Главная страница
Навигация по странице:

  • Препарати Гідрохлортіазид

  • Спірополактон

  • Р о з д і л 5. ЗАСОБИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА МІОМЕТРІЙ

  • Засоби, що впливають на міометрій

  • 5.1. ЗАСОБИ, ЩО СТИМУЛЮЮТЬ СКОРОТЛИВУ ЗДАТНІСТЬ МА- ТКИ

  • Естрон

  • 5.2. ЗАСОБИ ДЛЯ ПРИПИНЕННЯ МАТКОВОЇ КРОВОТЕЧІ

  • Лекції фармакологія. Фарма лекции. З фармакології для студентів медичних факу


    Скачать 3.61 Mb.
    НазваниеЗ фармакології для студентів медичних факу
    АнкорЛекції фармакологія
    Дата06.12.2022
    Размер3.61 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаФарма лекции.pdf
    ТипДокументы
    #830827
    страница38 из 68
    1   ...   34   35   36   37   38   39   40   41   ...   68
    бензобромарон (нормурат, хіпу-рик),
    аломарон (комбінований препарат алопуринолу та бензобромарону), суль-
    фінпіразон (антуран) та ін.
    Урикозуричний засіб сульфінніпазон (антуран) підвищує екскрецію сечо- вої кислоти нирками. Механізм дії препарату пояснюється конкуренцією з се- човою кислотою за транспортну систему, що ре абсорбує ці сполуки з дисталь- них відділів нефрону. Внаслідок значна кількість сечової кислоти екскре- тується з сечею. При цьому концентрація сечової кислоти в риковому філь- траті підвищується, що створює ризик утворення кристалів. Тому урикозу- ричні засоби треба призначати зі значною кількістю рідини.
    Побічна дія. Диспеитичні розлади, нудота, біль в животі, пронос, аграну- лоцитоз, лейкопенія, тромоцитопенія, анемія.
    Бензромарон – руикозуричний засіб, блокатор ферментної системи епітелію ниркових канальців, що забезпечує омін сечової кислоти та аніонів.
    Внаслідок досягається зниження концентрації сечової кислоти в плазмі крові за рахунок порушення реабсорбції сечової кислоти. Берзбромрон комбінують з алопуринолом.
    Уродан — легкорозчинні у воді гранули з виділенням вуглекислого газу.
    Комбінований препарат, до складу якого входять піперазину фосфат, гексаме- тилен-тетрамін, солі натрію та літію. Сприяє виведенню сечової кислоти зав- дяки підвищенню ЇЇ розчинності (солі піперазину і літію утворюють з сечовою кислотою легкорозчинні комплекси). Певне значення мають зрушення кис- лотно-основної рівноваги. Уродан призначають хворим на сечокам'яну хво- робу, хронічний поліартрит та ін.
    При подагрі та сечокам'яній хворобі застосовують також лікарські засоби, дія яких зумовлена зміщенням рН сечі в бік лужної реакції (головним чином під впливом цитратних йонів), що гальмує утворення і сприяє розчиненню камінців маргуліт, ураліт, блемарен, солу-ран та ін.
    Завдяки спазмолітичній дії сприяють виведенню камінців із сечоводу і ма- ють протизапальні властивості препарати лікарських рослин — екстракт ма-
    рени красильної, оліметин, леспенефрил, авісан, уролесан, трава споришу,
    фітолізин та ін.
    До препаратів, що сприяють виведенню сечових конкрементів, мають протизапальну, спазмолітину, антисептичну дію, підвищують діурез, підкис- люють сечу, належить уролесан (олія піхвова, олія м’яти перцевої, екстракт насіння моркви перцевої, екстракт шишок хмелю, екстракт трави душиці зви- чайної). Препарат виводить акає жовчні конкременти, взагалі, посилює жовчовиділення.
    Подібну дію має гомеопатичний препарат енуран, що містить настойку красавки, настойку полину цвинтарного, кислоту бензойну.

    272
    Препарати
    Гідрохлортіазид (Hydrochlorthiazidum) Таблетки 0, 025; 0, 05 г
    Клопамід (Klopamidum) Таблетки 0, 01; 0, 02 г.
    Фуросемід (Furosemidum) Таблетки 0, 005; 0, 02; 0, 04; 0, 08; 0, 5 г. ампули 1%
    2 мл
    Спірополактон (Spironolactonum) Таблетки 0, 025; 0, 05; 0, 1 г.
    Триамтерен (Triamterenum) Таблетки 0, 05 г (Входить до складу таблеток "Три- ампур-композитум" ("Triampur compositum")
    Манніт (Mannitum) флакони 30, 0 мл флакони 15% 200 мл, 400 мл, 500 мл.
    Алопуринол (Allopurinolum) Таблетки 0,1 г
    Уролесан (Urolesanum) Флакони 25 мл, Сироп 180 мл.

    273
    Р о з д і л 5.
    ЗАСОБИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА МІОМЕТРІЙ
    До засобів цієї групи належать лікарські засоби рослинного, тваринного і синтетичного походження, що мають здатність змінювати тонус і скоротливу активність матки. Лікарські засоби, що впливають на матку можуть мати вплив на тіло і шийку матки (органу, де відбувається внутрішньоутробний ро- звиток плоду). Ця група препаратів має велике значення для збереження вагі- тності, для регуляції пологів, менструального циклу, для зупинки кровотеч в залежності від спрямованого впливу на скоротливу активність і тонус міомет- рію. Ці засоби поділяють на ті, що стимулюють скоротливу здатність міомет- рію, й ті, що знижують його тонус і пригнічують скорочення. Відомо, що ско- ротлива здатність міометрію здійснюється за участю симпатичної і парасим- патичної інервації. В мембранах гладеньких м’язів міометрію є М-холінореце- птори, α-адреноренорецептори та позасинаптичні β
    2
    -адренорецептори, які збу- джуються циркулюючим в крові адреналіном та екзогенними адреномімети- ками. Стимуляція α-адреноренорецепторів і М-холінорецепторів веде до під- вищення скоротливої активності міометрію, а збудження β
    2
    -адренорецепторів має пригнічуючий ефект.
    Скоротлива функція матки забезпечується тонкими нервово-гуморальними механізмами регуляції. Тономоторний ефект реалізується завдяки парасимпа- тичним впливам за участю М-холінорецепторів. Симпатичні впливи активізу- ють тонотропний ефект, тобто підвищення тонусу і готовність до скоротливої реакції. Збудження симпатичної іннервації здійснюється шляхом активації α- адренорецепторів, у той час як β-адренорецептори викликають гальмівний ефект. Скорочення матки стимулює і серотонін.
    Потужними чинниками стимуляції матки є гормональні засоби: гонадотро- пні гормони гіпофіза, естрогени, окситоцин, а також простагландини Е, F

    . До цієї груші належать також інші природні чинники: солі кальцію, глюкоза, ві- таміни.
    Активність матки знижується під час блокади α-адренорецепторів і м-холі- норецепторів, при збудженні β-адренорецепторів, під впливом гестагенів, де- яких електролітів і вітамінів.
    Стимулюють скоротливу активність окситоцин, естрогени, простагландини, а прогестерон та його аналоги пригнічують. Простагландини мають здібність розслабляти і розширювати шийку матки.
    Під час вагітності під впливом прогестерона відбувається розслаблення тіла матки, в пой час як міометрій шийки матки зберігає тонус, що забезпечує збе- реженя вагітності.

    274
    В терміни перед пологами збільшується рівень естрогенів в крові, простаг- ландинів Е
    2
    та F

    , збільшується кількість рецепторів для окситоцину. Саме простагландини та окситоцин викликають початок пологової діяльності, спри- яють вираженим скороченням міометрію (схваткам), після пологів сприяють підвищенню тонусу міометрію. Їх вплив після пологів веде до інволюції (зме- ншення розмірів) матки і до зупинки післяпологових маткових кровотеч.
    Перша або друга група регулюючих чинників переважає залежно від тер- міну вагітності, фази менструального циклу, функціонального стану матки.
    Порушення природної регуляції потребує застосування лікарських речовин, більша частина котрих належить до природних метаболітів. Введення цих ре- човин компенсує їх дефіцит у жінки.
    Класифікація засобів, що стимулюють скорочення міометрію, пов'язана з характером скорочення матки, яке вони викликають, і показанням до призна- чення.
    Важливе значення має період пологової діяльності:
    I — період розкриття і розслаблення шийки матки;
    II — період вигнання — народження дитини, завдяки ритмічним скорочен- ням матки, а також координованим узгодженим скороченням черевної стінки й тазового дна (перейми, потуги).
    III — вигнання плаценти.
    Кожна фаза у випадках патологічних зрушень потребує призначення спеці- альних лікарських засобів.
    Засоби, що стимулюють скоротливу здатність матки, можна розділити на дві групи як за характером дії на матку, так і за використанням їх у медичній практиці.
    Засоби, що впливають на міометрій
    І. Засоби, що стимулюють скоротливу здатність матки.
    1. Засоби, що стимулюють пологову діяльність (викликають ритмічні ско- рочення матки): простагландин Р

    , простагландин Е, окситоцин (2-5 ОД), ес- трон, кислота аскорбінова та вітаміни групи В, прозерин,солі кальцію.
    2. Засоби для зупинки маткової кровотечі (викликають тетанічне скоро- чення матки та підвищують її тонус): котарніну хлорид, ергометрину малеат, ерготаміну гідротартрат, ерготал.
    II. Засоби, що знижують тонус матки і пригнічують її скорочення: холіноб- лока-тори (атропіну сульфат); бета-адреноміметики (ізадрин, салбутамол, пар- тусистен, гексопреналін); засоби для наркозу (діазоту оксид, натрію оксибути- рат); транквілізатори (сибазон); гормональні речовини — гестагени (прогесте- рон); вітаміни (токоферолу ацетат); магнію сульфат.
    5.1. ЗАСОБИ, ЩО СТИМУЛЮЮТЬ СКОРОТЛИВУ ЗДАТНІСТЬ МА-
    ТКИ
    Це група засобів різного походження, які викликають і стимулюють ритмі- чні скорочення матки.

    275
    Засоби цієї групи використовують для збудження пологів (простагландини, окситоцин) і для активізації скорочень матки у випадках слабкої пологової ді- яльності.
    Провідне місце в механізмі скоротливої функції матки належить простаг-
    ландинам (ПГ). Це похідні ненасичених жирних кислот, що мають ланцюжок
    із 20 атомів вуглецю і циклопентановий радикал. Вони містяться в яєчниках, міометрії, менструальній крові. У кінці вагітності рівень ПГ різко підвищу-
    ється. Синтез ПГ із фосфоліпідів контролюється статевими гормонами. ПГ по- легшують адренергічну передачу і збільшують рівень ацетилхоліну в крові.
    Простагландини Е
    2
    та F

    мають виражений стимулюючий вплив на матку, ви- кликають ритмічні скорочення. Підвищують тонус міометрію на всіх термінах вагітності. Вони сприяють відкриттю шийки матки і відрізняються від інших препаратів, які підвищують скоротливу активність. Це є підставою для приз- начення цих препаратів у ІІ триместрі вагітності для переривання пологів за медичними показаннями фармакокінетики. Простагландини Е
    2
    та F
    2α швидко метаболізуються в судинах легенів, нирках, селезінці, в жировій тканині, в ки- шечнику. Приблизно 97% введеної дози зникає з плазми через 90 с.
    Фармакодинаміка. ПГ-F

    (ензопрост, динопрост) пригнічує функцію жов- того тіла і блокує синтез прогестерону, підвищуючи цим рівень естрогенів у співвідношенні естрогени / прогестерон. Відбувається сенсибілізація міомет- рію до окситоцину, підвищується активність окситоцинових рецепторів. Та- ким чином, ПГ, синтез яких залежить від естрогенів, підсилюють їх ефект і сприяють утворенню пологової домінанти.
    ПГ-F

    викликає стимуляцію як поздовжнього (підвищення тонусу), так і ко- лового (зростання частоти скорочень) м'язових шарів стінки матки. Перше скорочення виникає, коли настає межа еластичності м'язових волокон та їх здатності до розтягування. Поряд із скороченням тіла матки ПГ-F

    сприяє ро- зслабленню м'язів шийки матки, забезпечуючи їх координовану діяльність і народження дитини.
    Простагландини групи Е (ПГ-Е
    1
    і ПГ-Е
    2
    ) (динопростон та ін.), викликають двофазну реакцію міометрію: у невеликій дозі — стимулюють, у надмірній — гальмують скорочення. У разі поєднаного призначення переважає стимулюю- чий ефект.
    Показання: збудження і стимуляція пологів, переривання вагітності (в біль- ших дозах).
    Побічна дія простагландинів виявляється диспепсичними явищами (нудота, блювання, пронос), підвищенням проникності стінки судин. ПГ-F

    сприяє підвищенню спазму бронхів, особливо у хворих на бронхіальну астму, викли- кає тахікардію, звужує судини легень. Підвищена доза його може викликати артеріальну гіпертензію. Підвищення артеріального тиску спостерігається в великих дозах. Препарат також викликає аритмію. ПГ-Е
    2
    (динопрост, простий
    Е
    2
    ) розширює бронхи і судини легень, знижує артеріальний тиск.
    Динопростон (ензипрост Е, дінопробіостон, препідил, просин Е) е синтети- чним аналогом простагландину Е
    2
    . На відміну від динопросту розширює

    276 бронхи, судини легенів, знижує артеріальний тиск. Також стимулює роботу кишечнику.
    Показання див. Динопрост.
    Побічна дія: нудота, блювання діарея, підвищення температури (стимуляція центру терморегуляції в гіпоталамусі, головний біль, лихоманка, гіпотензія).
    Активним засобом збудження і стимуляції пологів є окситоцин.
    Фармакодинаміка. Механізм його дії полягає у взаємодії з рецепторами пла- зматичної мембрани клітин міометрію, стимуляції аденілатциклазної системи, підвищенні внутрішньоклітинного вмісту Na
    +
    , Са
    2+
    , виникненню і поширенню потенціалу дії. Окситоцин у помірній дозі (3-5 ОД) викликає ритмічні скоро- чення матки, що сприяє вигнанню плода. Проте підвищення дози до 10 ОД викликає не тільки почастішання і підвищення інтенсивності переймів, а й не- бажаний ефект підвищення внутрішньоматкового тиску, що може призвести до порушення плацентарного кровообігу. Окситоцин сприяє вивільненню ла- ктогенного гормону передньої долі гіпофізу, підвищенню секреції грудного молока, стимулює міоепітеліальні клітини протоків молочних залоз, підвищує виділення молока.
    Показання. Стимуляція виділення молока у годуючих жінок (можливе при- значення у вигляді спрею).
    Побічна дія. Підвищення артеріального тиску, аритмії, брадикардія (у ма- тері і плоду), гіпотензія, шок, нудота, блювання, алергічні реакції, бронхос- пазм, гіпертонус матки, відторгнення плаценти.
    Окситоцин треба вводити дуже повільно крапельно, пильно наглядаючи за станом жінки. Застосовується також таблетована форма окситоцину — деза-
    мінокситоцин для защічного введення (150 ОД) або за внутрішній матковий зів (12,5 ОД). Дімокситоцин (дезамінокситоцин) має більшу активність, ніж окситоцин. Випускається у вигляді трансбукальних таблеток, що добре всмо- ктуються з слизової оболонки порожнини роту. Призначають при слабкості пологової діяльності, для прискорення післяпологової інволюції, для стимуля- ції лактації.
    Раніше призначали для стимуляції пологів та зупинки кровотеч пітуітрин
    (водний екстракт задньої долі гіпофізу худоби) та гіфотоцин (препарат задньої долі гіпофізу великої рогатої худоби, що переважно містить окситоцин). В зв’язку з наявністю вазопресину препарати підвищували артеріальний тиск.
    Адемол є синтетичним засобом, що підвищує скоротливу активність міоме- трію і має транквілізуючу та анальгезуючу дію. Механізм дії обумовлений β- адреноблокуючим, гангліоблокуючим, кальціймодулюючим, антихолінесте- разним ефектом.
    Фармакокінетика. Адемол швидко всмоктується з підшкірної клітковини і м'язів після парентерального введення, екскретує головним чином з сечею.
    Показання. Первинна і вторинна слабкість пологової діяльності, гіпо- атоні- чні акушерські кровотечі, стимуляція пологів, визначення готовності до поло- гів.
    Побічна дія. Можлива короткочасна (протягом 1-2 хв) гіпотензія. При пере- дозуванні спостерігається пригнічення ЦНС, порушення координації рухів,

    277 фібриляція окремих груп м'язів, генералізовані судоми, що вимушує призна- чати форсований діурез, ентеросорбцію, симптоматичну терапію.
    Естрон (фолікулін) та естрадіолу дипропіонат призначають під час поло- гів для підвищення активності окситоцину (гальмування окситоцинази й сен- сибілізації окситоцинових рецепторів).
    Для поліпшення енергетики скорочень міометрію вводять внутрішньовенно
    глюкозу (40 % розчин) і стимулятор скорочень — кальцію хлорид (10 % роз- чин), що викликає інактивацію гальмівного білка — тропоніну, а також сприяє взаємодії окситоцину з його рецепторами під час скорочення матки.
    Стимуляція пологової діяльності реалізується також за допомогою медіато- рно-активних засобів – прозерину, що активізує накопичення ацетилхоліну, та
    анаприліну, бета-адреноблокатора, який сприяє скороченню гладеньких м’язів внутрішніх органів.
    Рицинова олія послаблювальний засіб, що зумовлює стимуляцію тоно- моторної функції матки.
    Допоміжний ефект викликають вітамінні препарати. Аскорбінова кисло-
    та підвищує дію естрогенів (сприяє утворенню естрадіолу), тіаміну бромід — ацетилхоліну (усуває гальмування холінацетилази і знижує активність холіне- стерази).
    У сучасній медичній практиці використовують комплексний підхід до сти- муляції пологової діяльності.
    Поширені різноманітні схеми введення у певній послідовності препаратів з різними механізмами дії. Треба мати на увазі, що чинники хронофармакологі- чного характеру, дія яких ґрунтується на особливості біоритмів пологової дія- льності (акрофаза метаболічних змін в організмі жінки), можуть значно підви- щувати лікарський ефект.
    5.2. ЗАСОБИ ДЛЯ ПРИПИНЕННЯ МАТКОВОЇ КРОВОТЕЧІ
    Це група лікарських речовин рослинного, тваринного і синтетичного похо- дження, які викликають тонічні, спастичні скорочення матки.
    Судини матки розташовані між волокнами міометрію, тому в разі тривалого скорочення його вони перетискуються і кровотеча зупиняється.
    Найефективнішими засобами цієї групи є алкалоїди маткових ріжків, що містять алкалоїди, похідні лізергінової кислоти.
    Алкалоїди поділяють на 3 основні групи: ерготаміну (ерготамін, ергозин); ерготоксину (ергокристин, ергокорнін, ергокриптин); ергометрину (ергомет- рин, ергометринін). Алкалоїди маткових ріжків безпосередньо діють на міо- метрій, викликаючи його скорочення.
    Найефективнішим є ергометрин (у вигляді ергометрину малеату — (3- пропа-ноламіду лізергінової кислоти малеат), який діє швидше й інтенсив- ніше, ніж інші алкалоїди. Позитивною рисою ергометрину є також те, що він не має –альфа-адреноблокуючої дії, властивої іншим двом групам. Тривале за- стосування препаратів маткових ріжків, особливо ерготаміну та ерготоксину, призводить до спазму судин і ушкодження ендотелію. Розвивається хронічне

    278 отруєння — ерготизм, який виявляється у двох формах: гангренозній і судом- ній.
    Похідні лізергінової
    КИСЛОТИ частково виділяються з організму жінки разом з грудним молоком. Тому тривале їх застосування може негативно відбитись на здоров'ї дитини, яку годує жінка. Саме через це ергометрин та інші препа- рати маткових ріжків для прискорення інволюції матки треба призначати обе- режно.
    Показання: кровотеча після пологів, маткова кровотеча, не пов'язана з поло- гами (метрорагія, кровотеча після аборту), потреба прискорення інволюції ма- тки (нетривалої) .
    Гостре отруєння матковими ріжками та алкалоїдами, що отримують з них, проявляється психомоторним збудженням, психічними розладами, судомами, нудотою, блюванням, проносом, тахікардією.
    Допомога. Призначають протиблювотні засоби, М-холіноблокатори, анти- коагулянти, судинорозширювальні засоби. Допоміжним засобом для зупинки маткової кровотечі є окситоцин у підвищеній дозі — близько 10 ОД, що приз- водить до тривалого скорочення матки, і це може сприяти утворенню тромбу.
    Допоміжну роль при кровотечах в післяпологовому періоді відіграє також
    1   ...   34   35   36   37   38   39   40   41   ...   68


    написать администратору сайта