Главная страница
Навигация по странице:

  • Нормативна база діяльності преси

  • Діяльність Ради Європи у галузі засобів масової інформації (ЗМІ)

  • Зміцнення свободи інформації: доступ до інформації, якою володіють державні влади

  • ЗМІ та рівність між жінкою та чоловіком

  • Служби громадського теле- та радіомовлення

  • Розвиток європейського аудіовізуального простору

  • Теорія журналістики


    Скачать 3.15 Mb.
    НазваниеТеорія журналістики
    АнкорAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    Дата20.03.2017
    Размер3.15 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAnatoliy_Moskalenko_Teoriya_zhurnalistiki.doc
    ТипДокументы
    #4005
    страница10 из 27
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   27

    Правові основи Спробуємо охарактеризувати основні

    функціонування ЗМІ принципи прийнятого у листопаді 1992 р.

    Закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» і з'ясувати, як вони співвідносять­ся з нашим минулим досвідом і зі світовою практикою.

    Насамперед цей Закон створює правові основи діяльності дру­кованих засобів масової інформації в Україні, встановлює державні гарантії їх свободи відповідно до Конституції України, Закону

    93

    Теорія журналістики

    "країни «Про інформацію» та інших актів чинного законодавст­ва і визнаних Україною міжнародно-правових документів.

    Головне у Законі «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» — це стаття про свободу діяльності ЗМІ, у якій по суті проголошується ліквідація цензури: «Свобода слова і вільне вираження у друкованій формі своїх поглядів і переконань га­рантуються Конституцією України і відповідно до цього Закону означають право кожного громадянина вільно і незалежно шука­ти, одержувати, фіксувати, зберігати, використовувати та поши­рювати будь-яку інформацію за допомогою друкованих засобів масової інформації.

    Друковані засоби масової інформації є вільними. Забороня­ється створення та фінансування державних органів, установ, організацій або посад для цензури масової інформації.

    Не допускається вимога попереднього погодження повідомлень і матеріалів, які поширюються друкованими засобами масової інформації, а також заборона поширення повідомлень і матеріалів з боку посадових осіб державних органів, підприємств, установ, організацій або об'єднань громадян, крім випадків, коли посадова особа є автором поширюваної інформації чи дала інтерв'ю".

    Законом надається право засновувати друковані засоби масо­во! інформації широкому колу організацій і громадян.

    У ст. 8, зокрема, зазначається, що право на заснування друко­ваного засобу масової інформації належить: громадянам Украї­ни, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності; юридичним особам України та інших держав; трудовим колекти­вам підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів (конференції). Особа, яка заснувала друкований засіб масової інформації, підкреслюється у цій стат­ті, € його засновником. Особи, які об'єдналися з метою спільно­го заснування видання, вважаються його співзасновниками.

    Вчитаємося і в ст. 12 «Заява про державну реєстрацію друко­ваного засобу масової інформації». У заяві повинні бути вказані:

    1. засновник (співзасновник) видання;

    2. вид видання;

    3. назва видання;

    4. мова видання;




    1. сфера розповсюдження (місцева, регіональна, загальнодер-жавна, зарубіжна) та категорії читачів;

    2. програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямо­ваність;

    94

    Нормативна база діяльності преси

    1. передбачувані періодичність випуску, обсяг і формат ви­дання;

    2. юридична адреса засновника, кожного із співзасновників та його (їх) банківські реквізити;

    3. місцезнаходження редакції.

    Реєструючий орган має право зажадати від засновника подан­ня документів, якими підтверджується цивільна правоздатність та дієздатність (паспорт, статут, договір між співзасновниками, договір з правонаступником, довіреність тощо).

    При проведенні державної реєстрації забороняється вимагати від засновника чи співзасновників подання інших відомостей і документів.

    Принципово важливо, як бачимо, що Закон встановлює реєстраційний метод, а не метод дозволу створення засобів масо­вої інформації.

    За своєю значущістю поряд із Законом про власність, цей, очевидно, можна назвати одним із найголовніших законів. Чому? А тому, що обидва належать до розряду так званих конституцій­них законодавчих актів, що визначають основи побудови право­вого громадянського суспільства. Є дві основні свободи. Свобода праці, яка означає, що людина вільна вибирати, де, як і до чого докласти свої зусилля і здібності, щоб максимально реалізувати себе і принести найбільшу користь іншим. Ця свобода пов'язана з різноманітними формами власності. І друга з двох основних свобод людини — свобода її духовного «я», свобода мати, вис­ловлювати, поширювати свої погляди, думки, переконання. Обид­ві ці свободи — економічна і політична — підтримують одна одну, а одна без іншої неповна, неповноцінна.

    З чого починалися похмурі часи нашої післяжовтневої історії? На третій день після більшовицького перевороту, 27 жовтня (10 листопада) 1917 р. за підписом Леніна був опублікований «Декрет про пресу», у якому було записано: мовляв, як тільки новий порядок зміцниться, то усілякі адміністративні впливи на пресу будуть припинені, для неї буде встановлена повна свобода у межах відповідальності перед судом, згідно з найпрогресивні-шим у цьому розумінні законом.

    Це були просто декларативні слова, а на практиці нова влада почала з того, що заткнула рот пресі.

    Одним словом, за всієї різноманітності політичних свобод, свобода преси є головним гарантом конституційності демокра­тичного ладу.

    Які ж умови необхідні для того, щоб Закон про ЗМ1 став ре-

    95

    Теорія журналістики

    ально діючим правовим документом? Потрібні принаймні дві умо­ви. Одна стосується галузі права, інша — галузі моралі, політич­ної культури, професійної етики журналіста.

    Закон функціонує не ізольовано, а у взаємодії з багатьма ін­шими правовими актами, такими як Закони про власність (про що йшлося вище), про громадські організації та ін., які вже при­йняті або будуть прийматися. У кримінальному і цивільному за­конодавствах мають з'явитися статті, що повинні ясно і чітко вказувати, як треба реагувати на порушення Закону про пресу. У самому ж Законі є лише одна стаття (ст. 37. «Спростування ін­формації»), яка передбачає відшкодування громадянину мораль­них збитків.

    Якщо говорити про законодавче забезпечення свободи слова в Україні, його повноту і недостатність, то насамперед зауважи­мо, що найбільш важливою передумовою існування політичних свобод, в тому числі свободи слова, є конституціоналізм. Однак Конституція сама по собі не здатна гарантувати реальний рівень цих свобод. У XX ст. відомо немало прикладів, коли тиранія дія­ла під прикриттям демократичної Конституції.

    Таким чином, лише реально діючий державно-правовий ме­ханізм, основними принципами.існування якого є: влада закону, а не окремих осіб, поділ влади на законодавчу, виконавчу та су­дову, правління конституційних органів, а не окремих індивіду­умів, - може забезпечити можливість реалізації свободи слова.

    Для поглибленого засвоєння нормативної бази діяльності журналістики необхідно звернутися до деяких міжнародних до­кументів, які наводяться нижче.

    Діяльність Ради Європи у галузі засобів масової інформації (ЗМІ)

    (Департамент з прав людини Ради Європи, Страсбург, 1993).

    Міжурядова робоча програма Ради Європи у галузі ЗМІ була прийнята у 1976 р. Але ще до прийняття цієї програми було про­ведено багато міжурядових заходів, які були відповіддю на допо­віді, рекомендації і резолюції Парламентської асамблеї Ради Єв­ропи. Ці документи, так само, як і симпозіуми, організовані асам­блеєю, свідчать про постійний інтерес з боку парламентаріїв до діяльності ЗМІ, які є «важливим інструментом демократії».

    З 1981 р. міжурядова робоча робота Ради Європи у галузі ЗМІ зосередилась у рамках її Департаменту з прав людини.

    96

    Нормативна база діяльності преси

    Керівний комітет із засобів масової інформації (CDMM)

    Комітет Міністрів Ради Європи доручив виконання робочої програми з засобів масової інформації Керівному комітету із ЗМІ, який складається з експертів, що їх призначили уряди країн — членів Ради Європи. У цій роботі також беруть участь Комісія Європейських Співтовариств та представники Парламентської асамблеї Ради Європи. Крім того, Ватикан, Хорватія, Північна Рада Міністрів, організація «Аудіовізуал EVREKA», Асоціація комерційного телебачення Європи (ACT) та Європейська теле-та радіомовна спілка (EBU) мають компетенцію «спостерігача» у Комітеті.

    Робота Керівного комітету з засобів масової інформації (CDMM) спрямована на розвиток співробітництва між країна­ми — членами Ради Європи у галузі ЗМІ з метою подальшого зміцнення свободи поглядів та інформації у плюралістичному демократичному суспільстві, а також вільного обміну інформа­цією та ідеями.

    Керівному Комітету з засобів масової інформації (CDMM) доручено готувати Європейські конференції міністрів щодо полі­тики ЗМІ, які надають можливість уповноваженим міністрам обговорювати питання обопільного інтересу, розробляти дирек­тиви спільної політики стосовно основних проблем та закладати майбутні пріоритети європейського співробітництва у галузі ЗМІ в рамках Ради Європи.

    Засоби масової информацщ демократія та захист прав людини. Європейська конвенція з прав людини (1950)

    Свобода поглядів та інформації, яка лежить в основі діяль­ності Ради Європи у галузі ЗМІ, гарантується Європейською Конвенцією з прав людини (ст. 10):

    1. Кожна людина має право на свободу виявлення поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одер­жувати і поширювати інформацію та ідеї без втручання держави і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування радіомовлення, телебачення або кінопід-приємств.

    97

    Теорія журналістики

    2. Здійснення цих свобод, оскільки воно пов'язане з правами та обов'язками, може бути предметом таких формальностей, умов, обмежень або покарання, які встановлені законом і є необхідни­ми в демократичному суспільстві в інтересах національної безпе­ки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я і моралі, для захисту репутації або прав інших людей, для запобі­гання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримки авторитету і неупередженості правосуддя.

    Зміцнення свободи інформації: доступ до інформації, якою володіють державні влади

    У 1976 р. Комітет експертів з прав людини організував у м. Гра­ці (Австрія) Семінар з питань права на доступ до інформації, якою володіють державні влади. Наступним кроком було прий-у 1981 р. Комітетом Міністрів Ради Європи Рекомендації № R (81) 19, яка привертала увагу урядів країн — членів Ради Європи до бажаності визнання такого права на доступ до інфор­мації. Прогрес, досягнутий у цій галузі та можливості зміцнення права на доступ були розглянуті у березні 1985 р. Європейською конференцією Міністрів з питань захисту прав людини у Відні (Резолюція № 2).

    Декларація Комітету Міністрів Ради Європи про свободу пог­лядів та інформації (29 квітня 1982 р.) є надзвичайно важливою для сприяння політиці свободи інформації на національному та міжнародному рівнях.

    ЗМІ та рівність між жінкою та чоловіком

    У 1984 р. Комітет Міністрів Ради Європи прийняв Рекомен­дацію № R (84) 17 про рівність між жінкою та чоловіком у галузі ЗМІ. Ст. 7 Європейської Конвенції з транскордонного телеба­чення також стосується цього питання.

    Третя Європейська конференція Міністрів з питань рівності між жінкою та чоловіком (21—22 жовтня 1993 p., Рим) була при­свячена темі «Стратегія боротьби з насильством проти жінок у суспільстві: ЗМІ та інші шляхи».

    98

    Нормативна база діяльності преси

    ЗМІ та проблема насильства

    Проблема зображення насильства у візуальних ЗМІ завжди знаходилась у центрі уваги Ради Європи. Цьому питанню була присвячена Четверта Європейська конференція Міністрів, від­повідальних за культуру (травень 1984 p., Берлін). Вироблена на цій конференції Резолюція № V пропонує засоби для врегулю­вання розповсюдження відеоматеріалів, що мають насильниць­кий, брутальний чи порнографічний зміст.

    Цим же проблемам присвячені Рекомендація 996 (1984), Ре­комендація 1067 (1987) Парламентської асамблеї Ради Європи. У відповідь на документи, прийняті Парламентською асамблеєю з цього питання, Комітет Міністрів Ради Європи 27 квітня 1989 р. прийняв Рекомендацію № R (89) 7 щодо принципів розповсюд­ження відеоматеріалів, що мають насильницький, брутальний чи порнографічний зміст.

    Інші аспекти насильства у ЗМІ, такі як можливе використан­ня нових комунікаційних технологій з порнографічною та кри­мінальною метою, також знаходяться у полі зору Ради Європи. Так, Комітет Міністрів у 1992 р. прийняв Рекомендацію R (92) 19 про відеоігри з расистським змістом.

    Питання транскордонних програм мовлення насильницького характеру також порушується у ст. 7 Європейської конвенції з транскордонного телебачення.

    ЗМІ та діти/молодь

    Декілька політичних інструментів, які були прийняті або на рівні Парламентської асамблеї Ради Європи, або на рівні Комі­тету Міністрів Ради Європи, пов'язані з діяльністю ЗМІ стосов­но дітей та молоді. Наприклад, Резолюція (67) 13 Комітету Мі­ністрів Ради Європи присвячена конкретному питанню — впли­ву преси на дітей та підлітків. У Рекомендації № R (84) 3 Коміте­ту Міністрів про принципи телевізійної реклами урядам країн — членів Ради Європи між іншим пропонувалось гарантувати, щоб реклама, адресована дітям, уникала усього, що якось могло за­шкодити їхнім інтересам, а також поважала їхню особистість.

    99

    Теорія журналістики

    Журналістські права та свободи

    Під керівництвом CDMM була утворена група спеціалістів з питань журналістських прав та свобод (MM-S-JF). На основі багатьох політичних документів, вже складених як на Парламент­ському, так і на міжурядовому рівні Ради Європи, група спеціа­лістів розглядає такі специфічні питання, як необхідність гаран­тувати нічим не обмежений доступ до журналістської професії, гарантію справжньої незалежності від політичної влади та еко­номічного тиску, можливу напругу у відношеннях між журналіс­тами та їхніми роботодавцями, доступ до інформації, якою воло­діють державні.влади, захист конфіденційності інформаційних джерел, які використовуються журналістами.

    У своїй діяльності група спеціалістів керується попередньою міжурядовою роботою, яка проводилася Радою Європи у галузі журналістики. У Резолюції № R (74) 26 Комітету Міністрів Ради Європи йдеться про право індивідуума на відповідь у пресі, по радіо та телебаченню. Резолюція 1003 (1993) та Рекомендація 1215 (1993) Парламентської асамблеї Ради Європи стосується питань етики журналістів. Резолюція 428 (1970) та Рекомендація R 582 (1970) Парламентської асамблеї містять декларацію про засоби масової комунікації та права людини.

    Місцеве та регіональне теле-та радіомовлення

    Доповідь про місцеві та регіональні телевізійні станції в Євро­пі обговорювались у Страсбурзі 16—18 жовтня 1984 р. на 19-й Постійній конференції місцевих та регіональних влад Європи (CLRAE). Особлива увага приділялась внеску місцевих та регіо­нальних станцій теле- та радіомовлення у реалізацію демократії та свободи інформації. З цього питання Конференція прийняла рад положень (Резолюція 152 (1984)).

    У 1987 р. в Європі з метою покращення та поширення місце­вого, регіонального та національного телевиробництва був запо­чаткований Приз EVROPA. У рамках Проекту № 10 (Культура та регіони) Рада з культурного співробітництва Ради Європи (CDCC) у листопаді 1990 р. організувала у м. Ліль (Франція) зустріч з питань «Телебачення регіонів Європи». Ця зустріч дозволила майже 400 учасникам ознайомитися з політичними, економіч-

    100

    Нормативна база діяльності преси

    ними та культурними вимірами телебачення у різних європейсь­ких регіонах. Наступним заходом став симпозіум з питань «Пре­си, телебачення європейських регіонів», проведений CDCC у вересні 1993 р. у Кракові (Польща).

    У січні 1993 р. Парламентською асамблеєю Ради Європи була прийнята Резолюція 957 (1991) про ситуацію з місцевим радіо в Європі.

    Європейська Хартія регіональних мов та меншин, прийнята Комітетом Міністрів у червні 1992 p., розглядає у ст. 11 (ЗМІ) при­йняття державами — членами Хартії певної кількості положень, при­значених надати носіям регіональних мов або мов національних меншин на територіях, де використовуються ці мови, можливості доступу до ЗМІ (теле- та радіомовлення регіональними мовами і т. ін.), поважаючи при цьому незалежність та самостійність ЗМІ.

    У березні 1993 р. Постійна конференція місцевих та регіональ­них влад Європи (CLRAE) прийняла Резолюцію 253 (1993) про регіональні виміри Європейського аудіовізуального простору.

    ЗМІ, тютюнові та алкогольні вироби, наркотична залежність

    Продовжуючи роботу, яка проводилася в рамках відбіркового комітету експертів з питань співробітництва з ЗМІ у галузі на­ркотичної схильності та залежності, у жовтні 1986 р. Комітет Мі­ністрів Ради Європи прийняв Рекомендацію № R (86) 14 про вироблення стратегії протистояння курінню, алкоголю та нарко­тичній залежності у співробітництві зі спеціалістами у галузі фор­мування громадської думки та ЗМІ.

    Доступ громадськості до інформації та ексклюзивні права на телетрансляцію основних подій

    Тепер, оскільки телебачення є одним з головних джерел ін­формації для громадськості, здійснення ексклюзивних прав суб'єк­том мовлення у транскордонному контексті може обмежити право громадськості на доступ до інформації в одній або кількох краї­нах, що охоплені суб'єктом мовлення; тому частина громадсь­кості може бути позбавлена ретрансляції основних подій через технічні причини чи бути неспроможною отримати коментарі своєю мовою.

    101

    Теорія журналістики

    Це питання вперше висвітлювалося у Рекомендації № R (84) 22 про використання супутникових можливостей для телебачен­ня та звукового радіо, яка була дана на Першій європейській конференції Міністрів щодо політики ЗМІ та згодом у ст. 9 Єв­ропейської Конвенції з транскордонного телебачення.

    Продовжуючи цю роботу, Комітет Міністрів Ради Європи у квітні 1991 р. прийняв Рекомендацію № R (91) про право на ско­рочення репортажів про основні події, коли ексклюзивні права на теле- та радіомовлення отримані у транскордонному контексті.

    Служби громадського теле- та радіомовлення

    Концепція демократії, захисту прав людини та вільного обмі­ну інформацією тісно пов'язана з поняттям служби громадсько­го теле- та радіомовлення, яка, однак, є предметом гострих дис­кусій у багатьох європейських країнах. Особи, які визначають політику у цій галузі, намагаються з'ясувати майбутнє громадсь­кого теле- та радіомовлення, враховуючи економічні, техноло­гічні та регуляторні зміни. Ці питання розглядалися під час Чет­вертої європейської конференції Міністрів щодо політики ЗМІ, яка проходила у Празі у 1994 р.

    Розвиток європейського аудіовізуального простору

    Намір стосовно введення прямого супутникового теле- та ра­діомовлення (DBC), який був проголошений кількома європейсь­кими країнами та групами країн на початку 80-х pp., став почат­ком міжурядових консультацій та створення плану діяльності Ради Європи у галузі супутникового теле- та радіомовлення.

    Згодом робота CDMM поширилась, охопивши транскордонне телевізійне мовлення, розвиток нових аудіовізуальних програм мовлення та інших важливих питань, що виникають у зв'язку із швидкими змінами в аудіовізуальному секторі. У рамках цієї ро­боти CDMM та підлеглі йому комісії проводять регулярні обміни думками щодо розвитку країн — членів Ради Європи у галузі ЗМІ.

    Подібно до цього проводиться обмін інформацією з питань промислових аспектів ЗМІ, зокрема щодо технічних стандартів (ретрансляції, поширення та прийому).

    102

    Нормативна база діяльності преси

    Телевізійна реклама

    Перший етап діяльності Ради Європи в галузі телевізійної рек­лами був успішно завершений у лютому 1994 p., коли Комітет Міністрів прийняв Рекомендацію № R (84) 3 урядам країн-чле-нів про принципи телевізійної реклами. Ці принципи стосують­ся усієї телевізійної реклами, але особливо тієї, яка передається через супутники. Згодом рекламна робота вже розглядалася у кон­тексті Європейської Конвенції з транскордонного телебачення.

    Спонсорство програм та нові форми комерційного сприяння телебаченню

    Головним змістом роботи Ради Європи у цій галузі є постійне піклування про захист редакційної незалежності суб'єкта мов­лення та його відповідальність за програмні матеріали, що, од­нак, Не перешкоджає розвиткові нових джерел фінансування для суб'єкта мовлення та запобіганню перетворення спонсорства на замасковану форму реклами. Ця діяльність відображена у Євро­пейській Конвенції з транскордонного телебачення.

    CDMM видав загальне дослідження інформації про спонсор­ство програм та нові форми комерційного сприяння телебачен­ню у країнах — членах Ради Європи (див. Додаток G).

    В одному з висновків, прийнятих на Третій європейській кон­ференції Міністрів щодо політики ЗМІ (Нікосія, Кіпр 1991р.), Комітетові міністрів Ради Європи пропонується підтримувати при постійному нагляді розвиток діяльності у галузі реклами, спон­сорства та нових форм комерційного сприяння й фінансування та розробити у разі необхідності відповідні політичні інструменти.

    Використання супутникових можливостей для телебачення та звукового радіо

    У грудні 1984 р. Комітет Міністрів Ради Європи прийняв Ре­комендацію № R (84) 22 про використання супутникових мож­ливостей для телебачення та звукового радіо.

    У цьому документі йдеться про використання прямих теле- та радіомовних супутників (DBS) так само, як встановлених супут­ників для програм, призначених для трансляції програм телеба­чення та звукового радіо.

    103

    Теорія журналістики
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   27


    написать администратору сайта