Главная страница
Навигация по странице:

  • Наше здоров’я і природа.

  • Поради батькам

  • Результати навчально-виховної роботи

  • «ЦІКАВА МАТЕМАТИКА» Навчально-виховні завдання розвитку

  • Зміст педагогічної роботи

  • Просторові уявлення

  • Геометричні уявлення (форма).

  • Часові уявлення.

  • Програма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР. Програма розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років Київ 2013 Рецензенти


    Скачать 1.34 Mb.
    НазваниеПрограма розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років Київ 2013 Рецензенти
    АнкорПрограма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР.doc
    Дата26.04.2017
    Размер1.34 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрограма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР.doc
    ТипПрограма
    #5806
    страница23 из 25
    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25

    Тварини. Формувати уявлення дітей про те, що тварини – живі істоти, що для життя їм потрібні певні умови: повітря, їжа, поживні речовини, вода, світло, тепло. Заохочувати дітей надавати допомогу тваринам, виконувати посильну до допомогу по догляду за мешканцями куточка природи.

    Тварини місцевості проживання. Продовжувати вчити дітей розпізнавати тварин своєї місцевості. Знати назви, розрізняти по зовнішньому вигляду вівцю, барана, корову, свиню, собаку, кота, індика, півня, горобця, ворону, ластівку, зозулю, метеликів, жуків (колорадський, хрущ), коника, мурашку, бджолу, жабу, ящірку. Ознайомлювати з тим, як вони живляться і чим: одні із них їдять зерно (птахи), траву (корова, кінь), інші – м’ясо (вовк, лисиця) тощо. Розповідати де вони живуть, як пересуваються, як захищаються від небезпеки, будують житло, укриття. Розширювати знання дітей про цікаві особливості життя тварин та рослин місцевості проживання. Пояснювати, що корову, свиню, курей, собаку, кота та інших свійських тварин годують люди; вовк, лисиця, заєць, дятел і другі тварини добувають їжу собі самі.

    Дикі тварини. Розширювати загальне уявлення дітей про диких тварин на основі таких ознак: самостійно добувають корм, захищаються, будують житло, піклуються про потомство. Знайомити з життям диких тварин (заєць, їжак, білка, вовк, лисиця) у різні пори року, за допомогою малюнків, оповідань, кінофільмів. Пояснювати, що місцезнаходження диких тварин залежить від наявності там корму і схованки від небезпеки.

    Навчати розпізнавати за зовнішніми ознаками тварин та мати уявлення про цікаві особливості їх поведінки, середовище існування, житло (дупло, гніздо, нора). Розширювати знання дітей про особливості життя тварин у різні пори року (на прикладі поширених у даній місцевості тварин: жаб, ящірок, комах, звірів, птахів). Навчати розуміти відмінності між тваринами: хижими і травоїдними. Пояснювати, що в природі немає корисних і шкідливих тварин.

    Ознайомлювати з підгодівлею птахів взимку, пояснювати, що таке годівниця, ознайомлювати з деякими видами годівниць. Взимку, разом з дітьми, навчати підгодовувати птахів.

    Свійські тварини. Формувати загальне уявлення дітей про свійських тварин на основі таких ознак: живуть поруч з людиною, дають користь, люди створюють потрібні для їхнього життя умови. Розповідати дітям про цікаві особливості їх поведінки. Ознайомлювати з деякими тваринами віддалених регіонів (наприклад, слон, жирафа). Ознайомлювати з прикладами як можна створювати умови для життя свійських тварин.

    Діяльність людей в природі. Розширювати знання дітей про різні види діяльності людей у природі: сільськогосподарської – вирощування рослин, тварин. Ознайомлювати з вирощуванням декоративних рослин для прикрашення житла, парків, скверів. Пояснювати дітям, що діяльність у природі забезпечує необхідні для життя людей умови; що користуватися дарами природи слід так, аби не зашкодити довкіллю та своєму здоров’ю. Називати деякі негативні наслідки поведінки людей: знищення великої кількості квітучих дикорослих рослин, тварин, забруднення ґрунту та ін. Пояснювати як доглядати за тваринами і птахами живого куточка: допомагати дорослим готувати корм, мити годівниці і поїлки. Знайомити з правилами безпечного та правильного користування лопатами, грабарками, лійками та іншими знаряддями.

    Наше здоров’я і природа. Навчати орієнтуватися в основних показниках свого здоров’я (гарний настрій, відсутність больових відчуттів, апетит тощо). Розповідати дітям про цінність життя і здоров’я людей, їх залежність від природного довкілля, власної поведінки та поведінки оточуючих людей. Пояснювати дітям про те, який буває фізичний стан рідних, близьких, товаришів; розповідати про необхідність виявлення співчуття, якщо людина має поганий стан здоров’я, виявляти бажання їй допомогти.

    Збереження здоров’я. Формувати у дітей елементарні уявлення про залежність здоров’я від стану природного довкілля. Підводити дітей до розуміння позитивного впливу природних чинників (сонце, повітря, вода) на здоров’я. Пояснювати як користуватися ними. Розуміти, що перебування в природному оточенні (ліс, море, річка, поле, луки) викликає позитивні емоції, хороший настрій, почуття спокою, які сприяють покращенню самопочуття людини. Розповідати про продукти, які наносять шкоду здоров’ю (чіпси, сухарики, желейні цукерки тощо). Пояснювати, що таке шкідливі звички. Ознайомлювати з продуктами рослинного та тваринного походження, пояснювати, що потрібно надавати їм перевагу в харчуванні.

    Правила екологічної безпеки. Знайомити із правилами безпечної поведінки в природному довкіллі: дихати чистим повітрям, їсти не забруднені овочі та фрукти, купатися в чистій воді, пояснювати як додержуватись правил перебування на повітрі в сонячну та холодну погоду, у негоду.

    Знайомити дітей з деякими природоохоронними заходами, що проводяться в даному регіоні (наприклад, обмеження полювання на деяких тварин і обмеження збирання дикорослих рослин, очищення ставків, річок тощо).

    Поради батькам:

    Рідна природа: Пізнавайте, досліджуйте світ разом з дитиною: читайте дитячу літературу про природу рідного краю та віддалених регіонів, розповідайте дитині про природу, що її оточує.

    Розширюйте знання дитини про суттєві властивості неживої природи. Спостерігайте разом з дитиною видовище зоряного неба, схід і захід Сонця, Місяця, місцезнаходження Сонця вранці, ополудні, ввечері в різні пори року. Навчайте дитину визначати явища неживої природи (сніг, дощ).

    Пояснюйте дитині зміни, які відбуваються з рослинами у різні пори року. Вправляйте дітей розрізняти дерева (каштан, тополя, береза), називати овочі і фрукти, визначати їхні основні властивості. Пояснюйте, що у саду збирають фрукти, а на городі – овочі. Спілі фрукти і овочі люди заготовлюють на зиму, готують із них різні страви.

    Продовжуйте ознайомлювати дитину з різноманіттям тваринного і рослинного світу. Звертайте увагу дитини на суттєві ознаки деяких представників групи тварин: у барана великі роги; у індика віялоподібний хвіст, довга шия; у комахів прозорі крила і шість ніг тощо. Ознайомлюйте дитину про типові і характерні ознаки диких і свійських тварин, птахів і їх малят, місце проживання, чим живляться, звички, як людина доглядає за тваринами.

    Якщо у вас є тварина вдома, привчайте дитину 6-7 років доглядати за домашним улюбленцем самостійно. Читайте дитині спеціалізовані журнали про тварин, про догляд за ними, що поможе дитині ознайомитися з життєдіяльністю тварин та навчитися доглядати за обраною твариною вдома. Прищеплюйте дитині розуміння того, що тварина – не іграшка. Її не можна бити, не можна брати чи давати комусь погратися на певний час, годувати невідповідними кормами і тримати в неприродніх умовах. Ідеально завести для дитини не одне, а декілька різних вихованців. Наприклад, морську свинку і папужок. Таким чином дитина матиме порівняльні уявлення про поведінку і навички тварин, знатиме особливості догляду за ними.

    Заохочуте дитину до фантазування під час прогулянки, оригінальні обриси хмаринок часто змінюються і стають схожі на різноманітних звірят, цікаві предмети, героїв казок, птахів, чарівні замки.

    Запропонуйте дитині розглянути малюнки із «замаскованими» (неповними, перекресленими, накладеними один на одного) зображеннями тварин, овочів, фруктів, рослин. Попросіть її назвати, що зображено на малюнку. Такі заняття сприятимуть розвитку уваги, уяви, мислення дитини.

    Розповідайте дитині про природні і соціальні чинники, які допомагають зміцнювати здоров’я (міцний сон, свіже повітря, раціональне харчування, особиста гігієна, фізичні вправи); про чинники, які можуть нашкодити здоров’ю – неправильне харчування, тривале сидіння перед телевізором, комп’ютером, шкідливі звички, недотримання розпорядку дня тощо. Привчайте дитину до ранкової зарядки.

    Залучати дітей до посильних дій (догляд за кімнатними рослинами, домашніми тваринами, праця на городі тощо). Навчайте дітей правильно користуватися лопатами, грабарками, лійками та іншими знаряддями, дбайливо поводитися з ними.

    Результати навчально-виховної роботи:

    - мають уявлення про основні органи свого організму, їх призначення;

    - розуміють вплив природного довкілля на самопочуття й діяльність людини;

    - знають правила догляду за органами свого тіла;

    - знають правила екологічно-безпечної поведінки під час перебування у лісі, парку, біля водних середовищ;

    - мають уявлення про основні об’єкти неживої природи (повітря, вода, ґрунт), їх властивості та значення для живих істот, людей;

    - мають знання про сезонні особливості стану об’єктів та явищ неживої природи, причини їх змін;

    - знають основні характерні особливості природи рідного краю;

    - орієнтуються в рослинному і тваринному світі найближчого природного оточення;

    - усвідомлюють необхідність дбайливого ставлення до рослин і тварин;

    - виконують за вказівками дорослого посильну роботу по догляду за рослинами і тваринами в куточку природи, за городом і квітником;

    - мають елементарні уявлення про компоненти видимого космосу: Сонце, Місяць, зорі.
    «ЦІКАВА МАТЕМАТИКА»
    Навчально-виховні завдання розвитку:

    - формувати вміння лічити в межах першого десятка;

    - навчити складу числа, у межах десяти;

    - розширювати уявлення про геометричні фігури;

    - розвивати навички користування геометричними формами як еталонами у порівнянні з формами реальних предметів;

    - формувати знання про групи геометричних фігур: площинні (коло, квадрат, чотирикутник) і об’ємні (куб, куля, піраміда);

    - навчити ділити коло, квадрат на 2, 4 рівні частини;

    - навчити визначати рівність і нерівність предметів за масою незалежно від їх зовнішнього вигляду;

    - формувати вміння групувати та класифікувати предмети за масою;

    - удосконалювати вміння порівнювати предмети за довжиною, шириною, висотою, товщиною;

    - формувати вміння класифікувати, упорядковувати та узагальнювати предмети на основі безпосереднього сприйняття двох властивостей;

    - забезпечувати вміння орієнтуватися в просторі відносно себе та інших об’єктів;

    - навчати диференціювати поняття: зараз, раніше, пізніше;

    - ознайомити з символічними зображеннями арифметичних дій (+, –);

    - знайомити як орієнтуватися на аркуші паперу, сторінці зошита;

    - формувати знання про одиниці часу: в тижні сім днів, у місяці – чотири тижні, у році – 4 пори року;

    - формувати знання про дні тижня, вміння послідовно їх називати: який день був учора, який сьогодні, який буде завтра.

    Зміст педагогічної роботи

    Кількість та лічба. Число і цифра. Формувати знання про назви чисел від 1 до 10. Ознайомлювати дітей з цифрами (1 – 9 (0)) та їх написанням. Пояснювати дітям на прикладах відповідність між цифрою та відповідною кількістю множин. Формувати знання про склад чисел в межах десяти з одиниць.

    Формувати поняття «до», «перед», «між», «на 1 одиницю більше (менше)». Вчити визначати місце того чи іншого числа в ряду за його відношенням до попереднього та наступного, розуміти відношення чисел у межах 10: більше, менше, порівну; зменшувати або збільшувати числа у межах 10 на 1. Порівнювати дві множини за кількістю. Формувати поняття «більше на», «менше на», «порівну», «стільки ж». Ознайомлювати дітей зі знаками плюс (+), мінус (–), дорівнює (=).

    Лічба в межах десяти. Навчати лічити в межах десяти за участю різних аналізаторів. Знати цифри 1 – 10. Розуміти відношення між числами (в межах 10): кожне наступне число більше, а попереднє – менше на одиницю; визначати між якими числами знаходиться задане число, які числа суміжні із заданим числом. Знати склад чисел в межах 10: кожне число можна розкласти на одиниці і утворити із одиниць. Формувати уявлення про те, що число не залежить від величини предметів, відстані між ними, просторового розміщення і напряму лічби (зліва – направо або справа – наліво). Вчити розрізняти графічне зображення чисел; позначати кількість відповідною цифрою. Формувати знання складу числа, у межах десяти. Вчити порядкової лічби в межах 10. Розрізняти кількісну і порядкову лічбу, відповідати на запитання: скільки? який?. Вправляти у лічбі в прямому та зворотному порядку. Порівнювати числа, формувати поняття про пару.

    Формувати вміння виконувати елементарні дії додавання і віднімання в межах 5. Вправляти у розв’язанні елементарних прикладів практично. Дати уявлення про просту арифметичну задачу та її структуру. Знати, що для розв’язування задачі потрібно користуватися цифрами.

    Просторові уявлення. Орієнтація у просторі. Розширювати знання дітей про розташування предметів у просторі (вгорі, внизу, ліворуч, праворуч, попереду, позаду, посередині) та визначення напрямку руху (вперед, назад, наліво, направо). Формувати вміння орієнтуватися в просторі відносно себе (з лівого боку від мене стілець, попереду мене грається Оленка); визначати просторове положення відносно певного предмета. Навчати змінювати напрям руху під час ходьби, бігу. Визначати словом розміщення предметів у приміщенні. Знати загальний вигляд зошита (обкладинка, сторінки (чи листки), на сторінках є поля). Вчити орієнтуватися на аркуші паперу: знаходити праву, ліву, верхню, нижню сторону аркуша.

    Величина. Вчити визначати товщину предмета, порівнювати предмети однакової і різної товщини (товщий, тонший, рівні за товщиною). Уміти складати умовні мірки. Виробляти вміння вимірювати висоту, довжину, ширину, товщину за допомогою різноманітних умовних мірок: стрічок, паличок, кубиків тощо; лічити, скільки разів умовно взята мірка помістилась в даному об’ємі, довжині, ширині тощо (скільки разів покладеться паличка по довжині стрічки). Формувати вміння вимірювати сипучі речовини та рідини формочками, чашечками, ложками (скільки ложок крупи в чашці, скільки стаканів води у відерці). Формувати вміння визначати рівність і нерівність предметів за масою незалежно від їх зовнішнього вигляду. Формувати вміння групувати та класифікувати предмети за масою.

    Геометричні уявлення (форма). Ознайомити з поняттям «ціле», «частина». Пояснити, що ціле можна розділити на частини. Навчити ділити коло, квадрат на 2, 4 рівні частини, із цих частин, знову складати коло, квадрат. Розрізняти овал, коло. Визначати чотирикутник за такими ознаками: чотири кута, чотири сторони. Ознайомити з характерними особливостями піраміди (в основі трикутник (чотирикутник), у неї є грані і вершина), обстежувати її форму. Розрізняти і правильно називати піраміду. Вправляти дітей знаходити подібність і відмінність фігур (квадрат, трикутник мають кути; коло і куля мають округлу форму). Пояснювати, що відрізняє квадрат і трикутник (у трикутника три сторони, а у квадрата чотири). Порівнювати різні фігури між собою, знаходити подібне і відмінне в їх формі. Визначати форму різних предметів, порівнюючи їх зі знайомими фігурами (м’яч, кавун – схожі на кулю, косинка – на трикутник).

    Часові уявлення. Дні тижня. Місяці. Пори року. Навчати послідовно називати дні тижня, знати, який день був учора, який сьогодні, який буде завтра. Диференціювати поняття: зараз, згодом, раніше, пізніше. Вчити послідовно називати пори року (весна, літо, осінь, зима). Продовжувати ознайомлювати із назвами місяців та їх послідовністю.

    Одиниці часу. Ознайомлювати з одиницями часу: секунда, хвилина, година; доби (частини доби – ранок, день, вечір, ніч); тиждень – сім діб, місяць – 4 тижні, рік – 4 пори року.

    Поради батькам:

    Одне з найбільш важливих завдань батьків – розвинути в дитини інтерес до математики в старшому дошкільному віці. Залучення до цього предмету в ігровий і цікавій формі допоможе дитині в подальшому уникнути труднощів під час засвоєння шкільної програми.

    Навчаючи дитину рахувати, покажіть їй, називаючи вголос, наприклад, два синіх кола, чотири червоних, три зелених. Попросіть назвати предмети вголос. Граючись з дитиною, постійно називайте різні предмети (книжки, м’ячі, іграшки), час від часу задавайте дитині запитання типу: «Скільки чашок стоїть на столі?», «Скільки лежить журналів?», «Скільки дітей гуляє на ігровому майданчику?» тощо. Навчаючи дитину усній лічбі, звертайте їх увагу на предмети побутового вжитку на яких написані цифри. Такими предметами є лінійка, годинник, термометр.

    Читаючи дитині книжку або розповідаючи казки, де зустрічаються числівники, поросіть дитину показати стільки пальчиків, скільки, наприклад, було звірів в історії. Після того як ви порахували, скільки в казці було звіряток, запитайте, кого було більше, кого – менше. Пропонуйте дитині самостійно вигадувати казки з числівниками. Попросіть дитину повідомити скільки в героїв у його казці, які вони (хто з них більший-менший, вищий-нижчий тощо). Розвиваючи уяву дитини запропонуйте намалювати героїв своєї історії і розповісти про них, скласти їхні словесні портрети і порівняти їх.

    Пояснюйте дитині як порівнювати іграшки за величиною: яка з них більша, (наприклад, зайчик чи мишка), яка менша, яка такої ж величини. Запропонуйте дитині порівняти подібні зображення, які відрізняються одним чи двома предметами, визначити, що в них спільне, а що відмінне. Запитайте малюка, чим відрізняються ці зображення.

    Називайте дитині числа в межах п’яти і попросіть їх відтворити. Кількість чисел у рядку поступово збільшуйте. Коли дитина впорається з таким завданням, можна називати числа в довільному порядку і попросити дитину відтворити у прямому порядку (чисел має бути небагато і вони мають бути відомі дитині). Такі заняття дозволяють навчити дитину співвідносити назву і цифру, навчити рахувати до п’яти, а також сприяє розвитку пам’яті, мислення, уваги.

    Навчайте дітей елементам математичних дій в ігровій формі. Діти з задоволенням вгадують попередні і наступні числа. Запитайте, наприклад, яке число більше трьох, але менше п’яти, менше трьох, але більше одиниці і тощо. Діти люблять загадувати числа і відгадувати задумане. Задумайте, наприклад, число в межах п’яти і попросіть дитину називати різні числа. Дитина називає числа, а батьки говорять, чи більше задумане число від названого чи менше, аж доки дитина не відгадає правильно. Потім, запропонуйте дитині помінятися ролями.

    Водночас, необхідно продовжувати роботу вдома над складом числа. Для цього можна використовувати рахункові палички. Попросіть дитину викласти на стіл дві палички. Запитайте, скільки паличок на столі. Потім розкладіть палички на дві сторони. Запитайте, скільки паличок ліворуч, скільки праворуч. Потім візьміть три палички і також розкладіть на дві сторони. Візьміть чотири палички, і попросіть дитину розділити їх. Зверніть увагу дитини, що можна розділити палички таким чином, щоб з одного боку лежала одна паличка, а з іншого – три. Точно так розберіть з дитиною склад чисел до 10.

    Продовжуйте ознайомлювати дитину з геометричними фігурами. Навчайте дитину складати геометричні фігури з паличок. Запропонуйте їй, наприклад, скласти квадрат, трикутник. Складайте однакові фігури різного розміру (великий квадрат, малий квадрат) і фігури з різною кількістю паличок (квадрат, трикутник). Попросіть малюка порівняти фігури.

    За допомогою паличок корисно також складати букви і цифри. При цьому відбувається зіставлення поняття і символу. Складіть разом з дитиною з паличок цифру. Запропонуйте дитині до складеної з паличок цифри, підібрати те число паличок, яке становить ця цифра.

    Дуже важливо прищепити дитині навички, необхідні для написання цифр. Для цього рекомендується провести з нею велику підготовчу роботу, спрямовану на з’ясування розлінійки зошита. Візьміть зошит в клітинку. Покажіть клітинку, її сторони і кути. Попросіть дитину поставити крапку, наприклад, в нижньому лівому кутку клітинки, у правому верхньому кутку тощо. Покажіть середину клітинки і середини сторін клітинки.

    Покажіть дитині, як малювати найпростіші візерунки за допомогою клітинок. Для цього напишіть окремі елементи, поєднуючи, наприклад, верхній правий і лівий нижній кути клітинок; дві точки, розташовані посередині сусідніх клітинок тощо.

    В ігровій формі прищеплюйте дитині знання з математики, навчайте її виконувати різні дії, розвивайте пам’ять, мислення. Продовжуйте навчати використовувати математичні знання і вміння у повсякденному житті: набрати номер телефону служб порятунку; користуватися пультом телевізора / аудіо – відеотехніки; елементарним навичкам роботи з комп’ютером.
    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25


    написать администратору сайта