Главная страница
Навигация по странице:

  • Методика оцінки харчового статусу людини

  • Клінічні ознаки і деякі дані лабораторних досліджень при основних видах вітамінної недостатності

  • Гігієна методичка. Методичні розробки з гігєни та екології для студентів 6 курсу медичного факультету


    Скачать 10.53 Mb.
    НазваниеМетодичні розробки з гігєни та екології для студентів 6 курсу медичного факультету
    АнкорГігієна методичка.doc
    Дата22.04.2017
    Размер10.53 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаГігієна методичка.doc
    ТипДокументы
    #5132
    страница21 из 68
    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   ...   68


    В ході визначення енерговитрат, що пов'язані з виконанням певної роботи, слід звернути увагу на те, в яких одиницях (ккал/хв, або кДж/хв на 1 кг маси тіла) виражена їх величина у таблиці, а також на те, чи включають вони у свою структуру величину основного обміну.

    Норми харчування дорослого працездатного населення залежно від статі диференційовані на чотири групи фізичної активності. При цьому враховується коефіцієнт фізичної активності (КФА), тобто відношення загальних енерговитрат до величини основного обміну.

    Перша група — працівники, які зайняті переважно розумовою та легкою фізичною працею, невелика фізична активність: КФА дорівнює 1,4 (наукові працівники, студенти гуманітарних факультетів, оператори ЕОМ, контролери, педагоги, диспетчери, працівники пультів управління та ін.).

    Друга група — працівники, які зайняті легкою працею, невелика фізична активність, КФА — 1,6 (водії трамваїв, тролейбусів, робітники конвейєрів, вагарі, пакувальниці, кравці, працівники радіоелектронної промисловості, агрономи, медичні сестри, санітарки, працівники зв’язку, сфери обслуговування, продавці промислових товарів та ін.).

    Третя група — працівники, які зайняті працею середнього ступеня важкості, середня фізична активність: КФА — 1,9 (слюсарі, налагоджувальники, станочники, буровики, водії екскаваторів, бульдозерів та автобусів, лікарі-хірурги, текстильники, взуттєвики, залізничники, водії вугільних комбайнів, продавці продовольчих товарів, водники, апаратники, металурги-доменщики, працівники хімічних заводів та ін.).

    Четверта група – працівники, які зайняті важкою фізичною працею, висока фізична активність: КФА — 2,3 (для чоловіків) і (2,2 для жінок) (будівельники, помічники буровиків, прохідники, бавовнороби, більшість сільськогосподарських працівників і механізаторів, доярок, овочівники, деревообробники, металурги, ливарники та ін.).

    Кожна група, в свою чергу, поділена на три вікові категорії: 18-29 років, 30-39 та 40-59 років. Як середня ідеальна маса тіла прийнята маса 70 кг для чоловіків і 60 кг для жінок. Норми враховують вплив кліматичних особливостей — потреби в енергії населення північних районів повинні перевищувати на 10-15 % потреби жителів інших кліматичних зон.
    Методика оцінки харчового статусу людини

    На засіданні комітету експертів ВООЗ з питань медичної оцінки стану харчування визначена методика вивчення і оцінки харчового статусу людини.

    Харчовий статус — це фізіологічний стан, зумовлений особливостями харчування. Вивчення харчового статусу дозволяє визначити ступінь схильності організму до виникнення аліментарних і соматичних захворювань, виявити наявність харчових чинників ризику та попередити їх подальший вплив.

    Розрізняють наступні види харчового статусу: звичайний, оптимальний, надлишковий та недостатній харчовий статус. При звичайному харчовому статусі харчування людини організується за нормами, достатніми для нормальних умов існування. Оптимальний харчовий статус характерний для харчування за спеціальними нормами, що ураховують вплив екстремальних умов. Надлишковий харчовий статус та недостатній харчовий статус є результатом відповідно надлишкового або недостатнього надходження харчових речовин в організм.

    Визначення харчового статусу пацієнта починають з оцінки зовнішніх ознак та особливостей поведінки людини.

    Уважно оглядають обличчя пацієнта. Під час обстеження очей звертають увагу на стан і колір склер, кон'юнктиви, країв повік. Визначають, чи немає ознак ксерозу та кон'юнктивіту, наявність бляшок Іскерського (плям Біто), особливості адаптації зору в сутінках тощо. Ураховують можливий вплив на очі хронічно травмуючих чинників - яскравого сонячного світла, пилу, вітру, диму, інфекційних агентів та перевтоми, внаслідок чого виникають симптоми подразнення слизових оболонок очей. Блідість кон'юнктив поряд з блідістю шкіри та слизових оболонок ротової порожнини є клінічними ознаками анемії. Ксероз кон'юнктиви, який проявляється сухістю, потовщенням та пігментацією кон'юнктиви відкритої частини очного яблука, втратою блиску і прозорості кон'юнктиви найчастіше є ознакою недостатності вітамінів А, В2, В6.

    Оглядають губи, звертають увагу на їх колір, можливі ознаки ангулярного стоматиту (ерозії та тріщини у обох куточках рота після загоєння ангулярного стоматиту) і ангулітів, які є ознаками недостатності вітамінів В2 та В6, а також хейлозу (вертикальні тріщини губ з гіперемією, набряком, виразками), що є наслідком гіповітамінозів В2, В6, РР та ін.

    Оглядають язик, визначають можливі сліди набряку, стан та колір сосочків (атрофію або гіпертрофію, гіперемію), що може бути наслідком гіповітамінозів В2 і РР, відчуття жару язика, що може бути ознакою недостатності вітаміну РР та глосит, причиною якого є недостатність вітаміну В6.

    Звертають увагу на зуби, їх кількість, стан емалі, ураження карієсом, який може бути пов'язаний не тільки з недостатнім вмістом у їжі продуктів, що містять кальцій, або фтор у питній воді, але й з надлишком вуглеводів, особливо рафінованих, іншими аліментарними чинниками.

    Оглядають ясна, їх колір і стан та визначають чи немає набряку зовнішніх міжзубних сосочків і кровоточивості під час легкого натискання, які можуть бути ознаками гіповітамінозу С. Проте слід пам'ятати, що подібні симптоми можуть виникати і при цілому ряді стоматологічних захворювань (пародонтоз, стоматит тощо).

    Під час огляду шкіри звертають увагу на її колір, стан, вигляд, можливі ознаки ксерозу (сухість і лущення), фолікулярного гіперкератозу (шиноподібна бляшка навкруг волосяного фолікула на сідницях, стегнах, колінах, що є ознаками недостатності вітамінів А і С), стан шкіри на ліктях та колінах, наявність синців та петехій, які виникають навіть при незначному надавлюванні.

    Оглядають нігті, їх форму, колір, наявність плям та смужок, крихкість, деформації, ознаки койлоніхії (двостороння ложкоподібна деформація нігтів як ознака дефіциту заліза), витонченість, ламкість, стан шкіри навколонігтьового ложа.

    Оглядають волосся, оцінюють його вигляд, сухість, ламкість, ступінь випадіння та стан шкіри голови.

    Уважно оглядають кісткову систему пацієнта з метою виявлення ознак наявного (у дітей) або перенесеного (у дорослих) рахіту: збільшення епіфізів довгих трубчастих кісток рук і ніг, потовщення на ребрах, викривлення ніг, деформація голови, пізнє закриття великого тім’ячка. У людей похилого віку явища остеопорозу або остеомаляції діагностуються як дифузні або локальні деформації кісток, місцеві або загальні деформації кістяка, особливо в області тазу та сліди переломів, передусім, якщо вони виникають часто. У разі необхідності для остаточного підтвердження діагнозу та диференціальної діагностики з іншими захворюваннями необхідно провести рентгенологічні та біохімічні дослідження. Ступінь розвитку м'язової системи оцінюють за зовнішніми ознаками.

    Обстежуючи органи травлення, звертають увагу на те, чи пред’являє людина скарги на наявність неприємного запаху з ротової порожнини, присмак в роті, відрижку, печію, нудоту, блювання, метеоризм, пронос або закреп, що часто виникають. Під час обстеження шлунково-кишкового тракту визначають дані об’єктивного дослідження шлунку, дванадцятипалої кишки, тонкої та товстої кишок, межі печінки, її м’якість, наявність больового синдрому при пальпації, стан жовчного міхура та наявність больового синдрому при пальпації.

    Оцінюють стан нервової системи обстежуваного: ознаки апатії або знервованості, подразливості, неврівноваженості, ступінь адекватності реакцій у відповідь на подразнення, швидка стомлюваність, загальна слабкість, безсоння або сонливість. Виясняють, чи непокоять людину болі в м’язах, кінцівках, хребті, порушення чутливості (тактильної, больової, температурної), парестезії тощо.

    Стан серцево-судинної системи визначають на підставі оцінки того, чи пред’являє людина скарги на біль в області серця, з чим це пов'язано, серцебиття у спокої, при навантаженні тощо. Визначають межі серця, локалізацію серцевого поштовху, частоту серцевих скорочень у стані спокою, чи однаковий пульс на обох руках та обох ногах, чи є скарги на оніміння кінцівок, пекучий біль у стопах, особливо під час ходьби, змерзання ніг навіть у теплий період року, чи не відмічає погіршання пам'яті та появу частих головних болей. Визначають кров'яний тиск з використанням стандартного методу.

    Всі результати клінічного обстеження заносять у протокольний зошит. У разі необхідності для встановлення діагнозу використовують додаткову інформацію про характерні ознаки та симптоматику найбільш поширених порушень аліментарного статусу організму, які наведені в таблицях 6, 7 та 8.

    Таблиця 6

    Клінічні ознаки і деякі дані лабораторних досліджень при основних видах вітамінної недостатності

    Недостатність вітаміну

    Клінічні ознаки

    Лабораторні дані


    С (аскорбінова кислота, аскорбат)

    Ціаноз губ, носа, нігтів, крихкість та синюшність ясен, набухання міжзубних сосочків, кайма біля шийки зубів, кровоточивість ясен під час чищення зубів, блідість і сухість шкіри, гіпотермія, зроговіння волосяних фолікулів з поодинокими петехіями, швидка стомлюваність, знижена працездатність, часті простудні захворювання

    Кількість аскорбінової кислоти в добовій сечі менше 567,6 мкмоль/л (10 мг), в годинній сечі натще менше 0,3 мг, в плазмі менше 17 мкмоль/л (0,3 мг%), в лейкоцитах менше 567,8 мкмоль/л (10 мг%), резистентність капілярів за Нестеровим більше 15 петехій.

    В1

    (тіамін)

    Швидка фізична і психічна втомлюваність, втрата апетиту, закрепи, м’язова слабкість, болі в ногах і втомлюваність під час ходьби, при пальпації болючість литкових м’язів, перестезії і гіперстезії, задишка, тахікардія.

    Кількість тіаміну, в добовій сечі менше 100 мкг, в годинній сечі натще менше 10 мг, піровиноградна кислота в добовій сечі більше 30 мг, в плазмі більше 114 мкмоль/л (1 мг%).

    В2 (рибофлавін)

    Сухість і синюшність губ, червона кайма та рубці на губах (хейлоз), тріщини і кірочки в куточках рота (ангулярний стоматит), сухий, яскраво-червоний язик, себорейний дерматит носогубних складок, світлобоязкість, кон’юнктивіт, блефарит.

    Кількість рибофлавіну в добовій сечі менше 30 мгк, в годинній сечі натще менше

    15 мкг.

    РР (нікотинова кислота)

    Неврастенічний синдром (збудливість, безсоння, пригнічення, загальмованість), пронос без слизу і крові, нервово-м’язовий біль, сухість і блідість губ, язик обкладений, набряклий, з рівчачками, сухий, болючий, з тріщинами, яскраво-червоний, еритема на тильній поверхні кисті, на шиї, лущення, гіперкератоз, пігментації.

    Кількість -метилнікотинаміду в добовій сечі менше 4 мг, в годинній сечі натще менше 0,3 мг.

    В6 (піридоксин)

    У дітей раннього віку - затримка росту, шлунково-кишкові розлади, підвищення збудливості, епілептіформні судоми, гіпохромна анемія. У дорослих втрата апетиту, нудота, занепокоєння, сухий себорейний дерматит, хейлоз, кон’юнктивіт, глосит. У вагітних жінок — подразливість, депресія, безсоння, токсикоз вагітності.

    Кількість 4-піридоксинової кислоти в добовій сечі менше 0,5 мг, в годинній сечі натще менше 30 мкг.

    В12

    (ціанко-баламін)

    Блідість слизових оболонок та кон’юнктиви, язик сухий, яскравого кольору, зниження кислотності шлункового вмісту, відсутність апетиту, проноси, поліневрити, мегалобластична гіперхромна анемія.

    Кількість ціанкобаламін в крові менше 0,2 нмоль/л.

    А

    (ретинол)

    Блідість, сухість шкіри і лущення, зроговіння волосяних фолікулів, утворення вугрів, нахил до утворення гнійничкових уражень, сухість і тьмяність, смугастість нігтів, кон’юнктивіт і блефарит, поодинокі бляшки Біто, світлобоязнь, гемералопія, зроговіння шкіри на ліктях і колінах.

    Кількість ретинолу в сироватці крові не менше 0,52 мемоль/л (менше 15 мкг% каротин менше 0,75 мкмоль/л (40 мкг%). Темнова адаптація нижче норми (за Рипаком).

    Д

    (кальцифе-роли)

    У дітей — підвищена подразливість, рухове занепокоєння, загальна слабкість, пітливість, затримка розвитку зубів, легка спазмофілія, схильність до виникнення захворювань дихальних шляхів. У дорослих — в’ялість, втомлюваність, тягнучий біль у м’язах, кульгавість, крихкість зубів, часті переломи кісток.

    Кількість лужної фосфатази в 1 мл сироватки крові у дітей вище 100 одиниць, у дорослих — вище 60 одиниць.

    Е

    (токоферол)

    М’язова слабкість, зниження тонусу м’язів, безпліддя, спонтанні повторні аборти, атеросклероз, ішемічна хвороба серця, деякі форми склеродермії.

    Кількість токоферолу в крові менше 3500 нмоль/л

    К

    (філохінони)

    Внутрішні кровотечі різної локалізації, носові кровотечі, підшкірні крововиливи, гематоми.

    Кількість філохінону в крові менше 400 нмоль/л.
    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   ...   68


    написать администратору сайта