошарків суспільства, усіх працівників засобів масової інфор­мації, які працюють у різних за своєю ідейною спрямованістю виданнях.

    У зв'язку з цим все виразніше виявляється корінна власти­вість преси — зміцнення взаємодії ЗМІ і громадської думки, тоб­то те, що називається соціальним розголосом преси.

    Якщо у цілому розглядати діяльність преси щодо творчого пошуку у нових умовах, то можна стверджувати, що преса краї­ни чимало зробила для усвідомлення масами завдань, що вису-

    306

    Система національної преси

    нуло життя, розширення гласності, утвердження демократичних норм у суспільстві. Публікації газет, передачі радіо і телебачення все більше почали наповнюватися громадським звучанням, що відбиває реальності сучасного періоду і потреби читачів. Було зроблено крок від статичності, менторства, абстрактних гасел до реалій життя.

    Однак відомо, що політичний плюралізм не можна розгляда­ти як вседозволеність, можливість публікувати що заманеться. Особливо недопустимо друкувати матеріали, які загострюють соціальну напруженість, заохочують міжнаціональний розбрат, спонукають ультимативні заяви, а також дії екстремістів, підри­вають підвалини держави. На жаль, у багатьох виданнях виявля­ються саме ці негативні тенденції. Додамо, що виявляються вони як зліва, так і справа, і, зрозуміла річ, не сприяють ні вдоскона­ленню політичної системи суспільства, ні зміцненню його еко­номіки і консолідації. Безперечно, вони зародилися не тільки у журналістському середовищі, а й стали відображенням певних політичних явищ у суспільстві.

    Перегляд багатьох місцевих газет не дає повного уявлення про те, чим, скажімо, були заклопотані господарські органи, яка була лінія у проведенні економічної політики. Ясно, що легше було безадресно висміювати того «бюрократа», на якому ще лежала відповідальність і за продовольчу програму, і за житлове будів­ництво, і за ринок, ніж спільно шукати резерви виробництва, господарювання, розподілу, ніж боротися за дисципліну і поря­док. Дехто просто став забувати одну з головних ідей, яку пропа­гувала і пропагує уся демократична преса світу: ключ до успіху — це сумлінна, творча, високопродуктивна праця. Тим більше, що у цей період її авторитет набагато зменшився.

    Вирізняється у цей період і така тенденція: поряд з аргумен­тованими матеріалами, гострі, соціальні проблеми — екологічна, енергетична — висвітлювалися переважно в емоційному плані. Журналістам у ряді випадків бракувало грамотного економічно­го мислення. Інколи ігнорувалося правило: бути принциповим у постановці цих справедливих питань, прискіпливо досліджува­ти, якою має бути черговість у вирішенні проблем, за які кошти їх розв'язувати. Для цього, звісно, потрібні знання, глибокий аналіз, а вони були в значному дефіциті. Отже, економічний все­обуч для журналістів стає одним із лозунгів дня.

    Відомо, що свобода інформації — це не свобода дезінформації та інсинуацій. Наприкінці 80-х pp. помітно падає відповідаль­ність редакторів, журналістів за правдивість публікацій. Йде ча-

    307

    Теорія журналістики

    сом справжнє забруднення інформаційного поля. Не випадково, мабуть, на шпальтах багатьох видань з'явилися рятівні слова: «Позиція редакції не завжди може збігатися з позицією автора».

    У запалі кинуті на мітингах, з одного боку, чи зборах, з іншо­го — неперевірені «факти» нерідко утверджуються на сторінках газет, редактори яких втратили почуття відповідальності за прав­дивість публікацій, точність, перевірку фактів.

    Наприкінці 80-х — на початку 90-х pp. вирізнилися принайм­ні дві тенденції. По-перше, в засобах масової інформації різко зросла кількість наукових публікацій суспільствознавчого харак­теру, особливо з питань філософії та політології. Це було про­диктовано необхідністю часу, бажанням усвідомити, хто ми і де ми знаходимось.

    Але біда в тому, що в цей час все більше і більше на сторінки газет потрапляє псевдонаукових статей.

    Наприклад, республіканська газета «Молодь України» опублікувала статтю з претензійною назвою «Філософія перебу­дови чи перебудова філософії» С. Грабовського, в якій виклад змісту дискусій IV Республіканської школи молодих філософів переплітається з власною «філософією» автора.

    Сумний вийшов вінегрет. Спочатку у статті наведено багато цитат, які поряд з відповідним викладом виступів повинні, на думку автора, довести, що «російський марксизм» має стільки ж спіль­ного з Марксом, скільки спільного мали германські варвари часів «Священної Римської імперії» зі справжніми римлянами.

    Звідси першочергове завдання, підкреслюється в статті — реві­зія філософії. Виявляється, істмат та діамат — неконвертована філософія, яка з початком 30-х pp. випала зі світової культури. Діалектична логіка — це взагалі міф, який можна розвіяти за допомогою Божественної Трійці.

    На основі подібних виступів можна зробити висновок: якщо плюралізм, то він повинен бути повним, а не одностороннім, як у згадуваній статті.

    По-друге, спостерігалась захопленість деяких газет анкетуван­ням своїх читачів. Як відомо, пресове опитування дає можли­вість одержати оперативну інформацію, звернутись до великої аудиторії, швидко вивчити думку, ставлення громадян до тих чи інших проблем.

    Але з таким анкетуванням треба поводитись дуже уміло, ко­ректно. Тут є загроза при невмілому формулюванні питань анке­ти одержати хибні відповіді, тлумачення. Згодом публікація та­ких даних опитування невірно буде формувати громадську дум-

    308

    Система національної преси

    ку. А часом (це відомо, особливо зі світової практики, та й у нас таке є) запитання можуть інспіруватись таким чином, щоб одер­жана відповідь заздалегідь відповідала груповим інтересам пев­них кіл людей, тобто громадська думка може маніпулюватись у вигідному для когось плані.

    Ось чому анкети, які друкуються, повинні підлягати суворій, незалежній експертизі. А цього якраз і бракує засобам масової інформації.

    Слід також зауважити, що чимало засобів масової інформації постійно зверталося до історичного минулого, давало оцінку його впливу на сьогодення. Однак нерідко робилося це у спотворено­му вигляді, поверхово і бездоказово. Зайва драматизація, суперечливість, переважання негативних оцінок, невизначеність перспектив різко знизили морально-психологічну стійкість, упев­неність людей.

    Однією з важливих тенденцій розвитку сучасних ЗМІ є акту­алізація теми «Преса і демократизація». З властивою для сфери ЗМІ оперативністю ця тема все більше починає утверджуватися у пресі. І тому, коли в складних ситуаціях проходить матеріалі­зація ідей громадянського суспільства, преса прагне сприяти його демократизації, розвитку гласності, громадської активності лю­дей, долати все те, що перешкоджає рухові до кардинальних змін. Однак звичка до «бравурних словесних громів» надзвичайно живуча. У перехідний період теж було зафіксовано чимало «тріску-чих» виразів типу «стратегію прискорення візьмемо, товариші, на свої могутні плечі», «ми упораємось з питанням про перебу­дову й інтенсифікацію, зрозумівши раз і назавжди...» (див. на­приклад, Дрозд В. Так вернется ли их время? // Если по совести: Сб. статей. - М., 1988. - С. 120).

    Ряд авторів висловлює вимогу вдосконалювати «технологію» журналістських матеріалів, їх стиль і тон. Читача не задовольняє безапеляційна директивність, тексти менторського тону з нескін­ченно повторюваними «слід поліпшити», «необхідно враховува­ти», «треба домогтися», «зобов'язані виконати».

    Як тут не згадати Л. Толстого, який, відповідаючи на запитан-
    і ня журналістів, сказав так: «Не терплю я начальницького тону

    газет. Береш, для прикладу, якусь газету і зустрічаєш у ній стат-
    I тю, що викладає відомі погляди з відомого питання, але з такою

    і переконаністю у власній непогрішимості, начебто ці погляди

    і найправильніші. З того ж питання в іншій газеті бачиш статтю,

    ]що висловлює цілком протилежні погляди, але з тією ж самовпев-

    «: неністю. Береш третю газету, там зустрічаєш треті погляди і т. д.

    І 309

    Теорія журналістики

    Хоч, по суті, лише одна з газет має рацію, а можливо, жодна не має рації, а має рацію якийсь пан, котрий ще не висловив у пресі своєї думки з цього питання. Нащо ж тоді цей начальницький тон, який тільки сіє ненависть між людьми?..» (Скажите, граф... //Лит. газета. — 1993. — № 14. — С. 6.).

    На думку професора О. А. Сербенської, нині стає очевидним, що процес осмислення стилю усного і писемного мовлення, який десятиліттями культивувався, йде принаймні по таких основних напрямках: згірдне його висміювання (до речі, в останній час воно дещо стихає), пошуки причин його виникнення і довго­літньої живучості, про які принагідно говориться поки що в рам­ках публіцистичних виступів з приводу проблем економіки, еко­логії, моралі та ін., усвідомлення того, що трудно, дуже трудно знайти сьогодні, в умовах розбурханих пристрастей, правильний тон розмови з людьми, утвердження тих начал, які виявляються конструктивними.

    Зв'язок журналістики зі способом життя народу і особистіс­тю, соціальними факторами, що діють у суспільстві, став, мож­ливо, найприкметнішою тенденцією у діяльності сучасних ЗМІ. Принагідно зауважимо, що ця проблема стала об'єктом вивчен­ня не одного покоління і теоретиків, і практиків, про що частко­во йшлося у попередніх розділах.

    Мова — це будівельний матеріал журналістики. А тому пра­вомірно говорити про вплив соціальних факторів не лише на розвиток мови, а в цілому на журналістику.

    Соціальні фактори, що впливають на функціонування і роз­виток ЗМІ, наука поділяє на такі групи:

    1. Соціальні фактори, зумовлені соціально-економічними фор­маціями.

    2. Макросоціальні (глобальні), мікросоціальні (часткові) фак­тори, зумовлені масовою комунікацією, системою освіти і т. д.

    3. Позитивні і негативні соціальні фактори, зумовлені різною інтерпретацією явищ природи і суспільного життя.

    4. Соціальні фактори, зумовлені взаємодією мов (збагачення або засмічення мови).

    5. Соціальні фактори науково-пізнавального значення.

    6: Соціальні фактори ідеологічного змісту (ідеологія, мовна політика, ідеологічне осмислення мовних одиниць і т. д.)

    1. Соціальні фактори естетичного характеру (література, мис­тецтво).

    2. Соціальні фактори, які стосуються соціально-професійної диференціації мови.

    310

    Система національної преси

    На газетне мовлення впливають усі фактори, хоч сила їх дії неоднакова. Одним із найпоширеніших факторів свідомого впливу на мову, зокрема газетну, є, як справедливо вважають деякі до­слідники, штучне збільшення частоти вживання тих чи інших слів, які перетворюються у своєрідні слова-ключі. Але, мабуть, недостатньо вважати, що такі слова завжди відображають найпо­ширеніші явища чи реалії. Спостереження за мовою газети да­ють підстави говорити про те, що мовні одиниці різних рівнів дуже часто вживалися як фантоми, тобто на позначення явищ неіснуючих, разом з тим деякі явища просто не мали назви, їх обминали. Відсутність політичного плюралізму негативно поз­начилася на інтерпретації складних і далеко не одномірних явищ суспільного життя і природи.

    Перебуваючи під сильним впливом мовної політики, наса­джуваної державою, сфера комунікації відтворювала виражальні засоби публіцистики, які ряд філософів трактують як результат «соціолінгвістичного експерименту». Характерною рисою «но-вомови», яка з'явилася внаслідок дії такого експерименту, вони вважають словесний фетишизм, який слабо виявляється в будь-якій мові, але в умовах соціолінгвістичного експерименту пере­творюється у вид божевілля: одне спустошене слово-заклинання поспішає замінити інше, доки, від частого вживання, воно не перестане розрізнятись оком і вухом, і для обслуговування іншої містичної сутності не потрібно буде нової порожньої форми.

    Отже, перед сучасною журналістикою з усією гостротою по­стала проблема: відповідальність за слово.

    Поставимо просте запитання: яким має бути публіцист наших днів? При цьому матимемо на увазі тих, хто працює в усіх засо­бах масової інформації (газетах, журналах, на радіо, телебачен­ні), тих, хто формує громадську думку, виховує у людей соціаль­не (наукове) мислення, політичну культуру.

    Публіцистика — оголена думка під високою напругою, а пуб­ліцист не має шкіри, всі болі і тривоги світу влучають йому про­сто в серце. І це не високі слова.

    Демократизація вимагає від журналістів докорінного перегля­ду якості всієї масово-інформаційної діяльності.

    Процес оновлення всього громадського життя, якісно новий тип демократії вимагають утвердження дискусійного начала. 1 преса має стати виразником плюралізму думок, що здійснюєть­ся на основі загальнолюдських цінностей, принципів, ідеалів і етики.

    Жодне друковане чи мовлене слово не повинно з'явитися у

    311

    Теорія журналістики

    світ, як кажуть, всує. Часи, коли порожня балаканина, дрібні теми, базікання подекуди почували себе вільно, минули безпо­воротно. Зростають творчі вимоги до журналістів. їх професійна культура вимагає подолання некомпетентності, шаблонних під­ходів, сірості, відсутності почуття нового. Важливо утверджувати високу моральність при веденні дискусій, яка має заперечувати проголошення істин в останній інстанції, дискредитацію і при­ниження будь-якої сторони.

    Наголосимо ще на одній тенденції сучасної журналістики — це сплав науки і публіцистики. Помітне прагнення журналістів всебічно осмислити пройдений шлях, дати точну оцінку ниніш­нього стану справ, довести до свідомості кожної людини всю новизну і складність завдань, пробудити потребу до їх творчого вирішення.

    У серйозному аналізі нових проблем, у свіжості думки і слова вбачається шлях до вдосконалення всієї діяльності ЗМІ.

    Одна з особливостей преси, зокрема публіцистичних матеріа­лів, полягає в тому, що вона виражає дух епохи. Ось тут і треба, щоб матеріали поєднували в собі аналітичну глибину, ґрунтовну оснащеність фактами, яскравість і дохідливість стилю, містили максимум науковості та популярності.

    Зараз, коли значно зріс рівень читачів, потреба в глибокій науковій і публіцистичній розробці питань, осягненні фунда­ментальних, загальнолюдських цінностей в умовах становлення громадянського суспільства без перебільшення величезна.

    Співдружність учених і публіцистів сприятиме підготовці яс­кравих матеріалів, що відбивають сучасні реалії, допоможе через такий потужний канал, як преса, виробляти орієнтири і кон­кретні рекомендації для практики.

    Публіцистика це теж наука, і вона має свої принципи: науко­вість, достовірність, образність.

    Журналістське слово у контексті вимог демократизації і онов­лення суспільства — це не заклик до суцільного позитиву. Але ж діалектика вчить нас бачити світ у всій його сукупності, склад­ності і протиріччях, прагнути до ідеалу і правди. Повторимо за класиками: доки не буде правди — нічого не буде.

    Не забути б нам сьогодні: для чого народжується людина, чому великі прагнули до гармонії у цьому світі, чому вони так підно­сили гуманістичні цінності, чому вони були такими терпеливи­ми, далекоглядними, а отже, мудрими.

    312

    Система національної преси

    Резюме

    Життя постійно вносить зміни у розвиток і вдосконалення системи З МІ. Ще вчора ми говорили про традиційність поняття цієї системи як взаємообумовлену, зі своєю координацією і суб­ординацією, сукупність видань і програм, інформаційних агентств і центрів, а також служб, засобів доставки та інших організацій, що забезпечують їх функціонування.

    А сьогодні вже мова йде про залежність структурних відно­син, про конкуренцію в межах системи, боротьбу за виживання окремих її елементів в умовах бурхливого розвитку техніки.

    Основні тенденції розвитку сучасної журналістики ми розгля­даємо у нерозривному зв'язку із основними суспільними законо­мірностями перехідного періоду, новими економічними, соці­альними та політичними умовами діяльності ЗМІ.

    Серед основних тенденцій, насамперед, виділяються такі: твор­чий пошук; ЗМІ і демократизація; взаємодія соціальних факто­рів і журналістики.

    ЛІТЕРАТУРА

    Акопов А. И. Методика типологического исследования периодичес­ких изданий. — Иркутск, 1985.

    Акопов А. И. Средства массовой информации. — М,, 1987.

    Багиров Э. Г. Основы телевизионной журналистики. — М., 1987.

    Бебик В. М., Сидоренко О. І. Засоби масової інформації посткомуніс­тичної України. — К., 1996.

    Вартанов Г. Короткий довідник газетного працівника. — К., 1989.

    Взаимодействие средств массовой информации, народа и институ­тов власти в процессе демократизации. — Минск, 1991.

    Вилъчек В. Под знаком телевидения. — М., 1987.

    Журналістика в умовах гласності. — К., 1991.

    Засоби масової інформації: поняттєвий апарат / За ред. A3. Мос­каленка. — К., 1997.

    Засоби масової інформації. Українське законодавство. — К., 1995.

    Защита чести и достоинства. — М., 1997.

    Зернецька О. В. Нові засоби масової комунікації. — К., 1993.

    Инчикина И. Д. Союз книги, журнала и газеты. — М., 1988. — Вып. 5.

    Королько В. Основи паблік рилейшнз. — К., 1997.

    Копиленко О. Л. Влада інформації. — К., 1991.

    Матеріали IX з'їзду Спілки журналістів України//Журналіст Украї­ни. - 1997. - №5.

    313

    Теорія журналістики

    Масова комунікація: Підручник/За ред. А. 3. Москаленка. - К., 1997. Мас медіа України. — К., 1995.

    Москаленко А. 3. Вступ до журналістики: Підручник. — К., 1997. Москаленко А. 3. Комунікативна політологія. - К., 1997. Миронченко В. Я. Інформаційне радіомовлення України. — К., 1996. Роль мас медіа у плюралістичному суспільстві. — К., 1996. Сучасна українська журналістика. - К.., 1997. Теплюк В. М. Журналист меняет профессию. — Владивосток, 1990. Телерадіожурналістика. — Львів, 1997.

    Типологическое развитие журналистики. — Ростов/на Д., 1993. Типология местной прессы. — Ростов/на Д., 1991. Украинский медиа-бюллетень. — К., 1996—1997. Україна: Засоби масової інформації. — К., 1993. Україна: Інформація і свобода слова. — К., 1997. Українська журналістика: вчора, сьогодні, завтра. — К., 1996. Хто є хто в українських мас медіа. — К., 1997. Черняков Б. И. Фотография в изобразительной журналистике. — К., 1996.

    Шостак М. И. Еженедельник как тип издания. — М., 1986.

    Питання для обговорення

    1. Яке місце журналістики в системі соціальних інститутів?

    2. Які сучасні проблеми системи З МІ?

    1. У чому полягає становлення нових соціальних і професій­них орієнтирів журналістів?

    висновки

    Поляризація політичних поглядів у сучасному суспільстві від­дзеркалилася й у журналістиці, спровокувала духовне і моральне розмежування носіїв інформації. Таке становище викликає до життя взаємозвинувачування в продажності, в ідеологічному і суто людському лицемірстві.

    Ми читаємо зараз (та й читали багато років) про продажну журналістику взагалі і про продажні окремі видання, не кажучи вже про продажність окремих журналістів. Мова, ясна річ, до недавнього часу йшла про журналістику буржуазну. І здавалося, що лише наша, радянська журналістика є дійсно народною, тоб­то об'єктивною, чесною, діючою на користь суспільству.

    Було б неправдою стверджувати зараз, ніби сьогоднішнє по­коління журналістів не сприймало цей пропагандистський штамп. Але ж не меншою неправдою було б і ствердження того, що всі вони дійсно не відали, що творили, насаджуючи ті ж самі ідеоло­гічні штампи, про які йдеться.

    Про це, до речі, свідчить те, яку позицію' зайняли деякі жур­налісти та й численні партійні, і особливо комсомольські видан­ня посттоталітарного періоду.

    Вдумливий читач, напевно, звернув увагу на еволюцію оцінок політичних, державних діячів, перш за все представників депу­татського корпусу, щодо діяльності засобів масової інформації: від безмежної захопленості їх «революційністю» до ледве стри­муваної роздратованості, коли йдеться про видання, чия ради­кальна завзятість нагадує того дивака, якого примусили Богу молитися, а він і лоба розбив.

    «Богом» демократизації стала гласність, і вона, як і передба­чалося, зірвала з наших очей ідеологічні шори. Але ж у розумінні багатьох керівників ЗМІ гласність так і залишилася тим самим пропагандистським вивертом, що дозволяє їм задовольняти чи то особисті амбіції, чи групову користь. Тобто численні засоби

    Теорія журналістики

    інформації відверто намагаються (й подекуди досягають своєї мети) нав'язати суспільній свідомості такі оцінки, такий умонас­трій, які за своїм «тембром» ближчі до анархії, ніж до демократії. Це стосується, до речі, і створювання відповідної атмосфери на­вколо засобів масової інформації, які, мовляв, не зможуть вико­нати свою функцію трибуни народу, якщо будуть підкорятися державним інтересам.

    Ці побоювання зрозумілі, адже у нас є досить багатий досвід безумовного підкорення преси єдиному «хазяїну». Але не слід забувати й інше: на зміну колишній ідеологічній несвободі не­минуче насунулася несвобода економічна. А це означає, що шляхи виходу журналістики з кризи перебувають поза саме журна­лістикою — вони в сфері політики та економіки.

    Щодо теорії журналістики, ясна річ — вона зараз потребує нетрадиційного осмислення протиріч практики, новітніх цінніс­них орієнтирів.

    Тут доцільно зауважити: суспільство не може стати кращим, більш людяним і гуманним без демократії, яка має звеличити людину. Суспільство змінилося, воно вже не може й не буде жити за застарілими схемами та настановами, воно стало принципово іншим, як іншою стала і державність.

    Отже, державність і є тим самим лакмусовим папірцем, за яким перевіряється «якість» видання і, якщо хочете, моральна якість окремого журналіста.

    Ліва фраза, якою б лагідною вона не була за формою, ліва фраза, яка дає можливість зірвати оплески, але замішана на тео­ретичному невігластві, неосвіченості оберталася, як ми знаємо, величезними людськими втратами, трагедіями народів.

    Ми підкреслюємо це з єдиною метою: нагадати, що сьогодні, як і завжди, боротьба йде не за «свободу» преси, а за її завоюван­ня — хто володіє засобами масової інформації, той володіє ре­альною владою.

    Особливо це наочно видно у період виборів до парламенту, в тому числі і в Україні. Наприклад, підготовка до парламентських виборів у 1998 р. була позначена тим, що конструктивізм, вива­женість, об'єктивність у багатьох публікаціях підмінювалися го­рами компромату, голослівних звинувачень, конфронтаційних дописів, політичною заангажованістю.

    Одночасно лише незначна частина ЗМІ, висвітлюючи перед­виборну тематику в усіх її аспектах, у своїх матеріалах закликала не розпалювати ворожнечу і розбрат у суспільстві, не загострю­вати стосунки між гілками влади.

    316

    Висновки

    Отже, «політика — преса — влада» — це те, що повинно під­тримувати державність, а не тягнути її у безодню анархії і роз­брату.

    Масові інформаційні процеси не можна розглядати поза кон­текстом суспільно-політичної ситуації, без урахування «середови­ща оточення», поза історичним часом та історичним простором. Журналістика переживає, як і вся країна, «смутні» часи переоцін­ки цінностей. І до історичного досвіду журналістики слід стави­тись з особливою тактовністю. Бо ж руйнувати «до основанья» — це, здається, єдине, що притаманне, на жаль, і сьогодні багатьом найбільш радикальним реформаторам від журналістики.

    Так, руйнувати є багато чого. Але ж не забудьмо: на руїнах проростає хіба що бур'ян. Розмірковуючи над сьогоденням, ми мусимо співставляти його з днем вчорашнім. Наскільки непрості часи переживають сьогодні наша держава, наша державність, настільки ж складні вони для журналістики взагалі і для журна­ліста зокрема. Ми живемо в період глобальної переоцінки цін­ностей, болісних пошуків відповідей на найскладніші питання нашого буття.

    І тому дуже важливо майбутнім журналістам глибоко усвідо­мити, що при всій привабливості для молоді ідеї безперечного відкидання «застарілого» досвіду, який найпростіше оголосити «догматичним», все ж таки його кращі досягнення треба всіляко використовувати у практичній роботі сьогодення, у ці, сказати б, «мутаційні» часи.

    Коли йдеться про взаємовідносини політики, преси і влади, ми повинні пам'ятати: влада не втручається у справи засобів ма­сової інформації, не нав'язує свої позиції та оцінки, а лише до­помагає їм в інформуванні суспільства; засоби масової інформа­ції як носії політичної інформації та інститут, зацікавлений в розквіті держави, допомагають владі творити політику, а політи­кам — підтримувати державність як головний гарант прав і сво­бод особистості і громадянина.

    Перші кроки робити завжди важко. Наша українська журна­лістика їх уже зробила.

    В останні роки відбулися певні зміни щодо
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   27


    написать администратору сайта