Главная страница
Навигация по странице:

  • Подготовка на сделка Състоянието на външнотърговските отношения между Чехия и Република Беларус.

  • Динамика на беларуско-чешката търговия през 2017-2021 г. млн. щатски долара

  • Показатели 2017 2018 2019

  • 2.

  • Сключване на договор за покупко-продажба Улесняване на предварителни процеси подписване на споразумение

  • В ТАЗИ ЧАСТ ОТ РАБОТАТА ЩЕ ЗАПОЧНЕМ СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОРА ЗА ПОКУПКА-ПРОДАЖБА.

  • курсовая по мб. курсрвая мб. Външноикономическата дейност е доста сложна и интересна сфера на дейност на организациите. Това е набор от мерки, свързани с работата на предприятието на външния пазар


    Скачать 3.47 Mb.
    НазваниеВъншноикономическата дейност е доста сложна и интересна сфера на дейност на организациите. Това е набор от мерки, свързани с работата на предприятието на външния пазар
    Анкоркурсовая по мб
    Дата22.02.2023
    Размер3.47 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлакурсрвая мб.docx
    ТипДокументы
    #950762
    страница1 из 8
      1   2   3   4   5   6   7   8


    Въведение



    Външноикономическата дейност е доста сложна и интересна сфера на дейност на организациите. Това е набор от мерки, свързани с работата на предприятието на външния пазар. Външноикономическата дейност е важен резерв за икономически растеж, основна мярка за повишаване на рентабилността и устойчивостта на предприятието и е една от онези дейности, които осигуряват оцеляването на предприятието в конкурентна борба. Дейностите на организациите се осъществяват чрез извършване на сделки, сключване на споразумения с партньори, както и тяхното изпълнение от двете страни.

    Процедурата за извършване на сделки в Република Беларус, сключването и изпълнението на договори се определя от и други законодателни и регулаторни актове, регулиращи процедурата за извършване на сделки, тяхната държавна регистрация, сключване, изменение и прекратяване на договори.

    Целта на тази работа е сключването на външнотърговски договор за продажба с белоруска фирма ОАО «МТЗ», чиято основна дейност е производството на селскостопански машини.

    Предмет на изследване е процесът на сключване на външнотърговска сделка за покупко-продажба. Предметът е договор за продажба за вносна доставка на линия за прахово боядисване.

    При написването на работата са използвани трудове на различни учени, които се основават на изследването на процеса на сключване на външнотърговски сделки. Уместността и важността на темата на тази курсова работа се дължи на факта, че съставянето на международни договори е основата на международните сделки. Успехът на световния пазар често е невъзможен без риск, но винаги изисква най-висока бдителност и предпазливост, изисква най-задълбочено познаване на условията на търговия. В съвременните условия, когато руски предприятия от различни организационни и правни форми са получили възможността самостоятелно да навлязат на чуждестранни пазари, това право може да бъде ефективно упражнено от тях, при условие че внимателно изучават и използват най-подходящите форми и методи за извършване на търговски сделки, усвояване техниката на подготовка, сключване и изпълнение на външнотърговски сделки.

    Подготовка на сделка

    1. Състоянието на външнотърговските отношения между Чехия и Република Беларус.

    Чехия е един от двадесетте основни търговски партньори на Беларус. Според резултатите от 2021 г. сред всички търговски партньори на Република Беларус Чешката република се нареди на 19-то място по отношение на търговията, износа и вноса.
    Динамика на беларуско-чешката търговия през 2017-2021 г.

    млн. щатски долара

    Показатели

    2017

    2018

    2019

    2020

    2021

    Стокооборот

    290,2

    373,7

    358

    331,9

    384,7

    Износ

    97,2

    117,5

    118,1

    119,1

    189,4

    Внос

    197,5

    256,2

    239,9

    212,8

    195,4

    Салдо

    -104,8

    138,7

    -121,7

    -93,7

    -6


    През 2021 г. търговският оборот на Република Беларус с Чешката република възлиза на 384,7 милиона щатски долара (115,9% към 2020 г.). Износът за Чешката република възлиза на 189,4 милиона долара (159% към 2020 г.), вносът - 195,4 милиона долара (91,8% към 2020 г.). Салдото е отрицателно в размер на 6 милиона долара (подобрение спрямо 2020 г. с 87,7 милиона долара).

    Най-значимият износ за Чехия през 2021 г. е на: черни метали и метални изделия от алуминий (тел без изолация и нелегирана стомана, пирони, копчета, скоби от черни метали, пръти от нелегирана стомана, тръби и профили, безшевни метални конструкции, алуминиеви пръти и профили), кабелни продукти, нефтохимически продукти (сложни синтетични нишки, нетъкани материали, тръби, тръби и маркучи от вулканизиран каучук), продукти на дървообработването и хартиената промишленост (шперплат, дървен материал, мебели, салфетки и хартиени кърпи на рула или листове); плодове, ядки, приготвени или консервирани по друг начин, приборостроителни продукти (комуникационна техника и части за нея, фризери и хладилници, компютри за автоматична обработка на информация) машиностроителни продукти и части за тях (части и принадлежности за автомобили и трактори, машини и механични устройства със специално предназначение), строителни материали (меки покривни материали, шлакова вата, сглобяеми строителни конструкции).

    Най-важният внос от Чехия през 2021 г. включва: течни помпи, конзоли, панели, маси за електрическо оборудване, компютри за автоматична обработка на информация, генераторни комплекти, електрически батерии, оборудване за термична обработка на материали, лекарства, хранителни продукти, арматура за тръбопроводи, части и аксесоари за автомобили и трактори, изделия от черни метали, пластмасови тръби, маркучи и фитинги, трансмисионни механизми на машини, съоръжения и превозни средства, резервоари за компресиран или втечнен газ от черни метали.

    През 2021 г. обемът на взаимните услуги възлиза на $135,2 млн. (105,4% спрямо 2020 г.), износът на беларуски услуги - $111,6 млн. (101,3% спрямо 2020 г.). Текущото салдо за Република Беларус е положително - 87,9 млн. долара (намалява с 4,1 млн. долара).

    Увеличението на обема на износа на услуги се дължи на нарастването на износа на транспортни услуги (114,3% към 2020 г. или 36,3 млн. $), докато износът на компютърни, телекомуникационни, информационни услуги намалява (95,2% към 2020 г. или 65,7 млн. $) и други бизнес услуги (82,6% или 6,2 милиона долара).

    Към 1 януари 2022 г. общият обем на натрупаните инвестиции от Чехия възлиза на $146,9 млн., включително преки инвестиции - $115,7 млн., други - $30,9 млн., портфейл - $0,2 млн. През 2021 г. общият обем на инвестициите от Чехия реално се е увеличил с 4,8 милиона долара.

    В Република Беларус са регистрирани повече от 100 предприятия с чешки инвестиции. Тези предприятия оперират в голямо разнообразие от индустрии - IT, производство на оборудване за автоматизация на транспорта, инженерни и архитектурно-строителни услуги, търговия, индустрия и др.

    2.Информация за фирмата партньор.

    Минският тракторен завод е основан на 29 май 1946 г. Днес производството, в което работят повече от 16 000 души, се превърна в един от най-големите производители на селскостопанска техника не само в страните от ОНД, но и в целия свят. А прословутата търговска марка „БЕЛАРУС” има голяма стойност за нас – не само търговска, но и до известна степен патриотична.



    Заводът вървеше стъпка по стъпка към производството на световноизвестни трактори. Първият продукт на завода беше стартов двигател, производството на трактори започна с верижни превозни средства. И през 1953 г. започва производството на трактори на пневматични гуми, което определя по-нататъшната специализация на предприятието. И още през 1958 г. Минският тракторен завод произвежда стохиляден трактор.
    На 25 юли 1966 г. МТЗ е награден с орден Ленин за постигнатите успехи в работата, създаването на нови конструкции на машини и въвеждането на съвременна технология. На 22 януари 1971 г. за големи успехи в производството на трактори, в използването на производствените мощности и в създаването на проекти за високопроизводителни трактори персоналът на завода е награден с Ордена на Октомврийската революция. Милионният трактор слиза от поточната линия през ноември 1972 г.
    През 1995 г. група работници от завода е удостоена с Държавната награда на Република Беларус за създаването на малогабаритно оборудване. На базата на произведените трактори "БЕЛАРУС" и използвайки техните компоненти и възли, заводът организира производството на 15 модела от т.нар. алтернативно оборудване: помощни, дърводобивни машини, транспорт за мини, товарни машини.
    Въпреки факта, че ситуацията на световния пазар през 1998-1999 г. се характеризира със значителен спад в продажбите, МТЗ запазва позицията си сред най-големите износители на трактори както на пазарите на страните от ОНД, така и на най-големите световни пазари: през 1999 г. МТЗ произвежда 57,7% от всички трактори, произведени от страните от ОНД.
    Проучвайки външните пазари, МТЗ беше първият производител на трактори в ОНД, който завърши сертифицирането на всички произведени трактори за съответствие със стандартите на ЕС в Silsoe Institute (Великобритания). В началото на май 2000 г. фирмата ни получи сертификат за система за качество по ISO-9001 за проектиране и производство на трактори. Това означава, че Минският тракторен завод е създал система за качество, която отговаря на изискванията на международните стандарти. Това беше потвърдено и от резултатите от сертификационен одит, проведен от TUV-Thuringia (Германия).
    През 2006 г. МТЗ отбеляза своята 60-годишнина. За специални постижения в икономическото развитие предприятието е наградено с Почетния държавен флаг на Република Беларус. През октомври 2008 г. специалисти от Минския тракторен завод донесоха голям златен медал от руската агропромишлена изложба "Златна есен", проведена в Москва.
    И през 2009 г. президентът на Германското селскостопанско дружество (DLG) Карл Албрехт Бартмер връчи сребърния медал на Международната специализирана изложба "AGRITECHNICA" в Хановер на представители на белоруския индустриален флагман. В цялата история на AGRITECHNICA за първи път производител от страните от ОНД е удостоен с толкова високо отличие. Един от резултатите от участието на нашето предприятие в VI Международна специализирана изложба на селскостопанска техника "AgroTech Russia - 2011", която се проведе в Москва като част от "Златната есен", отново беше наградата за най-висок стандарт, както и наградата на селското съчувствие.
    Днес на клиентите се предлагат повече от сто модела трактори, в повече от двеста опции за сглобяване за всякакви климатични и експлоатационни условия. Новите модели имат широки възможности за агрегатиране със селскостопански машини от различни производители. Всички продадени трактори са получили международни сертификати, потвърждаващи съответствието им със стандартите на ЕС и хомологационни тестове в най-големите тестови центрове в западните страни. MTZ OJSC разработва, произвежда и изнася колесни трактори и резервни части за тях, организира производството им в чужбина на лицензионна основа, предоставя услуги за настройка и обслужване на доставените машини и осигурява обучение за експлоатация и поддръжка на произведеното оборудване.
    В момента заводът разполага с всички необходими спомагателни цехове, които обслужват основното производство, както и ремонтни работилници, които произвеждат нестандартизирано оборудване и ремонтират дълготрайни активи. Металургично производство МТЗ разполага с голям комплекс от модерни механизирани цехове, където производството се основава на доста високо техническо ниво. Всеки от тях може да се сравни с отделно растение.
    Конкурентоспособността на продуктите на OJSC MTZ е тествана от самия живот и дългосрочно представителство на пазарите на високо развитите страни. Фермерите от всички страни са привлечени от тракторите BELARUS преди всичко с тяхната надеждност при работа, лекота на работа, достъпност за поддръжка и разумни цени.
    На 1 август в Държавния регистър на стопанствата от 1 август 2014 г. № 82 е регистриран холдингът МТЗ-ХОЛДИНГ.

    Към днешна дата структурата на холдинга MTZ-HOLDING включва 10 предприятия:

    • Мински тракторен завод

    • Бобруйски завод за тракторни части и възли

    • Витебски завод за резервни части за трактори

    • Мински завод за зъбни колела

    • Сморгонски агрегатен завод

    • Лепелски механичен ремонтен завод

    • Завод за хидравлично оборудване в Хойники

    • Наровлянски завод за хидравлично оборудване

    • Мозирски машиностроителен завод

    • Орша инструментален завод

    1. Характеристика товара

    1. Тунелна предварителна обработка.



    При предварителната обработка със спрей – или тунелна предварителна обработка – продуктът преминава през тунел, осигуряващ редица стъпки в подготовката на продукта за процеса на нанасяне. Тези стъпки са специално разработени за всеки тип артикул или продукт.

    Дизайнът на предварителната обработка на тунела като такъв е персонализиран според продукта, диктувайки броя и дължината на необходимите стъпки. Също така температурите и материалите се вземат под внимание.

    Системите за предварителна обработка AABO-IDEAL са изолирани, за да предотвратят кондензацията и да намалят загубата на топлина.

    1. Праховото боядисване.



    Праховото боядисване се предлага в два варианта: термо втвърдяване и термо пластмаса. И двата варианта имат предимства и различни начини на нанасяне, както и термична обработка след нанасяне. Имаме богат опит и с двете системи.

    Термичното втвърдяване най-често се прилага електростатично чрез пръскане в кабина, снабдена със система за възстановяване само с циклон или филтър. Често използваната система на кабината е система за бърза смяна на цвета. След нанасяне прахът се втвърдява в пещ, или инфрачервена, или конвекция, или комбинация, при приблизително 80-220oC.

    Термопластмасовите прахове (като например найлон) обикновено се нанасят чрез потапяне (синтероване) в бункер за флуидизиран прах. Продуктите или предметите се загряват предварително до 200-300oC и след това се потапят в праха. Често не е необходим допълнителен процес. Този процес се използва, когато продуктите или предметите имат нужда от по-дебел слой или ако имат сложна вътрешна геометрия.

    1. Печи.

    Конструкцията на печката, нейното оборудване и система за управление позволяват в автоматичен режим да изпълни цикъла на полимеризация и да премахне продуктите на полимеризацията за границите на цеха. Корпусът на камерата е изпълнен с минимални топлинни загуби от висококачествен утеплител, което ще позволи да се постигне висока енергийна ефективност.

    Нагревът в камерата може да се реализира за сметка на електроенергия, природна газ, дизелово гориво.

    Системата за управление на камерата за полимеризация осигурява автоматична работа след стартиране, цикълът «нагрев-выдержка-вентилация» се обработва автоматично с контрол и поддържане на температурата на зададеното ниво. Контролът и поддържането на температурата се извършват автоматично (изключване и включване на нагревателни елементи в зависимост от температурата), което позволява намаляване на потреблението на енергия в етапа на поддържане на температурата в камерата. Системата за конвекционни въздуховоди в камерата осигурява условия за равномерно и бързо загряване на изделията.

    1. Кабина за нанасяне.

    Кабината за нанасяне на прахообразна краска позволява за кратко време равномерно и качествено покриване на повърхността на изделията, а също и да създаде сбор от излишни части, които не са осеяни върху детайлите на праха, и да предотврати разлета му в цеховото помещение. Качеството на праховото покритие зависи не само от съблюдаването на технологичните процеси, но и от културното производство, неотъемлемата част от която е чистота в тази цел. Една от главните задачи правилно сконструированной кабины нанесения - поддържане на тази цехова чистота за намаляване на рисковете от поява на брака.

    1. Ръчна хидравлична количка.




    1. Автоматичен горен конвейер



    Сключване на договор за покупко-продажба

    Улесняване на предварителни процеси подписване на споразумение

    Договорът се счита за сключен, ако между страните са постигнали съгласие по всички условия на договора. споразумението е предшествано от редица търговски договорености и фактори основните от които ще бъдат бизнес кореспонденция, телефонни разговори между договарящите страни и осъществяване на бизнес преговори.

    • Делова кореспонденция

    Това е една от най-важните части на преддоговорния етап търговски дейности. Често се случва комуникация без лична среща между партньори, намиращи се в различни страни. Според Л. Р. Исмагилова, основните характеристики на бизнес кореспонденцията е строго регламентирана, официална и безличност на лексикалните конструкции. Съответствие с длъжностното лице и безличен стил в бизнес комуникацията, особено в началния етап сътрудничеството е много важно, тъй като всяко отклонение от него може да създаде впечатлението за несериозно отношение към материята и въпроса стойността на сделката и надеждността на партньора.

    Най-важните писма преди продажбата се разглеждат: молба, оферта, поръчка и бизнес писма – заявка и покана, съобщение, напомняне и др. Всички писма имат свои собствени форми, които трябва да се следва. В такава кореспонденция всички въпроси, свързани със сключването на договора са разрешени - наименование на стоките / услугите, неговите параметри, размери, условия на доставка и предоставяне, цена, начин плащане и др. Всички тези условия ще бъдат дадени като индивидуални договорни клаузи.

    • Телефонно обаждане

    Случва се събеседниците, освен кореспонденция в случаите на бърз предоставянето на по-малко значима информация е договорено чрез телефонно обаждане. Събеседниците не се виждат, следователно от всички фактори, които отсрещната страна може да обсъжда, при телефонна комуникация остава само интонация. Преди да се обадите, трябва да помислите внимателно и ясно и ясно формулирайте какво да докладвате или каква информация е необходима получавам. Проблемът с този тип комуникация може да е неправилен и не твърде ясно определение на информацията. Следователно, ако това информацията е по-важна и обща, тя трябва да бъде написана в писмо или обсъдете по време на преговори. Това е единственият начин да се избегне нежелани недоразумения и разногласия между страните.

    • Бизнес преговори

    Подготовка за бизнес преговори.

    Това е основата на успешния бизнесмен. По време на бизнес комуникация между служителите на една компания трябва да обсъдят целите на преговорите, възможни условия за сключване на договор, формулиране на предложения в договора и тяхната обосновка. Не на последно място е необходимо подготви всички необходими документи и документи.

    При подготовката за преговори трябва да се предприемат следните стъпки:

    • Участие в бизнес среща

    Това е среща, по време на която се обсъждат въпроси за вземане на решения и постигане на целите между подчинени и ръководни служители. Обсъждат се теми, които не могат да бъдат решени от отделни специалисти, или такива, които засягат общо работната група. По време на срещата се решава къде, по време на какво и кой ще обсъжда конкретни въпроси в преговорите.

    • Назначаване на отговорници и място на изпълнение

    Назначаването на правилните хора е важен фактор за успешните преговори. Отговорните лица трябва да са добре запознати с обсъжданите въпроси и да са компетентни по тях. Те могат да бъдат ръководителят, заместник-директорите на компанията или самият директор. Лицето носи отговорност за своите действия, резултатът от които се отразява в договора. Изборът на приятно място за преговори помага за постигане на очакваните резултати и такова място ще позволи на участниците да се чувстват добре и да не отклоняват вниманието от обсъждането на договорни въпроси. Страните могат да участват в преговори в компанията на една от страните или на неутрална територия, срещайки се извън компанията.

    • Планиране

    Планът за преговори е документ, който съдържа темата на преговорите, тяхната цел, списък с въпроси за обсъждане и начален и краен час. Планът е написан с цел обсъждане на всички необходими въпроси и по-добра ориентация по време на преговорите. Ще го получат всички участници в преговорите.

    Предварително добре подготвеният план ще гарантира, че времето ще бъде изразходвано ефективно и ще постигнете очакваните резултати. Благодарение на такъв план страните няма да забравят никакви дреболии и ще бъдат добре ориентирани по време на преговорите.

    • Преглед и подготовка на документи

    При подготовката на документите се очаква присъствието на специалисти. Необходимо е те да са добре запознати с обсъжданата тема и да могат да изготвят договор и специализирана документация относно например техническите параметри на стоките или платежните операции.

    • Среща на партньори

    Този етап може да се счита за кулминацията на подготовката към преговорите. Партньорите трябва да бъдат посрещнати на летището или гарата и отведени до хотела. Често последвано от вечеря в добър ресторант или разглеждане на забележителностите на града. Уточнява се конкретното време на срещи и преговори. Гостите се запознават с предстоящия план за хода на преговорите и навлизат в крак.

    Преговорите

    • Запознанство

    На първата среща страните трябва да си кажат имената, длъжностите, местата на работа. Запознанството може да стане чрез посредник или без него. Желателно е медиаторът да познава и двете страни и да може коректно да посочи техните имена и позиции. Запознанството без посредник изисква експедитивност, отлично познаване на етикета (ако е необходимо и на езика) и такт, за да направите добро впечатление на бизнес партньор.

    • Инструкции към преговарящите

    Тези инструкции се отнасят до насочване на участниците към сградата, етажа и помещението, където ще се провеждат преговорите. Уточнява се предварително изготвения план на преговорите, разясняват се възможни промени в плана и организационни въпроси.

    • Повод за срещата

    Страните обсъждат въпроси по договора, взаимно ще представят своите становища, бележки, претенции към договора и свързаната с него документация. Те внимателно обсъждат всяка клауза от договора и всички въпроси, поставени в плана за преговори. В края на срещата се вземат решения или се определя дата за по-нататъшни преговори и последващи действия и задължения на страните, насочени към евентуално сътрудничество в бъдеще.

    Крайният етап

    • Записване на резултатите

    Обикновено се прави подробен запис на преговорите, дори ако договорът не е одобрен. Записването на крайните резултати от преговорите ще избегне евентуални недоразумения. Колкото по-рано е съставен протоколът, толкова по-подробен и смислен е той и може да запази важни договорни нюанси. Понякога страните подписват протокола като доказателство за разрешаването на обсъжданите въпроси.

    • Определяне на по-нататъшни действия

    Преговорите може да спрат, за да се позволи на страните да се консултират с упълномощено лице и често се правят промени в резултат на това. Разпределя се работата между служителите, определят се сроковете за разработване или преразглеждане на обсъжданите по време на преговорите точки и датата на евентуална следваща среща.

    Раздяла

    След приключване на преговорите партньорите се сбогуват и си разменят визитки. Те планират мястото и датата на следващата среща и действията, които описахме, се повтарят.

    • Вписване на резултатите в договора

    Страните ще предвидят всички договорени промени в окончателния вариант на договора и във всички свързани документи. След окончателното одобрение на договорните условия от двете страни, последната стъпка, завършваща преддоговорния етап, ще бъде подписването на договора и съответните документи.

    Предполагаме, че само добрата подготовка води до успешно сключване на договора. Ходът на преговорите изисква самоуверен представител на фирмата, който не прави грешки и който умее да направи добро впечатление на партньора. Без добра ориентация във всички документи, без познаване на етикета и способност за правилно изразяване на желанията, пътят към сключването на договор става много труден.

    В ТАЗИ ЧАСТ ОТ РАБОТАТА ЩЕ ЗАПОЧНЕМ СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОРА ЗА ПОКУПКА-ПРОДАЖБА.
    1.   1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта