Главная страница
Навигация по странице:

  • Київ – 2005 Караман С.О., Караман О.В.

  • Рецензенти: Плющ М.Я.

  • Практичне заняття № 1 Вступ Роль мови у формуванні і самовираженні особистості 1.

  • Культура мовлення 7.

  • С. О. Караман, О. В. Караман орфоепічний тренінг Завдання і вправи


    Скачать 1.14 Mb.
    НазваниеС. О. Караман, О. В. Караман орфоепічний тренінг Завдання і вправи
    АнкорOrfoepichny_trening_-_kopia.doc
    Дата11.05.2018
    Размер1.14 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаOrfoepichny_trening_-_kopia.doc
    ТипДокументы
    #19124
    страница1 из 24
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24




    С.О.Караман, О.В.Караман

    орфоепічний тренінг
    Завдання і вправи
     Фонетика

     Орфоепія

     Орфографія

     Фразеологія

     Лексикологія

     Стилістика

     Риторика
    Київ – 2005

    Караман С.О., Караман О.В. Орфоепічний тренінг. Фонетика. Орфоепія. Орфографія. Лексикологія. Фразеологія. Стилістика. Риторика. Завдання і вправи: Навчальний посібник. – КМПУ ім.. Б.Д.Грінченка, 2004. – 180 с.
    Посібник укладено відповідно до змісту чинної програми курсу «Орфоепічний тренінг», а також кількості годин, передбачених на його вивчення. Вміщені в ньому завдання і вправи спрямовані на практичну реалізацію системного підходу у вивченні мовних явищ, вдосконалення мовлення студентів, закріплення знань із розділів «Фонетика», «Орфоепія», «Орфографія», «Лексикологія», «Фразеологія».

    Особливу увагу приділено стилістичному аспектові мовлення: різноманітні завдання на вибір варіантних і заміну синонімічними словосполученнями, реченнями.

    Завдання і вправи з практичної риторики доповнюють матеріал у формі довідок, роз’яснень, коментарів та порад.

    Для студентів філологічного факультету.
    Рецензенти:

    Плющ М.Я., доктор філологічних наук, професор (Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова)

    Городенська К.Г., доктор філологічних наук, професор (Інститут української мови НАН України)

    Передмова

    Нині, коли українська мова розширює сферу свого функціонування, зростає увага до культури усного та писемного мовлення. Розмовляти добірною українською мовою стає престижно, приходить розуміння того, що досконале знання мови – важлива професіограма людей різних спеціальностей. Відтак особливої значущості набуває проблема мовленнєвої культури майбутнього вчителя-словесника, яку слід удосконалювати на етапі його професійної підготовки, у період навчання у вищих закладах освіти.

    Філолог повинен володіти живим колоритним україномовним спілкуванням, трактувати мову як «енергію», «діяльність», «духовну силу», мати всебічну мовленнєву компетенцію, що виявляється в нормативності та правильності мовлення.

    Як свідчить практика, у студентів часто виникають труднощі, пов’язані з правильним уживанням слова, його написанням, вимовою, наголошуванням, творенням граматичних форм, лексичною і син­таксичною сполучуваністю тощо.

    Сподіваємося, що різнотипні завдання і вправи, теоретичні коментарі у формі довідок, запропоновані в навчальному посібнику, допоможуть студентам проникнути в найглибші таємниці рідного слова, відчути, що мова – це свято, що завжди з нами.

    Автори

    Практичне заняття № 1

    Вступ

    Роль мови у формуванні

    і самовираженні особистості
    1. Прочитайте, визначте тему, основну думку, дайте заголовок. Доповніть текст влас­ними міркуваннями про формування особистості.

    Особистість узагалі – стиль життя конкретної особи або характерний спосіб реагування на проблеми сьогодення. Мовна особистість – це насамперед інтелект, що найінтенсивніше проявляється у мові і досліджується через мову.

    Інтелектуальні ознаки виявляються після встановлення ієрархії значень і цінностей у моделі світу особи, в її словниковому запасі. Останній визначається національно-культурними традиціями та ідеологією, що панує в суспільстві.

    Національно-культурні традиції становлять базу особистості. Це комплекс рис загальнонаціонального – українського – мовного типу, той не розчинений в історичних перетвореннях залишок у фонології, морфології, синтаксисі, стилістиці, лексиці, семантиці, який можна виділити з урахуванням добре вивчених ... перебудов, що відбулись у мові. Саме ця відома, ядерна, загальнозначуща частина в структурі мовної особистості має виразний відбиток національного колориту.

    ... Глибинна аналогія між мовною особистістю і національним характером є. Вона полягає в тому, що людина засвоює продукт тривалого історичного розвитку і сама є об’єктом передачі з покоління в покоління мовного досвіду. Таким чином, жодне покоління не повинно бути втраченим (А.Грицева).
    2. Прочитайте, передайте ваші міркування з приводу висловлювань українських мовознавців, письменників, педагогів. Поясніть розділові знаки.

    1. Саме державна українська мова об’єднує народ у цілісність минулих, сучасних і майбутніх поколінь.

    І більшість громадян України усвідомили, що без знання державної мови неможливо нині стати повноцінним господарем своєї держави, патріотом України, високоінтелігентною людиною, політиком, державним діячем, кваліфікованим спеціалістом у будь-якій галузі виробництва (Н.Гуйванюк).

    2. Інтелектуальне багатство українського народу – це завжди актуально (В.Стус).

    3. Чим глибше людина пізнає тонкощі рідної мови, тим тонша її сприйнятливість до гри відтінків рідного слова, тим більше підготовлений її розум до оволодіння мовами інших народів, тим активніше сприймає серце красу слова (В.Сухомлин­ський).

    4. Якщо українська мова хоче позмагатися з російською за функціональну сферу, то їй слід позбутися багатьох ознак провінційного етнографізму, завоювати престижні сфери й молодь. Вона має вийти зі стадії скарбуі стати явищем буденним – не празниково-фольклорним, а живою і всеохоплюючою стихією (Б.Ажнюк).

    5. Стислість надає сили мові. Є вислови, які мають властивості променів сонячних, чим більше вони згущені, тим сильніші вони (О.Бен).
    3. Прочитайте. Підготуйте розповідь про значення мови у житті суспільства і вихо­вання особистості.

    Людська мова – надзвичайно складне й багатомірне явище, яке виконує різні функції в суспільстві і психічному житті людей. Насамперед мова є засобом спілкування та виконує пізнавальну функцію. Будь-яка національна мова являє собою енциклопедію людських знань, у якій зафіксовано весь досвід і результати пізнавальної діяльності суспільства, яке нею користується.

    Практична діяльність тісно переплітається з діяльністю людського мислення. Тому зрозуміло, що поступ суспільства неможливий без добре налагодженої системи освіти, без розвинутої науки і культури. “Історія, – писав М.Шумило, – живе в нашій мові, в пісні, слово нам доносить з глибини віків пристрасті, радості, сподівання й горе наших предків. Мова – це душа народу.”

    У життєдіяльності людини спілкування, тобто обмін думками з іншими, є головною умовою її виживання, забезпечує функціонування суспільства та реалізацію освіти, виховання й розвитку особистості. Засобом формування національної самосвідомості кожної особистості є рідна мова. Рівень мовної культури людини відображає її вихованість, інтелігентність, її внутрішній світ. У цьому полягає експре­сивна функція мови: засобом мови ідентифікує (виражає своє “я”) кожна людина у колі інших людей, а весь народ (нація) – у колі інших народів світу.

    Нова система шкільної совіти в Україні ґрунтується на принципах, які забезпечу­ють національно-мовне виховання молоді. Шкільний курс передбачає не лише засво­єння навчального матеріалу, а й виховання національновиховних устремлінь учнів – національної ментальності, національного світобачення, чого можна досягти на використанні міжпредметних зв’язків (мови, літератури, історії, музики і співу та інших).

    Сам факт надання українській мові статусу державної ставить на порядок денний проблему єдності нації. Як слушно зазначила Зіновія Франко, “рідною мовою кожний народ вписує своє ім’я в загальнолюдську культуру, з нею він проходить щаблями поступу, з нею прагне пройти і в майбутнє. І кожному народові властиве намагання прославити свою мову, зберегти її для нащадків”. Головне – нам, українцям, треба відкинути почуття меншовартості нашої мови. І.Огієнко застерігав: Бережіться почуття меншовартості”. Відомий український мовознавець Орест Ткаченко у цьому зв’язку справедливо зазначає: “Міцну українську державу, а тим самим і міцну українську мову побудує лише нерозривне поєднання трьох сутей – національної ідеї, національної економіки, національного закону”. Оскільки кожна окрема особис­тість є творцем загального духовного життя нації, необхідно виховувати людей з високим рівнем самоусвідомлення їх ролі у духовному житті (За матеріалами зб. “Українська мова як державна в Україні”).
    4. Випишіть 5-10 прислів’їв, які відображають особливості українського народу щодо мовної влучності висловлювань, дотепності, розумового глузду й похвали за потяг до науки. Поясніть, які типи речень використано в прислів’ях та які вони за метою висловлення, а за інтонацією?

    5. Доберіть і запишіть вислови І.Франка, Б.Грінченка, М.Драгоманова про виховне значення фольклору, особливо казок, українських народних пісень.

    6. Напишіть коротко про ваше ставлення до української мови і народної пісні та їхню роль у вихованні особистості.

    Культура мовлення
    7. Прочитайте. Про які значення терміна «культура мовлення» ви довідалися з тексту?

    Існує багато обґрунтувань поняття «культура мовлення». Наприклад, Б.Головін пише, що поняття «культура мовлення» має два семантичні аспекти: 1) культура мовлення – це сукупність і система комунікативних якостей мовлення і 2) культура мовлення – це вчення про сукупність і систему комунікативних якостей мовлення. М.Ілляш вважає: культура мовлення – це 1) володіння літературними нормами на всіх мовних рівнях, в усній та писемній формах мовлення, уміння користуватися мовностилістичними засобами і прийомами з урахуванням умов і цілей комунікації; 2) упорядкована сукупність нормативних, мовленнєвих засобів, вироблених практикою людського спілкування, які оптимально виражають зміст мовлення і задовольняють умови і мету спілкування; 3) самостійна лінгвістична дисципліна. Отже, поняття «культура мовлення» має теоретичний і практичний аспект (який не може бути вичерпаний ніколи, бо виявляє себе щоразу для кожного мовця неповторно, не може передбачити всі можливі ситуації функціонування індивідуального мовлення)

    У “Лінгвістичному енциклопедичному словнику” поняття “культура мовлення” визначається як володіння нормами усної і писемної літературної мови (правилами вимови, наголошування, слововживання, граматики, стилістики виражальні засоби в різних умовах.

    Поняття «культура мови», «культура мовлення» вживаються як синоніми в світовому співтоваристві психологів, педагогів, лінгвістів, які традиційно диференціюють ці два поняття. Культура мови вживається для означення текстів-взірців, що містяться у визначних писемних пам’ятках минулого. Культура мовлення, або мовленнєва культура, вживається для того, щоб кваліфікувати відповідний рівень живого втілення мовних засобів у ситуаціях повсякденного масового усного та писемного спілкування (З підручника).
    8. Прочитайте. Чи поділяєте ви думки мовознавця Г.Винокура? Прокоментуйте.

    Культура емоцій, інтелекту, поведінки, спілкування, зовнішнього вигляду, мови й мовлення, відчуття місця і часу – все це складники особистісної культури людини. Бачити, чути, знати – це ще не все. Завершеним буде такий стан особи, коли вона все сприйняте акумулює в інтелектуально-емоційній сутності своєї індивідуальності і вміє реалізувати набуте духовне багатство в реальній об’єктивній даності: в характерологічних якостях, у способах спілкування, в поведінці, у культурі мови, мовлення (Г.Винокур).
    9. Прочитайте. У чому, на ваш погляд, актуальність порушених у тексті проблем? Обґрунтуйте.

    Формування мовної особистості неможливе без знань про довкілля, систему даної мови (її історії, стилістики, у тому числі емоційно-експресивних засобів), а також без наявності мотивів і мети, які зумовлюють використання мовцем усієї цієї сукупності знань. Природа людини завжди буде характеризуватися універсальністю. Тому й мовлення універсальне за своєю природою і безмежне у своїх реальних і потенційних можливостях. Ось чому незліченні мотиви людського спілкування і забезпечують розвиток мовної особистості, керують її поведінкою, зумовлюють відбір нею засобів для досягнення передбачуваних результатів своєї діяльності.

    Самобутність мовної особистості формується мовою, передусім мовою рідною, за допомогою якої людина здобувала перші знання про навколишній світ і про закони, що керують його розвитком. Тобто мовець стане мовною особистістю тоді, коли він знатиме психологію, культуру й етнографію народу, мовою якого він говорить, і коли знання ці будуть органічно пов’язані з його життєвою і розумовою діяльністю, оскільки поряд із спільністю мови, народ визначає спільність культурних цінностей і традицій.

    Мова функціонує не тому, що вона система, а є системою для того, щоб функціонувати, задовольняти комунікативні потреби суспільства на даному етапі і в історичному розвитку (адже оцінити мову без урахування усіх етапів, які вона пройшла, щоб стати тим, чим є сьогодні, неможливо). Мовець повинен прагнути оволодіти всією системою мови, ресурсами усіх рівнів цієї системи: фонетичного, морфемного, лексичного, граматичного, стилістичного (З підручника).
    10. Прочитайте подані нижче тексти. Підготуйте усну розповідь про роль слова в житті людини.

    1. Слово активізує розум і серце, свідомість і волю, почуття і поведінку. Слово перетворює слабку людину в сильну, формує героя, а жалюгідне існування перетворює в титанічне поривання. Без слова й імені не існує взагалі і самого мислення “... молимось і клянемось ми через імена... і не існує кордону для життя імені, немає міри його могутності. Іменем і словами створений і тримається світ... ім’ям і словами живуть народи, рушають з місця мільйони людей” (О.Лосєв).

    2. Слово має неабияку силу. Звернення до себе, до співрозмовника, називання на ім’я збуджує емоційно-вольову й інтелектуальну активність, активізує анатомо-фізіологічні основи світосприйняття, світорозуміння і само розуміння (Е.Фромм).

    3. Слово не тільки вивільнило нас із кайданів тваринного життя, завдяки йому ми збудували міста, створили закони й осягнули мистецтва. Сила його така, що без нього не може виникнути нічого розумного. Слово започатковує всі вчинки і всі наміри (Ізократ).

    4. Слова, озвучені голосом, допомагають позбутись різних хвороб, особливо таких, що пов’язані з депресією, страхами, невпевненістю, переживанням різних комплексів Силою слова можна домогтися не лише зцілення, але й омолодження організму (Г.Ситін).
    11. Опрацюйте статтю О.Сербенської “Феномен звукового мовлення”. Складіть тези.

    Феномен звукового мовлення

    Знать од Бога

    І голос той, і ті слова... (Т. Шевченко).

    Усне мовлення на рівні прагматичному часто зіставляють з писемним, розгля­да­ючи їх як певні різновиди мовленнєвої діяльності, але не завжди беруть до уваги, що мо­ва на письмі ніколи не дорівнює усній ні своїм діапазоном, ні активністю спри­ймання й переймання,1 не завжди усвідомлюють, наскільки інтенсивніше повинна працювати думка, ставати гнучкішою, особливо коли йдеться про публічне усне мовлення. Афо­ристичним став вислів Б.Шоу: “Є 50 способів сказати “так” і 150 способів сказати “ні”, і є тільки один спосіб написати це”. Можливості усного мовлення, яке жи­вить­ся великою енергією духу, відтінюється тональним звучанням, збагачується “мо­вою тіла”2, є настільки феноменальними, що людина спроможна пізнавати хіба що част­ковості, окремі грані цього унікального божественно-людського творіння3, витвору, найскладнішого з усього, до чого людина докладала і докладає зусилля розуму й сер­ця. В усному мовленні надзвичайно різнобічно виявляється людська сутність – психічні особливості, інтелект, світосприймання, спосіб мислення, виховання, здатність називати, оцінювати, контактувати з іншими та впливати на них. Це особливий і надзви­чайно складний вид діяльності людини, який допомагає їй ідентифікуватися зі світом ви­димим і невидимим. В усному мовленні слово не покидає чистої стихії буття, дає прос­тір для вияву його різних вимірів. Як своєрідний вокально-звуковий субкод4 усне мовлення дає можливість максимально чітко висловлювати думку та адекватно її сприймати.
    1 Шевельов Ю. Внесок Галичини у формування української літературної мови. – Львів; Нью-Йорк, 1996. – С.26.

    2 Є всі підстави твердити, що “мова тіла” стає сьогодні об’єктом зацікавлення наукових центрів, а кінесологія окремою дисципліною: Фаст Джулиус. Знак чувства бессловесный; Ниренберг Джеральд, Калеро Генри. Словно раскрытую книгу, прочти человека. – Минск, 1995.- 380 с.; Пиз Аллан. Язык телодвижений. Как читать мысли других по их жестам.- М., 1995.- 257 с.; Дж. Фаст. Язык тела; З.Холл. Как понять иностранца без слов. – М., 1995.– 432 с.; Радевич-Винницький Я. Етикет і культура спілкування. – Львів, 2001. – С.63-83.

    3 Потебня А. Мысль и язык. – К., 1993. – С. 36.

    4 Кочерган М. Загальне мовознавство. – К., 1999. – С.25-26.
    Письмо є вторинним, додатковим щодо усної мови і виникло як спосіб її фіксації. Це лише муміфікований образ усного мовлення. Комунікація в процесі розмови відбувається зовсім інакше, ніж у процесі письма. Говоримо зовсім не так, як пишемо, хоч і говоримо, і пишемо однією і тією ж мовою. До того ж не кожний написаний текст добре сприймається, коли його озвучують, і, навпаки, є чимало прикладів, коли навіть блискучі усні виступи у надрукованому вигляді втрачають свою “блискучість”. Мелодика інтонації, у якій вбачають серце й розум живого мовлення, ритмомелодика, переходи з однієї висотної площини голосу в іншу, цікаві голосові регістри, градації темпу, гра темпоритмів, темброві забарвлення, модуляції голосу, невербальні можливості творити підтекст словесної дії – усе це виявляється лише в усному мовленні. Основою спілкування є усне мовлення. І труднощі мовного спілкування зростають прямо пропорційно до числа тих, хто спілкується. А там, де одна зі сторін є невизначеною множиною, ці труднощі досягають максимуму.

    Коріння усного мовлення – в сивій давнині1, воно сповнене незбагненного таїнства, в ньому багато такого, що, як поетично висловився І.Франко, “відчути треба”, “серцем зрозуміть”. Повністю усвідомити сутність мови в традиційному значенні пізнання ми не спроможні, бо, як слушно вже сказано, люди вмонтовані в мову і не дано нам ніколи з цього вийти і подивитися на явище збоку. Сутність мови, як каже, наприклад, М. Гайдеґґер, можна осягнути настільки, наскільки ми ввійшли в її поле. І неспроможність повного її пізнання можна вважати, на думку мислителя, навіть благом, бо таким чином ми втягуємося у виняткову сферу, де мусимо відчувати себе просто смертними2.

    В історії людської культури чимало фактів, які засвідчують унікальність і велику силу звукового мовлення, усного слова: Христос своє вчення, яке не тільки поширилося по всьому світу, а й, на переконання багатьох авторитетів, стало однією з головних під­валин європейської культури, проповідував живим словом. Тільки після мученицької смерті і чудесного воскресіння апостоли описали діяння свого Вчителя, розвинувши немало його положень. Цілу науку про силу і красу усного мовлення створили античні вчені.

    У нашій культурі, давній, багатій, є чимало прикладів уродженого чуття до краси живого слова. Перекази, легенди, казки, приповідки, примовляння, пісні, думи, колядки, щедрівки, наші молитви свідчать про обдарованість багатьох, переважно безіменних, авторів. У цьому величезному скарбі – мудрість народу, його психологія, своя філософія, ясний вилив серця. У творенні багатьох текстів, як уже відзначали дослідники, відчутний тонко розвинутий “артистичний інстинкт”3. Цей матеріал зібрано, описано, він поповнюється ще й сьогодні.

    1 Академік Л. Булаховський у праці “Походження української мови” (К., 1956) пише: “Виникнення української живої (розмовної) мови... стосується віддаленого від нас часу , у тьмі віків захованих мов і племен...”.

    2 Див., напр., Хайдеггер М. Время и бытие. – М., 1993. – С.272.

    3 Франко І. Bel parlar gentile // Зібр. творів у 50-ти т. – Т.37. – С.11.
    Однак під час збирання матеріалу – і про це говорив ще І.Франко – сам спосіб оповіді, тональність розмови, трактування матеріалу, стилізування фактів збирачі переважно залишали поза увагою. Вчений висловлює резонне застереження: “полюючи” на пісні, казки, вірування, легенди, дослідники не вміли прислухатися до широких, невимушених розмов селянських, фіксувати манеру говоріння. У праці “Вишукане красномовство” вчений аналізує поважну товариську селянську розмову і робить висновок, що інтелігент переважно оповідати не вміє, до цього не привчила його школа та, як вважає І.Франко, “важкий новочасний розвій громадського і економічного життя”1.

    1 Франко І. Bel parlar gentile // Зібр. творів у 50-ти т. – Т.37. – С.10.
    Спосіб ведення товариської розмови, який упродовж віків виробив народ, – це, каже дослідник, типово епічний тон. “Се не логічне сплітання думок у формі пи­тань і відповідей, се барвиста мозаїка довших або коротших оповідань. Один каже одно, другий друге, се викликає у третього якийсь аналогічний спомин і так далі. Такі оповіданнячка, передані живо й барвисто, дають суцільний образ того, про що всі говорять.

    Глибоке знання світової культури, античної літератури дало змогу Франкові провести цікаві паралелі та зробити навіть несподівані висновки: описаний спосіб ведення бесіди бойків має багато спільного з найстарішими зразками пізніших грецьких та латинських письменників, з італійськими новелами ХІІІ-ХІV ст., зібраними під назвою “Книга новинок і гарних панських висловів”. Форма таких новел порівняно зі стилем народних казок, на думку вченого, виявляє ознаки “далеко вищого розвою”. У такому способі ведення розмови він бачить “інтернаціональне добро”, одягнене в національну форму, трактує його як виплід високої духовної праці, яка базується на естетичному чутті, на ясності. Отже, епоха виробляла свій стиль, манеру, своє естетичне мірило для мовленнєвої діяльності. Очевидно, йдеться лише про одну сферу, в якій розвиток української мови мав своє природне русло, – про сферу життя селян. У сфері науки, освіти, в судівництві, у сфері суспільно-політичного життя, у церкві витворювалися свої зразки усного мовлення; їх збирання, вивчення, публікація має сьогодні немаловажне значення для пізнання феномену українського живого слова.

    Реакція українців на спосіб “говоріння”, на манеру ведення розмови своєрідно позначилася на багатьох назвах: говорити, розмовляти, казати, промовляти, балакати, висловлюватися, гуторити, мовити, ректи, глаголити, держати річ, вести річ, бесідувати, бубоніти, бурмотати, щебетати, воркувати, жебоніти, лепетати, цвенькати, просторікувати, белькотіти, варнякати, патякати, ляпати, пашталакати, тараторити, триндіти, папляти, шварґотіти, верзти, подейкувати, тарахкотіти, гугнявити, кидати слова, рикати, мимрити, таляпати, молоти язиком, плескати язиком, баналюки гнути, теревені правити, переливати з пустого в порожнє, точити ляси, слати язик під ноги...

    Цей ряд слів, кількісно доволі значний, – своєрідний вияв особливої уваги до живого мовлення, свідчення потреби схарактеризувати як саму особу, так і її манеру мовлення, відзначити особливості взаємин мовця і слухача, дати штрих до характеристики соціальних відносин між ними, оцінити поведінку мовця, підкреслити нюанси інтонування тощо. Таку багатобарвність живого мовлення помітило поетичне око Олеся Лупія. Він пише у вірші “Розмова”:

    Люди незвичайними стають

    У розмовнім, у грайливім плині,

    Ті спокійні, ті ледь відстають,

    Ті гарячкуваті і невпинні.

    У багатьох дієсловах, наведених вище, звуковий образ своєрідно відтворює манеру говоріння, дає естетичну оцінку актові мовлення.

    Серед дієслів є нейтральні в стильовому плані, є характерні для “високого” чи “низького” стилю, вони неоднакові щодо емоційного забарвлення, функціонального навантаження, мають свої значеннєві відтінки. Іноді відтінки можуть вносити морфеми (повідати – оповідати – розповідати – доповідати; оголошувати -виголошувати – проголошувати; говорити – виговоритися).

    Ряд таких слів можна продовжити, бо в певних професійних групах, у говірках, жаргонах функціонують ще й свої назви. Наприклад, у середовищі журналістів утвердився термін брати інтерв’ю, в деяких говірках уживають слово баяти чи вогорити (як фонетичний варіант до слова говорити), умолодіжному середовищі можна почути ну й сказанув, підемо побазаримо (у значенні “поговоримо про новини”). Іноді слова з інших тематичних груп семантично “довантажуються” і вживаються у значенні “говорити”, наприклад: а він рубанув (“різко сказав”).

    Усне мовлення нерозривно пов’язане з фонологічною організацією, властивою національній мові. Історія людської культури засвідчує одвічне прагнення пізнати феномен звука людської мови, голосу, який, як уважають, є найкращим інструментом, що його створив Господь Бог. Вдячний матеріал для розуміння цього дають міфи, легенди, перекази багатьох народів.

    Для античності, наприклад, усякий тон був живим і тремтливим тілом. Уявлення про тон і звук досягло в античні часи максимально можливого узагальнення, охоп­лювало весь чуттєвий досвід, проймало собою всю картину природи, досягало кос­мічних масштабів і обертало весь світ на сукупність звучних тіл, на музично на­строєну тональну систему, на гармонію сфер. Піфагор та його послідовники твердили, що навіть світ не інакше створений, як за допомогою приємної суголосності1. Отже, була вироблена своя “філософія тональності”2. Вважали, що хоч люди вільні у виборі назви для предмета, але це не воля випадку, не воля анархії: вибір назви обмежено властивостями предмета і властивостями звуків мовлення.
    1 Музична естетика античного світу / Вступний нарис і зібрання текстів О.ФЛосєва. – К., 1974. – С.81, 210.

    2 Журавлев А. Звук и смысл. – М., 1991. – С.6.

    Таїна живої мови, сила і неповторність її звукового ладу, “прив’язаність” до етносу постійно хвилюють мислителів, поетів – людей, здатних найбільше наближатися до пізнання суті слова, осягати глибину суті речей, ловити, як каже І. Франко, тіні “сіттю слова” і повсякчасно перебувати в силовому полі живої мови.

    Наприклад, В. фон Гумбольдт сприймав звук, що виривається з наших грудей, як подих самого буття, підкреслював, що в певних звуках прекрасно втілена “об’єднана енергія народу і в мовців вона “збуджує приблизно однакову енер­гію”1. Сьогодні близькими стають концепції мислителя П.Юркевича, відомого своєю теорією “філософії серця”, який сприймав звук як мову невідомої душі всього, що існує2.

    Велику таємницю бачив у своїй рідній українській мові М. Гоголь. “Дивуєшся дорогоцінності нашої мови, – говорив він, – у ній що не звук, то подарунок, все зернисто, як самі перла”. Він вважав, що слово є іноді цінніше від самої речі. Для багатьох талановитих письменників, тих, що мають особливий дар від Бога “чути” мову, незаперечним є зв’язок рідної мови із землею. Для К.Мотрич вона “з чорнозему, з любистку, м’яти, рясту, євшан-зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі і місяця”, для А. Малишка рідна земля, її природа є найкращими вчителями “мови золотої”. А в Ліни Костенко “слова росли із ґрунту, мов жита. Добірним зерном колосилась нива”.

    Сьогодні про це твердять дослідники, що вивчають проблеми соціоеколопї. В одній із розвідок читаємо: “У зв’язку з тим, що корінний етнос формується дуже тривалий час в однорідному природному середовищі, між ним і цим сере­до­вищем встановлюється гармонія (тут і далі виділення автора. – О.С.). Клі­матичні умови, неповторні навколишні ландшафти, особливості рослин­ного і тваринного світу, гравітаційного та магнітного полів, геохімія підґрун­тя, ґрунту, поверхневих та підземних вод – все це значною мірою впливає на фізичні та психічні властивості етносу, його соціотип, мову, мелос, традиції. Чим глибший етнічний родовід має людина, тим комфортніше почуває себе на своїй батьківщині, менше хворіє, має більшу життєву енергію тощо”3. Литовські вчені дослідили, що складена геофізиками карта електромагнітних полів на території їх держави накладається на карту литовських діалектів з точністю до одного кілометра. Ідея, спочатку тільки філософсько-поетична, закріплюється в науці як аксіома: мова своєрідно “прописана” в цілком певному земному просторі, закріплює людину в певних часово-просторових рамках. Отже, звукова мова має надзвичайно важливе значення – на жаль, ще не зовсім усвідомлене, – в активізації біоритмів національного інстинкту, у зміцненні психофізичної структури національного типу, у мобілізації суспільства на основі етнонаціоналізму.
    1 Гумбольдт В. Избранные труды по языкознанию. – М., 1984. – С.72, 82.

    2 Цит. за: Муравицька М. Лінгводидактика Памфіла Юркевича // Мовознавство. – 1994. – № 6. – С.75.

    3 Бачинський Г. Український шлях у майбутнє // Універсум. – 1999. – № 1-2. – С.26.
    Ще один приклад: у загальній концепції В.Вернадського, яка в науковому пізнанні світу стає сьогодні особливо важливою, звуковому мовленню на рівні макросоціуму відведено значну роль у творенні важливої форми біохімічної енергії, яка, на думку вченого, є енергією людської культури. А звідси висновок – національна культура, її органічний зв’язок з національною мовою вимагають відповідної звукової збалансованості у просторі України.

    Теоретичні засади радянського мовознавства, яке трактувало звук з позицій марксистсько-ленінської філософії1, безапеляційне твердження про те, що “зв’язок між словом – звуковим комплексом і поняттям довільний”2, певним чином припи­нили в Україні наукові пошуки, які б підтвердили те, що фонетика не буває випадко­вою3. У мовознавчих працях радянського часу свідомо уникали, наприклад, розмов на тему про звуковий зміст тексту, про значення звукової форми в мові. Останнім часом ситуація змінюється, і прикладом може бути увага до теорії звукосимволізму4 та фоносемантики5, що порушують проблеми, які сьогодні, на думку О.Журавльова, можуть об’єднати в спільних пошуках зусилля філологів і математиків, психологів і художників, поетів і кібернетиків. Йдеться про пошуки гармонії між звучанням та значенням слова, відповідності між зовнішньою, так званою “матеріальною” формою слова і його значенням.

    На основі великого фактичного матеріалу із застосуванням складних методів та комп’ютерних обчислень дослідники дійшли висновку, що в мові можна виразно простежити тенденцію до фонетичної вмотивованості слова, і в цьому виявляється мудрий лад мови, яка використовує всі можливості для того, щоб значення слова було точним, яскравим.

    Бачимо, з одного боку, що лінгвістика інтегрує в найрізноманітніші науки, з другого – ірраціональні, на перший погляд, думки гуманітаріїв дістають доказову силу і не меншу, ніж досягнення природничих наук. Емпатія стає засобом пізнання.

    Здобутки сучасної техніки, яка забезпечила собі поширення на всій Землі і панування над нею, ввійшовши в усі сфери життя, суттєво трансформуючи їх, втягли в свою орбіту й усне публічне мовлення. Його традиційні форми – повідомлення, виступ, бесіда, лекція, консультація – дістають інше технічне життя. Радіо, телевізія, мікрофон, телефон, а сьогодні вже й комп’ютер диктують свої правила звуковому мовленню, яке, функціонуючи, змінює координати в просторі й часі. Фактор усності набуває інших ознак, змінюється звуковий образ регіонів, країв.
    1 Сучасна українська літературна мова: Вступ. Фонетика / За заг. ред. І.К.Білодіда. – К., 1969. – С.43; Дорошенко С., Дудик П. Вступ до мовознавства. – К., 1974. – С.50-51.

    2 Філософські питання мовознавства. – К., 1972. – С.7.

    3 Прагнучи осягнути таїнство звука людської мови, розкрити можливості радіозвука, цікаві міркування висловлює Й.Померанцев – один з провідних працівників радіо “Свобода”. Див.: Померанцев Й. Стихи. Проза. – К., 1998. – С.7. Переклад його цікавого есею на цю тему у зб.: Телевізійна й радіожурналістика (історія, теорія, практика: погляд у майбутнє) – Львів 1999.-С.252-265.

    4 Кочерган М. Загальне мовознавство. – К., 1999. – С.28, 246 та ін

    5 Журавлвв А. Звук и смысл. – М., 1991; Левицкий В. Семантика и фонетика.-Черновцы, 1973.
    Незаперечним є те, що радіо і телевізія створюють сьогодні мовленнєвий фон, який впливає на мовленнєву поведінку слухачів/глядачів. Через аудіовізуальні засоби люди, особливо діти, підсвідомо засвоюють манеру розмовляти; радіо- і телемовлення передають їм певний мовленнєвий досвід, впливають на рівень розвитку мовленнєвих умінь.

    Українська мова належить до милозвучних, тобто на слух вона наспівна, приємна. Музикальність і наспівність виявляються в акцентно-ритмічній структурі мови, а загалом – в інтонації слова і речення, у ритміці. Національна специфіка мелодики слова, його наспівність ще не були спеціально досліджені, хоч спостереження засвідчують: мелодичний малюнок українського слова зосереджений на другому переднаголошеному й кінцевому складах, що відзначаються найбільшою тривалістю, яка дає час, щоб, як висловлюється Н.Тоцька, “виспівати національну мелодію”. Стає очевидним, що різке скорочення тривалості голосних, силовий характер наголошування (а не напружено-силовий) та будь-які зміщення в ритмічній структурі слова повністю руйнують національну специфіку мелодики.

    В Україні, де тривалий час свою підступну роль виконує чужомовна експансія, де в мисленні значної частини чиновників (та й певної частини громадян) нерозкодовано імперщину і радянщину, де сутужно йдуть справи з виробленням державницької мовної політики і механізму її реалізації, по суті поглиблюється процес деформації звукового простору. Сучасні технічні засоби, серед яких мас-медіальним належить надзвичайно важлива роль, повинні свідомо виправляти такі деформації, творити важливий для національної держави цілісний звуковий образ, усіляко плекаючи неповторність феномену нашого звукового мовлення.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24


    написать администратору сайта