Главная страница
Навигация по странице:

  • 49. Поняття про групи та їх різновиди Група

  • 50. Поняття про колектив у психології Колектив

  • Головний метод

  • 51. Міжособові стосунки в групах і колективах

  • 52. Психологічна сумісність і конфлікт у міжособових стосунках.

  • Закономірностей почалося з середини XIX ст Психологія наука І система знань про закономірності, механізми, психічні факти І явища в житті людини


    Скачать 1.35 Mb.
    НазваниеЗакономірностей почалося з середини XIX ст Психологія наука І система знань про закономірності, механізми, психічні факти І явища в житті людини
    Анкорpsikhologia_otvety.doc
    Дата25.12.2017
    Размер1.35 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаpsikhologia_otvety.doc
    ТипЗакон
    #12898
    страница8 из 17
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   17

    "Значимість іншу людину". Методика В.М.Кунициной містить 12 критеріїв, якими пропонується оцінити свої відносини з ще й матір'ю. Половина суджень висловлює відносини рівності, довіри, надійності ("Є мені зразком; захищає мене, підтримує; розуміє мене"). Другий блок суджень відбиває невпевненість, підпорядкування, залежність ("Часом сильно тисне прямо мені; під впливом роблю те що збирався робити; завжди посідає мої думки; забезпечує моє добробут").

    >Нечетние пункти опитування говорять про психологічної залежність від значимого особи, парні пункти відбивають взаємовідносини партнерства й довіри. Обробка результатів дозволяє їм отримати кількісне вираз двох тенденцій у відносинах із головними значимими особами, у життя людини.

    З іншого боку, опитувальник дає можливість визначити зміну значимих осіб опитуваного суб'єкта різні періоди його життя і те зміст, що він вкладає в поняття "значимий людина".

    >КОСКОМ (вимір комунікативної та соціальній компетентності).Опросник розроблений В.М.Кунициной для виміру соціальної компетентності як складного багаторівневого психологічного освіти, куди входить соціально-психологічна компетентність. На цей час тест складається з 15 основних шкал, вісім із яких належить до особистісним чинникам. У кожній шкалою міститься 6 суджень, троє фахівців з них розуміють відповідь, три інших - негативний. Є також шкала брехні.

    Багато особливостей міжособистісного спілкування - як-от рівні розуміння людьми одне одного, психологічна сумісність і його чинники - мало розробити й подати вимагають методів вивчення. Слід також приділити увагу розробці проективних іполупроективних методів вивчення спілкування, і його результативності.
    49. Поняття про групи та їх різновиди

    Група - це сукупність людей, які виділяються із соціуму завдяки наявності певних ознак (спільна професія, уподобання, погляди).

    Людина живе, розвивається і діє в групі.

    У колективі і під його впливом відбувається становлення особистості - формується її спрямованість, суспільна активність, воля, створюються умови для саморегуляції та розвитку здібностей.

    Проте не кожну спільність людей, до якої належить особистість, можна назвати колективом. Потрібно розрізняти поняття "група" і "колектив".

    Групою можна назвати будь-яке об'єднання людей, незалежно від того, який характер зв'язків існує між її членами.

    Групи бувають великі та малі, реальні, умовні, офіційні, неофіційні та референтні. Великі та малі групи можуть бути реальними або умовними.

    Реальні групи - це об'єднання людей на грунті реальних відносин — ділових або особистих. Так, реальною групою є учнівський клас, сім'я, товариство друзів тощо.

    Умовна група об'єднує людей за якоюсь умовною ознакою - віком, статтю, національністю та ін. Члени умовної групи не мають між собою реальних відносин та зв'язків і навіть можуть не знати один одного.

    Офіційна (формальна) група виникає як структурна одиниця на підставі штатного регламенту, інструкцій та інших документів. Формальними є студентська група, сім'я, військовий підрозділ, виробнича бригада. Ділові відносини між її членами визначаються посадовими обов'язками кожного і регулюються певним розпорядником.

    Неофіційна група - це спільність людей, що виникла стихійно на підставі спільності інтересів її членів, симпатій, єдності поглядів і переконань або з інших мотивів. Так, неофіційними групами є групи осіб, що товаришують, шанувальники туризму, риболови тощо.

    Референтна (еталонна) група - це реально існуюча або уявна група, погляди, норми та цінності якої є взірцем для особистості, під її впливом вона формує свої життєві ідеали, вивіряє власні дії та вчинки.

    Людина може бути членом групи, яка водночас є для неї референтною. За цих умов гармонізуються відносини з групою, створюються психологічно комфортні умови для успішного розвитку особистості в певному напрямі.

    Референтна група іноді існує для особистості поза реальною, якщо вона зорієнтована на ідеали, цінності, погляди іншої групи. Тоді еталоном для неї є інший взірець. Такий стан може істотно позначитися на внутрішньоколективних відносинах, ускладнювати взаємини між членами групи. Якщо в людини кілька референтних груп, це зумовлює виникнення внутрішнього конфлікту.

    Об'єднання людей у реальні групи може ґрунтуватися на спільності їхньої діяльності, зумовленої єдністю потреб, інтересів, прагненням досягти значущих результатів.
    50. Поняття про колектив у психології

    Колектив - це група однодумців, які за допомогою спільної праці вирішують суспільно значущі завдання. 
    Вищою формою організації групи є колектив.

    Колектив - це група людей, залучених до спільної діяльності і об'єднаних єдиною метою, яка підпорядковується суспільній меті.

    Істотна ознака колективу - суспільна важливість мети та завдань, на реалізацію яких спрямовані зусилля його членів. Це дає підстави розглядати колектив як найважливішу клітинку суспільного організму.

    Виконання спільної соціально вартісної та особистісно важливої діяльності сприяє становленню та розвитку колективістських взаємин, формуванню колективізму як особливої якості особистості, що виявляє її солідарність з метою та програмами діяльності колективу, готовність активно обстоювати їх.

    Типи поведінки людини в колективі. Узгоджені дії колективу, спрямовані на досягнення мети, на підтримку спільних зусиль, кваліфікуються як колективістські дії. Поведінка особистості може бути конформною. Конформність у поведінці виявляється в тому, що людина пасивно пристосовується до оточення, не виробляє власної активної позиції, а намагається поводитися, орієнтуючись на оцінку сторонніх, пристосовуючись до їхніх вимог.

    Конформізм - це така поведінка людини, для якої характерною є зовнішня відповідність колективній меті, навіть якщо людина внутрішньо не погоджується з нею. Взаємовідносини окремих членів у групах і колективах складні й різноманітні. Вони можуть мати діловий характер, коли їх об'єднує співробітництво, спільна участь у реалізації важливих виробничих справ, праці.

    Відносини можуть бути особистісними, коли вони ґрунтуються на взаємній симпатії або антипатії між людьми, доброзичливості або ворожості. Кожна особистість у системі особистісних відносин має свій статус, який визначається властивостями її характеру, популярністю, впливовістю. Головний метод дослідження взаємовідносин у колективі - спостереження. Воно дає змогу всебічно з'ясувати змістовність життя в групі, її структуру, рівень розвитку, статус окремих членів. Плідними для вивчення колективів є також різні форми анкетування, опитування, інтерв'ю, результати яких дають уявлення про цінності групи, бачення її членами різних аспектів життя певної спільності.
    51. Міжособові стосунки в групах і колективах

    Особливості міжособистісних стосунків у групах зумовлені характером спільної діяльності індивідів. Одним із найважливіших показників сформованості міжособистісних стосунків, а відповідно і результатом формування групи, є рівень групового розвитку. Саме на цих положеннях ґрунтується теорія діяльнісного опосередкування міжособистісних стосунків, більш поширена серед вітчизняних учених. На противагу їм зарубіжні, передусім американські, психологи вважають, що показниками сформованості групи є тривалість її існування, кількість комунікацій між її членами, наявність відносин влади і підпорядкування. Об'єктом соціально-психологічних досліджень вони взяли малу групу — об'єднання людей, які перебувають у безпосередньому контакті. Вважаючи її спільнотою, що виникла на основі емоційних зв'язків, учені досліджували її згуртованість, стійкість проти сил, що руйнують внутрігрупові стосунки, залежність чи незалежність особистості від групи. Однак одержані висновки були зроблені без врахування багатьох важливих факторів, а тому мали спрощений характер.
    Ще в середині XX ст. американські вчені встановили, що в умовах групового тиску майже третина індивідів змінює свою думку і приймає нав'язану більшістю — виявляє конформізм. Отже, стверджували вони, в умовах групового тиску індивід може бути лише конформістом (не висловлювати і не відстоювати свою думку) або нонконформістом (відстоювати свою точку зору, не погоджуючись із групою). Така методологічна помилка зумовлена тим, що дослідження проводилося на дифузних групах, що об'єднували випадкових людей, які між собою не мали ніяких стосунків.
    Вітчизняні психологи довели, що в реальних колективах діють зовсім інші закономірності, відмінні від тих, які американські дослідники оголосили універсальними.
    Найхарактернішою особливістю колективу, яка не могла бути виявлена при дослідженні дифузних груп, є колективістське самовизначення. Воно виявляється в тому, що член колективу не бездумно терпить тиск групи, а вибірково ставиться до будь-яких впливів, приймаючи одні й відхиляючи інші, залежно від принципів і цілей спільної діяльності, учасником якої він є. Здійснюючи самовизначення, він реалізує своє право жити в колективі, маючи власні погляди, оцінки і переконання. На відміну від дифузної групи в колективі переважає колективістичне самовизначення як реакція особистості на груповий тиск. У групах, об'єднаних спільною діяльністю, міжособистісні стосунки завжди опосередковуються її змістом, цілями і цінностями.
    З урахуванням цього А. Петровський розробив стратометричну концепцію колективу, згідно з якою міжособистісні стосунки в колективі утворюють багаторівневу структуру, в основі якої — спільна діяльність, а компонентами є різні страти (шари). Центральною ланкою групової структури є зміст самої групової діяльності. Першу страту утворює ставлення кожного члена групи до цілей, завдань і принципів групової діяльності. Друга страта містить характеристики міжособистісних стосунків, опосередковані змістом спільної діяльності та прийнятими в групі принципами і ціннісними орієнтаціями. До неї відноситься колективістичне самовизначення та інші феномени міжособистісних стосунків. Третя, поверхова, страта охоплює соціально-психологічні явища, властиві психології групи: конформність, згуртованість, сумісність тощо. У колективі вони відступають на задній план, стають компонентом загальної структури міжособистісних стосунків, створеної сукупністю всіх страт.
    У конкретно-психологічному плані міжособистісні стосунки — це сукупність об'єктивних зв'язків і взаємодій між особами, які належать до певної групи. Вони завжди мають емоційне забарвлення. їх сталість і неповторність забезпечує особиста привабливість людей, що ґрунтується на почутті симпатії. Міжособистісна привабливість чи непривабливість може набувати сталого характеру і переходити у взаємну прихильність чи неприхильність.
    Міжособистісні стосунки набувають ділового чи особистісного характеру. На основі цього їх поділяють на типи: знайомство, приятелювання, товаришування, дружба, любов, подружжя, родина, деструктивні стосунки.
    Важливу роль для розрізнення міжособистісних стосунків відіграє вибірковість щодо партнерів, яка визначається за кількістю ознак, що мають значення для встановлення стосунків. Найменшу вибірковість мають знайомства, найбільшу — дружба і кохання. Як зазначають українські психологи, у середньому індивід знайомий зі 150—500, приятелює із 70—-150, дружить із 2—3 особами.
    52. Психологічна сумісність і конфлікт у міжособових стосунках.

    Міжособистісні стосунки складаються в реальних умовах життя і діяльності людей, в процесі їх взаємодії. На тому, як розвиваються відносини, істотно позначаються різні об'єктивні чинники, що визначають успішність таких контактів або ускладнюють їх формування.

    Так, комфортні виробничі умови, забезпеченість необхідними засобами праці, чітка організація роботи неодмінно створюють сприятливі для взаємодії людей умови. Разом з тим важливий вплив на ефективність такої взаємодії справляє психологічний чинник - їх ставлення один до одного, психологічна та практична готовність до співпраці, індивідуально-психологічні особливості людей та ін Повніше суб'єктивний характер міжособистісних відносин проявляється в сумісності людей.

    Сумісність - це оптимальне поєднання якостей людей у ​​процесі взаємодії, сприяє успішному виконанню спільної діяльності.

    У психології виділяють такі чотири різновиди сумісності: фізичну, психофізіологічну, соціально-психологічну та психологічну.

    Фізична сумісність виявляється в гармонійному поєднанні фізичних якостей двох або декількох людей, разом виконують певну спільну діяльність. Наприклад, максимальна продуктивність фізичної праці можлива лише за умов, коли ті, хто разом її виконує, не поступаються один одному в силі та витривалості. Досить поширеними є критерії відбору за показниками фізичної сумісності у спорті при комплектуванні команд (групування за ваговими категоріями у важкій атлетиці.

    Засадовими по психофізіологічної сумісності особливості аналізаторних систем, а також властивостей нервової системи. Цей різновид сумісності передбачає успішність взаємодії людей в тих видах діяльності, де чутливість у межах тієї чи іншої аналізаторноі системи є вирішальним. Так, робота на конвеєрі потребує певного темпу виконання виробничих операцій від кожного працівника.

    У разі невідповідності психофізіологічних характеристик когось із працівників процес порушується, а може і взагалі припинитися. Для двох контролерів спільна робота, пов'язана з дозволом насиченості кольорів, буде неможливою, якщо у них гострота чутливості до кольорів буде різною. Ще більшого значення в рамках цього різновиду сумісності набуває темперамент. Доведено, що найбільш успішно взаємодіяти можуть два неоднакові темпераменти (холерик і флегматик, сангвінік і меланхолік), гірше - люди з однаковими темпераментами (два холерики, два меланхоліки. Разом з тим, як зазначалося, в роботі, що вимагає рухливої ​​нервової системи від усіх її учасників, протилежні темпераменти непридатні.

    Соціально-психологічна сумісність передбачає взаємини людей з такими особистісними властивостями, які сприяють успішному виконанню соціальних ролей. У цьому випадку необов'язково має бути схожість характерів, здібностей, але обов'язковою - їх гармонія. Життєвий досвід показує, що контакти встановлюються швидше й виявляються міцнішими у людей з рисами характеру, що доповнюють один одного: одна людина - запальна та імпульсивна, інша - спокійна, розсудлива, хто є теоретиком, а деякі - практиком т.д.

    Однак це не означає, що спільними виявляються тільки люди з протилежними рисами. Сумісність можлива і в разі збігу рис характеру чи інших особистісних якостей, проте ймовірність руйнування спільноти за цих обставин вища.

    Психологічна сумісність передбачає спільність поглядів, переконань, соціальних і моральних установок, цінностей, відносин. Все це більше духовно зближує людей. Психологічна сумісність, яка на них базується, - це вищий інтегративний рівень сумісності людей, яка характеризує глибокий, змістовий бік взаємодії та визначає її ефективність.

    Відсутність сумісності у групі людей, включених у виконання суспільно чи особистісно значущої діяльності, за певних умов може призвести до конфлікту.

    Конфлікт - це протиріччя, що виникає між людьми у зв'язку з вирішенням тих чи інших питань соціальної або особистого життя.

    Стан конфлікту характеризується гострими негативними емоційними переживаннями його учасників ТОВ Яркартон виробляє виробництво гофрокартону - Крім того виробництво гофроупаковки. . Конфлікт може виявитися на рівні свідомості окремо взятої людини - це внутрішньоособистісний конфлікт, а також у міжособистісній взаємодії та на рівні міжособистісних групових відносин.

    Внутрішньоособистісний конфлікт виникає тоді, коли спостерігається зіткнення рівних по силі і значущості, але протилежно спрямованих мотивів, потреб, інтересів, потягів у однієї і тієї ж людини (наприклад, необхідність дотримати дане слово та неможливість зробити це через зваби, утриматися від будь особистість не в стані.

    Міжособистісний конфлікт викликається ситуацією, в якій члени групи прагнуть до несумісних цілей або керуються несумісними цінностями чи нормами, намагаючись реалізувати їх у спільній діяльності.

    Конфлікт може виникнути при розподілі функціональних обов'язків між членами групи або при обговоренні шляхів досягнення спільної мети діяльності.

    Міжгруповий конфлікт спостерігається там, де гострі суперечності виявляються у стосунках між окремими соціальними групами, які мають на меті власні інтереси, причому своїми практичними діями перешкоджають один одному. До такого конфлікту можуть призвести шпигунство, суперництво у боротьбі за зони впливу і т.д Не проходьте повз - ремонт електрики тойота рав 4 - завжди готові допомогти! .

    Протиріччя в міжособистісних стосунках не завжди спричинюються до конфлікту: чимало з них розв'язуються шляхом домовленості, досягнення консенсусу. У групах і колективах, які вже сформувалися і члени яких мають достатній досвід спільного співжиття, суперечності виникають не так часто, як у знову. Це пов'язано з тим, що завдяки взаємопізнання та взаємної адаптації досягається такий рівень сумісності членів, коли небезпека розв'язання конфлікту зводиться до мінімуму. У групах і колективах, що перебувають у стадії становлення і розвитку, суперечності часто завершуються конфліктами. Причинами цього можуть бути псіхофізологічна і соціально-психологічна несумісності, важкий характер окремих членів, завищена самооцінка і т.п. В особистих

    взаємовідносинах, заснованих на дружніх стосунках і спільності життєвих інтересів, несумісність рідко буває причиною конфліктів. Коли ж з якихось причин тенденції несумісності починають виявлятися у стосунках, взаємовідносини людей припиняються.

    Дослідження сумісності при комплектуванні груп для виконання складної діяльності, пов'язаної з ризиком, має важливе значення для забезпечення її надійності та ефективності. Така робота виконується при підборі екіпажів для космічних польотів, груп альпіністів для сходження, виробничих груп, коли характер роботи потребує від її виконавців високого рівня узгодженості в діях і належних моральновольовіх якостей.
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   17


    написать администратору сайта