ЦПП (шпори). 1. Поняття цивільного процесуального права
Скачать 1.04 Mb.
|
Зміст ухвали, яка постановляється судом не виходячи до нарадчої кімнати:
Ухвали, постановлені судом, не виходячи до нарадчої кімнати, заносяться до журналу судового засідання. Якщо ухвала має силу виконавчого документа і підлягає виконанню за правилами, встановленими для виконання судових рішень, така ухвала оформлюється з урахуванням вимог, встановлених Законом України «Про виконавче провадження». Ухвали, постановлені в судовому засіданні, оголошуються та набирають законної сили негайно після їх постановлення. Заяву про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції може бути подано протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Ухвали, на які можуть бути подані скарги окремо від рішення суду. Окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо:
93. Окремі ухвали. Окрема ухвала – це ухвала, яку постановляє суд у разі виявлення під час розгляду справи порушення закону. Встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню порушення, суд може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним особам чи органам для вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов (ст.211 ЦПК). Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження окремої ухвали повинно бути повідомлено суд, який постановив окрему ухвалу. Окрема ухвала може бути постановлена:
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, у загальному порядку, встановленому ЦПК України. 94. Поняття судового наказу. Наказне провадження – це спрощений вид цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються справи про стягнення з боржника грошових коштів або витребування майна за заявою особи, якій належить право такої вимоги. За способом усунення порушень прав та охоронюваних інтересів наказне провадження є подібним позовному за позовами про присудження. Судовий наказ – це особлива форма судового рішення про стягнення з боржника грошових коштів або витребування майна за заявою особи, якій належить право такої вимоги. Характерні риси судового наказу:
Відмінність судового наказу від виконавчого напису нотаріуса:
95. Вимоги, за якими може бути видано судовий наказ. Вимоги, за якими може бути видано судовий наказ – це встановлені законом підстави, існування яких робить можливим здійснення наказаного провадження. Судовий наказ може бути видано за наступними вимогою (ст.96 ЦПК):
Цей перелік вимог не є вичерпним. Відповідно до частини 2 ст. 96 ЦПК судовий наказ може бути видано і в інших випадках, встановлених законом. 96. Форма і зміст заяви про видачу судового наказу. Форма заяви про видачу судового наказу – письмова (ст.98 ЦПК України). Зміст заяви про видачу судового наказу:
Заява підписується заявником або його представником і подається з її копіями та копіями доданих до неї документів відповідно до кількості боржників. До заяви, яка подається представником заявника, повинно бути додано документ, що підтверджує його повноваження. До неналежно оформленої заяви застосовуються положення статті 121 ЦПК, тобто заява залишається без руху до усунення недоліків:
97. Судовий збір за подання заяви про видачу судового наказу. За подання заяви про видачу судового наказу сплачується судовий збір у розмірі 50% ставки, яка визначається з оспорюваної суми у разі звернення в суд з позовом у порядку позовного провадження (ст.99 ЦПК). У разі відмови в прийнятті заяви про видачу судового наказу або у разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред’явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження ця сума зараховується до суми судового збору, встановленої за позовну заяву. 98. Порядок розгляду заяв про видачу судового наказу. У разі прийняття заяви стягувача про видачу судового наказу суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень. Зміст судового наказу (ст.103 ЦПК):
Судовий наказ повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження». Судовий наказ складається і підписується суддею у двох примірниках, один з яких залишається у справі, а другий скріплюється печаткою суду і видається стягувачу після набрання ним законної сили. 99. Набрання наказом законної сили. Порядок відчаї судового наказу:
Після видачі судового наказу (оголошення, а не видачі стягувачу) суд невідкладно надсилає його копію боржникові рекомендованим листом із повідомленням. Одночасно з копією судового наказу боржникові надсилається копія заяви стягувача з копіями доданих до неї документів та роз’яснюється його право в разі заперечення проти вимог стягувача протягом десяти днів з дня отримання судового наказу подати заяву про його скасування (ст.104 ЦПК). Умови набрання судовим наказом законної сили та видачі його стягувачу для пред’явлення до виконання:
100. Скасування судового наказу. Заява боржника про скасування судового наказу, що подана в установлений строк, розглядається судом протягом п’яти днів з дня її надходження без судового розгляду і виклику сторін, про що постановляється ухвала, якою скасовується судовий наказ. Заява боржника про скасування судового наказу, подана після закінчення 13-денного строку (10 + 3) з дня отримання судового наказу, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку подання цієї заяви. В ухвалі про скасування судового наказу суд одночасно роз’яснює, що заявлені стягувачем вимоги можуть бути розглянуті в позовному провадженні з додержанням загальних правил щодо пред’явлення позову. Копії ухвали надсилаються стягувачеві та боржникові не пізніше трьох днів після її постановлення.
ЦПК передбачає три види провадження, у порядку яких розглядаються і вирішуються цивільні справи. Одним із таких видів є окреме провадження. Відповідно до ч.1 ст. 234 ЦПК окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Новий ЦПК у порівнянні з ЦПК 1963 року розширив коло справ, що підлягають розгляду в порядку окремого провадження, та встановив, що у випадках, передбачених законом, у порядку окремого провадження можуть розглядатися й інші справи. У порядку окремого провадження розглядаються справи про:
У порядку окремого провадження можуть бути розглянуті справи про:
Особливості справ окремого провадження:
Особливості розгляду встановлюються ЦПК для кожної категорії справ окремого провадження конкретно. 102. Суб’єкти у справах окремого провадження: особливості їх процесуального становища. Суб’єктами цивільних процесуальних правовідносин у окремому провадженні є суд, особи, які беруть участь у справі, інші учасники цивільного процесу. Суд є обов’язковим суб’єктом незалежно від виду цивільного судочинства. Новелою ЦПК є розгляд деяких категорій справ окремого провадження суддею і двома народними засідателями. Це справи про:
Особи, які беруть участь у справі, в справах окремого провадження є заявники та заінтересовані особи. Заявник – це особа, в інтересах якої в суді порушується справа про встановлення якої-небудь обставини, необхідної для здійснення цією особою суб’єктивних майнових або особистих немайнових прав. Справа може бути порушена також на вимогу прокурора, органу державної влади, органу місцевого самоврядування та особи, якій законом надано право захищати права, свободи, інтереси інших осіб. Заінтересовані особи – це особи, які беруть участь у справі і мають у ній юридичну заінтересованість. Коло |