Главная страница
Навигация по странице:

  • Контрольні запитання.

  • Рекомендована література.

  • 7. Методика вивчення тисячі 7.1. Причини виділення тисячі в окремий концентр та труднощі

  • 7.2. Усна і письмова нумерація чисел в межах 1000

  • 7.2.1. Знайомство з сотнею як новою лічильною одиницею та нумерація круглих сотень.

  • 10 одиниць становлять 1 десяток 10 десятків становлять 1 сотню 10 сотень становлять 1 тисячу

  • Метод виклад з мат-ки 2. Спеціальна методика викладання математики зміст методика розв'язування арифметичних задач


    Скачать 7.16 Mb.
    НазваниеСпеціальна методика викладання математики зміст методика розв'язування арифметичних задач
    АнкорМетод виклад з мат-ки 2.doc
    Дата25.01.2018
    Размер7.16 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаМетод виклад з мат-ки 2.doc
    ТипДокументы
    #14871
    страница28 из 34
    1   ...   24   25   26   27   28   29   30   31   ...   34

    Поступово від запису даних у таблицю можна відмовитись і робити скорочений запис такого плану: 6 марок – 48 коп. 9 марок – ?

    При цьому записі потрібно концентрувати спочатку увагу дітей на тому, що "ціна однакова". Поступово від цього можна відмо­витись. Запис розв'язку таких задач можна також робити і у вигляді числового виразу

    48 : 6 х 9 = 72,

    і у вигляді арифметичних дій:

    1)48:6 = 8

    2) 8 х 9 = 72.

    Контрольні запитання.

    1. Розкрийте труднощі знайомства розумово відсталих з мно­женням і діленням у 2-му класі.

    2. Яка послідовність вивчення табличного множення і ділення у спеціальній школі?

    3. Охарактеризуйте організацію роботи з вивчення табличних випадків множення та ділення.

    4. Як відбувається знайомство з позатабличними випадками множення та ділення?

    5. Дайте характеристику методики вивчення розумово відста­лими учнями арифметичних задач у 3-му концентрі.

    Рекомендована література.

    1. Богдановская Н.Д. Особенности выполнения арифметических действий учащимися младших классов вспомогательной школы / Богдановская Н.Д.. // Дефектология. - 1980. - №6.

    2. Колосов А.А. Книга для внеклассного чтения по математике / Колосов А.А.. - М: Просвещение, 1963.

    3. Позакласна робота з математики у допоміжній школі / [Укл. О.М. Ляшенко]. - К.: ІСДО, 1994.

    4. Перова М.Н. Методика преподавания математики в специальной (коррекционной) школе VIII вида / Перова М.Н.. - М.: Владос, 1999.

    5. Тишин П.Г. Особенности умножения и деления однознач­ных чисел учащимися вспомогательной школы / Тишин П.Г. // Дефектология. -1981. – №6.

    7. Методика вивчення тисячі

    7.1. Причини виділення тисячі в окремий концентр та труднощі його вивчення

    З числами в межах 1000 учні допоміжної школи починають знайомитись у 5-му класі. На початковому етапі розвитку методики математики тисяча не виділялась в окремий концентр. Більшість методистів того часу (П.С. Гур'єв, О.І. Гольденберг та інші) вивчення математики здійснювали за трьома концентрами: 1-й - числа першого десятка, 2-й - сотня, 3-й - багатоцифрові числа.

    Природно, що вивчення математики у такій послідовності створювало певні труднощі у дітей і особливо при переході від усних до письмових прийомів обчислень. Вони були не підготовлені до вивчення чисел більшої величини, оскільки в межах 100 учні вивчали усні алгоритми обчислень, а при вивченні багатоцифрових чисел застосовуються письмові прийоми. І тільки в кінці XIX століття К.П. Арженніков, рекомендуючи метод спільного вивчення дій у мате­матиці, в своєму навчальному посібнику "Методика арифметики" (1898 р.) виділяє тисячу в окремий концентр. її виділення дало можливість поступово підготувати учнів до вивчення нумерації чисел будь-якої величини. Таким чином, числа першої тисячі стали перехідною сходинкою до вивчення чисел 5-го концентру – тобто багатоцифрових. Процес навчання значно полегшується, стає більш доступним, а використання письмових прийомів наочно показує їх значну перевагу над усними під час виконання обчислень над багатоцифровими числами.

    Також відзначимо, що вивчення чисел в межах 1000 закінчу­ється оволодінням учнями чисел першого класу – класу одиниць, які є основою до вивчення чисел другого класу – класу тисяч.

    На цьому етапі учні знайомляться з такою новою лічильною одиницею, як сотня, дістають уявлення про тисячу. При переході до письмових обчислень вправи з усної лічби продовжуються. На них виробляються швидкість, вправність рахунку в межах 100, форму­ються навички усних обчислень в межах 1000. В цей час учні повинні привчатися поступово вживати математичну термінологію: правильно називати арифметичні дії, їх компоненти та кінцевий результат, геометричні тіла та фігури. При вивченні нумерації чисел в межах першої тисячі розумово відсталі учні відчувають певні труднощі:

    1. не можуть чітко уявити реальну кількість предметів у 1000 оди­ниць, а показ цього за допомогою наочних посібників є трудоміст­ким і в більшості випадків недоцільним;

    2. допускають помилки під час рахунку з переходом через розряд, особливо при переході до нового десятка або до нової сотні – "триста двадцять дев'ять, триста двадцять десять ...", "триста дев'яносто дев'ять, триста дев'яносто сто...", "триста дев'яносто дев'ять, триста дев'яносто десять...";

    3. дуже повільно засвоюють рахунок в межах 1000 у зворотному порядку, певні проблеми виникають і при прямому рахунку, під час рахунку рівними числовими групами, від заданого до заданого числа;

    4. при записі чисел допускають багато помилок через слабкість знань позиційного значення цифри у числі - числа 456 або 354 пишуть відповідно як 654 або 453;

    5. велика кількість помилок зустрічається при записі чисел з відсут­німи одиницями того чи іншого розряду - 203 пишуть як 23, 340 відповідно як 34;

    6. недостатнє розуміння утворення десяткової системи числення не дозволяє розумово відсталим учням уявити собі, що 10 сотень – це і є 1 тисяча;

    Також у розумово відсталих дітей певні труднощі виникають при виконанні дій додавання та віднімання, особливо у випадках пере­ходу через розряд. Коротко охарактеризуємо основні з них:

    • школярі не вміють правильно підписати розряд під розрядом;

    • недостатньо чітко розуміють позиційне значення цифр у числі;

    • не звертають увагу на запис цифр (неправильно підписують число, яке потрібно додати або відняти, зміщуючи його вліво або вправо і це призводить до помилок в обчисленнях);

    • неправильно записують числа у стовпчик, якщо дія вико­нується над трицифровим та двоцифровим і одноцифровим числом: десятки підписуються під сотнями, одиниці - під сотнями або під десятками, що призводить до помилок в обчисленнях;недостатнє оволодіння табличними випадками додавання і віднімання в межах 20 призводить до грубих помилок при обчис­леннях в стовпчик;

    • забувають додати цифри, які вони запам'ятали (десяток або сотню), а також забувають, що "позичали" з сотні або десятка;

    • при відніманні замість того, щоб "позичити" одиницю ви­щого розряду і роздробити її, починають віднімати з більшої цифри від'ємника меншу цифру відповідного розряду зменшуваного.

    При вивченні нумерації в межах тисячі уже значно менше, аніж на попередніх етапах, можливе застосування наочних посібників і дидактичного матеріалу. Основними наочними посібниками можуть бути: палички, пучки паличок по 10, 100 і один у 1000 штук; арифме­тична шухляда; абак класний і індивідуальний; розрядна таблиця; класна та індивідуальна рахівниці; цифрові каси з записом круглих десятків та сотень; книжка "Тисяча"; таблиця метричної системи мір; стрічка, або рулетка довжиною у 10 м, розділена на метри, дециметри та сантиметри; гроші вартістю 1 грн., 2 грн., 5 грн., 10 грн., 20 грн., 50 грн., 100 грн., 200 грн. або їхнє зображення.

    7.2. Усна і письмова нумерація чисел в межах 1000

    При вивченні чисел в межах першої тисячі усна і письмова нумерація вивчається паралельно. При цьому доцільно дотриматись певної послідовності:

    1. Знайомство з сотнею як новою рахунковою одиницею; утво­рення круглих сотень; запис круглих сотень; рахунок круглими сотнями у прямому і зворотному порядку.

    1. Утворення повних трицифрових чисел та їх запис.

    2. Утворення неповних трицифрових чисел та їх запис.

    1. Абстрактний рахунок до 1000; запис чисел від 1 до 1000; рахунок розрядними одиницями та рівними числовими групами.

    7.2.1. Знайомство з сотнею як новою лічильною одиницею та нумерація круглих сотень.

    Знайомство учнів допоміжної школи з сотнею як новою рахун­ковою одиницею починається з повторення першого десятка. Діти рахують палички по одиниці до 10 і замінюють їх на 1 десяток (пуче­чок). Після цього ведеться рахунок десятками до 100. 10 десятків зв'язують разом і отримують 1 сотню паличок. Утворення сотні показується й на інших наочних посібниках (на сірниках, кубиках, брусочках тощо).

    Для того, щоб учні краще зрозуміли сотню як нову рахункову одиницю, потрібно запропонувати їм виконати практичні завдання. Для цього вчитель на свій стіл кладе багато паличок і пропонує школя­рам порахувати їх. Для цього він до столу викликає кілька учнів, які складають палички по 10 штук, утворюють 1 десяток (1 пучок) і спочатку рахують палички десятками (пучечками) до 100, потім 10 десятків зв'язують у більші пучки – сотні. Одному з учнів пропону­ється порахувати сотнями до тисячі і зв'язати їх у великий пучок -тисячу. Основною метою цього уроку буде рахунок сотнями. На ньому потрібно домагатись того, щоб учні рахували вголос: одна сотня, дві сотні, .... дев'ять сотень, десять сотень.

    Назва сотень більшості учнів вже знайома. Але вчителеві необхідно звернути увагу на етимологічний склад слова. Він уточнює: "Одна сотня - це сто. А як можна назвати числівники "дві сотні", "три сотні", ..., "десять сотень" одним словом?" Доцільно утворення сотень супроводжувати записом на дошці:

    100 – сто,

    200 – двісті,

    300 – триста, ...,

    900 – дев'ятсот.

    Далі перед школярами ставиться запитання: "Як називається число, яке складається з десяти сотень?" Якщо вони не зможуть дати на нього відповідь, тоді педагог повідомляє, що десять сотень нази­ваються тисяча і робить на дошці запис:

    1000 -тисяча.

    Рахунок сотнями необхідно пов'язати з вивченням мір дов­жини і вартості. Можна запропонувати 10-ти метрову стрічку або рулетку і порахувати, скільки в ній метрів, дециметрів і сантиметрів; запропонувати роздробити гривні у копійки і порахувати до 1000. Міркування доцільно проводити у такому плані: 1 грн. - це 100 коп.. значить у 2 грн. буде 200 коп., у 5 грн. - 500 коп., у 10 грн. - 1000 коп.

    Гарним наочним посібником при вивченні нумерації в межах 1000 є книжечка "Тисяча", яку учні виготовлять самостійно у вигляді окремої книжечки, яка складається з 10 квадратів, кожен з яких поділений на 100 клітин. Кожна сторінка книжечки заповнюється числами: перша - від 1 до 100, друга - від 101 до 200,..., десята - від 901 до 1000, після чого діти рахують сотнями. Вчитель підводить учнів до висновку, що сотнями можна рахувати так само, як десят­ками або простими одиницями.

    Під керівництвом вчителя п'ятикласники складають таблицю співвідношень між рахунковими одиницями:

    10 одиниць становлять 1 десяток

    10 десятків становлять 1 сотню

    10 сотень становлять 1 тисячу


    Для закріплення нумерації в межах 1000 ефективним додатко­вим навчальним посібником буде таблиця:
    Таблиця 7.1.

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    один

    два

    три

    чотири

    п'ять

    шість

    сім

    вісім

    дев'яті

    десять

    10

    20

    30

    40

    50

    60

    70

    80

    90

    100

    десять

    двад­цять

    трид­цять

    сорок

    п'ят­десят

    шіст­десят

    сім­десят

    вісім­десят

    дев'я­носто

    сто

    100

    200

    300

    400

    500

    600

    700

    800

    900

    1000

    сто

    двісті

    триста

    чотири­ста

    п'ятсот

    шіст­сот

    сімсот

    вісім­сот

    дев'ят­сот

    тисяча
    1   ...   24   25   26   27   28   29   30   31   ...   34


    написать администратору сайта