Главная страница

Теорія журналістики


Скачать 3.15 Mb.
НазваниеТеорія журналістики
АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
Дата20.03.2017
Размер3.15 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
ТипДокументы
#4005
страница3 из 27
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27

22

Предмет і завдання курсу

своїми суперечностями, непоміркованістю і навіть зухвальством, нахабством (особливо, коли людина не має ні досвіду, ні знань — такий синдром є серед нашого студентства) вони ледве не зава­жають одне одному, за уявленням багатьох і багатьох можнов­ладців. Звичайно, можна посилатися на те, що у журналістів не­достатньо вихідних даних, необхідних для обгрунтованого аналі­зу, прогнозу і рекомендацій; на їх неповну компетентність, ни­зький професіоналізм і відповідальність. Але навряд чи варто до­водити, що будь-який золотовидобуток пекельний і «порожньої породи» завжди багато. Отже, питання в іншому — наявності і характері «владних повноважень» у ЗМІ і законодавчому закріп­ленні форм їх реалізації.

Журналістський аналіз вміщує — у великих і малих дозах — корисну для органів і осіб, що приймають владні рішення, інфор­мацію. Як вважає той же Є. Прохоров, і тут діє «категоричний імператив» демократії — цією інформацією, що надходить від активних громадян держави, потрібно скористатися. Проблема тільки в тому — як?

Найпростіший варіант, нормальний для будь-якої людини, тим більше «при владі», — ознайомитися з тим, що «про мене дума­ють», які думки поширюються у суспільстві цими «настирливи­ми» журналістами, тобто просто зацікавленість.

Більш складна за характером реакція — прийняти виступи журналістів як безплатну консультацію. Якщо офіційні особи зацікавлені в успіхові справи, то цю консультаційну функцію журналістики їм необхідно враховувати у зв'язку з прокламова-ним владою прагненням служити суспільству.

У зв'язку з цим виникає слушна ідея регламентувати у норма­тивних актах використання цих «консультацій». Як мінімум, прес-служби відповідних соціальних інститутів мали б (а нормативна регламентація діяльності прес-служб мала б бути частиною юри­дичної бази функціонування цих інститутів) збирати, системати­зувати, узагальнювати ці матеріали. Відповідні структури відомств, а в необхідних випадках і їх «перші особи», мають виступити з роз'ясненнями, судженнями і оцінками, відмітаючи «лушпиння» і підтримуючи усе корисне.

Таким чином, можливість успішного «ходіння у владу» ЗМТ, що відповідає їх істинній сутності як «четвертої влади», має на­бути очевидну необхідність через законодавче закріплення її специфічних «владних повноважень». Так зіллються природне право і творений закон.

Сьогодні не викликає сумніву твердження, що інформація —

23

Теорія журналістики

фактор зближення. Образно кажучи, інформація врятує світ, якщо світ усвідомить, що таке інформація. Але сьогодні з усією оче­видністю можна стверджувати, що у країнах Центральної та Схід­ної Європи, що активно включились у вільні міжнародні комуні­каційні потоки, різко визначився розрив між свободою і демок­ратією. Демократія передбачає, зокрема, наявність законів, сус­пільних інститутів, вільної преси, права людини на одержання істинної інформації, сприяння новому інформаційному порядку і в галузі інформаційного забезпечення.

На жаль, ми спостерігаємо відсутність правової свідомості у журналістів — виробників інформації і, як цілком слушно вважає ряд учених, зокрема член-кореспондент МАІ А. А. Чічановський, усе це призводить до «цинізму свободи», до того самого розриву між свободою і демократією (за принципом: максимум інформа­ції, мінімум моральних оцінок і відповідальності); викривлений стиль, скороспілість матеріалів, висновків, що не спираються на глибокі соціологічні дослідження, і як наслідок — інформаційні війни, ігнорування не лише законів і моралі, але й фактів.

Розрядка міжнародної напруженості, кінець «холодної війни», зміна тоталітарних режимів демократичними ще більше вирізни­ли глибокі протиріччя держав у сфері нерівномірного інформа­ційного й комунікаційного простору, захисту інформації.

Вже зараз очевидно, що інформаційні й комунікаційні об'єд­нання, їх транснаціоналізація ніколи за своїм політичним харак­тером не відповідали тим процесам, що відбуваються в інших галузях базису і надбудови будь-якої ідеологічної системи. На­слідки такого процесу вже виявилися надто драматичними для цілих регіонів сучасного світу. На жаль, цей процес має тенден­цію не до скорочення здійснюваних операцій, а, навпаки, все розширюється. У результаті перед країнами, що стали на шлях демократизації, у тому числі й Україною, виникла особлива про­блема, що стосується наслідків для національного розвитку на­родів, сформованого таким чином комунікаційного простору.

Новий інформаційний порядок, міжнародна концепція дер­жавного суверенітету передбачають право будь-якої держави кон­тролювати й розпоряджатися інформаційними ресурсами, виз­начати політику у галузі інформації й комунікації.

В останні роки визначилася така тенденція, як активний роз­виток національного законодавства у галузі використання засо­бів комунікації. Розвиток нормоутворення в західних країнах йде шляхом утвердження принципів вільного ринку, нерегламенто-ваного використання засобів комунікації (США, Японія, Вели-

24

Предмет і завдання курсу

кобританія) або обмеженого державного регулювання (більшість західноєвропейських країн, у тому числі Німеччина, Франція, а також Індія, Бразилія та ін., які успішно освоюють нові засоби комунікації й інформації). Обидві тенденції відбиваються на між­народній нормотворчості і призводять до компромісів міжнарод­ного і регіонального характеру.

У наш час помітно збільшилось число рекомендаційних між­народних норм у галузі комунікації на шкоду договірним міжна­родним нормам. Саме універсальні норми обов'язкового харак­теру дають змогу вирішити більшість проблем, що виникають, особливо у галузі стандартизації систем обміну інформацією.

Щодо процесу законодавчої регламентації у комунікаційній сфері в посткомуністичних країнах, то тут, вочевидь, істина у тому, що справжня демократизація, справжній плюралізм мож­ливі в іншому ефірі, в якому національні державні засоби масо­вої інформації повноцінно конкурують чи співіснують, співро­бітничають і протиборствують з приватними передачами, недер­жавними телевізійними каналами і радіостанціями. Тільки тоді процеси стануть незворотними.

Поряд з прийняттям законів про телерадіомовлення, пресу, назріла необхідність прискореного розвитку приватних електрон­них засобів масової інформації, причому в усій їх різноманітнос­ті. Ряд країн (наприклад Болгарія) активно включилися у так звану «широку міжнародну політичну підтримку дерегулюван-ня», віддаючи перевагу приватному сектору за рахунок держав­ного (зрозуміло, з урахуванням потреб суспільства).

Зазначимо, що дезінтеграція призвела до драматичних наслід­ків, навіть автаркізму, що, безперечно, торкнулося й інформа­ційних процесів (наприклад, розбалансована одна з ефективних систем МІСОН), негативно вплинуло це і на ЗМІ. По-перше, розірвалися традиційні зв'язки між університетами країн Східної Європи, дружні зв'язки студентів (багато років Україна підтри­мувала ці зв'язки з університетами Софії, Кракова, Братислави та ін.). По-друге, стосунки з навчальними закладами західноєв­ропейських країн так і залишились на початковій стадії. По-тре­тє, економічні труднощі у посткомуністичних державах усклад­нили процеси інформатизації суспільства і особливо підготовки кадрів для цієї галузі.

А тому на всіляку підтримку заслуговує розроблений на ка­федрі періодичної преси Інституту журналістики Київського уні­верситету імені Тараса Шевченка проект, що має за мету органі­зувати широке обговорення перспектив розвитку журналістської

25

Теорія журналістики

освіти, інформаціології у країнах Центральної і Східної Європи, сприяти процесам «Схід-Схід». Для цього залучаються провідні східноєвропейські центри підготовки журналістів, дослідження проблем інформаційного забезпечення побудови громадянсько­го суспільства.

Інститут разом із Спілкою журналістів України, Європейсь­кою академією Берліна за сприяння Міжнародної академії інформатизації розробляють також програму «Вільна журналіс­тика у демократичній державі», що спрямована на координацію досліджень у галузі інформаціології, впливу ЗМІ на формування громадської думки, підготовку висококваліфікованих спеціаліс­тів для засобів масових комунікацій.

У зв'язку з цим у підручнику зроблено наголос на кількох важливих моментах:

1. На більш глибоке осмислення й уточнення заслуговує кон­цепція підготовки кадрів — інформаційної еліти.

Цілком у дусі тоталітаризму навчання журналістів — вироб­ників інформації — зводилось до того, щоб навчити майбутнього працівника ЗМІ не самостійно і глибоко мислити, а писати за­мітки, репортажі, нариси. Не випадково у більшості досліджень у країнах Центральної і Східної Європи професіоналізм журна­ліста зводився до побудови композиції і дотримання певного сти­лю. А ще: заучування (особливо у партійних школах) рішень пле­нумів і з'їздів КПРС, промов «вождів» і «вождиків». Звідси пере­кос, неподоланий і донині, в тому числі й деякими нашими вик­ладачами, які вчать, як писати, забуваючи про те, що ж майбут­ній майстер пера скаже людям в умовах інформаційного суспіль­ства, що прийшло на зміну індустріальному й постіндустріально-му суспільству.

Наше суспільство ще називають суспільством інформаційно­го споживання.

У своїй промові у Київському університеті імені Тараса Шев­ченка у травні 1995 р. Президент США Б. Клінтон зауважив, що для кращого використання глобальної економіки у так званій ері інформації необхідно вчитися, вчитися, вчитися.

У більшості розвинених країн у навчальних закладах готують не просто журналістів, а працівників масової комунікації, добре обізнаних із економікою, з інформаціологією. У Німеччині, на­приклад, це здійснюють у 40 центрах (на семінарі у Берліні з цього приводу було роздано довідковий матеріал «Adressen der Aus- und Weiterbildung»). До цього ще треба додати десятки сти­пендій для журналістів (тут існує навіть періодичний довідник

26

Предмет і завдання курсу

(Stipendien fur Jourrialisten-Bediming um Zeitungen und Kontaktad-ressen). У Німеччині, як і в інших країнах Заходу,• готують не тільки репортерів, редакторів газет, журналів, телебачення, ра­діо, але й спеціалістів з реклами й різних інформаційних служб, утому числі зі зв'язків з громадськістю, тобто всебічно підготов­лених журналістів, обізнаних з технологіями інформації, справ­жніх професіоналів інформаційного ринку. Саме такого профі­лю потрібні кадри, які б глибоко орієнтувалися в інформаційних процесах сучасності, добре розуміли, що одним із важелів де­мократичного суспільства є не тільки ринкова економіка, а й відкритий інформаційний простір.

2. У часи глобальних змін у політичній картині посткому­ністичної Європи стає очевидним значення реформи системи осві­ти країн цього регіону. Особливі труднощі виникають у викла­данні журналістики, підготовці професіоналів, які б добре усві­домлювали, що у сучасних умовах ефективність рішень органів державної влади у галузі важливих життєвих проблем суспільст­ва, проведенні економічних, політичних й інших реформ багато в чому залежить від рівня їх правового і науково-інформаційного забезпечення як у рамках світового співтовариства, так і в окре­мих державах, стосовно до їх реальних проблем.

У державах Центральної Європи і СНД викладання журна­лістики, інформаційного забезпечення було найбільш ідеоло­гічно контрольованою галуззю освіти. Нині більшість викла­дачів відчувають труднощі при адаптації до нових умов. У де­яких державах вони просто залишають систему освіти і дуже важко знайти їм заміну. А там, де вони залишаються на своїх місцях, їм бракує підготовки, щоб викладання відповідало вимогам часу.

Інститут журналістики й Європейська академія Берліна, ви­ходячи з рекомендацій Європейського центру журналістики, дій­шли висновку, що один із ефективних шляхів забезпечення у регіоні міцних підвалин демократичного суспільства полягає у допомозі журналістській професійній просвіті у цей непростий період трансформації. Зосередившись безпосередньо на тому, щоб забезпечити викладачів журналістики необхідним інструментарі­єм, Європейська академія Берліна і ЄЦЖ організували на базі Інституту журналістики Київського університету систему пере­підготовки викладачів у рамках програми Європейської комісії «Тасіс».

Нинішні студенти-журналісти значно сміливіші і навіть кра­ще підготовлені, ніж їхні брати і сестри, старші за них лише на

27

Теорія журналістики

кілька років — це завдяки позитивним змінам, що відбулися у системі освіти. Якщо підготовка викладачів буде ще кращою, ефект стане очевидним у найкоротший строк.

Зрозуміло, що участь Заходу у викладанні журналістики має бути інтенсивною, вагомою і ретельно спланованою, але обме­женою в часі (як це було продемонстровано під час семінарів у Європейській академії Берліна). Зрештою самі викладачі у регіо­ні повинні взяти на себе повну відповідальність за те, щоб сту­денти стали саме такими журналістами, котрі необхідні в демок­ратично орієнтованому суспільстві.

Подібні програми необхідно розробляти з урахуванням основ­них потреб і вад викладання журналістики, які нині є у Східній Європі. Це допоможе викладачам.

3. Цілком прийнятним можна вважати розроблений ЄЦЖ проект, який складається з двох частин і завдяки якому виклада­чі журналістики матимуть змогу ознайомитися із сучасною тех­нікою викладання у західних школах журналістики і набуті знан­ня запровадити у навчальний процес. Як уявляється, вступні се­сії мають охопити такі теми:

  • роль засобів масової інформації у демократичному сус­пільстві;

  • характеристика незалежної журналістики;

  • гуманізм інформатизації суспільства;

  • інформаційний світогляд і інтеграція духовного світу особи і суспільства;

  • використання різних моделей викладання журналістики, по­шук новацій, створення нових навчальних планів.

  • Другу частину програми важливо наповнити практичними аспектами журналістського навчання. У семінари доцільно ввес­ти такі теми:

  • практика журналістики;

  • етика засобів масової інформації, кодекс поведінки, відпо­відальність журналіста;

  • теорія комунікації (інформації);

  • виміри громадянського суспільства, політичні рамки, закон.

Безперечно, необхідно уповні оволодіти філософією активно­го викладання. Одним із найскладніших аспектів змін у викла­данні журналістики у Східній Європі є зміна саме стилю викла­дання, незалежно від предмета, який викладається. Просте за­учування та інші пасивні методи навчання стали традиційними у Східній Європі, завдаючи шкоди суспільству, оскільки студенти наслідували той зразок, який нав'язувався їм під час навчання і

28

Предмет і завдання курсу

протягом усього життя. Подібний підхід не личить професії жур­наліста, оскільки він швидко стає на заваді допитливому розуму, а не сприяє його розвитку. Настав час відходити від трьох «з» — зазубрити, "здати", забути.

Предмет і завдання курсу «Теорія журналістики» спрямовані на те, щоб справжній сучасний журналіст умів не тільки виділя­ти головне, а й самостійно мислити, використовувати ідеї, не нав'язані йому, а народжені у результаті власного осмислення подій. Далі: активне співпереживання, сприйняття чужих бід і радощів як своїх. І одночасно уміння написати про них образ­ною, метафоричною, яскравою, переконливою мовою. Дуже важ­лива якість — воля, що змушує працювати у стресових ситуаціях, долати перешкоди.

Щоправда, усьому цьому на одних лише лекціях за програ­мою з фаху не навчишся.

Деякі школи журналістики Заходу одержали назву у відповід­ності до їх природи — авторизовані. Зміст і структура цих шкіл заслуговують на увагу. Назвемо лиш найголовніші їх властивості — у порівнянні з навчальним обсягом пересічного нашого вузу вони мають подвійні навчальні плани. Тобто, якщо у нас вивча­ється до 35 дисциплін, то в авторизованому обов'язкових: 70—75 дисциплін. Поєднана з навчальним процесом і наукова діяль­ність, тобто у його складі є ще й аспірантура. І весь цей навчаль­ний обсяг компактно та органічно засвоюється студентом за ме­тодологією і методикою авторизованої педагогіки (сюди входять наукові дискусії, ділові ігри і системний виклад різних аспектів журналістського професіоналізму і його складових: понять і еле­ментів тощо), як правило, за три-чотири академічних роки, піс­ля чого випускникові присвоюється вища професійна кваліфіка­ція або вчене звання (бакалавр, магістр).

Одна з найголовніших цілей Інституту журналістики — вихо­вати завтрашніх журналістів самостійними, допитливими, зосе­редженими, прямими, одним словом — професійними. Досвід роботи в аудиторіях, під час навчальної і виробничої практики має допомогти їм набути саме таких характеристик. Щоб досяг­ти цього, необхідне партнерство між викладачами і студентами.

У програмі курсу визначено одну з позицій, що сформульова­на так: журналістика як предмет системного вивчення.

Отже, журналістику ми розглядаємо як науку, як мистецтво і як форму масово-інформаційної діяльності значної групи людей у виробництві, політиці, науці і культурі.

29

Теорія журналістики

Журналістика як Мистецтво у журналістиці - це, здебіль-

мистецтво і як наука шого, вміння писати для народу, оволо­діння формами, жанрами і методами ро­боти в газеті, на радіо і телебаченні.

Талановиті журналісти, ефективні методи і форми роботи в однаковій мірі можливі у пресі різних світоглядних напрямів. Але якщо журналістика може бути різною за своїм політичним, ідейним, світоглядним забарвленням, то вона неодмінно має ба­зуватися на загальнолюдських цінностях, сповідувати злагоду й консолідацію у суспільстві. У цьому — спільність цілей різних, засобів масової інформації.

Наука «журналістика» — це вчення про функції і принципи періодичної преси, радіо і телебачення.

У сучасних умовах прогресивна, демократична преса дотри­мується тих принципів, які притаманні ЗМІ в процесі станов­лення громадянського суспільства і національного відродження.

Наука «журналістика» щоденно збагачується творчим досві­дом газет, радіо, телебачення, у діяльності яких все виразніше проступають, розвиваються і поглиблюються такі тенденції, як гласність, об'єктивність, плюралізм, чесність, інформаційна на­сиченість, сенсаційність.

Гласність. Для незалежної газети — це одне з найголовніших завдань. Читачі повинні знати все, що їх цікавить. Не може бути заборонених тем, крім тих, що можуть суперечити існуючим за­конам. Редакція має право вимагати від будь-яких інстанцій інфор­мацію, яка цікавить читачів.

Об'єктивність. Оскільки преса стала незалежною від полі­тичних партій і структур влади, вона має відбивати життя таким, яким його бачать журналісти. Звичайно, кожна творча людина — індивідуальність, і побачене вона пропускає через своє серце і свій розум — у такому розумінні суб'єктивізм можливий. Але в цілому журналісти покликані писати правдиво про те, що ба­чать, не боячись, сподобається це комусь чи ні.

Плюралізм. У десятках тисяч анкет, які заповнюють читачі, вони висловлюються за те, щоб надавати слово в газеті всім існу­ючим політичним партіям і організаціям. Обов'язок преси — показати всю політичну палітру, яка є в реальності. Можна з будь-яких позицій висловлювати і відстоювати власну думку, але не нав'язувати її будь-кому силою.

Чесність. Без цього неможлива повага читачів, якою треба дорожити. Не фальшивити, а відстоювати істину, старатися бути відвертими і відкритими.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


написать администратору сайта