Главная страница
Навигация по странице:

  • Журналістика розслідування

  • Журналістика інтерпретації

  • Точна журналістика

  • Педагогічна журналістика

  • Адвокатська журналістика

  • Журналістика розваг

  • «Нова» журналістика

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница8 из 27
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   27
    Теорія журналістики

    Пошукова журналістика

    Пошукова журналістика виникла в середині минулого століт­тя в Англії. Всім відомо, що журналістика не задовольняється лише роллю передавача інформаційних повідомлень. Йдеться про те, що ЗМІ бажають перевіряти інформацію, піддавати інформа­цію, що надходить, незалежній експертній оцінці, відшліфовува­ти цю інформацію за допомогою додаткових розслідувань. Тут працівники ЗМІ виконують роль кримінального детектива, кот­рий веде слідство. Цей метод полягає у розшуковуванні всіх до­ступних джерел інформації. Формою дегенерації такої журналіс­тики є журналістика чисто негативного висвітлення проблеми, при якому чим більше розшукують, тим більше натрапляють на негативне.

    Журналістика розслідування

    Журналістика розслідування є вищою формою пошукової жур­налістики. Вона прийшла з Америки в кінці XIX ст. і була пере­дусім розроблена Йозефом Пулітцером. її мета полягає в тому, щоб за допомогою політичних викриттів виконувати суспільну функцію критики та контролю. Працівники ЗМІ тут виконують функції охоронців громадських інтересів. Методи, які викорис­товуються, є не тільки ортодоксальними за певних умов, а іноді бувають навіть нелегальними. Завдяки журналістиці розслідування широкій громадськості СІЛА стали відомими факти «Уотергейт­ского скандалу», що призвело до відставки президента Ніксона. Негативним у такій журналістиці є «журналістика смертного ви­року», яка несправедливо засуджує людину.

    Журналістика інтерпретації

    Потреба у роз'ясненні та поглибленні інформаційних пові­домлень через їхні взаємозв'язки, першопричини вимагає пев­ного аналізу, котрий би інтерпретував факти за допомогою різноманітних пояснювальних матеріалів. Роль працівників ЗМІ полягає тут у виконанні функції коментатора, аналітика. Журна­лістика інтерпретації змушує журналістів активно займатися по­яснювальною роботою, висувати власні думки, розставляти суб'єк­тивні акценти, не подаючи при цьому свою позицію як останню інстанцію. Негативною формою такої журналістики є журналіс­тика маніпулювання, користуючись якою працівники ЗМІ ін­терпретують факти, виходячи лише із своїх власних інтересів.

    Точна журналістика

    Говорячи про точну журналістику, необхідно згадати про сус­пільствознавчу журналістику, тому що працівники ЗМІ, які пра­цюють у цій галузі, використовують методи соціології. Вони ви-

    70

    Інформаційний підхід у журналістиці

    конують тут роль дослідників, аналізуючи громадську думку, ро­блячи висновки щодо стану суспільства та створюючи емпіричні банки даних для знаходження фактів, що підтверджуються на­уково. Проблема, щоправда, тут полягає в тому, що дуже мало працівників ЗМІ мають освіту соціолога. Існує також небезпека того, що вони будуть видавати інформацію дуже академічно.

    Педагогічна журналістика

    Ще з доби просвіти, з XVIII ст., існує думка, що журналістика має виконувати функцію освіти та виховання людей. У цьому випадку роль працівників ЗМІ полягає у виконанні функції про­світянина, вчителя. Передусім йдеться про науковий стан речей у світі, котрий, зрозуміло, потрібно пояснювати. Необхідно спро­стити комплексні взаємозв'язки. Це скорочення комплексності, коли переплетіння фактів є дуже складним, повинна передусім вирішувати наукова журналістика. Небезпека полягає у тому, що кожна концепція, котра виступає на сторінках преси із вказу-вальними орієнтирами, може перетворитися на менторську журна­лістику.

    Адвокатська журналістика

    Іноді журналістика повинна заступатися за будь-яку партію, передусім, тоді, коли відома кричуща несправедливість та коли обмежується постачання інформацією соціальних груп населен­ня. Така адвокатська журналістика походить від авторів соціаль­них репортажів у Англії в XIX ст. Таким був «шалений репортер» Егон Ервін Кіш, що працював у Празі. Адвокатська журналісти­ка хоче формувати солідарність у суспільстві. Тут роль працівни­ків ЗМІ полягає у виконанні функції захисника громадських прав. Правда, тут існує небезпека набуття працівниками ЗМІ місіонер-ських звичок.

    Журналістика розваг

    Журналістика розваг концентрується на розповідях про різні історії та події з особисто-конкретною перспективою. Вона хоче розслабляти та розважати споживачів. Роль працівників ЗМІ поля­гає тут у виконанні функції конферансьє та розважальника. Фак­ти подаються ненав'язливо в емоційно-хвилюючому плані. Прав­да, існує небезпека, що концепція гонитви за усім приватним, інтимним може призвести до журналістики обливання брудом.

    «Нова» журналістика

    Під назвою «нова» журналістика мають на увазі літературну журналістику. Це поняття прийшло з Америки, у певній мірі як реакція на суху, дистанційовану англосаксонську журналістику новин. У романських країнах, наприклад Італії або Франції, в

    71

    Теорія журналістики

    слов'янських країнах — Росії або Чехії, без сумніву, також в Ук­раїні, літературна журналістика має давню традицію. «Нова» журналістика хоче досягти гармонії напруження уваги та розва­жання читачів. Методами цього є відхід від сталих форм, певне стилістичне розшарування. Небезпека тут у тому, щоб така жур­налістика не перетворилася на мовну «фікцію».

    Отже, ми з'ясували найважливіші концепції передачі інфор­мації. Наведені концепції навряд чи можна зустріти у чистому вигляді. Більшість ЗМІ обирають поєднання цих концепцій. Якщо всі ці концепції стоять на службі просвіти та гарантування осо­бистих прав кожної людини, емансипації її думки, то тоді ЗМІ розумно використовують своє природне призначення.

    Дещо детальніше зупинимося на ролі ЗМІ у соціальній орієн­тації мас і соціальному управлінні.

    Покликання журналіста визначається характером, природою, суспільним призначенням самих засобів масової інформації.

    Журналістика, як відомо, належить до явищ надбудовного характеру. Будь-яке суспільство має свій базис і свою надбудову. Під базисом розуміють сукупність виробничих відносин, які ста­новлять економічну структуру суспільства. Базис, тобто еконо­мічний лад суспільства, породжує відповідну надбудову — влас­тиві даному суспільству форми суспільного життя, його держав­ний устрій, правові, моральні, художні, філософські погляди, а також організації й установи, в яких здійснюється ця громадська і політична діяльність людей.

    Журналістика як засіб управління соціальними процесами належить до того виду діяльності, в якому реалізується, знахо­дить свій практичний вияв громадська діяльність людей. Засоби масової інформації і відповідно журналістика як певний вид сус­пільної діяльності існували не завжди. Вони з'явилися на певно­му етапі розвитку суспільства. Виникнення преси, а згодом ін­ших засобів інформації зумовлено багатьма факторами і, насам­перед, розвитком продуктивних сил та потребами вдосконален­ня суспільних зв'язків.

    Журналістика відіграє важливу роль в управлінні суспільст­вом. Вона, як уже підкреслювалось, дуже тісно зв'язана з усіма формами суспільної свідомості.

    Відомо, все те, що має, чим багате суспільство, що необхідно для його життя і розвитку, люди створюють своєю працею. Вони вступають у різного роду відносини, утворюють соціальні спіль­ності. Вони керуються в своїй діяльності певними ідеями, нор­мами, принципами. Саме від того, як підготовлені люди для ви-

    72

    Інформаційний підхід у журналістиці

    конання тих або інших виробничих, соціально-політичних і гро­мадських функцій, наскільки вони усвідомлюють характер вирі­шуваних завдань, як вони розставлені та організовані в різних клітинах соціального організму, як вони взаємодіють, наскільки точно узгоджують свої вчинки із суспільними вимогами і при­нципами, нормами права і моралі, передусім залежить успіх справи побудови й нормального функціонування громадянського сус­пільства.

    В умовах становлення незалежної держави особливо необхід­не наукове управління всіма компонентами, всіма ланками сус­пільної системи.

    Людина в суспільстві не тільки суб'єкт, але й об'єкт управлін­ня. Перехідний період, коли панує плюралізм думок, коли виру­ють пристрасті на мітингах, коли емоції переходять усі грані, позначений надзвичайною складністю й відповідальністю. Управ­ління людьми на сучасному етапі, коли порушилися зв'язки еконо­мічного, соціально-політичного і духовного життя, включає ра­ціональну організацію їх праці, виховання їх в дусі загальнолюдсь­ких ідеалів, дотримання загальноприйнятих норм права і вироб­леної віками нашим народом моралі.

    Людина у правовому суспільстві одночасно є суб'єктом і об'єк­том виховання. Виховний вплив на людину здійснюється і в рам­ках всієї соціальної системи і, зокрема, в рамках виховної сфери суспільства.

    Сьогодні іноді доводиться чути сумніви в правомірності самої постановки питання про управління вихованням. Адже йдеться, мовляв, про вплив на свідомість людини і тим самим на її пове­дінку. Чи немає тут деякої аналогії з маніпулюванням свідомістю і поведінкою мас у тоталітарному суспільстві?

    Такі побоювання безпідставні, передусім, тому, що сам харак­тер демократичних перетворень несумісний з маніпулюванням, з примусовим утвердженням їх принципів.

    Мова йде про те, щоб за допомогою соціальної інформації розкрити перед людиною закони її власного буггЯ, основні тен­денції історичного процесу, навчити її самостійно мислити при­ймати правильні рішення.

    Соціальна сфера являє собою складну динамічну систему із специфічним набором компонентів (підсистем), з відповідними суб'єктами і об'єктами управління. Вона зв'язана з іншими сис­темами суспільства — економічною, суспільно-політичною, сі­мейно-побутовою — і породжується, зрештою, економічними відносинами, але в той же час має відносну самостійність, тіль-

    73

    Теорія журналістики

    ки їй властиві специфічні закономірності функціонування і роз­витку.

    Першою підсистемою цієї сфери є сукупність політичних, філо­софських, соціологічних, правових, моральних, художніх та ін­ших поглядів суспільства.

    Друга підсистема в рамках цієї сфери — просвітницько-ви­ховний напрям, який включає освіту, виховання, самовихован­ня. Головним елементом цієї підсистеми є людина.

    Третя підсистема являє собою сукупність наукових, громадсь­ких, дослідних, ідейно-виховних закладів і організацій. Колекти­ви, які в них працюють, займаються виробництвом і відтворен­ням понять про загальнолюдські цінності,

    І, нарешті, ще одна підсистема — це сфера суспільних відно­син, які складаються між людьми в процесі виробництва, відтво­рення понять про загальнолюдські цінності.

    Таким чином, ідеологічні процеси, ідеологічні органи й орга­нізації, ідеологічні відносини — компоненти (підсистеми) ідео­логічної сфери життя суспільства. Кожний з них має свої можли­вості, виконує певні функції.

    Суб'єктом управління соціальною сферою є саме та сукуп­ність громадських рухів, установ та організацій, які виробляють і відтворюють відповідні ідеї і вносять їх у свідомість людей.

    Об'єкт управління — це і саме відтворення ідей, і відносини у процесі цього відтворення.

    Які ж функції управління соціальною сферою і в чому їх спе­цифіка?

    У цілому ці функції не відрізняються від функцій, управління будь-якою іншою сферою розвитку суспільства. Це — пізнання цілей: загальних і конкретних. Це — підготовка і прийняття рі­шень. Це — аналіз результатів.

    Разом з тим управління соціальною сферою відрізняється від управління виробництвом, технікою, технологією.

    У процесі виховання має місце передусім інформаційна взаємо­дія між вихователем і тим, кого виховують.

    Вихователь впливає на почуття та інтелект людини, повідом­люючи їй, доводячи до її свідомості інформацію, змістом якої є соціальна дійсність, прагнучи до того, щоб ця інформація стала керівництвом в її практичних ділах і вчинках.

    Становище, по суті, не міняється, коли мова йде про масові засоби інформації: пресу, радіо, телебачення. І тут у ролі вихова­теля врешті-решт виступає людина, озброєна відповідною інфор­мацією, а в ролі тих, кого виховують, виступають ті, хто сприй-

    74

    Інформаційний підхід у журналістиці

    має її. Щоправда, вплив на свідомість людей тут здійснюється не прямо, а через технічні засоби, проте інформаційний характер взаємодії суб'єкта та об'єкта виховання зберігається.

    Людина, яка формує і передає інформацію, не просто інфор­матор, а саме вихователь, покликаний втілювати глибоку за зміс­том інформацію в яскраві, захоплюючі, доступні слухачеві і гля­дачеві форми. Інформуванню обов'язково повинні бути властиві високі художні та естетичні характеристики, а то цілком можли­во, що той, кого інформують, залишиться байдужим або навіть сприйме інформацію негативно. У той же час, той, кого вихову­ють, не пасивний об'єкт інформування, а активний суб'єкт, який сприймає інформацію через призму свого власного «я» і справ­ляє зворотний інформаційний вплив на вихователя. Оскільки в основі виховної роботи лежить інформація, одним із централь­них завдань управління соціальною сферою є вдосконалення інформаційного взаємовпливу суб'єкта й об'єкта виховання. Ус­пішне вирішення цього завдання передбачає, передусім, високу якість соціальної інформації.

    Коли, де, кого, в чому і як інформувати — чіткі відповіді на ці запитання повинен обов'язково дати орган або людина, які здій­снюють інформаційну роботу. В іншому разі ця робота буде без­успішною,

    Таким чином, журналіст (як і журналістський колектив) — суб'єкт спеціалізованої діяльності по виробництву соціальної інформації, що передається органами преси, радіо і телебачення (виробництво в даному разі розуміється широко, включаючи не тільки вибір об'єкта, збирання фактів, написання матеріалу, але і правку, верстку і т. ін., тобто весь комплекс діяльності журна­ліста, в тому числі й організаторську роботу по збиранню і публі­кації соціальної інформації).

    Діалектика процесу функціонування засобів масової інфор­мації така: журналістські колективи, знайомлячись з програмами діяльності інститутів управління, доводячи ці програми до відо­ма мас, повинні враховувати і ряд факторів, характерних для спе­ціалізованої діяльності з виробництва інформації, впливати на аудиторію з найбільшим ефектом.

    Слід мати також на увазі, що, пропагуючи у пресі програми соціального управління, ЗМІ справляють вплив не тільки на ма­сову свідомість, на громадську думку, але й на соціальні інститу­ти різних рангів і типів.

    Соціальні фактори є визначальними для виконання журна­лістами завдань, поставлених суспільством. їх необхідно врахо-

    75

    Теорія журналістики

    вувати всі в комплексі, а не кожен окремо. Отже, журналіст у своїй роботі, діяльності, в своїй творчості повинен:

    1. Знати і враховувати закономірності функціонування і роз­витку суспільства в цілому і специфіку регіону, в якому функці­онує даний вид чи тип засобів масової інформації.

    2. Знати і враховувати потреби суспільства (в тому числі пот­реби в соціальній інформації) і потреби мешканців даної країни, області, району.

    3. Знати і враховувати роль і місце засобів масової інформації в системі інших соціальних інститутів.

    4. Знати структуру системи засобів масової інформації, яка функціонує в даному регіоні, вміти знайти своє місце в ній.

    5. Знати реальну і потенціальну аудиторію, її інтереси, споді­вання, враховувати їх у своїй діяльності.

    У наш час журналістика — один із могутніх соціальних інсти­тутів освіти і виховання мас.

    Як відомо, суспільство не може існувати, не маючи багатосто­ронньої, точної інформації про дійсність, у тому числі про сферу соціальних відносин. Відчуваючи потребу в одержанні регуляр­ної інформації, воно утворює спеціальні інститути, які надають йому цю інформацію. З іншого боку, ці інститути використову­ють силу інформації з метою впливу на суспільство.

    Для успішного розвитку демократичної держави, досягнення поставлених цілей необхідно, щоб у кожного члена суспільства формувалися правильна соціальна орієнтація і світогляд, які по­винні відповідати певним ідеалам, цінностям і завданням сус­пільства, а також соціальна активність, спрямована на здійснен­ня цих цілей і завдань.

    Таким чином, інститути соціального інформування — преса, радіо, телебачення — одночасно є інститутами виховання по­літичної культури, економічного мислення, які використовують­ся владними структурами в інтересах задоволення потреб суспіль­ства, суспільного прогресу. Саме таким способом засоби масової інформації реалізують цілі соціального управління.

    Сучасне соціальне управління являє собою складну систему різноманітних видів діяльності: а) підготовку і прийняття рішень (включаючи збирання, обробку та аналіз інформації про дійсність), б) доведення рішень до виконавців, в) організацію їх виконання, г) регулювання і коригування, облік, збереження і переробка ін­формації.

    Управлінська діяльність взагалі має, по суті, інформаційну природу. Важливе місце в ній посідають зусилля щодо передачі

    76

    Інформаційний підхід у журналістиці

    інформації населенню. Соціальне управління здійснюється в сфері економічної, господарської діяльності, політики, культури. Воно виконує не тільки функцію прямої організації поведінки людей, їх мобілізації на вирішення тих або інших практичних завдань. Головна мета цієї діяльності — вплив на свідомість людей, на­дання їй бажаних якостей, наближення її до ідеалу, що відпові­дає політичним, культурним й ідеологічним нормам і цінностям суспільства. Саме для цього в суспільстві створюється розгалу­жена система установ освіти і культури. Саме у цьому напрямі передусім діють засоби масової інформації.

    У рамках соціального управління вони вирішують такі завдання:

    1. інформування -— рівень інформованості є важливим факто­ром, що визначає поведінку людей в суспільстві;

    2. виховання — формування в аудиторії ціннісних орієнтацій;

    3. організація поведінки — припинення, зміна або інспіру­вання якої-небудь дії представниками аудиторії, на яку переда­ється інформація;

    4. створення певного емоційно-психологічного тонусу у пред­ставників аудиторії, на яку передається повідомлення. Ефект від­вертання, переключення уваги для відпочинку (спортивні пере­дачі, реклама, тонізуючі матеріали тощо);

    5. посилення, підтримка або послаблення зв'язків між пред­ставниками аудиторії (членами суспільства в цілому або окремих груп), а також між представниками аудиторії, з одного боку, і органами управління (що поширюють дану інформацію), з ін­шого (зворотний зв'язок).

    Безперервність вирішення завдань, пов'язаних з передачею органами управління масової оперативної інформації населенню, а також великий обсяг інформації, яку необхідно передати, вима­гає створення у суспільстві системи, яка реалізує цю діяльність.

    Впливаючи на свідомість людей, коригуючи їх поведінку в ба­жаному напрямі (за рахунок реалізації функції виховання, органі­зації поведінки і спілкування) або готуючи «грунт» для такої пове­дінки (шляхом поширення інформації), система масової інформа­ції виступає як повноправний орган управління. Але разом з тим засоби масової інформації мають свою специфіку, яка визначає їх особливе місце в загальній системі органів управління.

    Головна їх специфіка полягає в тому, що вони не приймають управлінських рішень, отже, не здійснюють власне керівництва тими або іншими соціальними процесами і в цьому розумінні не є керівними органами.

    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   27


    написать администратору сайта