95 вопросов по политекономии. Закон вартості зміст та функції
Скачать 0.88 Mb.
|
Фактори пропозиції включають:
Саме ці фактори визначають спроможність до економічного зростання. Але слід розрізняти здатність до зростання і реальне зростання по суті, для чого важливим є два наступних фактори. Фактори попиту: для реалізації зростаючого виробничого потенціалу в економіці треба забезпечити повне використання збільшених обсягів всіх ресурсів. А це потребує збільшення рівня сукупних витрат, тобто сукупного попиту. Фактори розподілу: здатність до нарощування виробництва недостатня для розширення загального випуску продукції. Необхідним є також розподіл зростаючих обсягів ресурсів з метою отримання максимальної кількості корисної продукції. Зауважимо, що фактори пропозиції і попиту взаємопов'язані. Наприклад, безробіття уповільнює темпи нагромадження капіталу, зменшує витрати на дослідження. І навпаки, низькі темпи впровадження нововведень та інвестицій можуть стати головною причиною безробіття. 81. Фінанси: зміст, функції. Фінансова система України. Фінанси — це сукупність економічних відносин, пов'язаних з утворенням, розподілом і використанням грошових коштів у господарстві країни. Суб’кти фінансових відносин: підпр.,держ.органи,громад. організац.,члени суспіл-ва Об’єкти фінансових відносин:нац..багатство,вироблений ВВП Функції фінансів:
Фіна́нсова систе́ма — сукупність форм,методів і цілей формуван.розподілу і використ.грош.засобів держ.,господарських суб’єктів і населення. Структура:
Найважливішою ланкою фін.сист.держ. є державний бюджет. Держ.бюджет – централізований грош.фонд,який знах. у розпорядженні уряду. Є основним фін.планом на рік, має силу закону, що затверджується ВР України. 82. Податки: зміст, функції, види. Крива Лаффера. Податкова система України. Особливе місце в фінансовій системі посідають податки – головний інструмент державної економічної політики. Податки – це примусовий платіж до бюджету у порядку то умовах, визнач.законодавством. Функції:
ВИДИ:
Крива́ Ла́ффера — крива, яка характер.залеж.держ.доходів від сер. рівня податк. ставок у країні.Крива показ.наявність оптимал.рівня оподаткув,за якого держ. доходи досягають свого макс. Сукупність загальнодержавних та місцевих податків та зборів, що справляються в установленому Податковим кодексом України порядку, становить податкову систему України. Податкову систему України можна представити у вигляді трьох основних підсистем:
Усі ці підсистеми знаходяться в тісному взаємозв'язку між собою, їх складають одні структурні елементи: прямі податки, непрямі податки, а також інші податки і збори. 83. Економічна природа і функції бюджету. Бюджет - це розпис грошових доходів і витрат держави, підприємства, установи, сім’ї, окремої особи на визначений період. Економічна природа бюджету полягає в тому, що виникає об'єктивна необхідність у розподілі й перерозподілі валового внутрішнього продукту між галузями економіки, верствами населення й територіями з метою підвищення ефективності економіки та добробуту громадян. Сутність ДБ:
Сутність ДБ реалізується через його функції:
84. Суспільне відтворення: суть, види, типи. Безперервне спожив. людьми благ з метою задовол. своїх особистих і виробничих потреб зумовлює необхідн.безперервного відновл. виробництва. Суспіл.відтвор. - безперервний процес вир-ва в межах суспільства. Головними складовими суспільного відтворення є:
Види:просте,розширене,звужене При простому відтворенні в кожному наступному циклі відбувається відновлєння суспільного продукту в незмінних обсягах і такої самої якості. Розширене відтворення передбачає, що виробництво відновлюється у зростаючих масштабах.Матеріальною основою розширеного відтвор.є кількісні та якісні зміни факторів виробництва. Звужене відтворення характеризується повторенням суспільного виробництва в обсягах,що є меншими ніж в попередньому періоді. 85. Циклічність - форма економічного розвитку. Типологія економічних циклів. Циклічність економічного розвитку – це регулярні коливання рівнів ділової активності, при яких зростання активності (виробництва) замінюється спадом, який, у свою чергу, потім замінюється зростанням. Економі́чний ци́кл — періодичне повторення протягом років піднесення і спаду в економіці. Складається з таких фаз: криза, депресія, пожвавлення, піднесення.
В економічній теорії розрізняють короткі (3-4 роки), середні (7-11 років) і довгі (48-57 років) економічні цикли.
86. Держава та її економічна роль. Еволюція поглядів на роль держави. Держава – це сукупність суспільних інститів, що здійснюють публічну владу. Держава в усі часи забезпечує:
Соціально-ек.проблеми,які потребують втручання держави в економіку:
Державне регулювання економіки – це форма цілеспрямованого впливу держави через систему екон.,правов. і адміністр. методів з метою забезпеч. або підтримки тих чи інших ек. процесів. Суб’єкти ДРЕ:
Об’єкти ДРЕ:
Основні цілі ДРЕ:
Еволюція поглядів на роль держави:
87. Національний обсяг виробництва: зміст, показники та методи їх кількісного вимірювання. Обсяг виробництва - кількість виготовленої продукції та виконаних робіт за певний період часу (рік, півріччя, квартал, місяць) на певному рівні (підприємство, об'єднання, галузь, народне господарство в цілому). Показники обсягу виробництва: 1.Валова продукція підприємства - вартість усіх готових виробів і напівфабрикатів, виготовлених у звітному періоді із свого матеріалу і матеріалу замовника за вирахуванням вартості готових виробів і напівфабрикатів спожитих у виробництві. Тобто валова продукція показує тільки кінцеву вартість вироблених товарів і не включає вартість виробів спожитих всередині підприємства. 2.Товарна продукція (Обсяг продукції, послуг) - продукція вироблена для реалізації за межами підприємства. Можна визначити на основі валової продукції, для цього з валової продукції віднімається вартість незавершеного виробництва і напівфабрикатів. 3.Реалізована продукція - продукція відвантажена покупцям і оплачена ними в даному періоді. Реалізована продукція включає частину вартість товаровной продукції попереднього періоду, якщо оплата за неї проведена в поточному періоді. Тому об'єм реалізованої продукції за певний період може бути більше або менше обсягу товарної продукції за цей же період. 4.Чиста продукція - продукція новостворена працею у тій чи іншій сфері матеріального виробництва. Являє собою різницю між обсягом валової продукції і матеріальними витратами (сировина, матеріали, паливо) в цінах кінцевого споживання. ЧП = Валова продукція - Матеріальні витрати Чиста продукція відображає вклад підприємства у створення національного доходу країни, так як враховує тільки додану вартість. 5.Нормативна чиста продукція - показник обсягу виробництва, що визначається за порівнянними (стабільним) нормативам, що відображає суспільно необхідні витрати живої праці на виробництво одиниці продукції. Економічним змістом нормативної чистої, як і чистої продукції, є новостворена вартість. Нормативи чистої продукції (НЧП) визначаються на всі вироби, вироблені підприємствами промисловості, одночасно з оптовими цінами. Методи кількісного вимірювання:
88. Система національних рахунків: зміст, показники, проблеми запровадження в Україні. Система національних рахунків (СНР) — це сукупність показників послідовного та взаємопов'язаного опису найважливіших процесів і явищ економіки: виробництва,доходів, споживання,нагромадження капіталу та фінансів. Ця система застосовується в умовах ринкових відносин. ПОКАЗНИКИ:
ПРОБЛЕМИ:
|