Главная страница
Навигация по странице:

  • Усні вправи сприяють розвитку логічного мислення, пам’яті, мовлення й уваги учнів. Вони динамічні й не потребують витрат часу на ведення нотаток.Письмові вправи

  • Метод літературної бесіди

  • 3.8.2. Прийоми навчання Прийом навчання — це спосіб реалізації методу, його складова частина, деталь, елемент, окремий крок у пізнавальній діяльності, 92

  • Розділ 3. урок як основна форма організації навчання літератури

  • Прийом коментованого читання

  • Інші засоби навчання та їх функції

  • Технічні засоби навчання (ТЗН) ( див. розділ 3.13 )

  • 3.9.1. Формування мотивації учнів Мотив навчання

  • Компоненти мотиваційної сфери

  • 185_kucinko_profesi Професійний довідник учителя літератури. Видавнича група "Основа"


    Скачать 1.9 Mb.
    НазваниеВидавнича група "Основа"
    Дата17.09.2021
    Размер1.9 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файла185_kucinko_profesi Професійний довідник учителя літератури.pdf
    ТипКнига
    #233223
    страница6 из 37
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   37
    тематичний тезаурус
    ™
    — упорядкування комплексу базових по- нять із розділу або теми;
    матриця ідей
    ™
    — порівняння характеристик однорідних предме- тів, явищ у працях різних авторів;
    графічний запис
    ™
    — складання схем, діаграм, графіків за тек- стом підручника.
    Щодо роботи з підручником, то вчитель повинен удаватися до різноманітних форм роботи з підручником на різних етапах робо- ти. Основна позитивна якість методу роботи з книгою — це мож- ливість для учня багаторазово обробляти навчальну інформацію в зручному саме для нього темпі й у зручний час.
    Наочні методи — демонстрація, ілюстрація, самостійне спосте- реження, вправи, творчі або графічні роботи, проекти* (див. розді-
    ли 3.20; 4.3).
    Демонстрація
    — наочно-чуттєве ознайомлення учнів з явища- ми, процесами, об’єктами в їх природному вигляді, яке використо- вують для розкриття динаміки явищ, що вивчаються, а також для ознайомлення із зовнішнім виглядом предмета, його внутрішньою будовою тощо. При цьому увага учнів концентрується на суттєвих властивостях предметів, явищ, процесів. Значну дидактичну цін- ність має демонстрація реальних предметів.
    Демонстрація — це синтез словесних (розповідь, пояснення) та наочних прийомів, пов’язаних із демонстрацією діафільмів, кіно- фільмів, відеофільмів, приладів, дослідів, технічних пристроїв тощо.
    Ілюстрація
    — показ і сприймання предметів, процесів і явищ у їх символічному зображенні: карт, плакатів, портретів, фотогра- фій, малюнків, схем, репродукцій тощо. Методи демонстрації та
    ілюстрації використовуються у взаємозв’язку.
    Практичні методи
    — повторне (багатократне) виконання розу- мової або писемної дії з метою поглиблення знань і вироблення відповідних навчальних вмінь і навичок. Їх застосовують на різ- них етапах навчального процесу під час вивчення всіх предметів.
    Усні вправи
    сприяють розвитку логічного мислення, пам’яті, мовлення й уваги учнів. Вони динамічні й не потребують витрат часу на ведення нотаток.
    Письмові вправи
    використовуються для закріплення знань
    і вироблення вмінь і навичок письма. Використання їх сприяє роз- витку координації руху, загальної культури писемного мовлення та самостійності в роботі.
    * У сучасній методиці метод проектів нерідко визначають як проектну технологію (за суттю це те саме).

    90
    Розділ 3. урок як основна форма організації навчання літератури
    Суть
    графічних вправ
    полягає у виконанні малюнків. Їх вико- нують зазвичай одночасно з письмовими вправами і розв’язу ють
    єдині навчальні завдання. Їх застосування допомагає учням кра- ще сприймати, осмислювати й запам’ятовувати навчальний ма- теріал. Залежно від повноти знань графічні роботи можуть мати відтворювальний або творчий характер.
    Щодо методів опанування літератури, розглянемо класифіка- цію, що логічно випливає із класифікації, розробленої вченим- методистом М. Кудряшовим, і загальнопедагогічну класифікацію
    Ю. Лернера та М. Скаткіна [47, с. 190].
    Метод творчого читання
    [74, с. 162] — читання художнього тексту на кожному етапі вивчення художнього твору (читаються окремі твори або уривки з них). Формулюючи мету читання, учи- тель повинен мати на увазі поглиблене сприйняття твору ми стец- тва та його художньо-естетичні завдання. Досягнувши результа- тивності в сприйнятті читання, можна розраховувати на сталий
    інтерес до читання, що є основою літературної освіти. В остаточ- ному підсумку мета методу творчого читання полягає в активіза- ції художнього сприймання та художніх переживань.
    Після завершення читання твору доцільно розпочати еври- стичну бесіду, спрямовану на поглиблене розуміння художнього тексту.
    Евристика
    — сукупність прийомів дослідження й навчання за допомогою навідних запитань. Ефективність цього методу за- лежить від підготовленості учнів і продуманої вчителем системи творчих завдань і запитань. [74, с. 169, 171].
    Метод літературної бесіди
    — різновид евристичного методу.
    Літературні бесіди як метод вивчення літератури розвивають са- мостійність учнів, інтерес до наукової роботи, формують навички самостійної праці з літературними джерелами, здатність аналі- зувати й узагальнювати матеріал, уміння викладати свої думки й відстоювати їх у словесних дебатах, критично ставитись до ви- ступів своїх товаришів тощо. Як слушно зазначає О. Богданова, літературні бесіди стали чи не першою спробою врахувати індиві- дуальні особливості учнів у процесі вивчення літератури.
    Залежно від того, яка роль у ній відводиться учителеві, а яка — учням, літературні бесіди можуть бути такими:
    бесіда за заздалегідь поставленими запитаннями — учитель
    ™
    пропонує учням систему запитань, щоб допомогти їм самостій- но розібратися в художньому творі, знайти в тексті необхідні докази на підтвердження своїх висновків (якщо потрібно — цитати), підготуватися до колективної бесіди в класі. Частина

    91
    методи, прийоми та засоби викладання літератури
    запитань призначається окремим учням — творчій групі, а ре- шта — всьому класу;
    вільна бесіда — учитель не пропонує учням запитань. Учні по-
    ™
    винні добре орієнтуватися в художньому тексті, а бесіда прово- диться за запитаннями, які виникають у процесі обговорення.
    Вільна бесіда не позбавлена системності. У вчителя має бути розроблений план-конспект такого уроку, де визначено спря- мованість бесіди та її остаточні висновки. Під час бесіди вчи- тель підтримує запитання, пропоновані учнями, допускає пев- ні відхилення від плану [74, с.1 71].
    Дослідницький метод
    — аналітична робота, що вчить учнів на- уково розглядати художній твір, аналізувати, ретельно студіюва- ти. У середніх класах учитель застосовує лише окремі елементи цього методу; у старших класах передбачається вже всебічне його застосування. Критичне опанування художніх творів, наукових або науково-популярних книжок і статей у процесі роботи над пев- ною темою набуває характеру дослідження.
    Репродуктивний метод
    — відновлення та відтворення усього, що зберегла пам’ять. Головна мета цього методу — дати учням знання в готовому вигляді й зорієнтувати їх зусилля на запам’ятовування відповідної інформації. Тому в методичній літературі його назива- ють викладацьким, або репродуктивно-твор чим. Реалізується він за допомогою прийомів, спрямованих на стимуляцію навчальної діяльності учнів.
    Компаративний метод
    вивчення літератури — це «порівняль- не вивчення фольклору, національних літератур, процесів їх вза-
    ємо зв’язку, взаємодії, взаємовпливів на основі порівняльно-істо- рич ного підходу (методу)» [54, с. 369]. Отже, поняття компара- тивістики тісно пов’язане з поняттям взаємовпливів. У сучасній компаративістиці актуальними є питання генетично-контактних зв’яз ків і типологічних відповідностей у різнонаціональних літе- ратурах.
    У процесі вивчення історії світової літератури компаратив- ний метод виконує декілька функцій. Він синтезує попереднє конкретно-історичне вивчення окремих національних літератур, узагальнює його результати, виявляє певні загальні закономірно- сті розвитку літератур, що зіставляються, і їх відмінності.
    3.8.2. Прийоми навчання
    Прийом навчання
    — це спосіб реалізації методу, його складова частина, деталь, елемент, окремий крок у пізнавальній діяльності,

    92
    Розділ 3. урок як основна форма організації навчання літератури
    що виконується під час застосування того чи іншого методу
    [74, с. 161]. Чим багатший арсенал прийомів у структурі методу, тим він продуктивніший та ефективніший.
    Прийом коментованого читання
    складова методу творчо- го навчання — використовується вчителем для того, щоб учні не тільки озвучували художній текст, а й глибоко і правильно розу- міли прочитане. Цей прийом розвиває в школярів уміння й навич- ки, корисні в роботі з будь-якою книжкою: користуватися біблі- ографічними джерелами, довідниками, словниками. Коментоване читання — це синтетичний прийом, який передбачає застосуван- ня й інших прийомів: виразного читання, бесіди, повідомлення учнів, порівняння тощо. Коментар має допомогти учням у само- стійній роботі над художнім текстом, оскільки саме він сприяє ро- зумінню ідейно-художнього змісту прочитаного, готує до аналізу.
    Під час роботи над класичними літературними творами корисним
    є використання таких видів коментарів:
    історико-культурного
    ™
    — розкриття маловідомих і малозрозу- мілих фактів історії та культури іншої країни, відображених у художньому творі;
    лінгвістичного
    ™
    — коментування незрозумілих виразів, слів та їхніх значень, фразеологізмів та елементів поетичної мови з урахуванням етнокультурних особливостей;
    побутового
    ™
    — пояснення національно-специфічних побутових реалій, ознак суто національного побуту та звичаїв;
    географічного (природничого)
    ™
    — пояснення природничо-специ- фічних реалій, географічних ознакв;
    лінгвопорівняльного
    ™
    — пояснення прямих і переносних значень слів, ступеня спорідненості їхніх семантичних полів тощо.
    Евристична бесіда
    готує основу для диспуту, розпочинає його та допомагає проведенню. Цей прийом реалізується в три етапи:
    1) підготовка (учитель уважно переглядає художній текст, доби- рає додаткову літературу, звертається до інших видів мисте- цтва, створює систему запитань та завдань);
    2) проведення;
    3) висновки.
    До кожної з трьох частин евристичної бесіди слід підготувати запитання, які б ґрунтувалися на історико-порівняльних парале- лях, типологічних узагальненнях світової та української літера- тур, ураховували наявність національно зумовленої специфіки сприйняття учнями літературних творів.
    Вагомими прийомами методу евристичної бесіди є власне ев- ристична бесіда та навчальний диспут в їх взаємодії.

    93
    методи, прийоми та засоби викладання літератури
    Диспут
    — усне обговорення будь-якого питання з літератури, часто з наперед визначеними опонентами. Успіх диспуту залежить від його підготовки. Учні повинні навчитися самостійно ставити запитання, а також уважно слухати й розуміти запитання інших.
    Вони швидко набувають навичок дискусії, якщо вчитель поперед- ньо застосовує різноманітні види усних повідомлень, проводить діалоги-інтерв’ю, прес-конференції, заочні екскурсії, обговорення кінофільмів, вистав, телевізійних передач тощо.
    Основою диспуту є різні погляди на ті чи інші питання літера- тури. Учитель повинен формулювати запитання так, щоб виклю- чити можливість однозначної відповіді [74, с.1 70, 175] (див. роз-
    діли 3.2; 3.3.2).
    Прийом порівняння
    зумовлює ефективне виконання творчих завдань. Предметом порівняння можуть бути:
    та чи інша доба, літературні напрями;
    ™
    біографії (чи творчий шлях) письменників, творчі контакти;
    ™
    історії створення сюжетів і власне творів;
    ™
    близькі за ідейно-тематичним спрямуванням твори;
    ™
    оригінал твору світової класики (якщо учні вивчають дану
    ™
    мову) та його художні переклади;
    художні образи зарубіжної та української літератури (хоч
    ™
    і типологічно схожі, але з властивими їм національно-специ- фічними рисами);
    образні асоціації, що виникають у свідомості учнів;
    ™
    теоретико-літературні поняття, які залежно від національної
    ™
    специфіки різні за своїм значенням або збігаються лише част- ково;
    відтінки слів в образних системах українських та зарубіжних
    ™
    авторів;
    ступінь значення творчості письменників.
    ™
    У процесі виконання таких творчих завдань учні вчаться са- мостійно розривати тему та ідею твору, його композицію, сю- жет, специфіку образної системи, своєрідності художньої форми
    [74, с. 170].
    3.8.3. Засоби навчання
    Успішність процесу навчання й ефективність використання в ньому розглянутих методів навчання значною мірою залежать від певних матеріальних умов. Такими допоміжними матеріаль- ними умовами з їх специфічними дидактичними функціями є за- соби навчання.

    94
    Розділ 3. урок як основна форма організації навчання літератури
    Слово вчителя
    — найістотніший засіб навчання, за допомогою якого вчитель організовує опанування знань учнями й формуван- ня в них практичних умінь і навичок; викладаючи новий матері- ал, він спонукає учнів до роздумів над ним.
    Підручник
    слугує учневі для здобуття, відновлення в пам’яті, повторення та закріплення знань, опанованих на уроці, виконан- ня домашнього завдання й повторення вивченого матеріалу.
    Інші засоби навчання та їх функції
    Екранізації, звукозаписи тощо заміняють учителя як джерело
    ™
    знань;
    ілюстрації, картини, таблиці та інший наочний матеріал кон-
    ™
    кретизують, уточнюють, поглиблюють інформацію, яку пові- домляє вчитель;
    тексти літературних творів тощо — прямі об’єкти вивчення
    ™
    й дослідження;
    словники, довідники тощо використовуються переважно для
    ™
    озброєння учнів уміннями й навичками;
    карти, схеми тощо — символічні (знакові) засоби.
    ™
    Технічні засоби навчання (ТЗН) (див. розділ 3.13)
    Дидактична техніка (кіно-, діа- та відеопроектори, телевізори,
    ™
    відеомагнітофони, електрофони, комп’ютери);
    аудіовізуальні засоби, екранні посібники статичної проекції
    ™
    (діафільми, діапозитиви, транспаранти, дидактичні матеріали для епіпроекції тощо);
    окремі посібники динамічної проекції (кінофільми, кінофраг-
    ™
    менти тощо);
    фонопосібники (аудіозаписи, МР3 тощо);
    ™
    відеозаписи, радіо- та телевізійні передачі;
    ™
    електронні підручники й посібники.
    ™
    Ефективному використанню згаданих засобів сприяє кабінет- на система навчання, що передбачає проведення занять із літера- тури й позаурочних занять у навчальному кабінеті, обладнаному літературою, посібниками, дидактичним матеріалом, технічними засобами. Така система сприяє швидкому опануванню учнями навчального предмета, створює можливості для використання наочності, ТЗН і умови для цікавої організації позаурочної робо- ти з предмета й позакласної виховної роботи з учнями (див. роз-
    діл 5).

    95
    програма діяльності учителя
    3.9
    програма діяльності учителя
    Програма діяльності вчителя повинна складатися з кількох блоків: власне мотиваційного, цільового, емоційного, пізнаваль- ного. Усередині кожного блоку вчитель організує роботу з актуа- лізації та корекції колишніх мотивів, стимуляції нових мотивів
    і появи в них нових якісних характеристик.
    3.9.1. Формування мотивації учнів
    Мотив навчання
    — це спрямованість учня на різні сторони на- вчальної діяльності [75, с. 308].
    Формування мотивів для навчання — це створення умов для появи внутрішніх спонукань до навчання, усвідомлення їх учнем
    і подальший саморозвиток ним своєї мотиваційної сфери. Сти- мулювати її розвиток можна й необхідно системою психологічно продуманих прийомів. Мотивація є особливо важливим і специ- фічним компонентом навчальної діяльності, через реалізацію і за допомогою якого можливе формування загалом навчальної діяль- ності школярів.
    Загальний зміст розвитку навчальної мотивації школярів поля- гає в тому, щоб переводити учнів із рівнів негативного й байдужого ставлення до навчання до зрілих форм позитивного ставлення до навчання — дієвого, усвідомленого, відповідального [21, с. 17–19].
    Компоненти мотиваційної сфери
    Соціальні та пізнавальні мотиви, їх змістові й динамічні ха-
    ™
    рактеристики;
    мета та її якості (нова, гнучка, перспективна і стійка, нестерео-
    ™
    типна);
    емоції (позитивні, стійкі, вибіркові, регулювальної діяльності);
    ™
    уміння вчитись та його характеристики (знання, стан навчаль-
    ™
    ної діяльності, навченість).
    Робота у власне мотиваційному блоці спрямована на усвідом- лення учнем того, заради чого слід учитись і що спонукає його до навчання.

    96
    Розділ 3. урок як основна форма організації навчання літератури
    Зміст мотивів
    Види
    мотивів
    Характеристика
    мотивів
    Рівні
    мотивів
    Якості
    мотивів
    Прояви мотивів
    Пізна- вальні
    Спрямованість на зміст навчально- го предмета
    Широкі пізнавальні, навчально- пізнавальні мотиви само- освіти
    Змістовні: дієвість, усвідомле- ність, само- стійність, ступінь по- ширення
    Прагнення здобути
    ™
    нову інформацію;
    пошук розв’язання за-
    ™
    вдань;
    успішність та відві-
    ™
    дування занять;
    прагнення до завдань
    ™
    заниженої чи підвище- ної складності
    Соціальні Спрямованість на
    іншу людину, на соціальну значу- щість навчальних дій
    Широкі соці- альні та вузь- косоціальні
    (позитивні) мотиви соці- ального спів- робітництва
    Динамічні: стійкість, сила, вираз- ність, пере- ключення, емоційне забарвлення
    Учинки, що свідчать
    ™
    про обов’язок і відпо- відальність;
    прагнення до контактів;
    ™
    прагнення до контактів
    ™
    і співробітництва;
    ініціатива й допомога
    ™
    одноліткам
    Для формування названих мотивів та їх якісних характери- стик необхідно створювати ситуації реального вибору:
    ситуація вибору за наявних варіантів відповідей (закритий ви-
    ™
    бір);
    ситуація вільного (відкритого) вибору без відповідей;
    ™
    вибір кількох різноспрямованих спонукань (супідрядність мо-
    ™
    тивів із конфліктом);
    ситуація вибору з обмеженнями (дефіцит часу, змагання, різні
    ™
    типи оцінювання іншою людиною тощо);
    помилковий вибір (запропоновано вибір між двома однаково
    ™
    неправильними альтернативами, що відбивають протилежні схильності).
    У ситуаціях реального вибору учнів можливі такі педагогічні прийоми:
    вибір навчальних завдань різного рівня (репродуктивних, про-
    ™
    дуктивних, проблемних);
    вибір із двох завдань, де в одному варіанті потрібно знайти кіль-
    ™
    ка способів розв’язання задачі, а в іншому варіанті — швидко отримати результат;

    97
    програма діяльності учителя
    вибір із розв’язаних задач різної складності таких, що найбіль-
    ™
    ше сподобалися;
    вибір у ситуації з обмеженими умовами (наприклад, менше
    ™
    часу);
    вибір ситуації конфлікту між пізнавальним і соціальним мо-
    ™
    тивами;
    ситуації морального вибору.
    ™
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   37


    написать администратору сайта