Главная страница
Навигация по странице:

  • Мета навчання (загальна)

  • Граф логічної структури теми (див. додаток). Джерела інформації

  • Набір тестових завдань для перевірки досягнення конкретних цілей навчання

  • У хворої з глаукомою порушений відтік водянистої вологи з передньої камери ока в венозний синус. Функція, якої анатомічної структури порушена

  • У молодої людини при дії на очі дуже яскравого світла настав спазм мяза акомодації. Визначте, функція, якого мяза порушена

  • У хворого далекозорість (гіперметропія). Вкажіть, чому відповідає внутрішня очна вісь в даному випадку.

  • У потерпілого ушкодження рогівки і склери. Визначте, яка оболонка очного яблука отримала пошкодження в даному випадку.

  • У хворого порушення утворення водянистої вологи. Назвіть структуру ока, де вона утворюється.

  • Назвіть, шар сітківки, яка прилягає до власної судинної оболонки.

  • Назвіть, яка оболонка очного яблука прилягає до склоподібного тіла.

  • У хворого після запалення слизової оболонки носа (риніт) і запалення глотки (фарингіту) часто закладає вуха і в них «стріляє». Яким чином запальний процес проник в середнє вуха

  • У хворого уражена верхня стінка барабанної порожнини. Вкажіть, як вона називається.

  • Студент вивчає зліпок спірального каналу равлики (сходи присінка). Визначте, куди відкривається означений канал.

  • При приготуванні препарату оголена задня поверхня піраміди скроневої кістки. Визначте, який проток кісткового лабіринту має зовнішній отвір в зазначеному місці.

  • При приготуванні препарату було відкрито простір між барабанною порожниною і внутрішнім слуховим отвором. Визначте, яке утворення органу слуху розташоване в зазначеному просторі.

  • Студент виготовляє препарат завитка. Визначте, яке становище в кістковому лабіринті займає вказане анатомічне утворення стосовно присінка.

  • У хворого ураження тіла I -го нейрона провідного шляху аналізатора гравітації і рівноваги. Вкажіть, де воно розташоване.

  • Еталон відповідей: 1- Е, 2- D , 3- B , 4 –С, 5 –А, 6-Е, 7- А, 8 –В Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті.

  • Методичні-вказівки-2-курс-медицина-МС. Методичні вказівки до самостійної підготовки студентів 2 курсу медичного факультету (молодші спеціалісти) до практичних занять


    Скачать 376.68 Kb.
    НазваниеМетодичні вказівки до самостійної підготовки студентів 2 курсу медичного факультету (молодші спеціалісти) до практичних занять
    Дата16.01.2018
    Размер376.68 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМетодичні-вказівки-2-курс-медицина-МС.docx
    ТипМетодичні вказівки
    #34315
    страница13 из 18
    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18

    ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 10. ОРГАНИ ЧУТТЯ.



    Тема.


    Орган зору, будова очного яблука, його оболонки. Допоміжні структури органу зору: фіксуючий апарат очного яблука, м’язи очного яблука, сльозовий апарат, провідний шлях зорового аналізатору. Акомодаційний, зіничний рефлекси. Конвергенція. Розвиток органу зору.

    Актуальність теми

    За допомогою органів чуття центральна нервова система отримує подразнення із зовнішнього світу у вигляді об'єктивних відчуттів. Орган зору – око складається з очного яблука і оточуючих його допоміжних органів. Око є периферичною частиною зорового аналізатору, який забезпечує сприйняття форми, величини, напрямку руху, властивостей предметів, формує зорові відчуття і образи за допомогою спеціалізованих нервових чутливих рецепторів, допоміжних органів і має складну анатомічну будову. Велика частина інформації про зовнішнє середовище надходить через орган зору. На основі зорового сприйняття забезпечується збереження і підтримання пози та інші складні координаційні процеси, які опосередковуються через провідні шляхи зорового аналізатору, рефлекторний зіничний і акомодаційні шляхи. Знання детальної будови очного яблука і акомодаційного апарату дозволить більш глибоко вивчити фізіологію і патоологічну фізіологію органу зору, на клінічних кафедрах визначити його патологію і вміти надати кваліфіковану лікарську допомогу. Ці знання необхідні також у вивченні неврології, гістології, патологічної анатомії, офтальмології, травматології та інших дисциплін.

    Мета навчання (загальна) :

    Вміти оцінювати інформацію про будову органа зору і його акомодаційного апарату для визначення на наступних кафедрах відхилень від норми, наявності та локалізації патологічних процесів.

    Конкретні цілі: уміти

    1. Визначити і показати на вологому препараті оболонки очного яблука.

    2. Визначити і показати ядро очного яблука: кришталик, склоподібне тіло.

    3. Визначити і показати камери, війкове тіло, оптичні середовища очного яблука.

    Теоретичні питання:

    1. Загальні питання розвитку органу зору, варіанти норми, аномалії.

    2. Місце розташування органу зору, стінки очниці, вісь очниці, осі очного яблука.

    3. Фізичні основи заломлення і сприйняття зображення на сітківці ока.

    Граф логічної структури теми (див. додаток).

    Джерела інформації:

    1. Привес М.Г. Нервная система. / М.Г. Привес // Привес М.Г.Анатомия человека / М.Г. Привес.- СПб., 2001. - С. -658-666

    2. Сапин. М.Р. Анатомия человека, 1999. - Т. 2 – С. -481-487

    3. Синельников Р.Д. Атлас анатомии человека. – К., 2006. - Т. 3. – С. 306-320

    4. Ковешніков В.Г. Нервова система / В.Г. Ковешніков // Анатомія людини / [ В.Г. Ковешніков, І.І. Бобрик, А.С. Головацький та ін..; за ред.. проф.. В.Г. Ковешнікова]. – Л., 2008.-Т. 3. - С.171-175

    5. Лекція

    Набір тестових завдань для перевірки досягнення конкретних цілей навчання

    1. У хворого знижена гострота зору. При підборі скла зір не покращився. Які структури очного яблука порушені?

    A. Райдужна оболонка і війкове тіло
    B. Сітчаста оболонка і зоровий нерв
    C. Зоровий нерв і судинна оболонка
    D. Війкове тіло і кришталик
    E. Кришталик і сітчаста оболонка

    1. У хворої з глаукомою порушений відтік водянистої вологи з передньої камери ока в венозний синус. Функція, якої анатомічної структури порушена?

    A. Війкового м'яза
    B. Війкових відростків
    C. Райдужки
    D. Шлемова каналу
    E. Кришталика

    1. У молодої людини при дії на очі дуже яскравого світла настав спазм м'яза акомодації. Визначте, функція, якого м'яза порушена?

    A. Звужувача зіниці
    B. Розширювача зіниці
    C. Війкового
    D. Верхнього косого
    E. Нижнього косого

    1. У хворого далекозорість (гіперметропія). Вкажіть, чому відповідає внутрішня очна вісь в даному випадку.

    1. 21.3 мм

    2. Довше 21,3 мм

    С. Коротше 21,3 мм

    D. -

    1. У потерпілого ушкодження рогівки і склери. Визначте, яка оболонка очного яблука отримала пошкодження в даному випадку.

    A. Судинна
    B. Війкове тіло
    C. Райдужка
    D. Фіброзна
    E. Сітчаста

    1. У хворого порушення утворення водянистої вологи. Назвіть структуру ока, де вона утворюється.

    A. Передня камера ока
    B. Зіниця
    C. Відростки війкового тіла
    D. Задня камера ока
    E. Венозний синус склери

    1. Назвіть, шар сітківки, яка прилягає до власної судинної оболонки.

    A. Зовнішній зернистий
    B. Внутрішній зернистий
    C. Зовнішній сітчастий
    D. Шар колб і паличок
    E. Пігментний

    1. Назвіть, яка оболонка очного яблука прилягає до склоподібного тіла.

    A. Sklera
    B. Choroidea
    C. Retina
    D. Tunica fibrosa
    E. Iris

    Еталон відповідей: 1-B, 2-D, 3-C, 4-C, 5-D, 6-D, 7-E, 8-C

    Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті

    На початку заняття викладач проводить перевірку рівня підготовки студентів до цього заняття з використанням контрольних питань.

    Проводиться корекція знань студентів. Більшу частину заняття студенти самостійно працюють на анатомічних препаратах. Під керівництвом викладача за допомогою атласу і графа логічної структури заняття студенти вивчають препарати, визначають їх топографію, частини, анатомічні утворення. Викладач контролює самостійну роботу студентів, здійснює корекцію знань і оцінює практичні навички. Потім проводиться тестовий контроль. Наприкінці заняття здійснюється аналіз роботи кожного студента на занятті, виставляються оцінки.


    Тема.


    Орган слуху, рівноваги та гравітації. Зовнішнє та середнє вухо. Внутрішнє вухо. Кортієв орган. Звукопровідний та звукосприймаючий апарати вуха. Провідні шляхи аналізатора слуху та статокінетичного аналізатора.
    Актуальність теми

    Слух – це здатність організму сприймати звукові подразнення за допомогою специфічних слухових утворень периферичного, провідникового і коркового рівнів. Слух є одним із чинників спілкування людей між собою за допомогою мови. Формування усного мовлення у дитини неможливе при порушенні слухового аналізатора. Присінково-завитковий орган об'єднує два органи чуття: 1) рівноваги (вестибулярний апарат) і 2) орган слуху, будучи відповідно периферичною частиною двох аналізаторів. Слуховий аналізатор забезпечує сприйняття звукової інформації про зміни в навколишньому середовищі, що дозволяє своєчасно реагувати на звук, визначати напрямок його, силу, приналежність звуку тим чи іншим джерелам. Периферична частина органу слуху поділяється на три відділи: зовнішнє, середнє і внутрішнє вухо. Перші два відділи слугують тільки для проведення звукових коливань. Внутрішнє вухо містить периферичний, звукочутливий і статичний апарат аналізаторів слуху та рівноваги. Порушення сприйняття звукових коливань можуть локалізуватися в периферичній та центральній частини слухового аналізатора. Функція вестибулярної системи полягає в стабілізації становища тіла в просторі і координації рухів при його переміщенні. Органи, що проводять звук і сприймають звукові коливання і зміни положення тіла в просторі, як і їх нервові провідні шляхи складно влаштовані. Без знання детальної будови органів слуху і рівноваги неможливо правильно поставити діагноз пошкодження будь-якої частини вуха, його звукопровідної, звукосприймаючої системи і надання кваліфікованої лікарської допомоги. Ці знання необхідні для вивчення наступних розділів анатомії і клінічних дисциплін.

    Мета навчання (загальна) :

    Вміти оцінювати інформацію про будову органу слуху, гравітації і рівноваги для визначення на наступних кафедрах відхилень від норми, наявності та локалізації патологічних процесів.

    Конкретні цілі: уміти

      1. Визначити і показати на препараті зовнішнє, середнє вухо, їх частини та вміст.

      2. Визначити і показати стінки барабанної порожнини.

      3. Визначити і показати стінки барабанної порожнини частини кісткового і перетинчастого лабіринту.

      4. Визначити нейронну будову слухового і статокінетичного провідних шляхів.


    Теоретичні питання.

    1. Загальний план будови органу слуху і рівноваги.

    2. Розвиток присінково-завиткового органу, аномалії розвитку, варіанти норми.

    3. Сполучення середнього вуха.

    4. Загальний план будови внутрішнього вуха.

    5. Внутрішня будова завитка, кортіїв орган.

    6. Шляхи проведення звуку.

    7. Провідні шляхи органу слуху та рівноваги. Їх коркові кінці аналізаторів.

    Граф логічної структури теми (див. додаток).

    Джерела інформації:

    1. Привес М.Г. Нервная система. / М.Г. Привес // Привес М.Г.Анатомия человека / М.Г. Привес.- СПб., 2001. - С. -642-658

    2. Сапин. М.Р. Анатомия человека, 1999. - Т. 2 – С. -499-517

    3. Синельников Р.Д. Атлас анатомии человека. – К., 2006. - Т. 3. – С. 328-342

    4. Ковешніков В.Г. Нервова система / В.Г. Ковешніков // Анатомія людини / [В.Г. Ковешніков, І.І. Бобрик, А.С. Головацький та ін..; за ред. проф. В.Г. Ковешнікова]. – Л., 2008.-Т. 3. - С.186-192

    5. Лекція

    Набір тестових завдань для перевірки досягнення конкретних цілей навчання:

    1. У хворого запалення середнього вуха (отит). Куди потрібно відтягнути вушну раковину для введення лікарської речовини в зовнішній слуховий прохід?

    A. Вниз, досередини
    B. Вгору, досередини
    C. Вниз, назовні
    D. Вгору, вперед
    E. Вгору, назад

    1. У хворого після запалення слизової оболонки носа (риніт) і запалення глотки (фарингіту) часто закладає вуха і в них «стріляє». Яким чином запальний процес проник в середнє вуха?

    A. Через круглий отвір
    B. Через овальний отвір
    C. Через соскоподібну печеру
    D. Через євстахієву трубу
    E. Через вікно присінка

    1. У хворого уражена верхня стінка барабанної порожнини. Вкажіть, як вона називається.

    A. Paries caroticus
    B. Paries tegmentalis
    C. Paries mastoideus
    D. Paries jugularis
    E. Paries labyrinthicus

    1. Студент вивчає зліпок спірального каналу равлики (сходи присінка). Визначте, куди відкривається означений канал.

    A. Завитка
    B. Напівкружні канали
    C. Присінок
    D. Завиткова протока
    E. Барабанні сходи

    1. При приготуванні препарату оголена задня поверхня піраміди скроневої кістки. Визначте, який проток кісткового лабіринту має зовнішній отвір в зазначеному місці.

    A. Ендолімфатичний
    B. З'єднувальний
    C. Напівкружні канали
    D. Барабанні сходи
    E. Водопровід присінка

    1. При приготуванні препарату було відкрито простір між барабанною порожниною і внутрішнім слуховим отвором. Визначте, яке утворення органу слуху розташоване в зазначеному просторі.

    A. Зовнішнє вухо
    B. Барабанна порожнина
    C. Перетинчастий лабіринт
    D. Кістковий лабіринт
    E. Слухова труба

    1. Студент виготовляє препарат завитка. Визначте, яке становище в кістковому лабіринті займає вказане анатомічне утворення стосовно присінка.

    A. Спереду
    B. Ззаду
    C. Зверху
    D. Внизу
    E. Центральне

    1. У хворого ураження тіла I-го нейрона провідного шляху аналізатора гравітації і рівноваги. Вкажіть, де воно розташоване.

    A. В плямах еліптичного мішечка
    B. В вестибулярному вузлі
    C. В спіральному органі
    D. У спіральному вузлі
    E. В ядрах присінково-завиткового нерва

    Еталон відповідей: 1- Е, 2-D, 3-B, 4 –С, 5 –А, 6-Е, 7- А, 8 –В
    Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті.

    На початку заняття викладач проводить перевірку рівня підготовки студентів до цього заняття з використанням контрольних питань. Проводиться корекція знань студентів. Більшу частину заняття студенти самостійно працюють на анатомічних препаратах. Під керівництвом викладача за допомогою атласу і графа логічної структури заняття студенти вивчають препарати, визначають їх топографію, частини, анатомічні утворення. Викладач контролює самостійну роботу студентів, здійснює корекцію знань і оцінює практичні навички. Потім проводиться тестовий контроль. Наприкінці заняття здійснюється аналіз роботи кожного студента на занятті, виставляються оцінки.

    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18


    написать администратору сайта