Главная страница
Навигация по странице:

  • Өзіндік жұмысқа арналған

  • Эссе тақырыптары

  • 2.11.1. Оқытуды ұйымдастыру формалары Мақсаты

  • Тапсырмалар

  • Негізгі ұғымдар

  • Сыныптағы оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастыру.

  • Мұғалімді сабаққа дайындау

  • Педагогика. педагогика хмель (1). Оу ралы жоары оу орындарыны студенттеріне сынылады


    Скачать 0.82 Mb.
    НазваниеОу ралы жоары оу орындарыны студенттеріне сынылады
    АнкорПедагогика
    Дата13.03.2023
    Размер0.82 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлапедагогика хмель (1).docx
    ТипКонкурс
    #984539
    страница25 из 39
    1   ...   21   22   23   24   25   26   27   28   ...   39

    Өзін-өзі бақылауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар

    1. Білім беру мазмұнының мәні неде?

    2. Білім беру мазмұнының тарихи сипаты қандай ?

    3) Білім беру мазмұнын қалыптастырудың негізгі теорияларын атаңыз және сипаттаңыз .



    1. Білім мазмұнын анықтайтын факторлар қандай?

    2. Жалпы білім беру мазмұнын таңдау принциптерін сипаттаңыз.

    215

    Әдебиет

    1. Бейсенбаева А.А. Мектептегі
    білім беруді ізгілендірудің теориясы мен тәжірибесі. Алматы, 1998 ж.

    1. Джадрина М.Ж. Мектептегі білім мазмұнын саралаудың дидактикалық аспектілері . Алматы, 2000 ж.

    2. Орта мектеп дидактикасы / Ред. М.Н. Скаткин. М., 1982 ж.




    1. Жампейісова Қ.Қ. Жоғары сынып оқушыларының педагогикалық мәдениетінің негіздерін қалыптастыру: Дис... док. пед. Ғылымдар Алматы, 1996 ж.

    2. Педагогика: Үлкен заманауи энциклопедия / Өнерден. Е.С. М.Н. Рощевич. М: «Заманауи сөз», 2005 ж.

    3. Леднев Б. _ C. _ Білім мазмұны. М., 1989 ж.

    7. Серіков В.В. Білім және тұлға. Педагогикалық жүйелерді жобалаудың теориясы мен тәжірибесі .
    М., 1999 ж.

    1. Скаткин М.Н. Қазіргі дидактиканың мәселелері. М. ( 1984.

    2. Жалпы орта білім мазмұнының теориялық негіздері / Ред., В.В. Краевский, И.Я. Лернер. М., 1983 ж.

    Өзіндік жұмысқа арналған тапсырмалар

    1. Қазіргі мектепте оқытылатын ғылымдар бойынша іріктеу критерийлерінің кестесін жасаңыз .

    2. Жалпы орта білім берудің мемлекеттік білім беру стандартына талдау жасаңыз.

    3. Оқу жоспарларының түрлерінің сызбасын жасаңыз және жалпы білім беретін мектептің негізгі оқу жоспарын талдаңыз.

    4. Ғылым мен пән арасындағы байланыс сипаттамаларының сызбасын дайындаңыз.

    5. Оқу бағдарламасы дегеніміз не және оның функциялары қандай екенін сипаттаңыз.




    1. Оқыту бағдарламасының түрлері мен оларды құру жолдарының кестесін жасаңыз.

    2. Оқулықтарға қойылатын талаптар кестесін жасаңыз.

    Эссе тақырыптары

    1. Қазақ мектебінің қазіргі даму кезеңіндегі білім мазмұнының мәселелері.

    2. Жалпы орта білім беру мазмұны (Мемлекеттік білім беру стандарты).




    1. Заманауи мектептегі оқу жоспарын құрудың принциптері.

    2. Білім беру мазмұнын таңдаудың негізгі критерийлері.

    216

    5. Жалпы білім беру мазмұнын реттейтін нормативтік құжаттардың түсінігі, мәні және сипаттамасы.

    2.11.1. Оқытуды ұйымдастыру формалары

    Мақсаты: оқу процесін ұйымдастырудың әртүрлі формалары туралы және оның негізгі түрі ретінде сабақ туралы түсініктерді қалыптастыру; қазіргі сабақтың негізгі міндеттерімен, талаптарымен және шарттарымен таныстыру.

    Тапсырмалар:

    а) Классикалық жетекші мұғалімдердің педагогикалық жүйелеріндегі сабақтың тарихын ашу
    .

    б) Оқыту процесін ұйымдастырудың әртүрлі формалары туралы түсінік беру
    .

    в) Әр түрлі сабақ түрлерін сипаттау,
    сабақтың негізгі құрылымдық компоненттері туралы түсінік беру. Әрқайсысының мағынасын түсіндіріңіз.

    г) Студенттердің сабақта іс-әрекетін ұйымдастыру үшін мұғалімдердің стратегиялық және тактикалық дайындығының негізгі міндеттерімен және шарттарымен таныстыру .

    Жоспар

    1. Оқытуды ұйымдастыру формалары туралы түсінік.

    2. Сыныптағы оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастыру.

    3. Мұғалімді сабаққа дайындау.

    Негізгі ұғымдар: білім беруді ұйымдастыру формалары, тәрбиенің сыныптық-сабақ жүйесі, мұғалім, оқушылар, білім, қабілет, дағды, заманауи сабақ, тәрбиелеу және дамыту, сабақты жоспарлау, бағалау және бақылау.

    Пәнаралық байланыс: философия, тарих, әлеуметтану, жүйелеу.

    Оқытуды ұйымдастыру формалары туралы түсінік . Оқытуды жүзеге асыру оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың әртүрлі формаларын білуді және шебер пайдалануды, оларды үздіксіз жетілдіруді және жаңартуды талап етеді. Ғылымда «форма» ұғымы таза лингвистикалық тұрғыдан да , философиялық тұрғыдан да қарастырылады. Форма сөзі латын тілінен аударғанда сыртқы көрініс, сыртқы сұлба, белгілі бір белгіленген тәртіп дегенді білдіреді. Философияда форма субъектінің тұрақты байланыстар жүйесін қамтитын мазмұнның ішкі ұйымдасуы ретінде анықталады. Бұл форма элементтер мен процестердің, құбылыстардың өзара және сыртқы жағдайлармен ішкі байланысы мен ұйымдастыру әдісін, өзара әрекетін білдіреді . Яғни, оқытудың кез келген түрі оқу материалын оқып-үйрену кезінде педагогикалық процеске қатысушылардың өзара әрекеттесу тәсілі болып табылады .

    Оқытуға қатысты форма – оқу процесінің ерекше құрылысы; бұл дизайнның сипаты процеске байланысты

    217

    оқыту, әдістері, тәсілдері, құралдары, оқушылардың іс-әрекеті. Бұл құрылыс нақты педагогикалық шындықта белгілі бір оқу материалы бойынша жұмыс жасау кезінде мұғалім мен оқушылардың өзара әрекеттесу, қарым-қатынас процесіне енетін білім мазмұнының ішкі ұйымы болып табылады (И.М.Чередов).

    Оқыту формасы мұғалімнің бақылау іс-әрекетімен оқушылардың оқу материалының белгілі бір мазмұнын меңгеру және меңгеру үшін бақыланатын оқу іс-әрекетімен үйлесімде жүзеге асырылатын оқыту процесінің сегменттерінің, циклдерінің құрылысы сияқты деп болжауға болады. іс-әрекет әдістері . Сыртқы көріністі, сегменттердің сыртқы сұлбасын – оқыту циклдерін білдіретін форма олардың тұрақты байланыстары мен әрбір оқу циклі шеңберіндегі компоненттердің өзара байланысының жүйесін көрсетеді және дидактикалық категория ретінде оқу процесін ұйымдастырудың сыртқы жағын белгілейді . ол студенттердің санымен, оқу уақыты мен орнымен, сонымен қатар оны жүзеге асыру тәртібімен байланысты.

    Әлемдік педагогикалық ойлар мен оқыту тәжірибесінің тарихында оқытуды ұйымдастырудың сан алуан түрлері белгілі. Олардың пайда болуы, дамуы, жетілдірілуі және бірте-бірте жойылуы дамушы қоғамның талаптары мен қажеттіліктерімен байланысты. Оқытуды ұйымдастыру формаларының классификациясында келесідей негіздер бөлінеді: білім алушылардың саны мен құрамы, жұмыс орны, оқу жұмысының ұзақтығы. Содан кейін оқыту нысандары сәйкесінше бөлінеді:

    • жеке (бір оқушы жұмыс істейді)

    • жеке-жұптық (оқушы мен оқушы, мұғалім мен оқушы арасындағы байланыс; қазіргі жағдайда бұл құбылыс репетиторлық ретінде анықталады);

    • жеке-топтық: топ бір бөлмеде жұмыс істейді, бірақ әр түрлі жастағы оқушылардан тұрады (бұл оқыту формасы орта ғасырлардағы мектептерде қолданылған);

    • өзара оқыту (бұл жүйе Англияда пайда болды және Белл-Ланкастер жүйесі деп аталады);

    - оқушылардың қабілетіне қарай саралап оқыту
    (Мангейм жүйесі);

    • бригадалық оқыту, бригада тапсырма алады: бір сыныптың 5-6 оқушысы, бригадир әдетте есеп береді (оқытудың бұл түрі 20 ғасырдың 20-жылдарына тән ) ;

    • американдық «Винетка-план», «Трамп-план» т.б.;

    • микротоптарда оқыту (жұмыстың фронтальды және жаппай формалары және т.б.).

    17 ғасырда Богемия, Украина, Беларусь елдерінің бауырлас мектептерінде пайда болған және үш ғасырдан астам уақыт бойы дамып келе жатқан оқытудың сыныптық-сабақ жүйесі ең көп таралуды алды. Сынып – бір жастағы, орындаушы оқушылардың салыстырмалы тұрақты құрамы

    2!8

    сабақ барысында мұғалімнің тапсырмалары және одан кейін үй тапсырмасы. Теориялық тұрғыдан бұл жүйені 17 ғасырда Ян Амос Коменский негіздеді . Тәрбие жұмысын ұйымдастырудың сыныптық-сабақтық формасы басқа формалардан, атап айтқанда, жеке формалардан бірқатар артықшылықтарға ие : бүкіл оқу-тәрбие процесінің реттілігін қамтамасыз ететін нақты ұйымдастырушылық құрылым, оны басқарудың қарапайымдылығы, балалардың әрқайсысымен өзара әрекеттесу мүмкіндігі. ­басқа да мәселелерді ұжымдық талқылау, мәселелердің шешімін ұжымдық табу, білім берудің экономикалық тиімділігі, мектеп оқушыларының оқу іс-әрекетіне бәсекелестік рухын енгізу үшін жағдай жасайды және сонымен бірге олардың надандықтан қозғалысында жүйелі және дәйекті ілгерілеуді қамтамасыз етеді. білімге. Бұл форманың да кемшіліктері жоқ емес, атап айтқанда, сыныптық-сабақ жүйесі негізінен қарапайым оқушыға бағытталған, сол арқылы әлсіздер үшін үлкен қиындықтар туғызады, ал күштілердің қабілеттерінің дамуын кешіктіреді; Сондай-ақ мұғалімге оқушылардың жеке ерекшеліктерін есепке алуда , олармен жеке жұмысты ұйымдастыруда мазмұны жағынан да, оқытудың қарқыны мен әдістері жағынан да қиындықтар туғызады.

    Бұл ретте сынып-сабақ жүйесі ең тұрақты болып шықты және бұл шын мәнінде педагогикалық ой мен бұқаралық мектеп жұмысындағы озық тәжірибенің құнды жетістігі деп айтуға болады. Оның басқа оқыту жүйелерінен артықшылығы ең алдымен осында көрінеді. мектеп жасындағы балаларды оқу-тәрбие сабақтарымен жаппай қамту кезінде сынып-сабақ жүйесі оқушылардың жұмысының ұйымдық айқындылығы мен сабақтастығын қамтамасыз етеді, міндетті тәрбие мен мектептен тыс жұмыстың тығыз байланысын білдіреді және т.б.

    Сыныптық-сабақтық оқыту жүйесі сабақпен қатар оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру формаларының тұтас кешенін қамтиды. Оларға: экскурсиялар, оқу шеберханаларында, шеберханаларда сабақтар, еңбек және өндірістік оқыту формалары, сыныптан тыс жұмыс формалары (пәндік үйірмелер, студиялар, ғылыми қоғамдар, олимпиадалар, конкурстар, конференциялар) және т.б. Осы оқыту формаларының шеңберінде сараланған ­және сараланбаған сипаттағы оқушылардың ұжымдық, топтық, жеке, фронтальды жұмысы. Бүкіл сыныпқа бірдей тапсырма берілсе (жазбаша жұмыс, зертханалық немесе тіпті семинарлардағы практикалық тапсырма), онда бұл фронтальды сипаттағы сараланбаған жеке жұмыс болады, ал сынып немесе әрбір топ жеке бір тапсырманы шешкенде. мәселе ұжымдық, ортақ тақырыпты бірлесіп меңгереді , содан кейін ұжымдық, фронтальды немесе топтық жұмыс осы жерде пайда болады.

    ұйымдастырудың жоғарыда аталған формаларының ең маңызды ерекшелігі – студент олардың кез келгені бойынша жұмыс істеуге үйренеді: тыңдау, топтық жұмыста мәселелерді талқылау, зейінін шоғырландыру және

    219

    жұмысты ұйымдастыру, өз пікірін айту, басқаларды тыңдау, олардың дәлелдерін жоққа шығару немесе олармен келісу, өз дәлелдеріңді дәлелдеу, басқаларды толықтыру, конспект жазу, баяндама мәтіндерін құрастыру, библиографияны құрастыру, білім көздерімен жұмыс істеу, іс-әрекетіңді жүйелеу, сақтау берілген уақыт ішінде және т.б.

    Топтық жұмыс барысында мектеп оқушылары басшының, қызметкердің, бағыныштының ұйымдастырушылық қызметінің элементтерін меңгереді, ересектердің қоршаған ортамен – табиғи іскерлік, өндірістік және қоғамдық қатынастарда, өндіріске ­, өмір ырғағына бейімделуде қарым-қатынасқа түсу тәжірибесін қалыптастырады . Студенттерді тәрбиелеуде тәрбиенің ұйымдастырушылық формалары маңызды рөл атқарады, мұнда басты кейіпкер жеке тұлғаның өзін-өзі басқаруы болып табылады.

    Сабақ үштік қызметін жүзеге асыруға бағытталуы керек: тәрбиелеу, оқыту, дамыту. Бұл бір жастағы, тұрақты құрамдағы студенттер тобын оқытуды ұйымдастырудың нысаны, мұнда сабақтар бекітілген кесте бойынша және барлығына арналған бірыңғай оқыту бағдарламасы бойынша өткізіледі. Бұл формада оқу процесінің барлық құрамдас бөліктері: мақсаты, мазмұны, құралдары, әдістері, ұйымдастыру және басқару іс-әрекеттері және оның барлық дидактикалық элементтері көрсетіледі. Оқыту процесінде сабақтың мәні мен мақсаты интегралды динамикалық жүйе ретінде осылайша мұғалім мен оқушылардың ұжымдық-жеке өзара әрекеттестігіне дейін төмендейді, соның нәтижесінде оқушылар білім, дағды, тәжірибе, қарым-қатынас және қарым-қатынасты игереді. сонымен қатар оқушылардың қабілеттерін дамыту. Сонымен, сабақ, бір жағынан, тұтастай оқу қозғалысының нысаны ретінде әрекет етсе, екінші жағынан, мұғалімнің сабақты ұйымдастыру құрылымына қойылатын негізгі талаптармен алдын ала белгілеген оқуды ұйымдастыру формасы ретінде әрекет етеді . оқытудың заңдылықтары мен принциптерінен туындайды. Сабақ – педагогикалық жұмыс, сондықтан тұтастықпен, бөліктердің ішкі өзара байланысымен, мұғалім мен оқушылардың іс-әрекетін өрістетудің біртұтас логикасымен ерекшеленуі керек.

    Қоғамдық тапсырыспен, оқушылардың жеке қажеттіліктерімен, білім берудің мақсаттары мен міндеттерімен, оқу-тәрбие процесінің заңдылықтары мен принциптерімен айқындалатын сабаққа қойылатын талаптарды мұғалімнің түсініп, орындауына көп нәрсе байланысты . Сабаққа қойылатын жалпы талаптардың ішінде зерттеушілер мынаны көрсетеді (И.П. Подласи):

    - ғылымның соңғы жетістіктерін, озық педагогикалық тәжірибені пайдалану
    , оқу-тәрбие процесінің заңдылықтарына негізделген сабақты құру;

    • принциптер мен ережелердің оңтайлы арақатынасында сабақта жүзеге асыру ;

    • студенттер жүзеге асыратын пәнаралық байланыстарды орнату;

    • оқушылардың қол жеткізген даму деңгейіне сүйене отырып, бұрын оқыған білімдері мен дағдыларымен байланыс орнату;

    220

    • тұлғаның барлық салаларын дамытуды ынталандыру және белсендіру;

    • педагогикалық құралдарды тиімді пайдалану;

    • оқушылардың өмірімен, өндірістік қызметімен, жеке тәжірибесімен байланысты жүзеге асыру ;

    • практикалық қажетті білім, білік, ойлау мен белсенділіктің ұтымды әдістерін қалыптастыру;

    - әрбір сабақты мұқият диагностикалау және жоспарлау, жобалау және болжау.

    Оқытуды ұйымдастырудың сынып-сабақ жүйесі сабаққа негізделген: оқыту, дамыту, тәрбиелеу. Осылайша, сабақ көп қырлы және көптеген ­жоспарлар, оның құрылымы әртүрлі болуы мүмкін. Ең көп тараған сабақ құрылымы барлық дидактикалық міндеттерді шешумен байланысты: біліммен таныстыру, жаңа материалды меңгеру, өтілген материалды бекіту, оқушылардың білімін бақылау және бағалау, үй тапсырмасын түсіндіру.

    әдіс ретінде оқушының өзіндік психикалық әрекетінің заңдылықтарын көрсетуі керек . оның жеке танымының, мұғалім мен оқушылардың іс-әрекетінің түрлері педагогикалық процестің мәнін көрсетудің сыртқы формалары ретінде. Өздерінің өзара байланысты қызметінде осы заңдылықтарды бейнелейтін сабақтың элементтері өзектілендіру, жаңа ұғымдар мен іс-әрекет әдістерін қалыптастыру және алған білімдерін қолдану болып табылады. Педагогикалық процесте олар оқу процесінің кезеңдері ретінде де, әр сабақта міндетті түрде болатын негізгі, өзгермейтін, жалпыланған дидактикалық міндеттер ретінде де, сабақтың дидактикалық құрылымының құрамдас бөліктері ретінде де әрекет етеді. Дәл осы құрамдас бөліктер оқушылардың бағдарламалық материалды меңгеруіне, олардың білім, білік, дағдыларын қалыптастыруға, өзіндік жұмысты орындау кезінде оқушылардың ақыл-ой әрекетін белсендіруге, олардың интеллектуалдық қабілеттерін дамытуға сыныпта қажетті және жеткілікті жағдайларды қамтамасыз ететін – барлығы мектеп. студенттерді өмірге және еңбекке толыққанды дайындауды қамтамасыз етуі керек.

    Сыныптағы оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастыру. Сыныптағы оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастыру мұғалім мен оқушылардың белгілі бір тәртіп пен режимде жүзеге асырылатын келісілген іс-әрекетінің сыртқы көрінісі болып табылады. Келесі бағыттарды ажыратады: фронтальды – мұғалімнің жетекшілігімен сыныптағы барлық оқушылардың бірлескен іс-әрекеті, жеке – әр оқушының жеке жұмысы және топтық – оқушылардың топтық немесе жұптық жұмысы.

    Оқу іс-әрекетін фронтальды ұйымдастыру мұғалімнің жетекшілігімен сыныптағы барлық оқушылардың бірлескен іс-әрекетін білдіреді, яғни барлық оқушылар бір мезгілде барлығына бірдей, ортақ әрекетті орындайды.

    221

    жұмыс, бүкіл сынып талқылайды, нәтижелерін салыстырады және қорытындылайды. Бұл әдіс мұғалім мен оқушылар арасында, сондай-ақ студенттер арасында ерекше сенімді қарым-қатынас пен қарым-қатынас орнатуға ықпал етеді, балаларда ұжымшылдық сезімін тәрбиелейді, оқушыларды пайымдауға, басқалардың пікірін тыңдауға, оларды салыстыруға үйретуге мүмкіндік береді. өз, сыныптастарының пікіріндегі қателерді табады. Мұғалімге барлық оқушылар үшін орындалатын ой жұмысын тауып, алдын ала жобалап, содан кейін сабақтың мақсатына сәйкес келетін оқу жағдаяттарын құрудың үлкен қабілеті қажет; сөйлегісі келетіндердің барлығын тыңдау, әдептілікпен қолдау көрсету және сонымен бірге талқылау барысында қажетті түзетулер енгізу , оқушылардың қабілетіне қарай ескеру және сұрау қабілеті мен шыдамдылығы.

    проблемалық, ақпараттық және түсіндірме-иллюстративті презентация түрінде жүзеге асырылуы мүмкін және репродуктивті және шығармашылық тапсырмалармен сүйемелденуі мүмкін. Сонымен бірге шығармашылық тапсырманы біршама қарапайым тапсырмаларға бөлуге болады, бұл барлық студенттерді белсенді жұмысқа тартуға мүмкіндік береді. Бірақ бұл форманың бірқатар кемшіліктері бар, өйткені оқушылар көп деңгейлі үлгерімімен, дайындығымен, білім, білік және дағды қорының теңсіздігімен ерекшеленеді, соның салдарынан әлсіз оқушылар материалды нашар меңгереді және мұғалімнен көбірек назар аударуды талап етеді. тапсырмаларды орындауға көбірек уақыт, ал күшті оқушылар , керісінше, тапсырмалар санын көбейту керек және т.б. Сондықтан оқу іс-әрекетінің максималды тиімділігі үшін оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастырудың осы формасымен қатар басқаларын пайдалану қажет .

    Жұмысты ұйымдастырудың жеке формасы ­әрбір студенттің ­дайындығы мен оқу мүмкіндіктеріне сәйкес арнайы таңдап алынған жеке өзіндік жұмысын: оқу әдебиеттерімен, анықтамалықтармен, энциклопедиялармен жұмыс істеу, есептер шығару, эссе, эссе дайындау.

    Тапсырмаларды жеке ұйымдастырудың екі түрі бар: жеке және дараланған. Олардың біріншісі оқушының бүкіл сыныпқа ортақ тапсырмаларды орындаудағы белсенділігі басқа оқушылармен байланыссыз, бірақ барлығына бірдей қарқынмен жүзеге асуымен сипатталады . Екіншісі, оқушылардың нақты тапсырмаларды орындаудағы оқу-танымдық белсенділігін болжайды және дәл осының өзі әрбір оқушының мүмкіндіктеріне сәйкес оқудағы үлгерім қарқынын реттеуге мүмкіндік береді. Жеке жұмысты сабақтың барлық кезеңдерінде, әртүрлі дидактикалық есептерді шешуде жүргізген жөн; жаңа білімді меңгеру және оларды бекіту, іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру және бекіту, өткенді жалпылау және қайталау, бақылау, зерттеу әдісін меңгеру және т.б. Бұл форма оқушылардың дербестігін, ұйымшылдығын, жетістікке жетудегі табандылығын тәрбиелеуге ықпал етеді

    222

    мақсаттар, алайда, олардың бір-бірімен байланысын, ұжымдық жетістіктерге қатысуын және т.б. шектейді , бірақ бұл ұжымдық жұмыстың фронтальды және топтық жұмыс сияқты формаларының комбинациясы арқылы өтелуі мүмкін .

    Оқушылардың оқу жұмысын ұйымдастырудың топтық (буындық) формасының негізгі белгілері:

    - бұл сабақта сынып белгілі бір оқу міндеттерін шешу үшін топтарға бөлінеді ;

    - әр топ топ жетекшісінің немесе мұғалімнің тікелей бақылауымен тапсырманы (бірдей немесе сараланған) бірге орындайды ;



    • топтағы тапсырмалар топтың әрбір мүшесінің жеке үлесін есепке алуға және бағалауға мүмкіндік беретіндей етіп таратылады;

    • топ құрамы жұмыстың мазмұны мен сипатына қарай өзгеріп отырады, топтың әрбір мүшесінің оқу мүмкіндіктерін ұжым үшін максималды тиімділікпен жүзеге асыруға болатынын ескере отырып таңдалады;

    • әртүрлі деңгейдегі білім алушылардың бірігуі және оқушылардың үйлесімділігі принципі бойынша таңдалады .

    мұғалімнің де, студенттің де кеңесшілерінен мұқтаж әрбір студентке жеке көмек айтарлықтай артады ( сабақтың фронтальды және жеке формасымен мұғалімге қиынырақ болады. барлық студенттерге көмектесу; ол бір немесе екі студентпен жұмыс істегенде, басқалары өз кезегін күту керек). Топтық жұмыс түрі жаратылыстану пәндері бойынша практикалық жұмыстарды, зертханалық және практикалық жұмыстарды орындау кезінде көбірек қолданылады ­; шет тілі сабақтарында (жұптық жұмыс), еңбекке баулу сабақтарында, мәтіндерді оқуда және т.б. сөйлеу дағдыларын жаттықтыру кезінде. Мұндай жұмыс барысында нәтижелерді ұжымдық талқылау, күрделі өлшемдерді немесе есептеулерді орындау кезінде өзара кеңесу барынша пайдаланылады және мұның барлығы қарқынды өзіндік жұмыспен бірге жүреді.

    Сыныптағы оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастырудың қарастырылған нысандарының әрқайсысы өзінің нақты тәрбиелік міндеттерін шешеді. Олар бірін-бірі толықтырады және олардың бір сабақта үйлесуі күтілетін оң нәтиже береді.

    Мұғалімді сабаққа дайындау . Мұғалімнің сабаққа дайындығы бір-бірімен органикалық байланысқан екі кезеңнен тұрады: тақырып бойынша сабақтар жүйесін жоспарлау (тақырыптық жоспарлау) және осы жоспарлауды әрбір сабаққа байланысты нақтылау, жеке сабақтың жоспарын ойластырып, құрастыру.

    Тақырыптық жоспарлау білім беру, дамыту және жүзеге асырудың оңтайлы жолдарын анықтауға арналған

    223

    оқу бағдарламасының берілген тақырыбы немесе бөлімі бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстар жүйесіндегі оқу процесінің тәрбиелік функциялары . Негізгі дидактикалық мақсатқа байланысты бұл жүйе әртүрлі типтегі және түрдегі сабақтарды да, сонымен қатар оқушылардың сыныптан және сыныптан тыс жұмыстарын ұйымдастырудың басқа да нысандарын қамтуы мүмкін. Тақырыптық жоспарлаудың жетістігі негізінен мұғалімнің оқушылардың нені берік меңгеруі керек, нені білуі керек, нені білуі керек, нені білуі керек және т.б. елестететіндігіне байланысты . Сондықтан тақырыптық жоспарлау мұғалімнің пән бойынша оқу бағдарламасын, білім беру стандарттарын жан-жақты зерделеуінен, оқу пәнін тұтастай оқу шеңберінде және дидактикалық мәселелерді шешу тұрғысынан оқушылардың дамуының негізгі тәрбиелік мақсаттары мен мақсаттарын көрсетуден басталады. осы тақырып бойынша тапсырмалар.

    Сабақты жоспарлау – бұл мұғалімнің сабаққа тікелей дайындығы , яғни сабақты жоспарлау, әрбір жеке сабаққа қатысты тақырыптық жоспарлауды нақтылау, сабақтың негізгі мазмұны мен назарынан кейін сабақтың жоспары мен сызбасын ойластырып, құрастыру. сабақ анықталады. Сабақ жоспары жұмыс тәжірибесіне, эрудициясына және педагогикалық шеберлік деңгейіне қарамастан әрбір мұғалімге қажет . Ол тақырыптық жоспарға, бағдарламаның мазмұнына, мұғалімнің студенттерге деген біліміне, сонымен қатар олардың дайындық деңгейіне қарай құрастырылады. Сабақты жоспарлауда және оны жүзеге асыру технологиясын жасауда өзара байланысты екі бөлік ажыратылады: сабақтың мақсаты, оның әрбір қадамы туралы ойлау; арнайы дәптерге сабақ жоспарының сол немесе басқа түрінде жазу.

    Сабақтың мақсаты бағдарламалық материалдың мазмұнына, мектептің материалдық базасына және берілген оқу жағдайында ұйымдастыруға болатын оқу материалымен оқушылардың іс-әрекетінің сипатына қарай анықталады. Сабақты дайындаудың бұл бөлігінде мұғалім болашақ сабақты болжайды, оны ойша ойнайды, олардың бірлігінде өз іс-әрекеті мен оқушылардың іс-әрекетінің өзіндік сценарийін жасайды. Ал өз іс-әрекетінің және оқушылардың сабақтағы іс-әрекетінің негізгі мазмұны мен бағытын анықтағаннан кейін ғана мұғалім оқушылар меңгеруі тиіс қажетті және жеткілікті материалды таңдап алады, белгілі бір ұғымдарды айналымға енгізу ретін белгілейді, олар пысықталатын болады. сабақта. Ол оқушылардың белсенділігін арттыруға қажетті ең жанды көлемді материалды таңдайды, жалпылама сұрақтар, проблемалық тапсырмалар түріндегі нұсқауларды белгілейді, орындалатын жұмыс көлеміне қарай сабақтың құрылымын алдын ала белгілейді.

    Оқытушының сабаққа дайындығы осылайша оқу материалын жан-жақты талдауды, оны меңгеру кезеңдеріне сәйкес құрылымдауды ғана емес, сонымен бірге онымен жұмыс істеу барысында оқушылардың өздерінің мүмкін болатын сұрақтарын, жауаптарын, пайымдауларын да қамтиды. материалды - оны қабылдау, түсіну және т.б. . Мұндай алдын ала талдау неғұрлым мұқият жүргізілсе, соғұрлым аз

    224

    сабақ барысында мүлдем күтпеген жағдайларға тап болу ықтималдығы .

    Осындай жан-жақты талдаудан кейін, сабақтың құрамы туралы ойлана отырып, мұғалім сабақтың жоспарын (конспектісін) жазып алады. Сонымен бірге сабақтың нобайы, әсіресе жаңадан бастаған мұғалім үшін біршама егжей-тегжейлі, егжей-тегжейлі әзірленеді. Мұндай түйіндеме оның жұмысында тек бір сыныпта ғана емес, бір параллельді барлық сыныптарда тірек бола алады.

    Дегенмен, сабақтың сәтті өтуі мұғалімнің оған тиянақты дайындығына ғана емес , сонымен қатар оқушылардың өздерінің алдағы сабақтағы жұмысқа дайындығына, олардың сабаққа психологиялық көңіл-күйіне байланысты. Сондықтан студенттерді алдағы сабаққа арналған жұмыс жоспарымен таныстырып, оларды оқулықтың немесе көркем әдебиеттің жеке бөлімдерімен немесе тақырыптарымен алдын ала танысуға , жаңа материалды меңгеруге ықпал ететін бақылаулар мен қарапайым тәжірибелер жүргізуге бағыттау қажет .

    Сабақ жоспары сабақтың тақырыбын және ол өткізілетін сыныпты көрсетеді; оның дидактикалық міндеттерін көрсете отырып, сабақтың мақсаты, сабақта оқытылатын материалдың қысқаша мазмұны және оның міндеттері. Қатысушылардың өзара әрекетін ұйымдастыру және оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетіне арналған тапсырмалар, әдістер мен дидактикалық оқыту құралдары анықталады. Тапсырмалар арқылы алға қойылған міндеттерге қарай қозғалыс жүреді , оны орындау барысында бұрын алынған негізгі білімдер сәтті жаңартылады, жаңа ғылыми түсініктер мен іс-әрекет әдістерін қалыптастыру және оларды әртүрлі оқу жағдаяттарында қолдану; оқушылардың оқу әрекетін және олардың білімсіздіктен білімге, қабілетсіздіктен қабілеттілікке қарай үдемелі қозғалысын бақылау және түзету.

    Сабақтың сапасы мен нәтижелі болуы көп жағдайда мұғалімнің өзінің және өзгенің жетістіктері мен қателіктерін талдай білуіне байланысты. Сабақтан кейін бірден және келесі жұмысты бастамас бұрын өз жұмысын талдау пайдалы, яғни. сабақтың жоспары оның негізінде дайындалған кезде. Бұл жағдайда мұғалім өткен сабақтың нәтижесін ескере отырып, сабаққа дайындалу кезінде барлығы ескерілді ме, соны қарастырады. Өзін-өзі бағалау өткен сабақты талдауға негізделеді , мұғалім өзі жасаған жоспарды тағы бір рет талдап, сәтсіздіктің себептерін табуға және жақсы өткенін бекітуге тырысады. Сабақтан кейін өзіңіз жауап беруге ұсынылатын сұрақтар тізімі шектелмейді .

    Сонымен, қазіргі уақытта сабақ мектептегі оқушылардың оқуын ұйымдастырудың ең маңызды формасы болып қала береді. Сабақтың нәтижелі болуы мұғалімнің дайындық деңгейіне, оның оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетін ұйымдастырып, оның нәтижелерін диагностикалау қабілетіне байланысты.

    225

    Өзін-өзі бақылауға арналған сұрақтар

    1) Тәрбие жұмысының формасы қандай белгілермен сипатталады? «Оқытуды ұйымдастыру формалары» түсінігіне анықтама беріңіз .



    1. Мектептің даму тарихында қалыптасқан білім беруді ұйымдастырудың негізгі формалары қандай ?

    2. Білім беруді ұйымдастырудың сыныптық-сабақтық жүйесінің ерекшеліктері қандай?

    1. Қазіргі сабаққа қойылатын жалпы талаптар қандай?

    2. Сабаққа қойылатын дидактикалық талаптардың мәні неде?

    6) Сыныпта педагогикалық процестің қандай тәрбиелік, тәрбиелік, дамытушылық және тәрбиелік қызметтері жүзеге асырылады?



    1. Сабақтың негізгі түрлерін, сондай-ақ оқытудың басқа түрлерін және олардың құрылымын сипаттаңыз.

    2. Білім, білік, дағдыны бақылау және түзету сабағының құрылымын жасаңыз.

    3. Аралас (аралас) сабақтардың мәні мен құрылымын анықтаңыз ­.




    1. Сабақты өткізу процесінде оқушыларды дамыту және тәрбиелеу қалай қажет?

    2. Қазіргі мектептерде оқытудың қандай стандартты емес түрлері қолданылады?

    3. Мұғалімнің сабаққа дайындығының негізгі параметрлерін анықтаңыз.

    4. Оқытуды ұйымдастырудың көмекші формаларын атаңыз.

    5. Оқушылардың үлгерімін бақылау түрлерін атаңыз.




    1. Білімді тексеру, дидактикалық тест, білімді бағалау, үлгерімі нашар деген ұғымдарға анықтама беріңіз.

    2. Оқудағы үлгермеушіліктердің себептерін атаңыз және оларды жеңу жолдарын сипаттаңыз.

    Әдебиет

    1. Давыдов В.В. Дамыта оқыту теориясы. М., 1996 ж.

    2. Кириллова Г.Д. Дамыта оқыту жағдайындағы сабақтың теориясы мен практикасы. М., 1980 ж.

    3. Лемберг Р.Г. Дидактикалық шығармалар. М., 1964 ж.

    4. Махмұтов М.И. Қазіргі сабақ. М., 1985 ж.

    5. Онишук В.И. Қазіргі мектептегі сабақ. 2-ші басылым. М., 1985 ж.

    6. Подла асы I. P. Тиімді сабақты қалай дайындау керек. Киев, 1987 ж.

    7. Скаткин М.Н. Қазіргі дидактиканың мәселелері. ML, 1984 ж.

    8. Хмель Н.Д. Жалпы білім беретін мектептегі педагогикалық процесс. Алматы ; 1999.

    226

    9.Чередов И.М. Жалпы білім беретін мектептегі тәрбие жұмысының формалары. М., 1988. 10. Яковлев Н.М., Сохор А. М. _ Мектептегі сабақтың әдіс-тәсілдері. М., 1985 ж.
    1   ...   21   22   23   24   25   26   27   28   ...   39


    написать администратору сайта