Главная страница

Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


Скачать 2.01 Mb.
НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
АнкорZakharchenko_Pogorily_Istoriya_sotsiologiyi.doc
Дата23.05.2018
Размер2.01 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаZakharchenko_Pogorily_Istoriya_sotsiologiyi.doc
ТипНавчальний посібник
#19549
страница10 из 31
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   31
§ 4. Філософія історії — новий етап у розвитку соціального пізнання

Філософія історії не була механічним поєднанням філо­софського й історичного методів аналізу соціальних проце­сів. Генетично вона виникає і розвивається в лоні філософії як її складова частина, предметною сферою якої виступає історія суспільства. Принаймні такою вона залишається в системі Гегеля. Хоча в цілому філософія історії — продукт XVIII ст., однак елементи соціальної філософії трапляють­ся і в творчості попередніх авторів — філософів античності, в Августина, Макіавеллі та ін.

В історико-соціологічному відношенні філософію історії можна розглядати як з'єднувальну ланку між філософією та соціологією, оскільки своїм виникненням соціологія зо­бов'язана саме філософії історії.

Термін «філософія історії» вперше вживає Вольтер для позначення загальних роздумів і досліджень людської істо­рії та культури без чіткого визначення його змісту. Потім він зустрічається в серії статей за 1770—1776 рр. у швей­царського письменника Вегеліна й однозначно трактується видатним представником німецького просвітництва І.Г. Гер-дером як філософська наука про історію людства.

Аналіз концепцій філософії історії показує, що її голов­ними завданнями були дослідження процесу виникнення людства; розкриття рушійних сил історії та її законів на основі емпіричних і узагальнених матеріалів історії та куль­тури народів; визначення напрямку розвитку людства в цілому.

З появою філософії історії завершується відносно три­валий етап у розвитку самої філософії. Поступове розрос­тання в їх надрах соціальної проблематики приводить до відокремлення гуманітарного знання від філософського, що поклало край філософії як синкретичному знанню і надало йому завершеного вигляду. Філософія віднайшла свій спе­цифічний предмет, а суспільствознавство розділилося поза філософією на свої специфічні галузі знання, в тому числі й на соціологічне.

Філософія історії намагалася відтворити історичний про­цес через поєднання аналізу суспільних явищ і процесів, фактів історії та культури з філософськими узагальнення­ми й інтерпретаціями.

У новій історії одним з перших зробив спробу окреслити й реалізувати принципи і завдання філософсько-історичного аналізу всесвітньо-історичного процесу видатний італійсь­кий філософ-соціолог Джамбаттіста Віко (1668—1744), який

100

багато в чому упередив елементи наукового соціологічного знання в своїй праці «Основи нової науки про спільну при­роду націй» (1725 р.).

Віко розглядає історію як продукт діяльності самих лю­дей, тому вона не має в собі нічого містичного. Бог хоча й створив світ, але він не втручається в його розвиток.

Віко вважає, що історичний процес є об'єктивним. Та це не значить, що людина з її волею, інтересами може зміню­вати хід історії, оскільки самі історичні закони мають про­віденціальний характер і не збігаються з волею царів чи інших історичних осіб.

Історична необхідність суспільного розвитку реалізуєть­ся в закономірному характерові соціальних процесів, які для кожного народу чи нації виявляються в трьох обов'яз­кових циклах чи етапах, які вони проходять.

Історично першою епохою в розвитку суспільства є «пе­ріод богів», коли релігійні уявлення панували над розумом, суспільством керували жерці, не було держави і правових законів. З виникненням держави як «універсального гро­мадського блага» історія вступає в «героїчний період». Біля державного керма стоять представники аристократії, які на­в'язують свою волю й жорстоко пригноблюють плебс. Ос­танній, третій період, який Віко називає «людським», є най­вищим рівнем у розвитку суспільства. Тоді виникають рес­публікансько-демократичні чи представницькі монархії з правами і свободами для всіх громадян і забезпечують їм гідний людини суверенітет та особисті свободи і права. На . цьому етапі законодавство мудро поєднує співвідношення приватного та загального інтересу, забезпечує справедли­вість у вирішенні соціальних проблем і т. д.

Д. Віко розглядає ці етапи як розвиток суспільства по спіралі, де кожний наступний цикл пов'язаний з поперед­нім і майбутнім етапами. Триступеневу модель учений по­рівнює з віковими періодами розвитку людини — дитинст­вом, юністю, зрілістю, де останній цикл (зрілість, людський період) закінчується розкладом суспільства і поверненням до початку. Таким чином, Віко по суті підводить до ідеї іс­торичного круговороту.

Не випадкове порівняння циклів історії з етапами роз­витку самої людини, котра є істотою соціальною й історич­ною. Схоже на те, що сучасне суспільствознавство не пов­ною мірою оцінило ідеї Джамбаттіста Віко та його вчення про людину, яку він розглядає, говорячи сучасною терміно­логією, як об'єкт і суб'єкт суспільних відносин.

Вчений розглядає природну суть людини в органічному поєднанні із системою внутрішніх і зовнішніх зв'язків. Він

101

концентрує увагу не на природних факторах історичного процесу, які незалежні від людини, а на тому, що саме людина вносить в історію людського, що відрізняється від природного. Самотворення людиною історії є умовою і люд­ського самопізнання, бо гуманітарне знання — це не що ін­ше, як самоусвідомлення цілей і результатів своєї історич­ної діяльності. Особливості світу людини, його фізичного, духовного, інтелектуального рівня Д. Віко розглядає у за­лежності від історичного світу, створеного людиною, у яко­му вона живе. Світ людини — це система тих зв'язків і взає­мовідносин, що поєднують її з іншими людьми, з навколиш­нім середовищем. Саме завдяки такій взаємодії відбува­ється розвиток людини і суспільства від напівтваринного стану до суто соціального — людського.

Це—геніальні ідеї. В сучасній соціології вони в модер­нізованому і трансформованому стані лежать в основі ці­лого ряду соціологічних напрямів, течій і шкіл.

Таким чином, циклічність історії — загальний закон роз­витку всіх народів. Історія має єдиний, універсальний за­кон, у якому реалізується прояв індивідуального людського розуму (на відміну від загального розуму — Бога), а тому людина здатна пізнати те, що вона творить своїм розумом і діяльністю, і отже, історія є усвідомленням людством влас­ної історичної діяльності.

Заслуговує на увагу метод аналізу історичного процесу Д. Віко.

На відміну від більшості філрсофсько-соціологічних кон­цепцій суспільства (Кант, Фіхте, Шеллїнг, Гегель та ін.), де історичні дані підтверджували сконструйовану схему, Ві­ко виходить з аналізу історії, використовуючи для побудо­ви своєї системи як її емпіричну основу історію Риму, еле­менти вчень Н. Макіавеллі та Т. Кампанелли. Сприйнявши думку останнього про те, що політичні зміни пов'язані з відповідними змінами релігійних ідей і їх впливом на су- • спільство, Д. Віко демонструє це положення на прикладі історії Римської держави, .що дає йому змогу простежити розвиток форм державного устрою Риму від Сервія Туллія до Августа Октавіана. Справді, зміна світосприйняття, ві­рувань координується зі змінами соціально-політичними. Ми не будемо вдаватися в деталі, наскільки правий чи по­миляється Д. Віко в конкретних деталях. Головне те, що він побачив узгодження принципу з фактами історії Риму. І це дало йому можливість використовувати, по суті, іс-торико-порівняльний метод в аналізі розвитку суспіль­ства.

У дещо наївній формі він «схоплює» завдяки своєму ме-

102

тодові аналізу окремі реальні тенденції в історії людства. Його дитинство включає передісторію людей і пов'язане з їх напівтваринним існуванням, дикістю, жорстокістю, са­мознищенням людини людиною. Страх перед силами при­роди породжує перші вірування в існування надприродно­го — Бога. На цьому етапі виникає мова, з'являється жит­ло (печера), сім'я, створюються уявлення про добро і зло. В спробах за якимись зовнішніми ознаками попередити гнів божества, задобрити його люди створюють гадання, вини­кають релігійні культи.

Людська мудрість, знання та досвід розглядаються як дар божий, і завдяки цьому патріархи—глави сімейств — користуються силою свого повновладдя над домочадцями. Ці батьки перших сімей жили в горах, на узвишшях, а вни­зу ще точилася дика боротьба між первісними-людьми. Де­які з них просили захисту у патріархів; ті спускалися вниз, нищили розбійників і, ставши героями, перетворювали за­хищених у своїх рабів. З розширенням рабства і зростаю­чим бажанням поліпшити своє становище герої почали згур­товуватися, створювати міста-фортеці з органами держав­ного управління, сенатом та ін. Так виникає аристократія й епоха героїв.

Пізніше під тиском плебеїв, вимушених поступок люди «благородного походження» і тлумачі волі богів практику­ють змішані шлюби своїх дітей з плебеями, розширюють своє елітарне коло через залучення нових людей. Посту­пово змінюється шкала людських цінностей; поряд з мину­лими заслугами і «благородством» походження вищими цін­ностями стають працелюбність, бережливість, справедли­вість. Народ повстає проти тиранії героїв і створює монар­хію. Релігійні парадигми змінюються філософськими. Нова влада змушена захищати народні інтереси, стояти на сто­роні слабких і здійснювати керівництво в дусі вимог народу. Але поступово вона скочується до забезпечення своїм воло­дарям матеріального добробуту. Люди розбещуються, ста­ють вередливими, потурають різним примхам, і на новій стадії первісне дикунство перетворюється в ницість. Старе варварство замінюється новим. А це й означає початок роз­кладу і загибелі суспільства, цикл завершується, і люди не­мовби на новому рівні повторюють минулий шлях. «Дикун­ство» повторюється в умовах нових уявлень про світ, но­вих вірувань, цінностей та ідеалів. Це не історичний ката­клізм, що завершується загибеллю суспільства, а лише нові «варіації» на стару тему.

Концепція історичного круговороту Д. Віко дуже нага­дує марксистський принцип розвитку за законом запере-

103

чення заперечення, де, наприклад, стадно-первісний кому­нізм ніби повторюється у «знятому» вигляді на стадії дійс­ного комунізму, коли суспільство з «царства необхідності» вступає в «царство свободи». Та оскільки привид комунізму з недавніх пір вже не бродить по Європі, а «розвинений» соціалізм відкинув суспільство до стадії первісного нако­пичення капіталу, натурального обміну і поставив народ на межу злиднів і напівголодного існування, то на реаліях першої стадії комунізму можна припускати, яким би він став на своїй вищій фазі.

Але це вже проблеми спіралеподібного розвитку суспіль­
ного прогресу за законом заперечення заперечення XIX ст. і
Д. Віко був більш поміркованим і розсудливим ідеалістом,
ніж матеріаліст К. Маркс.

Не зрозумілий сучасниками, Віко своїми ідеями випе­редив час. Вони мали велике значення для становлення принципу історизму в соціальному пізнанні, багато в чому упередили ідеї Гердера та Гегеля, істотно вплинули на фран­цузьких істориків періоду" реставрації. Ідею круговороту використав Шпенглер та ін.

Значний внесок у розвиток філософії історії зробив фран­
цузький соціолог, політичний діяч, математик Марі Жан
Антуан Нікола Кондорсе (1743—1794). За активну участь у
французькій революції та опозицію якобінській диктатурі
його кинули до в'язниці, де він написав свою знамениту пра- С
цю «Ескіз історичної картини прогресу людського розуму»
(1794). Вже сама назва говорить, у чому її автор вбачає |

головну причину — рушій історичного прогресу. Це — розум, знання, людські здібності.

Здавалося б, що такий принцип пояснення рушійних сил історії мав орієнтувати автора на визнання ролі видатних осіб як суб'єкта історії, проте Кондорсе заперечував проти цього і розглядав розум не як індивідуальний інтелект, а як духовний рівень суспільства, як суспільну свідомість певної епохи.

Вчений робить спробу розкриття основних етапів соці­ального прогресу, яких він нараховує десять. Водночас ви- |' словлюється безліч цінних здогадок, ідей стосовно ролі пра­ці в розвитку суспільства, значення суспільного поділу праці, економічних та політичних і соціокультурних фак­торів.

Перша епоха в розвитку людини пов'язана з виникнен­ням мисливства, рибальства, з появою вміння виробляти знаряддя праці і різні інструменти. Люди об'єднуються в сім'ї, розростання яких приводить до виникнення племен. ' На цій стадії суспільство не знає приватної власності. Лю-

ки

ди перебували в постійних пошуках їжі, не мали вільного часу для заняття наукою, мистецтвом. Поступово вони пе­реходять від напівтваринного існування до людського, що пов'язується Кондорсе з можливістю людини не лише до­бувати засоби до життя, а й зберігати певний час продукти харчування, робити їх запаси. На його думку, це була пер­ша характерна риса, котра почала відрізняти людину від тварини.

Друга епоха в розвитку суспільства пов'язана з виник­ненням пастуших народів, появою тваринництва і перехо­дом до землеробства. Спеціалізація діяльності внаслідок суспільного поділу праці зумовила формування нової соці­альної структури, виникнення приватної власності та її на­слідування. З'являється соціальна нерівність і можливість перетворювати військовополонених у рабів замість знищен­ня їх, як це було раніше.

Третя епоха пов'язана з виникненням писемності, яка дала змогу розвивати пізнавальні можливості суспільства, духовність.

Четверта епоха включає прогрес людського розуму в Греції до періоду диференціації наук за часів Олександра Македонського (розвиток математики, геометрії, астрономії,, філософії Сократа, медицини Гіппократа тощо).

П'яту епоху Кондорсе пов'язує з прогресом науки від їх-розділення до занепаду. Це час діяльності Арістотеля, Ар-хімеда, інтенсивного розвитку механіки, гідравліки, мис­тецтва грецьких майстрів, правознавства, історичної науки.. Наприкінці епохи виникає християнство.

Шоста епоха характеризується занепадом науки і про­світи аж до їх відродження в часи хрестових походів. Це час торжества теологічного марення, феодальної анархії, кріпацтва, час зародження магометанської віри.

Сьома епоха відзначена першими досягненнями наук у період їх відродження на Заході до винайдення книгодру­кування. Наукові досягнення — компас, порох, у сфері куль­тури — творчість Дайте, Боккаччо та ін.

Восьма епоха розпочинається винайденням книгодруку­вання і триває до часів подолання наукою та філософією старих авторитетів. У науковий вжиток вводяться націо­нальні мови. Йде боротьба проти «релігійного макіавелліан-ства», відбувається реформація. Змінюється старе уявлен­ня про сонячну систему завдяки Копернику та Галілею. Бе­кон вирішує проблеми методу пізнання. Математика від-: криває логарифми.

Дев'ята епоха започатковується Декартом і триває доі утворення Французької республіки. Найхарактернішою ази

105

накою цієї епохи є досягнення незалежності людського ро­зуму, що відкриває безмежні перспективи суспільного про­гресу.

Кондорсе ще не бачив усіх наслідків Великої Французь­кої революції 1789—1794 рр., бо в рік її завершення одер­жав смертний вирок і покінчив життя самогубством, прий­нявши отруту. Але в мороку якобінської в'язниці він вірив у нову епоху, яка прийде на зміну попереднім.

Десяту епоху (глава «Про майбутнє людського розу­
му») Кондорсе зображує як епоху перемоги і торжества цар­
ства розуму на землі. Вона принесе «знищення нерівності
поміж націями, прогрес рівності між різними класами то­
го ж народу, нарешті, справжнє вдосконалення людини»,
вдосконалення її «інтелектуальних, моральних і фізичних
здібностей». а. .

Соціальні ідеали Кондорсе відображають зміст тих га­сел — свободи, рівності, братерства, з якими «третій стан» ішов на штурм Бастилії. У цій вірі в майбутнє торжество справедливості і розуму є щось і від гуманістів епохи Від­родження з їх культом всебічно розвиненої людини, і від утопістів з їх ілюзіями щодо рівності та справедливості від­носин між людьми, і навіть термінологічно щось нагадує проблеми гармонійного і всебічного розвитку особи при ко­мунізмі у вченні К- Маркса, яке з'явиться на півстоліття пізніше. Але, мабуть, такий уже інтелектуальний ідейний потенціал перехідних епох, що містять у собі одночасно елементи старого, нового і майбутнього. Але ідеали майбут­нього нерідко зіштовхуються з реальністю сьогодення. Епо­ха розуму для Кондорсе починалася з Французької рево­люції, за яку він боровся і яка знищила його самого.

Людина завжди перебільшує принади далекого майбут­нього. І Кондорсе, і Маркс вірили в них, але на порозі XXI ст. люди ще більше вірять у їх нездійсненність. Про­зірливий і далекоглядний Кондорсе все ж ідеалізував нове буржуазне суспільство як царство розуму, забуваючи, як і всі мрійники, що в житті розумне й раціональне існують остільки, оскільки в наявності є їх протилежності.

Талант Кондорсе відкривається ще однією гранню — як математика, члена Академії Франції. Тут він у своїх пе­редбаченнях більш точний. Кондорсе переконаний, що ма­тематику, особливо теорію ймовірностей, можна успішно використовувати в науках про суспільство. Це використан­ня «...обіцяє прогрес тим істотніший, що воно одночасно є єдиним засобом надати їх результатам майже математич­ну точність і оцінити рівень їх достовірності та правдоподіб­ності». Соціальні явища можна досліджувати і без обчис-
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   31


написать администратору сайта