Главная страница
Навигация по странице:

  • 13.10. МОНОКЛОНАЛЬНІ АНТИТЕЛА

  • 13.11. ІНГІБІТОРИ АНГІОГЕНЕЗУ

  • Р о з д і л 14 КИСЛОТИ, ЛУГИ, ПРЕПАРАТИ ЛУЖНИХ ТА ЛУЖНОЗЕМЕЛЬНИХ МЕТАЛІВ 14.1. КИСЛОТИ, ЛУГИ

  • Кислота борна

  • Кислота саліцилова

  • Кислота бензойна

  • Кислота хлористоводнева (НСІ) розведена

  • Лекції фармакологія. Фарма лекции. З фармакології для студентів медичних факу


    Скачать 3.61 Mb.
    НазваниеЗ фармакології для студентів медичних факу
    АнкорЛекції фармакологія
    Дата06.12.2022
    Размер3.61 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаФарма лекции.pdf
    ТипДокументы
    #830827
    страница65 из 68
    1   ...   60   61   62   63   64   65   66   67   68
    13.9. ІНГІБІТОРИ ФЕРМЕНТІВ

    473
    Анастразол (аримідекс). Фармакодинаміка. Потужний і високо вибірковий
    інгібітор ароматази, ферменту, який бере участь в трансформації в периферій- них тканинах андростендіону в естрон; естрон далі перетворюється в естрадіол; зниження рівня циркулівного ест радіолу виявляє терапевтичний ефект у жінок з раком молочної залози.
    Показання. Поширений рак молочної залози у жінок у пост менопаузі; рання стадія раку молочної залози (допоміжний засіб) в жінок у пост менопаузі з по- зитивним результатом тесту на чутливість до естрогенів, у яких неможливо застосовувати тамоксифен через високий ризик розвитку тромбоемболії або аномалій ендометрію.
    Бортезоміб (велкейд). Фармакодинаміка. Оборотний високоефективний
    інгібітор активності протеасоми 26S, ефірманітолу і боронової кислоти; спри- чиняє гальмування протеолізу і призводить до апоптозу; мієломні клітини у тисячу разів чутливіші до апоптозу, спричиненого бортезомібом, ніж нор- мальні плазматичні клітини; сприяє зменшенню кількості антиапоптозних чинників, запальних молекул, молекул клітинної адгезії ( що дає змогу спо- лучним клітинам приєднуватись до клітин кісткового мозку) та цитокінів ( що стимулюють ріст клітин мієломи); спричиняє уповільнення росту багатьох експериментальних людських пухлин, множинної мієломи включно.
    Показання. Множинна мієлома.
    Екземестан (аромазин) Фармакодинаміка. Необоротний стероїдний
    інгібітор ароматази, подібний за своєю структурою до природної речовини ан- дростендіону; діє через блокування утворення естрогенів шляхом інгібування ароматази.
    Показаня. Рак молочної залози у жінок у природній чи індукованій постме- нопаузі, в яких виявлено прогресування хвороби на фоні антиестрогенної те- рапії, а також терапії нестероїдними інгібіторами ароматаз або прогестинами.
    Ерлотиніб (тирцева) – антинеопластичні засоби.
    Фармакодинаміка.
    Потужний
    інгібітор тирозинкінази рецепторів епідермального фактора росту HER1/РЕФР; тирозинкіназа відповідає за про- цес внутрішньоклітинного фосфорилювання HER1/РЕФР; HER1/РЕФР екс пресується на поверхні як нормальних, так і ракових клітин; інгібування фос- фотирозину EGFR зупиняє ріст ліній пухлинних клітин та/або призводить до
    їх загибелі.
    Показаня. Місцевопоширений або метастатичний недрібноклітинний рак легені після неефективної однієї чи більше схем хіміотерапії; місцевопошире- ний, метастатичний рак підшлункової залози чи неоперабельний рак підшлун- кової залози (у комбінації з гемцитабіном).
    Іматиніб (глівек) - антинеопластичні засоби.
    Фармакодинаміка. Протипухлинний засіб, активний інгібітор протеїнтиро- зин-кінази (Bcr-Abl тирозинкінази) на клітинному рівні; вибірково пригнічує проліферацію і стимулює апоптоз у Ph
    +
    - позитивних Bcr-Abl клітинних лініях, а також у щойно уражених лейкозних клітинах (при наявності в лейкоцитах філадельфійської хромосоми при хронічний позитивному мієлолейкозі і

    474 гострому лімфоїдному лейкозі; ефективний інгібітор рецепторів тиро- зинкінази для тромбоцитарного чинника росту (PDGF)і чинника стовбурових клітин (SCF), пригнічує клітинні реакції, зумовлені вказаними чинниками; in vitro пригнічує проліферацію і стимулює апоптоз у клітинах шлунково-киш- кової стромальної пухлини, що виражається в активації kit-мутації.
    Показання. Хронічний мієлолейкоз у дорослих (бластний криз, фаза акселе- рації, хронічна фаза у разі неефективності попередньої терапії інтерфероном- альфа); неоперабельні і/або метастатичні злоякісні стромальні пухлини ШКТ
    (GIST) у дорослих; хронічний фаза хронічний мієлолейкозу у дітей старше 3 років у разі рецидиву захворювання після пересадження стовбурових клітин або у разі неефективності попередньої терапії інтерфероном-альфа.
    Летрозол (летромара) – антагоністи гормонів й аналогічні засоби.
    Інгібітори ферментів.
    Фармакодинаміка. Препарат протипухлинної дії; конкурентно зв’язується з геном цитохрому Р450, що є субодиницею ароматази, яка бере участь у транс- формації андрогенів у естрон і ест радіол; інгібує біосинтез естрогенів у тка- нинах і усуває їх стимулювальний вплив на пухлинний ріст.
    Показання. Рак молочної залози у жінок в постменопаузі; естрогенозалежні локалізовані форми раку молочної залози (передопераційна терапія ) у жінок у пост менопаузі з подальшим проведенням органозбережної операції у тих випадках, коли попередньо така операція не вважалась показаною.
    13.10. МОНОКЛОНАЛЬНІ АНТИТЕЛА
    Бевацизумаб (герцепін). Фармакодинаміка. Рекомбінантне гіперхимерне
    (гуманізоване, наближене до людського) моноклональне антитіло, що селек- тивно зв’язується з біологічно активним чинником росту ендотелію судин
    (ФРЕС) та нейтралізує його; інгібує зв’язування чинника росту ендотелію су- дин з його рецепторами на поверхні ендотеліальних клітин, що призводить до зниження васкуляризації та пригнічення росту пухлин.
    Показання. Метастатичний колоректальний рак, метастатичний рак молоч- ної залози, поширений та/чи метастатичний рак нирки.
    Цетуксимаб (ербітукс). Фармакодинаміка. Химерне моноклональне ан- титіло IgGl, спрямоване проти рецептора епідермального чинника росту
    (РЕФР); сигнальні шляхи РЕФР залучені в контроль виживання клітини, в ро- звиток клітинного циклу, ангіогенез, міграцію клітин і клітинні інвазії/мета- стази.
    Показання. Метастатичний рак прямої і ободової кишки (у комбінації з іри- нотеканом) у хворих з безуспішним застосуванням цитотоксичної терапії, що містить іринотекан4 локальні форми сквамозного раку шкіри голови та шиї (у комбінації з променевою терапією).
    13.11. ІНГІБІТОРИ АНГІОГЕНЕЗУ
    Талідомід – імуносупресанти.

    475
    Фармакодинаміка. Механізм дії у пацієнтів з мієломою пов’язаний з при- гніченням ангіогенезу та утворенням чинника некрозу пухлин (TNF-a), інгібу- ванням міграції лейкоцитів, зміною у співвідношенні CD4+лімфоцитів (Т-хел- пери) та CD8+(Т-кілерів), також дія препарату пов’язана з підвищенням рівнів
    інтерлейкінів та інтерферону g.
    Показання. Множинна мієлома у випадку неефективної попередньої стан- дартної терапії.
    Алемтузумаб (мабкамтат).
    Фармакодинаміка. Гуманізоване моноклональне антитіло IgG1 каппа, спе- цифічне до 21-28 kD глікопротеїду поверхні лімфоцитів (CD52), що екс пре- сується, головним чином, на поверхні нормальних та патологічних В- та Т- лімфоцитів периферійної крові; створений шляхом введення шести ділянок, які визначають компліментарність, із моноклонального антитіла IgG2а пацюків в імуноглобулінові молекулу IgG1 людини; спричинює лізис лімфо- цитів шляхом зв’язування з немодулювальним антигеном CD52 з високою експресією, що присутній на поверхні, по суті, всіх В- та Т-лімфоцитів, а також моноцитів, тимоцитів та макрофагів; дія антитіла полягає у комплементоза- лежній та антитілозалежній клітинній цитотоксичності; антиген CD52 вияв- лено на невеликій кількості гранулоцитів, але не виявлено на еритроцитах або тромбоцитах; не ушкоджує гемопоетичні стовбурові клітини або клітини-по- передниці кровотворення.
    Показання. Хронічний лімфолейкоз, коли не досягнуто повної чи часткової ремісії після лікування алкілуючими препаратами, або після лікування флуда- рабіну фосфатом досягнута коротка ремісія (тривалістю менше 6 місяців).
    Анагрелід (атрелід) – антиагреганти. Антитромботичні засоби.
    Фармакодинаміка. Специфічний засіб, що впливає на зниження кількості тромбоцитів у периферійній крові; спричиняє дозозалежне і оборотне зни- ження кількості тромбоцитів у периферійній крові; механізми за допомогою яких відбувається зниження кількості тромбоцитів, досі вивчаються; інгібує гіпердозрівання мегакардіоцитів, при цьому це явище є дозозалежним; спо- стерігаються порушення пост мітотичної фази розвитку мегакаріоцитів, змен- шення їх розмірів і плоїдність; в терапевтичних дозах не призводить до істот- ної зміни кількості лейкоцитів, чинить слабке зниження кількості еритроцитів.
    Показання. Мієлопроліферативні захворювання з метою зменшення кіль- кості тромбоцитів, зниження ризику виникнення тромбозу і обмеження асоційованих симптомів, включаючи тромбогеморагічні явища (хронічний форми захворювання).
    У останні роки доведено посилення процесів вільнорадикального окислення у разі розвитку злоякісних новоутворень, що стало основою для застосування в комплексній фармакотерапії препаратів антиоксидантів – тіотриазоліну, но- вокаїнаміду, кверцетину, сполук селену та ін.
    Існує багато напрямків до оптимізації протипухлинної терапії. Одним з відомих є знищення пухлинних клітин за рахунок впливу на різноманітні ділянки їх метаболізму. Другий, більш перспективний, спрямований на ін- дукцію диференціювання пухлинних клітин. Створення нових препаратів

    476 проводиться в обох напрямках. Надзвичайно актуальним завданням є розробка препаратів для профілактики і лікування побічних ефектів хіміотерапії. Існу- ючі препарати відрізняються вузькою спрямованістю дії: наприклад, ондан-
    сетрон, тропісетрон, гранісетрон — це антиеметики; кардіоксан — кардіопротектор; уромітексан — уропротектор; є група колонієстимулюючих чинників для корекції лейкопенії і т.д. До універсальних цитопротекторів відносяться тіолові з'єднання (етіол, унітіол), проте препарати цього класу мо- жуть знижувати протипухлинний ефект цитостатиків.
    Препарати
    Сарколізин (Sarcolysinum). таблетки по 0,01 г; флакони 0,02 і 0,04 г.
    Циклофосфан (Cyclophosphanum). таблетки по 0,05 г; ампули по 0,2 г.
    Хлорбутин(Chlorbutinum). таблетки по 0,002 і 0,005 г.
    Тіофосфамід(Thiophosphamidum). порошок, таблетки по 0,01 чи 0,02 г Ме- тотрексат(Methotrexatum). таблетки, вкриті оболонкою, по 0,0025 г.
    Меркаптопурин (Mercaptopurinum). таблетки по 0,05 г.
    Фторурацил (Phthjruracilum). ампули по 5,0 мл 5% розчину.
    Колхамін (Colchaminum). таблетки по 0,002 г.
    Вінбластин (Vinblastinum). ампули по 0,005 г.
    Доксорубіцину гідрохлорид (Doxorubicini Hudrochloridum). флакони по 0,01 г.
    Тамоксифен (Tamoxifenum). таблетки по 0,01 г.

    477
    Р о з д і л 14
    КИСЛОТИ, ЛУГИ, ПРЕПАРАТИ ЛУЖНИХ ТА ЛУЖНОЗЕМЕЛЬНИХ
    МЕТАЛІВ
    14.1. КИСЛОТИ, ЛУГИ
    Препарати кислот і лугів мають широкий спектр дії, а також пререзорбтивні
    ї резорбтивні властивості.
    Для забезпечення нормальної життєдіяльності організму необхідна біохімі- чна сталість внутрішнього середовища — гомеостаз. Одним з важливих ланок його є кислотно-основна рівновага. Зміна її в той чи інший бік призводить до
    алкалозу чи ацидозу.
    Для підтримання кислотно-основної рівноваги застосовують препарати ки- слот і лугів. Проте спектр дії цих лікарських засобів є значно ширшим: крім пререзорбтивної і резорбтивної дії, вони володіють протимікробними власти- востями, тому їх призначають місцево, всередину і парентерально.
    У клінічній практиці застосовують препарати неорганічних (борна, хлори- стоводнева та ін.) та органічних (глютамінова, гліцин, триптофан, гістидин та
    ін.) кислот.
    Пререзорбтивна (антисептична, в'яжуча) дія на макроорганізм та протимік- робний ефект виразніші у неорганічних кислот.
    Механізм антисептичної дії кислот, а також в'яжучого впливу на шкіру і слизові оболонки людини полягає у денатурації білків клітин організму та мі- кробних клітин. При цьому мають значення такі чинники:
    1. Ступінь дисоціації (концентрації Н
    +
    ). Так, сильні кислоти (сульфатна — сірчана, хлористоводнева, азотна) завдяки значній дисоціації мають високу ба- ктерицидну здатність. Органічні кислоти (наприклад, кислота борна) проника- ють крізь оболонку мікробної клітини недисоційованими і поступаються ан- тисептичними властивостями.
    2. Властивості аніону. Наприклад, аніони NO
    3
    , SO
    4
    підвищують протимі- кробні властивості кислот, тоді як аніони органічних кислот такої дії не чи- нять.
    3. Розчинність у ліпідах. Висока розчинність у ліпідах борної, молочної, оцтової кислот забезпечує швидке проникнення їх усередину клітини,

    478 внаслідок чого відбувається згортання білків цитоплазми мікроорганізмів, тобто підвищення протимікробної активності.
    4. Кислотність (рН) середовища. Зміна реакції середовища в кислий бік сприяє підвищенню його протимікробних властивостей.
    5. Властивості субстрату, з яким взаємодіє кислота. Наприклад, слизові оболонки кислотами ушкоджуються більше, ніж шкіра.
    6. Ступінь вологості тканини. На вологі тканини препарати кислот мають більший вплив, що пов'язано з підвищенням їх дисоціації.
    7. Температура тіла. З підвищенням температури тіла вплив кислот поси- люється.
    8. Зміна тканинних білків. Ущільнення тканинних білків (геліфакція) у вер- хньому шарі цитоплазми під впливом кислот зумовлює розвиток оборотного в'яжучого (протизапального) ефекту. Згортання білків глибоких шарів клітин- ної цитоплазми зумовлює припікаючий ефект. Подразнення кислотами чутли- вих рецепторів призводить до рефлекторної зміни обміну речовин і функцій окремих органів. Ушкодження тканин сильними кислотами викликає коагуля- ційний некроз, утворення щільного альбумінату, що зменшує проникнення ки- слоти в глибокі шари клітини, обмежуючи ЇЇ токсичну дію. Ушкоджувальна дія кислот супроводжується гіперемією, запальним набряком. Паралельно препарати реалізують протимікробний та протигрибковий вплив.
    Місцево застосовують кислоту борну, саліцилову, бензойну.
    Кислота борна
    3
    ВО
    3
    ) — ліпідорозчинна, проникає крізь слизові оболо- нки, ушкоджені ділянки шкіри, а також усередину мікробних клітин. Має в'я- жучу, протизапальну, антибактеріальну та протимікозну дію. У 5% розчині га- льмує фагоцитоз. Препарат має слабку подразнювальну дію на грануляцита- рну тканину. Резорбуючись крізь слизові оболонки або ушкоджену шкіру, може кумулювати, негативно впливати на паренхіму нирок, зменшувати реак- цію судин на судинозвужувальні подразнення, викликати гіпотензію, ацидоз.
    Внаслідок цитоплазматичної дії її застосування протипоказано немовлятам, матерям-годувальницям.
    Показання. Кислота борна у розчинах показана при дерматиті, піодермії, мокнучій екземі, кон’юктивіті, опрілості, гострому та хронічному отиті, коль- піті. У порошку кислоту борну застосовують для інсуфляції після операцій на середньому вусі. Мазь кислоти борної призначають при педикульозі.
    Побічна дія виникає після всмоктування, проявляється нудотою, блюван- ням, діареєю, висипами, десквамацією епітелію, головним болем, плутаниною свідомості, олігурією, рідко – шоковим станом.

    479
    Протипоказання. Підвищена чутливість до борної кислоти, порушення фу- нкції нирок, вагітність, годування груддю, вік до 1 року.
    Кислота саліцилова (орто-окси-бензойна) — має кератопластичну (1 —2
    %), кератолітичну (3—10 %) дію, подразнювальний, відволікаючий, протиза- пальний, протимікробний, протимікозний ефекти, ушкоджує потові залози.
    Застосовується як антисептичний, відволікаючий, подразнювальний, керато- літичний, у малих концентраціях (1 —2 %) — кератопластичний, регенерати- вний засіб. Входить до складу дезодорантів, антисептичних і протимікозних засобів (саліцилово-цинкова паста, паста Ласара тощо), мозольної рідини, мо- зольного пластиру.
    Показання. Жирна себорея, звичайні вугрі, хронічна екзема, псоріаз, диске- ратози, іхтіоз, бородавки, мозолі, рани, опіки.
    Побічна дія. Місцеві реакції - свербіж, печія, висипи.
    Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату.
    Кислота бензойна — застосовується як антисептик і протимікозний засіб.
    Після прийому всередину може підвищувати секрецію бронхіальних залоз.
    Як відхаркувальний засіб призначають натрієву сіль кислоти бензойної.
    Кислота хлористоводнева (НСІ) розведена (З %, 8 %). Застосовують усе- редину.
    Фармакокінетика. Потрапляючи всередину, зв'язується з компонентами їжі, частково нейтралізується слиною, що надходить до шлунка, а також слизом шлунка. Незв'язана частина переходить до дванадцятипалої кишки, де нейтра- лізується лужним вмістом.
    Фармакодинаміка. Кислота хлористоводнева утворює концентрацію іонів водню, необхідну для перетворення пепсиногенів на пепсин, активації пеп- сину, денатурації та набряку білків, що полегшує їх ферментативне розщеп- лення. Кислота також регулює тонус воротаря шлунка, його евакуаційну фун- кцію, має протимікробну дію, запобігає розвитку бродильних і гнильних про- цесів у шлунку, сприяє транспорту заліза, стимулює утворення гастрину, ак- тивує утворення слизовою оболонкою дванадцятипалої кишки секретину і хо- лецистокініну.
    Показання: ахілія, гіпоацидні стани, диспепсія, гіпохромна анемія.
    Побічна дія: у разі тривалого приймання у великих дозах може розвинутись ацидоз, руйнування емалі зубів.
    Протипоказання: ацидоз, гострий гастрит, виразкова хвороба шлунка і два- надцятипалої кишки.
    Усі кислоти швидко транспортуються з кишок і мають резорбтивну дію, спричияють компенсований (утворена вуглекислота швидко виводиться через дихальні шляхи, з сечею, що зумовлює зменшення лужних резервів у крові), а потім некомпенсований (зниження рН крові внаслідок вичерпання лужних ре- зервів) ацидоз. У клінічній практиці викликають компенсований ацидоз з лі- кувальною метою у таких випадках:
    1. У дітей при тетанії (вміст Са
    2+
    у крові залежить від її лужних резервів, їх зниження викликає йонізацію кальцію).

    480 2. За потреби зниження рН (лікування при деяких формах сечокам'яної хво- роби).
    3. Призначення сечогінних засобів, що викликають алкалоз (похідні тіа- зиду, кислота етакринова); при цьому застосовують кислотоутворювальні спо- луки (наприклад, алюмінію хлорид).
    Некомпенсований ацидоз виявляється втратою чутливості, порушенням ди- хання (дихання Куссмауля), підвищенням артеріального тиску, судомами, ко- мою. Смерть настає від паралічу дихального центру.
    У випадках отруєння концентрованими кислотами розвиваються симптоми
    їх місцевої дії — опіки по ходу надходження, різкий біль, блювання, діарея, шок, а також симптоми некомпенсованого ацидозу.
    До заходів невідкладної допомоги належить нейтралізація кислоти, проми- вання водою, інколи — суспензією магнію оксиду, приймання обволікаючих білкових речовин (збитий білок яєць, молоко), призначають наркотичні аналь- гетики (морфін, промедол та ін.), проводять симптоматичну терапію. Для бо- ротьби з ацидозом внутрішньовенно вводять натрію гідрокарбонат та ізотоні- чний розчин натрію хлориду.
    1   ...   60   61   62   63   64   65   66   67   68


    написать администратору сайта