Главная страница
Навигация по странице:

  • В основі розвитку медикаментозної алергії лежать імунні механізми

  • Псевдоалергічні реакції

  • В патогенезі псевдоалергії

  • Побічну дію лікарських діляють на алергічної і неалергічної природи. Побічна дія неалергічної природи

  • Канцерогенна дія

  • 1частина. 1. Визначення фармакології як науки, її основна мета і завдання


    Скачать 3.5 Mb.
    Название1. Визначення фармакології як науки, її основна мета і завдання
    Дата19.08.2022
    Размер3.5 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1частина.docx
    ТипЗакон
    #648816
    страница13 из 22
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   22

    27. Негативна побічна дія лікарських засобів алергічної природи


    Алергічна реакція — набута надчутливість до ліків, яка виникає в процесі сенсибілізації організму при повторному їх введенні.

    Може виникати на різні ЛЗ, не залежать від дози препаратів, має неспецифічний клінічний прояв у вигляді негайного (важка) та уповільненого (середньої та легкої тяжкості) перебігу та усувається: протигістамінними, імуномодуляторами, протизапальними і судинозвужуюючими засобами та ін.

    В основі розвитку медикаментозної алергії лежать імунні механізми. Найчастіше медикамент міцно зв'язується з транспортними білками (гаптени) антитіл, може змінювати властивості білків деяких тканин, і викликати аутоімунну реакцію на них.

    Уповільнені алергічні реакції проходять з підвищенням температури тіла, появою болю в суглобах, білка в сечі, шумів у серці, різними порушеннями з боку крові та можуть спричинити розвиток аутоалергічних хвороб.Можливість розвитку алергічних реакцій зростає при проведенні повторних курсів лікування.

    Алергічні реакції у відповідь на призначення ліків можуть розвиватися – через 7-12 днів після початку застосування препарату,при повторному лікуванні препаратом алергічна

    реакція може виникати вже після першого його признчення, іноді –після введення засобу вперше, за умови. Що хворий мав контакт із цією речовиною раніше

    Необхідно враховувати що до речовин із подібною хімічною будовою може розвиватись перехресна алергія при наявності алергії на новокаії-не можна призначати сульфаніламідні,дикаії,анестезин.

    Клінічні прояви різноманітні кропивниця,шкірна висипка,ангіоневротичний набряк Квінке, анафілкатичний шок, бронхоспазм,сироваткова хвороба

    Псевдоалергічні реакції — це викликаний ліками патологічний процес, який клінічно подібний до алергії, але не має імунологічної стадії свого розвитку.

    В патогенезі псевдоалергії може брати участь гістаміновий механізм, властивий детергентам, сильним лугам та кислотам, органічним розчинникам, кровозамісникам, бджолиній отруті

    можливе порушення метаболізму ненасичених жирних кислот, і в першу чергу — арахідонової, що має значення при непереносності ненаркотичних анальгетиків . На відміну від алергічних реакцій, їх лікування має специфічний етіотропний та патогенетичний характер, через що виникає необхідність диф. діагностики.

    28. Негативна побічна дія лікарських засобів неалергічної природи.


    Побічну дію лікарських діляють на алергічної і неалергічної природи.

    Побічна дія неалергічної природи може бути:

    • Дисбактеріоз – стан, що характеризується порушенням природного складу мікрофлори шкіри і слизових оболонок. Розвивається в основному при застосуваннні антибіотиків широкого спектру дії.

    • Ульцерогенна дія - побічна дія лікарських засобів, що виражається вутвореннідефектівслизовоїоболонкишлунково-кишковоготракту, або ж провокує рецидиви вже наявної виразкової хвороби. Ульцерогенної дії мають в основному нестероїдні протизапальні препарати (з них в найбільшій мірі аспірин).

    • Гепатотоксична дія . Лікарські речовини можуть викликати пошкодження печінки шляхом безпосереднього впливу препарату або його метаболіту (ізоніазид, індометацин, тетрацикліни).

    • Нефротоксична дія.Лікарські речовини можуть спричинити альбумінурію, гематурію (ртуть, сульфаніламідні: випадання кристалів у сечовидільних шляхах у кислому середовищі сечі.

    • Канцерогенна дія – здатність речовин викликати розвиток злоякісних пухлин

    • Мутагенна – вплив ліків на статеві клітини до заплідненя і в перод розвитоку ебмірона. На відміну від тератогенної успадковується (Цитостатики)

    • Синдром відміни, який розвивається у випадках тривалого застосування і раптової відміни кортикостероїдів, інсуліну, антикоагулянтів, трициклічних антидепресантів, невролептиків, барбітуратів, блокаторів різних рецепторів, клофеліну. Наприклад, у разі раптової відміни β-адреноблокаторів (анаприлін, окспренолол, атенолол та ін.), що застосовують для лікування хворих на гіпертензивну хворобу, може значно підвищуватись артеріальний тиск з розвитком ускладнень.

    • Хіміорезистентність – це нечутливість мікроорганізмів до антибіотиків, що вимагає синтезу нових антибактеріальних засобів.


    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   22


    написать администратору сайта